Auto van prins Bernhard de kop geslagen over Vlieger vloog te laag boven Bodegraven Blauwzuur niet sterk genoeg Binnenkort reist niemand in Europa meer derde klas Vacantie* maar ook in eigen landt eigen streek in Na de installatie Zeer veel sprekers verwelkomden burgemeester Kolfschoten in Alkemade WOENSDAG 19 MEI 1954 Uh LhlDSh COURANl TWEEDE BLAD - PAGINA I Ook bij Karei de Grote ging de liefde door de maag CONGRES NEDERLANDSE R.K. BAKKERS-PATROONSBOND. De Nederl. R.K. Bakkers-patroons- bond hield gisteren en vandaag in het Groothandelsgebouw te Rotter dam een landelijk congres, dat be doeld was om de nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden in het bakkers bedrijf en de daarmee samenhangen de problemen voor de grote, doch speciaal kleine ondernemingen, on der ogen te zien door een gemeen schappelijke discussie. De problemen werden aan de or de gesteld door de voorzitter en de directeur van de R.K. Bakkers-pa troonsbond, resp. de heren I. Hurk- mans en mr. P. Wintels en uit hun woorden bleek, dat de voornaamste problemen in deze bedrijfstak zijn de mechanisatie, de verpakking van het brood en het personeelsvraag stuk, dat in de bakkersbedrijven zeer nijpend is. Van belang noemde men ook het handhaven van de sanerings regeling. VERKLARING HAAGSE RECHTBANK Naar wij onlangs berichtten is een Leidse kunstschilder, na verdenking betrokken te zijn geweest bij een verduisteringszaak, door de Haagse Rechtbank vrijgesproken. Naar aan leiding hiervan kan nog opgemerkt worden, dat de Haagse Rechtbank in de motivering van de vrijspraak heeft verklaard, dat de onschuld van duidelijk gebleken is en dat V. niet de opzet heeft gehad derden val selijk te benadelen. Prins en chauffeur bleven ongedeerd Gistermiddag omstreeks half vijf reed op de rijksweg Utrecht-Den Haag een vrachtauto in de richting Utrecht, gevolgd door een zware, zwarte Lin coln. Omstreeks die tijd maakte de vrachtwagen een plotselinge zwenking naar links, hetgeen de zeer snel rijdende personenauto eveneens moest doen om een aanrijding te voorkomen. De laatste manoeuvre mislukte echter; de auto raakte in de linker wegafzetting, die het linker- van het rechterdeel scheidt, haakte enkele struikjes uit de grond, raakte daardoor uit de koers, draaide enkele malen rond zijn eigen as en sloeg tenslotte over de kop. Een paar seconden later kropen twee mannen practisch ongedeerd uit de zwaar beschadigde auto; het waren prins Bernhard en zyn chauffeur. De prins was vanuit Den Haag, waar hij een vergadering geleid had, op weg naar Soestdijk en reed zelf de wagen, terwijl zijn chauffeur naast hem had plaatsgenomen. Toen de wagen slipte en over de kop sloeg, rolde de prins over de rechts van hem gezeten chauffeur, maar alhoewel de wagen zeer ernstig bescha digd werd en weggesleept moest worden, kwamen beiden met de schrik vrij. De politie uit Zwammerdam en Leiden, die via een tankstation, dat door een jongetje in rep en roer gebracht was, gewaarschuwd werd, kwam spoe dig op de plaats van het ongeluk aan en behoefte slechts de brokken op te ruimen. De prins kreeg van een passerende auto der marechaussee een lift tot Lin- schoten vanwaar hij een telefoontje stuurde naar het paleis. Een vandaar gestuurde auto bracht de prins naar Soestdijk, waar hij on middellijk een trainingsritje op een van zijn paarden ging maken, omdat hij vandaag deelneemt aan het concours-hippique te Brussel. De prins was in het geheel niet van streek geraakt door het ongeluk en ook de chauffeur gaf blijken van stoicijnse kalmte. De gestrande autorijders waren alleen van mening, dat de chauffeur van de vrachtwagen beslist niet door het spiegeltje gekeken heeft, voordat hij de zwenking naar links maakte. De chaufeur van de vrachtwagen houdt er blijkbaar helemaal niet van om achteruit te zien, want hij schijnt van het ongeval niets opgemerkt te hebben en is gewoon doorgereden. De receptie werd druk bezocht Gisteren hebben wij reeds een beeld gegeven van het grote enthou siasme, waarmede burgemeester E. J. M. Kolfschoten en echtgenote in alle buurtschappen van Alkemade werden begroet. Kort voor de installatie plechtigheid begon werd voor de prachtige school van de parochie Maria Presentatie een zanghulde ge bracht door de schooljeugd, waarbij door Annie Loos en J. Saneel joloe- men werden aangeboden aan mevr. Kolfschoten. Voorafgegaan door de harmonie „Liefde voor Harmonie" bereikte de stoet het raadhuis, waar een ere haag van gidsen stond opgesteld. In de raadzaal bevonden zich vele genodigden o.w. de heer Van Welen, vertegenwoordiger van de commissa ris van de koningin en de burgemees ters van. Leiderdorp, Leimuiden, Warr mond, Woubrugge, Haarlemmermeer, de'wethouders van Alkemade en le den van de raad en 45 belangstellen den uit de vorige standplaats van de burgemeester, de gemeente Eemnes. Na de toespraken van loco-burge meester C. v. d. Meer en burgemees ter Kolfschoten, welke toespraken wij gisteren reeds publiceerden, werd na mens de katholieke raadsfractie het woord gevoerd door de heer L. J. Kerkvliet, die er zijn vreugde over uitsprak, dat er eindelijk een einde was gekomen aan het burgemeester loos tijdperk. Spreker zeide, dat de faam van de burgemeester zijn komst vooruitgegaan was en hoopte op een prettige samenwerking onder zijn leiding. Goede verstandhouding b-^er P. v. d. Velden (A.R.) ver telde de burgemeester, dat hij een gc-.ia^ceiijke raad kreeg. Geen raad van Zwinderen, want kleingeestig heid is Alkemade vreemd. De pro testante minderheid wordt gerespec teerd door de katholieke meerderheid en het komt nimmer voor, dat een voorstel van protestante zijde reeds bij voorbaat verworpen wordt. Spr. schetste vervolgens de verantwoorde lijkheid, welke aan het burgemees tersambt is verbonden en" hoopte, dat de nieuwe burgemeester onder Gods zegen veel voor de gemeente zou kunnen doen. De gemeenfce-secretaris, de heer W. A. van Harteveld, vond het prettig Annie Loos en J. Saneel boden mevr. Kolfschoten bloemen aan In Roelof- arendsveen. de vierde burgemeester te mogen verwelkomen onder wiens leiding hij zal werken. Dit is weer de laatste keer, dat ik officieel het woord voer, want nu er een nieuwe burgemeester is, behoef ik niet meer buiten mijn eigen taak te treden. Namens de ambtenaren zegde spreker alle mede werking toe en hij hoopte, dat ook mevrouw Kolfschoten zich spoedig in de nieuwe gemeente zou thuis voe len. Misschien een laan? Nadat pastoor Schoenmaker een welkomstwoord had gesproken na mens de katholieke geesceiijicneiU, voerden verschillende dominees het woord. De Gereformeerde predikant van Nieuwe Wetering zei, dat in de buurtschap, waar hij zijn standplaats heeft, de gewoonte bestaat, om stra ten naar burgemeesters te noemen of als ze het heel goed hadden ge daan een laan. Van burgemeester Kolfschoten verwachtte hij in de toe komst een laan. Burgemeester Jansonius van Haar lemmermeer feliciteerde de burge meester met z'n benoeming en hoopte hem spoedig te mogen begroeten in de burgemeesterskring van Haarlem mermeer. Namens de kring Alphen a. d. Rijn sprak burgemeester Bakhuizen van Het moment van de installatie. Loco burgemeester C. v. d. Meer hangt bur gemeester Kolfschoten de ambtsketen om. (Foto: v. d. Ho?st). Leimuiden een woord van welkom, waarbij hij er op wees, dat op de kringvergaderingen de zorgen van 't burgemeesterambt zo af en toe wor den Verlicht. Ook hij hoopte de bur gemeester spoedig in de kring te mogen ontmoeten. Burgemeester jhr. mr. Von Fisenne verzocht namens de commissie Steun Wettig Gezag de medewerking van burgemeester Kolfschoten. Nadat alle sprekers waren beant woord, waarbij de heer W. A. van Harteveld even zijii tijdschema in ge vaar zag komen, werd een verfrissing aangeboden, waarna een zeer druk bezochte receptie volgde. De advocaat-iiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof in 's-Graven- hage heeft tegen de 20-jarige vrij willige soldaat P. B. uit Zwammer dam een onvoorwaardelijke hechte- nisstraf van veertien dagen gerequi- reerd wegens het te laag vliegen over een mensenmenigte op 31 Octo ber 1953 te Bodegraven. De advocaat-fiscaal zei in zijn re quisitoir dat er reeds genoeg was ge waarschuwd en dat daarom een voor waardelijke straf niet voldoende was. De krijgsraad had B. veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van veertien dagen. De auditeur-mi litair had beroep tegen dit vonnis aangetekend. B. was ten laste gelegd, dat hij op een hoogte lager dan 200 meter bo ven de bebouwde kom van Bodegra ven, waar zijn verloofde woont, en op 30 meter hoogte over een men senmenigte had gevlogen. De verdediger meende, dat B. reeds zeer gestraft was doordat hij niet meer ter verdere opleiding naar de Verenigde Staten mag wegens dit laagvliegen. Hij verzocht clementie. Het hof zal over veertien dagen uit spraak doen. Dat de liefde van de man door zijn maag gaat, is Maandag weer over duidelijk bewezen: men lette slechts op het tevreden gezicht van Keizer Karei de Grote, die, ter gelegenheid van de jubileumfeesten van de R.K. Universiteit te Nijmegen naar zijn stad was overgekomen, Maandag deelgenoot was aan de massa-dis. De hoofdschotel van de maaltijd was een (in partjes) verdeelde os, die kennelijk goed toebereid was: Zijne Keizerlijke Hoogheid uit de negende eeuw bleek in het minst niet verrast door de microfoon uit de twintigste eeuw, die naast zijn runderlapje op de tafel stond De verwoestende toren Omtrent de vernietiging van de torren, die momenteel bezig zijn de Ned. Hervormde kerk te Blaricum op te peuzelen, vernemen wij nog van deskundige zijde, dat de diertjes niet zullen sterven aan blauwzuur, maar dat een meer krachtig middel ver eist is om een einde aan de slopers- werkzaamheden van de beestjes te maken. Kleyne's chemische fabriek uit Leiden, die de zuivering zal uitvoe ren, vertelde ons, dat de balken eerst ingespoten zullen worden met een pyrodée-corscentraat, waarna door het afsteken van gaspatronen die ster ker zijn dan blauwzuur het vonnis aan de verwoestende torren voltrok ken zal worden. De Union Internationale des Che- mins de Fer heeft besloten in de in ternationale treinen zowel als in de binnenlandse treinen van de aange sloten spoorwegondernemingen over te gaan tot opheffing van een van de drie klassen in de reizigerstreinen. Dit betekent dat in geheel West en Zuid-Europa de treinen voortaan slechts twee klassen zullen hebben. De klasse die opgeheven wordt, is de tweede. De eerste klas zal zes zit plaatsen per coupé tellen, en de der- Burgemeesters en V.V.V. in de watersportgemeenten nodigen uit Het moge dan na het zomerse week- je thans alweer bijzonder koud zijn, waarop de gedachte aan vacantie eigenlijk verre is, het woord zelf wekt toch altijd weer het verlangen op om uit te zien naar middelen en wegen om die voor de mens hoogst noodzakelijke tijd zo aange-1 naam mogelijk door te brengen,. En als we over vacantieplanhèn spreken, dan vragen we ons af waar- om op eèn bekend variant te spre- ken men in den vreemde zoekt wat het eigen land biedtEn wat spre ken we zelfs over eigen land, als we alle sohoons van eigen streek en eigen gewest niet kennen! Het onvergelijkelijk vele land- schapsschoons en al het mooie uit het prachtige watersportgebied der Hol landse meren is voor velen uit onze lezerskring waarschijnlijk een ge heim, omdat zij er nimmer ten volle in zijn doorgedrongen. Het is daarom niet zonder reden, dat de Provinciale V.V.V. Zuid-Hol land namens de burgemeesters van de watersportgemeenten Aalsmeer, .Alkemade, Leimuiden, Rijnsaterwou- de, Sassenheim, Warmond en Wou brugge en vanzelfsprekend ook na mens de V.V.V.-afdelingen in de on derscheiden gemeenten, propaganda maakt voor dit zeldzaam mooi Holland se polderlandschap en tracht via de pers deze gebieden meer en meer te ontsluiten. Daartoe werd gisteren een excursie voor de pers gehouden, aanvangend te Aalsmeer, waar de gasten te ruim 10 uur door de burgemeester in Ho tel De Drie Kolommen werden toe gesproken. Daarbij kwam natuurlijk de schoonheid van de Aalsmeerse cul turen ter-sprake, zomede de beroem de bloemenveiling en de burgemees ter zowel als later V.V.V., afd. Aals meer kreeg een gewillig oor voor de lofprijzingen van -hun gemeente, die behalve de schoonheid en het genot van bloemen ook de schoonheid en het genot van de watersport biedt. Dat was het begin en zo ging het voort. Na ee,n tochtje in Aalsmeerse kwekersbootjes over de Westeinder- plassen werd de tocht met de „Ursu la" van de Gebrs.- Harland aangevan gen. Eerst langs Leimuiden naar het idyllische Oudewetering, waar in het paviljoen „De Brasem" de lunch werd gebruikt en waar de nieuwe burgemeester nog niet officieel ge- installeerd, de aanwezigen toesprak. Een koude rilling ging allen onge twijfeld over het lichaam, toen de demonstratie waterskiën, uitgevoerd door de Ned. Waterskisportvereni ging, in ogenschouw werd genomen. Na de lunch werd de tocht per boot voortgezet naar De Kaag, waar in 't Kompas de thee werd gebruikt, een wandeling door het pittoreske dorpje volgde en met belangstelling werd een filmvertoning bijgewoond van de tewaterlating van twee voor Ame rikaanse rekening door de fa. v. Lent en Zonen gebouwde jachten. En van De Kaag ging het over de Kagerplassen langs de jachthaven van Sassenheim naar Warmond, waar in Meerrust het einde kwam. Het is natuurlijk niet mogelijk alle toespraken te vermelden, die werden gehouden, noch alle loftuitingen te memoreren, die op de Aalsmeerse bloemen, en Veense aardbeien, de Kaagse paling, misgaders op alle ge neugten van de watersport in het on overtrefbare Hollandse Merendis- trict werden gehouden. Het moge voldoende zijn te zeg- gén, dat de gasten op deze dag on danks de meer dan frisse temperatuur hebben genoten van al het schoons, dat aanschouwd werd en we kunnen slechts dit zeggen tot onze lezers: wilt u met bescheiden middelen een mooie vacantie hebben in eigen streek, laat u dan leiden door de WV-af delingen in het ons omringen de watersportgebied en kiest u een rustig plekje, uit om weer op ver haal te komen na een jaar van zor gen en werken. Waarom immers wel een vacantie in Katwijk, waarom niet eens naar de Westeinder, de Brasem of de Kaag? de klas, die na het invoeren van de ze maatregel tweede klas zal heten, acht zitplaatsen per compartiment. Het tarief van de nieuwe tweede klas zal gelijk zijn aan dat van de tegen woordige derde. Deze maatregel zal, behalve in Italië dat uitstel verzocht heeft, algemeen worden ingevoerd met het begin van de zomerdienst regeling 1956. De nieuwe regeling brengt voor de spoorwegen voorde len mee: minder differentiëring in het materieel; en voor het publiek: vereenvoudiging en aanpassing aan de voortschrijdende democratisering. In landen zoals Nederland waar men al geruime tijd slechts twee klassen in de treinen kent, zal dit besluit van de internationale spoorwegunie uitsluitend tot gevolg hebben dat de nummering van de bestaande klasse wordt veranderd. Sint Servaesprocessie trok door Maastricht Buitengewone belangstelling In de grote stadsprocessie van St Servaes die gisteren door Maastricht is getrokken, werd naar aanleiding van het Mariale jaar voor de eerste maal het beeld van de „Stcrre der Zee" meegedragen. Ook de „nood kist" ging in de processie mee, ge dragen door een groep van acht mijnwerkers in uniform en een groep van acht kajotters, eveneens in uniform. Deze noodkist behoort tto de belangrijkste bezittingen van de St. Servaeskerk; zij bevat relie ken van de heilige Servatius, bis schop van Maastricht, en van de hei lige Martinus, bisschop van Tonge ren. Ook gingen mee in deze proces sie de borstbeelden van St. Lamber- tus en St. Servatius, verder het borst kruis, de drinkbeker, de pelgrims stok en de bisschopsstaf van St. Ser vaes. Aan de processie namen o.a. deel de bisschop co-adjutor mgr. A. Hans- sen, mgr. H. Paulissen, oud-bisschop van Kumasi, de commissaris der ko ningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben met leden van het pro vinciaal bestuur, de burgemeester van Maastricht, mr W. Baron Mi- chiels van Kessennich, leden van het gemeentebestuur, de garnizoenscom mandant, luitenant-kolonel A. J. J. Adan en andere militaire autoritei ten, luitenant-kolonel J. F. M. M. Oor, districtscommandant van de rijkspolitie, mr W. E. A. Hustinx, president van de rechtbank, mr. J. H. H. Dautzenberg, officier van ju stitie bij de arrondissementsrecht bank, mr. L. T. M. Bronsgeest, kan tonrechter te Maastricht en de heer L. G. H. Jansen, commissaris van politie. Onder grote belangstelling gaf mgr. A. Hanssen op het Vrijthof de zegen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5