Ste. ftzki^Soit/ïci/tit Indo China Communisten saboteren de eerste overeenkomst van Genève Niet alle gewonden worden uitgeleverd Koningin Elisabeth weer thuis Neuzen aan de Noordpool Uranium in Ethiopië Tragisch slot van romantisch huwelijk Techniek leidt tot verwoesting Franco over Gibraltar Man overboord Een stug staaltje MAANDAG 17 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13196 Directeur: C. M V. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Een goed begin in KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f P.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Vertragingstactiek geeft strategisch voordeel Ongeregeldheden in Pakistan De Ver. Staten en Frankrijk hebben het communistische blok er van( beschudigd de eerste overeenkomst, die op de conferentie van Genève is bereikt namelijk die betreffende de evacuatie van zwaargewonde mili tairen van de Franse Unie-strijdkrachten in Dien Bien Phoe geschonden te hebben. Zowel minister Bidault als de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Bedell Smith hebben een brief naar de beide voorzitters van de negenlanden-conferentie over Indo-China, minister Molotof en minister Eden gezonden, welke brieven er op neerkwamen, dat de Vietminh zich niet aan de in Genève bereikte overeenkomst in zake de evacuatie van alle In het gebied van Narajanganj, bij Dacca in Oost-Pakistan, hebben zich bericht heeft de Vietminh zich bereid Zaterdag, naar verluidt, ernstige on- verklaard het aantal te repatriëren geregeldheden voorgedaan. Meer dan gewonden te verhogen van 450 tot 200 mensen zouden het leven verlo- 753, terwijl er mogelijk later nog ren hebben en 500 personen zouden 250 zouden worden vrijgelaten. I verwondingen opgelopen hebben. Het officiële Vietnamese nieuws- Het leger zou de toestand thans bureau heeft bekendgemaakt, dat meester zijn. Geneviève de Galard, de enige vrouw In industriële kringen te Karatsji in Dien Bien Phoe, in leven is en is men van oordeel, dat de onlusten 't goed maakt. Zij verpleegde tot het door communisten zijn uitgelokt, „die laatst de gewonden. Van de Franse j wanorde proberen te scheppen en de industrialisatie van het land willen verhinderen, teneinde de ellende van de arbeiders beter te kunnen uitbui- doktoren in het fort was niet een gesneuveld. OVEREENKOMST OPGEZEGD. Het betrokken gebied is een een Volgens de radio van de Franse trum van de jute-industrie. strijdkrachten hebben de Franse de Officieel is het aantal doden bij zwaargewonden uit Dien Bien Phoe hield, daar de Vietminh de Vietnamese overeenkomst over de evacuatie van de onlusten later ooee^even als 206 gevangenen, die zwaar gewond waren, niet toestond om per vliegtuig naar de gewonden van Dien Bien Phoe Dit is het aantal lijken dat gevonden opgezegd, omdat, aldus de radio, de js De politie zoekt nog naar meer. SPREEK MET DE VIETMINH. In Molotof's antwoord wordt ge zegd, dat Bidault hierover direct con tact met de Veitminh-delegatie moest opnemen en dat hij (Molotof) „geen reden had om er aan te twijfelen, dat het aanvaarde principe (om geen discriminatie te plegen bij het trans port van de zwaargewonden) nage volgd zou worden." De Russen willen blijkbaar, dat de Fransen behalve de besprekingen, die zij te Dien Bien Phoe met de Vietminh voeren, ook diplomatiek contact met de Vietminh zullen op nemen. Erkenning van de Vietminh is een van de voornaamste doelen, die het communistische blok zich op deze conferentie gesteld heeft. VERTRAGINGSTACTIEK. Nadat Zaterdag een kleine groep van acht zwaargewonden Hanoi na grote vertraging had bereikt-, werd het transport eerst weer stopgezet, omdat het ondoenlijk bleek met de kleine, kwetsbare helicopters hier mede door te gaan, en de Vietminh nog steeds niet het vliegveld Dien Bien Phoe genoegzaam hadden her steld om landing van gewone trans portvliegtuigen mogelijk te maken. Dit was een der kardinale voorwaar den van de getroffen overeenkomst. Westelijke woordvoerders zien in de vertragingstactiek der commu nisten ook een bedoeling om op hun vitale aanvoerwegen verschoond te blijven van Franse bombardementen. Voor 't afvoeren van hun gewonden van Dien Bien Phoe verkregen de Vietminh nl. de toezegging, dat de Franse luchtmacht hier haar activi teit tijdens de duur der overeen komst zou staken. Radio-Vietminh heeft gisteren be kendgemaakt, dat de Vietminh in beginsel bereid zijn nieuwe maatre gelen voor afvoer van de Franse ge wonden uit Dien Bien Phoe te be spreken. Franse officieren zijn reeds nieu- Een Russisch vliegtuig heeft 10 da gen geleden tot driemaal toe laag ge vlogen over een Amerikaanse post voor weerkundige waarnemif\en op een drijvend ijseiland bij de Noord pool. De Russen kwamen blijkbaar foto's nemen. Het Sovjet-vliegtuig werd door de radio verzocht zich bekend te ma ken, doch er volgde geen antwoord. Thans heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht meege deeld, dat er geen protest zal worden ingediend, aangezien nu eenmaal geen enkel land eigendomsrechten op de Noordpool kan doen gelden. „De Noordpool" is van niemand, en de top-van-de-wereld wordt dan ook beschouwd als een open zee", ver klaarde hij. In dit verband verdient ook een gegeven Russisch persbericht de aan dacht, volgens hetwelk door samen werking tussen Sovjet-geleerden en -vliegers „voor het eerst nauwkeurig de wegen zijn aangegeven van drij vende jjseilanden in het Noordpool gebied". Blijkens bedoelde Russische gegevens bewegen de vele ijseilanden zich deels in Oostelijke, deels in Wes telijke richting. Keizer Haile Selassie heeft ont huld, dat in zijn land uraniumerts van de beste kwaliteit is ontdekt. De hoeveelheid uranium is volgens de keizer nog niet vastgesteld. Van an dere zijde is de ontdekking, welke verleden jaar werd gedaan, „een be langrijke vondst" genoemd. De keizer van Ethiopië vertrekt op 26 Mei voor een officieel bezoek naar de Verenigde Staten. Zijn regering onderhandelt thans over het aan trekken van deskundigen voor het exploreren van de uraniumlagen. Toen hem werd gevraagd, waar die deskundigen vandaan zouden komen, antwoordde hij: „Misschien uit Cana da". De vondst is gedaan in Sidamo, een bergachtig gebied in Zuid- Ethiopië. we besprekingen met de Vietminh begonnen over de evacuatie. Volgens een te Parijs ontvangen huidige voorwaarde de uitvoering er van niet toelaten. De Fransen zijn echter bereid nieuwe voorwaarden te bespreken. Isabella Patino overleden Zij heeft 71 arrestaties verricht. Het blad van de Oostduitse com munistische partij „Neues Deutsch- land" heeft melding gemaakt van „een tijdelijke schaarste van vlees" in het land. De boeren waren er niet in geslaagd het vee-fokplan uit te voe ren. Zaterdag werd officieel mededeling bella, die te Parijs een hersenbloe ding had gekregen. Men heeft nog getracht door eeno hersenoperatie haar leven te redden,gedaan van de arrestatie in Oost-Ber- ..c doch tevergeefs. Toen vaststond, dat lijn van een grote bende vleessmok- Men zal zich ongetwijfeld nog het ^et leven van de jonge vrouw niet te keiaars die meer dan 100 ton vlees verhaal hermnederen van het ge- redden was, hebben de doktoren uit Oost-Duitsland naar West-Ber- ruchtmakende huwelijk tussen Isa- lanigS operatieve weg een baby ter lijn gesmokkeld zouden hebben, bella Patino, de dochter van de tin- wereld gebracht, die thans in een koning Patino, en Jimmy Goldsmith, couveuse wordt verpleegd. Men heeft de zoon van een hoteleigenaar. Dit hoop het kind in het leven te hou_ huwelijk is vooral bekend geworden den door het verzet er tegen van papa Patino, die zijn dochter in de buurt van Nancy onder streng toezicht hield. „Neues Deutschland" verklaart, dat tegen het einde van deze of de vol gende maand weer voldoende vlees in de staatswinkels te krijgen zal zijn. Op een goede dag echter wist Isa bella te ontsnappen; zij vluchtte naar Parijs, waar haar geliefde Jimm haar opwachtte en spoedde zich met hem naar Schotland, achtervolgd door de privé-detectives, die de heer Patino achter haar aan, had gestuurd. Door een proces ajin te gaan .tracht- Zwitserland de wereld gewaarschuwd, te deze nog het huwelijk vanidè bei- dat ,,de schitterende veroveringen de kinderen te doen uitstellen, maar van de wetenschap en techniek" haar Rede van de Paus Z. H. de Paus heeft Zondag, in een radiorede tot de katholieken van verloor, ging in appèl en gaf ten slotte toe Deze idylle heeft thans een tragisch einde gevonden in de dood van Isa- I voeren naar „troosteloze verwoesting en verderf". De Paus, die nog steeds herstellen de is van een ernstige ziekte, sprak in drie talen: Frans, Duits en Ita liaans. Het onderwerp van alle drie redevoeringen was: het gevaar van het materialisme en zijn onmacht om de voortbrengselen van de moderne wetenschap te beheersen. Hoewel hij ze niet noemde, zin speelde de Paus kennelijk op atoom wapens. In zijn Franse '-ede zeide de Paus o.m., dat, wanneer de materiële voor uitgang niet werd gecompenseerd Onder het pseudoniem Macaulay het pseudoniem dat Franco gebruikt als hij over politieke vraagstukken een krantenartikel schrijft heeft Franco in het Spaanse dagblad Ar riba geschreven, dat het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar de bestaande geschilpinten tussen Span je en Groot-Brittannië nog heeft ver scherpt. „Dit bezoek", zo schrijft hij, „heeft de Spanaarden verenigd in het droe ve besluit, dat Gibraltar niet langer ten kosten van Spanje kan blijven lo- d id Dassarier van het Ne ven, dat de smokkelhandel die daar passagier van net Ne zijn centrum vindt, nu voor eens en derlandse motorschip „Alioth" over- voor altijd zal ophouden en dat het boord gevallen. Het schip bevond zich rondom Gibraltar toen acht mijl ten Zuid-Zuid-Westen In het Nauw van Calais is Zater- door machtige religieuze en morele krachten, hij „de «kanker van het mensdom" dreigt te worden. Het ma terialisme drong geleidelijk door in het gehele leven. „De gedachte aan God, de eerbied en de vrees voor God, worden steeds meer uit het openbare leven gebannen, uit het gezin en derhalve ook, en bijna nood lottig, uit het leven van de enkeling. Dit proces is reeds vergevorderd", aldus de Paus. niet langer het toneel zal zijn van de aanstootgevende verpozing van Brit se soldaten. I van Dungeness land). Zuid-West-Enge- Omstreeks zeven uur werd de pas sagier vermist. Het sohip heeft hierna tot tien over half negen naar de ver miste gezocht, doch zonder resultaat. Ook de reddingboot van Dngeness is. Nadat de predikant van de Chnste- j uitgevaren om naar dc drenkeling te lijk gereformeerde kerk van Zeeland ZOeken. in Michigan zijn preek had geëin- I digd met de woorden: „En bezwijk I Aangezien de familie nog niet was niet voor de verleiding" stapte een f ™*a"cku.wd' 1Z keurig geklede, man"naar de tafel ^vrifgegeven 8 waarop de schalen stonden met het ,T «eld van de collecte, ledigde deze in 1 De Aliothe, eigendom van Van Nie- zijn aktentas en wandelde rustig de ve^> Goudriaan en Co's stoomvaart kerk uit. De dominee en honderden maatschappij N.V. te Rotterdam, was gelovigen zagen hem, vertelden zij °P van Buenos Aires naar Rot- later aan de politie, maar iedereen terug dacht met een nieuwe diaken te doen te hebben. Ook de twee echte diakenen zagen de man met het geld de kerk uitlo pen en wegrijden. Zij konden hem niet meer tegenhouden, al wisten zij1 Aan het einde van het congres van dat hij geen nieuwe diaken was, en het Kath. Instituut voor Volkshuis- geen enkel recht had op het geld. De vesting is met algemene stemmen een inhoud van de schalen was ongeveer resolutie aangenomen, waarin wordt vijfhonderd dollar. I aangedrongen op een financiële over- - heidshulp voor het eigen-woning-be- 'Wt.florlanrl <»n AoVfrtno zit> welke verder gaat dan uit hoofde IN tU\_ric»IlU CIl Uc 1 ILiyC van de premie- en bijdrage-regeling BEVORDERING VAN EIGEN WONINGBEZIT. Autoriteit Een toezegging van de Hoge Auto riteit der Gemeenschap voor Kolen en Staal om binnen een half jaar maat regelen te nemen tegen de kolenkar- tels heeft de Nederlandse regering er toe gebracht af te zien van haar voor nemen zich tot het gerechtshof der gemeenschap te wenden met een verzoek tot ingebrekestelling van de Hoge Autoriteit inzake het door haar gevoerde kartelbeleid. Minister Zijl stra, die de Vrijdag in de gemeen schappelijke vergadering der K.S.G. gehouden debatten heeft bijgewoond, deelde mede, dat hij de Hoge Autori teit der gemeenschap van dit besluit op de hoogte heeft gesteld. 11953 mogelijk is. Verder wordt erop I gewezen, dat het realiseren van het eigen-woning-bezit in belangrijke ma te door de gemeenten zal kunnen worden gestimuleerd door het verle nen van voorschotten of het geven van garanties voor elders opgenomen credieten. Tenslotte wordt het vertrouwen uitgesproken, dat alle bij de volks huisvesting betrokken instanties, zo wel van publiekrechtelijke als van pri vaatrechtelijke aard, het eigen-wo ning-bezit zo krachtig mogelijk die nen te bevorderen. Deze resolutie zal ter kennis wor den gebracht van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van de Vereniging van Nederland se gemeenten. „Malpay" aangetast. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in het beken de natuurreservaat Malpay te Val- kenswaard; ongeveer 12 ha bos van dennen en larix en 10 ha heide met vliegdennen werden een prooi van het vuur. Behalve de brandweer Val- kenswaard, die onmiddellijk met vol ledig materiaal aanwezig was, wer den de brandweren uit de omgeving gealarmeerd o.a. Eindhovene Aalst, Waalre, Geldrop met nevelspuit, Wes terhoven, Bergeyk en Borkel en Schaft. Men vreesde, dat men de vuurhaard niet zou kunnen overwel digen en daarom werd voorts de hulp ingeroepen van de militairen uit Oirschot. Deze militairen hebben ook nog aan het blussingswerk deel genomen. Om ongeveer zes uur was men het vuur meester. Doch kort daarop laaide het nog eventjes op, maar ook toen heeft men het weten te overmeesteren en definitief. Zaterdagmiddag is brand uitge broken in een landbouwschuur, ge legen in het gehucht Kaathoven, ge meente Heeswijk. De schuur, die na genoeg geheel uit stro was opgetrok ken, was spoedig een vuurzee. De inhoud van de schuur, die ook voor een groot deel uit stro bestond, brandde hevig en al spoedig sloegen de vlammen over op een op ongeveer tien meter afstand gelegen boerderij, die ook met stroo gedekt was. De brandweer uit Heeswijk (die op dat moment deelnam aan brand- .veerwedstrijden te Erp) en de Nu- landse brandweer waren spoedig ter plaatse. Ook de brandweren uit 's-Hertogenboseh en Veghel waren uitgerukt. Met neveltankwagens en met gewone spuiten werd de strijd te gen het vuur begonnen. De land- bouwinventaris alsmede de inboedel gingen nagenoeg geheel verloren; de oorzaak van de brand is onbekend. Enkele verder af gelegen boerde rijen, op ongeveer 400 meter afstand, bleven, mede dank zij de gunstige windrichting, behouden. Boven: Koningin Elizabeth en haar kinderen, Prins Charles en Prinses Anne, direct na de aankomst in het paleis, op het balcon om de enthousiaste Lon- denaars toe te wuiven. Beneden: De aankomst in Buckingham Palace. Enthousiaste ontvangst Londen heeft koningin Elizabeth en haar gemaal, de hertig van Edin burgh, Zaterdag bij haar terugkeer na een wereldreis van een half jaar, een geestdriftig welkom bereid. De stra ten waren weer rijk versierd en dui zenden en duizenden hadden zich op gesteld aan de oevers van de Theems om de intocht gade te slaan. Reeds in de morgen bulderden de kanonnen saluutschoten, toen het ko ninklijke jacht Britannia de haven binnenvoer, geëscorteerd door het slagschip Vanguard en andere eenhe den van de „home fleet". Vanaf de Theems-monding tot Lon den hadden zich millioenen Engelsen opgesteld om het opstomen van de „Britannia" gade te slaan. De rivier wemelde van schepen en bootjes. Koningin Elizabeth stond op het geegroetingsplatform boven de brug van de „Britannia", twee uren en 20 minuten lang met haar echtgenoot naast zich. De koningin, gekleed in een rose jurk met een „Cambridge"-blauwe hoofddoek, zag er ietwat vermoeid uit. De lucht was betrokken. Tegen de koude wind werd de koningin be schermd door de glazen panelen van het platform. Koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret begaven zich om half twee per boot naar de „Bri tannia" en ook premier Churchill voegde zich weer bij de koninklijke familie op het platform, toen het jacht de Tower naderde. Op de Westminster-pier had de de officiële verwelkoming plaats. Deze was met rode tapijten belegd. Ter begroeting waren aanwezig de hertog van Gloucester, oom van de koningin, en de hertogin van Kent, haar tante. Daarna volgde de begroe ting door premier Churchill en de aartbissohop van Canterbury, dr. Fisher. Op de route, die de koninklijke stoet volgde, vielen 150 mensen flauw. Twee politiepaarden liepen op de menigte in. Eén paard moest daarna medisch worden behandeld. De men sen waren blijkbaar van steviger ma kelij! weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 i uur). ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met voorname- lijk in het Oosten van het land enige regen. Matige tot krachti- f ge Noordelijke wind. Koud weer. 18 Mei: zon op 4.43 en onder 20.31; maan op 21.45 en onder 4.27 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Zeg het met gas! Een der chefs van een garagebe drijf in de binnenstad van Amster dam kreeg Zaterdagochtend een woordenwisseling met een vertegen woordiger van datzelfde bedrijf. Deze laatste werd gesommeerd de garage te verlaten, doch gaf daaraan geen gevolg. De chef greep hem daar op bij de schouders om hem buiten de deur te zetten. Onverwacht sohoot de vertegenwoordiger een traangas- pistool op de chef af, waardoor deze buiten bewustzijn geraakte. De poli tie zoekt thans naar de gebruiker van het gasargument. K.RO. geeft uitzending heiligverklaring Pius X De Kath. Radio-omroep heeft het voornemen een volledige reportage tc verzorgen van de plechtigheden van de Heiligverklaring van Paus i Pius X, welke zal plaats vinden op j 29 en 30 Mei te Rome. Zaterdag zal omstreeks 18.15 een begin worden ge maakt met een rechtstreekse uitzen- ding uit Rome. Deze zal vermoede lijk om 19 uur eindigen. Wijzigingen zullen tijdig bekend worden gemaakt. Intussen staat wel met zekerheid vast, dat op Zondag 30 Mei een herhaling van de hoogtepunten van de heilig- I verklaring zal worden uitgezonden van 11.30 tot 12 uur. max. temp. weer gister STOCKHOLM zwaar bew. 12 c OSLO onbewolkt 15 KOPENHAGEN geheel bew. 11 AMSTERDAM motregen 12 LONDEN zwaar bew. 12 LUXEMBURG regen 18 PARUS geheel bew. 18 BORDEAUX regen 13 GRENOBLE nevel 16 NICE regen 17 GENEVE nevel 19 ZURICH nevel 20 LOCARNO regen 12 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT geheel bew. 24 MUNCHEN zwaar bew. 19 WENEN regen 18 INNSBRUCK zwaar bew. 18 ROME geheel bew. 22 AJACCIO zwaar bew. 19 MALLORCA licht bew. 23 Korreltje De boer is een geboren filosoof, de aristocrat moet leren er een te worden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1