Feestprogramma zilveren priesterfeest van deken Jansen rond Hemelvaartsdag Aan de vooravond vanr de kerkelijke viering Hypothecaire lening bouwkapitaal 15 pet gespaardeigen haard Beslissing Ziektekostenvoorziening nog niet gevallen School voor B.L.O. wordt gebouwd GOLF DINSDAG 25 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Woensdag:, 26 Mei, om kwart over 7, wordt de Deken ont vangen aan het Liduinahuis aan de Zoeterwoudsesingel. Om half 8 is er een plechtig Lof op het speelplein van het Liduinahuis, dat voor deze gelegenheid van een koepel is voorzien. 1200 zitplaatsen zijn hier beschikbaar. Als de Deken, begeleid door bruidjes en misdienaars op het plein komt, wordt hem door alle aanwezigen het wel kom toegezongen. Donderdag,27 Mei, Hemelvaartsdag, wordt om half 10 door de jubilaris de plechtige Hoogmis opgedragen. Men wordt verzocht om uiterlijk kwart over 9 op het plein van het St. Liduinahuis aanwezig te zijn. Van 1.30 tot 3.30 uur is er in 't St. Liduinahuis gelegenheid om de Deken persoonlijk geluk te wensen. Tot besluit van de kerkelijke viering wordt om 4 uur een Plechtig Danklof opgedragen, waarbij het Te Deum de' gevoelens van de Deken en zijn parochianen zal vertolken. Verdere programmadagen. Donderdag, 3 Juni, is er des morgens om half 9 een ge zongen H. Mis, waarbij de jeugd van de parochie verwacht wordt. Om 2 uur zal in de Stadsgehoorzaal de jeugd op haar eigen manier eens gaan vertellen wat zij van dit feest wel denkt. Het feest van de parochie heeft plaats op Donderdag 3 Juni, des avonds om kwart vóór 8 in de Stadsgehoorzaal. Hier zullen een zestigtal jongere en oudere parochianen het symbolisch spel „De Poort der Genade" van_Ben Heuer op voeren. Het geheel staat onder leiding van Anton Sweers. Na de pauze spelen parochianen onder leiding van Anton Sweers de bekende Vlaamse klucht „Peerke Kustermans". LERAAR EN HERDER DE DATA VAN ZIJN LEVEN Zijn de volgende: geboren 29 Augus tus 1905; hij maakte zijn studies voor het Priesterschap op het Seminarie Hageveld te Voorhout en op het Se minarie Warmond; priester gewijd .25 Mei 1929. Na zijn priesterwijding werd hij benoemd tot kapelaan van de nieuw opgerichte parochie van de H. Jeroen te 's Gravenhage. Daar be reikte hem op 24 Juli 1931 de benoe ming tot professor aan het Philoso- phicum te Warmond. Op het feest van Pasen, 5 April 1953 deelde de Bisschop hem zijn benoeming mede om voor te bereiden de oprichting van de parochie van de H. Lodewijk te Leiden. Korte tijd later volgde hij Deken A. Homulle op als Deken van Leiden. HET GROOTSTE GEDEELTE van zijn priesterlijk leven bracht hij door als professor aan het Philoso- phicum te Warmond. Toen de benoe ming hiertoe hem bekend werd, kocht hij zich een nieuwe editie van het werk: Elementa philbsophiae aristo- telico-thomisticae door Joseph Gredt a.s.b., dat als handleiding voor de cursus der systematische philosophie werd gebruikt. Hij wilde zich een overzicht vormen van de te behan delen stof. Na één dag studie sloot hij het boek, en besloot om de tijd die hem nog overbleef in de parochie van de H. Jeroen, te blijven geven aan het parochiewerk. TEN PROFESSOR aan het Semi- narie vervult niet een dienst aan de abstracte wetenschap. Hij vormt de priester van het Bisdom. Zijn beoefening van de wetenschap heeft een zeer concreet doel dat voor het geestelijk leven van het gehele bisdom van eminent belang is. De betrekking tot de zielzorg der paro chies is wezenlijk en het besluit van kapelaan Jansen om het parochie werk voort te zetten zolang het hem mogelijk was, vormde niet een tegen stelling tot zijn nieuwe taak. De liefde voor de zielzorg, ook al oefent hij die zelf niet uit, is in een Profes sor aan het Seminarie even wezen lijk als de liefde tot de wetenschap. ALS PROFESSOR beeft Deken Jansen de studenten geleerd om geordend en methodisch te denken, volgens de beginselen van de Aristo telische Logica. Dit onderricht vormt de inleiding en de grondslag tot el ke speculatieve wetenschap. Hij do ceerde tevens de Kencritiek of de leer over de werkelijkheidswaarde van het menselijk kennen de Psy chologie van het verstand en de leer over de vrije wil des mensen. Daal de problemen rond de vrijheid van de mens als het kenmerkende van zijn persoonlijkheid en de vragen rond de obiectiviteit van onze ken nis in de moderne wetenschap zeer actueel zijn, en zowel door do psy chologische onderzoekingen als dooi de wijsgerige bezinning tot nieuwe ontwikkeling zijn gekomen, was de behandeling van deze vragen een be langrijke, maar geen lichte opgave. r\EZE PROBLEMEN zijn niet U slechts van belang voor de mo derne wetenschap, maar ook voor het Katholiek geloof. Van hoeveel be tekenis is de vrijheid van de mens voor zijn geloofsleven, dat een hou ding van persoonlijke, vrije overga ve en onderwerping vraagt aan het woord en het gebod van God! Van hoeveel belang is de objectiviteit van het kennen in verband met het feit der Openbaring, waarin God van buiten af de mens toespreekt! rviT onderricht, gegeven in opdracht van de Kerk en in haar dienst is tevens de vervulling van een pries terlijke functie. Het Priesterschap geeft immers een macht en een op dracht ten dienste van het Sacrament, in het bizonder het Sacrament der H. Eucharistie, ten dienste van het geestelijk bestuur der Kerk en ten dienste van het onderricht in de Christelijke leer. In functie van zijn Priesterschap heeft Deken Jansen zijn taak als pro- wijze hebben de lange jaren van zijn professoraat de vruchtbaarheid ge had, die hü in zijn leven heeft ge zocht: dat hij mensen zou voortbren gen voor God, volgens het woord van St. Paulus: „In Christus Jezus heb ik u voortgebracht". een andere activiteit worden ver staan, die hij in deze jaren met veel enthousiasme heeft vervuld, n.l. zijn werk voor het Apostolaat der Hereni ging. Nog steeds is hij als Vice-Voor- zitter lid van het Dagelijks Bestuur, en lange tijd was hij Secretaris-Pen ningmeester van dit Apostolaat voor het Bisdom Haarlem. Niet slechts tot het bestuurscollege van dit Aposto laat beperkte hij zijn taak, hij trok er jarenlang elk week-end op uit om in de parochies van ons bisdom een afdeling van dit Apostolaat op te rich ten, en de mensen te bezielen van het ideaal der Hereniging van de afge scheiden kerken in het Oosten met de Moederkerk. Ook dit werk maakte hij dienstbaar aan zijn taak op het Seminarie. Elk jaar verzorgde hij de viering van de Bidweek voor de Hereniging in de maand Januari op een geheel bizon- dere wijze, om de studenten bekend te maken met de Liturgie der Ooster se Kerk, met haar problemen en nood. Terstond n de laatste oorlog werd de Slavische Liturgie, plechtig gevierd in de kapel van het Philoso- phicum, gezongen door het koor der studenten, per -adio uitgezonden. Van vele geünieerde en afgescheiden Oos- B terse christenen, die toen in West- Europa verbleven, kwamen brieven van dank en vreugde binnen. IJ de viering van zijn 25-jarig Priesterschap staat een priester, als geen bizondere slagen hem hebben getroffen, in de kracht van zijn leven. Met een grote vreugde heeft Deken Jansen zijn taak als pastoor en deken in Leiden aanvaard. De oprichting van een nieuwe parochie, de restau ratie van een mooie en historische, maar ook van een vervallen kerk, de bouw van een pastorie, en vooral, de vorming van een nieuwe parochie gemeenschap brengen grote moeilijk heden mee. Zijn priesterlijke opvat ting en ijver hebben hem in het ver leden altijd de opdrachten die hij ont ving, met blijmoedigheid en vertróu- wen, die in God hun grondslag vin den, doen vervullen. Deze kracht be zielt hem nog altijd. Wij, van het Philosophicum in Warmond, vieren dit feest met hem mee als ware hy nog steeds een col lega, wij vieren het mee met .zijn parochie en dekenuat. Het is symbo lisch, dat hij Woensdagavond vanuit het Philosophicum vertrekt naar zijn parochie in Leiden, om zijn jubilé te vieren en God te danken voor zijn 25-jarig Priesterschap. Wij wensen h:m Gods zegen toe in de toekomst, hij moge sterk zijn door de kracht van Christus, die hij te mid den der gelovigen vertegenwoordigt. Warmond, Philosophicum. Agenda van Leiden DINSDAG: Oud-Hollands Centrum, 8 uur, Martin Erich radio orkest. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur Ver. van Zeeuwen, toneel. Café Rest. „Liberty", 8 uur, Verg. Tafeltennisver. „De Sleutels". Stadsgehoorzaal, 8.15 uur Leids Studentenzangkoor Kamerork. „Col legium Musicum, concert. Boerhaave-zalen, 8 uur, Piano avond Henk Briër. Wijkgebouw le Binnenvestgracht 30, 8 uur: „Wit-Gele Kruis" jaar vergadering. WOENSDAG: St. Liduinahuis: 7.15 uur: ontvangst Deken. Café Centraal, 7 uur, vergadering Besturen R.K. Sportverenigingen over Fiets-Bedevaart naar Haas trecht. Cantine Holl. Constr. Werkpl., 8 uur Cabaretavond voor alle R.K. Ouden van Dagen. DONDERDAG: Priesterfeest Deken M. A. Jansen (programma zie elders). Oud-Hollands Centrum: The Ram blers, 8 uur. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: „Warenhuis op stelten", alle leeftijden. Dagelijks 2.30, 7 en 9 uur. Zondag 2.30, 3.45, 7 uur en 9.15 uur. Luxor: „Roman Holiday", alle leef tijden. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 e: uur. Trianon: „The Glenn Miller Sto ry", alle leeftijden. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Rex: „Onteerde imeisjes", 18 jaar. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 19.15 uur. TENTOONSTELLINGEN. Boerhaavezalen, 25 en 79 uur; Lustrumtentoonstelling Leids Kunst centrum (t.m. 30 Mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het por tret in de twintigste eeuw (t.m. 12 Juni). Deelname van Leiden in Bouwkas BOND VAN GEPENSIONNEERD EN. De Algemene Bond van Gepen- sionneerden afdeling Leiden houdt Woensdag 2 Juni in de Burdhtzaal een jaarvergadering. Tegelijk met de agenda, waarin o.m. is opgenomen bestuursverkiezing heeft de bond een jaarverslag uitgegeven, waaraan wij het volgende ontlenen: De afde ling telde op 1 Januari 1953 1249 le den. Door overlijden, vertrek en be danken verloor zij 102 leden. 23 leden kwamen uit andere afdelingen, terwijl 113 nieuwe leden werden in geschreven. Ons ledental per 1 Jan. 1954 bedroeg daardoor 1283. In 1953 j vonden er in de afdeling 58 verhui zingen plaats. Zeer veel werk moest worden ver zet. Veel steun mocht het afdelings bestuur hierbij ondervinden van de correspondenten in de verschillende plaatsen, welke onze afdeling omvat. Zij wonnen vele nieuwe leden in hun Dr. J. G. M. WILLEBRANDS. resp. woonplaatsen. In de raadsvergadering gistermid- is besloten tot toetreding tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten. Het besluit van de Vergadering van 9 Februari 1954 inzake het ver strekken van hypothecaire geldle ningen ter bevordering van de par ticuliere woningbouw is gevallen in een tijd, waarin ook van andere zij de bijzonder grote belangstelling aan de dag is en wordt gelegd voor wo ningbouw. Onder de instellingen, welke reeds in het verleden op het terrein van de woningbouw actief werkzaam wa ren, neemt de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten een belang rijke plaats in. De N.V. is destijds (1946/1947) door een aantal gemeen ten in Groningen, Friesland en Drenthe in het leven geroepen, van daar de naam N.V. Noord-Nederland se Gemeenten, welke naam thans niet meer juist is, nu de Bouwkas haar werkgebied heeft uitgestrekt over 8 van de 11 provincies. In deze acht provincies waren op 31 Decem ber 1952 313 gemeente toegetreden. Wanneer een gemeente is toege treden, kan een ingezetene als bouw- spaarder deelnemen. Wanneer hij 15% van het aangevraagde bouwka pitaal bijeengespaard heeft in normale gevallen bedraagt het maxi mum 15% van 15.000.(stichtings- kosten minus rijkspremie) ver strekt de bouwkas hem een, van de kant van de B.N.G., onopzegbare hypothecaire lening groot 85% van het aangevraagde kapitaal. Ofschoon de B.N.G. zich in de eer st jaren van haar bestaan hoofd zakelijk op de bouw van arbeiders woningen heeft toegelegd, stimuleert zij, thans dank zij de mogelijk heden van de premie- en bijdrage regeling evenzeer de midden- standsbouw. De gemeente staat garant voor rente en aflossing. Deze garantie heeft de B.N.G. echter nog nimmer behoeven aan te spreken, want: le de selectie is uiterst scherp; 2a het bouwspaarsysteem zelf is al de proef op de som ten aanzien van de trouwe nakoming der ver plichtingen van de candidaat; 3e. zij, die het bouwsparen niet kunnen volhouden, vallen af en krij gen bet gespaarde geld volledig te rug, vermeerderd met rente. Heeft men een bouwkapitaal (stichtingskosten minus rijkspremie) van 9.000.nodig, dan moet men sparen 2.per rnaand van elke 1.000.d.i. 18.Dit bedrag wordt door de B.N.G. maandelijks opgehaald. Zodra men 15% van 9.000.1.350.bij elkaar ge spaard heeft, kan men bouwen (be houdens de beschikking over bouw volume uiteraard). 1. Het voorschot. De B.N.G. verleend voorschotten als volgt: a. 85 van het aangevraagde ka pitaal tot 15.000. b. 50 van het aangevraagde ka- Gemeenteraad Leiden vergaderde Verdeeldheid over toetreding bouwkas Van de twee voornaamste punten uit de agenda van de gemeenteraads vergadering gistermiddag werd de bouw van een school voor B.L.O. in het verlengde van de Marnixstraat vrijwel zonder discussie aanvaard. Het punt „ziektekostenvoorziening" gcmeentepersoneel deed echter, even als in de vergadering van 12 April 1.1. een ampele discussie ontstaan, die door re- en dupliek een dergelijk laat uur van sluiting in het vooruitzicht stelde, dat om ongeveer half zeven uit de vergadering het voorstel kwam om de besprekingen te verda gen tot een volgende vergadering. Het voorstel werd in stemming gebracht, waarna met 25 stemmen vóór en 11 tegen tot verdaging werd besloten tot de volgende vergadering van 14 Juni a.s. Hamerstukken. Conform het voorstel werd mevr. Ch. C. Haspels in de vacaturen van mevr. A. M. C. Muller-Verdam be noemd tot regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderte huis aan de Hoogelandse Kerkgracht en werd mej. L. T. H. Kohier be noemd tot onderwijzeres aan de openbare school aan de Medusastraat. Er werd besloten tot een garantie- bijdrage ter dekking van een even tueel tekort in de exploitatie van een openluchttentoonstelling van beeld houwwerken in de Burcht. Naar aanleiding van een vraag hierover van de heer Van Weizen (C.P.N.) deelde wethouder Van Schaick me de, dat kunstenaars, die medewerk ten aan de tentoonstelling „Kunst en Gezin" en kunstenaars door de Aca demie voor Beeldende Kunsten ge noemd voor deze openluchttentoon stelling zijn aangezocht om werk in te zenden. 25 Kunstenaars hebben toegezegd te zullen deelnemen. Voorts werden voorstellen om gel den ter beschikking te stellen voor fessor opgevat en vervuld. Op deze uitbreiding van de afdeling Volks huisvesting van de dienst gemeente werken, voor restauratie van het pand Herengracht 48, voor ophoging ter reinen aan de Asserstraat, voor de aanschaffing van een roltrömmel- huisvuilauto zonder discussies gevo teerd. Een wijziging in de overeenkomst tussen Leiden en Nieuwkoop over de afvoer van vuilnis werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. School voor B.L.O. De bouw van een school voor B.L. O. droeg de goedkeuring weg van de verschillende fracties der Raad, hoe wel bijna alle sprekers bekenden ge schrokken te zijn van het hoge be drag (bijna 9 ton), dat met de bouw gemoeid is. De heer Van Dijk (K.V.P.) was niet tevreden met de detaillering van cij fers en gegevens betreffende de aan leg der centrale verwarming, hoewel hij al eerder in het algemeen en ook naar aanleiding van deze post op dui delijker gegevens had aangedrongen. Wethouder Jongeleen noemde het in zijn antwoord bezwaarlijk met het oog op de inschrijvingen alle cijfers en gegevens op tafel te leggen. Hij meende, dat hij, wat betreft de uit getrokken 70.000 gulden voor de aan leg van de verwarming, ten volle op de raming van de betreffende firma mocht vertrouwen. De heer Van Dijk antwoordde, dat het ook hem niet aan vertrouwen in deze firma ontbrak, maar dat het hem om een specificatie van deze post te doen was en dat hij niet van harte met dit voorstel accoord zou kunnen gaan alvorens hij op dit punt tevre den gesteld zou zijn. Zonder stemming werd tot het ter beschikking stellen van een bedrag van ƒ892.300.voor de bouw van deze school besloten. Wethouder Van Schaik maakte vooraf nog de opmerking dat deze school model zal kunnen staan voor de bouw van aan de eisen van deze tijd aangepaste inrichtingen voor on derwijs. Het later aan de agenda toegevoeg de voorstel om toe te treden tot de bouwkas van Noord-Ned. Gemeenten, welk voorstel elders in dit nummer nader omschreven wordt, ondervond in de Raad enige tegenstand. De heer Hagens (V.V.D.) vroeg zich af of hier geen nadelen voor de bou wers ontstaan. Er zou wel eens een onplezierige concurrentie kunnen ontstaan tussen de "bouwbedrijven en de bouwkas. De heer Van Dijk (K.V.P.) vond het jammer, dat dit voorstel niet ge lijktijdig met het voorstel in de ver gadering van 9 Februari betreffende het verstrekken van hypothecaire geldleningen is gekomen. De heer Huurman (Prot. Chr.) trok het in twijfel of deze bouwkas wel voordeliger is dan de gemeentelijke regeling. Hij toonde zich critisch ten aanzien van de standaard-plannen. De heer Questroo (Prot. Chr.) vroeg zich bezorgd af of bij toeken ning van bouwgronden deze bouwkas de voorkeur boven anderen zou heb ben. In zijn antwoord noemde wethou der Van der Kwaak het voorstel zéér gewenst. Nu het afbetalingssysteem zo in de mode is. mag het een geluk kig feit genoemd worden, dat er een categorie mensen zal karnen, die kan sparen voor een eigen woning. Ter geruststelling deelde spr. mede, dat inschrijvingen in beginsel alleen voor plaatselijke aannemers zullen openstaan. Erst als géén overeen stemming is te bereiken worden aan nemers buiten de gemeente in de in schrijving betrokken. In antwoord op de heer Van Dijk. zei de wethouder, dat op 9 Februari nog geen afgeronde voorstellen ge daan konden worden. Van een prae (dit tot de heer Questroo) bij toekenning van de bouwgronden zal geen sprake zijn. Een belangrijk voordeel noemde spreker het feit, dat aspirant-huis eigenaars van de bouwkas een goede voorlichting en advies zullen krijgen. De heer Van Dijk (K.V.P.) vroeg naar aanleiding van dit laatste of dit dan op het moment niet gebeurde. Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) was niet enthousiast over het voor stel. Hij meende, dat deze bouwkas hoogstens aantrekkelijk zou kunnen zijn voor gezeten burgers, die in ieder geval de goedkopere hypothe caire lening van de gemeente zullen kiezen. Jonge mensen moeten door gaans eerst sparen voor een inboedel en kunnen niet direct 16 a 18 gulden opzij leggen per maand. Wethouder Jongeleen antwoordde, dat de tijd zou moeten bewijzen of deze bouwkas naast de hypothecaire lening recht van bestaan had. Het voorstel uit de fractie van de V.V.D. voortgekomen om de behan deling voorlopig aan te houden werd met 13 tegen 23 stemmen verworpen. De hoofdelijke stemming, die hier op volgde gaf hetzelfde resultaat te zien: 13 leden spraken zich tegen dit voorstel uit. Tegen waren de fracties van de V.V.D. en de K.V.P. (met uitzonde ring van wethouder Menken) en de Prot. Chr. leden Knetsch, Woudstra, Huurman en Van Iterson. Meningen verdeeld over ziektekostcnvoorzienihg De heer v. d. Hoeven (P.v.d.A.) was de eerste, die zijn visie gaf bij de hernieuwde besprekingen op de zietkekostenvoorziening voor ge- meentepersoneel. Hij vroeg zich af (en beantwoordde zichzelf met neen in de loop van zijn betoog) of deze regeling gunstig is vergelijken bij de voorwaarden van het particlliere ziekenfonds. Het dikwijls aangevoerde bezwaar, dat vrijwillig verzekerden, die meer dan 3750 guldei per jaar verdienen feitelijk rechteloos zijn, omdat dit boven de maximumgrens is, bestaat in feite niet. De practijk leert, dat zonder bezwaar leden worden geac cepteerd waarvan het jaarloon reikt tot 5300 gulden. De heer Portheine (VVD) noemde de franchise, het eigen risico, voor een gedeelte van de kosten één van de aantrekkelijkste onderdelen van de voorziening. Overigens sprak hij van een financieel onaanvaardbare opzet. Hij betwijfelde of de ervarin gen in Limburg (de bakermat van dit fonds) wel zo gunstig waren als in het voorstel wordt gesugge reerd. De heer Knol (Pr. Chr.) meende, dat een apart lichaam een te gering draagvlak zou hebben. Door de wet pitaal boven./ 15.000.tot 20.000.— c. nihil boven ƒ20.000, De regeling is derhalve iets an ders dan die van de gemeente, doch zal vermoedelijk in de praktijk niet afwijken van de hypotheekregeling der gemeente. 2. De rentevoet. Deze zal in de huidige omstandig heden bedragen: a. indien men 5 jaar regelmatig gespaard heeft: 3 3/4 b. indien men VA jaar regelmatig gespaard heeft: 3 7/8 c. indien men korter dan VA jaar regelmatig gespaard heeft, of in het geheel niet: 4 Het percentage van de „echte" spaarders ligt dus gunstiger dan dat, hetwelk ons bij de eigen regeling voor ogen stond, t.w. 4 Een aanlokkelijk programma laarvergadering Kath. Reisvereniging Gisteravond de algemene le- den- en jaarvergadering plaats van de Leidse afdeling der Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken in een der bovenzalen van Café-Restau rant „In den Vergulden Turk". De voorzitter, de heer Schinck, mocht een grooteraantal leden ver welkomen, hij sprak echter de wens uit, dat op een volgende ledenver gadering nog meer leden er blijk van zouden geven, dat zij niet zo maar zonder meer lid zijn. Uit het jaarverslag van de secrta- ris bleek dat het jaar 1953 de vereni ging geen kwaad heeft gedaan, im mers 9 tochten werden door de Leid se afdeling georganiseerd, waarbij 260 personen de meest aangename herinnering zullen hebben. Uit het jaarverslag van het hoofdbestuur bleek dat naast de grote vooruit gang, die de vereniging nationaal heeft weten te boeken, de Leidse afdeling in haar activiteit als no. 2 gerangschikt staat. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat bij de bestuursverkiezing de heren Schinok en Roelandse zonder meer werden herkozen. Een open baring voor de aanwezigen werd het a.s. zornerprogramma. Ook nu weer bleek, dat het bestuur de juiste weg •heeft gevonden en in dit programma aan ieder gedacht heeft. Dit moge voldoende blijken uit het prorgamma. 13 Juni: grote vrijgezellentocht met 's avonds groot vrijgezellen feest. 4 Juli: Brabantse tocht met Brabantse koffie-maaltijd. 12 t.m. 21 Juli: Lisieux, Lourdes, Parijs. 18 Juli: Maria omgang te 's-Hertogen- bos. 26 t.m. 28 Juli: 3 dagen Luxem burg. 8 Aug.: H. Landstichting. 5 Sept.: Bloemencorso Zundert. Via advertenties volgen uiteraard nog nadere mededelingen. Reclame. Tot slot wist de voorzittef de aan wezigen nog een hart onder de riem te steken en de leden te overtuigen van het feit. dat de grote kracht van reclame ligt bij hen zelf. Ieder zal propagandist moeten zijn door de mensen uit hun naaste omgeving te overtuigen van de grote noodzaak van reizen in katholiek verband. Hij hoopte dat er mischien nog nog een tijd zal komen dat de vereniging de medewerking zal krijgen van die instanties welke zij nodig heeft. van de grote getallen te negeren was, aldus spr., onwetenschappelijk te werk gegaan. Ilij twijfelde aan het bestaansrecht van zo'n kostbaar lichaam, terwijl in de practijk pri ma instellingen bestaan. De heer Woudstra (Pr. Chr.) ver trouwt op het „Georganiseerd Over leg". Als die hier mee accoord kan gaan, vindt hij het commentaar over eventuele verslechtering van de ziek tekostenregeling van de ambtenaren overbodig. De heer Schüller tenslotte hield een hartstochtelijk pleidooi voor deze voorziening. Hij beantwoordde daar bij twee vragen bevestigend n.l. of de gemeente verplichtingen heeft te genover haar personeel en of de ge meente de financiële lasten kan dra gen. Hij gaf als zijn uitdrukkelijke mening te kennen, dat bij niet aan vaarden van dit voorstel het vertrou wen van de ambtenaren in de kracht van het georganiseerd overleg danig geschokt zal zijn. Hierna kwam het voorstel van or de om de bespreking te verdagen. Rondvraag. De rondvraag bracht vragen over verbetering van de Langebrug en riolering van de Rijndijkstraat, over de verlichting van de Raadzaal en hulde aan allen die op zo'n uitsteken de wijze de ontvangst van H. M. de Koningin hebben voorbereid en vol tooid. Tijdens het aanmaken van de kachel sloeg te Apeldoorn de vlam in een petroleumblik, waardoor een huisvrouw zo ernstig gewond werd, dat zij hedennacht in een ziekenhuis aan de verwondingen is bezweken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2