Duisternis over Den Haag Mr* Huygens ziet vele mogelijkheden doch acht schuld van arts niet bewezen GUNSTIG VERLOOP VAN KOLENPRIJS Middenstand wil verdere verlaging omzetbelasting Adres aan de Tweede Kamer Officier acht voorbedachte raad bewezen en eist zwaarste straf Zwaar vergif gedronken DINSDAG .25 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Pleidooien Berkelse moordzaak (11e dag middagzitting) ding van enkele getuigen zo geweest, dat men er schande van sprak. In het rapport van dr. Nelemans, aldus pleiter, zaten insinuaties. „Als 3 kwade feeën". „Het was een goedkoop succes van officier van justitie", zo zeide pleiter, „dr. Grevenstuk enkele ma len kleine opmerkingen, die deze in zijn rapport had gemaakt, te laten terugnemen. Ik had dit ook kunnen doen met het rapport van dr. Nele- Vandaag worden de briefjes besproken De rechtzaal was tot de laatste plaats bezet, de publieke tribune was avervol, toen gistermiddag mr. Huy- jens, een der verdedigers van de Ber kelse arts zijn pleidooi begon. Op een vraag vooraf van de presi- lent hoeveel tijd hij nodig zou heb- t>en antwoordde mr. Huygens dat hij ia twee uur wel de physieke grens ran zijn maximale vocale capaciteiten l'mans, maar ik vond deze „show" te sou hebben bereikt. Mr. Huygens ging eerst de situatie rondom de arrestatie van de arts na. ,Het requisitoir was in al zijn een- tijdigheid voortreffelijk", zo zeide pleiter, „maar, ik geloof dat het hart ran de officier onrustig heeft geklopt >nder zijn zwarte toga. Want ik geloof iat er redelijke twijfel bestaat wat iet bewijs van schuld betreft". Vieij vragen. Het trekken van een conclusie moet pij een dergelijke twijfel altijd ten gunste van de verdachte zijn; het Ppenbaar ministerie is in deze zaak iltyd uitgegaan van de schuld van rerdachte. Er zijn vier vragen, aldus pleiter: Gaf verdachte het gif? Gaf hij het gif om te doden? Gaf hij het met voorbedachte rade? Was het gif de porzaak van de dood? Pleiter haalde een verklaring aan van de Engelse deskundige Sir Bent- !ey Purchase, waarin deze had ge- tegd dat de verschijnselen, die op traden direct na het innemen van ie drank, niet bewijzen dat de cyaan- cali niet reeds eerder was ingeno- nen. Pleiter meende, aan de hand van aanhalingen van deskundigen, lat het gif, geruime tijd eerder in- {enomen had kunnen zijn. Opnieuw iprak hij van de gewenstheid van een rontra-onderzoek. die men in deze taak niet heeft kunnen doen. Pleiter imeende voorts dat men aooit moet terugschrikken voor de meest fantastische toevalligheden. Waar Is het motief? Het meest belangrijke punt in déze taak. dat pleiter had gemist in het requisitoir, was het motief. Overi gens kan een motief nooit bewijs tijn. Waarom moest de doktersvrouw 3ie nacht verdwijnen?" vroeg pleiter. .Iedereen denkt nu natuurlijk aan Nellie, maar sinds Augustus 1952 was 3e verhouding tussen dit dienstmeisje en de arts vervaagd. Verdachte had aiet eens aan Nellie laten weten, dat eyn vrouw overleden was. Deze dienstbode was zeker geen motief. Vooringenomenheid en insinuaties, In hinderlijke mate vindt men steeds weer in het dossier van deze zaak, tldus pleiter. Getuigen gaven een rertekend beeld van de situatie, en Ie verbalisant nam grif deze uitlatin gen van de getuigen op. De tendenz 'an de bedoeling van getuigen zoals le apothekers-assistente is zeer laak. jaar, aldus pleiter. Voorts is de hou- nutteloos". Drie getuigen hebben als kwade feeën rondom de stoel van de ver dachte gestaan: de schoonmoeder, de meid en de apothekers-assistente. Een vreselijke schoonmoeder, zoals ze voorkomt in satyrische weekbladen, die hier opgewonden en met grote haat tegen haar schoonzoon verkla ringen kwam afleggen. Pleiter achtte het niet logisch, dat als de arts de moord had gepleegd, hij eerst getuigen erbij zou halen. De wanorde in de apotheek die mej. Mostert zou hebben gevonden, leek pleiter niet veroorzaakt te kun nen zyn door iemand, die alleen maar een beetje cyaankali in een drankje wilde doen; daarvoor heeft men toch immers geen schaaltjes en potjes no dig. Vijf mogelijkheden. ,Ik ben ervan overtuigd, meneer de president, dat deze drie vrouwen, waarover ik zoeven sprak, de onder gang van de arts bezworen hebben", zo zeide pleiter. „Eigenlijk zou de moeder van het slachtoffer een mach tige haat over het graf -heen tegen Nellie, de dienstmeid moeten bezit ten. Wat zien we echter? Ter zitting zijn ze koek en ei. Dit is niet juist. Er moet iets machtigere dan deze haat zijn. Een complot dat deze vrou wen samenhoudt". Pleiter kwam tot vijf mogelijkhe den voor de dood van de dokters vrouw: doodslag, waarover in het requisi toir niet was gesproken; gif-doodslag, volgens pleiter wel mogelijk, hoewel gif de gedachte aan vergiftiging voorbedachte rade eigen lijk insluit; doodslag met voorbedachte raden, dus moord; natuurlijke oorzaak; zelfmoord. De critiek van Sir Bentley Pur chase op de methode van dr. Hulst was vernietigend, aldus pleiter. Deze sprak er zelfs van, dat de methode van dr. Hulst bij zijn secties twintig jaar hadden stil gestaan. Pleiter besprak zelfmoord; het feit dat het slachtoffer jonge kinderen had, is, zoals vaak genoeg is geble kaen. geen reden Om aan te nemen, dat zij geen zelfmoord gepleegd zou hebben. Pleiter wilde zelfmoord geenszins sistente, hadden zij en de arts beiden het gewoontegebaar het haakje weer op het kastje te doen. Het haakje was er toen af. De echtgenote heeft toch kunnen weten dat er cyaankali in huis was". Pleiter had uitgerekend, dat er in de drie weken die het proces tot nu toe heeft gevergd, ongeveer 40 ge slaagde zelfmoorden zijn gepleegd. Hiernaast is natuurlijk nog een aantal dat niet is geslaagd. Voorts was het percentage vrouwen dat zelfmoord pleegt in de leeftijdsgroep waartoe het slachtoffer behoorde, het hoogste. „Psychologisch verantwoord". Mr. Huygens besprak voorts de mo gelij kheid van het koesteren van haatgevoelens op een ander dan de gehate, waarover professor Carp in zijn rapport had gesproken. Het feit, dat de doktersvrouw op 25 September de vijfde verjaardag van haar huwelijk zou vieren, kon, psychologisch geredeneerd, in de si tuatie waarin zij verkeerde, ook een aanleiding zijn voor haar op 24 Sep tember zelfmoord te plegen. Voorts zou, volgens psychologische verkla ring, zo las pleiter uit een handboek voor, het mogelijk kunnen zijn, dat degene die zelfmoord pleegt een an der dodelijk heeft willen treffen. „Wie bewijst mij", aldus pleiter, „dat het slachtoffer niet het zelf moord-briefje heeft geschreven?". Mr. Huygens ging slechts zeer kort in op de kwestie van de briefjes; niet omdat hij bang was, zoals hij zeide, maar omdat mr. Van 't Hoff Stolk deze kwestie zou bespreken. Hedenochtend werden de plei dooien voortgezet. (Voor het verslag zie men het hoofdblad). Zaak Anneke Beekman Wederom is een der zusters vrijgelaten Dezer dagen is ook mej. B. A. van Moorst, die was gearresteerd in ver band met de verdwijning van het Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman, op vrije voeten gesteld, zo is van de zijde van de justtie mede gedeeld. Men zal zich herinneren, dat enige weken geleden mej. B. A. te zamen met haar zuster mej. G. J. v. Moorst werd gearresteerd. Laatstgenoemde werd al enige da gen daarna vrijgelaten. De andere zuster is op instructie van de rechter-commissaris tweemaal zes dagen lang vastgehouden. Aan het einde van deze termijn achtte de officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker, geen termen aanwezig om 'haar nog langer in verzekerde bewa ring te houden. Zij blijft echter verdachte, aldus de officier. T axichauffeur verving electrische centrale Door een inwendige storing in de centrale van het gemeentelijk elec- triech bedrijf *e Den Haag, is gister avond één der twee draaiende turbo- generatoren uitgevallen, waardoor te vens de koppeling met het E.Z.H.-net (Electriciteitsmaatschappij Zuid-Hol land) verbroken werd. De tweede turbo-generator kon het ereiste vermogen niet leveren, waar door een aantal stadsdelen van de stroomlevering uitgeschakeld moest worden. Alleen de gebieden Benoor denhout en het Laakkwartier, alsme de de Nederlandse Spoorwegen en de H.T.M. konden van spanning voor zien blijven. Successievelijk konden stadsgroepen weer ingeschakeld wor den op het net van de electriciteits- Minister Zijlstra verwacht Dank zij gezonde concurrentie Met het oog op de bestaande vraag- en aanbodverhoudingen mag een rui me mate van gezonde concurrentie op de kolenmarkt worden verwacht, waarvan een gunstige invloed op het kolenprijspeil kan uitgaan. Dit verklaart minister prof. dr. J. Zijlstra aan hét slot van zijn nota Ook na de door de regering aange brachte verruiming zullen slechts 120.000 a 130.000 middenstandsonder nemers op een totaal van 380.000, vrijgesteld zijn van de verplichting tot het betalen van omzetbelasting. Dit wordt geconstateerd in eén adres dat de drie grote Middenstandsbonden aan de Tweede Kamer hebben ge richt met het oog op het ontwerp van Wet op de Omzetbelasting 1952. Het adres stelt aan de hand van êen uitspraak van de bekende belas tingdeskundige prof. Adriani vast dat de Omzetbelasting, die de bedoeling had de consument te belasten, naar de ervaring leert, tot de exploitatiekos- uitsluiten. Zelfmoord ziet men nietten van de bedrijven is komen te be- aankömen; achteraf denkt rnen altijd: I horen. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.80 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Voor de vrouw. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorspel „Bij Moeke Thuis". 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzeddenst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ens. 13.50 Gram. 15.35 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Kinder koor. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Or ganisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. over 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. en solist. 21.10 „Ondernemings raad orgaan van samenwerking", caus. 21.40 Meisjeskoor en kwintet. 22.00 Rep. 22.15 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Kamerork. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VAR9. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de huisvrouw. 9.10 Gram. VP RO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel en hobo. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Gram. 14.00 Gram. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Orgelspel. 17.35 Gi- taarens. en solist. 17.50 Regerings- uitz.: Nederland en de Wereld: Dr. J. Hulsker: „Holland Festival". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 „Mir jam en de Profeet Elia", sprookje. 18.55 Gevar. muz. 19.15 „Het volle pond", caus. VPRO: 19.30 Een ton voor Triëst. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Metropole ork., koor en sol. 20.45 „De Barbier van Sevilla", hoorsp. 22.00 Lichte muz. 12.15 „De oorsprong van het leven", caus. 22.30 Gram. Nws. 23.15 Socialis tisch nws. in Esperanto. 23.20—24.00 Gram. .Wie had dit nu kunnen verwachten' zei spreker. Hij vroeg zich af wie op 23 Sep tember 1952 het pakje met vergif van de postbode had aangenomen en wie in het gifkastje was geweest. Volgens verklaring van de apothekers-as - Door de nauwe verbondenheid van persoon en zaak komt de Omzetbe lasting te drukken op het geringe in- komen uit bedrijf, dat vele midden standers hebben, waarbij de bonden er aan herinneren dat 40 pet. van de ondernemers in de detailhandel een ir.kómen uit bedrijf van ƒ3.000 of j brandkolen, minder heeft. De samenwerkende Middenstands bonden dringen er op aan, dat het bedrag van 1200 (vrijgestelde fa brikantenleveringen en diensten, in dien dit bedrag per jaar niet te bo vengaande) zal worden verhoogd tot ƒ5000. In aanmerking nemend, dat 41.7 pet. van de ambaohtsbedrijven een omzet van minder dan 5.000 heeft, zou het een grote verlichting beteke nen, indien de regering aan de sug gestie die door de middenstandsbon den geopperd wordt, gevolg zou ge ven, zo merkt het adres op. aan de Tweede Kamer in zake het door hem gevoerde kolenbeleid. De minister zal er met kracht naar blij ven streven- alle belemmeringen weg te nemen, die de ontplooiing van de normale concurrentie op de kolen- markt in de weg staan. Wat de spoor wegvrachten voor ko len betreft betekent de beëindiging der egalisatieregeling, dat de vracht- verschillen, die bepaald worden door de vestigingsplaats van de verbrui ker, in de prijzen tot uitdrukking ko men. Minister Zijlstra zet uiteen, dat de door de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap verleende machtiging tot voortzetting van de egalisatieregeling ten bate van de j minder draagkrachtige bevolkings- j groepen beperkt is tot' eierbriketten. Deze vormen een groot deel nl. bijna een kwart van het verbruik aan huis- FINANCIëLE VERHOUD INF NOG NIET GEREGELD. Er is nog geen oplossing in zicht voor het probleem van de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten. De ministers v. d. Kieft en Beel hebben aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de staatscommissie O.l.v. prof. mr. P. J. Oud binnen af zienbare tijd haar eindrapport nog niet zal kunnen uitbrengen. Daarom heeft de regering nu voor gesteld het wetsontwerp, dat de ver houding voor 1953, '54 en '55 regelt, met twee jaar te verlengen. Elfde procesdag Berkelse moordzaak Nadat de officier van justitie, mr. De Lint gistermorgen aan het begin van zijn requisitoir gewezen had op de doodsoorzaak van de overleden vrouw van de van moord beschul digde Berkelse arts, bepaalde hU zicht in het tweede gedeelte meer speciaal tot de persoon van ver dachte. De officier wees erop, dat verdach te, die nooit belangstelling voor we tenschappelijke experimenten ge toond had, plotseling rondom de overlijdensdatum cyaankali bestelde voor wetenschappelijk onderzoek. Vreemd vond de officier het ook, dat verdachte enkele dagen voor de dood van zijn vrouw ging overscha kelen op een ander tonicum, zonder dat hiervoor een gegronde reden was. Aanvankelijke ontkenning. Op 24 September liet hij kinine- poeders voor zijn vrouw klaarmaken ..om de eetlust op te wekken"; hij gaf ze haar echter na de maaltijd, hetgeen heel zonderling is. De vrouw vond de poeder zoet en wee, hetgeen duidt op aanwezigheid van cyaan kali by de kinine. Bij het eerste verhoor had ver dachte ontkend, dat zijn vrouw over „zoetheid klaagde", zoals hij ons la ter ook op andere punten trachtte te misleiden, aldus de officier. Bij de doodsstrijd heeft verdachte nagelaten om ook maar enige hulp te halen. Aan dr Hoedemaker. die de vol gende dag kwam, verzweeg verdach te dat hy zijn vrouw een poeder had gegeven. Ook tegenover mej. Mos tert, de apothekers-assistente, ver zweeg hij het toedienen van de poe der. De apothekersassistente bemerk te daarna, dat er iemand in de apo theek aan het werk was geweest en aan het rommelen gegaan. Toen de apothekers-assistente de dag daarop weer het bewuste tonicum wilde ma ken, verhinderde verdachte dit na drukkelijk. „Voorbedachte rade". Er zijn hier, aldus de officier, een grote reeks aanwijzingen, waaruit ook een volledig beeld is te con strueren. Het bewijs is deze zaak is wel zeer sterk. De officier zeide dat er een reële zekerheid moet zijn voor een bewijs. Om deze zaak zijn tal van fantasieën geweven en verdach te heeft van alles geprobeerd om de verdenking van zich af te wenden. Op alle mogelijke manieren heeft hij de omgeving voorbereid, dat zijn vrouw wel spoedig zou sterven. Dit alles wyst op voorbedachte raad, speciaal de aankoop der cyaankali. Afwachtende houding. De officier ging daarna de diverse verweren van verdachte na, die steeds een afwachtende houding heeft aangenomen. De uitslag van het onderzoek van prof. Froentjes was dodelijk voor verdachte en hij had hier ook niets tegen in te brengen. Later is hij toen weer op de ziekte van zijn vrouw teruggekomen. De zelfmoord hypo these is in het begin helemaal niet in Zonder zicht 140 km per uur gereden Vier zittingen en een onderzoek ter plaatse van het kantongerecht te Rot terdam waren het gevolg van een on geval, dat zich op 19 September 1953 heeft voorgedaan op de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam. baar is. De officier doelde hier spe ciaal op de zinsnede: „Tenslotte wil ik je naast het leed, dat we gehad hebben nog bedanken voor alle liefs, dat we samen hebben genoten". De officier noemde dit ergerlijk, gezien het feit, dat de arts zijn vrouw „haatte als de pest". De vermelding van het achterla- ten van sporen in de apotheek, waar-1 pgr uur> waarbij hij zich baseerde Op deze weg reed op genoemde dag een auto, bestuurd door de 47- jarige directeur B. uit Den Haag. Gaande naar Rotterdam passeerde hij de Zwethbrug, die zich voordoet als een verhoging in de rijksweg, die snelverkeers- en voorrangsweg is. Toen hij ongeveer 650 meter ver der was gekomen, kwam hij in bot sing met een vrachtwagen, die van linies uit de Hofweg kwam rijden en overstak. De wagen van B. reed de vrachtwagen, die met pakken stro was geladen, van achteren aan, tengevolge waarvan B. en schedel- basisfractuur opliep en zich niets meer van het gebeurde weet te her inneren. Hem was tenlaste gelegd, dat hij op de plaats, waar in de een verhoging ligt die het uitzicht niet onbelangrijk belemmert, met een snelheid van 140 km per uur heef: gereden. De ambtenaar van het O.M. wasj van oordeel, dat B. onverantwoor- i delijk heeft gereden. Zijn snelheid ging ver uit boven de op de weg ge bruikelijke snelheid van 80 100 km van het zelfmoord briefje gewag maakt, versterkt het vermoeden, dat het briefje ten tijde van het onder zoek is geschreven; het „past" in het door prof. Froentjes ingestelde on derzoek. Van een „ongemerkt" uitvoeren kan eveneens moeilijk gesproken worden, daar er drie personen bij tegenwoordig waren. Rustig en kalm overleg. De briefjes zijn met drukletters geschreven. Verdachte noch de ver dediging zijn er op verdacht ge weest, dat wij van de overledene blokletters in handen hebben gekre gen. De ondertekening van het katte belletje en het zelfmoordbriefje zijn precies het zelfde en vertonen een volkomen gelijkenis met de handte kening die op een blanco briefje is aangetroffen. De officier meende dat de handtekening op het blanco brief je beschouwd moet worden „als een voorstudie". Hij meende dan ook, dat de briefjes als falcificaten moeten worden beschouwd. Sprekende over de voorbedachte rade: zei de officier, dat deze meer dan aanwezig is geweest en dat ver dachte rustig en met kalm overleg had gehandeld. HU achtte de ten laste gelegde moord bewezen. Op de meest monstrueuze wijze het geding geweest: deze is later ter heeft de arts uiting gegeven aan de tafel gekomen. Dan komen ook plot- 1 J:- J seling de briefjes te voorschUn. Het zelfmoord-briefje, dat geacht werd te slaan op de dood van de dokters- vrouw, is tydens deze zitting door verdachte en verdediging aangewe zen als betrekking hebbende op een vroegere zelfmoordpoging. Wederom: de briefjes. Mr De Lint ging nader op het dat het flesje cyaankali geopend was zelfmoordbriefje in en zeide, dat dit geworden. Later is hij m de apotheek 1 reeds door zijn inhoud onaanvaard- nvwiv Bi w lukiiij, "Oil haatgevoelens, die hu tegenover zyn vrouw koesterde, aldus de officier. op de uitspraak van een politie-amb tenaar. Hij eiste tegen B. een geld boete van ƒ400,subsidiair twee maanden hechtenis en de ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. De „International council for Chris tian leadership" vangt zUn wereld conferentie met 250 personen van meer dan 20 landen aan op Donder dag 27 Mei. Prinses Wilhelmina der Nederlanden, de ere-voorzitster van de council, zal de bijeenkomst ope nen en H.M. Koningin Juliana intro duceren, die een rede zal uitspre ken. De confefentie wordt gehouden in het hotel Huis ter Duin te Noord - wijk aan Zee, tot Maandag 31 Mei. maatschappij Zuid-Holland, waardoor circa een half uur later deze storing tot het verleden behoorde. Hulp in nood. TUdens de storing heeft een Haag se taxichauffeur assistentie verleend bü een bevalling in de kraamkliniek van „De Volharding",- hij stond juist met zyn wagen voor de kliniek, toen het electrisch licht in Den Haag uit viel. Hij liet daarop even zyn schyn- werper langs het in duisternis gehul de gebouw spelen. Enkele ogenblik ken later kwam een verpleegster op hem toerennen met het verzoek zyn schijnwerper op de operatiekamer te willen richten, waar men juist bezig was met een bevalling. Gedurende al de tijd dat de licht- storing duurde, heeft de chauffeur trouw voor licht gezorgd. Mede dank 2y zijn hulp is de bevalling goed ver lopen. Korte tijd nadat het electri sche licht weer was aangegaan werd .de baby geboren. Het was een meisje! BEKENDMAKING MERKEN EN TYPEN HULPMOTOR. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft bekend gemaakt, dat motoren van het merk GFC tpen 1 (Trollet), 2 (Stafette) en 9 (Lynet- te), welke wat uitvoering en con structie betreft overeenkomen met de door Rubens onderdelen import te Twello, bij de ryksdienst voor het wegverkeer gedeponeerde en door de directeur van genoemde ryksdienst gewaarmerkte tekenin gen en beschrijving, worden aange merkt als verhraningsmotoren, als bedoeld in artikel 1, eerste lid, onder d, van het wegenverkeersreglement. Ook motoren van het merk R N (Royal Nord), type 49 cc, welke, wat uitvoering en constructie betreft, overeenkomen met de door A. H. op den Camp (motorenfabriek ES MI), te Stein (L.), by de rijksdienst voor het wegverkeer gedeponeerde en door de directeur van genoemde rijksdienst gewaarmerkte tekeningen en beschrijvingen worden als zodanig aangemerkt. Kleuteronderwijzeressen bij Lager Onderwijs In verband met het tekort aan on derwijskrachten op de lagere scholen achten B. en W. van Rotterdam het noodzakelijk, een noodmaatregel te treffen. Op grondslag van vrijwillige aan melding willen zy aan onderwyze- ressen bij het voorbereidend onder- wys, die haar opleiding aan een dag school hebben ontvangen, in het be zit zijn van de hoofdakte en overi gens geschikt geacht zullen worden, het onderwijs in de eerste klasse en bij uitzondering in de tweede klasse van de lagere scholen toevertrou wen. B. en W. nemen daarbij in aanmer king, dat het onderwijs in de eerste en gedeeltelyk ook nög in de tweede klassen van de lagere scholen nog in de kleutersfeer ligt en ook in die sfeer hoort te worden gegeven. Bij de dagopleiding van V.O.-onderwijze- ressen wordt in voldoende mate reke ning gehouden met de paedagogische en psychologische problemen van kin deren van vier tot acht jaar. Slechts op één punt zal in een leemte moeten worden voorzien, nl. in het gemis van kennis van de methodiek voor het onderwijs in de vakken lezen, schrijven en rekenen. Hieraan kan evenwel tegemoet wor den gekomen door een applicatiecur sus voor methodiek van ongeveer een half jaar. De 50-jarige ongehuwde B. uit Keent by Grave heeft Maandagmid- dajg door een noodlottige vergissing een teug zwaar vergiftigde vloeistof gedronken. Op weg naar het zieken huis in Gi;ave is hij gestorven. Het slachtoffer gebruikte bij het bespuiten van vruchtbomen een vloeistof, die per 200 liter een liter giftig extract bevat. Dit dodelijke extract stond op de spuitwagen naast een fles met kou de thee. Toen B. zyn dorst wilde les sen, greep hy de verkeerde fles. De onlangs benoemde Thailandse gezant voor Nederland, de heer Ohai Prathipasen, zal morgenmiddag te Soestdijk zijn geloofsbrieven aan de Koningin aanbieden. De persoon van verdachte hebben wij leren kennen als ondoorgronde lijk, doch keihard. Hij is een schi zoid persoon, maar niet ontoereke ningsvatbaar voor zijn daden. Ko mende tot de strafmaat, zeide de of ficier, dat de wetgever zich zelden voor zo'n bestiaal geval gesteld zal hebben gezien. Hij vroeg daarom levenslange ge vangenisstraf. Volgens de Nederlandse Vereni ging ter bevordering van het levens verzekeringswezen werd door 't Ne derlandse verzekeringsbedryf in het eerste kwartaal 1954 aan premiën en koopsommen een bedrag van 167.489.000.ontvangen (v.j. ƒ149.027.000.—). De productie aan nieuwe verzeke- Vaste eigendommen Hypotheken Effecten Leningen op schuldbekentenis Schatkistbiljetten en promessen Inschrijvingen grootboek en schuld registers Polisbeleningen Overige beleggingen ringen met inbegrip van herverzeke ring bedroeg ƒ618.021.000,(v.j. 565.098.000.—). Door de gezamenlyke maatschap pijen werd in het eerste kwartaal '54 uitgekeerd een bedrag van ƒ49.003.000,— (v.j. ƒ47.119.000,—). Onderstaande opgave geeft een overzicht van de verschillende soor ten van beleggingen op resp. 31 Maart 1954 en 31 December 1953: op 31 Maart op 31 December 1954 290.958.000 640.572.000 f 536.194.000 2.076.102.000 308.000 820.193.000 76.963.000 63.649.000 1953 289.170.000 627.053.000 505.475.000 2.015.868.000 311.000 812.949.000 77.827.000 47.955.000 4.504.939.000 4.376.608.000 In het eerste kwartaal 1954 is het totaal der beleggingen derhalve ver meerderd met ruim 128.000.000,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6