DE TAMTAMKLOPPER Zwaluwenploeg won geflatteerd van onbekende Rode Duivels Een 3-1 overwinning met twee doelpunten van Bleyenberg Ned- Elftal tegen Zweden B. B. DONDERDAG 13 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Hl AD - PAGINA 9 Afgaande op de samenstelling van hun ploeg zou men wellicht menen, dat de Belgen ditmaal de wedstrijd tegen de Zwaluwen niet al te ernstig hebben op gevat. De Rode Duivels hadden geen enkele international in de gelederen, en slechts één speler, de rechtsachter Gas ton de Vries, van het B-elftal dat on langs Luxemburg heeft verpletterd. Van onderschatting van de tegenstander was echter geen sprake, verzekerden ons Belgische officials. Maar in deze drukke periode van het seizoen, en met twee landenwedstrijden achter de rug, was het niet gemakkelijk een elftal op de been te brengen van goede spelers, die volkomen fit waren. Met dat al was deze Belgische C- of D-ploeg toch mans genoeg om het Zwa luwen-elftal, dat tal van bekende spelers bevatte, het vuur na aan de schenen te leggen. En wij kunnen hier wel in één adem aan toevoegen, dat de score 31 geflatteerd was voor de Zwaluwen. Zo wel wat de krachtsverhouding en het spelverloop als wat de kwaliteit van het spel aangaat. In de eerste twintig minuten deelden de Belgen meestal de lakens uit. Er zat onmiddellijk verband in hun ploeg, de combinaties klopten en in één vloeiende beweging trok het elftal keer op keer ten aanval. Keeper Delhasse kreeg in deze periode bijna niets te doen, want met de onsamenhangende en door slecht plaatsen hortende Nederlandse offensie ven wist de Belgische achterhoede wel raad. Dufournee aan de overkant daar entegen werd danig aan de tand gevoeld en had al herhaaldelijk zijn lenigheid en anticipatievermogen moeten demonstre ren op een schot van de Belgische links buiten Wouters, zuiver en oerhard in de linkerhoek, en op kanjers van de rechts binnen Longdot, -waarvan hij er een zwevend tot corner verwerkte, toen Del hasse nog altijd met de handen op zijn rug stond. In deze periode, en trouwens in de hele wedstrijd, deed Hendriks schitterend defensief werk en maakte hij, afgezien van een soms te fors ingrijpen, geen enkele fout. Hij was een van de weinigen met de derde klasser Wiers- ma als rechtsback en Van der Hoek als linkshalf vooral in de eerste helft die op het stuk van zuivere baltechniek en lichaamsbeheersing met de Belgen kon den wedijveren. In de voorhoede kon Könemann van SVV de gewonde Lenstra niet doen vergeten, was Bleyenberg vaak hopeloos onhandig en beviel de linksbuiten van PSV Vergouwen ons beter dan zijn clubgenoot Dillen op dfe rechtervleugel. Na een langdurig Bel gisch overwicht, dat zonder Resultaat bleef door toedoen van Hendriks, Van der Hoek, Wiersma en in laatste aanleg de acrobatische Dufournee, werkten de Zwaluwen zich wat los en kregen hun onberekenbare stormlopen een gevaar lijker karakter. Bleyenberg bezorgde na 20 minuten Delhasse grote moeite met een hard en effectvol schot van grote afstand, en reeds vijf minuten later, opende hij de score met een absoluut onhoudbare kogel in de linkerboven hoek. Deze voorsprong was eigenlijk in strijd met het spelbeeld want de corner- verhouding was zeker vier tegen een in het voordeel van de Belgen. In het laat ste kwartier kwamen de Zwaluwen in de meerderheid en moesten de Rode Duivels het van doorbraken hebben. Hun rechtsbuiten Vliers schoot eenmaal juist over, en even later trof een kogel van de linksbinnen Longfils het been van Dufournee. De tweede helft begon met een Bel gisch offensief, maar noch Vliers noch Longfils hadden geluk met hun schoten. De strijd ging daarna vTijwel gelijk op en golfde van doel tot doel, met vlotte Belgische combinaties in het middenveld, WANDELSPORT De besprekingen, die op uitnodiging van het N.O.C. en onder leiding van de voorzitter van het N.O.C., dr. J. Lint horst Homan, zijn gehouden tussen de Nederlandse federatie van wandelsport organisaties en de Nederlandse Wandel sportbond hebben slechts kort geduurd, aldus een communiqué van de federatie. De Nederlandse Wandelsportbond ver klaarde thans geen- onderhandelingen meer te willen voeren over het destijds zelf voorgestelde punt van arbitrage en zich ook niet aan deze arbitrage te wil len onderwerpen. De Nederlandse federatie van wandel- sportorganisaties deelde nogmaals desge vraagd mede. bereid te zijn arbitrage over dit punt te aanvaarden. De voorzitter van het N.O.C., dr. J. Linthorst Homan, zei tenslotte de minis ter van onderwijs, kunsten en weten- schapnen, op wiens verzoek het N.O.C. zich nogmaals tot de partijen had ge wend om te trachten een basis voor het onderhavige arbitragepunt te vinden, er van op de hoogte te brengen, dat door de weigering van de Nederlandse Wan delsportbond geen resultaat kon worden bereikt. die strandden op een stugge verdediging, en Nederlandse aanvallen, die hachelijke situaties schiepen omdat ze onverwacht kwamen en in snel tempo over de vleu gels werden uitgevoerd. Aanvankelijk behielden de verdedigingen het laatste woord, maar nadat het Belgische doel op miraculeuze wijze aan doorboring was ontsnapt, en een kanonskogel van de naar binnen gezwenkte Dillen door een der Belgische backs tot corner was ver werkt, was het weer Bleyenberg die, ditmaal met een kopbal, in de 32e mi- nuuut uit een voorzet van Van der Gijp de stand op 20 bracht. Twee minuten later kwam de Belgische rechtsbinnen Longdot bij een aanval van de hele rode voorhoede vrij te staan voor ons doel, toen onze defensie uit verband was ge speeld, en kon hij Dufournee zonder moeite passeren: 21. In het laatste kwartier werd bij kunstlicht gespeeld, en beide doelen, maar het Belgische het meest, kwamen nog in gevaar. En scheidsrechter Roomer liep al op zijn horloge te kijken toen, twee minuten voor het einde, Dillen met een keihard schot van twintig meter keeper Delhasse voor de derde maal passeerde. De eind stand werd dus 31, waarmee de Zwa luwen ongetwijfeld meer gekregen heb ben dan hun toekwam. Bij de Zwaluwen blonken Dufournee, Hendriks, Wiersma en in de eerste helft Vergouwen en Van der Hoek uit, en stelden Tebak, Van Rooy, Van der Gijp en Dillen teleur. In de Belgische ploeg waren de vleugelspe lers Wouters en Vliers in de voorhoede de besten, speelden middenlinie en backs een behoorlijke partij en maakte keeper Delhasse een verre van zekere indruk. Na de wedstrijd ZwaluwenRode Duivels is het Nederlands elftal samen gesteld, dat op Woensdag 19 Mei a.s. te Stockholm tegen Zweden uitkomt. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Steiger (Eindhoven) Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: Van Schijndel (SW), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH), aanvoerder. Voor: Van der Kuil (VSV)), Michels (Ajax), Van Melis (Eindhoven), Ben- naars (Dosko) en Louwer (Noad). Reserves: De Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), Van. der Hoek (Feyenoord) en Van Beurden (BW). Aangetekend hierbij mag worden, dat Klaassens (VWl en Cor van der Gijp (Emma) wegens studieredenen niet voor de reis naar Stockholm beschikbaar waren. Het Ned. B-elftal tegen Noorwegen Het Nederlands B-elftal, dat op Woens dag 19 Mei te Hengelo tegen Noorwegen B uitkomt, is door de K.C. van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Dufournee (Sparta). Achter: Wiersma (Donar), aanvoerder, en Kuys (Haarlem). Midden: Van der Hoeven (Emma), Hendriks (Vitesse), .Van Rooy (Eind hoven). Voor: Dillen (PSV), Willem van der Gijp (Emma). Bleyenberg (Rigters- bleek). Brooymans (RAC) en Gruyzen (Sittardia). Reserves: Feyt (Woerden), Claus (Hel- mondia). Visser (DOS). Sybers (VVV) en Tolmeyer (Blauwwit). HET UVS-HUTSPOTTOURNOOI. ZFCExcelsior 41. Het Huispottournooi van UVS is gis teravond ingezet met de wedstrijd der eerste klassers ZFC en Excelsior. Het werd een wedstrijd met twee geheel ver schillende speelhelften. Voor de rust zagen we een prima spelend Excelsior, dat één invaller telde, maar verder met het competitie-elftal deelnam. De Rotter dammers speelden een prima partij, waartegen de Zaankanters niet veel had den in te brengen, doch de afwerking er van liet wel wat te wensen over. Het spel werd veel te kort gehouden, zodat de ZFC-verdediging steeds opnieuw kon ingrijpen. Excelsior had bij de rust met 10 de leiding, een slecht beeld van de krachtsverhouding in het veld. Toen de Rotterdammers ook na de hervatting in hun spelmethode volhardden, slaagde ZFC er tenslotte in het juiste'tegenspel te vinden. En met succes, want het spel der Zaankanters werd geleidelijk aan beter en door vier goede doelpunten, waartegen Excelsior niets meer wist te stellen, won ZFC tenslotte met 41. Het „Leids Juniorenelftal" zal a.s. Za terdag te 6 uur een oefenwedstrijd spe len tegen een Jeugdelftal van ASC. Ter rein: De Kempenaerstraat. Het voetbalteam van Uruguay, dat zal deelnemen aan de wereldkampioenschap pen voetbal in Zwitserland, wordt op 17 Mei a.s. met een chartervliegtuig van de KLM uit Montevideo in Zürich ver wacht. Het gezelschap bestaat uit 44 personen, n.l. 22 voetballers en 22 bege leiders (trainers, doctoren, masseurs, koks. officials, journalisten enz.) Bij het vertrek van de voetballers zullen spe ciale politiemaatregelen worden getrof fen. opdat ..de spelers in de beste con ditie in Zwitserland zullen arriveren". ADSPIRANTENTOURNOOï ASC. A.s. Zondag organiseert ASC een adspirantentournooi, waaraan door de volgende verenigingen wordt deelgeno men: HVV, VOC, Concordia, AFC, Haar lem en ASC. De wedstrijden, die van 1016.30 uur duren, worden op het ter rein aan De Kempenaerstraat gespeeld en duren 20 minuten met 2 speelhelften zonder rust. PROMOTIEWEDSTRIJDEN LFC II. Het tweede elftal van LFC begint Zon dag de promotiecompetitie met 'n thuis wedstrijd tegen HBS II. Aanvang 2 uur op het LFC-terrein. Volgende week Zondag wordt gespeeld HBS II—Celeritas II en op 30 Mei Cele- ritas II—LFC II. Notts County, de Engelse tweede divisieclub, heeft het ook in de derde wedstrijd op Nederlandse bodem niet tot een zege kunnen brengen. Voor 5000 toe schouwers speelden de Engelsen te Leeuwarden tegen het Noordelijk elftal bestaande uit spelers van 18 tot 24 jaar gelijk, 11. WIELRENNEN De directeur van L'Equipe", het Franse sportblad dat te zamen met „Le Parisien Liberé" de Tour de France organiseert, heeft in een schrijven Kees Pellenaars geluk gewenst met diens benoeming door de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie als leider van de ploegen, welke Nederland in het buitenland zullen ver tegenwoordigen. Goddet schrijft aan Pel lenaars, dat hij altijd graag had gewild, dat Pellenaars directeur technique van de Nederlandse ploeg voor de Tour de France zou blijven. „Ik heb in de voor afgaande jaren je geestdrift en je toe wijding leren waarderen", aldus Goddet, „en ook je strijdlustigheid, waarmede je je ploeg hebt geleid. Ik verheug me er nog steeds over dat je ploeg het vorig jaar zo'n fraaie overwinning heeft be haald. Dat is de reden geweest, waarom ik besloten heb om de start van de Tour de France in 1954 te Amsterdam te doen plaats vinden. Ik ben eveneens verheugd over het feit, dat alle misverstanden, ontstaan na de laatste Tour de France, zijn weggenomen. De KNWU bemoeit zich thans officieel met de deelneming van een Nederlandse equipe aan de Tour de France en heeft jou, eveneens officieel de functie van directeur technique toevertrouwd, even als voor alle andere internationale wed strijden, waarin Nederland vertegen woordigd zal zijn. Over dit alles kan ik slechts mijn grote voldoening uitspreken. Je zult door ons als steeds worden ont vangen met de grootste kameraadschap pelijkheid". Aan het slot van zijn schrijven merkt Jacques Goddet nog op, dat de regle menten voor 1954 nog strenger zullen yorden nageleefd dan in de voorafgaan de jaren, vooral met het oog om elke commerciële interventie van welke firma dan ook, te voorkomen. De bepalingen, welke reclame tijdens de Tour de France verbieden, zullen gehandhaafd blijven Ook kan geen enkele ploeg geplaatst of gekozen worden door een of andere firma voor reclamedoeleinden. DE RONDE VAN NEDERLAND 1955. De heer C. van Erp, directeur van de N.V. Efor te Amsterdam, die de Ronde van Nederland 1954 heeft georganiseerd, heeft gisteren medegedeeld, dat de KN WU reeds mondeling heeft toegezegd de organisatie van de Ronde in 1955 weer te zullen opdragen aan de N.V. Na de ronde van dit jaar is van diverse industrieën reeds belangstelling onder vonden voor die van 1955; nu ook van de zijde van rijwielfabrieken, die in de zojuist beëindigde ronde op het pro gramma ontbraken, aldus de heer Van Erp. Het ligt in de bedoeling de ronde in 1955 een grootser opzet te geven: meer etappes mogelijk ook gedeeltelijk door België of Duitsland en een sterker buitenlands rennersveld, kortom men wil trachten de Ronde van Nederland te ma ken tot een van de „klassiekers" op de internationale wielerkalender. Voorts Wordt overwogen de ronde in 1955 in de maand Mei i.p.v. April te doen houden. Naar aanleiding van vermeende pogin gen tot het omkopen van Wim van Est, die in Tilburg gedaan zouden zijn om hem te bewegen Gerrit Schulte een der volgende etappe's te laten winnen, zei de heer Van Erp, dat hiermee de organisa tie, de wedstrijdleiding en de jury niets uitstaande hebben gehad. De N.V. Efor zal echter, zeer waarschijnlijk in samen werking met de KNWU, hiernaar een onderzoek instellen. Van diverse zijden zijn dit jaar aan merkingen gemaakt op het onvoldoende toezicht, dat de wedstrijdleiding kon houden op het verloop van de wedstrijd. De heer Van Erp wijt dit aan de korte tijd van voorbereiding, die de organisatie dit jaar had, waardoor niet voldoende wedstrijdcommissarissen beschikbaar wa ren en het vervoer van functionarissen min of meer geïmproviseerd moest wor den. Overwogen wordt het volgend jaar weer in elke ploegleiderswagen een wed strijdcommissaris mee te laten rijden, hetgeen dit maal niet het geval was. Twee Ned. zweefvlieg- records verbeterd De KLM-gezagvocrder O. P. Koch heeft twee Nederlandse records verbe terd met zijn zweefvliegtuig. Hij is op Teriet opgestegen en begonnen op 150 meter heeft hij een hoogte bereikt van 6500 m. Door gebrek aan zuurstof moest hij toen de tocht afbreken. Tijdens zijn recordpoging had hij last van onweer en op een gegeven ogenblik bleek, dat hij 4 tot 5 cm. ijs op de vleugels had. Zijn grootste stijgsnelheid bedroeg 10 m. per sec. Over het hoogteverschil tussen 2200 m. en 5100 m.#deed hij slechts 7 minuten. Aangezien' de hoogtemeter slechts een meetbereik had van 6000 m. zal het absolute hoogterecord van Ne derland op 6000 m. worden vastgesteld, terwijl het record hoogtewinst op onge veer 5850 m. zal worden geplaatst. Het oude Nederlandse record stond op 4633 m. en het Nederlandse record hoogtever schil op 4190 m. Beide records waren in het bezit van Koch. Hij is de eerste Ne derlander, die hiermede het diamanten zweefvliegbrevet heeft behaald, waar voor o.a. is vereist op eigen kracht tot 5000 m. hoogte te stijgen. OLYMPISCHE SPELEN In de middagzitting van het I.O.C. te Athene zijn alle pogingen om meer num mers voor dame6 aan het olympisch pro gramma toe te voegen, op een misluk king uitgelopen. Men wilde bij athletiek een nummer 800 meter dames inlassen cn bij het schaatsenrijden de nummers 500, 1000, 3000 en 5000 meter voor dames. De Russische vertegenwoordigers hielden' een klemmend betoog voor het hardrij den der dames op de olympische winter spelen, maar geen van deze voorstellen kon een gunstig onthaal vinden. Verder wilden enkele leden van het I.O.C. nieuwe takken van sport introdu ceren op de spelen. De oostelijke landen wensten volleybal, de Scandinavische vertegenwoordigers boogschieten, Japan voelde veel voor judo en Portugal en Zwitserland kwamen met de rólschaat- sensport aandragen. Maar wederom was voor toevoeging van deze takken van sport geen voldoende steun te vinden. CRICKET Het bestuur van de Flamingo's heeft de „CramerMacLean-beker", een wis- s<#f>rijs die sedert 1936 jaarlijks wordt toegekend aan de beste cricketer van het seizoen, voor 1953 bestemd voor Peter van Arkel van de Haagsche Cricketclub. Van Arkel kreeg de beker voor zijn innings van 34 runs, gescoord in de wed strijd NederlandAustralië. ATHLETIEK Roger Bannister zal niet voor de Ame- kaanse televisie verschijnen. De Britse Athletiekbond heeft, op advies van haar Amerikaanse zusterorganisatie. Bannister verboden in een televisie-show op te treden, dit om de amateur-status van de Engelse athleet niet in gevaar te bren gen. Bannister was op verzoek van het Britse ministerie van buitenlandse zaken naar Amerika vertrokken om daar voor de televisie te verschijnen. Bij zijn aan komst op het vliegveld te New York verklaarde hij overigens zelf, dat hij be slist niet zijn amateurstatus in gevaar wenste te brengen. Men heeft voor Ban nister inmiddels alweer passage geboekt voor het vliegtuig, dat Vrijdag naar Londen vertrekt. POSTDUIVEN „Steeds Sneller" (Noordwtfk).'Wed vlucht met oude duiven vanaf Vilvoorde, gelost te 8 uur met N.O. wind: aankomst eerste 10.11.uur, snelheid 1129 m. p. m. laatste 891 m. p. m. Uitslag: M. v. d. Wiel 1, 42; L. Steenvoorden 2, 5, 18; Smit- Hoek 3. 41, 48; W. Hazenoot 4, 38; C. v. d. Berg 6. 7. 15, 24, 36; J. v. d. Wiel 8, 9, 10, 11, 20, 32, 34, 44. „De Blauwe Doffer" (Bodegraven). W edvlucht voor oude duiven vanaf Quievrain (afstand 200 km.), circa 50 duiven in concours, gelost om 12 uur; aankomst eerste 3.30.45, 9519 m. p. m., laatste 4.09.58, 802.6 m. p. m. Uitslag: J. Baas 1, 13, 16; Staalduinen 2. 4, 14; Ver hulst 3. 9, 10, 11; Vermeulen 5; Oppe 6, 7, 8. 12. „De Duinklievers" (NTiout). Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoord, afst. pl.m. 140 km. In concours 137 duiven. Gelost te 8 uur met O. wind. Aankomst le duif 10.20.14 uur. Uitslag: G. Duivenvoorde 1, 6, 24, 36; Br. Kok 2, 12, 17. 22. 32; Pav. St. Pieter 3, 29, 31, 37; P. Duivenvoorde 4; Duijndam- Denzen 5; C. de Kan 7; P. Heshof 1; J. v. d. Berg 9, 14, 34. 39. 19; G. Kruse 10. (77) WATERPOLO DE KIKVORSEN-PLOEG VOOR LUIK Van Gelder (HZ en PC). Bijlsma (Zwemclub Haarlem), Sievers (HZC), Lochs (De Robben), Smol (HZ en PC). Van Feggelen (De Meeuwen), Koorevaar (HZ en PC>. De Bood ('t Y) cn Muller (Dolfijn) zullen de reis van de Kikvor sen-ploeg naar het internationaal water- polotournooi te Luik, dat op Zaterdag 22 en Zondag 23 Mei a.s. wordt gehouden, meemaken. Tc Luik zal het zevental definitief worden samengesteld. BRIDGE BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Voor de club-viertallencompetitie van de Sleutels speelden enkele teams een inhaalwedstrijd waarvan de resultaten als volgt zijn: Team Kuyt wint van team Van Egmond met 5 m.p.; team Jacobs wint van team Smittenaar met 17 m.p. Eindstand: Teams gesp. voor tegen w.p. Rochemont 11 205 8 17 Jacobs 11 106 30 16 v. Egmond 11 215 19 15 De Geus 11 128 15 15 Kuyt 11 195 52 15 v. d. Ende 10 94 34 13 v. Beurden 11 28 128 11 Goddijn10 62 226 6 Smittenaar 11 24 136 6 De Bruin 9 63 168 5 Hooidonk 9 18 89 5 Klinkenberg 11 14 247 2 Kampioenen zijn: Rochemont-Ten Cate Heer en Mevr. v. Wingen. Aetherklanken VRIJDAG Televisie-programma NCRV: 20.15 Journ. en weerber.; 20.30 „De slu we advocaat Pathelijn", middel eeuwse klucht; 21.3521.45 Dag sluiting. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.30 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer ber.; 8.15 Gram.; 8.30 „Tot Uw dienst"; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zie ken; 9.30 V. d. huisvr.; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Sopr. en piano; 11.30 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw mede.; 13.00 Nieuws; 13.15 Instr. sept 13.35 Gram.; 14.00 Schoolradio 14.30 Gram.; 15.00 Vocaal ens.; 15.15 Voordr.; 15.35 Altviool en piano; 16.00 „Meidoornsoorten in de tuin", caus.; 16.15 Oude muz.; 16.45 Metro- pole ork.; 17.15 Kinderkoor; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Gram.; 18.00 Muz. corps; 18.20 Een goed woord voor een goede zaak; 18.25 Gram.; 18.30 Friese uitz.; 18.45 Muz. voor blazers; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting; 19.30 Gram.; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Wijdingsstonde; 21.30 Gram.; 21.40 Strijkotk.; 22.25 „Het Protestantse monument in de restauratie", caus.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws en SO^- ber; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws 8.18 Gram.: 8.45 V. d. huisvr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram.; 9.40 Schoolradio; VPRO: 10.00 .Kinde ren en mensen", caus. 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 V. d. kleu ters; 10.40 Orgelconc.; 11.10 Radio feuilleton; 11.30 Gram.; AVR: 12.00 Musette ork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dansork.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Viool en altviool; 14.50 Voordr. en muz.; 15.10 Luit en gitaarmuz.; 15.30 Metropo- le ork.; VARA: 16.00 Orgel en zang; 16.30 Muz. caus: 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Gram. 18.00 Nieuws; 18.15 Amus. muz.; 18.40 „De Haverkist", hoorsp.; 18.55 De Conferentie te Genève; 19.00 V. d. jeugd; 19.10 Ge mengd koor; VPRO: 19.30 „Op huis bezoek", caus.; 19.50 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Voordr. en muz.; 20.30 „Een half millioen vluchtelingen", caus.; 20.40 „Het Omroepbestel", caus.; VARA: 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Amus. muz.': 22.00 Buiten 1. weekoverz.; 22.15 Strijkork.; VPRO: 22.40 „Vandaag" caus.; 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. Wacht niet tot het te laat is. Meldt U NU. Bureau B. B. Langebrug 56. tel. 30441. DE BESLISSENDE C RONDE 73) Door Percy King „Het stond al lang bij me vast, dat ik haar daarvoor met de collectie belonen zou. Vijftien duizend pond is niet veel in vergelijking met de waarde, maar een meisje kan zich met een dergelijk kapitaal heel goed bedruipen. Voor mij betekent het verlies niets, want ik heb gisteren een slag geslagen, die me meer op brengt, dan ik ooit voor de collectie zou krijgen, als ik ze bij Christie veilen liet." „Waarachtig!" grijnsde Chrichton. „Ze beweren, dat door alle baronets van Beveridge een streep heeft ge lopen, maar bij jou begint het al mi rakel vroeg! Of anders wat be staat er tussen Sybil en jou?" „Pas op je woorden, Chrichton, of ik zou me verplicht voelen, je op 'n oorvijg te tracteren, waarvan je sui zebolt!" „Mr. Cullingwood, ik herhaal, dat ik uw aanbod niet accepteer, hoe vriendelijk het bedoeld is!" „Stil maar!" glimlachte Keith. „Uw vader zal er een vorm aan geven, die elk bezwaar voor u wegneemt." Hij wendde zich tot de gewezen zaak waarnemer. „Ik "begrijp, dat je doch ter geen geschenk in geld van een vreemde accepteert, maar die zwa righeid vervalt, als het in schijn van jou kom. Sybil moet per slot van re kening leven en door de opvoeding, die jij haar geven liet, staan haar handen totaal verkeerd om iets aan te pakken. Pronk jij voor ditmaal eens met andermans veren en schrijf op wat ik je dicteer. Ben je zo ver? Mooi! „Ik, Woodford Chrichton, ver klaar, aan mijn dochter Sybil te heb ben uitgekeerd een bedrag van vijf tien duizend pond. Hiermee tracht ik enigszins goed te maken, dat zij van haar geboorte af door mij verwaar loosd werd." Heb je het? Datum en handtekening nog. Uitstekend. In specteur Feuillet, wil u ook zo vrien delijk zijn, te tekenen? En u, agent Moineau? Dank u. Tenslotte ik zelf ziezo, klaar is Kees!" Cullingwood reikte de verklaring aan Sybil. Z(j weigerde, haar te accepteren. „Ik kan het niet doen! Werkelijk, ik kan het niet doen! Het is een 1 schande zestien duizend pond voor I zo'n collectie!" Keith kwam vlak voor Sybil staan. Hij zei niets, maar keek haar aan. Eindelijk drong het tot het meisje door, wat die blik te betekenen had. Een glimlach verscheen om haar mond, verbreedde zich over hét ge zicht, vond tenslotte zijn hoogtepunt in de ogen. Sybil strekte haar hand uit en nam de veiklaring aan. „U bent een nobel mens," zei ze zachtjes. Een diep rood kleurde wan gen en hals. „Rotschild is er een kleine jongen bij!" hoonde Chrichton. „Je zal het altijd zien hoe kaler, hoe royaler!" Advocaat Oakton zat met de ogen gesloten. „Welke truc heb je er mee voor, Cullingwood? Want dat het een truc is mijn kop er af!" „Spring niet zo lichtvaardig met je kop om, Oakton; je kunt je geen nieuwe laten aanmeten! Wat voor truc zou er achter zitten? Alles valt te controleren. Miss Chrichton heeft gistermiddag vier uur de cassette van notaris Hulbert ontvangen, en er voor getekend. Oldfield is daar, om te bekennen, dat hij gisteravond miss Chrichton's hut is binnenge drongen en de cassette geruild heeft tegen één met imitaties deze hier! Je ziet spoken op klaarlichte dag, man!" „Toch weet ik het zo net niet," hield Oakton staande. Chrichton kwam ongeduldig tus senbeide. „Wat gaat het ons aan, wat hij met geld doe, al wil hij hét meteen in de Seine gooien? Een mens zijn zin, een mens zijn leven! Teken de verklaring nu maar, dat ik eigenaar van de collectie geworden iben, Cullingwood, en het is gelijk oversteken met de vijftien duizend pond!" „Best!" Keith trok een stoel bij, haalde een blocnote te voorschijn en schreef op zyn knie. Toen onderte kende hij het stuk. „Alsjeblieft!" Woodford Chrichton las„Deze cassette met deze „Glimlach van Isis", die armband van Marie Antoi nette, dit halssnoer van Alexandra Romanow, deze diadeem van Madame de Pompadour, deze tiara van Maria Stuart, dit medaillon van Josephine de Beauharnais, die bracelet van Cleopatra, verklaar ik, Keith Culling wood, dertiende baronet van Beve- ridge, rechtmatig opvolger en erfge- naam van mijn oom, sir Malcolm, voor zestien duizend pond verkocht te hebben aan Woodford Chrichton." 1 „Eigenaardige manier van uitdruk king hou jij er op na deze, die, dit!" „Ik heb altijd beter met mijn mond overweg gekund, dan met de pen", zei Cullingwood vérontschuldigend. „En ik heb er deze keer nog wel zó mijn best op gedaan! Als jij het an ders wilt hebben, mij een zorg! Dic teer dan maar!" Chrichton schudde het hoofd. „Niet nodig." Hij stak •1e verklaring in zijn por tefeuille, reikte Cullingwood een voorraad bankbiljetten, die deze na telde en in orde'bevond. Daarna gaf Keith de cassette met de zogenaamde imitaties aan Sybil. „U zou me een groot genoegen doen, als u ze voor mij wilde bewa ren, tot we in het hotel zijn." „Ga je er mee leuren?" grinnikte Chrichton. „Er is niét één gek, die voor de namaak honderd pond geven zal!" „Toch niet. Over namaak gespro ken daaronder moet ik zeker ook de schuldbekentenis van mijn oom rangschikken, Chrichton?" „Vraag niét naar de bekende weg! Dat heeft de rechter al uitgemaakt. Hij plukte je zo ongeveer alle veren uit je staart." „Ik denk niet, Chrichton, dat ik de laatste December vóór midder nacht op je stoep sta, om de honderd vijftig duizend pond plus rente uit te tellen." „Hoeft ook niet. Ik kom er met alle plezier voor naar jou." „Je zou een vergeefse reis maken, vriend Chrichton. Een schuldbeken tenis, die naar de letter van de wet geannuleerd is, kan je niet opnieuw invorderen." „Je ziet ze vliegen! Je bent dron ken of gek! Geen haar op mijn hoofd heeft aan annuleren gedacht!" „En je hebt het met je handteke ning bekrachtigd, op zegel. Nog niet zo lang geleden." Een moment heerste beklemmende stilte. Chrichton staarde Cullingwood als gefascineerd aan. Plotseling be gonnen zijn donkere ogen te flikke ren. Herinnering rees in hem, aan vankelijk flauw, allengs sterker, tot dat herinnering herkenning werd. Bloed stuwde in wilde aandrang naar zijn gezicht, om onmiddellijk weer weg te vloeien en plaats te maken voor een dodelijke bleekheid. „Jij!" stootte hij op hese toon uit. „Jij was het, die die...." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7