American star bickrpan Nederlandse volleybalploegen wonnen van de Belgische 1 miimin Het I.O.C* bestaat zestig jaar MAANDAG 17 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Damesi 3-1, heren 2-0 Driemaal i ik Zaterdagavond het Nederlandse volkslied op bij de vol leybalwedstrijden in de Stadsge hoorzaal tegen slechts eenmaal het Belgische. Dat was geen onvriende lijkheid tegenover de gasten van de ze avond, doch louter een gevolg van het feit, dat zowel de dames als de heren van de oranjeploegen op ver dienstelijke wijze wonnen van hun- Belgische tegenstanders. Het zijn wedstrijden gewórden, waarvan de talrijke toeschouwers van het begin tot het einae volop hebben De wedstrijden vingen te onge veer half negen aan met een voorstel ling der damesploegen, waarbij de volksliederen ten gehore waren ge bracht en reeds onmiddellijk na de aanvang van de wedstrijd der dames kwam de spanning erin. Mej. Wich- gers begon voor Nederland te serve ren en bracht twee punten op het sco. ringbord. De Belgische dames scoor den daarop tegen, maar door slecht serveren gingen enkele kansen voor de onze verloren. Dan weer twee pun ten voor Oranje (51) en België vroeg voor de eerste maal time out. De opmontering van de Belgische coach bracht evenwel geen resultaat en toen de stand 112 was, kwam voor de tweede maal time out. Daar na ging het voor de gasten iets beter, doch zij verloren de game tenslotte toch met 159. De tweede game was voor de Bel gische dames. Reeds vanaf het begin gelukte het niet bij Oranje. Er werd teveel dubbelspel aan het net ge speeld, inplaats van een derde speel ster bij de afwerking der aanvallen te betrekken. Daardoor kon de Bel gische verdediging steeds goed ge bruik maken van het blokkeersysteem en na 02 werd de stand tot 39 opgevoerd. Toen volgde time out voor de Oranjespeelsters, maar ook deze baatte niet. De stand werd 714, waarop een der Belgische speelsters werd vervangen, hetgeen echter geen verbetering werd, want de achter stand werd ingehaald tot 10—14 waarop België time out vroeg, maar ook dit baatte niet, want door stevig combinatiespel met drieën haalde de Ned. ploeg op tot 1414, maar door enkele netfouten ging de game voor Oranje verloren: 1416. In de derde game waren de Oran- POSTDUIVEN „Het Oosten" (Leiden). Wedvlucht vanaf Chimay; in concours 203 duiven, om 11 uur met N.O. wind gelost; aan komst eerste 3.10.48 uur, snelheid 937.04 m. p. m.; laatste 3.49.3 uur, snelheid 823.56 m. p. m. Uitslag: J. Braxhovcn 1; W. Ruis 2. 15, 30; W. Nagtegaal 3, 34, 37; J. v. Leeuwen 4, 7, 29, 38, 40, 41: B. Singeling 5; Jac. Marijt Sr. 6; W. Wolters 8. 11; H. Kettenis 9, 20, 21; L. Burgers 10, 23. jespeelsters weer in oude vorm te rug. Het werd 6—0, 7—1, 7—4, 11—5 en tenslotte won Oranje met 157. De vierde game leverde een vrij wel gelijkopgaande strijd op doordat de Belgische dames zich uitstekend weerden en het tempo bij de oranje speelsters danig begon te verslap pen. Het werd tenslotte 157, zodat de Ned. dames met 31 de strijd wonnen. Bij de wedstrijd der heren ging het nog veel vinniger toe, in het speel veld zowel als daarbuiten. Het kwam zelfs tot een klein conflict tussen de twee scheidsrechters en de coach van de Ned. plc:g, die het blijkbaar niet eens was met enikele beslissingen van de tweede arbiter, zodat deze zijn beklag moest doen bij de hoofd- scheidsrechter, die van Zweeden een tereohtwijzing gaf en hem vroeg zich te matigen. In het begin ging het miserabel in de Oranjeploeg voor zover het serve ren betreft. Reeds spoedig was de stand 03. Daarna kwam Nederland weer aan bod om te serveren, maar de volgende service kwam op het net, Bakker sloeg in het net.maar ge leidelijk aan kwam de Oranjeploeg er toch beter in en de stand werd 44, waarop de onzen de leiding namen. Het werd nog 77, maar daarna werd het Ned. offensief steeds feller en feller: 107 met time out voor de Beigen, doch na de hervatting smashte Tuinman op bijzonder fraaie wijze 117 en het einde van de eerste game kwam met 159, precies als bij de dames. De tweede game dreigde voor Ne derland ook hetzelfde te verlopen. De Belgen namen een 40 voorsprong, maar weer haalde Oranje op: 44. Bij 58 was het tin-out voor Neder land, maar het baatte niet en bij 7 12 scheen de game verloren te gaan. Weer spande de Ned. aanval zich meer in en hij haalde niet alleen de achterstand in: 1212, doch scoorde ook de drie laatste punten, zodat het 1512 werd. De derde game kon de beslissing brengen in het voordeel van Oranje, doch het leek er aanvankelijk toch niet erg op. Eerst na 3—3 en 6—6 kwam er weer meer tekening in de strijd in het voordeel van de Ned. ploeg en door uitstekende aanval enerzijds en verdediging anderzijds werd de score opgevoerd tot 138. Nog twee punten en Nederland ser veerdeHet werd evenwel 13—11 en v. Zweeden vroeg weer time out aan, maar de spanning bleef, want bij 14—11 volgde er van beide kanten drie mislukte services en eerst toen België tot 1413 had ingehaald volg de het beslissende punt en Oranje won de derde game met 15—13 en 'daarmee de wedstrijd met 30. Tijdens de pauze van de wedstrijd recipieerde De Professor en wijk in de receptiekamer ter gelegenheid van haar eerste lustrum en mocht het be stuur van vele zijden gelukwensen in ontvangst nemen. Bij het diner, dat 's middags Ie 5 uur in Der» Burcht werd gehouden werden eveneens verschillende har telijke woorden gesproken aan het adres van de vereniging en in het bijzonder aan dat van haar voorzit ter, de heer J. van Egmond, de pro motor van de volleybalsport in Lei den. De wethouder van Onderwijs en Sportzaken der gemeente Leiden, de heer J. van Sohaik namens het ge meentebestuur, de heer Stikvoort na mens de Leidse Volleybalbond, de Voorzitter van het bondsbestuur na- mans de bond en de heer H. Zonderop namens de leden voerden daarbij het woord, waarbii door laatstgenoemde een clubvlag werd aangeboden, welke onder hartelijke dank door de héér van Egmond werd aanvaard. Het was voor de propaganda Van de volleybalsport een mooie dag. minui Maagklachten Al, Uw maag hel voediel moei- lilt ol niet verteelt. qtstina, ate de maagwand ifAc CACHETS-AKKE«- smaakloos. \snel. zeker WIELRENNEN DE RONDE VAN LUXEMBURG. Het eerste gedeelte van de tweede etappe van de Ronde van Luxemburg van Differdange naar Luxemburg over een afstand van 86 km. is gewonnen door de Luxemburger Ernzer in 2 uur 20 min. 19 sec. vóór Gaul (Lux.), Zager (Belg.) en Schmitz van de Luxemburgse B-ploeg. Het tweede deel van de tweede etappe LuxemburgPetange (120 km.) is ge wonnen door Croci-Tori (Zwitserland) in 3 uur 23 min. 55 sec. Hij werd ge volgd door de Luxemburgers Ernzer en Gaul, en de Engelsman Jobe, allen de zelfde tijd als Croci-Torti. De Fransman Ruffet heeft het eerste gedeelte van de derde etappe gewon nen. Hij reed het traject Petange—Gre- venmacher (98.8 km.) in 3.2.18. Tweede werd Krebs (G. B.) z. t.. derde Desmet (B.) z. t.f vierde Preiskeit (Did.) in 3.03.37. Het tweede deel van de derde etappe Grevenmacher—Diekirch (143 km.), is gewonnen door Levèvre (België) i uur 2 min. 43 sec. vóór de Fransman Vertaz, die dezelfde tijd noteerde. Op de derde plaats volgde Gelhausen (Lux. B) De lekkerste Amerikaanse sigaretten rookt"u, wanneer u ze zelf rolt van American Slar! U zult verrast zijn hoe geurig en heerlijk zacht deze rijpbruine tabak is! Let op het merk: TABAK OP Z'N BEST! (Advertentie) Herdenking door het N.O.C. op Sportcongres te Den Haag Zaterdagmiddag werd te Den Haag door het Ned. Olmpisoh Comité een sportcongres gehouden, waar door drs. K. Rijsdorp en dr. A. G. M. Car- lier inleidingen werden gehouden, naar aanleiding waarvan een geani- meerde gedachten wisseling werd ge houden. I In zijn herdenkingsrede van het zestigjarig bestaan van het Interna-.j tionaal Olmpisch Comité wijdde het lid van het I.O.C. kol. b.d. P. W. Scharroo enkele woorden aan het ontstaan, het doel en het wezen van de Olympische beweging. De spelen, hoe belangrijk deze ook zijn, vormen slechts een van de j middelen, waarmede de Olympische beweging zijn doel wil bereiken. De beweging streeft naar de harmonieu- i ze ontwikkeling van lichaam, geest en karakter als een onverbreekbare drie-eenheid, de mens. De beweging j wil leren begrijpen wat mooi en J waar is, waardering bijbrengen voor i de kunst en 'besef van de waarde van de godsdienst. Spreker schetste uitvoerig de die-1 pere betekenis van de beweging en wees met nadruk op het streven naar een betere verstandhouding tus sen de volkeren onderling, waarbij geen politiek onderscheid wordt ge maakt. Geen verschillen in ras of in stand of in godsdienstige overtui ging mogen een beletsel vormen om de verbondenheid van allen op deze aarde aan te tonen. De sportbeoefe ning neemt in deze opvoeding een zeer belangrijke plaats in. De sport leert tucht, volharding, zelfbeheer- met 4 uur 3 min. 23 sec. In het algemeen klassement na de derde etappe heeft Schmitz (Lux. B) de leiding met 18.32.48; Ernzer (Lux. A) en Gaul (Lux. B) staan ex aequo geklas seerd op de tweede plaats, beiden met dezelfde tijd 18.35.16. In het ploegen- klassement staat Luxemburg B aan de top met 55.50.38. Tweede is België met 55.52.42. DE RONDE VAN ROMANDIE. Het eerste gedeelte van de derde etappe van de Ronde van Romandie. NyonLausanne, een tijdrit over 48.5 km. werd gewonnen door de Zwitser Koblet in 1.13.9. Tweede Kubler (Zw.) 1.14.17. Het tweede gedeelte van Lausanne naar Vallorbe (104 km.) is gewonnen door de Zwitser Brun in 2.50.25. die de eindsprint won vóór de Italiaan Astrua. De vierde en laatste etappe van Val lorbe naar Le Locle (224 km.) is gewon nen door de Zwitser Winterberg, die de 224 km. aflegde in 6 uur 12 min. 39 sec. Koblet en Kubler (beiden Zwitserland) volgden resp. op de 2e en de 3e plaats met 6.13.44 en 6.15.22. Winnaar van de ronde was de Frans man Forestier, die de eerste plaats in het eindklassement bezette met 21 uur 16 min. 12 sec. Het eindklassement luidt verder: 2. Fornara (It.) 21.18.24; 3. Cle rici (Zwits.) 21.19.02; 4. Schaer (Zwits.) 21.19.19; 5. Huber (Zwits.) 21.20.20. Swift-combinatle. De tweede rit van de voorjaarscompetitie gaf als uitslag: A-klasse 80 km.: 1. J. Slingerland 2.07.45; 2. B. Rijkelijkhuizen; 3. J. Vermeulen; B-klasse 60 km.: 1. A. Veltmaat 1.35.—; 2. L. Sikking; 3. Th. de Vroomen; C-kl. 40 km.: 1. Gens 1,6.30; 2. J. Boezaard; 3. A. Bos. sing en plichtsbesef, vlotheid, het durven nemen van initiatief, het sa5 menwerken met anderen, eigenschap pen, die in het practische leven en zeker in de tegenwoordige tijd van zo'n groot nut zijn. Het is daarom begrijpelijk, dat de Olympische be weging zich ten doel stelt te bevorde ren, dat in elk land kan worden be schikt over een voldoende aantal oefenlokalen, sportterreinen en zwembaden. Op dit terrein van de volksopvoeding moet in Nederland nog een belangrijke achterstand wor den ingehaald, alhoewel hulde aan het N.O.C. dient te worden betuigd voor hetgeen in de afgelopen jaren gedaan werd. De heer Scharroo stipte aan, dat de wetenschap zich met verschillende vraagstukken op het gebied van de sport is gaan bezighouden. Er mag niet worden onderschat wat de Olym pische beweging heeft bereikt en nog hoopt, te bereiken voor de verbroe dering van de volkeren, al ben ik nuchter genoeg, aldus de heer Schar roo, om te beseffen, dat de spelen niet de wereldvrede kunnen brengen. Maar gebleken is, dat in deze door haat en naijver verscheurde tijd de Olmpische Spelen een belangrijk mid del zijn om onder de Olympische vlag jonge mensen van alle landen van de wereld tot elkaar te brengen, on derlinge waardering en begrijpen te bevorderen en vriendschapsbanden aan te knopen. Prins Bernhard op het congres. Prins Bernhard, beschermheer van het Ned. Olympisch Comité, gaf biyk van zijn grote belangstelling voor de onderwerpen, op dit congres behandeld, en was in de middaguren naar Den Haag gekomen om de zit ting, speciaal gewijd aan de herden king van het 60-jarig bestaan van de Olympische beweging bij te wonen. Dr. J. Linthorst Homan, presi dent van het N.O.C., verwelkomde de Prins en herinnerde aan de grote be langstelling, welke de Prins in zeer vele gevallen daadwerkelijk heeft be toond voor diverse takken van sport. „Het is ons bekend", aldus dr. Lint horst Homan, „dat u meeleeft met de problemen, aan de sport en de licha melijke opvoeding verbonden. Wij zijn u daar zeer dankbaar voor". Rede minister Luns. De Minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, pas teruggekeerd van de conferentie te Genève, wees er op, dat een minister van buiten landse zaken van zijn belangstelling voor dit jubileum dient blijk te ge ven, ware het slechts omdat de on getwijfeld 'betekenisvolle arbeid van het I.O.C. een zo bij uitstek inter nationaal' karakter draagt. Dat de vrede overal in de wereld niet aan wezig is of niet is hersteld mag ze ker niet worden geweten aan tekort komingen van de stichter van de Olmpische beweging, de Coubertin. Het bewijst alleen maar de ontoerei kendheid van de mens, die de taal van de Couberton niet heeft begre pen. Spreker was van óórdeel, dat de betekenis van he Olmpische Spelen voor het bevorderen van een goede verstandhouding tussen de volkeren niet onderschat mag worden. En dat die betekenis groter is dan de staats lieden op hun conferenties wel eens denken. Van de Olympische bewe ging en van de spelen gaat een geest van verbroedernig en samenwerking uit, veroorzaakt door het leggen van persoonlijke contacten tussen de sportleiders en de actieve beoefe naars van de diverse landen. Minis ter Luns wees op het feit, dat de Olympische beweging grote aantrek kingskracht heeft uitgeoefend op de jeugd, want de jongeren zijn ontvan kelijk voor hoog opgevoerde techni- sohe prestaties. De spelen hebben er toe meegewerkt, dat via de interna tionale sportfederaties duizenden en nog eens duizenden jonge mannen en vrouwen over de nationale grenzen trekken om elkaar op het sportveld te ontmoeten. Namens de regering wenste hij het internationaal Olym pisch Comité voor diens prachtige en traditionele arbeid in het verleden, 60 jaren uitgevoerd, geluk. De president van het N.O.C., dr. J. Linthorst Homan, gaf na de rede van minister Luns een samenvat ting van deze congresdag. Het was de bedoeling, aldus de voorzitter van het N.O.C. om weer wakker te wor den. We hadden het gevoel, dat we in de dut zijn. De problemen, waar wij op het ogenblik in Nederland mee zitten, zijn glashelder gesteld, al zul len wij er niet een, twee. drie een Oplossing voor kunnen vinden. We willen graag in 1956 in Cortina. Stockholm en Melbourne goed voor de dag komen. Aan de andere kant dienen wij al onze aandacht te beste den aan een gezonde ontwikkeling van de sport in ons land. Het begin is goed geweest en misschien kunnen wij op de resultaten van dit congres voortbouwen. Onder leiding van de heer J. H. F. Sohmer vond aan het slot van het congres een korte herdenking plaats van het jubileum. Gymnasten kwa men een voor een op het toneel naar voren, telkenmale met de vlag van het land, dat van 1896 af de Olym pische Spelen binnen zijn grenzen had gehad. En een kunstrijdstertje en een skliloper symboliseerden de winterspelen. Met toepasselijke mu ziek kwam de fakkelloper binnen, die de Olympische vlam aanstak als symbool van de wereldomvattende beweging. Toen levensgroot het por tret van de stichter Pierre de Cou bertin werd geprojecteerd neigden de vlaggen der landen als bewijs van eerbiedige hulde, aan de man, die de stichter van dit grootste internationa le sportevenement is geweest. LIMBURGS SCHUTTERS OPENDEN SEIZOEN. De Baarloseweg te Blerick, die dicht bij het stuifgebied van de as- pergevelden te Venlo is gelegen, was in de vroege Zondagmorgen van ge meentewege zoveel mogelijk stofvrij gemaakt om de 23 schuttersvereni gingen van de Midden-Limburgse bond „Juliana", die te Blerick het eerste bondsconcours van het nieuwe seizoen zouden houden, een aange name mars naar het schietterrein mogelijk te maken. In uniform en met schutterszilver en andere uit rustingsstukken trokken de koningen en koninginnen, voorafgegaan door klaroen- en trommelcorpsen, in op tocht naar de markt om te defileren voor de jury. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 76) „Ik hield ook rekening met de om standigheid, dat Chrichton, die lang met mijn oom op vertrouwelijke voet verkeerde en ongetwijfeld zijn collectie meermalen heeft moeten verwonderen, er genoeg van weten zou, om te bemerken, dat hij met imi taties te doen had. Het was, om zo te zeggen, een psychologische spe culatie van me, dat Chrichton, wan neer hij eenmaal van Oldfield de echte stukken in ontvangst genomen had, er verder geen ogenblik aan twijfelen zou wat in zijn koffer zat sir Malcolm's verzameling na tuurlijk. Daarbij verzeker ik u, dat de imitaties, mij door Fingleton ge leverd, ware juweeltjes in haar soort zijn, aanmerkelijk beter dan die, welke Oldfield in uw hut voor de echte ruilde. Zo zit de zaak in el kaar." „Ja, maar als u er nu eens niet in geslaagd was, Chrichton's hut bin nen te dringen en op uw beurt de ruiling tot stand te brengen?" „Dat zou minder prettig voor u geweest zijn, miss Chrichton, want dan was je vader niét over de brug gekomen met de vijftien duizend pond, die ik u nu ter hand heb kun nen stellen. Aan de zaak zelf had het niets veranderd. Noemenswaar- dig gevaar, om de collectie van mijn oom te verspelen was niet aanwezig, want met hulp van Holliday en BarbA- had ik Chrichton, Oakton en Oldfield wel klein gekregen. In het ergste geval was er echte Parijse po litie aan te pas gekomen, en geen imitatie, hoe verdienstelijk die zich ook geweerd heeft. Gelukkig bleek nog het een, nog het ander nodig. Het kon niet beter gelopen zijn, dan het liep." Sybil lachte spontaan. „Wat een gewaarwording voor de compagnons als ze straks de collectie voor een dikke prijs van de hand willen doen en ervaren, dat hun dezelfde poets gebakken is, die ze mij dachten te bakken! En dat ze bovendien een aderlating van vijftien duizend pond hebben moeten ondergaan! Wel, mr. Cullingwood, het is hun gegund! Jammer alleen, dat we hun gezicht niet kunnen zien, als ze merken, hoe kostelijk u ze hebt beet gehad!" „Neen, miss Chrichton, dat kunnen we niet. We gaan morgen met de middagboot terug. In de gegeven om standigheden lijkt het me secuurder zo gauw mogelijk weer de Londense lucht in te ademen." j Toen Sybil haar kamer had opge- j zocht zaten Margaret en Culling- i wood een tijdje zwijgend naast el kaar. Tenslotte verbrak Keith de stilte. „Ziezo, deze plaat is afgedraaid. Een nieuwe, en betere dient 'te volgen." „O ja?" vroeg Margaret m?t een lach in haar ogen. I Cullingwood zuchtte. Eigenlijk I moest je niet zeggen, dat er iets is, als je niet zeker bent, dat er iets is." „Natuurlijk niet," verzekerde Mar garet doodernstig. „Die plaat bedoel je?" „Ze is er wel en ze is nieuw en naar mijn smaak beter, o, veel beter! Je zou zonder overdriiviu? van pen ideaal-plaat kunnen spreken. Vast. Het ongelukkige is, dat het op mijn oordeel alléén niet aankomt. Neen, de beslissing ligt bij een ander hoe die er over denkt." „Ik vermoed, dat je Sybil Chrich ton op het oog hebt. Waarom liet je ze naar haar kamer gaan, zonder eerst die nieuwe plaat voor haar af gedraaid te hebben?" „Sybil Chrichton!" Cullingwood lachte zuur. „De gedachte aan haar is niet in me opgekomen! Ze ziet er net naar uit, of ze in haar slaap snorkt. Dat zijn onmogelijke vrou- wen, Peg. Niets is zo funest voor de j permanente huwelijksvrede als een snorkende ega." i „Dat doet Sybil beslist niet. Ik ben vannacht in haar hut gebleven en kan er dus over oordelen." „Jij hebt natuurlijk aan één stuk doorgeslapen het loon der recht vaardigen." Hij nam Margaret's hand. „Wil je er oir. denken, dat we in de hall van hotel Modern zitten, beste jongen? En dat we niet alleen zijn?" Maar zij liet haar hand, waar ze was. Om nm iHp -nltint tem? te knmpn j Peg het is mijn schuld, dat er een misverstand kon ontstaan. Ik be- doelde in het geheel geen gramofoon- j plaat. Meer een lithografie. Ja, een oude Manor met een hoog bordes. Een uitgestrekt park met slinger paden. Een vijver met een massa zwanen. Op een heuveltje een knus prieel. Een aantrekkelijke plaat. Maar toch ontbreekt het voornaam ste er aan." „Aan alle dingen in het menselijk leven ontbreekt wat, Keith." „Het behoeft tooh eigenlijk niet, Peg, en op deze plaat beslist niet. Het is een leegte, die alleen aan een i verzuim geweton worden moet. De slotvrouw ontbreekt, snap je? Daar om trek ik de stoute schoenen aan I en ik ga een zekere Margaret Town- ley vragen, ol ze het niét roerend met me eens is, dat lady Margaret Beveridge voor haar veel welluiden- der klinkt. Wat zou ze zeggen, denk ■je?" I „O, dat lijkt me helemaal zo'n las tige vraag niet. Ik denk, dat ze zeg- Igen zou, wat zekere Keith Culling- vr>oH nl lan* mr.net „1« hJi niet een knaap was met een onge looflijk grote dosis „Verlegenheid!" vulde hij geest driftig aan, terwijl hij haar hand vaster in de zijne drukte. „Zelfingenomenheid", verbeterde 't meisje strak. „Diezelfde Margaret Townley vroeg aan die Keith Cul- I lingwood, met wie ze een compag- I nonschap aangegaan heeft, of hij haar vóór ieder ander de oplossing aan de hand wou doen van een raadsel, waarin enige cassettes een I belangrijke rol speelden Hij ant woordde: wacht je tijd af en je zult het weten. Keith Cullingwood, nu is de beurt aan Margaret Townley ge komen. Jou zal gemeten worden met 1 deizelfde maat, waarmee jij hebt ge meten. Wacht dus je tijd af. En pre pareer je er op, dat jouw wachten wel eens héél lang duren kan. Wraak is zoet." I Maar de zachte glans in de ogen van het meisje was in lijnrechte te- I genspraak met het dreigement, dat haar mond had uitgesproken. EINDE

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7