Voor Uw BADPAK Votfaaf aeuittó met f. krepte*' 4°/°J, (Gxjpetei&è) Thans komt Zandvoort aan bod met auto- en motorsport Het paard in Nederland is niet verdreven door de koele auto's WOENSDAG 12 MEI 1954 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Motorwedstrijden van de KNMV op Zondag Nog nimmer heeft de KNMV ter ope ning van het seizoen een programma van renners 'bijeen gebracht zoals Zon dag a.s. op het circuit van Zandvoort zal te zien zijn. Een veld van meer dan 100 rijders uit tien nationaliteiten. n.l. En gelsen, Ieren, Belgen, Spanjaarden, Zwe den, Duitsers, Tsjechen, Australiërs, Nieuw Zeelanders en Nederlanders, 25 fabrikaten vertegenwoordigend. Zij zullen de strijd tegen elkaar aanbinden en het is begrijpelijk, dat de buitenlandse in schrijvingen die van de Nederlandse overtreffen, maar de kwaliteit van de bin nenlandse rennersmarkt is toch wel van dien aard, dat er een felle strijd ver wacht kan worden. De races van Zondag tellen mee voor het Nederlands kampioenschap, waar voor dit jaar ook gelden die van Assen en Tubbergen. Met grote belangstelling wordt dit maal uitgezien naar het eerste optreden van de Tsjechische rijders op Jawa- en CZ-machines. Wat deze motorrenners op Zandvoort zullen presteren, valt moeilijk te zeggen, want zij zijn hier onbeken den. In eigen kring echter hebben deze voor het merendeel nog jonge rijders reeds vele successen behaald. F. Stastny b.v., hoewel pas 27 jaar, veroverde in de zeven jaar, dat hij is uitgekomen, reeds 127 eerste prijzen. Zij zullen, naar ver wacht wordt, een vinnige strijd voeren in het veld van 28 rijders in de 500 cc. Daarvoor zullen evenwel ook verschil lende Nederlanders zorgen, zoals Piet Knijnenburg, die men hierbij afgebeeld ziet op zijn nieuwe BMW en die er alles op zal zetten zijn faam in deze klasse te handhaven. Hij gaf er reeds een voor proefje van door op het Zandvoortse circuit het baanrecord te breken met een tijd van 1.58. Officieus dan altijd, want een officiële ^rkenning is niet mogelijk. Dat betekent', dat hij een uursnelheid van 128 km. bereikte, d.w.z. op het rechte eind een snelheid van rond 175 km. per uur. Als men daarbij bedenkt, dat Piet Bak ker het kampioenschap zo maar niet zonder meer aan Knijnenburg zal over laten, zijn er daarnaast nog meer renners, [die voor felle strijd kunnen zorgen, als Drikus Veer en Lo Simons, om van de vele buitenlanders maar niet te spreken. Kortom, de 500 cc. is zodanig, dat men het zich niet beter zou kunnen wensen. Het grote attractienummer van de races is natuurlijk weer de strijd in de zijspanklasse, een spectaculair nummer, waarin o.m. starten de Belgen Deronne, Wijns en De Winne, allen met Nortons, de Nederlanders Steman, Van Rooyen en Dijkman, terwijl voor Engeland zullen starten Summers, Bounds en Taylor. Voorts zijn er in de 125 cc klasse 23 deelnemers, in de 250 cc. 13 en de 350 cc. 26. zodat de motorsportliefhebbers Zondag ongetwijfeld hun hart kunnen ophalen. De wedstrijden vangen te 1 uur aan. ~~DE RACES OP TUBBERGEN. Het hoofdbestuur van de stichting Twente te Tubbergen heeft na een lang durige vergadering te Zenderen besloten wèl internationale motorraces te Tub bergen te organiseren. Hierover waren, zoals bekend, moeilijkheden ontstaan, aangezien de geestelijkheid en de ge meenteraad van Tubbergen geen motor races op de reeds vastgestelde datum van Zondag 8 Augustus wensten en de provinciale autoriteiten in Overijsel zich eveneens van medewerking onthielden. Thans is besloten de races naar Za terdag 7 Augustus te verplaatsen. Het hoofdbestuur wenst n.l. geen onderbre king van de reeks van motorraces in Twente. Sportwagenraces op 2e Pinksterdag Het bestuur van de nog zeer jeugdige Nederlandse autorensportveren. (NAV), heeft in een gisteren te A'dam gehouden persconferentie zijn plannen bekend ge maakt ten aanzien van de komende ja ren. De voorzitter van deze vereniging, de heer A. J. H. van der Lof, deelde mede, dat de NAV in Maart van het vorig jaar door enkele enthousiaste deelnemers aan snelheidswedstrijden werd opgericht. Het doel is de autoren- sport in ons land te stimuleren door het scheppen van meer mogelijkheden voor de Nederlandse wedstrijdrijders om deel te nemen aan snelheidswedstrijden, zo wel nationaal als internationaal. Op de eerste plaats wil de NAV trachten een groter aantal races in eigen land te or ganiseren of te laten uitschrijven, iets, waarin men reeds is geslaagd, want op 7 Juni houdt de vereniging nationale sportwagenraces op 't circuit van Zand- voor en op 25 Juli en 15 Augustus vol gen er nog twee wedstrijden, door KNAC georganiseerd, waaraan de leden van de NAV in beginsel ook zullen kun nen deelnemen. Bovendien wil de NAV zijn leden introduceren en steunen bij deelneming aan buitenlandse races in de hoop, dat in enkele jaren een aantal nieuwe coureurs kunnen worden ge kweekt, die van internationale klasse zijn, zodat ons land ook op dit sport gebied op waardige wijze wordt verte genwoordigd. Na het leggen van de organisatorische en financiële basis is men er in geslaagd om op 7 Juni races te Zandvoort uit te schrijven, welke naar men hoopt goed bezet zullen zijn. Er wordt in zes klassen gereden. Dé races zullen 40 tot 60 minu ten duren, maar waarschijnlijk zullen twee klassen telkenmale kunnen worden gecombineerd, zodat de wedstrijden slechts van 1 tot 5 uur behoeven te ren. Het eigenaardige feit bij deze jeugdige vereniging doet zich voor, dat waarschijnlijk alle bestuursleden, zelf enthousiaste automobielliefhebbers, zul len deelnemen. De training zal op 5 Juni worden gehouden. Het is reeds zeker, dat enkele nieuwe Jaguars C-type, Ferrari's, Triumphs, Austin Healey's en een aantal eigen ge bouwde sportwagens in de races van 7 Juni zullen starten. Het spreekt wel vanzelf, dat om goede coureurs te kweken, men ook over beter materiaal dient te beschikken. Nu hoopt men, dat enkele Nederlandse rijders, door successen te behalen in de drie Nederlandse wedstrijden en in enkele buitenlandse races, daarna van de fa brieken wagens zullen krijgen, welke zich beter lenen voor de rensport. De autosport kan op deze wijze meer ge populariseerd worden, zowel voor de deelnemers als voor de toeschouwers. Het gevolg zal kunnen zijn, dat de voor waarden voor deelneming aantrekkelij ker zullen kunnen worden gemaakt en het gevolg hiervan zal weer zijn, dat meer liefhebbers aan een race zullen willen meedoen. Men ziet verder niet in, waarom Nederlandse rijders niet even grote successen zullen kunnen behalen als buitenlanders. Toch is men zich er van bewust, dat de Nederlandse rijders in vele dingen ver achter staan, niet alleen op het gebied van ervaring en tactjek, maar ook wat het materiaal betreft. Daarom bestaan er plannen in navolging van het buitenland om een coureurscursus in ons land uit te schrij ven, waarschijnlijk in het volgend voor jaar, waarvoor het circuit van Zand voort zich uitstekend leent. POSTDUIVEN Leidse Postduivenclub. Wedvlucht vanaf Vilvoorde (België), afstand pl.m. 138 km. Uitslag: Gebr. de Groot 1, 3, 4, 5, 9; W. Meijers 2; P. Marks 6; N. Ouds hoorn 7; J. Vogelenzang 8; J. de Groot 10. Eerste vogei te 10.14.34 uur (1026.82 m. p. m.), laatste duif te 10.51.12 uur (802.82 m. p. m.). „De Rynkllevers" (Leiderdorp). Vlucht op Vilvoorde (België), afstand hemelsbreed 138 km., in concours 154 duiven, om 8 uur met Oostenwind ge lost. De le duif werd geconstateerd orr 10.11.48, snelheid 1028.39 m. p. m., laatste 10.46.13 met 828.28 «m. p. m. De tien eerst geconstateerde zijn van Jac. v. d. Wal 1, 8, 10; G. P. Onvlee 2; A. Janssen 3; N. Hoogervorst 4; H. en J. v. Alphen 5, 6; C. Onderwater 7; A. Dubbelaar 9. De Reisduif (Hazerswoude). Wed vlucht vanaf Quievrain, afstand 320 km. In concours 71 oude duiven, gelost om 12 uur met sterke Z.O. wind; aankomst eerste 3.41.05, snelheid 895 m. p. m., laat ste 4.11.58, snelheid 785 m. p. m. Uitslag: C. Groen 1, 2, 11, 13, 21; P. van der Male 3; W. Lindhout 4, 6, 7, 10, 16; W. de Het leeft voort op de akker en in de manege r\e stedeling bemerkt tegenwoordig niet veel meer van het paard en de rol, welke het nog steeds speelt. Er zijn andere tijden geweest. Zelfs in een wereldstad als Rotterdam waar toen fle sleper ij voornamelijk met paarden werd verricht en dat was nog tot aan de oorlog. Allerlei factoren waren toen oor zaak, dat paardentractie door vele slepers goedkoper werd beschouwd dan vervoer per motor-as. En daarna kwam de oorlogstijd met al zijn el lende, maar ook met al zijn paarden! Het paard kwam weer terug in het stadsbeeld, want het moest met zijn trekkracht dat gaan doen, wat vóór dien door honderden en duizenden auto's werd verricht. Enhet paard dééd het. Het paard heeft ons volk mede door zijn arbeid in leven gehouden. Als er geen paarden vol doende meer v/aren geweest, zouden de boeren niets hebben kunnen ver bouwen en de stedelingen zouden van honger zijn omgekomen. Na afloop van de bange oorlog zag men al spoedig, zeer spoedig, de paarden weer verdwijnen en vermoe delijk neen zeker zijn er méér verdwenen dan er in de oorlogsjaren bij zijn gekomen. Beëindiging van elke oorlog brengt altijd een sprong- vooruit met zich en meer in het bij zonder op technisch gebied. Men denke slechts aan de sprongen-voor- uit in de aviatiek na de eerste en thans ook weer na de tweede we reldoorlog. Maar zo ging en gaat het ook bij de techniek-toepassing in de landbouw en bij de motorische trac- tie-toepassing in het gewone zakelij ke leven. Weliswaar moet men later wel een retireren, zoals dat b.v. in de landbouw al reeds is voorgekomen, wanneer men bemerkt, dat men toch al te spoedig en te onoverdacht van paardentractie naar motor-tractie is overgegaan. Neen, het paard speelt nog wel de gelijk een rol van betekenis in ons volksleven. Er zijn zelfs méér paar- De Blauwband (Sassenheim). Wed vlucht met oude duiven vanaf Quievrain, 210 km. In concours 118 duiven, los 12 uur, aankomst eerste 3.41.51, snelheid 950 m. p. m., laatste 4.8.57, snelheid 845 m. p. m. Uitslag: J. F. Emmerik 1, 5, 6, 17, 21, 27; L. J. Drost 2, 16, 24; A. P. Eist 3. 7, 19, 22; H. J. Krom 4; H. van Nie- kerk 8, 11, 13, 28; P. Krom 9, 23; W. v. d. Zwart 10, 14. Warmond. Wedvlucht vanaf Vil voorde, afstand 141 km. Gelost om 8 uur bij Oostenwind. Aankomst eerste 10.09.44, laatste 10.37.04. Uitslag: P. v. d. Drift 1, 3, 10, 18, 23; Dr. J. Venker 2, 5, 8, 9, 11, 19, 20; W. de Vos 4, 17; Q. Onderwater 6; B. ter Beek 7, 16, 21. De Witpen (Zoetermeer). Wedvlucht vanaf Maastricht, in concours' 110 dui ven, gelost te 8 uur; aankomst eerste 1.59.54; laatste 10.33.33. Uitslag: M. Ponse 1, 4, 13. 22, 27; N. de Braber 2, 5, 7, 8, 1, 12, 15, 18, 25. 28; L. v. d. Goes 3, 10; S. Hogendoorn 6, 17. den momenteel in Nederland dan vóór de oorlog. Had u wel niet ge dacht? Maar vergeet niet, dat er zó veel „kleine boeren" zijn, die zich nog niet de luxe kunnen permitte ren van een tractor. Het zou trou wens ook niet lonen. En het aantal grote en middelgrote boeren, die wèl een trekker aanschaffen kunnen en waar het werken met zo'n duur instrument min of meer rendabel is, is betrekkelijk gering, vergeleken met het totaal aantal boeren in ons land. Maar naast het gebruik, dat men van het paard maakt als bedrijfs- paard, als werkpaard, wordt het ook nog gebruikt voor de sport en ook al weer meer dan men wel denkt. Om te beginnen zijn daar dan toch zeker een tienduizend jonge boeren, die te paard elke week bij goed weer als lid ener landelijke rij- vereniging in het zadel stijgen. Deze nuttige verenigingen zijn over het gehele land verspreid maar vooral in het R.K. Zuiden bijzonder sterk in aantal. Voorts vindt men er veel in Gelderland. Deze jongeren rijden echter uitsluitend op hun eigen paar den, op de paarden dus, welke in het bedrijf worden gebruikt. Zulks in te genstelling tot die velen, die spe ciaal voor hun liefhebberij een of meer paarden gekocht hebben: z.g. sportpaarden. Van laatstgenoemde soort zijn er echter óók heel wat. Om te beginnen zijn daar de z.g. burgerruiters, waaronder wij ver staan diegenen, die in de maneges, welke in vrijwel elke stad van enige betekenis voorkomen, les nemen of paarden huren om daarmede naar buiten te rijden. Tussen twee haak jes: die benaming „burgerruiters" stamt uit de tijd toen men nog vele militaire ruiters had en de beste rui ters werden gevonden onder de ac tief dienende officieren van cavale rie en artillerie. Thans zou de beti teling „burgerruiter" nog dienst kun nen doen als tegenstelling met „lan delijk ruiter", waaronder men ver staat degene al of niet boer zijnde die lid is van een landelijke' rij- vereniging en daar het rijden be oefent. Nu ons leger gemotoriseerd is en alle bereden onderdelen verdwenen zijn speelt vanzelfsprekend het mili taire gedeelte geen rol van beteke nis meer in de wereld der paarden sport. Wèl zijn er nog enkele officie ren, die thans bij andere legeronder delen dienende, toch van hun vroe gere opleiding profiteren en nog wel eens in wedstrijden uitkomen, maar dat is meer een toevallige samenloop der omstandigheden. Het zijn de z.g. burgerruiters, die dus in onze belang rijke wedstrijden, zoals in het tot nu toe énige internationale concours hippique, dat in ons land wordt ge houden n.l. dat in de Kralinger Hout, de eer van de Nederlandse paarden sport zullen moeten hoog houden. En daar is wel wat voor nodig, want men vergete niet, dat wij vrij veel op het gebied der ruitersport hebben gepresteerd. Men denke slechts aan een Pahud de Mortagnes, Olympisch kampioen 1928. Ook onze landelijke ruiters hebben een uitstekende naam gekregen in de betrekkelijk korte. tijd van hun bestaan. De bonden, waarin zij ondergebracht zijn, be staan nog geen 25 jaar. En toch heb ben zij tot ver over de grenzen een uitstekende reputatie. Naast deze talrijke sportbeoefena ren, die allen voor hun liefhebberij een paard nodig hebben, zijn daar dan nog de vele honderden dravers- en renpaarden-eigenaren. Vooral harddravers zijn er heel wat in ons land. Eigenlijk meer dan ons lief is, want het is altijd nog zo geweest, dat vele varkens de spoeling dun maken en op het tprrein van de draf- en rensport is het al niet anders. Zó heel hoog zijn de uitgeloofde geld prijzen nu ook niet en hoe meer er mededingen, des te geringer is de kans om een goede schep haver te verdienen. Renpaarden J de z.g. volbloeds hebben wij aanzienlijk minder. Hoe wel de rensport minstens zo interes sant is als de drafsport, heeft men in ons land toch over het algemeen meer belangstelling geconstateerd voor de draverijen dan voor de ren nen, welke laatste wedstrijden, zoals men wel zal weten, in galop worden gereden. Machtig interessant, vooral als men hindernissen te zien krijgt met massieve obstakels. De kwali teit van onze dravers is lang niet slechts en enkele dingen van tijd tot tijd zelfs mede in internationale wedstrijden, terwijl er één paard is, dat een Europees record op zijn naam heeft staan. De renpaardenstapel is veel kleiner en de belangrijkheid daarvan derhalve ook in verhouding. Tenslotte kennen wij nog die tal rijke tuigpaarden, welke men op de landelijke concoursen-hippique kan bewonderen. Zeldzame dieren in het fokken waarvan onze boeren wel uit munten. Geen wonder, dat er nog steeds naar verre landen worden ge ëxporteerd tegen goede prijzen. Machtig zijn hun gangen, terwijl zij toen dikwijls van „gewone kom af zijn''. Maar wij hebben ook koetsiers, die in staat zijn alles uit een paard te halen, wat er in zit. Zo ziet men, dat in deze tijd van motorisatie het paard nog een be langrijke rol speelt en velen een mo ment van aangename ontspanning verschaft, een ontspanning, welke de motor ons niet kan geven. Wilt U iets weten? Vraag: Plaats van handeling van Shakespeare^ „Leer om leer". Antwoord: Wepen. Vraag: Kortste weg per motor van Leiderdorp naar Megen (N.B.); hoe veel km? Antwoord: Leiderdorp, Koudekerk, Alphen, Bodegraven naar rijksauto weg, Utrecht, Enspijk, Geldermalsen, Tiel, Wamel, Oyen, Megen; afstand 106 km. Vraag: Route Leiden naar Oister- wijk (N.B.) per fiets? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Zevenberg- schen Hoek, Terheyden, Breda, Til burg, Oisterwijk; afstand 110 km. Vraag: Route van Alphen naar Goch (D.) per fiets; hoeveel km? Antwoord: Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Zeist, Wouden berg, De Klomp, Ede, Arnhem, Nij megen, Kleef, Goch; afstand ruim 140 km. 3? Net Dagmeisje en een werkster gevraagd, voor enkele dagen per week. Mevr. Topper, Breestr. 105. A.s. Bruidjes huurt uw Bruidsjapon bij C. de Groot van Egmond, Haarlemmer straat 145147, Leiden. Zeer grote keuze nieuwe iaponnen, ook kinder en bruidsjurkjes, sluiers, Avondjaponnen. <3? Openlijk dank aan God op voorspraak van de H. Clemens, voor verhoord gebed. 2630 3? Brillen J. A. Verheul. Haarlemmerstraat 86, er kend opticien levert u elk gewenst montuur en gla zen. Automatische slijpin- richting. Ruime sortering. Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. <2* Zoekt U een goede be trouwbare motor, een ech te dienstmachine? Valk heeft ze in voorraad voor slechts 1620,zo'n beste Puch, ook voor ziispan; a. d. H. Schouw, Voorschoten. Dubbel Lastex Kinder Badpak in div. kleuren A QA 2 tot 7 laar Lastex Dames Badpak, in div. kleuren A QA maten 38 tot 46 Lastex Dames Badpak met rokje, in de nieuwste Q QC pasteltinten O.J/ü Dubbel Lastex Dames Badpak 2 delig, onC in -div kleuren Satijn Dames Zonnepakje 1 O QP Dubbel Lastex Gangetje 4 Leiden Telefoon 25969 Te koop gevraagd an tieke staande klok, stoel- tjesklok en staartklok, hout of uurwerk stuk en wormgaatjes geen bezwaar Br. onder no. 9932 bureau van dit blad. fS" Te koop in goede staat zijnde Kinderwagen Te bevragen Lage Morsweg 59, Leiden. 2624 3T Gemakkelijk betalings voorwaarden? Voor solide personen verkrijgbaar op gem. betalingsvoorwaar den herencostuums, mantel costuums, mantels, dames- en heren regenkleding, be taalbaar in 6 of 12 maan delijkse termijnen. Vraagt inlichtingen. Br. onder no. 2623 bureau van dit blad. 2 Drankbestrijders geeft U op als collectant of col- lectrice voor Blauwe Week collecte 17 tot en met 22 Mei. Secretariaat collecte comité, Oude Vest 11, te lefoon 20572. 9952 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f 1.50 uitsluitend tegen contante oetalir.g 3? K. Bakkersknecht zo spoedig mogelijk gevraagd, zelfstandig kunnende wer ken, bii N. C. Doeswfjk, Ophelialaan 81, Aalsmeer. Aantrekkelijk zelfstan dig beroep (ook voor emigranten). Opleiding tot Ohiropodist(e). (Peducure en algeh. voetverzorging). Inlichtingen voor de cur sus te Den Haag Bestuur Academie v. Chiropody, Dir. L. H. Kuipers te Den Dol der. G evestigd sedert 1928. 9954 3? Vree wijkhuis bezocht, tevreden gekocht. Dames truitjes in diverse tinten f 3.75, Popeline Blouses 8.75, Popeline Rokken 14.95, Wollen Blouses en Vesten. J. D. v. Egmond, Boisotkade 1 over Sterre- wacht, Leiden. 2633 3? Polshorloges in alle prij zen. Klokken met en zon der slag. Wekkers, meta len horiogebanden enz. Al les met garantie. W. van Kampen, Mare 102. 2626 3F Uw adres voor rolfilms kleurenfilms, ontwikkelen en afdrukken is natuurlijk Pijl, Haarlemmerstraat 108 Leiden. 3? Dames de beste perma nent vindt U bij ons. Geen warmte op het hoofd. Be spreekt vroegtijdig. Perma nent 7 en f 10. Haarknip pen in de meest moderne stijl. Onduleren, Wassen, Watergolven, haarverf. He ren bezoekt de kapper voor lastig haar. Het Kappers huis, Apothekersdijk no. 8, telefoon 26218. 2625 t0,,BlvInd'.en i J gegarandeerd dividend 5 overa»o*£ denlersv/aren Alleen Donderdagsr 2 Tulbandbollen voor 25 ct. bij da bezorger» an ip da Banketwinkel iet 30 „VOORUIT" u.a. Hoofdkantoor: Korevaarstraat 30 Sierteeltvergunningen J aarteelt, Periode van warme en koude kas of bak. Bloemisterij A. of B. In- en verkoop J. Eist- geest, Zuideinde 99A, Roe lof ar ends veen. Telef. 291 K 1713. 3? Wasmachines. Hon derden guldens besparing! Door het kopen van een wasmachine zonder onder houd en zonder slijtage. De beste wasmachines tegen de laagste prijs. Ook op gemakk. betalingscondities. Vraagt prospectus FF. bij Vewa, Hoogstraat 196, te Schiedam. Tel. K 1800-66479 3F Afbetalingsbedrijf vraagt prima colporteur. Br. onder no. 2622 bureau van dit blad. CP Wegens vertrek aange boden pracht sleestofzui ger, 125 Volt, geheel com pleet z.g.a.n. f35—. Phi lips radio 290 U, 3 golfbe- reiken, pracht geluid ƒ55. Te bevragen Oude Varken markt 28 (bij het Noord einde). 2629 3? Kousen reparaties, nog dezelfde dag gereed! Bij aankoop van kousen ont vangt U een bewijs voor gratis reparatie! Novelty. Haarlemmerstraat 16. |3P Opleiding tot Chiropo- dist(e). (Pedicure en alge hele voetverzorging). In lichtingen voor de cursus te Den Haag Bestuur Aca demie voor Chiropody te Den Dolder. 9954 Gevraagd; Siert. Ver gunning warme en koude kassen en bakken; open grond A en B Jan.-Dec. Te huur gevraagd 100 R.R. A en B. c.v. N. Bakker Hz Roelofarendsveen K 1713 no. 487.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8