Ned. voetbalploeg kreeg pak slaag van stevige Zweedse voetballers Sicilië „La Felice" wacht ongeduldig op de start Nederlaag, die ontstellend gebrek aan psychische kwaliteiten liet zien Nederland B deed het gelukkig beter Zweedse overmacht in 2e helft gaf genadeslag aan de Ned. ploeg Oceaan- liefde DONDERDAG 20 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT In het Raasunda-stadion, even buiten Stockholm gelegen, heeft het Neder lands elftal gisteravond een smadelijke 6—1 nederlaag geleden in de interland wedstrijd tegen Zweden. Het verschil In klasse tussen beide teams kwam eerst goed tot uiting in de tweede helft van de wedstrijd. Nadat de rust met een 21 voorsprong voor de gastheren vas in- gegaan, ontwikkelde zich een strijd, waarin voor de zoveelste maal tot uiting kwam hoezeer de physieke conditie van onze spelers by die van andere landen ten achter staat. In snelheid en lichaams- beheersing, in uithoudingsvermogen en souplesse waren de Zweden superieur en deze kwaliteiten vormden de grond slagen voor de 61 overwinning, die niemand geflatteerd zou mogen noemen. Met gebogen hoofden verlieten de elf Nederlandse voetballers het terrein van het Raasunda-stadion, nadat zij van het Zweedse elftal met 61 een ongenadig pak slaag hadden gekregen. Het wordt langzamerhand een een- tonig verhaal, maar wederom is de ne derlaag van een. ditmaal niet in oranje maar in rood wit en blauw gestoken Nederlands elftal op de allereerste plaats te wijten aan de geringe physieke kwaliteiten. Vooral in de eerste helft van de wedstrijd waren er perioden, waarin het spel van onze landgenoten beslist zeer verdienstelijk was. Goed van opvatting en met vlotte combinaties, waarbij de technische behandeling van de bal lang niet kwaad was. ook goed van opzet. Naarmate de strijd vorderde en de Zweden over hun verbazing over het Nederlands openingsoffensief en het uitstekende doelpunt van Louwer heen waren, begon zich meer en meer een Zweedse superioriteit af te tekenen, zo onmiskenbaar, dat het weldra duidelijk was. dat onze landgenoten een verloren partij speelden. Het ging er toen nog slechts om om de vrijwel zekere neder laag zo klein en eervol mogelijk te hou den. Welnu, dit is het Nederlands elftal helaas niet gelukt. Tot aan de rust had geen enkele toeschouwer het recht het Nederlandse spel slecht te noemen. Wel was de druk op het doel van Steiger zo groot geweest, dat een voorsprong van drie doelpunten verschil niemand had kunnen verwonderen, maar op de wijze, waarop de ploeg met alle beschikbare krachten linksbinnen Bennaars werkte zelfs eenmaal de bal van de doellijn de overmacht weerstond, had ieders res pect afgedwongen. Maar tijdens dat Zweedse beleg hadden de verdedigers hun krachten voor 80 procent verspild en toen de gastheren na de hervatting aanval op aanval gingen lanceren, kon den geen Terlouw, geen Odenthal en speelde, kon de Zweedse voorhoede met vijf man op een rij blijven aandringen. De snelle Liander en zijn niet minder rappe collega Hamrin flitsten langs Odenthal en Tebak zoals zij wilden, en zo kon geen enkele Zweedse aanval wor den afgeslagen voor de vrij scherpe voorzetten van de vleugelspelers in het doelgebied neerdaalden. Ook daar kwa men Terlouw èn tempo èn wendbaar heid te kort tegenover de slagvaardige Loefgrenn, de schutter Sandell, maar vooral tegenover de ster van de Zweedse aanval, de zeer gevaarlijke linksbinnen Thillberg. Onmacht in alle onderdelen, het hpysieke onderdeel in hoofdzaak, maakte het Nederlandse elftal tot een mak lam, dat zich af en toe wat tegen spartelend naar de slachtbank liet voe ren. Van Melis, danig op zijn huid gezeten door stopper Hjertsson, was alleen in de eerste 20 minuten tot verdienstelijke voetbaldaden gekomen, Bennaars hebben wij als aanvaller eigenlijk reeds genoemd en de Dosko-man kan zich alleen op de borst slaan voor de redding, die hij een maal achter de reeds verslagen Steiger op de doellijn verrichtte. Wc zien hier het eerste Zweedse doel punt; uit een gevaarlijke situatie voor het doel van Steiger wist de Zweed Sandel te doelpunten. V.l.n.r. Terlouw (op rug gezien)Sandel, met voor hem liggend Steiger, Hamrin (nr. 7); Tebak (op rug gezien) en in het doel Odenthal. Telefoto. Hoewel Michels' als binnenspeler nog delijk gebleken. een groot gebrek aan tempo aan de dag legde, was hij van het binnentrio toch nog de meest nuttige man. Hij zorgde door scherp voorzetten en af en toe met een goed schot voor enige stootkracht, maar een element, waarmee de Zweedse achterhoede terdege rekening moest houden, was de Ajacied evenmin. Lou wer en in de tweede helft bij vlagen ook Van der Kuil waren wel dergelijke elementen, vooral Louwer smaakte nogal eens het genoegen zijn bewaker Samuel- son zijn hielen te laten zien. Dat deze spelers echter geen homogene stormlinie konden vormen, is duidelijk. De wedstrijd heeft voor de technische- en keuzecommissie van de KNVB weder om grote problemen opgeleverd. Het rapport, dat de aanwezige leden van deze commissie, de heren Hoolboom en Steinvoorde, hun collega's zullen uit brengen zal dan ook verre van rooskleu rig kunnen zijn. Het grootste probeem is, lijkt ons. het feit, dat een verdediging als de huidige, aan snelheid niets zal kunnen winnen. Dat, wanneer het op tempostrijd aankomt zoals dit in Stock holm was, routine nauwelijks nog ge wicht in de schaal legt, is wel heel dui- Steiger en de in alle standen koppende en trappende Terlouw zorgden voor de nodige opklaring. Maar de Zweedse druk groeide met de minuut en in een periode van paniekvoetbal in het Nederlandse strafschopgebied kwam het tweede doel punt voor de gastheren. Een voorzet van Hamrin kon Steiger niet goed bereiken. Vallende stompte hij de bal het veld weer in, precies voor de voeten van mid- voor Sandell, die toen geen moeite had over de op de grond liggende Neder landse doelman in te schieten (2—1). Er toen precies een half uur gespeeld. De Zweden bleken de juiste combinaties te hebben gevonden. Met prachtig sa menspel flitsten zij door de Nederlandse defensie, waar Odenthal en Tebak keer op keer op snelheid werden geslagen Steiger zijn zelfvertrouwen had verlo- Het regende hoekschoppen, alle gevaarlijk voor Nederland, dat ge heel in de verdediging was gedrongen. Kanthalfs en binnenspelers bevonden zich vrijwel constant in het strafschop gebied en minuten lang was midvoor Van Melis, de enige Nederlander, die zich op de Zweedse helft Bevond. Vooral het grote verschil in tempo was opval lend en fnuikend, en toen het plaatsen wegwerken in de defensie hoe langer hoe onzuiverder en onzekerder werd, stond daar in het laatste kwartier van de eerste helft een Zweeds elftal, dat een klasse sterker was dan onze wanke lende landgenoten. Midden in die demon stratie van Zweedse overmacht beteken de het rustsignaal een opluchting. DE TWEEDE HELFT. Toch was er nog hoop op een goed re sultaat, toen de tweede helft begon. Het Nederlands elftal had in het eerste half uur vlagen van goed sluitend samenspel laten zien en de aanval waarin de vleu gelspelers Van der Kuil en Louer ver sterkingen betekenden en waarin alleen Bennaars ondanks zijn ijver tegen viel, moest zeker in staat worden geacht om de achterstand weg te werken. Of de defensie bij machte zou blijken verder tegenstand te bieden aan de vloedgolf van Zweedse aanvallen was echter twij felachtig. De Zweden handhaafden hun meerderheid van de aftrap af met over tuiging. Maar toen de eerste aanvallen doorstaan waren, kon de Nederlandse voorhoede in gesloten formatie weer met steun van Biesbrouck en Van Schijndel naar voren trekken. Zweedse overmacht kwam los. Het bleek, dat dit de Zweden ruimte gaf voor het derde doelpunt. Een vrije trap op het middenveld bracht de bal bij rechtshalf Svensson, die de bal onge hinderd opbracht en toen een schot loste, dat via de binnenkant van de paal in het doel ketste. Het hek was van de dam. Een volkomen gedesorganiseerde Nederlandse verdediging liet onzeker achteruit stappende Zweden komen en binnen drie minuten kwamen er nog twee Zweedse doelpunten bij. Een voor zet van Hamrin werd ontvangen door midvoor Sandell, die in vrije positie hard inschoot en even later schoot Svenssen een vrije schop tegen Terlouw van flinke afstand in de touwen (51) Het was een spel van kat en mui6, an ders kon men het moeilijk noemen, het geen hier werd gedemonstreerd. Het publiek begon te fluiten en wanneer de arme Steiger een bal behoorlijk ver werkte, steeg sen hatelijk gejuich op. Onderbroken door schaarse en ongevaar lijke uitvallen van Nederland bleef de Zweedse voorhoede met snelle en pele combinaties op Steiger afstormen En behaalde 5—2 zege op Noorwegen Een enthousiast doorzettend Neder lands B-elftal heeft te Hengelo een in voortdurende regen gespeelde wedstrijd tegen Noorwegen B met 52 gewonnen, nadat het met rust een 21 achterstand had moeten noteren. Die achterstand was een gevolg van beter technisch spel der Noorse ploeg, waartegenover de Neder landers speciaal in de tweede helft hoger tempo en voortdurende aanvallen plaat sten. De door ongeveer 20.000 personen bijgewoonde wedstrijd was nogal rom melig en muntte geenszins uit door stijl vol spel. De Noren openden reeds na anderhalve minuut de score door rechts binnen Arne Pedersen, nadat aan de andere kant een schot van rechtshalf Corbran over de lat was gegaan. Het was een lage schuiver waar keeper Feyt i'olkorrten naast greep. Dillen aan Ne derlandse en midvoor Dybwad, een uit stekende speler aan Noorse zijde, hadden geen geluk toen de eerste vlak voor het doel op het gladde veld uitgleed en de laatste naast schoot. Een mooie kopbal van midvoor Bleyenberg ging naast. Even later had echter de snelle Pedér- meer succes toen hij net iets vlugger bij de bal was dan keeper Feyt toen Hendriks op de doelman terugspeelde; Een tam schot bracht de stand op 20 voor de Noren. De Nederlandse voor hoede. die een uitstekende partij speel de. zette aanval na aanval op. Het ge was eerst niet met hen. doch even voor rust boekte Bleyenberg resultaat toen hij uit een voorzet van Heynen een mooi laag schot kon afgeven. Na de rust bleken de Nederlanders bezield met het verlangen om te winnen. Technisch ble- Ruim 30.000 toeschouwers bevolkten de tribunes van het prachtige stadion toen de Noorse scheidsrechter Pedersen het sein gaf, dat de Zweedse midvoor San dell de bal aan het rollen mocht bren gen. Het weer was uitstekend. De lucht was met wolkenbanken bedekt en er was nauwelijks sprake van enige wind. Het veld bevond zich in de best moge lijke conditie en de prachtige veerkrach tige grasmat was zelfs tot in het doel gebied ongeschonden. Reeds lang voor de aanvang van de wedstrijd gaf Neder land blijk van zijn aanwezigheid. Groepjes supporters waar zij van daan komen is altijd opnieuw een raad sel op dergelijke verre uitwedstrijden lieten hun gezang over het veld schallen. Met spanning wachtte de Nederlandse kolonie met op de ere-tribune, waar zich behalve de officials ook de Zweedse prinsessen Brigitte en Margarete bevon den, de gebeurtenissen af. Een feit is, dat de Nederlandse aanval in de eerste minuten de toon aangaf. Van der Kuil en de bijna even kleine J^ouer dribbelden een paar maal naar voren, maar in het centrum van de aanval kon men zich geen Tebak de onzeker spelende doel- nog niet voldoende vrij spelen. Pas na voldoende bijstaan. Ook voor Van Schijndel en Biesbroek waren de gaten niet meer te dichten en toen Bennaars en Michels wederom, maar nu voor goed, als verdedigers werden gemobiliseerd, was ook de kans op Nederlandse doel punten tot nul gereduceerd. Prachtig gedirigeerd door de kanthalfs, van wie Sven Svensson een zeer goede partij een vijftal minuten kreeg Steiger overigens slechts bij enkele terugspel- ballen het leder voor de eerste maal in handen. Toen waren onze landgeno ten, die in rood, wit en blauw waren gestoken, weer weg en na een handige combinatie van de rechtervleugel kon Michels een straf schot afzenden, waar uit de bal juist naast ging. Zo was de eerste fase met een licht Nederlands overwicht afgesloten en des te meer viel het te betreuren, dat een door Odenthal veroorzaakte hoekschop 't eerste Zweedse doelpunt opleverde. De snelle linksbui ten Liander bracht de bal in de doel- mond en toen rechtsbinnen Thillberg het leder inkopte ontnamen twee Zwe den aan Steiger het uitzicht met het gevolg, dat de Eindhovenaar radicaal over de bal heen dook. Een schot van Loefgren suisde in de volgende minuut langs het doel. maar toen werkte Nederland zich weer los. Van Melis brak door maar zijn diago naal schot ging naast. Er werd hard ge werkt, de aanval was bewegelijk en Van Schijndel en Biesbrouck bestreken nog altijd het middenterrein. De ijver en het enthousiasme hadden in deze periode succes. Een lange trap van Odenthal be landde bij Van der Kuil, die een hoge pass naar links gaf. In volle ren, met rechtsback Samuelsson op de hielen, nam Louer de bal mee en toen Samuels son even uit de pas raakte, kon de Til- burgenaar met een beheerst schot doel man Svensson verslaan (11). Vanaf dat moment werd het Zweedse spel feller en voor het Nederlandse doel ontstonden talrijke precaire situaties, voornamelijk door het werk van de snelle vleugelspe lers Liander en de 19-jarige Hamrin, die als een ster van de eerste grootte was aangekondigd. Vooral de door Liander zeer scherp genomen corners waren uiterst gevaar lijk, maar de springende en stoppende na 18 minuten werd het halve dozijn vol gemaakt. Thillberg kreeg een afge meten pass van Lindh voor zijn voeten en een fantastische dribbel langs drie Nederlanders werd met een onhoudbaar schot afgewerkt. Het was geen wonder, dat Nederland moedeloos verder speelde. Niet zonder ijver evenwel, want elke Zweedse aan val werd dapper bestreden. Maar de Zweden waren geen partij voor onze landgenoten, die in elk onderdeel van het spel, in snelheid, techniek en lichaamsbeheersing wel twee klassen minder waren. De Nederlandse aanvallen, over de vleugels geleid, misten het element van verrassing. Doorzichtig en zonder de no dige dash waren de pogingen van het binnentrio de achterstand te verkleinen en met soms ijzige nonchalance werden de situaties door het rechter achtertrio Bergmark-Hjertsson-Samuelsson tot op lossing gebracht, nog voor doelman Svensson er aan te pas behoefde te komen. Met nog een kwartier te spelen en terwijl de schemering over 't Raasunda- stadion neerdaalde, zakte het tempo van de strijd, waaruit de interlandsfeer al lang was verdwenen. Ook het Zweeds overwicht zakte in die laatste minuten, maar de onmachtige Nederlandse aanval kon van de2e verslapping geen gebruik meer maken. Het bleef bij 61. ven zij in de minderheid. Vijf minuten na ru6t kopte Van der Gijp een bal mooi door en gaf daarmee Dillen de kans om te scoren, wat hij ook prompt deed. In de twaalfde minuut na de rust nam Nederland de leiding door Bleyenberg, die zijn volharding beloond zag. Terwijl de regen neerstroomde en de wedstrijd bij kunstlicht werd voortgezet bestook ten de Nederlanders het Noorse doel. waar keeper Aronsen vaker handelend moest optreden dan zijn Nederlandse collega. Telkens kwamen de Oranjeman nen gevaarlijk voor het Noorse doel. Na' soloren gaf Bleyenberg in de zeven tiende minuut de bal af aan rechtsbuiten Gruyzen, die zich fraai had vrijgespeeld en de stand op 42 kon brengen. Een kwartier voor het einde viel de vijfde en laatste goal. Bleyenberg nam deze, voor zijn rekening toen Gruyzen van de vleugel het leer voor het doel bracht. De Noren lieten zich niet onbetuigd, doch hadden geen geluk met hun schoten. Linksbuiten Odd Wangen, die debuteer de in deze internationale wedstrijd, schoot in het zijnet. De geroutineerde Dybwad probeerde het daarna, doch het leer belandde^ naast het doel. Voor het einde viel Corbran uit. Hij werd vervangen door Hylkema, echter slechts voor enkele minuten, want Hyl kema kwam in een trainingspak binnen de lijnen, waarover hij een shirt droeg. Dit shirt ging in flarden waarop de Duitse scheidsrechter de Nederlandse invaller buiten het veld zond. Even later kondigde de arbiter het einde aan van een wedstrijd, welke door Nederland B werd gewonnen, omdat het onder leiding van Bleyenberg en Dillen meer vecht lust toonde. NOORWEGEN—SCHOTLAND 1—1. De landenwedstrijd NoorwegenSchot land ls in een gelijk spel: 11 geëin digd nadat de rust met blanke stand was ingegaan. De Schotten demonstreerden een uit stekende balcontrole, en ook in het kop pen waren zU voortreffelijk. Maar zü dreven het samenspel te ver door en faalden volkomen in het doelgebied. Er werd veel te weinig, en meestal slecht, geschoten. Bij de Noren moest de ver dediging bergen werk verzetten daar het meest op de Noorse helft werd gespeeld. LFC's KANS WEG. Excelsior kampioen. De protestcommissie van de KNVB heeft gisteravond het protest van Excel sior tegen de uitslag van de wedstrijd tegen The Rising Hope toegewezen, zodat het resultaat 11 wordt. Hiermede werd LFC dus uitgeschakeld voor een moge lijk kampioenschap en kwam de titel bij Excelsior terecht, De Schiedammers spe len nu op 30 Mei de eerste promotie wedstrijd tegen Wassenaar op het SVV- terrein. PROMOTIEWEDSTRIJDEN LIS8E. Op 23 Mei speelt Lisse haar eerste promotiewedstrijd uit tegen Westlandia. waarna op 30 Mei de wedstrijd Lisse Westlandia volgt. Aan de vooravond van de Giro d' Italia Palermo, 19/5. (Van een speciale ANP-verslaggever>. Aan de Zwitsers- Italiaanse grens hadden wij een stro mende regen toen wij Pellenaars met zijn helpers ontmoetten. In de wagen van Pellenaars zaten Marandi, die jaren lang in ons land woont en die ook vorig jaar met de Nederlandse ploeg de Giro heeft gevolgd, de Belgische soigneur Leon Sonnet, en Joosten, de mecanicien die op het laatste ogenblik door de Fransman Montillot is meegenomen. Hij zou anders een volle dag te laat komen om de derailleurs, de banden, de kettingen, de pedalen en remmen, de vel gen en andere onderdelen van de race fietsen der zeven Nederlandese renners te verzamelen en te controleren. Ieder een weet dat nu langzamerhand wel: Pellenaars laat het nooit aan het toeval over, is wars van elke improvisatie en is een nauwgezet organisator. Hij heeft rust noch duur tot hij weet, dat de spul len van zijn jongens in orde zijn. Marandi, in een vrolijke bui ondanks de plensregen en de zware tocht, welke het viertal van Breda af achter de rug had, waarschuwde ons allervriendelijkst: „Denk er om: gij zijt een dag eerder in Palermo dan wij vanwege onze bezig heden in Milaan. Maar ge zult er nog niets in orde vinden. Het komt wel klaar, maar pas op het laatste ogenblik. Zo gaat dat nu eenmaal bij ons, Italianen. Ik ben gedurende mijn 20 jarig verblijf in Amsterdam wat veranderd. Ik werk tegenwoordig ook met schema's en maak van tevoren berekeningen. Ik moest met Pellenaars mee met de Ronde van Italië en mijn dochter Lilly zou pas begin Juni trouwen. Het is de schuld van myn enthousiasme voor de Giro en mijn vriendschap voor Pellenaars. dat Lilly maar een maand eerder is getrouwd. Het is wel een beetje moeilijk geweest om beide partijen tevreden te stellen". Marandi is wel heel erg pessimistisch over zijn landgenoten geweest. Want tweemaal 24 uur van te voren was er al heel wat in Palermo in orde. De orga nisator van de ronde, Vincenzo Torriani de man die in de Ronde van Italië ongeveer hetzelfde werk doet als Jean Garnault in de Tour de France ont ving ons in het reusachtige grand hotel „Villa Igiea" op enthousiaste wijze. De stukken, programma's, etappebeschrij vingen. hotels, deelnemerslijst en nog andere voor een journalist onontbeer lijke stukken kon hij ons zo maar over reiken. Dat gebeurde met een triomfan telijk gezicht, waarop duidelijk te lezen viel: dat valt je zeker heel erg meer! De permanence, in het hartje van de stad gelegen, met een groot podium in de open lucht voor het controleren van de fietsen, was al ingericht. „Of hij nog iets voor ons kon doen?" Wij hadden al reeds met Palermo ken nis gemaakt en het gehele eiland bleek vol koortsachtige opwinding te zijn. De Ronde van Italië begon op Sicilië „La Felice" (de gelukkige», zo redeneerden de 4 millioen eilandbewoners en met on geduld wachtte men nu op Coppi, Bar- tali, Magni en Astma, op Monti en Menardi, en op de buitenlanders, Koblet, V an Steenbergen, Ockers en Van Est. Met zwier stonden de namen van hun favorieten op de oude bomen waarmede de stad zo rijk is gezegend, geschilderd. En zo waar vermochten wij daarbij de naam van Wim van Est ontdekken. Wel een bewijs, dat de roem van onze sterke man uit het Heike tot aan het eiland in de Middellandse Zee is doorgedrongen. En met Oosterse passie, want de bevol king van Sicilië heeft een sterke Oos terse inslag, werden op de Via Roma en de Via Delia Liberta, de twee belang rijkste boulevards van Palermo, de kan en de mogelijkheden van de 37e Ronde van Italië besproken. En Amsterdam? vroegen wij aan Tor riani. Gij komt toch ook naar Nederland voor de start van de Ronde van Frank rijk? Het kleine levendige mannetje, met scherpe maar goedmoedige trekken in 't intelligent gezicht, schudde het hoofd. Geen tijd. Wij begrepen het al, hij moest in die tijd op de krant in Milaan zijn. Hij stelde op zijn beurt een vraag. Komt Jan Nolten? Pellenaars heeft het mij beloofd. Hij heeft immers de natio nale wielerbond achter zich. Zekerheid over de komst van de Lim burger konden wy Torriani nog niet geven. De sportcommissie van de Unie had het fabriekscontract van Nolten op gevraagd om na te pluizen of de Lim burger inderdaad verplicht was evenals de Belg Impanis, die in dezelfde om standigheden verkeerde, voor de Dau- phine Libere te starten. Die zekerheid kregen wij pas Woens dagavond, toen het vliegtuig uit Rome arriveerde. De aangewezen 7 renners, de lange Jan Nolten inbegrepen, stapten te Palermo uit het vliegtui na een voor spoedige reis van Schiphol over Rome naar Sicilië. Het eenvoudige pension „Sausele" in het hartje van de stad ver leende enkele dagen gulle gastvrijhcid. De sportcommissie van de Belgische Wielerbond heeft de volgende renners aangewezen voor de Belgische ploeg in de Ronde van Frankrijk: Borgmans, Close. Marcel de Mulder. Germain de Rycke, Impanis, Ockers en Richard van Genechten. De drie andere renners zullen begin Juni worden gekozen. 3) De loods, die zich niet in het ge sprek gemengd had, vroeg daarna zijn aandacht. De taak van de man was ibeëindiigd en hij maakte zich ge reed om het schip te verlaten. Gor don waarschuwde de bootsman, dat de valreep neergelaten moest wor den en begaf izich daarna zelf naar beneden, even later gevolgd door de loods en kapitein. Het sein „de loods gaat van boord" werd in de mast ge hesen en van de loodsboot werd een bootje neergelaten, dat door krach- ige mannenarmen naar de „Mary El len" werd geroeid, die vaart minder de en spoedig byna geheel stil lag. Gordon stond aan de valreep en werd aangeklampt door enkele pas sagiers, die hem talloze vragen stel den over de loods, waar de loods naar beging, waarom de kapitein het schip niet zelf aait de haven kon ma- nouvreren en dergelijke vragen meer. Met een vage glimlach van leedvermaak keek de kapitein in zijn richting. Uit de blik van verstand houding, die hij met de loods wissel de, bleek dat deze het gesprek in de stuurhut wel degelijk gevolgd had. „Niet te veel opsnijden over je avonturen, stuurman" vermaande hij met een doodsernstig gezicht, toen hij de valreep afdaalde. „Stik" zei Gordon hartgrondig. „Pardon" vroeg een der dames in het gezelschap ijzig. Gordon kreeg een rood hoofd en stamelde een excuus. Inwendig ra zend, doch uitwendig suikerzoet ging hij door met zijn uitleggingen en toen zijn toehoorders eindelijk be vredigd waren, werd juist de gong voor hét diner geslagen. Op een drafje rende hij naar zijn hut om zich in een razend tempo voor de maaltijd te kleden. Hij was nog juist op tijd en nam zijn plaats aan tafel in. De kapitein tikte tegen zijn glas en heette de passagiers in een hartelijk speechje welkom. Gordon, die- deze toespraken welhaast van buiten ken de luisterde verveeld toe. Hij fronste even zijn wenkbrauwen toen de ka pitein het openingsbal voor de avond aankondigde, maar schikte zich dan gelaten in zijn lot. Het was of de duivel er mee speel de, doch men had hem als tafeldame een rijzige matrone toegewezerj, die door een overdadig gebruik van poe der en dergelijke haai- leeftijd poog de te verbergen. Gordon wierp een snelle blik op het menu, waarop haar naam prijkte. „Mrs Woodstock". De naam zei hem niets en hij hoopte, dat ze maar niét al te spraakzaam zou zijn. Die hoop werd alras de bo dem ingeslagen. Toen de kapitein zijn toespraak beëindigd had wend de zij zch onmiddeliijk tot hem. „Ik hoop, dat u niet al te zeer teleurge steld zult zijn met mijn persoon als tafeldame", begon ze rustig, terwijl haar grijze ogen hem vriendelijk toe lachten, „ik weet dat ik oud ben/' „Welnee, mrs Woodstock" haastte Gordon zich op te merken. „Integen deel, ik.De oudere dame wuif de afwerend met haar hand. ..Ik weet wat u zeggen wilt, mr. Jenkins, en ik ben ervan overtuigd, dat u het goed bedoelt, maar ik weet wie en wat ik ben. Ik maak me geen illusies Ik hoop all<- dat wij elkander niet zullen verv „Gordon s een ogenblik sprake loos. Hoe had zij hem zo juist, aan gevoeld? Waren zijn gedachten zo duidelijk op zijn gezicht te lezen ge weest? „Daar zal het niét aan ont breken," beloofde hij met een vro lijke glimlach. „Hoe is uw eerste in druk van de „Mary Ellen"? Er ontspon zich een levendig ge sprek en gedurende de maaltijd amu seerde Gordon zich kostelijk met de geestige en scherpzinnige tafeldame die zich ontpopte als een enigszins excentrieke, doch zeer by de pinken zijnde zakenvrouw, die op haar leef tijd van 72 jaar nog actief als presi dent-directrice van de fabrieken van haar overleden echtgenoot optrad en zojuist een zakenreis in Engeland en op het vasteland gemaakt had. Na het diner begaf Gordon zich nog even naar de stuurhut, waar hij de eerste gezelschap hield, totdat het bal zou beginnen. Zij spraken losjes over verschillende onderwerpen en Gordon beloofde in de loop der avond nog aan te zullen lopen. Daar na begaf hij zich met tegenzin naai de balzaal. In de deuropening bleef hij een ogenblik staan. Over enkele minuten zou het bal officieel geopend worden en bijna alle passagiers wa ren aanwezig. Aan het ene einde der zaal was hét scheepsorkest gezeten, omgeven door palmen en tegen een achtergrond van een hawaiiaanse wandschilde ring. Overal waren zitjes aange bracht onder palmbomen. Handig gecamoufleerde schemerlampjes ver spreidden een geheimzinnig licht en gaven het geheel een exootisch uiter lijk. In het midden der zaal blonk de dansvloer, een enorme spiegelglas plaat, waarin grillige dierenfiguren waren ingelegd. Het licht der kris tallen luchters werd duizendvoudig weerkaatst in al het glaswerk der kleine bar, die zich aan het andere einde der zaal bevond. Met onverschillige blikken nam Gordon dit alles in zich op. Hij had dit al zo vaak gezien. Iedere reis bood de zaal hetzelfde aanblik. Al leen de passagiers waren steeds an deren. Zijn ogen zochten de zaal af tot de plaats gevonden had, waar de an dere officieren gezeten waren. Hij begaf zich ook naar dat tafeltje en begroette de aanwezigen met een luchtig handzwaaien. Dokter Merryland nam hem op met een olijke twinkeling in zijn ogen. Je ziet er nétjes uit, Gordon je zult een welkome afleiding zijn voor de dames op leeftijd hier in de zaal. Gordon trok zich deze maal niets aan van de goedmoedige scherts en veinsde het onderdrukte gegrinnik van de anderen niet te horen. Hij liet zich in een der fauteuils vallen en haalde een cigaréttenkoker te voor schijn. De anderen presenterend, vroeg hij: „Is kapitein Jones er nog niet?" „Nee, en ik denk, dat hij he lemaal niet komt. Jy zult dan de openingsspeech moeten houden. Gor don, je hebt je daarop toch wel voor bereid?" Gordon trok een lelijk ge zicht tegen de scheepsarts en pre senteerde vuur. „Ik denk, dat de kapitein zijn speech nog van buiten moet leren. Of zou hij hem van een papiertje voor lezen?" De scheepsdokter hief be straffend zijn vinger op tegen een der jongere officieren, die deze op- merïcing gemaakt had. „Een beetje meer respect voor de gezagvoerder, jonge vriend. Dergelijke opmerkin gen passen jou nog niet." Juist op het moment trad kapi tein Michael Jones de zaal binnen. Hij keek even rond en toen hij de anderen gevonden had, wandelde hij rustig naar hen toe. „Hét feest kan beginnen is het niet?" vroeg hij. „Het is nu precies negen uur". Zonder het antwoord af te wachten, liep hij naar het scheepsorkest. Er klonk een forse, maar gedempte slag op de gong. Het rumoer in de zaal stierf langzaam uit. Aller ogen waren ge richt op de kaarsrechte gestalte van de kapitein. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11