Nieuwe veilinghal in Ter Aar Zwaartepunt van Nederlandse defensie moet bij de landmacht blijven liggen Minister Staf onthult verdedigingsplan voor komende jaren Geen grote uitbreiding van de luchtmacht DE ROODE KRUIS-BVAART DINSDAG 18 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De samenstelling van de Konink lijke Marine zal na voltooiing van Zoveel militairen komen er per jaar: Landmacht ca95.000 man Luchtmacht ca20.000 man Katholiek thuisfront In het gebouw zijn voorts aange bracht drie grote stalen kanteldeu- ren. Een aan de Zuid-oostzijde en twee aan de zuid-westzij de. Hierdoor kunnen grote vrachtauto's de hal binnenrijden. Verder zijn er aan de zuid-westzij de 6 en aan de noord oostzijde (Hoekse Aarzijde) 8 hou ten schuifdeuren. Langs het water is een laadperron van ruim een meter breedte. De luifel steekt hier ruim 31 meter over het water zodat bij het laden zelfs een groot schip altijd droog kan liggen. De vloer van de neerzetruimte is bestraat met betontegels, en ook buiten is een klinkerbestrating aan gebracht. Door de gemeente is de ge hele veilingweg voorzien van een klinkerbestrating, zodat de gehele omgeving nu een keurige indruk maakt. Minister Staf heeft aan de Tweede Kamer de reeds lang aangekondigde nota in zake het defensiebeleid overgelegd. Het bij de behandeling der defensiebegrotingen voor het jaar 1954 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitgesproken verlangen, nadere uiteen zetting te ontvangen van het voor de eerstvolgende drie jaren ontworpen defensiebeleid, heeft de minister ertoe georacht zich nader te beraden, op welke wijze hij de plannen der regering ten aanzien van de voortzetting der naoorlogse defensie-opbouw het beste zou kunnen toelichten. Deze plannen luiden geen nieuwe fase in, doch al hetgeen zij inhouden vindt zijn oorzaak en begin in ontwerpen, welke in vorige jaren werden vastgesteld en in uitvoering genomen. Het opbouwplan dat thans van kracht is, loopt tot het einde van 1956. In het plan is bijzondere betekenis gehecht aan een zo sterk mogelijke ver dediging van Europa, omdat het verlies hiervan fataal zou zijn voor de ver- dedigingsmogelfjkheid van het Noord-Atlantische gebied als geheel. Aangezien de Noord-Duitse laag vlakte wel de beste invalspoort voor een vijandelijk offensief tegen West- Europa moet worden geacht, is de centrale sector van West-Europa in welk gedeelte Nederland is gele gen dus van zeer bijzonder belang. EERST NEDERLAND ZELF. Bij de vaststelling van de bijdra gen der bondgenoten in de verdedi ging van West-Europa is dan ook van Nederland een zo sterk mogelijke strijdmacht te land gevraagd. Deze behoefte aan landstrijdkrachten kwam overeen met Nederlands eigen primaire verantwoordelijkheid en belang: het zo goed mogelijk voor komen van een vijandelijke verove ring en bezetting van ons grondge bied. Hierdoor is de verhouding in de onderlinge verdeling der opbouw- kosten tussen zee-, land- en lucht macht 3:1 1. Voor de eerstvolgen de drie jaren bestaat er generlei aan leiding die verhoudingen te wijzi gen. De minister ontkent, dat in het in ternationaal overleg niet met vol doende nadruk op de strategische betekenis van Nederland, in het bij- zcnder voor de verdediging van En geland, zou zijn gewezen. Wil deze stelling echter door de NAVO-bevel- hebbers worden aanvaard, dan moet eerst blijken dat Nederland zelf daar uit de consequenties trekt. Is Nederland eenmaal in de eerste plaats door eigen inspanning, geheel of gedeeltelijk houdbaar geworden, dan heeft het voor de bondgenoten grote betekenis, dat het ook werke lijk gehouden wordt. het huidige bouwprogramma zodanig zijn, dat daarmede de internationale (NAVO) en nationale taken, waar toe wij ons verplicht hebben, onder de te verwachten omstandigheden zullen kunnen worden uitgevoerd. GEEN UITBREIDING LUCHTMACHT Indien tot een versterking van de luchtmacht zou moeten worden be sloten, dan zou dit in de eerste plaats moeten geschieden door het verster ken van de tactische luchtmacht, welke als directe steun voor de land strijdkrachten zal moeten optreden. Een uitbreiding van de luchtmacht- opbouwplannen zonder schade te doen aan de huidige opbouw, is prak tisch niet uitvoerbaad. Voorbereidingen op de over een aantal jaren te verwachten invoering van geleide projectielen worden voor zoveel mogelijk getroffen. De opbouwplannen voor de terri toriale verdediging zijn erop bere kend, dat mogelijke aantallen lucht landingstroepen, welke hier onder voor ons ongunstige omstandigheden zouden kunnen optreden, met de op die tijd ter beschikking staande in de jaren 1955 en 1956 en mogelijk ook nog gedeeltelijk in 1957 (onder zeeboten) aan het reeds bekende vlootplan moeten worden voortge bouwd. De Nederlandse strijdkrachten worden opgebouwd in zodanige or ganisatorische vormen, dat niet al leen omvorming tot de in hoofdza ken wel bekende EDG-organisatie niet tot ingrijpende ombouw zal be hoeven te leiden, doch ook integra tie met onderdelen van niet tot de EDG toegetreden landen terstond mogelijk zal zijn. Voorzover in de opbouwplannen met toegezegde bondgenootschappe lijke hulp rekening is gehouden, zijn de vooruitzichten, dat deze volgens schema zal worden ontvangen, gun stig. VIJF DIVISIES. Wanneer op 1 October 1954 de eerste fase van het legeropbouwplan zal zijn voltooid, zal worden be schikt over een harmonisch opge bouwd legerkorps van drie infante rie divisies. Benevens de kern van de „7-December"-divisie, alsmede over een aantal territoriale troepen ter sterkte van ongeveer 75.000 man, luchtdoelartillerie en de 44ste regi mentsgevechtsgroep daaronder be grepen. Van de totale mansterkte zal een deel paraat, de rest op zeer korte termijn mobilisabel zijn. De verdere opbouw zal omvatten de vorming en toevoeging aan het legerkorps in het voorjaar 1956 van een nieuwe mobilisabele divisie met ondersteunings- en verzorgings eenheden, waarna in het najaar van 1957 ook de vijfde divisie met daar bij behorende ondersteuning en ver achterland en voor de bescherming der verbindingslijnen beschikbaar of zullen daarvoor beschikbaar komen een aantal technische en specialisti sche onderdelen. SPECIALISTEN GEVRAAGD. Bovendien zullen dan de nodige afdelingen territoriale luchtdoelar- tiHerie aanwezig zijn. In overleg met de nationale chefs van staven, is een studie gemaakt van alle aspecten van de luchtverdediging van het NA VO-gebied in Europa; deze studie zal 1 Juni a.s. zijn voltooid. Het staat reeds vast, dat als gevolg van deze studie het thans aanwezige aantal parate en mobilisabele luchtafweer- eenheden aanmerkelijk zal toenemen. In de personele opbouw zal de aan dacht in de eerste plaats gevestigd j blijven op de zo spoedig mogelijke opvulling van de nog bestaande te- j korten, in het bijzonder aan tech- j nisch personeel, en aan de algemene i verhoging van de vakbekwaamheid van de militaire functionarissen. De in de afgelopen jaren verkre gen resultaten wettigen de verwach ting, dat in de komende 2 Yi jaar alle I nog benodigde aantallen beroeps- personeel zullen worden verkregen. De nieuwe opbouw van de beroeps korpsen zal zich onvermijdelijk over vele jaren moeten uitstrekken. MEER NACHTJAGERS. De verdere uitbouw van de Ko ninklijke Luchtmacht zal zich voors hands beperken tot de vorming en de verdere opbo:uw van nachtjager- squadrons. Door het „Hunter-contract" en toe zeggingen van de Verenigde Staten van Amerika zal in de periode 1955 1957 de luchtvloot worden ver nieuwd en van de modernste vlieg tuigen voorzien. Mede bestaat aan leiding te verwachten, dat binnen afzienbare tijd een beslissing zal worden genomen op de vraag welk type nachtjager in de NAVO-Iucht- machten zal moeten worden inge voerd, waarna ook de nachtjager- squadrons kunnen worden opge bouwd. Ook het meldings- en gevechts- leidingssysteem zal door de afleve ring van de bij de N.V. Philips ont wikkelde radarsets op peil worden gebracht. Kortere diensttijd Het is misschien mogelijk tot een kleine verkorting van de diensttijd te komen, doch zeker niet dadelijk. In het parlement kan het regerings standpunt hieromtrent nader bepaald worden. Overigens moet deze kwes tie in het NAVO-verband worden bezien. Ondanks alle nieuwe uitrustingen moet men toch doorgaan met het ko pen van de thans geldende, omdat het zeker twee jaar zal duren, voor dat de aflevering van nieuwe wa pens begint. Wij kunnen ons geen vacuum van twee jaar veroorloven. Zeven kinderen van het dia manten echtpaar G. de JongJoh. van Velzen te Hilversum hopen Zon dag het feest met hun ouders mee te kunnen vieren. RUSTHUIS VOOR MISSIONARISSEN GEOPEND. De burgemeester van Groesbeek, jhr. R. M. van Grotenhuis, heeft Zon dagmiddag in huize Ooster-Meerwijk onder Berg en Dal bij Nijmegen een rusthuis voor missionarissen ge opend. De paters van de Heilige Geest, een missiecongregatie welke werkt in Afrika en Brazilië, heb ben dit tehuis gesticht. Deze missiecongregatie telt 42 bis schoppen en 2500 missionarissen on der wie 225 Nederlandse priesters en 150 broeders. De Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Velsenaren H. H. en C. N. van der V. Beiden werden, om dat het ten laste gelegde niet bewe zen werd geacht, vrijgesproken. Het tweetal had zich veertien da gen geleden te verantwoorden, om dat het er van werd verdacht kort na de bevrijding omstreeks Augus tus 1945 als opsporingsambtenaren van politie van een politiek delin quent uit Velsen, de slager J. V. goe deren in hoofdzaak levensmiddelen, in ontvangst te hebben genomen. In ruil daarvoor zouden zij er zorg voor dragen, dat de zaak tegen V. spoedig voor de rechtbank zou komen, omdat deze anders, gezien het grote aantal zaken, dat nog behandeld moest wor den, bijzonder lang zou uitblijven. Tevens werden zij er van verdacht tijdens het voorarrest van V. goede ren in ontvangst te hebben genomen waartegenover zij aan de slager be paalde faciliteiten zouden hebben verleend. De officier van justitie had wegens gebrek aan bewijs vrijspraak geëist. Zoveel kost het: Zoveel is er: Landmacht 2437 min Resterende gelden uit het ■Luchtmacht -i- ti|dvak 1951/54 f 260 mln Zeemacht Internat. Infra-structuur Burgerlijke verdediging 956 min 945 min 126 min 50 min Rasterende tegenwaarde fondsen 240 min Drie jaarbegrotingen, elk 1350 min 4050 min 4514 min bouwt maar voort Dicht bij het kamp Beatrix te Eindhoven, daar waar de vliegtuigen laag over de daken vliegen, is een nieuw militair tehuis geopend. Het tehuis bestaat uit een grote zaal, plus nog een kapelletje, een studiezaal, slaapruimten voor het personeel en enkele logeer-kamers voor familie leden, die de militairen van het vliegveld willen bezoeken. Het huis heeft brede terrassen aan voor- en achterzijde. Het is er zo ge zellig, dat reeds voor de officiële opening de toevloed van militairen zelfs buitenlandse militairen, enorm was. Katholiek Thuisfront, dat deze •bouw geheel bekostigde, hechtte hier mee een nieuwe parel aan de kroon van het zo actieve Thuisfrontleven. krachten onschadelijk kunnen wor den gemaakt. De minister betwijfelt, of voor Ne derland de mogelijkheid en de plicht bestaat, zelf geleide projectielen te ontwikkelen en tot productie te brengen. NIET OP TOJD KLAAR. Het is niet mogelijk geweest, de legeropbouw overeenkoipstig de eerst ontworpen plannen binnen de oorspronkelijk aanvaarde tijdslimiet (eind 1954) te voltooien. Hoewel mogelijk in de toekomst de organisatie en samenstelling der thans ontworpen strijdkrachten door invoering van nieuwe wapens en strijdmethoden wijzigingen zullen ondergaan, kan hiermede thans nog geen rekening worden gehouden. Voor de Koninklijke Marine zal zorging mobilisabel wordt en aan het legerkorps zal worden toege voegd. Totdat de divisie in 1957 het legerkorps zal hebben gecomple teerd, zal nog beschikt worden over de inmiddels weer gedeeltelijk op sterkte gebrachte „7 December"-di- visie. Tegenover een verzoek van de zij de van de NAVO-opperbevelhebber om de opbouw voort te zetten totdat 6 divisies, georganiseerd in 2 leger korpsen, zouden zijn gevormd, is gesteld dat vijf divisies het maxi mum vormde van wat gedaan zou kunnen worden. Deze vijf divisies zouden in verband met moeilijkheden in de personele sector in één leger korps georganiseerd moeten worden. In hetzelfde tijdvak waarin het le gerkorps zal worden uitgebouwd tot vijf divisies en de vereiste leger korpstroepen, zijn voor taken in het De stemming aan boord is best De commandante van de Roode Kruis-colonne aan boord van de „Kasteel Staverden", me?dde ons gisteravond uit Rotterdam: Voor ons aan boord was het af scheid van Gouda onvergetelijk. De kinderen met al die bloemen maak ten ons schip tot een feestelijk ge heel, tezamen met al die mensen op het Nieuwe Veerstal. De helpers van onze colonne zagen wij op het Oude Veerstal. Keurig mannen, wat hebben jullie gewerkt vanmorgen! Daarna op de Dijk nog de wuivende Op 9 Mei 1953 werd de bouw van een nieuwe veilinghal te Ter Aar aanbesteed. Hiermede was een begin gemaakt met de uitvoering van een plan om in étappes te komen tot een geheel nieuw veilingscomplex. Het plan kwam tot stand met medewer king van de Technische Commissie van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland. De bouw is uitgevoerd door de aanne mers Aartman en Chalet te Leimui- den. Met de bouw van deze hal is voor de veiling voorzien in een dringende behoefte, welke er was aan neerzet ruimte voor de, aangevoerde groen ten, en mede ook voor een onont beerlijke ruimte voor het sorteren van augurken. De hal heeft een oppervlakte van 990 M2. De lengte is 45 meter, de breedte 22 meter. Het' gebouw is opgetrokken uit miskleurige vlakke klinkers. Het dak is boogvormig en wordt gedragen door 8 „Nemaho"-spanten. Het steekt aan de Hoekse Aarzijde 5 meter, en aan de straatzijde 3lA meter over, waardoor de grote luifels worden verkregen. In het dak zijn drie licht- kappen aangebracht. De Zuidweste lijke zijde van de grote lichtkap en .alle kleine lichtkappen op het Zuid westelijke dakvlak zijn bezet met „thermolux"-draadglas. Een zeer bij zondere glassoort waardoor het licht onbelemmerd binnenvalt maar zon nestraling en warmte worden tegen gehouden. In de hal is een electrische licht en krachtinstallatie aangebracht. De ze bestaat uit 41 lichtpunten en 6 krachtstopcontacten voor motoren binnen het gebouw, en 11 stuks licht punten buiten. Verder is er een toiletinrichting en twee telefooncellen. Deze laatste zijn bekleed met geluiddempend mate riaal. meerijdende mensen. Allen een hatelijke groet vooral van onze pas sagiers. Deze hadden voor het grootste deel hun plekje al gevonden. En er werd nog even gewerkt om te maken, dat ook de laatste patiënten goed konden zien. En er was wat te zien! De tocht door de Hollandse IJssel met de plaatsen, waarover we in Fe bruari 1953 zoveel over hoorden, was mooi. De scheepsomroeper vertelde wat er te zien was langs de oevers en daarop draaide hij voor afwisseling een plaatje. We gingen vanaf Krimpen eerst de Lek cp. Echter, er draaide een mo tor verkouden, hij begon te hoesten, volgens de machinist. Met een hoest- drank of wonderolie was dit niet te verhelpen, dus waren we eerder dan ons plan was, aan onze ligplaats bij het oude Maas-station te Rotterdam. Er kwamen veel schepen langs en we zagen uit op de Maasbruggen. De stemming aan boord is best. Ieder heeft heerlijk gegeten. De mensen in bed vinden het vandaag een feest. Men kwam haast niet uitgekeken- Vee. groeten van allen aan allen, die achterbleven! AANTAL INWONERS 10.591.147. Het aantal inwoners van ons land bedroeg per 1 April j.l. 10.591.147. Het aantal levend geborenen beliep in Maart 19.962, tegen 20.453 in Maart 1953, terwijl het aantal overledenen 7037 (v.j. 8591) bedroeg. In Maart werden 5404 (4886) huwelijken ge sloten, aldus het C.B.S. In de eerste drie maanden van 1954 bedroeg het aantal levend-geborenen 57.708 (v.j. 58.404) en het aantal overledenen 22.626 (25.976). In de pe riode Jan. t.m. Mrt. werden 15.988 (14.932) huwelijken gesloten. DRIE KLM-VLUCHTEN PER WEEK VAN NEDERLAND NAAR NIEUW—GUINEA. Met ingang van heden wordt da dienst van de KLM van Nederland op Nieuw-Guinea driemaal per week gevlogen. Van een dienst vliegt een Constellation door naar Australië. Van de twee andere diensten keert het vliegtuig uit Biak naar Schiphol terug. A.N.W.B.-autobeurs in Den Haag Dat de voltooiing der hal juist valt op het tijdstip dat de koningin een werkbezoek brengt aan de Rijnstreek en H.M. bereid werd gevonden deze hal te openen, is voor het bestuur en de leden van de veiling wel een bui tengewone eer. Zijn zij reeds trots op het bezit van deze prachtige hal, deze omstandigheid zal de trots zeer rechtmatig nog verhogen. Te Den Haag wordt van 18 tot en met 21 Mei de eerste A.N.W.B. autobeurs gehouden. Maandagmorgen 17 Mei begon men met keuring van de ingeko men auto's, welke volgens het lopende-bandsysteem plaats vond. Foto: A.N.W-B.-experts tijdens de keuring van een der ingekomen auto's in de Houtrusthallen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8