Het koninklijk bezoek feestelijk afgesloten RIJNSTREEK Wolspinnerij en Lakenhal Zon straalde op vertrekkend jacht Programma Mater Amibilis staat dicht bij het leven Souvenir VRIJDAG 21 MEI' 1954 OE LE1USB COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Aan de overzijde van de far. Par- mentier aan de Schelpenkade en aan de Witte Singel hadden zich inmid dels weer honderden verzameld om de Koningin te begroeten. Om ongeveer half twaalf kondigde het gejich van de menigte de aan komst van de Landsvrouwe aan. Aan de ingang van Pariey's Wol spinnerij werd Hare Majesteit be groet dor mevr. de wed. E. Parmen- tierRoorda en haar zoon de heer J. A. Parmeilticr, respectievelijk eige naresse en directeur van de onder neming. De vijfjarige Wimmie Nagtegaal, zoon van één van de werknemers van het bedrijf, reikte aan de Vor stelijke Bezoekster een bouquet witte en lila lathyrus aan. Vervolgens be gaf het gezelschap zich naar de ont vangkamer, waar de voorzitter van de Stichting „De Sleutelbloem", de heer D. van Eek, de leidster van het Sleutelbloemwerk, mej. G. v. d. Voort en de voorzitter van de Mater Amabilis-school, de heer M. Kloth aan H.M. werden voorgesteld. Juist over het werk van de Mater Amabilis en Sleutelbloem stelde de Vorstin zich hier op de hoogte. Allereerst luisterde zij met aan dacht naar een exposé van mej. M. Noordman, leidster van de Mater Amabilis-school, over het werk van deze instelling. De rede, die mejuf frouw Noordman uitsprak, is elders in dit nummer opgenomen. In de cantine van het bedrijf wa ren fleurig geklede meisjes van Ma ter Amabilis-school en Sleutelbloem bijeen, kleurig als een park vol bloe men. In het zaaltje was rondom bedrij vigheid van kokende, naaiende en handwerkende meisjes. Het geheel werd afgesloten door een aardig ta bleau op het toneel: kamperende jeugd. Meisjes demonstreerden. Nadat de Koningin was binnenge treden werd zij over de betekenis van deze demonstratie ingelicht door mej. G. van der Voort. Zij onderhield zich enige tijd met mej. Noordman en mej. Van der Voort. Met levendi ge belangstelling liet zij zich over al het werk voorlichten. Voornamelijk de stand met alle kleine en grote voortbrengselen van het handwerk van de meisjes had haar volle aan dacht. Op de vraag, wat zij uit die veelheid van aardige gebruiksvoor werpen zou kièzen, koos de Koningin een theemuts, vervaardigd van Raba- ne, een soort riet dat een lange le vensduur heft. Met luide stem sprak de Vorstin haar waardering uit over de leuke afwerking van het geschenk. Toen meisjes lichtvoetig voor de Koningin dansten, gaf zij onver wacht de wens te kennen mid den in de kring opgenomen te mogen wörden. De dans werd onderbroken en hier van het midden uit volgde zij met een glimlach de rhythmische bewegingen der danseressen. Een rondleiding door de opmakerij van de wolspinnerij volgde. Hier be keek de Koningin het spoelen en has pelen van de geredegekomen woldra den. Het grote aantal cadeau's, dat de Vorstelijke bezoekster in Leiden en omgeving in ontvangst nam, werd in het bedrijf met nog één vermeerderd. Een .grote pop met de afmeting van een stvige baby werd in haar armen gelegd: een geschenk van de wol spinnerij voor Prinses Marijke. De kleertjes voor deze pop waren ge breid door de meisjes van de Stich ting Sleutelbloem. De Lakenhal. Na afscheid reed de Koninklijke bezoekster naar de Lakenhal waar als laatste programmapunten een kort bezoek aan het museum en offi cieel afscheid van de gemeente in het vooruitzicht waren. Vóór de Lakenhal .stond het Stu- •dentenweerbaarheidscorps „Pro Pa- tria" opgesteld. De witte pluimen op de hoofddeksels en de resoluut 'gepresenteerde geweren maakten een uitstekende indruk. Eenmaal wandelde de Koningin langs de rij, toen betrad zij het binnenhof van de Lakenhal waar zij door padvind- sters met een yell en tromgeroffel werd ontvangen. „Movavedo! Mova- vedo!" de roep, die de koningin als moeder eert: „Moeder van vele doch ters!" Aan de ingang van de Lakenhal werd dé Koningin begroet door de directeur van de Lakenhal, drs J. M. van Wessem, die haar vervolgens me tde burgemeester door enige za-i len van het Museum leidde. Lange tijd stond dè Koningin in bewonde ring voor het drieluik „Het laatste oordeel" van Lucas van Leyden, Het afséheid. In de zaal „Dé «grote Pers" nam de Koningin afscheid van het gemeen tebestuur. Als herinnering voor de prinsesjes aan dit bezoek aan Lei den gaf de burgemeester de Lands vrouwe twee zilveren hutspot-potjes fnee voor de twee oudste prinsesjes; voor de twee jongere zusjes over handigde hij twee miniatuurcopieën van de hutspot van marsepein. Rond kwart voor twee stapte de Koninklijke gast in een, stralende ."zon van' de kade van de Oude Sin gel aan .boord van het jacht „Piet Hein". De Oude Singel en de Oude Vest stonden volgepakt met een juichende schare., Het hoerageroep begeleidde hét jacht, waarop de ko ningin als een eenzame figuur een laatste groet bracht aan de -Leidse Burgerij die tot ver buiten de grens der gemeente langs de Rijn stond, z Rede me). Noordman Mej. M. Noordman, leidster van de Mater Amabilisschool gaf heden morgen voor H. M. de Koningin de volgende samenvatting van het Ma ter Amabilliswerk: Majesteit, Namens de Besturen van de Stich tingen „De Sleutelbloem" en de Ma-: ter Amabilisschool heet ik U van harte welkom. Het is voor mij een voorrecht Ui een korte uiteenzetting te mogen ge ven over het ontstaan en de werk-i wijze van onze school. Vooral in de kringen van de in-; dustrie en de jeugdzorg bij verschil lende groeperingen in onze stad; werd reeds langer de behoefte ge voeld aan de totstandkoming van; een goed opgezette vorm van óift-j wikkeling en ontspanning voor de, meisjes, werkzaam in de bedrijven,. Zes jaar geleden vond men elkan-' der en werden gelijktijdig door on derlinge samenwerking onze beidé scholen opgericht. Een topcommissie. bestaande uit vertegenwoordigers van beide scholen, wist de industrie' te interesseren en zou zorgen -voor/ een hechte samenwerking. Het werk kon beginnen. De jonge mensen van 17 jaar. gaaiv meer en meer hun eigen w van het gezin en laten zich vaak lie ver door anderen voorlichten dari door eigen Vader en Moeder. Zij zijn ook te critisch ingesteld om niet de leemten in eigen gezin te ontdekken. Zij moeten tegemoet getreden wor den door persoonlijkheden, die niet alleen door hun deskundigheid, maar ook door hun menselijkheid in staat zijn hen voor te bereiden, op, hun eigen toekomstige gezinstaak. Voor de moderne mens is het een zware opgave, zowel zedelijk als ma terieel een gezin te stichten, te huis vesten, te onderhouden en de kin deren op te voeden. Op 17-jarige leeftijd verricht na genoeg 90% van de jongeren loon arbeid. De lagere school verlieten zij zonder weemoed, belust als zij waren! op de vrijheid, die het arbeidsleven hen zou brengen. Zijn zij 1718, dan gaan zij de school met andere ogen zien; zij krijgt dan in hun waardering meer en meer de plaats die zij verdient. Dan biedt onze school zich aan met een speciaal op hen gericht pro gramma met een vorming voor het leven en op hun persoonlijk geluk. de meisjes zijn ook 's avonds psy chisch én physiek te moe, wonen djkwijls ongunstig en behoren toch des avonds zoveel mogelijk thuis te zijn, daarom is de ideale oplossing deze meisjes in werktijd op te van gen. Dank zij de medewerking van de Leidse indusfriëelen en de steun van de huishoudscholen is dit in Leiden gelukt. De offers, die hierdoor van de werkgevers bij het huidige ge brek aan vrouwelijke arbeidskrach ten gevraagd werden zijn groot, doch zij denken hierbij niet aan de on middellijke produc,tie, maar aan de welvaart van de toekomst, die gro tendeels' bepaald wordt door de vrouw die in dè gezinhen aan het roer staat. Ih de aanvang moest dit werk bij na geheel, door de industrie gefinan cierd, worden, doch al 'spoedig trok ken de^,e cursussendeaandacht van deÓverhêid 'ëri werden -'bescheiden subsidies ontvangen zowel van Rijk, Provinpie als Gemeente. De school moet aantrekkelijk zijn in haar programma en. zo veelzijdig mógelijk, zonder uit het oog te ver liezen. d,e ernstige levensopvatting welke zij de 'jeugd wil meegeven. Hét-'is de 'geest 'die levend maakt. De geest is en moet zijn: zorgvolle liefde voor de moderne jeugd, die al .te jong ingeschakeld, in minder -gunstige omstandigheden verkeert om zich voorte bereiden op haar eigen levensgeluk en dat van hen die zij gelukkig wil maken. De cursus bestaat uit 3 ónderschei den lessenreeksen van week, gedurende 6 maanden geschei- Tijdens het ibezoek aan het Oud-Hollandscentrum bewonder- den Koningin en Prins de ver- j schillende stands. De Koningin toonde vooral interesse voor de i in het winkeltje van de heer N. van der Horst geëxposeerde fo- I to's van het bezoek aan de Rijn- streek, die ten dele ook in de Leidse Courant geplaatst zijn. Toen zij enige foto's nader wilde bekijken, waarschuwde de Prins haar, dat de regen de prenten zou kunnen bederven. De Ko- ningin legde de foto's hierop 2 weer voorzichtig onder de be- schermende glasplaat neer. Ter- wijl nu hedenmorgen bij het ver- laten van de Lammermarkt de stoet even stopte, maakte de heer van der Horst van de gelegen- heid gebruik, de Koningin een album met alle foto's van de eerste dag van het werkbezoek 2 aan te bieden. Kennelijk verrast aanvaardde de hoge gaste dit aardige souvenir. 40-JARIG BESTAAN LEIDSE VERENIGING VAN KLEIN HANDELAREN IN AARD APPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Op 30 April was het veertig jaar geleden, dat werd opgericht de Eer ste Leidse Vereniging van Kleinhan delaren in Aardappelen, Groenten en Fruit. Dit feit werd gisteren op feestelijke wijze gevierd, 's Middags met een receptie, waar dor verte genwoordigers van industrieën, orga nisaties en zusterverenigingen geluk wensen werden overgebracht. Het bestuur werd o.m. toegesproken dooi de heer Mol, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Kleinhandelaren, de van Van Vliet, voorzitter van de Leidse Veilingvereniging, die mede namens kantoorpersoneel en de gros siers, .die op de Leidse groentenvei- ling handel drijven, een schrijfma chine aanbod, de heer G. Sassen als woordvoerder van de R.K. K'lein- Een vrolijk moment tijdens het ge sprek Van de Koningin met mej. Noordman en mej. v. d. Voort in de cantine van Pariey's Wolspinnerij. handelaren en tevens namens de con tactcommissie van de drie plaatselij ke organisaties. Een weelde van bloe men was het zichtbaar bewijs van alle goede wensen. De feestavond werd geopend door de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Swanenburg, die de voor zitter van de vereniging, de heer J. Laman, huldigde met het feit, dat hij reeds 25 jaar als voorzitter optreedt. Hij speldde hem het goeden bondsin- signe op de borst. Aan mevrouw La- m.an werd een prachtige fruitschaal aangeboden. En daarna was verder het woord aan Gé Hofenk's Cabaret, dat met het Radio-Ensemble Rens van Dorth met de nieuwe revue-show „Allemaal Poppenkast" de aanwezigen enkele uren volledig in de ban van de vro lijkheid bracht. Met vlotte sketches en aardige liedjes brachten zij een avond van beschaafd amusement en leverden het bewijs dat het mogelijk is fatsoenlijk „lol" te hebben. Na afloop was het Hofenk's Cla- violine orkest, dat de feestvierenden nog geruime tijd bij elkaar hield. LEIDERDORP Koninginnefeest De koude Noordenwind, die ons nu al weer een week in onze jassen doet huiveren, vermocht niet 'de uren per i feestvreugde 'te koelen van talloze j- gesc."Êi- Leiderdorpers die reeds vroeg uit ^..huSS, troleken om getuige te om de leerstof te laten bezinken en de afwisseling en de óntspanriing" te verzorgen in de zomer. te zijn van de intocht van het Mili taire mu ikkorps van het vliegveld Valkenburg dat o.l.v. serg. majoor P. De ontspanning is even belangrijk I Brugman, aan het hoofd van de kin als de lessen. Handenarbeid, kam- j deren van de lagere scholen, welke pen, ouderavonden, -instuiven, het clubwerk en het volksdansen. Ko ken en naaien, geestelijke vorming, opvoedkunde, verzorging van de kin deren, smaakontwikkeling, woning inrichting, medische voorlichting en zang vullen de lesuren. Dit programma staat heel dicht bij het leven en bij de gewone alledaag se dingen. Het aanschijn van de school kan nooit aantrekkelijk genoeg zijn, nooit vriendelijk genoeg in de per soon van de leiding en van de do centen in de lestrant eri de ontspan ning. Het motief is, beminnelijk zijn Voor de jeugd van deze tijd, en zo reeds om 8 uur op de Acacialaan wa ren samengtfcomen, een feestmars te maken door het met talloze vlag gen feestelijk aandoende dorp. .om zich vervolgens opnieuw naar de Acacialaan te begeven waarvoor de kinderen volksspelen werden gehou den. Verdeeld in, 24 groepen trachtten de kinderen naar gelang de grootte met zaklopen, wasgoed ophangen,, ringsteken, pollepel lopen, blokjes rapen en voor de allerkleinsten, vlaggetjes steken, een prijs te be machtigen. In elke groep waren drie prijizen zodat er 72 gelukkigen met een prijs gingen strijken. De mili taire kapel blies er intussen lustig op los en deed de toeschouwers de De arbeidende jeugd heeft echter voor die van J ^oude vergeten. Na tractatie bitter weinig vrije tijd. De arbeiden- de toekomst. en prijs- Onder grote belangstelling voer dc „Piet Hein" met de Koningin aan boord van Leiden weg. reiking was de morgen reeds ver streken. Om half twee verzamelden de kleuters zich o.l.v. hun onderwijze ressen, eveneens op de Acacialaan en togen naar het Dorpshuis waar j zij werden onthaald en door de gebr. /Devilee uit Leiden werden vermaakt met goochelen en de poppenkast. Tot 1 half vijf werden de kleuters hier be- J ziggehouden waarna zij, dank zij de goede organisatie van de Oranje vereniging die de gehele dag de kin derspelen verzorgde, onder leiding en met een vlaggetje getooid, naar de Lindelaan waar zij de stoet konden zien passeren. Ook de ouden van dagen hadden hier een plaatsje ge kregen. De trek naar het sportveld waar de Koningin het openluchtspel zou bijwonen was inmiddels begonnen en tegen de "komst van de Konink lijke Gasten bevond zich een grote menigte en op het veld, zomede de gehele jeugd van de lagere scholen getooid met vlaggetjes. Bijna onafgebroken - komt een stoet van Burgemeesters en notabe len het veld op en als Hare Majes teit .met 20 minuten vertraging arri veert zijn vrijwel alle burgemeesters van .de Rijnstreek aanwezig. Bege leid door burgemeester K. v. Diepe ningen betreden Koningin Juliana en Prins Bernhard onder daverende toejuichingen het sportveld en onmid- djmïk 1 nadat de Hoge Gasten zijn geleien wordt een aanvang gemaakt met het spel: „Zo zag U de Rijn streek". Het bezoek was kort, maar zaT 'ongetwijfeld nog lang in het ge-dank aan de organisatoren en allen heugen blijven van allen die dit die voor het welslagen van deze dag mochten meemaken. Dat verwachtte ook burgemeesterv. Diepeningen zoals hij zeide tegen de genodigden op de receptie die om half zeven in het Raadhuis werd gehouden. Hoe wel geen officiële receptie, had hij deze gelegenheid aangegrepen om over dit bezoek, dat van zo groot belang was voor de gehele Rijn streek, nog eens te praten. In de toekomst kunnen we er altijd met vreugde op 'terugzien, zo sprak burg. v. Diepeningen tot. zijn collega's bur gemeesters die ook allen weer aan wezig waren. Nog waren alle gasten niet vertrokken toen de trommels reeds weerklonken op de Van der Valk Boumanweg en de komst aan kondigden van het alomibekende „Werkmans Wilskracht" uit Leiden dat een feestelijk rondgang maakte door het dorp en vervolgens concer teerde in de muziektent nabij het feesterrein waar de gehele dag vro lijke kermisklanken weerklonken en tot 's avonds laat het bezoek van de Landsvrouwe werd gevierd. Brandje Door onvoorzichtigheid met vuur brak eergisteren brand in de houten woning van de familie Koolmoes aan de Munnikenweg. De brandweer was in vijf minuten ter plaatse en slaagde erin de brand te beperken tot een varkenshok dat echter geheel uitbrandde. KOUDEKERK BEZOEK VAN DE KONINGIN. In Koudekerk begon het feest 's morgens in het Verenigingsge bouw, waar voor de kinderen een goochelaar en sneltekenaar optrad. De gehele jeugd was hier samenge komen. Ook burgemeester De Her der was aanwezig. Na afloop kregen de kinderen' een heerlijke tractatie. 's Middags arriveerde H.M. de Ko ningin en werd door de burgemeester verwelkomd. De harmonie „Kunst n$ Arbeid'^ verzorgde de muzikale om lijsting. Op het feestterrein stond een ker mis, "waar groot en klein zich kon vermaken. Jammer was het dat er 's avonds een paar flinke buien vie len. OUDE WETERING Concert. In aansluiting op het bezoek dat H.M. de Koningin aan Oude-Wetering bracht, werd door de fanfarecorpsen „Door Gunst Verkre gen en „Liefde voor Harmonie" een concert gegeven in een grote tent op het terrein voor Paviljoen „De Bra sem". De feestelijke bijeenkomst werd geopend door Burgemeester E. J. M. Kolfschoten, die er zijn spijt over uit sprak, dat slechts zo weinig publiek op deze avond aanwezig was. Naar aanleiding van het bezoek van H.M. de koningin zeide de spreker, dat hij met genoegen op een geslaagde dag kon terugzien. Op verzoek van de koningin bracht de burgemeester Agenda van Leiden VRIJDAG: „De Harmonie", 8 uur ledenver gadering „St. Christoffel". „In den Vergulden Turk", Breë- straat, 8 uur bijeenkomst Leidse Smalfilm Liga. Burchtfestijn, 8 uur „Leidse Dag". Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur di ploma-uitreiking Mater Amabilis school. ZATERDAG: 1.30 uur n.m. vertrek van Garen- markt excursie Vereniging „Oud Lei den" naar Kasteel Zuilen. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur, Jubi leum-feestavond Harmoniekapel T. D. ZONDAG: Pastorie Leonarduskerk, 12.30—2.00 uur receptie 50-jarig priester jubi leum emer. pastoor Suitbertus Smitz O.F.M. TENTOONSTELLINGEN. Böerhaavezalen, 25 en 79 uur; Lustrumtentoonstelling Leids Kunst centrum (Lm. 30 Mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het por tret in de twintigste eeuw (t.m. 12 Juni). BURCHTFESTIJN. Burcht, half 3half 6 en half 8— 11 uur: Oud-Hollands Centrum met moderne attracties (t.m. 29 Mei). hadden bijgedragen. Met name was de muzikale omlijsting der gebeurte nis niet aan Hare Majesteit ontgaan. Spreker sprak de hoop uit, dat in de •loop van de avond de tent zich met meer bezoekers zou vullen en liet de verdere leiding over aan de dirigen ten Couprie en Niwint, die een wel verzorgd stuk muziek ten gehore lie ten brengen. De avond werd gesloten door de gemeente-secretaris, de heer Van Har- teveld. HAZERSWOUDE KONINGINNEFEEST. Gistermiddag begonnen aan de Rijn dijk tegenover 't secretarie de festivi teiten in verbarid met het bezoek van H.M. de Koningin Juliana. Om 3 uur kwamen alle scholen van Hazerswoude bijeen in 'n grote tent voor 12 personen, welke 's Woensdags al geplaatst was. De kinderen van het dorp waren door extra-diensten van de Citosa naar de Rijndijk ge bracht. Hier gaf Henk Zoutendijk 'n voorstelling in de poppenkast, wat bij de kinderen zeer in de smaak viel. Ook werden de kinderen op snoep en ijs getracteerd. Na deze voorstelling werd het tijd om zich op te géan stellen langs de v/eg vóór het huldigen van de Ko ningin. Langs de route in de omge ving van het secretarie stond het toen reeds vol van de mensen. De „Bietenbouwers" verzorgden nl. de avond. Ook dit is 'n enorm succes geweest. Voor de aanvang sprak de burgemeester nog enkele woorden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2