Hanoi Laniel heeft het gehaald, maar hoe Maatregelen van groot gewicht" in voorbereiding Noorse koning op bezoek De bevolking van Hanoi maakt zich ongerust Leer om leer Even uitblazen HEROPENINGSKOOPJES Russen in Genève bewaken iedereen „Gevaarlijk en nutteloos", zegt Syngman Rhee Wederom werd gister een college door felle brand geteisterd Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 14 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13194 ernstig bedreigi KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Waarheidsgetrouw verslag over Dien Bien Phoe Het heeft gisteravond een haar gescheeld of de Franse regering was ten val gebracht en de Geneefse conferentie hopeloos in de war gestuurd. Met een uiterst benauwende meerderheid van slechts twee stemmen aanvaardde de Nationale Vergadering de door premier Laniel ingediende motie, waarin geëist werd, dat géén debat gehouden zou worden over Indo-China, zoland de onderhandelingen in Genève voortduren. Laniel had hieraan de ver trouwenskwestie verbonden. Het was een van de kleinste marges, die ooit in Frankrijks parlementaire geschiedenis bij een stemming over een motie van vertrouwen werd geno teerd. Een gespannen debat over het Indo-Chinese beleid ging er aan vooraf. Laniel nam de volle verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in Dien Bien Phoe op zich en hij verdedigde het standhouden daar op militaire en politieke gronden. EEN MEERDERHEID VAN TWEE vliegtuigen versterkingen en mate- STEMMEN. I riaal boven de vesting uit te werpen en de tweede mogelijkheid was het Meer dan een half uur lang hing zenden van een legermacht om de het lot der regering na de stemmingbelegerden te ontzetten. In de waagschaal. Het tellen der 0m. geografische oorzaken wa.s de stemmen geschiedde zeer langzaam en vele parlementsleden maakten j gebruik van hun recht om hun stem te wijzigen. De officiële uitslag bleek ten langen leste: 289 vóór en 287 te- gen. daar de stelle heuvels, de nauwe bergpassen en de buitengewoon dich te vegetatie het onmogelijk maakten om een hele legermacht te transpor teren en het onmogelijk was om de nodige zware wapens met een lichte colonne mee te zenden. Uit Frankrijk werd alle mogelijke hulp naar Indo-China gezonden. Alle Franse vliegtuigen met propeller- aandrijving het enige type vlieg tuig dat in Indo-China gebruikt kan worden tweederden van de trans- portvliegtuigen en het grootste ge-1 van kroonprinses Martha in April, deelte van het getrainde Franse luchtmacht-personeel werd te zamen met een groot aantal technici naar Indo-China gezonden. Koning Haakon van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Augustus een staat- slebezoek aan Nederland brengen. De Noorse koning komt met zijn eigen jacht „Norge" naar Nederland, waar het in Amsterdam voor anker zal gaan. Koning Haakon zal zijn in trek nemen in het paleis op de Dam. Het staatsiebezoek van de Noorse koning zou aanvankelijk half Juni geschied zijn, maar is uitgesteld we gens de hofrouw om het overlijden Laniel zeide vóór de stemming nog, dat de Nationale Defensieraad Vrijdag bijeen zou komen om te be sluiten over „maatregelen van groot gewicht." Zuid-oost Aziatisch verdedigingsstelsel De Nieuw-Zeelandse minister van buitenlandse zaken, Clifton Webb, heeft Donderdagavond te Londen ver klaard, dat de Westelijke geallieerden Hij liet zich niet over deze maat-1in beginsel zijn overeengekomen mi- regelen uit, doch één hiervan zou j litaire besprekingen over een Zuid- naar men meent verlenging zijn van oost-Aziatisch verdedigingsverdrag te de huidige diensttijd van 18 maanden i voeren. I tweede mogelijkheid uitgesloten, naar Indo-China tel Laniel vérklaarde dat hij de afge vaardigden zo waarheidsgetrouw mo- j gelijk verslag wilde uitbrengen van l yu/,,..),,!, wat gebeurd was in de strijd om I V ICtlllinil Dien Bien Phoe. Hij voegde hieraan toe dat geen enkele regering meer Ten Zuiden van Hanoi wordt ver- gedaan zou kunnen hebben om de I wh..j «j» belegerde troepen te helpen. Dien Bien Phoe was gelegen op het kruispunt van twee belangrijke aanvoerwegen van de Vietminh en was daarom als plaats voor een ves ting uitgekozen. De verdedigers werden letterlijk door mensengolven overspoeld, ge heel volgens de Chinese tactiek. De vesting Dien Bien Phoe was gebouwd als versterking tegen de Vietminh- troepen en niet sterk genoeg om een leger van Chinees kaliber te weer staan. Daar er geen mogelijkheid meer was voor de verdedigers om uit te breken, bleven er twee mogelijkhe den over. De ene was door met dringt op De Russische 'regering heeft ma joor Charles Landon, plaatsvervan gend militair attaché bij de Britse ambassade te Moskou, van „spionna- ge" beticht en gevraagd hem terug te roepen. De 39-jarige Landon, die op het ogenblik met verlof in Engeland is, zal daarom niet meer naar de Sov jet-Unie terugkeren. bitterd gevochten tussen de troepen van de Franse Unie en groepen par- tisanen die de voorhoede vormen van de geregelde strijdkrachten van de Vietminh die de bezetting van de delta van de Rode Rivier tot doel hebben. De bevolking van Hanoi, het cen trum van de delta, die in economisch opzicht het belangrijkste deel van Indochina vormt, wordt naarmate de Vietminh verder opdringt, zenuwach tiger. De Franse bewoners van Hanoi hebben voor het grootste deel hun vrouwen en kinderen naar Frankrijk teruggezonden. Op het vielgveld van Hanoi staat een vloot van Dakota's gereed, be schilderd met grote rode kruisen, om de gewonden uit Dien Bien Phoe te evacueren. Een Franse missie is gis teren per helicopter te Dien Bien Het koninklijke jacht Britannia met aan boord de Engelse koningin, de hertog van Edinburgh en de twee kinderen, is gisteravond in de Engel- Phoe geland om met de bevelhebbers van de Vietminh de evacuatie te re gelen. De zwaarst gewonden zullen per helicopter worden gehaald. De evacuatie zou vandaag aanvan gen met de ernstigste gevallen. Mevrouw De Castries, de echtge note van de verdediger van Dien Bien Phoe, is naar Loeang Prabang ge gaan, vanwaar de helicopter met de Franse missie is vertrokken. Zij heeft de leider van de missie verzocht bij de Vietminh te informeren naar het lot van haar man. Men weet alleen maar dat hij gevangen genomen is. Japanse geleerden hebben bekend gemaakt, dat met radio-activiteit be smette vis is gevonden in de wate ren ten Oosten van Formosa, 3.500 kilometer van Bikini, het centrum voor Amerikaanse waterstofbomproe- ven in de Stille Oceaan, verwijderd. Deze radio-activiteit was aan de buitenkant van de vis zeer gering, doch de graad van besmetting van de inwendige organen was veel gro- Indien de conferentie te Genève vastloopt, beginnen deze besprekin gen misschien nog vóór het einde vgn de conferentie, aldus Webb. Webb deed Londen aan op weg van Genève naar Australië. De militaire besprekingen, die waarschijnlijk zullen worden bijge woond door de Britse, Amerikaanse, Franse, Australische en Nieuw-Zee- landse stafchefs, hebben ten doel het gebied van het voorgestelde pact vast te stellen en misschien het bepalen van een verdedigbare linie, zo zeide Webb. KINDERANKLETS fll d'ecosse, perion versterkt, geweven elastieken boord, leuke ringdesslns, frisse kleuren, leeftijd 412 jaar. Waarde 75 - 135 ets. No alle maten 59 ets. BADSTOFKEUKENDOEKEN frisse kleuren, prima kwaliteit 98 ets. Aanwinst voor de speeltuin De heer F. Johnson, een Vroegere buschauffeur en thans exploitant van een speeltuin iri de badplaats Brighton (Sussex), heeft op originele wijze zijn vroegere beroep met het tegenwoordige gecombineerd. In de afgelopen winter vervaardigde hij een „Dwergbus" die hU een „route" zal laten rijden door de speeltuin. De heer Johnson met zijn eerste passagiers, die naar hun gezichtsuitdrukking te oordelen de „bus" „machtig" vinden. De wanhoop van het keukenpersoneel De tweehonderd man sterke Rus sische delegatie ter conferentie van Genève staat nu voor een diplomatie ke moeilijkheid, die zelfs het Krem lin niet kan oplossen: al het (uit Fransen en Zwitsers bestaande) per onderweg al eens gecontroleerd door een van de schildwachten die door de gang lopen, en dan mag je naar de deur van de kamer. Maar je mag niet op de deur kloppen, neen dat mag alleen de gangschildwaoht. De deur gaat open. Je ziet er een hand uitkomen, de hand graait het glas, en de deur slaat dicht. Dan geeft de schildwacht je een duwtje tegen je elleboog, en het gaat «meel van Hotel Metropol, waar de weer'naa? beneden,Tog steeds met Kussen zijn ondergebracht, dreigt de twee schaduwen n sfap achter je zijn ontslag te neman. Na achttien A]s het eten wordt gelf00kt m Jde dagen hebben de kamermeisjes, hetenorme keukens die speciaal voor de keukenpersoneel en de werkster hunconferentie zijn ingericht, lopen er buik vol van de Russen. i bewakers rond die alles wat voor het wil I 1 etcn gebruikt wordt, eerst bekijken. Iemand van het keukenpersoneel zei ze staan met hun neus ^ven d gisteren: Zo n bestaan met uit te pannen, en vooral wanneer de kok houden. Als ik mjjn handen even wil vjndt da, er ergens wat zout bij moet, gaan wassen lopen die twee kerelszijn ze uitermate argwanend I tot aan de deur van het toilet een j A stap achter me. Ze wachten tot ik er I is nog allemaal het ergste - - - met, zo vertrouwde iemand van het personeel ons toe. Het meeste last heeft iedereen van die ijzige stilte. „Je kunt nog beter in een gekken- gesticht werken." De uitwijzing van Landon werd l be wateren aangekomen en naar een door het hoofd van de tweede Euro»eh®™e, ankerplaats aan de Zuid- pese afdeling van het Russische mi-j westkust van f:neeland Snaren, nisterie van Buitenlandse Zaken, Sla-.Het koninklijk gezelschap krijgt op vin, aan de Britse gezant meegedeeld. I die manier de gelegenheid een dag Slavin verklaarde, dat de Russische rust te houden na de vermoeienissen regering „volledige bewijzen in han- van de wereldreis en voor de ver- Oplossin g Koreaans probleem lijkt hopeloos den had van de spionnagedaden, die Landon zou hebben bedreven". Brit se autoriteiten hebben deze beschul diging echter verworpen. Slavin ontkende tegenover Grey, dat dit besluit van de Russische re gering (zoals men in Westelijke di plomatieke kringen aanneemt) is be doeld als represaille-maatregel tegen de uitwijzing uit Engeland van de twee Sovjet-attaché's Piepisjef en Goedkof, maar ondanks deze ontken ning is xle bedoeling toch onmisken baar. Delegaties willen naar huis Na een dag van rust in een baai van de grillige kust van Cornwall j Syngman Rhee, president van Zuid- begint vannacht de reis naar de Korea, heeft gisteren de conferentie Theems, waar men Zaterdagochtend j van Genève, waar men tracht een in alle vroegte zal binnenvaren, en oplossing voor het Koreaanse pro- langs de oevers waarvan zich duizen- bleem te vinden, „gevaarlijk en nut- den zullen hebben opgesteld, opdat j teloos" genoemd. De conferentie werd de ontvangst in Londen nog grootser volgens hem door de communistische en indrukwekkender zal zijn dan de landen gebruikt om tijd te winnen ontvangsten zoals die in alle delen I „voor het beslissende moment", van het Gemenebest de koningin zijn Syngman Rhee herinnerde aan een bereid. 1 afspraak met Amerika, dat men, jn- Deel der nieuwe Helderse haven opent 2 Juli a.s. De werkzaamheden aan de nieuwe Rijkszeehaven in Den Helder, vorderen zodanig, dat het eerste (Westelijke) gedeelte er van op 2 Juli a.s. officieel in gebruik zal kunnen worden genomen. Dit houdt dan in, dat de thans varende vloot van de Koninklijke Marine er ligplaats in zal kunnen vinden. Naar gelang de werkzaamheden vorderen zullen de verschillende diensten van de Marine naar Nieuwediep worden overgebracht, zodat in 1957, bij het ingebruiknemen van de gehele Rijkszeehaven, het operationele gedeelte van de Marine aldaar zal zijn gestationneerd. De nieuwe Rijkszeehaven, waarin aanlegsteigers komen voor onderzeeboten, fregatten, torpedobootjagers, krui sers en de^Karel^ Doorman, zal met het vasteland worden verbonden door middel van twee basculebruggen. De aanlegsteigers zijn op de modernste wijze ingericht. Er zijn putten in gemaakt voor oliesoorten, water etc., ter wijl er ook voor zal worden gezorgd, dat de electriciteits voorziening voor binnenlandse schepen op de meest ef ficiënte wijze zal kunnen geschieden. De gehele nieuwe haven heeft een oppervlakte van ongeveer 30.000 vier kante meter. Op de foto: het Westelijke deel van de nieuwe haven, dat dus 2 Juli in gebruik zal worden genomen. Links de nieuwe haven, rechts het oude Nieuwediep. dien Genève niet tot resultaten mocht leiden „in gemeenschappelijk overleg de onderhandelingen zou afbreken en andere maatregelen zou nemen". Het enige nut van de conferentie zou zijn, dat de wereld er uit leert, hoe nutteloos het is met communisten te onderhandelen, aldus de Zuidko- reaanse president, die aandrong op een oplossing met militaire middelen. Hij blijkt voorstander van een ulti matum aan China om binnen een be paalde termijn Noord-Korea te ont ruimen. ,,Er is een kans, dat een der gelijk ultimatum op oorlog uitloopt, maar dat risico kunnen wij beter nu nemen, nu wij nog de sterksten zijn, dan later, wanneer de tegenpartij ons boven het hoofd zal zijn ge groeid". Al zijn de Westelijke gedelegeer den te Genève het met de krijgszuch tige Syngman Rhee niet eens, ook zij hellen er toe over verdere be sprekingen over Korea nutteloos te vinden. Enkele ministers worden ver langend naar huis terug te keren. Minister Eden heeft gisteren in zijn eerste grote rede op de .conferentie vijf beginselen opgesomd, waarop uit kom, en dan lopen ze weer ach ter me aan. Ze zeggen nooit een woord en ik heb ze nog nooit zien glimlachen. Als een van de gedelegeerden op de vierde verdieping naar beneden belt om een glas water, dan mag je naar boven lopen met dat glas en de twee schaduwen. Eerst word je dan elke regeling van het Koreaanse pro bleem zou moeten berusten. Daaron der waren in de eerste plaats alge mene verkiezingen in het gehele ge bied onder internationaal toezicht, op basis van algemeen stemrecht. Daar aan zou het Westen te allen tijde moeten vasthouden. Niemand verwacht echter, dat de tegenpartij daarmee ooit accoord zal gaan, al was het alleen maar, omdat Zuid-Korea zelf, de bondgenoot en beschermeling van het Wetsen, alge mene verkiezingen afwijst. Verkie zingen onder internationaal toezicht zijn alleen in het communistische Noord-Korea nodig, zegt Syngman Rhee. Capodistria in plaats van Triëst AUDIëNTE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 19 Mei a.s. geen audiëntie, verlenen. HOE wordt het weer? Geldig van Vrijdagavond tot Za- terdagavond. Opgemaakt te 10' u. AANHOUDEND SCHRAAL Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in j hoofdzaak uit Oostelijke rich- g tingen. Opnieuw lagere tempe- j raturen met kans op lichte S nachtvorst. 15 Mei: zon op 4.47 en onder 20.26; Grote schade voor de Kruisheren te Uden Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag gewoed in het college van de Kruisheren te Uden; een gedeelte der bovenste verdieping is uitgebrand. De brand wertf ontdekt aan een der dakgoten en even later sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer uit Uden, die na tien minuten reeds water kon geven, stond alleen voor een hopeloze taak. De regionale brandweer werd gealarmeerd en spoedig waren o.a. bijeen de brandweren van Vechel, Den Bosch, Tilburg. Oss, Mill en van de vliegbasis Volkel. Vonken sloegen over naar de belen dende percelen, die men in allerijl moest ontruimen. De naastgelegen kapel der Kruisheren alsook het vlak tegenover het college gelegen café hebben nog een ogenblik vlam gevat, maar hier was het gevaar weldra bezworen. Men vreesde voor het college aanvankelijk het ergste. Na anderhalf uur was men zover, dat geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. Met het blus- singswerk was men echter nog tot tegen de avond bezig. De brandschade wordt geraamd op meer dan één ton. Een slaapzaal en een zolder met muziekinstrumenten en toneelrequisieten zijn uitgebrand. Ook de waterschade is zeer groot. Het gebouw bood plaats voor meer dan 200 studenten. De studenten, wier have en goed verbrand zijn, zijn bij par ticulieren ondergebracht. Toen de brand uitbrak, waren schilders bezig met werkzaamheden aan een dakgoot. Het is nog niet uitgemaakt of deze werk zaamheden iets met de brand te maken hebben. Van gezaghebbende zijde te Bel grado wordt vernomen, dat Joegosla vië met Amerika en Engeland de fi nanciering bespreekt van de ontwik keling van Sapodistria in Zuidwest- Instria tot een haven, die ter vervan ging van Triëst kan worden gebruikt, voor het geval de stad en de haven t maan op 18.23 en onder 3.15 uur. van Triëst aan Italië worden toege- j wezen Het weer in Europa De weerraporten van hedenoch tend luiden: weer max.temp. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN' LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt half hew. licht bew. onbew. regen licht be,w. half bew. regenbui onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. Korreltje De meeste mensen hebben te veel maand over aan het einde van hun salaris.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1