Na tientallen jaren van rampspoed, vonden achttien Wit-Russen veiligheid in Nederland ZWITS/IL Ontroerende aankomst op Schiphol Alleen primaat van de geest zal de wereld kunnen redden De Leid se scheidsrechters vierden hun zilveren feest Jongetje verdronken 24 K*m* »sterrenlint« brengt Zondag 10*000 ouders naar stralend festijn MAANDAG 17 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Met tranen van ontroering in de ogen heeft Zondagavond laat een groepje bejaarden, invaliden en gebrekkige vluchtelingen de voet gezet op Schiphol in het land, dat na vele jaren van rondzwerven over vele delen van de aardbol, hun vaderland zal worden. Een speciaal gecharterd toestel van de Scandinavische luchtvaart-maatschappij, de „Erik Viking", bracht 18 "Wit- Russen, die hun geboorteland vele jaren geleden hebben moeten verlaten en naar China of elders zijn uitgeweken, in de gastvrije handen van de hel pers en helpsters der„Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen", die voor hun herstel en voor hun aanpassing in Nederland gaat zorgdragen. gevochten en ook daarna tijdens de revolutie, aan de zyde der Wit-Rus sen. Hij moest uitwijken naar de zui delijke grenzen van zijn geboorte land, vanwaar hij is overgestoken naar Korea en later naar China. Eerst veel later kreeg hij het praedicaat „vluchteling", omdat hij uit een an der land kwam. Via Hong Kong ver- liet Troechnow het land, waar hij vele jaren heeft gearbeid als brandweer man en politieagent. Enkelen uit duizenden Het zijn 18 van de vele duizenden vluchtelingen op de wereld, die te zamen met 17 anderen hun zwervers bestaan en hun kamp-ellende zullen vergeten in het gastvrije Nederland, waarvan de regering hun asyl heeft verleend op speciaal verzoek van de V.N.-hoge commissaris voor de vluch telingen en het Internationale Comi té voor Europese Migratie, de ICEM, als onderdeel van de tweede grote overbrenging van vluchtelingen uit Shanghai en Hongkong in China naar de landen, die deze mensen zullen opnemen. Bevend van zwakte en emoties strompelden de bejaarden en invali- .den uit het toestel het trapje af. Be hulpzame stewardessen ondersteun den de erg-zwakken. Diepe groeven in gelaat toonden de sporen van ja renlange ellende en ontberingen, ty perend voor de vluchteling, die noch in zijn geboorteland, noch elders rust heeft kunnen vinden. Terwijl de 16 spaarzaam geklede vrouwen en man nen in het ontvangstzaaltje van de luchthaven wat op verhaal konden komen, reed een heftruck langszij het vliegtuig en bracht zonder veel schommelende bewegingen achter elkaar twee brancards met^e beide ernstige zieken op de begane grond, waar de ambulancewagens de droeve last overnamen. Van de 16 lijden er elf aan tuber culose. enkelen hebben een chroni sche ziekte en de anderen zijn hulp behoevend en invalide. De t.b.c.-pa- tiënten zullen in de Nederlandse sa natoria, o.a. „Zonnegloren" in Soest, voor hun genezing worden onderge bracht, de chronische zieken gaan naai- huize „Pasadena" in Zeist, ter wijl de invaliden elders in tehuizen wat op adem kunnen komen in een rustige omgeving. Rust na 36 jaren. Grote tranen rolden over het ge rimpelde gelaat van zyn vrouw, toen de bejaarde en gekromde Troechnow hakkelend zijn Russische klanken uit stootte, die de dank van allen ver tolkte, gelet op de ontroering op aller gezichten. „Wij zijn heel erg blij, dat Nederland ons wil opnemen", zo vertaalde mevr. A. Kotsjergina uitj^en.0 Utrecht zijn woord, „en we zullen deze dank het beste tot uiting kun nen brengen in ons gedrag en in het aanpassen aan de Nederlandse le- Alleen Nederland wilde hen. Mevr. Raiko verliet met haar eerste echtgenoot en met zoon en dochter Rusland in 1918. Snel na elkaar wer den haar de man en de zoon door de dood ontnomen in China. Haar doch ter kreeg geestesstoornissen tenge volge van een \al van een autobus. ren naar de Philippijnen, waarvoor de voormalige IRO, de internationale vluchtelingenorganisatie zou zorgdra gen. Noodgedwongen kwam de famli- lie Raiko toen in een vluchtelingen kamp te Shanghai terecht. Zowel haar man als zij liepen daar tuber culose op. Alle hoop om ooit het kamp te verlaten, hadden ze opgege ven. Ook toen het hoge commissariaat en de ICEM zich met deze familie en de evacuatie gingen bemoeien. Want geen der landen wilde asyl ver lenen. Nederland echter was het eni ge land, dat de man, vrouw en doch ter gastvrijheid wilde verlenen, me de dank zij het initiatief van de We reldraad van Kerken. De 18 vluchtelingen behoren tot een groep van 108 personen, waar van het hoge commissariaat en de ICEM de verplaatsing naar het Wes ten mogelijk maakt, tezamen met cir ca 750 andere vluchtelingen. Deze evacuatie uit Hongkong is mogelijk geworden door bijdragen van het Vluchtelingenfonds der Verenigde Naties. Onder deze 108 bevinden zich 60 z.g. „moeilijke gevallen", waarvan Nederland er 19, België 3, Denemar ken 3, Frankrijk 10, Zweden 1 Zwitserland 24 opneemt. In de loop van Maandagavond zal het speciaal gecharterde K.L.M.-vlieg- tuig, dat eveneens vluchtelingen naar Tengevolge hiervan werd haar en vele landen heeft vervoerd, de laat- haar tweede echtgenoot een visum ste naar Nederland brengen. In Fe- onthouden, zodat zij niet kon evacue- bruari arriveerden er reeds vier. Minister Cals bij 30-iariöe R.K. Universiteit Mgr. dr. J. B. Alfrink i Schaafwonden? (Advertentie! STADSNIEUWS Reünie oud-leden St. Pancratiuspatronaat De oud-leden van het St. Pancra tiuspatronaat hebben gisteren naar hartelust herinneringen kunnen uit wisselen in een réunie. waarvoor ve len de uitnodiging om gewapend met het beste humeur te komen, hadden aanvaard. 's Morgens werd allereerst in de de kenale kerk een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden van het vroegere St. Pancratiuspa tronaat. die door de oud-leden werd bijgewoond. 's Middags om 4 uur waren allen bijeen in een zaaltje aan de Hooge- landsekerkgracht. De heer F. Goddijn heette hier de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de bestuurs leden van het vroeger zo bloeiende Zaterdagmiddag zijn de Leidse scheidsrechters in het zonnetje gezet. Een groot aantal sprekers heeft op de receptie van de Afdeling Leiden en Omstreken van de COSV Zaterdag middag acte de presence gegeven en de waardering niet onderstoelen of banken gestoken. Het bestuur van de 25-jarige afdeling, gezeteld temidden van een schat van bloemen, kreeg zo veel prettige woorden te horen en zo veel geschenken in ontvangst te ne men, dat er slechts één conclusie mo gelijk was: Scheidsrechter zijn is niet altijd een ondankbare bezigheid... De lange rij van sprekers werd ge opend door de wethouder van Onder wijs, de heer J. C. van Schaik, die na mens het Gemeentebestuur van Lei den de gelukwensen overbracht. Spreker schetste de taak van de ar biter, die volgens hem een doortas tende figuur moet zijn, wil hij zijn taak goed kunnen volbrengen. „Noodzakelijk element" De Rooms-Katholieke Nijmeegse universiteit vierde Zaterdag haar 6e lustrumfeest, dat tn de morgenuren aan de uitbouw der eigen universi teit om zo de Rooms-Katholieke emancipatie tot nog breder ontplooi ing te brengen. Een R.K. Universi teit, welke de wetenschap en bijge- - volg de waarheid verder verbreidt. I lezang verdient aller inspanning. Het be- j Tekort aan gymzalen. Vervolgens hield de heer Van Schaik een gloedvol betoog inzake de p~atrönaat. Hij dankte het oud-bestuur lichamelijke opvoeding van de jeugd voor alles wat het destijds voor de en wees in deze op het nijpend tekort jeugd gedaan heeft. aan gymnastiekzalen, waar, aldus Alle aanwezigen waren het er over spreker, de eerste stappen van de eens, dat een réunie als deze jaarlijks 1 sportman-in-spé worden gelegd. Te herhaald moet worden. Er werd dan veel nog wordt, aldus de wethouder ook ras een commissie benoemd, die de betekenis van de lichamelijke op- de jaarlijkse réunie zal voorbereiden. De heren van Heeteren en P. van Remundt en J. J. v. d. Kwartel voer den hierna nog het woord. Alle spee- ohes stonden in het teken van de goede dagen van weleer. De stemming kwam eerst goed op de juiste hoogte toen de heer J. v. d. Zijp de aanwezigen vergastte op leu ke voordrachten, muziek en moppen. Veel onthaal vonden ook de verhaal tjes, die de heer Van Heeteren ten gehore bracht. geslaagde dag werd met een MR. H. I. J. M. VAN WENSEN OVERLEDEN. Hedennacht overleed op 73-jarige leeftijd mr. H. I. J. M. van Wensen, oud-directeur van de Haarlemse Bankver. bijkantoor Leiden. De overledene kwam in 1901 na vol tooiing van zijn gymnasiale studies, in dienst bij de Twentse Bank in Am sterdam. In 1904 werd hij in het kort JSTOSL door deYee'; d. Water, Tegelijkertijd volgde hij de juridi sche colleges aan de Rijks Universi teit te Leiden, waar hij in 1908 in de rechten promoveerde. Tot 1930 is hij eerst als firmant der fa. Van Wensen en later als directeur der Haarlemse Bankver. bijkantoor Leiden werk- IIIT1zaam geweest. Om gezondheidsrede- begonnen werd met een pontificale zit van eigen universiteit is dan ookl NATIONAAL GOOCHELCONGRES nen is hij destijds afgetreden, hoewel De commissie, die zioh met de jaar lijkse réunie zal bezig houden bestaat uit de heren F. Goddijn, W. J. Ouwer- kerk, M. J. v. d. Kwartel, Th. Voge- W. Goddijn. H. Mis in de St. Jozefkerk aan het geen luxe maar een noodzakelijk ele- Keizer Karelplein, die gecelebreerd ment in de Rooms-Katholieke samen- werd door de aartsbisschop-coadju-1 leving. tor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Al- frink, die voorzitter van de St. Rad- Onschatbaar belang, boudstichting is. Onder de aanwezigen bevonden De derde spreker van deze specia- zich behalve de gehele universtairele zitting was dr Cals, die de Katho- gemeenschap vele hoge geestelij- lieke universiteit van gewicht acht- ke en burgerlijke autoriteiten. te voor de gehele samenleving; niet Nadat de rector magnificus in de slechts voor de katholieke bevolking, ochtenduren gerecipieerd had in deNadat de bewindsman een terugblik aula van de universiteit, volgde in j geworpen had op de gruwelijke oor- bijwonen de middag een plechtige academi- logstijds en ae chaos, die daarop congies Bijwonen sche zitting in het concertgebouw „De volgde, besprak de minister de w\j- Vereniging", waar zich wederom ve- ze, waarop de wereld aan de onze- le autoriteiten onder wie de mi-1 kerheid van deze dagen een einde Op 20, 21 en 22 Augustus zullen in mr, van Wensen zich ook in later Groningen enige honderden gooche- jaren nog gaarne in zijn oud kantoor laars bijeenkomen ter gelegenheid bewoog. van het nationale goochelcongres TTr^P terrein was vaJ* van de Nederlandse Magische Unie. T"~ oc De Groninger amateur goochel- Wensen 25 jaar werkzaam in de St. Vincentius-Ver. te Leiden en vele ja- vereniging „Passe-Passe" zal als ren bekleedde hij de functie van lid gastvro-uwe bij dit congres optreden. I en secretaris van de colleges van be- Ruim 400 beroeps- en amateurgoo- hee.r toezicht over de Rijkswerk- chelaars zullen aan het congres inrichting voor Vrouwen, het Rijksop- deelnemen. Bovendien zuilen talrij- j voedingsgesticht voor Jongens en van buitenlandse goochelaars dit de Rijksasyls voor psychopaten; al- o.a. uit België, le destijds te Leiden ondergebracht. voeding van de jeugd door de Over heid uit het oog verloren! Na de heer Van Schaik werd het woord gevoerd door de heer W. Caro (voorzitter van de Afd. Leiden van de K.N.V.B.) die weer op het zeer nuttige werk door de jubilerende ver eniging in de afgelopen jaren ver richt en hoopte dat ook in de komen de jaren de scheidsrechters op het zelfde pad zullen voortgaan. De feestcommissie van de jubile rende scheidsrechters bood hierna, bij monde van de heer A. H. van Kan, het bestuur een medaillekast en een vaandel aan. Deze geschenken door de leden bijeengebracht werden door de voorzitter, de heer W. Th. van der Klugt, in warme bewoordingen aanvaard. Achtereenvolgens voer den o.a. nog het woord de herent J. Wondergem (UVS), F. van Waveren (LFC), J. Pluimgraaf (Quick Boys), R. Kamminga (Alphen) en J. F. Bree- develd (Lugdunum). Namens het hoofdbestuur van de C O VS sprak de heer A. C. Cattel, die zijn woorden van felicitatie vergezeld liet gaan van de fraai uitgevoerde bondswimjjel en daarbij wees op de goede plaats die Leiden in het scheidsrectfterswezen inneemt. Voor de zusterorganisaties voerden het woord de heer J. Kroon (Afd. Gouda) die de bestuursleden van de jubilerende afdeling Leiden elke een echte Goudse pijp aanbood en de heer J. L. Herten (Afdeling Den Haag). Verder werd het bestuur gecompli menteerd door de heer R. J. Meijer, Commissaris van Politie te Leiden; kapitein H. Posthuma, namens de Garnizoenscommandant; de heer Chr. Nieuwenhuis (Scheidsrechterscom- missie); onze oud-stadgenoot de heer L. Kroesemeijer als oudste lid; ver tegenwoordigers van de voetbalver enigingen: Roodenburg, ASC, War- munda, LDWS, VTL, Docos, Rijns- burgse Boys, Ter Leede, Katwijk, VNA, Leidse Boys en vele anderen. Bovendien gaven vele organisaties en verenigingen met gelukstelegrammen van hun belangstelling blijk. De feestavond Toe besluit van deze dag volgde des avonds in de stampvolle grote zaal van „Den Burcht" een feest avond die klonk als een klok. De aanwezigen, o.w. vele plaatselijke autoriteiten, hebben volop kunnen genieten van het programma dat het gezelschap van Cees Starre, met Willy Vervoort in de hoofdrol, over het voetlicht bracht. Na afloop van het cabaretprogramma volgde een geanimeerd bal onder leiding van de heer C. van Leeuwen mét medewer king van de Willo's Band. Al met al een dag waarop de Leid se scheidsrechters met vreugde kun nen terugzien! nisters Beel, Cals, Van Thiel, De I kan maken: „Meer dan ooit zal in Bruyn en Witte verzameld had-onze dagen alleen het primaat van de geest onze wereld kunnen red den; maar alleen van een geest, waarin wetenschap en godsdienst sa- ha,,.. T~\1 - .,nn „.,11^ Geen luxe. De rector-magnificus, prof. Rob- HET ONGEVAL TE TIEL. Gewijzigde lezing. Omtrent het ongeval tijdens mili taire oefeningen in Tiel, waarbij de VOORHOUT plu*, ei I ,.r. ij'- Gistermiddag omstreeks drie uur vensomstandigheden. Dank, hartelijk i bers hield een rede. get'teld „Wijs- ze dagen, dat degenen, die leiding gemeentepolitie, dat vriendjes van de mjsje mevrouw Van Kampen, wo- dank aan allen. We zullen het verle- «eren over hoge deugd en heilig- zullen hebben te geven aan de getroffen jongens hebben verklaard, nende aan de Torenlaan, haar drie den dienen te vergeten". heid" waarin de professor naar vo-1 ideeën, die de wereld beheersen, ge- dat de soldaat, die met de bewaking jarjg ZOontje. Direct liep zij naar de ren bracht dat door alle tijden heen vormd worden op een hecht funda-van het anti-tank-wapen was belast, sloot tegenover hun woonhuis. Een de wijsbegeerte als een heilsleerment, zoals dat hier in Nijmegen ge-zelf het fatale projectiel m het wapen aut0ped gaf haar de verontrustende wordt gezien maar dat de vorm van! schiedt." i heeft geduwd om de jongens duide-| aanwijzing, dat het ventje wel in de de Christelijke wijsbegeerte op een Nadat de minister zijn gelukwen-| lijk te maken, op welke wyze ditsi00t kon liggen. Op haar hulpgeroep andere basis is gefundeerd en ook1 sen tot de feestvierende universiteit wapen moest worden gebruikt, zulks vonden omstanders inderdaad het haar grenzen erkent, omdat zij het had uitgesproken, voerden de prae- met de bekende droevige gevolgen. J slachtoffertje. De dood door verdrin- mengaan. Daarom is het van zulk 8-jarige P. van Ingen is omgekomen, een onschatbaar belang, juist in on-1 vernemen wij nog van de zijde der jj_i jj:- 1 .nmnnnjnnni;i!a -»rrienh ie»c van Hp den dienen te vergeten' Dit verleden zal hij evenwel nooit kunnen vergeten, zo vertelde hij ons. In de eerste wereldoorlog heeft hij menselijk denken plaatst tegen de Ses Almacht van God. Mgr. dr B. J. Alrink wees vervol- Rooms-Katholieke Universiteit, me de door de voorspoedige ontwikke ling der medische faculteit. Spr. Verwaarloosd kasteel door brand geteisterd Vijf gezinnen dakloos Omstreeks kwart over twaalf Za- e - terdagmiddag is brand uitgebroken in spoorde Rooms-Katholiek Nederland het achttiende-eeuwse kasteel te Ob- j aan nog met meer kracht te werken I bicht aan de Maas. Het vuur ont- stond op de derde verdieping en greep snel om zich heen. Ook de tweede verdieping werd aangetast. De Sittardse brandweer rukte uit met groot materieel en bestreed de vlammen met acht stralen. Omstreeks j half twee was men de situatie mees ter. Het bovengedeelte van het kas teel is geheel uitgebrand; het bene dendeel bleef behouden. Het kasteel, dat in slechte staat verkeert, staat op de lijst van mo numentenzorg. Het werd bewoond door vijf gezinnen. De bewoners konden zich in veiligheid brengen, maar de inboedels gingen ten dele verloren. Van de bezittingen van een der gezinnen kon niets worden gered. Doordat het gebouw zeer verwaar loosd was, ging de nablussing met grote moeilijkheden gepaard. Vier brandweerlieden liepen brandwon den aan gezicht en handen op toen een doorgebrande vloer neerstortte. Zij moesten zich onder behandeling van een arts stellen. De eigenaresse van het kasteel was niet tegen brand verzekerd. a van het Nijmeegse studenten-! Uiteraard is er van enig opzet in king bleek al te zijn ingetreden. Ver en een vertegenwoordiger van dit geval totaal geen sprake. Zowel j moed wordt dat hun zoontje de loop- studentengemeenschap als laatste de betrokken soldaat als de ouders j brug over heeft willen rijden en zo- gens op de bijzondere groei van de j sprekers van deze speciale academi- van de slachtoffertjes betreuren dezedoende in het water is terecht geko- Wrtnrwo.TfotVmiipirp TTnivprsiteit. me-1 sche zitting het woord. panp van zaken ten zeérste. 'men. gang van zaken ten zeerste. Hoewel de Amsterdammers gehoor hebben gegeven aan de oproep om zuinig met drinkwater om te gaan, zijn de moeilijkheden nog niet ge heel van de baan. Weliswaar is de watervoorraad in Amsterdam weer bijna op peil gebracht, doch in de dui nen is de waterstand door een onge kende droogteperiode, die thans reeds zeven maanden duurt, buitengewoon laag. Daardoor stroomt te weinig wa ter naar de „Oranjekom." Van een aantal kanalen is de bo dem zelfs drooggevallen. Het bedrijf wordt daar thans gevoerd op een peil dat een halve a één meter lager ligt dan normaal. En deze moeilijkheid heeft men niet voorzien. Het is dan ook aan te bevelen voorlopig nog de uiterste zuinigheid te betrachten bij het gebruik van water. OUtii GOLF Tijdens het openschuiven van het raam is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een 69-jarige Utrechte naar vanuit de eerste verdieping van zijn woning gevallen en enkele uren later in het ziekenhuis overleden. Een personenauto uit Waddinx- veen reed gisteravond met drie inzit ten den tegen een woning te Uit geest toen de wagen slipte en de chauffeur het aan de overzijde ge legen water wilde vermijden. Nie mand werd gewond, doch het huis moest worden gestut. Een 11-jarig Rotterdams jongetje was Zaterdag zijn vader op de boer derij behulpzaam, toen hij onver wacht in een beerput geraakte; toen de vader het knaapje op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Een laaiende vuurgloed ver schroeide gisteravond tientallen hec taren heidegrond onder het Peeldorp Helenaveen; duizenden opgetaste turven en tientallen vogels, die hier hun broedplaats hebben, werden eveneens door het vuur vernietigd. Twee 10-jarige jongetjes uit Rotterdam zijn in het afgelopen weekend door verkeersongelukken om het leven gekomen; het ene knaapje geraakte fietsend onder een vrachtauto en het tweede werd tij dens het oversteken door een motor gegrepen. Langs de Belgische grens onder Goirle zijn door een heidebrand ruim 50 hectaren heide en vliegdennen verloren gegaan; militairen uit Til burg en Gilze Rijen assisteerden de brandweren uit de omligende plaat sen met het blussingswerk. Tijdens een voetbalwedstrijd te Tilburg werd een der spelers plotse ling onwel en overleed ter plaatse aan hartverlamming. Sterretje werd in één jaar tijd 'n zon Meer dan 2.000 auto's en 16 auto- delen van de drie tenten ieder onge- bussen, in totaal meer dan 10.000 veer 20 bij 60 meter groot. Boven- Als een vliegende ster. In alle zeven zalen zal pater Loop het woord voeren en wel in een mi nimum van tijd. Hij krijgt namelijk mensen hebben zich bij de Bond Zon- dien moeten nog minstens 6 a 7 dui-speciaie escorte tot zijn be der Naam opgegeven voor deelne ming aan de „Sterrit der Naastenlief de" op Zondag 23 Mei. Ze zijn af komstig uit alle delen van het land; alle provincies zijn vertegenwoor digd, ook het meer afgelegen Gro ningen en Friesland, Limburg, Bra bant en Zeeland. Dit enorme aantal deelnemers heeft de Bond Zonder Naam, die zo als begrijpelijk op het ogenblik on der hoogspanning werkt, genood zaakt niet minder dan zeven grote zalen te charteren; 3 grote monster- tenten in Zandvoort, het Theater Mo- nopole in Zandvoort, het concertge bouw en het Krelagehuis in Haar- - lem en ten slotte het theater Minerva heeft Heemstede; vorig jaar waren het slechts vier zalen. OEGSTGEEST Herdenking in het Groene kerkje Zoals ieder jaar werd ook nu op deze Mei-Zondag een samenkomst gehouden ter herdenking van de in de oorlog gevallen Nederlandse en geallieerde militairen, die bij 't Groe ne Kerkje begraven zijn. Vele nabe staanden, soms van ver komend, wa ren hier aanwezig. De voorzitter dei- Oranjevereniging onder wiens auspi ciën deze bijeenkomst werd gehouden mocht o.m. begroeten burgemeester Du Boeuff, overste Focke van de M. E. B., de plaatselijke geestelijkheid en vele andere autoriteiten onder wie ook Engelsen. Dr. P. L. Schoonheim hield de her denkingsrede. Vooraf begroette dr. Schoonheim de Engelse gasten in hun landstaal. Eigenlijk zo ving spr. aan, past er in dit uur slechts stilte, hoe wel er ook gesproken moet worden. In de eerste plaats was er volgens de spreker de herinnering, die het velen echter moeilijk kan maken en waarmee men alleen niet klaar is. Daarom wenste dr. Schoonheim een stap verder te gaan, om het verleden te beschouwen en er zich in te ver diepen. Hierin schuilt echter weer het gevaar, dat men er door overmeesterd wordt en de toekomst niet meer tot ons doordringt. Wanneer het herin neren en het beschouwen op de juiste zend stoelen worden aangevoerd uit sohikkjng die hem van de ene naar alle delen van -het land. Terreinen de andere za£d zal brengen. Ook de C14J1C„ vt, moeten worden geegaliseerd, waar r q „sterrit 1954" ingescha- wijze zal plaats vinden, zal het ook bulldozers bij te pas komen. Dan j^eld: tweemaal wordt een reoht- moeten er niet minder dan tiendui- j strsekse uitzending gegeven n.l. van zend lunchpakketten worden klaar- de Boulevard uit en later op de mid- gemaakt; hiervoor is een aparte zaal da„ van ^et Concertgebouw uit. Za- gereserveerd, waar ruim honderd terdag wordt er tenslotte een gene- mensen onafgebroken doende zullen raje repetitie gehouden van alle ker- zijn broodjes te smeren en te beleg- nen de tenten op de -boulevard om gen. Zeer goede medewerking. ieder risico te vermijden. Als ook de factor „weer" haar medewerking zal geven zal de „sterrit der Naasten liefde" zoals het voorgaande jaar, Voor de gehele organisatie zijn on- Weer een sprekende manifestatie wor- geveer duizend mensen nodig. Alle den van onderlinge liefde, instanties, vooral in Zandvoort wer- 40.000 broodjes. Vrijdagavond zal Zandvoort over stroomd worden door een groot aan tal trailers, beladen met de onder- Als onderdeel van de aanvullende handelsovereenkomst tussen Neder land en Sowjet-Rusland heeft de ko ninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de opdracht ontvangen van „Transmach Import" te Moskou voor de bouw van drie motorvraoht- schepen van 6500 ton dead-weigth met ijsversterking. Reeds in 1950 verkreeg „De Schel de" een opdracht voor de bouw van drie van dergelijke schepen, waarvan er reeds één is afgeleverd. de Bond Zonder Naam heeft i er dan ook het volste vertrouwen in dat alles zonder noemenswaardige strubbelingen zal verlopen. Behalve de Bond Zonder Naam zal ook het Roode Kruis op de Zandvoortse bou levard haar tenten opslaan. A.N.W.B. en Wegenwacht vervolgens zullen de helpende hand reiken bij eventuele mankementen aan auto's. 24 km. auto's. Practisch de hele boulevard van Bloemendaai naar Zandvoort zal als parkeergelegenheid worden gebruikt, wat als men bedenkt, dat alle auto's achter elkaar een langte van 25 km., van Den Haag naar Rotter dam, in beslag zullen nemen niet onnodig is. Een probleem Op zioh vormt de afvoer van de auto's naar de zeven zalen. Bij aankomst in Zand voort krijgen de auto's direct een kenteken en worden in bepaalde groepen gedeeld. Vurige scheerkwast Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf was er groot tumult op de Groene Hilledijk in Rotter dam-Zuid. In de etalage van een drogist weerkaatsten de zonne stralen in een spiegel zo fel, dat de haren van een scheerkwast aan het schroeien gingen. Voor bijgangers belden aan om de drogist voor hét dreigend brand gevaar te "waarschuwen. Toen er niet werd opengedaan (om dat er niemand thuis was) werd de brandweer ijlings gewaar schuwd Die verscheen met een grote splinternieuwe wagen, maar de scheerkwast had het niet verder gebracht dan een se rie verschroeide haren, omdat de zon inmiddels was verdwe nen. een herdenken moeten zijn. De his torie, zo vervolgt spr., is in Gods hand. Ook Christus is de donkere weg gegaan en 'heeft overwonnen. Hierna zong hevr. H. Barnard—Est hoffey enige liederen, begeleid door Hans Boele op het orgel. De heer van Weizen sprak het slotwoord en dank te allen voor hun belangstelling. Aan de graven der Nederlandse en geallieerde militairen bad dr. Schoon heim het Onze Vader en werden er kransen gelegd door burgemeester de Bueuff, namens het gemeentebe stuur, en door overste Focke voor bet M. E. B. Een Engelse familie leede een krans op de graven van haar landgenoten, waarmede deze plech tigheid ten einde was. Zaterdagavond hield de afd. Rijn land van het Ned. Roode Kruis een propaganda-avond in „Het Witte Huis" ter inleiding van de campagne 1954. Bij verhindering van de voorzit ter, de heer J. C. Baumann, werd de avond geopend door mevr. Smits Witvliet, die op de belangrijkheid en de noodzakelijkheid wees van het Roode Kruis. Daarna stelde mevr. Smits de heer Asma aan de aanwezigen voor, die enkele films over Zuid-Afrika ver toonde. Deze films hadden betrek king op de landbouw, tuinbouw en handel in Zuid-Afrika. Verder veel natuurschoon, gewoonte en zeden der Afrikaners, goud- en diamantvelden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2