Nederlandse Bank laat optimisme horen over de economie van 1953 in ons land Eerste Kamerleden krijgen hoger vergoeding „verblijfkosten" Roofoverval op invalide Roode Kruis hield Voorlichtingsdagen WOENSDAG 12 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Naast een aanzienlijke stijging der productie, bleef huurvraagstuk urgent Ondanks de ernstige natuurramp, die het Zuidwestelijk gedeelte van ons land In Februari trof, ls het jaar 1953 voor de Nederlandse volkshuis houding In haar geheel in bijna alle opzichten een bijzonder gunstig jaar geweest. Weliswaar veroorzaakte de ramp een schade van meer dan 5 pet. ran het nationale inkomen, doch daar stond tegenover, dat de productie- derving ten gevolge van de ramp, die ca. 1 pet. van het nationale inkomen bedroeg, verre werd overtroffen door de toeneming van de productie, die het gevolg was van een algemene op leving, in de economische activiteit. Deze opleving bracht naar schatting een stijging van het nationale inko men met ca. 6 pet. en een stijging van het volume van de nationale pro ductie met ca. 8 pet. ten opzichte van het voorafgaande jaar. Zij ging ge paard met een uitbreiding van de werkgelegenheid, die het acres van de beroepsbevolking overtrof en der halve leidde tot een vermindering van de werkloosheid. Bovendien leid de zij tot een aanzienlijke verhoging van de productie per arbeider, gevolg, ▼an een belangrijke verbetering van het productie-apparaat, bij een rela tief geringe uitbreiding van het aan tal arbeiders. Aldus merkt de president van De Nederlandse Bank, dr. M. H. Holtrop, op in zijn jaarverslag over 1953. Aanzienlijk stijging van productie De financiële resultaten voor het bedrijfsleven, zo zegt dr. Holtrop verder, Waren onder deze omstandig heden gunstiger dan in 1952. In het bijzonder geldt dit voor de binnen landse afzet. Het physieke volume van de productie was aanzienlijk gro ter, de slechts weinig verhoogde loonkosten gingen samen met een sterk verhoogde arbeidsproductivi teit, de grondstoffen daalden, de bin nenlandse groothandelsprijzen voor afgewerkte producten en de ver koopprijzen op de kleinhandel ver toonden daarentegen slechts een ge ringe daling. In de export was de ge middelde prijsdaling evenwel aan zienlijk; zij deed daar de voordelen van gedaalde grondstofkosten en ge stegen arbeidsproductiviteit veelal te niet. De reële lonen ondergingen ten op zichte van 't voorafgaande jaar slechts een geringe verhoging, be rekend op basis van de officiële in dexcijfers der regelingslonen ener zijds en de kosten van het gezinsver- bruik anderzijds. De werkelijk ver diende lonen stegen echter iets meer dan het indexcijfer van de regelings lonen zou doen vermoeden: de ver hoging der verdiende weeklonen, ten gevolge van de op steeds ruimer schaal toegepaste tariefionen en prestatie-toeslagen, komt imtmers in Aetherklanken DONDERDAG het indexcijfer der regelingslonen niet tot uitdrukking. Het particuliere verbruik vertoon de na een stilstand in 1952, in 1953 zowel in totaal als per hoofd van de bevolking, een vooruitgang. De ont wikkeling der spaarcijfers wijst op een verdere toeneming der particu liere besparingen. De investeringsactiviteit onderging een gunstige invloed van het herstel van de rampschade en van de uitbrei ding van het woningbouwpregram- ma waartoe reeds in 1952 was be sloten. De industriële investeringen bleven echter volgens schatting, ten achter bij het peil, dat in 1951 was bereikt, en bij de taakstelling in de Vierde Industrialisatie-nota van de minister van Economische Zaken. Op zichzelf kunnen de conjunctu rele omstandigheden van 1953 daar voor nauwelijks verantwoordelijk worden gesteld. De uitbreiding van het verbruik, de buitenlandse afzet en de gestegen bedrijfsresultaten moeten op zichzelf stimulerend op de investeringskost hebben gewerkt, daarentegen kan vooral de prijsdaling in de export tot voorzichtigheid heb ben gemaand. Financiën. Op financieel en monetair gebied bracht 1953 een verdere versterking van de positie van ons land. Dit was vooral te danken ^an het opnieuw zeer gunstige beloop der staatsfinan ciën. Ondanks de hoge uitgaven voor het rampherstel wist de schatkist. roep overigens mede strekte ter voor- ziening in verwachte behoeften voor 1954 tot een liquiditeitsoverschct, dat voor een groot deel werd gebruikt voor aflossing van vlottende schul'd in handen van het handelsbankwe zen, De lagere publiekrechtelijke licha men, met name de gemeenten zagen ten gevolge van een uitbreiding van het woningbouwprogramma nun uit gaven toenemen. Daarentegen deden zij een veel geringer beroep op de kapitaalsmarkt dan in 1952, hetgeen leidde tot een liquiditeitstekort, dat gemakkelijk gedekt kon worden uit de liquide middelen, die in het voor afgaande jaar waren geaccumuleerd. Het monetaire resultaat van de fi nanciering van de overheidssector in zijn geheel was een deflatoire druk op de volkshuishouding, welke overi gens aanzienlijk geringer was dan in 1952 en welke meer dan volledig ge compenseerd werd door de inflatoire invloed, die vanuit het buitenland bij voortduring op de binnenlandse eco nomie wordt uitgeoefend. Deze krach ten, te zamen met de monetaire in vloeden, die uitgingen van de finan cieringsverschijnselen in de sector der fondsen en spaarbanken, alsmede die der gezins- en bedrijfshuishoudingen, resulteerden enerzijds in de opleving van de binnenlandse conjunctuur, an derzijds in een betalingsbalansover schot, dat, hoewel geringer dan in 1952, toch nog aanzienlijk mag wor den genoemd. Het totale overschot op de beta lingsbalans, met inbegrip van het nor male kapitaalsverkeer en de aflossin gen op de buitenlandse schula, beliep 1017 millioen; de aanwas van de onder meer dank zij een nog voort- goud- en deviezenvoorraad van De gezet inhalen van belastingachterstand Nederlandse Bank was voorname en een nog steeds achterblijven van de militaire uitgaven bij de gebud- geteerde voorzieningen, een midde lenoverschot te behalen, dat groot ge noeg was om de budgetaire aflossin gen op de geconsolideerde binnen- en buitenlandse schuld ongeveer te dek ken. Onder die omstandigheden leidde het beroep, dat de Schatkist Op de kapitaalmarkt kon doen welk be- lijk ten gevolge van de terugbetaling van het destijds bij het Internationale Monetaire Fonds opgenomen crediet geringer en beliep ƒ843 millioen. Deze toeneming van de goud- en de viezenvoorraad van de Bank over trof aanmerkelijk de toeneming van het totaal der liquide middelen in handen van publiek en bedrijfsleven en betekende derhalve een werkelij ke versterking van de dekkingsposi- In de Eerste Kamer was aan de orde het wetsontwerp: herziening van de regeling der vergoeding voor verblijfkosten van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer KROPMAN (KVP) zegt, dat zijn fractie verdeeld is ten aan zien van dit wetsontwerp. De leden zijn niet verdeeld wat betreft de te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1953: daar zijn zij allen tegen. Een groep leden van de fractie acht een verhoging van de vergoeding voor 4-voudige... inderdaad vul betere werking Doordat in één labiet Chefarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krechliger en helpt het ook daar, waar andere middelen (alen. Minister Algera moet rust houden Mr. J. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat, is gisteren in het „Bronove" te Den Haag opgeno men. Hij blijft enige tijd onder ob servatie en zal daarna waarschijnlijk enkele weken rust moeten houden. De katholieke minister Witte (van Wederopbouw en Volkshuisvesting), zal voorlopig voor zijn anti-revolu- tionnaire collega waarnemen. Hoge ambtenaren van hét departement van Verkeer en Waterstaat zullen sommige officiële verplichtingen, die anders door de minister waren ver vuld, voor hun rekening nemen. In Haagse kringen wordt het nieuws over de ziekte van de bewindsman in onmiddellijk verband gebracht met het zeer vele werk, dat hij heeft moeten verzetten na de watersnood ramp. Vacantie regeling voor ambtenaren Voor de overheidsdienaren wordt momenteel een geheel nieuwe ver lofregeling voorbereid, die als voor naamste gevolg zal hebben dat de kortste vacantie zal worden ver lengd van 12 tot 14 werkdagen. Volgens het huidige, jarenlang be staande systeem bepaalt het basis salaris van een ambtenaar de duur van zijn vacantie. Bij de nieuwe opzet wil men uit gaan van het aantal dienstjaren. Het minimum aantal verlofdagen zal worden gebracht van 12 op 14 werkdagen. De vacantie wordt lan ger na een diensttijd van 15, 20, 25, 35, 40 en 50 dienstjaren. Voor jeugdige, niet vast aangestel de arbeidscontractanten zal een gun stiger regeling tot stand komen. De instanties die over deze ver lofregeling moeten adviseren en be slissen voeren momenteel besprekin gen over deze aangelegenheid. (Tel.) acht met de Grondwet, vooral ten wttwr^ttm t ac\i iw aanzien van de vergoeding van de M' j president. Andere leden van de Ka- 7.00 KRO. aa j mer zijn het daarmee niet eens. Zij huldigen een minder enge interpre- de verblijfkosten niet gewenst, om-Grondwet. Spreker heeft de indruk, dat zij dit niet in overeenstemming I dat hetgeen thans wordt voorgesteld, werp stemmen; andere leden zullen hun stem niet aan het wetsontwerp onthouden. De MINISTER VAN BINNEN LANDSE ZAKEN, de heer BEEL, zegt ook van mening te zijn, dat hier voorzichtigheid geboden is. Maar het is hem niet mogelijk, om prof. Mole naar te volgen, als hij spreekt van grondwettelijke bezwaren. Er is een merkwaardige evolutie te constate ren ten aanzien van de reis- en ver blijfkosten: er i3 evenwel nimmer, iets gebleken van strijdigheid met de 1 wonende aan de Prinsengracht te Amsterdam, gistermiddag van huis 2 jaar voor hoofdschuldige Voor de Maastrichtse rechtbank is twee jaar geëist wegens medeplich tigheid aan geweldpleging gevolgd door diefstal, tegen een 28-jarige uit Maastricht, die op 28 Februari van dit jaar (Carnavalszondag) een over val beraamd had op de alleenwonen de doofstomme kleermaker J. Coolen aan de Calvariestraat te Maastricht. De dader had daarvoor zich de hulp verzekerd van een 22-jarige on toerekenbare jongeman, die met een strijkijzer de kleermaker tegen de grond sloeg en zich daarna van een buit van slechts twee gulden nad kunnen verzekeren. In de woning bevonden zich echter wel een paar duizend gulden. Hoewel de 28-jarige slechts van medeplichtigheid beschuldigd was, vroeg het O.M. tegen deze man twee jaar, omdat hij de eigenlijke dader had overgehaald door aandrang op deze zwakke natuur uit te oefenen. Tegen de dader was de eis: ontslag van rechtsvervolging en ter beschik king stellen van de regering me' op sluiting in een krankzinnigengesticht Uitspraak Dinsdag 25 Mei. WERING VAN HONDSDOLEH1D. De Eerste Kamer heeft nog zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan de wets ontwerpen tot aanvullen van de vee- Wet en tot nadere wijziging van de veewet. De voorgestelde wijzigingen bevat ten bepalingen, welke de regering de nodige bevoegdheden verstrekken met betrekking tot de wering van hondsdolheid, welke onze grenzen reeds dicht is genaderd. Deze ontwer pen zijn in de afdelingen behan deld. Gouden vondst in hol van de leeuw Terwijl een brigadier van politie, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.: 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram., 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Waterst.; 9.4Ó Schoolradio; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken: 11.45 Kamerkoor en so liste; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch- conc.; (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.; 12.3312.40 V. d. boeren); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nws; 13.20 Alt en piano; 13.45 Gram.; NCRV: 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw: 15.15 Gram.; 15.25 Kamermuz.; 16.00 Bijbeloverden king; 16.30 Instr. ens.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Kamerork.; 18.15 Vo caal ens.; 18.35 Raadhuispraat"; 18.45 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Voor de jeugd; 19.30 Kerk-orgelconc.; 19.55 „Ga meer naar Jubo II"; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 21.50 „Ik denk er zo over., en U?" 22.00 Gram.; 22.10 Mil. rep. 22.20 Orgelconc.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Geestelijke liederen; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Gram.; 10.50 V. d. kleu ters; 11.00 „Uit de schuifla"; 11.45 Voordr.; 12.00 Twee piano's; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gevar. muz.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Cabaret; 14.30 Fa got en klarinet; 15.00 V. d. zieken; 15.45 Gram.; 16.15 Tuinbouwpraatje; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitz.: „Nederland en de Wereld: Indrukken uit Turkije"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen 18.25 V. d. jeugd; 18.40 Rep. of gram.; 18.45 Lichte muz.; 19.00 V. d. kind.; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.10 Jazz-sociëteit; 19.40 Rondetafelparlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Voordr.; en muz. 20.15 Omr. ork. en sol.; 21.15 Interv. over rei zen in België; 21.30 Lichte muz.; 22.00 De Conferentie in Genève: 22.05 Vierhandig pianospel; 22.30 Gram.; 22.45 Sportact; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram.; tatie van de Grondwet. De hele frac tie acht het gewenst, dat in de toe- Het wetsontwerp, wordt tenslotte met 2812 stemmen aangenomen. (Tegen stemmen de WD-fractie, de CPN-fractie, de heren De Goey en heren Hellema, Anema en Diepen horst, en van de CHU de heer Ger- retson. Men hoopt het aantal hel pers op 16.000 te kunnen brengen. Voor dit alles is modern fractie verdeeldheid bestaat. Zo zal materiaal onontbeerlijk, een aantal leden tegen het wetsont-Bii de joneste watersnood- m (Slot) ramp heeft het R.K. uitste- De Voorlichtingsdagen kend werk gedaan, zoals van het Roode Kruis heb- trouwens vroeger bij Bor- ben ongetwijfeld verhelde- culo, de watersnoodramp in rend gewerkt ten aanzien 1916 en bij zoveel andere van het vele werk, dat gelegenheden. We hoorden dat de com mandoposten zowel de lan delijke. de gewestelijke, de districts- en de plaatse lijke, primitief zijn geou tilleerd. Hierin zal verbe tering moeten komen. Ook komst het systeem der vergoedingen! Kraayvanger (KVP), van dé AR de fundamenteel wordt gewijzigd. 1 De heer BRANDENBURG (CPN) verklaart zich tegen dit ontwerp, on der andere omdat deze verhoging niet verantwoord is tegenover de bevol king. Prof. MOLENAAR (WD) noemt; drie bezwaren tegen de verhoging! van de verblijfkosten-vergoeding, j Dit bedrag is een schatting en de 30,die tot dusver werd uitge keerd, was al te hoog. Ten tweede heeft hij bezwaar tegen de verho ging van de verblijfkosten van de voorzitter. Dat dient te worden op gelost door een vergoeding voor re presentatiekosten toe te kennen. Ten derde is de heer Molenaar tegen de invoering van deze wet met terug werkende kracht. Hy betoogt aan de hand van de historie, dat men op de verkeerde weg is bij aanvaarding van dit systeem. De heer IN 'T VELD (PvdA) zegt, dat hij er namens zijn fractie op aan wil dringen, dat bij de komende Grondwetsherziening dit probleem een betere oplossing krijgt. In tegen stelling tot prof. Molenaar merkt hij op, dat het begrip „verblijfkosten" in de Grondwet nooit in strikte zin is opgevat. Dan zou ook het krijgen van een abonnement op de Spoor wegen niet met de Grondwet over eenkomen. Ook in zijn fractie is men het niet geheel eens met de verho ging van de vergoeding voor de voor zitter. Bij gebreke aan een betere oplossing, zullen zij deze verhoging echter aanvaarden. Het moeilijkste punt was voor de fractie het punt van de terugwerkende kracht. Met een zekere tegenzin zullen zij dit punt echter aanvaarden. De heer KOLF (CHU) zegt, dat de bezwaren van een groot deel van de fractie door minister Beel zijn weg genomen. Wat betreft de bezwaren van de heer Molenaar, zegt hij, dat de verblijfkosten in de loop der ja ren alveel zijn verhoogd, en toen werd er niets gezegd De grootst mo gelijke meerderheid van zijn fractie is voor dit ontwerp. De verblijfkos ten-vergoeding zal per jaar thans 2500.bedragen, hetgeen toch niet meer is dan een ruime vergoeding voor de verblijfkosten. De heer RIP (AR) zegt, dat in zijn was, heeft (hebben) een onbeken de (n) diens buitendeur geforceerd. Toen de politieman thuis kwam, Doordat de 20-jarige motorordon- nance A. Meyer, afkomstig uit de Koning Willem III kazerne te Apel doorn, Maandagmiddag tijdens co lonnerijden op de weg Apeldoorn Amersfoort plotseling naar links uit week, werd hij gegrepen door een vrachtwagen uit tegengestelde rich ting en zo ernstig gewon-1 dat hij kort na hét ongeval overleed. Men vermoedt, dat de motorrijder, die naast het slachtoffer reed, vlak voor het ongeval de motor van de verongelukte militair geraakt heeft, waardoor deze de plotselinge zwen king maakte. ZUSTERHULP VOOR CAPUCUNEN. Het nieuwe seminarie van de pa ters Capucijnen, dat te Oosterhout in i aanbouw is en dat waarschijnlijk in September gereed is, zaleen be langrijke uitbreiding krijgen. Aan sluitend Op het seminariecomplex zal een klooster worden gebouwd voor zusters, die de zorg voor de keu ken en verdere huishoudelijke werk zaamheden op zich zullen nemen. KONINGINNEDAG IN KOREA Koninginnedag 1954 is ook voor de militairen van het Nederlands deta chement Verenigde Naties in Korea niet onopgemerkt voorbij gegaan. De commandant van he't NÏDVN, luite- NATIONALE INZAMELING FLESMAN-MONUMENT. Over beide radiozenders heeft gis teravond de minister-president dr. W. Drees, gesproken over de natio nale inzameling ten bate van het Plesman-monument. Het initiatief is genomen door per sonen, die door nauwe banden met dr. Plesman verbonden waren. Het werk comité wordt geschraagd door een ere-comité onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Het monu ment zal worden opgericht op het duin ten Oosten van het hoofdkan toor der KLM in Den Haag, dicht by d.e plaats waar Plesman woonde. De actie voor de inzameling van de benodigde gulden zal kort en krachtig zijn. Zij zal alle Nederlanders de ge legenheid geven te tonen, dat zij het nageslacht willen doen weten wat Albert Plesman voor Nederland heeft betekend. Het gaat om een nationale manifestatie, waarvan de resultaten de na-oorlogse herrijzenis van Ne derland, in het bijzonder op lucht vaartgebied zullen moeten symbili- seren. De bijdragen, waarvan dr. Drees vertrouwt, dat zij zullen toestromen, worden gaarne ingewacht op girore kening nr. 630.000 ten name van „Na tionaal Monument dr. A. Plesman". CHAUFFEUR KNOEIDE MET BUSKAARTJES. „Het bedienend personeel van de stadsbussen te Utrecht staat bekend om zijn prettig optreden en betrouw baarheid. Daarom is het heel erg, dat deze chauffeur een smet op het corps heeft geworpen". Aldus de officier van Justitie bij de Utrechtse recht bank, toen de 27-jarige W. W. v. R. terecht stond. Hij had het ontvangen geld voor buskaartjes niet geheel afgerekend en zich daarvan in acht maanden 600 toegeëigend. Deswege eiste de officier een ge vangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte had bij zijn huwelijk ailes op afbetaling gekocht. Daar zat bij nog steeds aan vast. Om uit die schuld te komen, was verdachte's vrouw aanvankelijk blijven werken, maar moest daarmee ophouden te gen de tijd, dat een kind werd ge boren. Een extra-belastingaansiag hal de financiële moeilijkheden nog aanzienlijk zwaarder gemaakt. Zo was de man tot zijn oneerlijkheid gekomen. Uitspraak oveT veertien dagen miste hij een ouderwets gouden j nant-kolonel C. Knuist, had bepaald zakhorloge met gouden schakelket- j dat het Nederlands bataljon zoveel ting, een vulpenhouder, een camee mogelijk vrij van dienst zou zijn. met gouden hanger en dito halsket- i De militairen ontvingen een slof si ting, alsmede een bedrag aan bank- gare'tten en een tinnetje bier. Op papier van f 350, alles tesamen voorKoninginnedag werd een aantal hoge een waarde van circa 800. Van de Zuid-Koreaanse onderscheidingen dader(s) heeft de politie nog geen uitgereikt, aldus deelt de legervoor- spoor gevonden. i lichtingsdiens't ons mede. door de verschillende on derdelen van deze indruk wekkende organisatie wordt verricht. De heer W. P. Rooden- iburg, stafofficier van het R.K.K. liet de aanwezigen een blik slaan in een Ram pendepot, waar al het daar opgeslagen materiaal uit gestald stond en waarbij men kon zien hoe alles tot in de puntjes verzorgd is. Daarna sprak de luit.-ge- neraal b.d. P. Alons, com mandant van het R.K.K. over „De Rampenorganisa tie". Hij herinnerde er nog eens aan hoe de Roode Kruis-gedachte haar oor sprong vond op het slag veld en werd belichaamd door Henry Dunant. Het opsporen van oor- logs vermisten was een der 1S dringend eerste taken, later kwam men tot hulpverlening bij Na deze inleiding vond het optreden plaats van van enige leden van het in een kwartier tijd was het gehele „ramp"-terrein verlicht door middel van een zelf gefrabiceerd licht- aggregaat. Het was een oefening, lie de paraatheid van het Jeugd Roode Kruis uit Roode ruis en de samen- Rotterdam, enige dames en heren, die een aantal opera-fragmenten ten ge hore brachten op een wij ze, die de bewondering GENERAAL ALONS: Het werk van het Roode Kruis is een prachtig werk Daarom mag het niet half gedaan worden!! behoefte aan een eigen veldtelefoon en een radio-apparatuur voor rampen, het vervoer van de lange afstand. We be- gewonden en zieken, het schikken over hygiënische instellen van hulpposten langs de wegen, de lectuur voorziening der patiënten, de bloedtransfusiedienst, dc Ken, doch ze zijn te gering moedermelkvoorziening, de in aantal. Brancards: te eenheden, zei de generaal maar ze zijn onvoldoende. We hebben kookuitrustin- moedermelkvoorziening, de ziekenwagentjes op de sta tions, de uitstapjes voor de ouden van dagen. Ook de ze moeten worden aange- organisatie en de taak der 247 colonnes werd uitvoe rig belicht waarbij in to taal 14.000 vrijwilligers weinig. Schijnwerpers en draagbare licht aggregaten, vuld, Ook dokterstassen en verpleegkoffertjes zijn te beperkt in getal. Het Roode Kruis werk afdwong van het gehoor, dat te dezen opzichte toch heus wel wat ge wend is. Des avonds werd een deel van het Roode Kruis werk in de praktijk ge demonstreerd. Daarvoor was op een terrein achter Woudschoten een vlieg tuigramp geënsceneerd, waarbij niet minder dan De tweede dag werd be gonnen met een interes sante inleiding van jhr H. Beelaerts van Blokland, hoofd van de afdeling bui tenland van het Roode Kruis, die de Conventies van Genève en Den Haag belichtte en de wettelijke ondergrond van de Roode Kruis-verdragen aan een beschouwing onderwierp, onder de titel van „Stoot en nawerking". Daarna werd een bezoek gebracht aan het Militair Sanatorium te Amersfoort, waar men een blik kon slaan in het zo voortreffe lijke Welfare-werk van het Roode Kruis, terwijl ten slotte in de middag de kranslegging volgde aan de voet van het standbeeld van Henry Dunant, waar van we in ons eerste arti kel melding maakten. Deze voorlichtingsdagen zijn betrokken, mensen die is een prachtig werk, zei dag en nacht klaar staan generaal Alons, maar juist om op te komen op het daarom mag het niet half eerste signaal en die allen gebeurem Honderden art- hun werk belangeloos ver- sen en duizenden vrijwil- richten, w.o. 400 doktoren, ligers stellen hun tija ter gewonden waren. Het hebben bij de vele persver- was een oefening in groot tegenwoordigers zonder verband, want de Zeister twijfel verhelderend ge- boïbranaweer en de ge- werkt en we hebben ge meentelijke brandweer tracht zo getrouw mogelijk beschikking, maar laat men het deze mensen dan niet moeilijker .naken d.v nodig is. Laten wij hen aan alle middelen helpen dre dienstig kunnen ziin namen eraan deel en stormden het rampterrein cp en tegelijkertijd kwam de Roode Kruis-hulp in allerlei vorm. Tenten voor het onderbrengen van ge wonden verrezen als bij to- zij het in beknopte vorm een relaas van het ver handelde te geven. Wij ho pen bereikt te hebben, dat bij velen, zeer velen, het werk van het Roode Kruis hierdoor in de toekomst v erslag uit de grond, ten- meer bekend, meer gewaar- ten ook met voorraden, deerd en dientengevolge met een complete keuken, meer gesteund zal worden. TEGEN ONEERLIJKE ADVOCAAT TWEE JAAR GEVANGENIS GEEIST De rechtbank te Zutphen heeft een vroegere advocaat en procu reur te Epe, wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar, met aftrek van voorarrest. De advocaat moest terecht staan omdat hij als curator in een drietal faillissementen gelden had verduis terd tot een totaal van ettelijke tienduizenden guldens. De officier van justitie eiste twee jaar met af trek, „opdat men niet zal denken dat de rechtbank een advocaat die zo diep gezonken is, de hand boven het hoofd houdt". De verdediger had een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf gepleit. De 55-jarige Aalsmeerse bloemen- kweker M. B., die in December j.l. door de Haarlemse rechtbank ter za ke van een omvangrijke belasting fraude tot 3% jaar gevangenisstraf erd veroordeeld (waarvan een half jaar voorarrest zou worden afgetrok ken, hoewel hij reeds een jaar gede tineerd was), zal deze zomer weer op vrije voeten komen. Het Amsterdamse gerechtshof, waarvoor de kweker in hoger beroep terecht heeft gestaan, heeft de straf n.l. gehalveerd. Gistermorgen is de uitspraak door de president voorge lezen. Verdachte werd veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenis straf met aftrek van de gehele pre ventieve detentie, die thans 1 ys jaar geduurd heeft. Naar bekend werd de kweker er van beschuldigd een bedrag van cir- 232.000 voor de belastingautori teiten te hebben verzwegen in zijn vermogensaanwas en inkomsten over de bezettingsjaren en de eerste jaren na de bevrijding. Te Bergum heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, Dinsdagmid dag de nieuwe destructor van de N.V. Thermo-Ghemische Fabrieken offi cieel geopend. De Minister noemde de destructie een noodzakelijk sluitstuk op de Vleeskeuringswet, daar er anders veel waardevols verloren zou gaan. Veeziekten, die ook voor de mens ge vaarlijk zouden zijn, worden hiermee bestreden. De onderneming te Ber gum is de eerste in Nederland, die met de georganiseerde destructie be gon. De voorzitter van de Raad van Be- heer, dr. H. Prins, deelde mede, dat door de N.T.F. in 1953 in totaal 66.000 dieren werden verwerkt, waarvan 50.000 rechtstreeks afkomstig waren van de veehouders. Hieronder waren 38.500 nuchtere kalveren, biggen en ander klein vee. Dat betekent dat on geveer 75 procent werd gevormd door kleine dieren. i 1953 bedroeg de hoeveelheid destructiemateriaal, dat verwerkt werd, zes millioen kg. Hierdoor werd een aanzienlijke besparing aan de viezen bereikt. Nu de apparatuur is uitgebried en er nieuwe gebouwen kwamen, is de capaciteit van het bedrijf opgevoerd tot 90.000 kg per dag.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6