ate LciuócCoii^am r*-^i Door scherm van regen vond ons Koningspaar toch de sleutel tot het hart van Leiden Veel zon en weinig regen Stadhuis centrum van de ontvangst Gordijnen voor de eetzaal Bezichtiging „Burgerzaal" Koningin in voorzittersstoel Rede van de burgemeester VRIJDAG 21 MEI 1954 M /V" M ft« 45ste JAARGANG No. 13200 Directeur: c m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i in Piefen j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ook in de middaguren heeft het weer zich gisteren vrij goed gehouden. De perioden van zon neschijn wonnen het van de drei gende regenbuien. Bij aankomst in Alphen zag het er somber uit en op-'het moment, dat koningin en prins Avifauna betraden, vie len er enkele druppels. Na de lunch, bij het bezoek aan de Mar- thastichting, dat grotendeels in de openlucht plaats had, scheen de zon, of er de hele dag nog geen wolkje aan de lucht was ge weest. Bij de thee in Alkemade eveneens in de openlucht aan de oever van het Braassemermeer viel er een kort maar fiks buitje. Daarna bleef het droog met overwegend zonneschijn tot het koninklijk paar in Leiderdorp op het sportveld de openluchtvoor stelling gadesloeg. Het regenwa ter kwam toen in alle hevigheid omlaag en het werd pas droog, toen de stoet zich naar Leiden begaf. Links: Mevrouw Ria van Oerle-Van Gorp bood H. M. in een hoes het ge schenk der gemeente aan. Rechts: Mieke Menken, begeleid door mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees, mocht de Koningin bloemen geven op het bordes van het stadhuis. Tijdens de uitvoering in de Burcht- rotonde. begroeten, omdat met vreugde ge-1 constateerd kan worden, dat wij de ramp van 12 Februari 1929, op welke „dies ater" ook Uwe Majesteit onmid dellijk van haar hooggewaarderde medeleven ter plaatse deed blijken, geheel te boven zijn gekomen, en een vernieuwd modern stadhuis, als een Phoenix uit haar as, is verrezen. Hecht zijn de banden, welke onze stad binden aan ons geliefd Oranje huis. Met dankbaarheid gedenken wij de schenking van een Universiteit door Prins Willem van Oranje aan onze stad in 1574, na haar moedig ver zet tegen de Spaanse dwingelandij; vele malen sindsdien, soms geduren de jaren, zijn leden van Uw doorluch tig huis of aanverwante familie, in de 16e en 17e eeuw de gast geweest van ons stadsbestuur in het oude Prinsenhof aan het Rapenburg, op welke historische plaats wij ook he denavond de eer hebben Uwe Ma jesteit en Uw Koninklijke Hoogheid een maaltijd aan te bieden. Het is de hogesohool, die de ban den tussen Uw huis en onze stad heeft versterkt, want niet minder dan 10 prinsen uit het huis van Oranje zijn van de 16e tot de 20ste eeuw als student hier ingeschreven geweest. En hoezeer heeft onze bevolking in 1927 met vreugde de tijding verno men, toen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina de wens kenbaar maak te, haar Koninklijke dochter deze traditie te doen volgen. Mogen wij onze hartewens uitspreken, dat dit illustere voorbeeld binnenkort door een nieuwe Koninklijke dochter zal worden gevolgd! Als hoogtijdagen voor onze stad mogen wij zeker memoreren de dag van 9 Februari 1925, toen Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina tot doc tor honoris causa in de rechtsweten schappen werd gepromoveerd, en die van 31 Januari 1930, waarop de ere promotie van Uwe Majesteit zelve plaats vond. Bijzonder wordt door ons allen gewaardeerd dat Uwe Ma jesteit Leiden, na de „wederkeer tot de grote kille", niet kan vergeten, en zovele malen, niet als Koningin maar als oud- alumnr., op feestdagen incog nito in ons midden verschijnt. De stad Leiden heeft een zware taak, want al mag zij bogen op een eeuwenoude traditie, zij heeft ook de plicht die traditie hoog te houden. Wij kunnen ons gelukkig prijzen dat Leiden deze plicht heeft begrepen, en zich heeft ontwikkeld tot een moder ne gemeente, welke ook in de tegen woordige tijden haar roemrijke naam fier handhaaft. Met ere mogen de drie steunpilaren van deze stad worden genoemd. De Universiteit heeft terecht begre pen wat een eeuwenoude traditie ver eist, toen zij als c.e eerste op 26 No vember 1940 de fakkel van het uni versitaire verzet tegen de overwel diger deed opvlammen. Na 1945 op allerlei gebied vergroot en ver nieuwd, neemt zij een eervolle plaats in te midden van de internationale wetenschap. De Industrie, vanouds bekend om haar laken en wol, heeft zich op vele andere terreinen begeven en kan met voldoening op haar werk neerzien. Zij breidt zich in verschillend opzicht uit, ook door vestiging van nieuwe be drijven, en toont zich dus een be langrijke factor in het economisch le ven van ons vaderland. Onze diverse markten tenslotte mo gen zich in grote bloei verheugen en vormen het middelpunt van een wij de omgeving. Ondanks alle veran deringen, welke zich in de loop der jaren in het marktwezen in Neder land hebben voltrokken, weten de Leidse markten haar positie en voor name plaats in het geheel te handha ven. Voor de stad vormen de mark ten steeds een belangrijke pijler van haar economische structuur. Met bijzondere waardering hebben wij vernomen, dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid bereid zijn gevonden hun aandacht morgen aan deze drie facetten van het Leidse leven bij Hun werkbezoek te schen ken. En toch zijn al die goede omstan digheden voor Leiden niet alleen, vol doende om haar naam hoog te hou den, als wij ten slotte na 1945 niet begrip zouden heben getoond voor de internationale gedachte, welke onze hedendaagse maatschappij beheerst. Wij voelen in Nederland, dat wij niet meer alleen staan, en ook onze bijdra ge moeten leveren aan deze interna tionale samenwerking. Ons stadsbe stuur heeft op dit terrein hechte ban den aangeknoopt met de Universi teitssteden Oxford en Gent op het ge bied van cultuur en sport. De Uni versiteit draagt harerzijds bij door nauw contact met haar buitenlandse collega's. Ook de industrie richt zich steeds meer op het buitenland, ter wijl Leiden 2ich mag verheugen in de vestiging van 2 nieuwe Ameri kaanse fabrieken. Toch zullen wij daarbij ook niet uit het oog moeten verliezen de woor den, die prof. Huizinga, Uw pude leermeester, in zij „Schaduwen van Morgen" op zo'n treffende wijze heeft neergeschreven: „Waar ook maar een tengere plant van echte internationaliieit opkomt, stut haar en begiet haar. Begiet haar met het levenswater van het eigen nationaal bewustzijn, mits het zuiver is. Zij zal er des te krachtiger door groeien". Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Moge dit bezoek van heden en morgen voor onze stad en haar be volking onvergetelijk zijn; moge het ons de hechte banden met ons geliefd vorstenhuis opnieuw duidelijk doen beseffen, en op die wijze het zuivere eigen nationaal bewustzijn verster ken! Het zij mij tot slot vergund Uwe Majesteit als herinnering aan dit be zoek namens de gemeente Leiden aan te bieden, een door onze Leidse weef- kunstenares, mevrouw van Oerle, vervaardigde, gordijnstof, welke, naar wij hopen, een plaats in de eetzaal van het Koninklijk Paleis te Soest- dijk zal vinden. Tijdens het uitspreken van de laat ste alinea van deze rede trad van rechts mevr. Van Oerle-Van Gorp na derbij, het geschenk van de gemeen te Leiden voor zich uit dragend en legde dit na een buiging op de ta fel vóór Hare Majesteit meer, waar na de Burgemeester het aan de Ko ningin ter hand stelde. Het geschenk, dat de Burgemeester namens de Leidse burgerij aan de Ko ningin overhandigde bestond uit drie stel gordijnen voor de eetzaal van het paleis te Soestdijk. Aan dit cadeau heeft de Koningin destijds de voor keur gegeven boven een wandkleed. Zij heeft de gordijnen persoonlijk uit gekozen. De eigenaresse van de Leidse hand weverij „De Gouden Spin", mevr. van Oerle, is hiervoor enige tijd geleden op bezoek op het paleis uitgenodigd. Het gordijn was gevat in een lin nen omslag, waarop geweven zijn de sleutels var» het wapen van Leiden, een motief van de Burcht en de spreuk: „Bewaert Heer Hollandt en Salicht Leyden", een spreuk, die op het stadhuis te lezen staat. Het gordijn zelf vertoont overigens geen enkel ornament. Het heeft een prachtige bleke goudkleur, die is ontstaan door het weefeffect van de Italiaanse zijde, welke in de stof is verwerkt. De Koningin streelde glimlachend de stof van de linnen omslag, waar in de gordijnen waren opgeborgen. De Burgemeester lichtte voor haar een tip van het bedekkend omhulsel op, waarna de Koningin met zicht bare waardering de gordijnstof be keek en betastte. Prins Bernhard gaf hierop na een teken van de Koningin, het sein om dit eerste gedeelte van de officiële ontvangst te beëindigen cn naar het bordes aan de achterzijde van het Stadhuis te gaan, waar honderden schoolkinderen met oranje vlaggen in de hand, verlangend de komst van Koningin en Prins afwachtten. Heden- en morgenavond In verband met het bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins aan onze stad is de Burgerzaal van het Stadhuis, die nog niet haar definitie ve aankleding had ontvangen, thans geheel ingericht. Bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek is tevens een kunstzinnige bloemversiering aangebracht. Het gemeentebestuur stelt belang stellenden in de gelegenheid heden- en morgenavond tussen 7 en 10 uur de Burgerzaal te bezichtigen tegen be taling van 10 cent, de baten komen ten goede aan het Koningin Wilhel- minafonds. Men gelieve het stadhuis te betreden via de trap aan de Bree- straat en het wederom te verlaten via de ingang aan het Stadhuisplein. Raadsleden werden voorgesteld. De Koningin begroet op dit moment het raadslid dr. Kortmann. Na de fikse regenbui, die veel afbreuk deed aan de sfeer van het declama- torium, dat de koninklijke rijtoer door de Rijnstreek in Leiderdorp besloot, zag het er voor Leiden hoopvol uit (hoewel we thans beter weten>v Toen burgemeester F. H. van Kinschot de koninklijke gasten aan de Spanjaards- brug begroette, was de zon juist door de wolken gekomen. De intocht in Leiden was triomphaal. Door de gehele stad stond de bevolking in dichte drommen langs de straten en het gejuich, dat aan de gemeentegrens begon, werd steeds door nieuwe kelen overgenomen. Het was één vreugde van de Spanjaardsbrug tot het stadhuis, waar het enthousiasme een hoogtepunt bereikte. tafel van B. en W. De Koningin aan de rechter, de Prins aan de linker zijde van de Burgemeester. De Koningin droeg in haar hand de bos tulpen, die de zevenjarige Mie ke Menken haar vóór het Stadhuis had aangeboden. Onmiddellijk nadat allen hadden plaats genomen sprak de Burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot de volgende rede uit, die door Koningin er Prins met grote aandacht werd beluisterd. pvE raadzaal was intussen gereed om de Koningin en Prins Bernhard te ontvangen. Zij gaf ongeveer het beeld van een normale zitting van de gemeenteraad, de fracties van de leden van de raad zaten in rijen aan de dubbele tafels, maar het aantal zetels was nog uitgebreid: onder de publie ke tribune stond een rij stoelen, waar het gevolg van het Koninklijk Paar zou plaats nemen, achter en opzij in de raadzaal was een gedeelte van de personen gezeten, die aan Ko ningin en Prins zouden worden voor gesteld in de Burgerzaal. Op de pu blieke tribune zaten o.m. de Hoofden van Dienst van het ambtenarencorps. Om ongeveer tien minuten over half zeven was in de raadzaal het gejuich van de menigte voor het Stadhuis hoorbaar. Enige ogenblikken later slechts trad het Koninklijk Paar met gevolg, begeleid door Burgemeester, Wethouders en Gemeente-secretaris, de raadzaal van het stadhuis binnen. Vriendelijk knikkend en glim lachend naar de aanwezigen namen de Vorstelijke Gasten plaats aan de Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Na al het enthousiasme, waarmede Uwe Majesteit en Uw Koninklijke Hoogheid reeds door een gedeelte van de Leidse burgerij bij Uw aan komst werden begroet, is het mij een groot voorrecht U een hartelijk wel kom toe te roepen namens onze ge hele bevolking hier vertegenwoordigd door de Leidse Gemeenteraad in de Raadzaal van dit nieuwe stadhuis. Wij prijzen ons gelukkig Uwe Maje steit en Uwe Koninklijke Hoogheid juist op deze plaats officieel te mogen

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1