S)e &2id6eSoma/nt Zuidoost Aziatische alliantie, maar dan na Genève Churchill, Churchill kijkt de kat uit de boom Mondje dicht, Petrof moest zorgen voor „vijfde colonne" Geheime besprekingen te Genève Djakarta lonkt naar Rood-China Hel rassenprobleem in Amerika DINSDAG 18 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13197 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN de kat en Genève BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Eerst moet resultaat van Genève duidelijk zijn In het Britse Lagerhuis heeft premier Churchill in een verklaring over de Britse politiek in Zuid-Oost-Azië o.m. gezegd, dat zijn regering weigert een definitief besluit te nemen ten aanzien van de oprichting van een Zuid- Oost-Aziatische defensie-alliantie, voordat de resultaten van de conferentie in Genève bekend zijn, hoewel dit besprekingen van militaire staven niet behoefde uit te sluiten. De premier herhaalde, dat Engeland bereid is de oprichting van een Zuid- Oost-Aziatische defensie-alliantie wel te overwegen, wanneer Genève ach ter de rug is. Eerst moet men proberen vrede in Indo-China te krijgen door middel van cnderhandelingen in Genève, verklaarde hij. LOSSE BESPREKINGEN. Dit staat los van de kwestie van een deskundig onderzoek van de situatie in bestaande straf instanties, aldus Churchill, kènnelijk hiermede bedoelende, dat b.v. in Singapore of Washington militaire besprekingen der vijf naties gehouden kunnen worden. Een al even op zichzelf staande kwestie is die der onderhandelingen tussen de Amerikanen en Fransen, die thans over Indo-China gevoerd worden, verklaarde Churchill. Problemen van toekomstig beleid staan, zeide Churchill, natuurlijk vol komen los van het onderzoek zonder verplichtingen, uitgevoerd door be staande militaire instanties. Churchill verklaarde, dat Engeland bij de overweging van al deze kwes ties het nauwste contact handhaaft met de regeringen van India, Paki stan en Ceylon en ook met de rege ring van Birma. Al deze regeringen worden van dag tot dag volledig op de hoogte gehou den van de ontwikkeling der gebeur tenissen op de conferentie van Ge nève, omdat Engeland zich reali seert, dat zij nauw betrokken zijn bij zegt Eisenhower De subcommissie uit de Senaat die bezig was met een onderzoek naar het geschil tussen McCarthy en het leger, heeft gisteren haar verhoren voor onbepaalde tijd opgeschort. Zij heeft dit gedaan onder protest van de democratische leden van de com missie om rustig en terdege een brief te kunnen bestuderen van pre sident Eisenhower aan de minister van defensie, Wilson, in zake de kwestie McCarthy contra het leger. In deze brief eist de president van alle hoge regeringsfunctionarissen dat zij, indien zij door de senaats commissie worden verhoord, hun mond zullen houden over alle niet- officiële gesprekken, die zij over de kwestie onderling voeren en dat zij geheime documenten inzake het ge schil inderdaad zullen geheim hou den. Het is noodzakelijk, meent Eisenhower, dat. hoge functionarissen in volkomen openhartigheid met el kaar kunnen praten en dat zij niet voortdurend bang behoeven te zijn dat iets wat in een privé-gesprek wordt gezegd, tegen hen kan worden gebruikt. „Dit principe moet worden gehand haafd, ongeacht wie van dergelijke onthullingen profijt zou trekken" zegt Eisenhower. Hiermee heeft het Witte Huis de deur gesloten voor de wiize van onderzoek die tot dusver gebruikelijk was in de senaatscom missie. Als 'n boemerang het resultaat en misschien bereid zullen zijn er toe bij te dragen. De premier merkte echter op, dat men uit zijn woorden stellig niet mag distilleren, dat Engeland, wanneer het resultaat van Genève duidelijker is, niet bereid zou zijn de mogelijk heid te onderzoeken van vestiging van een systeem van collectieve be veiliging en defensie in Zuidoost- Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan, binnen het raam der V N. Stellig zal het dat wel doen, maar de onmiddellijke taak is alles te doen, wat men kan, om te Genève een schikking te bereiken om tot herstel van de vrede in Indo-China te ko men. De door ontploffingen bij militaire oefeningen veroorzaakte schade aan gebouwen laat minister ir. C. Staf volledig door het rijk vergoeden. Tot nu toe heeft deze schade zich bij de gemeente Schayk in Noord- Brabant beperkt tot 3 ruiten. Dit antwoordt de minister op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer J. Haken (CPN). Voorshands ziet de minister geen aanleiding tot I het treffen van bijzondere maatrege len. Kamerlid protesteert Het Tweede Kamerlid de heer Ver meer heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van advertenties in tijdschriften en dagbladen geplaatst door een dis tilleerderij te Schiedam, waarin de volgends zinsnede voorkomt: „De burgemeester van Schie dam garandeert met zijn handte kening op het stedelijk waar- borg-etiket de echtheid van deze jenever"? 2. Acht de minister het juist, me de met het oog op de concurrentie positie van particuliere firma's, dat op deze wijze van de naam van een gezagsdrager gebruik wordt ge maakt ter propagering van produc ten? Thans klopjacht in Pakistan De ongeregeldheden in het indus triegebied van Oost-Bengalen, die, naar thans bekend is geworden, ze ker aan 200 a 300 personen het leven hebben gekost, worden thans gevolgd door grootscheepse razzia's van leger en politie. De onlusten worden door de pre mier van Pakistan, Mohammed Ali, beschreven als een „smerige samen zwering" van communisten en andere elementen, die Pakistan vijandig ge zind zijn. Volgens betrouwbare kringen zou hij vastbesloten zijn, althans in Oost- Pakistan, de communistische partij te verbieden. Deze kwestie zou ook in een gisteren gehouden kabinets zitting zijn besproken. Hij viel tegelijk met Beria Rusland heeft vooral door chantage getracht een „vijfde colonne" van Australiërs te organiseren voor het geval een oorlog zou uitbreken. Dit heeft de Australische advocaat-fis caal Windeyer verteld op de eerste bijeenkomst van c'e koninklijke com gaven. Er werd gesproken over mi crofilms en over plaatsen, waar de spionnen die in Petrof's dienst wa ren hun opdrachten konden komen halen. Gebleken is, dat de Russen hun spionnen het liefst zochten onder jon ge ambtenaren en journalisten, die nu en dan vertrouwelijke inlichtingen van hooggeplaatste autoriteiten kre gen. Gegevens over de personen die Petrof geschikt leken werden naar Dr. Van Mook binnenkort 60 jaar I Op 30 Mei a-s. zal dr. H. J. van Mook, oud-luitenant-gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië en thans werkzaam bij de Verenigde Naties als bestuursexpert voor het Technische Hulpprogramma voor de Ontwikkelde Gebieden, te New York zijn 60e verjaardag vieren. Een aardige opname van dr. van Mook in zijn bureau van de Verenigde Naties te New York. missie die is ingesteld na de vlucht Moskou gestuurd en Moskou bepaal van Petrof uit de Russische ambas- de, of zij inderdaad ingeschakeld sade. Vladimir Petrof (als kind „Sjo-1 moesten worden of niet. Zodra rof" in het bevolkingsregister) offi-iemand als spion erkend was werd hij cieel derde ambassadesecretaris, in voortdurend geschaduwd door de werkelijkheid kolonel van de MVD, MV.D. In 1952 kreeg Petrof instruc- was belast met de werving van de tie zich te concentreren op be'angrij- handlangers voor de Russen. Zijn ker mensen: hoge ambtenaren die slachtoffers moest hij vooral zoeken gewichtig werk onder handen had onder overtuigde bekeerlingen tot den en leiders der politieke partijen, het communisme en mensen, die be- Hij moest vooral ook zoeken naar heerst werden door een soort ijdel- mensen, die contact hadden met de heid, die meenden, dat zij een be langrijke missie op de wereld te ver vullen hadden. Als zij eenmaal waren overgehaald tot het geven van inlichtingen of het uitvoeren van een andere voor Rus land belangrijke taak, zagen zij meest al geen kans meer zich aan nieuwe opdrachten te onttrekken. Namen werden voor de commissie niet Britse en Amerikaanse spionnage en contra-spionnage. Petrof was aangesteld door Beria. Na de val van zijn beschermer viel hij ook in ongenade. WOONHUIS GEDEELTELIJK UITGEBRAND. Waarschijnlijk doordat loodgieters onvoorzichtig zijn geweest met vuur noemd, maar wel deed Windeyer en- tijdens werkzaamheden aan een bal- kele onthuPingen, die aan de eerste konnetje, is gistermiddag brand uit- bijeenkomst een romantisch tintje gebroken in he' perceel Coenders- weg 33a te Groningen. De brandweer Nog geen overeenstemming bestreed het vuuf met vijf stralen. De bovenverdieping, waarop het vuur was uitgebroken, brandde ge heel uit. Ook de zolderverdieping van het belendende perceel werd door het vuur aangetast. Toen de schoorsteen naar beneden stortte konden enkele brandweerlieden zich nauwelijks uit j de voeten maken. De belendende per- Idat eerst het vliegveld van Dien Bien celen, die door de brandweer werden Fhoe wordt gerepareerd (desnoods nat gehouden, werden ontruimd, door Frsnse soldaten) zodat er met I Men zag kans het meubilair uit de grotere vliegtuigen kan worden ge- benedenverdieping van het branden- Dwars tegen Amerika's politiek Indonesië onderzoekt op het ogen blik de mogelijkheid voor het sluiten van een niet-aanvalsovereenkomst tussen Indonesië India, Birma en Rood-China. In regeringskringen wordt zulk een overeenkomst nood zakelijk geacht „in verband met de dringende politieke toestand in Zuid- cost-Azië, waar een wereldmacht (Verenigde Staten) thans krachtige Het schietwapen verborgen in een sigarettenkoker, dat aan de Weste lijken werd getoond door de Russi sche geheime agent Khoklof toen deze de partij van de geallieerden koos, heeft zich als een boemerang tegen de communisten gekeerd. Het comité „Paix et Liberté" in Parijs, heeft een groot aanplakbiljet doen vervaardigen met het opschrift: „Een vriendelijk gebaar van de Russen: de sigaret die „boem" zegt." Ver-strekkende gerechtelijke uitspraak Het Amerikaanse Hooggerechtshof te Washington heeft bepaald, dat de scheiding van blank en zwart op de openbare scholen in strijd is met de Amerikaanse grondwet. Als gevolg van deze beslissing zal in de Zuide lijke Staten het onderwijs-systeem, waar scheiding nog veelvuldig wordt toegepast, drastisch moeten worden gewijzigd. De beslissing van het Hof werd in Washington onmiddellijk bestempeld als de meest vérstrekkende en de ge vaarlijkste, die een Amerikaans Hooggrechtshof sinds de burgeroor log van 1861'65 heeft genomen. Men wacht in de Amerikaanse hoofdstad dan ook met spanning op de eerste reacties uit de Zuidelijke staten, die er gedurende de twee jaar, dat het Hof zich met deze zaak be zighield, geen doekjes om heeft ge wonnen, dat zij de afschaffing van segregatie tot het uiterste zal bestrij den. Zullen de politieke leiders in het Zuiden mazen in het besluit van het Hooggerechtshof kunnen vinden of zullen zij het openbare onderwijs in hun staten vervangen door een, sterk gesubsidieerd, particulier onderwijs? (Het besluit heeft alleen betrekking op openbare scholen). Of zullen zij proberen door lang durige debatten in de parlementen over de vraag hoe de afschaffing van de rassenscheiding in iedere staat af zonderlijk ten uitvoer zal moeten worden gelegd, het huidige systeem van „geen negers op blanke scholen" zo lamg mogelijk te handhaven. Dit laatste is wel zeer waarschijn lijk en het ziet er dan ook naar uit, dat in het Zuiden van de V. S. spoe dig een grote onrust zal ontstaan. land en tenslotte willen zij dat erde huis te 'halen. Deze verdieping Gistermiddag is te Genève de eer- ook gewonde Vietnamezen worden liep behalve brandschade grote wa ste aan Indo-China gewijde besloten vrijgelaten. terschade op. bijeenkomst begonnen. Anthony Eden was voorzitter. Na afloop is besloten, dat er Dinsdag weer een vergadering zal worden gehout'en, die eveneens een besloten karakter zal dragen. In een communiqué werd gezegd, dat de negen delegaties, welke aan het overleg deelnemen, allereerst ge sproken hebben over de kwestie van de evacuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indo-China. Volgens conferentiekringen is nog geen overeenstemming over het weg voeren van de gewonden bereikt. Franse kringen toonden zich pessi mistisch over dit punt. Bij de algemene besprekingen over Indo-China hielden de communisten vast aan hun eis, dat Laos en Cam bodja betrokken moeten zijn bij een vredesregeling. Het Westen meent, dat deze twee Indo-Chinese staten niet op dezelfde voet als Vietnam kunnen worden behandeld, aangezien zij worden bedreigd door de Viet- minh-opstandelingen in Vietnam, dus met aanvallen van buitenaf, aldus gezaghebende bronnen. Voorts werd verklaard, dat, hoewel geen overeenstemming werd bereikt over de gewonden van Dien Bien Phoe, de Russen en Chinezen verzoe ningsgezinder schenen dan de Viet- minh-afgevaardigden. De Westelijke afgevaardigden hopen dan ook, dat het vraagstuk zal kunnen worden opgelost. De Ver. Staten steunen de Franse beschuldiging dat de opstandelingen trachten militair voordeel te trekken uit de oorspronkelijke evacuatie overeenkomst. Volgens de Fransen is de op 8 Mei gesloten overeenkomst waardeloos. Zij zijn van plan om vandaag de bom bardementen op de weg van Dien Bien Phoe naar de delta van de Rode Rivier te hervatten. Alleen wanneer de Vietminh op enige punten aan de Franse eisen toegeeft, kan de evacua tie doorgaan. De Fransen wensen het recht om het militaire verkeer op de weg naar de delta te controleren, zij wensen Mgr. Pessers onverwacht terug Geheel onverwacht is Donderdag op Schiphol aangekomen Mer. Quin- tinus Pessers O.F.M. Amostolisch pre fect van Kiangchow, die in Februari door de communisten uit zijn missie gebied werd verdreven. Heel onopge merkt en in zijn eentje arriveerde deze missionaris, die zeer veel onder de communistische vervolgingen in China te lijden heeft gehad, met een KLM-vliegtuig uit Rome, waar hij acht dagen vertoefd heeft. Eerst de volgende morgen, werden het pro- vincialaa't en zijn familie van zijn aankomst op de hoogte gesteld waar na haastig een begroetingsiplechtig- heid werd geimproviseerd. Zondagmorgen heeft Mgr. Pessers in zijn oude parochiekerk van het Onbevlekte Hart van Maria 'te Til burg een plechtige H. Mis opgedra gen. Merkwaardig was dat de predi katie tijdens deze H. Mis werd ge houden door pater A. de Witte uit Gouda een studiemakker en orde broeder van Mgr. Pessers, dezelfde die in 1947 toen de autoriteiten abu sievelijk het overlijden van Mgr. Pessers hadden gemeld, een lijkrede heeft uitgesproken. De predikant kon erop wijzen, dat vijf en een half jaar geleden in dezelfde kerk, waarin Mgr. Pessers nu een plechtige H. Mis opdroeg, een plechtige requiem voor zijn zielerust gezongen is. Mgr. Pes sers is dan ook in het bezit van zijn eigen doodsprentje. Pauselijke gift aan rampgebied De pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, heeft gistermiddag in het Sint Corneliaziekenhuis te Zie- rikzee namens de Paus een chèque van 200.000 overhandigd bestemd voor de uitbreiding van het R.K. te huis voor bejaarden aldaar. Kerke lijke autoriteiten en vertegenwoordi- gers van de gemeente Zierikzee wa ren hierbij aanwezig. Mgr. Giobbe overhandigde de chè que aan de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr. J. Groot en aan mr. H. A. J. Roosen, rector van het moederhuis van de zusters Fran ciscanessen te Aerdenhout. Mr. Roo sen was naar Zierikzee gekomen in de plaats van de provinciale overste, moeder M. Soholastica, die door ziek te niet aanwezig kon zijn. Woorden van dank werden gespro ken door de vicaris-generaal, mgr. J. Groot, mr. Roosen, pastoor J. Dekker van de parochie Zierikzee en mr. Sark, voorzitter van de commissie katholieke hulpactie in het rampge bied. St. Pieter in de schoonmaak Een non-agressiepact wordt niet in strijd geacht met de onafhankelijk- heidspolitiek van de drie eerstge noemde landen, omdat de overeen komst slechts een aanval tussen de betrokken landen wil vermijden. De bezwaren tegen de politiek van Ame rika zijn in de eerste plaats gelegen in het feit dat .koloniale mogendhe den worden betrokken in het tegen houden van het communisme". Mohammed Natsir, voorzitter van de Masjoemi, leverde critiek op het voornemen van de regering. Hij stel de vast, dat de buitenlandse politiek van de regering zou kunnen leiden tot vervreemding van niet-commu- r.istische buurlanden, terwijl aan China een vriendelijk gezicht wordt getoond. Deze politiek, aldus Natsir, is ook verantwoordelijk voor het feit dat de communisten in Indonesië thans hun positie verstevigen. Overi gens wordt thans wel aangetoond, dat Indonesië het gevaar van de zijde van communistisch China begint in te zien. HOE wordt het weer? t (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur). DROOG WEER Wisselende bewolking en droog weer. Matige wind tussen Noord en Noord-oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of S iets hogere. 19 Mei. zon op 4.41 en onder 20.32, maan op 22.41 en onder 5.07 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van h eden mor- Als dwergen bij het Immense metsel werk van de St. Pieterskerk in Rome zijn twee „San Pietrini" werklieden bezig de kerk op te knappen in ver band met de komende heiligverkla ring van Paus Pius X. Men verwacht, dat de plechtige canonisatie op het St. Pietersplein meer dan een half millioen gelovigen zal trekken. gen 7 uur luiden: max. weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 14 c OSLO regen 12 H KOPENHAGEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM zwaar 'bew. 12 LONDEN zwaar bew. 13 LUXEMBURG geheel bew. 12 PARIJS zwaar bew. 13 BORDEAUX geheel bew. 12 GRENOBLE regen 15 NICE regen 17 GENEVE regen 18 ZURICH regen 21 16 LOCARNO geheel bew. BERLIJN regen 20 FRANKFORT geheel bew. 20 MUNCHEN regen 20 ROME zwaar 'bew. 22 AJACCIO zwaar bew. 17 Korreltje Als we alles krijgen, zijn we nog niet bevredigd, maar direct zijn we bevredigd, als we ons iets ontzeggen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1