Missietentoonstelling is Zaterdag officieel in H.B.G. geopend Kinderoptocht trok door Lisse 71 Chronisch invaliden vingen een weektocht door Nederland aan Negen dagen „Ambo 1954" De banden met thuisfront zullen verstevigd worden MAANDAG 17 MEI 1954 DE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Meer dan ooit heeft de missie on ze steun nodig, zo besloot spreker, en ik hoop daarom, dat de liefde voor de missie door de „AMBO 1954" zal worden verlevendigd. volgde de deken, zullen we tonen, dat de missie ons na aan het hart ligt Wanneer wij bedenken, dat 63 1 van de mensheid nog buiten het Christendom staat, dan kunnen we daaruit moeilijk concluderen: Onze taak is volbracht. r\E algemene MISSIETENTOONSTELLING BOLLENSTREEK, ge- makshalve genoemd „AMBO 1954", is Zaterdagmiddag geopend en daarmede zijn de gelovigen in het dekenaat Noordwijk en iedereen, die verder belangstelling heeft voor de arbeid van onze missionarissen in den vreemde in de gelegenheid tot Zondagavond as. de band tussen missie en „thuisfront" te versterken. Want dat is het eerste oogmerk van de ,\AMBO 1954". Men ervaart het reeds bij de eerste vluchtige wandeling langs de vele stands, die in de veilinghallen van het hjb.g. te Lisse zijn opgebouwd. De tentoonstelling is een nieuw contact! Nederland mag dan in verhouding tot andere landen heel veel voor de missie doen; er kan en moet toch altijd nog veel worden gedaan. Als men de paters hoort vertellen over de gebie den, waar zij werkzaam zijn, en een beeld krijgt van de kansen, welke de Kerk momenteel met name in Afrika heeft, dan is het duidelijk, dat het gebed en de financiële steun van de gehele katholieke bevolking nodig is, om de oogst binnen te halen voor de winter valt. Want het communisme, dat Azië reeds verslonden heeft, slaat zijn klauwen ook uit naar het zwarte Afrika. Begrijpt Uw taak,- zegt de „AMBO 1954". De missie is geen sym pathiek doel, waarvoor men zo af en toe een gulden op de schaal gooit Neen. de missie is een aangelegenheid, die met recht vragt, dat het gehele katho lieke volk haar draagt en schraagt. vier uur naar het Vierkant waar gede fileerd werd voor de pasgewijde bis schop van Keta aan de Goudkunst van Afrika en 30 missionarissen, die de 7000 Nederlanders in de missie vertegenwoordigden. Na deze plechtigheid ging men naar het H.B.G.waar een openingsrecep tie werd gehouden. Onder de geno digden bevonden zich mgT. H. J. van Deursen, president van het Theologi- cum te Warmond, deken J. P. A. Brihkman van Noordwijk, rev. father G. van Dongen van het Missiehuis Roosendaal, de pastoors van de paro chies uit het dekenaat Noordwijk en veie kapelaans, de burgemeester en de wethouders van Lisse. De heer C. Strik, die bij de organi satie van deze tentoonstelling een belangrijke rol heeft gespeeld, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij de beide directeuren van het H.B.G., de heren v. Leeuwen en Oosterveer, hartelijk dankte voor het beschik baar stellen van de veilinghallen Hierna zong het jongenskoortje uit De Engel o. 1. v. broeder Rodulphus het Missielied. Te weinig arbeiders voor de oogst Voor de tentoonstelling Zaterdag werd geopend, trok de jeugd van het deke naat Noordwijk in optocht door Lisse. nl de kom van het dorp zag het zwart van kijklustigen en zij zullen er geen spijt van hebben gehad er even tussenuit gewipt te zijn. Want het was een missiè-optocht, die de moeite waard was. Een geweldige stoet kleuters bracht op Junderlyke wijze hulde aan de missionarissen voor de wyze, waarop zij hun moei lijke taak ver van het vaderland vol brengen. Achter het vaandel van de ruiterij „Sint Hubertus" trokken de gidsen, welpen, verkenners, muzi kanten en de schooljeugd, verkleed als nonnetjes en paters met baarden, broeders, nikkertjes, Chinezen, India nen en verpleegsters. Op enkele wa gens werden tafereeltjes uitgebeeld, die een kluchtig beeld gaven van het geen er in de missie wórdt gedaan op gebied van onderwijs en hygiëne. Opening. Deze kleurige kinderstoet, waarin zelfs de paus niet ontbrak, trok door het gehele dorp, om de belangstelling op te wekken en begaf zich tegen Deken Brinkman in gesprek met de bisschop van Keta (Afrikaanse Goud kust), mgr. Koning. Foto N. v. d. Horst. Aankomende paters en broeders met een voorkeur voor witte sokken trok ken broederlijk op met „klein" Azië, dat een flinke groep Chineesjes had afgevaardigd. Foto N. v. d. Horst. Mgr. Koning, de bisschop van Keta, die daarna de opening verrichtte, hield een toespraak, waarin hij wees op het Missievraagstuk. De missie zoekt naar andere vormen door de drang naar zelfstandigheid in de mjssiegebieden. Wij moeten ons aan passen aan het nationalistische stre ven. Wij staan voor zeer grote pro blemen, zo vervolgde mgr. Koning. China is met één slag modern hei dens geworden. Zal dit verder gaan? Stopt het bij Azië? Ik ben er van overtuigd, zo zeide mgr., dat voor de bekering van Afri ka het laatste uur heeft geslagen. Oost Afrika kan gëred worden uit de klauwen van het materialisme, maar dan moeten we ving zijn. De oo0st is groter dan ooit tevoren maar we hebben te weinig missio narissen en zusters. Het is pijnlijk, dat we zoveel verloren zien gaan door dit tekort. Als we Afrika voor Chris tus willen winnen, dan moeten we de aanval inzetten voor de communisten dit doen. Ik hoop daarom, dat deze tentoon stelling kan bewerken, dat men de missionering gaat zien als iets van ons allen. Laten wevooral ook in ons gebed van dit Maria-jaar een echt missie jaar maken. Alles opvangen. Burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse was blij de „AMBO 1954" binnen zijn gemeente te mo gen herbergen. Ik prijs mij gelukkig, aldus spreker, meermalen in de ge legenheid te zijn geweest, om missio narissen in de missie te mogen ont moeten. In Indonesië, Nieuw Guinea en de Philippijnen heb ik hen mogen gadeslaan. Ik kan U verzekeren, dat men zich in dergelijke omstandighe den beschaamd voelt, want dan pas ervaart men met welke grote moei lijkheden in de missie wordt ge- kanipt. Er zou eigenlijk een organisatie van ons gehele katholieke volk moeten ontstaan, die de moeilijkheden zou dienen op te vangen, welke er in de missielanden ontstaan. De burgemeester hoopte, dat de banden met de missie door deze ten toonstelling steviger zouden worden aangehaald. Sleutel van de liefde. Deken Brinkman sprak namens de 50.000 katholieken van het deke naat de vreugde uit over de „AMBO 1954". Er wordt vaak gezegd, dat het contact de sleutel is van de lief de, aldus spreker. Als dat waar dan zal het contact tussen de missie en de bezoekers van deze tentoonstel ling een vonk van liefde doen ont springen, die tot een laaiende geest drift zal ontvlammen. De missie is weg en dat betekent zo gemakke lijk: Uit het oog, uit het hart! Van daag zijn de missionarissen, die eens het vaderland verlieten, in ons mid den teruggekeerd, om te vertellen over hun rijke ervaringen. Zij zullen U overtuigen van de noodzakelijke steun van het thuisfront, in de vorm van gebed en geld. Hoewel de bouw van kerken in ons diocees veel offers vraagt, zo ver- Hierna maakten de genodigden een rondgang over de tentoonstelling. De paters namen hun plaatsen in achter de stands en al spoedig kon men in teressante uiteenzettingen beluiste ren. Er is een overvloed van ge bruiksvoorwerpen, kunst- en tove naarsuitrustingen uit zeer verspreide missielanden. Overal zijn deskundi gen, die toelichtingen geven. Men krijgt een beeld van de leef wijze in de verschillende missies en de moeilijkheden, die de missionaris sen er te overwinnen hebben. Uren- I lang zal men geboeid luisteren en bij het naar huis gaan, zal men de mis- !sie anders zien dan voorheen. Zo jong en toch al een baard. Om de onkosten te dekken is er I «tenslotte nog een fancy fair met al- lerlei spelen, zodat men met één I bezoek het nuttige en aangename Foto N. v. d. Horst, kan verenigen. De Roode Kruisboot vaart Het was een meer dan indrukwek kend gezicht wat daar hedenmor gen aan de kade van de Nieuwe Veerstal te Gouda te zien was. Daar lag de „Kasteel Staverden" van de Holland Veluwelijn, die de patiën ten aan boord nam voor de zesdaag se rondvaart over de Hollandse rivie ren, om deze chronische invaliden deze week enige verpozing te bezor gen. Dat dit voor de betrokkenen een bijzondere gebeurtenis was, behoeven we hier eigenlijk niet te zeggen. De blijheid straalde allen uit de ogen, toen zij eenmaal door de goede zor gen van de Roode Kruishelpers aan boord waren gebracht en onder de hoede kwamen van de Roode Kruis- helpsters. De organisatie, in handen van de Roode Kruiscommandante in Gouda, dr. M. E. Kortenoever, vrouwenarts aldaar, was tot in de puntjes ver zorgd. Er was een tijdschema opge steld, waardoor om de drie minuten een Roode Kruis-auto of ambulance kon voorrijden, om de zieken en in validen aan boord te brengen en het schema klopte uitstekend, zo goed zelfs, dat alle patiënten binnen de vastgestelde tijd aan boord waren. En dat wilde wat zeggen, want uit alle hoeken van Zuid-Holland kwa men de patiënten: 27 uit Leiden, 1 uit Katwijk, 2 uit Hillegom, 2 uit Alphen, 4 uit Bode graven, 6 uit Woerden, 5 uit Schoon hoven en 24 uit Gouda. Daarvoor was het nodig, dat bijv. uit Leiden de eerste Roode Kruis- ambulance om half vijf vanmorgen ging rijden, maar dat geschiedde na tuurlijk ook en zo waren alle pa tiënten uit Leiden binnen de vast gestelde tijdslimiet aan boord. Wijl het hier de eerste Roode Kruis- boottocht in Zuid-Holland betrof, was er ook officiële belangstelling. We zagen o.m. generaal Alons, de commandant van het Roode Kruis Korps, de heer E. Muntz, kring- commissaris van Zuid-Holland van het Roode Kruis, de heer Akkerman als vertegenwoordiger van de Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land en de heer E. A. Polet, loco burgemeester van Gouda. In de conversatiezaal werden alle gasten, waarbij vele bestuursleden van de by deze actie betrokken af delingen van het Roode Kruis, wel kom geheten door de commandante, dr. Kortenoever, die erop wees, dat deze boot voor allen een begrip is ge worden en de Goudse helpers en helpsters van het Roode Kruis, waar bij natuurlijk vanzelfsprekend alle helpers en helpsters, die bij deze ac tie betrokken zyn, werden inbegre pen, verheugden zich erover, thans de Roode Kruis-gedachte in prac- tyk te kunnen brengen. De heer Muntz sprak de hoop uit, dat straks de zon weer zal gaan schij nen en dat allen, die de reis met de boot gingen maken, een goede vaart mochten hebben. Spr. wees erop, dat het ontroerend was te zien hoe zove- len de boot omringden en hoe van alle kanten hulp is geboden om deze boottocht te doen slagen. Daarvoor zegde hij allen hartelijk dank. Inmiddels was er reeds veel ge schied. Alle patiënten waren aan boord gebracht. Zij hadden een lig- of zitplaats gekregen en diverse nood zakelijke voorraden voor de reis wa ren ingeladen, doch een schoon mo ment was het, toen daar de school kinderen uit Gouda aankwamen om de boot een fleurig aanzien te geven. Dank zij het Jeugd Roode Kruis in Gouda nl. werden niet minder dan 200 vaasjes en vazen met bloemen aangedragen om de tafeltjes in de ziekenzalen te versieren. Een prachtig idee; dat wel enige ontroering te weegbracht en die ontroering werd nog groter, toen te 11 uur door kapi tein Miedema bevel voor de afvaart werd gegeven. Toegewuifd door de honderden en honderden belangstellenden voer de boot af en wij wensen met allen de reizigers een behouden vaart en goeAe terugkomst! Een kiekje aan boord op de vrou wenafdeling. Aan de gezichten ziet men, dat het de patiënten uitstekend bevalt. Foto N. v. d. Horst.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8