S)e CeidóeCon^cmT Opmars van Vietminh naar delta van Rode Rivier OPMARS langs de weg Stoet der blinden bereikte Rome Ned. bedrijven hebben het in Indonesië niet makkelijk WOENSDAG 19 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13198 Directeur: C. M V. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Frango p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 KONINKLIJK BEZOEK Het is dan eindelijk zo ver.... Het is dan eindelijk zo ver, dat de Koningin en haar Echtgenoot een bezoek kunnen brengen aan de Rijn streek en de „goede stad" Leiden. Wat een voorbereidingen daaraan zijn voorafgegaan! Er zou een roman netje over te schrijven zijn. Konin gin en Prins zouden, dit romannetje met verholen ep soms met onverho len plezier lezen, maar. toch ook met de verzuchting,-dat als we dat alles geweten hadden, zij v.erzocht zouden hebben, zich niet zo. vele zorgen te maken over hun beider bezoek. Het vorstelijk echtpaar immers heeft een uitgesproken voorkeur voor eenvoud en er zelfs behoefte aan. Het lijkt er echter op, dat het „pro tocol" almachtig is en voor een rege rende vorstin onvermurwbaar. Dat protocol een herinnering aan vroe ger tijden schept nog tot in de te genwoordige tijd een afstand tussen de Koningin en haar landgenoten, maar dat is een kunstmatige afstand geworden. Koningin eri Prins, beiden moderne mensen, streven een meer ongedwongen verhouding na tot de samenleving, aan welker spits zij ge plaatst werden. Het constitutionele koningschap, en ons land door zijn binding aan het Oranjehuis met his torische eerbiedwaardigheid omgeven en vast in aller hart verankerd, kan ook in de tegenwoordige tijd redelij ke zin en volle inhoud bewaren, wan neer het wordt opgevat als een de mocratisch koningschap, op de wijze, waarop het door Koningin en Prins kennelijk en duidelijk wordt aange voeld. Maar het „protocol" heeft daar geen gevoel voor. Het heeft geen ge- voél. Het is zeker niet aan al de voor schriften der nauwe etiquette te dan ken, dat het koningschap in luister is gestegen naar de mate het zich minder over die luister bekommerde. De eer, die de opeenvolgende ko ninklijke, vrouwen in Nederland wordt bewezen is veel meer dan een zaak van protocolair harnas. Het is een eer, die bijna overgaat in ver ering voor de drie vorstinnen, Emma, Wilhelmina, Juliana, die, vrouw en moeder, haar eigen aspiraties prijs geven en de lasten en plichten van het koningschap aanvaardden, om te gehoorzamen, dienend te gehoorza men aan de Kroon, welke zij zeiven torsten. Laten wij onze goede Koningin Ju liana het dragen van de Kroon der Nederlanden niet zwaarder maken, dan het hen reeds vallen moet! Ge ven we ook de Prins der Nederlanden de graag benutte gelegenheid gemoe delijk en joviaal met zijn medemen sen om te gaan. Beiden komen een werkbezoek brengen aan de Rijnstreek en Leiden. Wie het overladen programma door leest, kan niet aan de indruk ontko men, dat het werkelijk een werkbe zoek is. Wanneer we het zelf moes- en volbrengen: vermoeiend en af mattend. Maar het vorstelijk tweetal heeft ons dat werkbezoek willen brengen j misschien hebben we er enige ja-1 ren geleden met onze schrijverij de eerste stoot toe mogen geven 1 om eens van meer nabij kennis te nemen van het leven in dat -gewest en zijn belangstelling te tonen door dat zeer eervolle, bezoek. Laten wij dit werkbezoek voor bei den tot een feestbezoek maken en door hartelijkheid onzerzijds het pro- tocolaire scherm van schroom door breken. Koningin, en Prins mogen reeds bij voorbaat verzekerd zijn, dat wan neer overal de vlaggen zwaaien en de juichtonen opklinken, tijdens het voor hen met de precisie van een klok „afgetimede" bezoek, zij zich bevinden onder landgenoten, die het heel goed met hen menen, zonder het te kunnen of te durven uiten. Dit werkbezoek is geen plezier reisje, maar we kunnen het wel voor de hoge bezoekers prettig en aange naam maken door hun vriendelijke belangstelling voor gewest en stad te beantwoorden met een even vriende lijk onthaal langs weg en straat en overal daar, waar het Koninklijk echtpaar zal trachten door de bar rière van het protocol heen een meer ongedwongen band te leggen. Dit zullen zij zeker doen! Paus schonk f 200.000 voor rampgebied Fransen hervatten homhardement van weg 41 Resultaatloze besprekingen te Genève Een 30.000 man sterk leger van de Vietminh, is op mars naar de delta van de Rode Rivier, het laatste Franse bastion in Noordelijk Indo-China, waarvan Hanoi de hoofdstad is. Dit blijkt uit het gisteren uitgegeven communiqué van het Franse opper bevel, waarin voor het eerst van deze opmars melding gemaakt wordt. De voorhoede van dit leger bevindt zich op 80 km. van de Zuid-Westelijke sec tor van de deVensielinie rond de delta. Franse bommenwerpers richten ver woede aanvallen op lange colonnes vrachtwagens, beladen met rode troe pen, die zich voortbewegen langs de hoofdweg no. 41 de weg langs Dien Bien Phoe, die zo'n dramatische rol heeft gespeeld in de (thans door Frank rijk gestaakte) evacuatie van gewonden uit de gevallen vesting. In Dien Bien Phoe zelf bevindt zich thans wederom een Franse delegatie, die de Vietminh poogt te overreden tot aanvaarding van de nieuwe Franse voorstellen voor deze evacuatie en tot spoedig herstel van de vernielde lan dingsbaan bij het fort. Enig resultaat van dit overleg is nog niet bekend maar wèl liet de Vietminh vandaag'18 zwaar gewone Franse militairen per helicopter naar Loeang Prabang (hoofdstad van Laos) vertrekken, op weg naar Hanoi. In Franse kringen is men geneigd, deze beperkte evacuatie te zien als een aanwijzing, dat de Vietminh wel bereid is, een nieuwe overeenkomst te strand doordat haar iTehcoptêr met sluiten. - - ten moeten deel hebben in de poli tieke reorganisatie van dit gebied. Het Westelijke standpunt is echter, dat alleen Vietnam en niet Laos en Cambodja in het geding zijn. Ofschoon Molotof opperde, van daag over Korea te gaan spreken, haalden de Westelijke ministers hem over tot hun opvatting, dat overge gaan op Korea in dit stadium zou worden uitgelegd als een falen van het Indo-China-overleg. Vandaag dus wieer: Indo-China. Het opperbevel van de Vietminh heeft besloten de verpleegster Gene- viève de Galard in vrijheid te stel len, zo is van de zijde van de dele gatie der Vietminh te Genève aan een Franse journalist telefonisch me degedeeld. De journalist is een bloed verwant van Geneviève. Deze mededeling is door de delega tie tegenover A.F.P. bevestigd. Ge neviève was in Dien Bien Phoe ge- n.* Uit bewondering voor de energie van het Nederlandse volk om de gevolgen van de Waternoodramp te boven te komen, heeft Z. H. de Paus een gift, groot 200.000 beschikbaar gesteld, welke gebruikt zal worden voor de bouw Rode wapens voor Guatemala Van een onder Sovjet-controle staand land uit is een grote hoeveel heid wapen naar Guatemala gezon den, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Het ministerie achtte dit een „ern stig incident", maar weigerde mede te delen of de V.S. hiertegen stappen zou ondernemen. De wapens waren uit Stettin (Po len) naar het links georiënteerde Guatemala gezonden, waar zij van daag werden gelost. RADIO-ACTIEVE REGEN IN JAPAN De Japanse natuurkundige profes sor Tsunahiko Shidei heeft verklaard dat Zondagavond in Kyoto gedu rende een onweer radio-actieve re gen is gevallen. De activiteit was „verbazingwekkend hoog". Maandag meldde AFP de val van radio-actieve regens in Kagoshima. dat 'n regeling voor Indo-China niet alleen Vietnam, maar ook de beide andere staten, Laos en Cambodja, In de delta van de Rode Rivier moet omvatten en dat daarom ook de staan op het ogenblik 80 Franse ba- opstandige bewegingen in deze sta- tal j ons tegenover naar schatting 100.000 man van de Vietminh, naar wie op het ogenblik dus aanzienlij ke versterking onderweg is. Het is nog niet zeker, of de rode opmars betekent dat nu een grote slag voor de deur staat. Het is ook mogelijk, dat de Vietminh slechts de guerilla's gaan versterken. Doch op het Franse opperbevel heerst de mening, dat ook in het laatste geval de situatie in de delta dé grote rijstschuur van Indo-China in ho ge mate gevaarlijk zal worden, ten zij alsnog de Franse strijdkrachten op aanzienlijke schaal versterkt wor den. Beschuldigingen over en weer. Intussen heeft de hervatting van de Franse aanvallen op de hoofdweg nr. 41 bij Dien Bien Phoe jn Genè ve weerklank gevonden. Terwijl de afgevaardigden op de „conferentie van 9" over Indo-China gistermid dag wederom in geheime zitting bij een waren volgens gezaghebbende bronnen: zonder enig resultaat uitten Franse en Vietminh-woord- voerders bittere beschuldigingen te- ren zijn zij eerst de Corso, de voor gen elkaar. j naamste zakenstraat van Rome opge- De Vietminh-woordvoerder zei, dal marcheerd en hebben zich na aan- de Fransen het evacuatie-accoordkomst opgesteld voor het gebouw „torpedeerden" en met hun aanval- van de Kamer van Afgevaardigden, len op weg no. 41 o.m. 15 Franse ge- terwijl hun leiders beraadslaagden vangenen hadden gedood. Doch deniet de Kamervoorzitter, de Chr.-de- Franse woordvoerder reageerde I mocraat Giovanni Gronchi. daarop met de tegen-beschuldiging, Na enige tijd kwamen zij weer naar dat de Vietminh de overeenkomst i buiten met Gronchi, die toezegde, dat waardeloos had gemaakt door niet hun verzoek om pensioen het eerste alleen gewonden over de weg te ver- punt zou zijn op de begrotingsagenda, voeren, maar ook „vier divisies, uit-maar voorts zeide, dat hij niets kon gerust met artillerie, in de richting beloven aangaande een inwilliging van de delta van de Rode Rivier", van hun verlangens. Toen Bentivo- Op de geheime bijeenkomst van glio, de voorzitter van de Italiaanse gisteren is het intussen stormachtig blindenbond, de woorden van Gron- toegegaan, zo zeiden -gezaghebbende chi herhaalde en de blinden aanried bronnen. Kern van de verhitte dis- I naar het hun door de stad aangebo- puten was de communistische eis, den verblijf te gaan, ontstond er enig terue kon vlieeen In de laatste da van 'een Tehuis voor Ouden van Dagen en chronische invaliden te Zierikzee. xerug Kon vliegen, inae taaiste aa-4. Pn„»n;i,o M.rannHn. n/r».. gen van Dien Bien Phoe was zij de enige vrouw in de belegerde vesting. Zij wijdde zich aan de verpleging der gewonden. Bij de val van Dien Bien Phoe werd zij krijgsgevangen gemaakt. Lotsverbetering toegezegd De lange stoet van haveloze blin den, die van Florence uit een mars van verscheidene dagen naar Rome maakten, zijn gisteren in de Italiaan se hoofdstad gearriveerd. Met 92 blinden was de tocht begonnen, wel ke bedoeld was als een demonstratie voor een regeringspensioen voor blin den van 15.000 lire (ruim 91.per maand. Thans hebben zij 4000 lire. Onderweg is de stoet aangezwollen tot 500 blinden, afkomstig uit geheel Italië. In hun vochtige, bemodderde kle- Gewond maar levend uit de hel Dien Bien Phoe is gevallen. De nasleep van Dien Bien Phoe echter open baart zich nu in al zijn verschrikkelijkheid. Kortgeleden zijn de eerste of ficiële foto's vrijgegeven over het transport van gewonden uit de geteisterde vesting naar veiliger oorden. Ergens in Loeang Prabang wordt een gewonde, die juist per helicopter (achtergrond) uit Dien Bien Phoe is aaangekomen, op een draagbaar naar het hospitaal vervoerd. rumoer, omdat Bentovoglio, die de mars niet had meegemaakt, hun tien dagen geleden had gezegd terug te keren naar Florence en af te wach ten, wat de regering zou doen. Er- ontstond een geroep om Graz- zini, de halfblinde, 32-jarige werklo ze fabrieksarbeider, die de groeD had gèleid. Grazzini verzocht om stilte en zei, dat geheel Italië het oog op hen gevestigd had misschien de gehele wereld. „Wij moeten afwachten, wat onze regering voor ons zal doen. Als zij niets wil doen, dan gaan wij de monstreren". Hierna trokken de blinden weg in lange colonnes door de straten van Röme, in stilte gadegeslagen door dui zenden Romeinen, die met hun lot ten zeerste waren begaan en zich ook wel enigszins schuldig voelden, dat een dergelijke opzienbarende ac tie nodig was gebleken om de aan dacht te vestigen op een misstand. Jacht op amokmaker Rond een Londens park legt de politie thans een dicht cordon in een wanhopige poging, een maniak in handen te krijgen, die in verschil lende gedeelten van de Engelse hoofdstad drie mensen heeft neerge schoten en waarschijnlijk op zoek is naar nog andere slachtoffers. Men neemt aan, dat de revolver- bandiet na zijn derde aanslag te heb ben gepleegd, in dit park èen schuil plaats heeft gezocht. Hij wordt door de politie beschreven als Nathan Goldberg, een dertigjarige ex-nacht waker. Hij is in het bezit van een Italiaanse „Beretta" revolver, die zes kogels kan bevatten. Met dit wapen in de hand ver scheen hij het eerst voor de deur van John Walsh, een chauffeur. Toen Walsh en zijn vrouw hun huis ver lieten, vuurde hij twee schoten op hen af, die de chauffeur zwaar ver wondden. Een schilder sprong van zijn fiets en rende op de schutter toe, greep hem beet, maar kon niet vèrhin- deren, dat hij zich losrukte en ver dween. Met een taxi reed de bandiet daar na naar Zuid-Loruden, waar hij de visboer Emanuel Nathan aan de hand en de hals verwondde. Overal in Londen is nu de politie gealarmeerd. Bij de stations zijn de- Maandag 17 Mei overhandigde de Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe (links) de cheque aan Mgr. J. Groot, vicaris-generaal van het Bis dom Haarlem. DRIEHONDERD DODEN IN BENGALEN. In totaal zijn meer dan 300 lijken gevonden na de t ngeregeldheden in het afgelopen weekeinde in Oost- Bengalen, aldus is Dinsdag officieel in Dakka bekendgemaakt. Tot dusver zijn 98 personen aange houden. BELANGRIJK NIEUWS Karpetten-verkoop Ziet advertentie achterpagina HOGENDOORN HAARLEMMERSTRAAT 150, LEIDEN Ambo '54 verwacht 10.000ste bezoeker De missietentoonstelling „Ambo 1954" trekt zeer veel belangstelling. Vanavond worct reeds de 10.000ste bezoeker verwacht. Deze gebeurte nis zal niet onopgemerkt voorbij gaan. De K.L.M. biedt de gelukkige een gratis rondvlucht aan. Erg tevre den zijn de missionarissen over de bollenstreek. Want niet alleen het bezoek, maar ook de prachtige ruim te, welke het H.B.G. ter beschikking stelde, overtrof de verwachting. De Eerste Kamer heeft gistermid- OVERSTROMING IN NIEUW MEXICO. Door het buiten de oevers treden van twee rivieren zijn ongeveer dui zend personen in Rosewell, Nieuw Mexico, dakloos geworden. De scha de in aanzienlijk. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur). ENKELE BUTEN 5 Veel bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tus- sen Noord en Noord-west. Wei- l nig verandering in temperatuur. 20 Mei: zon op 4.40 en onder 20.34; maan op 23.27 en onder 5.58 uur Enkele verspreide buien Het K.NJJ.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft het dag aan vier internationale Rode- weer in ons land onder invloed ge- Kruisverdragen, waarbij regels zijn staan van 'n Noordelijke luchtstroom gesteld voor de behandeling in oor logstijd van zieke militairen en ma rinepersoneel, krijgsgevangenen en burgers, haar goedkeuring gehecht, evenals aan een vijftal wetswijzigin gen, die door de aanvaarding van de ze verdragen nodig zijn. Met name de wijziging van de Nederlandse wetboeken van strafrecht en mili tair strafrecht en de wetten in zake de krijgstucht en de rechtspleging bij land- en zeemacht. Ook werd een wetsontwerp aarge nomen, waarbij het mogelijk wordt oorlogsmisdadigers ter berechting die in stand werd gehouden tussen een gebied van hoge barometerstan den ten Westen van Ierland en een gecompliceerd lagedruksysteem over Centraal-Europa. Mét deze lucht stroom werd koude en betrekkelijk vochtige Noordzeelucht aangevoerd, waarin vrij veel bewolking mee dreef. Er vielen hier en daar wat lichte regenbuities, maar de afge tapte hoeveelheden waren, van wei nig betekenis. De lucht kon boven land niet voldoende worden aange- warmd, zodat de maximumtempera- tectives neergezet en ondergrondse en de regeling van de herbouw of treinen worden doorzocht. Ook poli- het herstel van door stormvloed ge- tiehonden zijn bij dé jacht ingescha- troffen schoolgebouwen voor lager keld. I onderwijs. Nieuwe maatregelen bleven. Gisteren en eer- aan andere mogendheden over te le- r* veren. De Nedlrlandse uitlevcrings- Sferen kwam de temperatuur ln wet laat dit niet toe, doch in verband *eJe,e land ner«ens h°8er dan met de aanvaarding van de Rode-1 graden. Kruisverdragen werd dit thans door Intussen begint een in Denemar- de regering wenselijk geacht. i ken aanwezige storing in Zuidelijke De Eerste Kamer keurde, voordat richting te bewegen. Dit zal tot ge- bovengenoemde wetsontwerpen wer- v°té hebben, dat het weer ook gor den behandeld, een tweetal wetsont- £en door de koude Noordelijke luch- werpen goed: nl. de verlenging van stroom zal worden beheerst, waarbij de werkingsduur van het wetsont- enkele verspreid optredende buien werp in zake de tijdelijke vrijstel-kunnen optreden, ling van omzetbelasting en invoer- belasting op sigaren tot 27 Mei 1956 l4(Pt WPW in Flimn» pn Hp tpdpI in ct vnn Hp V,pr>w>„„r nf 3 Vb CCI 111 L UI U'Ja In een circulaire, die door de mi nister van economische zaken van In donesië aan alle productiebedrijven in Indonesië is verzonden, wordt ge zegd, dat de distributie van de pro ducten van deze bedrijven, die thans nog voor een groot deel in handen van buitenlandse bedrijven is, voortaan moet geschieden via de In donesische bedrijven en wel op zo kort mogelijke termijn. De regering wenst zo spoedig mo gelijk een nationale economische structuur in het leven te roepen „overeenkomstig de onafhankelijk- drijven. ren verkocht zullen kunnen worden. „Indien aan dit voorstel van de regering door de betrokken produc tiebedrijven niet wordt voldaan, zal het voor de regering moeilijk wor- zetten", aldus besluit de circulaire. Tot op heden geschiedt de distribu tie van in Indonesië vervaardigde ar tikelen, zoals margarine, olie, zeep, sigaretten, bier enz., op enkele uitzon deringen na, door Nederlandse be- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 12 c OSLO regen 14 KOPENHAGEN licht bew. 16 AMSTFRDAM half bew. 11 LONDEN onbewolkt 11 LUXEMBURG motregen 1* PARUS zwaar bew. 12 BORDFAUX geheel bew. 13 GRENOBLE geheel bew. 10 NICE zwaar bew. 17 GENEVE geheel bew. 12 ZURICH regen 16 LOCARNO zwaar bew. 16 BERLIJN half bew. 15 FRANKFORT geheel bew. 13 MUNCHEN regen 12 WENEN regen 18 INNSBRUCK regen 14 H ROME zwaar bew. 17 AJACCIO half bew. 17 H MALLORCA onbewolkt 20 Korreltje Men zou velen gelukkig kunnen maken met al het geluk, dat in de wereld verloren gaat.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1