Psychiater verklaart de arts geheel toerekeningsvatbaar Wel in de aoetjawtemede Lonen van beroepsvervoerders worden met 13-17 pet. verhoogd Bos- en heidebranden op de Veluwe en bij Utrecht Nog dit jaar zal de huishoud- kas aan gewicht winnen Pauselijke gift van f200.000 Rust voor de tuinslang De deurwaarder die koopman was Ontaarde moeder! WOENSDAG 12 MEI 1954 DE LEIDSE COUKANT TWEEDE BI AD - PAGINA 1 Vijfde procesdag Berkelse moordzaak Gezond intellect De morgenzitting van de 5e proces dag in de Berkelse moordzaak is door deskundigen en verdediging geheel gebruikt voor het houden van techni sche debatten, die de toch al vrij in gewikkelde materie nu niet direct verduidelijkten. Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend, want ook nu bleef men rondcirkelen rond het vergif, dat in de maag van het slachtoffer gevonden is, de hoeveelheid, die dodelijk ge acht moet worden en de mogelijke hersentumor. De middagzitting verlegde de aard van de rechtzitting echter; wa ren tot dan toe de technische kwes ties van de zaak en de toedracht van de moord met zijn mogelijke motie ven belicht, gistermiddag werden de schijnwerpers der publieke belang stelling op de van moord beschul digde arts gericlit, doordat de 58-ja- rige neuroloog, psychiater, dr. E. Q. H. Hoele een door hem opgemaakt rapport over de arts uitbracht. Dr. Hoele was tot de conclusie ge komen, dat de arts geheel toereke ningsvatbaar geacht moet worden. Tijdens gesprekken had de man een volkomen normale, beheerste en rus tige indruk gemaakt. Er waren geen aanleidingen te veronderstellen dat hij zou liegen of veinzen. „Niet zo dom". Toen de arts aan de psychiater had verteld, dat zijn vrouw een poging tot zelfmoord met morphine heeft wil len plegen had hij, aldus dr. Hoele, geen pertinente indruk gemaakt, dat hij niet de waarheid zou vertellen. Voorts vertoonde verdachte geen stoornissen in zijn intellectuele sfeer; hij kan juist en normaal 'begrijpen wat de gevolgen zijn van handelingen die hij verricht. Dr. Hoele verklaarde verder dat hij niet de indruk had gekregen, dat het dienstmeisje met wie de arts een verhouding had gehad, een grote rol in zijn leven heeft gespeeld. De des kundige meende dat het bestellen van cyaankali, twee dagen voor de dood van het slachtoffer, zo dom was, dat men dit nauwelijks zou kunnen verwachten van een man als ver dachte, als deze tenminste deze gifti ge stof bestelde met de bedoeling zijn echtgenote te doden. Dr. Hoele, die directeur-geneesheer is van een kliniek, verklaarde, dat bij het bestellen van vergiften er nooit overwicht wordt gegeven, zelfs niet bij goedkope stoffen; dit in tegenstelling met een verklaring van een andere deskundige,. „Zelfmoord niet aannemelijk". Er werden voorts vragen gesteld over de mogelijkheid of de overle den doktersvrouw zelfmoord zou hebben gepleegd. Er kan veronder steld worden dat het slachtoffer cyaankali in haar poeder had ge daan, welke poeder dan door haar man, die hiervan natuurlijk niets wist, aan> haar zou worden gegeven. Dit was volgens dr. Hoele niet zeer aannemelijk. De verdediger.mr. Huygens, vroeg dr. Hoele of het mogelijk was dat een verbalisant, die vijftig jaar oud is, zich na veertien maanden kan herinneren dat een fotomapje heeft gezeten in een portefeuille, die hij nakeek zonder naar iets bepaalds te zoeken. Dit vond dr. Hoele zeer merkwaar dig. Afkeer tegen schoonoude». Dr. Hoele geloofde niet, dat in deze zaak sprake is van een „crime passionel"; wel had de arts een grote afkeer tegen zijn echtgenote en zijn schoonouders, verklaarde dr. Hoele. „Kent u, dokter, in uw omgeving gevallen", zo vroeg mr. Huygens, waarbij de man en de vrouw een af keer van elkaar hebben, zonder dat bij hen de gedachte aan moord op komt?" „Natuurlijk", antwoordde dr. Hoe le, „anders zouden er wel heel wat meer moorden gebeuren". Tenslotte werd de deskundige, die door de verdediging uitgenodigd is, prof. Grevenstuk, wederom aan een verhoor onderworpen, naar aanlei ding van enkele opmerkingen, die hij in zijn rapport over het oordeel van de gerechtelijke deskundige dr. Neleman gemaakt heeft. Nadat de president prof. Greven stuk over de onderscheidene opmer kingen ondervroeg, verklaarde de professor categorisch, dat hij bereid was zijn critische woorden op het rapport van dr. Nelemans in te trek ken. Wederzijdse tekorten. Tot slot van de middagzitting werd gehoord de 50-jarige ambte naar van het Departement van Justi tie J. H. W. Eldermans, die een voor lichtingsrapport over' de arts had uit gebracht. De arts, zo verklaarde de ambte naar in antwoord op vragen van mr. Huygens, heeft zeer sober geleefd tij dens zijn studie. Zijn schoonmoeder zou zich er zeer tegen hebben gekant dat zijn vrouw spoedig kinderen zou krijgen omdat deze eerst eens van het leven zou moeten genieten". Dit was een van de punten van wrijving tussen de arts en zijn schoonmoeder. Zowel de art sals zijn echtgenote zouden, volgens verkla ringen, jegens elkaar tekortgeschoten zijn. (Voor verslag van de zitting van hedenmorgen, zie men het hoofd blad). Brandend Haagznnr dat schrijnt tot hoog in do keel kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt, in te nemen, zonder water of wat! ook. j Bounous is de maker van deze geruite wollen japon, die een rood jersey kraagje, rode handschoenen en een (Advertentie), i rood hoedje kreeg als versiering. Dit model werd getoond op de voorjaarsshow v. d. Int. Wolfederatie te SanRemo. H. D. LOUWES VOORZITTER LANDBOUWSCHAP. Het Landbouwschap, het eerste be drijfsorgaan, dat krachtens de wet op de P.B.O. is ingesteld, heeft als eerste voorzitter de heer H. D. Lou- wes, thans voorzitter van de Stich ting vóór de Landbouw, gekregen. De heer Louwes, lid van de Eer ste Kamer voor de WD, is gekozen voor twee jaar, terwijl als plaats vervangende voorzitters door het be stuur werden aangewezen Chr. v. d. Heuvel (AR) en C. J. v. d. Ploeg (KVP), beiden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. rr1iiHf>nrl(> iirpn" de lonen op 31 Juli van het vorige VJCen »yiljUdlU.C Ulcll jaaF) varieert van ongeveer 13 tot 17 percent. Voor de conductrices op meer Het personeel in het beroepsver voer van personen en goederen zal met terugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar een loons verhoging krijgen, die op basis van Tengevolge van de warmte en de t Behalve de bosbrandweren uit de droogte hebben weer verscheidene naaste omgeving, namen militairen bos- en heidebranden in ons land ge-1 aail het blussingswerk deel. Omtrent woed. Ongeveer 150 ha heide en een <je oorzaak van de brand tast men gedeelte bos werden gistermiddag jn het duister. verwoest, tussen de Posbank en de j 0. Zypenberg in de omgeving van Arn- «la'ernuddag omstreeks half vijf hem. Enkele honderdenmilitairen I b« Gmkeldubl onder d? *e" van kamp Wittenburg, die cm de de^abTljhe'd van schietbanen in de buurt aan hetna oefenen waren, begonnen direct met het blussingswerk. Samen met brand weren en bosbrandweren uit de naaste omgeving konden zij het vuur in een paar uur bedwingen. De Veluwse bosbrandweer gaf omstreeks het middaguur groot al arm. De brand ontstond in de on- middelijke omgeving van de Pos- bank en breidde zioh, aangewakkerd door de Oostenwind, in de richting van dë weg PosbankZijpenberg uit. De rode haan boven Woerden Slechts enkele muren, een schoorsteen en een aantal ovens bleven gespaard, i nadat een hevige brand een fabriek van dakpannen in Woerden Maandag- middag in de as gelegd had. Uren lang was de brandweer van Woerden, ge- I assisteerd door die van enige omliggende gemeenten, bezig het vuur te be- zendingsdata van postpakketten ge- dwingen. Onze foto geeft een beeld van het blussingswerk. ven de postkantoren het natuurreservaat „De Leersumse Plassen", een felle bosbrand uitge broken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer van Leersum en de bosbrandwaren uit de omgeving de assistentie moesten in roepen van mariniers en militairen. Omstreeks half zes waren de vlam men nog tot in het centrum van Leersum te zien. Gisteravond brak een heidebrand uit bij Kootwijk. Met vereende krachten slaagde men er in het vuur te bedwingen. Het blussingswerk on dervond veel moeilijkheden van handgranaten en ander achtergeble ven oorlogstuig. Hierdoor werden explosies veroor zaakt. Aan het blussen werd meege holpen door militairen. Ongeveer ne gen hectare grotendeels jong hout is in vlammen opgegaan. Een van de mooiste stukjes na tuur van Kootwijk, waar prinses Wilhelmina herhaaldelijk schilderde, is verwoest. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Maron" (15 Mei); ms. „Modjokerto" (20 Mei); Ned. Nw. Guinea: s.s. „Maron" (15 Mei); m.s. „Modjokerto" (20 Mei); Ned. Antil len: m.s. „Artemis" (20 Mei); Suri name: m.s. „Nestor" (22 Mei); Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrik^: m.s, „Pretoria Castle" (15 Mei); m.s. „Bli- tar" (19 Mei); Canada: m.s. „Prins Willem George Frederik" (17 Mei); m.s. „Westerdam" (20 Mei); Zuid- Amerika: s.s. „Eva Peron" (17 Mei); Australië: s.s. „Strathmore" (13 Mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (15 Mei. Inlichtingen betreffende de ver de lijndiensten worden de lonen in vergelijking met die van genoemd tijdstip met zeven gulden per week verhoogd. Voor de toepassing van deze maatregelen op de trambedrij ven is de toestemming van de minis ter van Verkeer en Waterstaat nood zakelijk. Deze zal zo spoedig moge lijk worden aangevraagd. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een beslissing genomen op de voorstellen, die door de werkgevers en werknemers in het Beroepsver voer zijn ingediend. Hiermee is een Gordiaanse knoop doorgehakt, die sedert Juli van 't vorige jaar niet te ontwarren leek. De herziening van de landelijke loonregeling is op een officiële beschikking na thans tot stand gekomen. Het personeel heeft een deel van de loonsverhoging reeds opgenomen via een voorlopige bindende regeling, op 1 Aug. 1953 tot stand gekomen, en de „vijf per cent" van 1 Januari jongstleden. De nieuwe loonregeling houdt ook voor het jeugdige personeel een ver betering in. De gebruikelijke loon schalen komen voor deze groep te vervallen. Variërend naar leeftijd (van 14 tot 22 jaar) ontvangen de jonge arbeidskrachten 25 tot 95 per cent van het minimum-loon, dat zij op 23-jarige leeftijd in hun functie zouden kunnen verdienen. Voor hen die een pensioenpremie van 7,5 percent of meer betalen, worden de lonen extra met 2,50 gul den per week verhoogd. Dit geldt zowel voor het oudere als voor het jongere personeel. Voor de berekening van de ar beidstijd van het rijdend personeel is een geheel nieuw systeem ontwor pen vervolgt de Volkskr. Dit be tekent, dat de zogenaamde „glijden- de-urenschaal" geheel van de baan is. In een zestal punten is precies vastgesteld, wat arbeidstijd is. Voor de werknemers is het bijzonder be langrijk, dat „dienst-in-reserve" moet worden betaald als arbeidstijd, dus volwaardig. De uren arbeidstijd in het personenvervoer, die bere kend over een periode van negen weken het aantal van 48 per week overschrijden, moeten met 25 percent extra worden betaald. Voor het goe derenvervoer geldt, dat de uren bo ven het totaal van 51 met hetzelfde overwerkpercentage moeten worden beloond. De loonregeling schrijft verder voor, dat het rijdend perso neel werkbriefjes moet invullen, waaruit de arbeidstijd blijkt. De opheffing van de „glijdende- urenschaal" houdt verband met het feit, dat deze zó onpractisch en in gewikkeld was, dat zij nergens werd toegepast. In dit systeem werd een onderscheid gemaakt tussen een (be ter betaalde) intensieve arbeidstijd en een (minder lonende) onproduc tieve arbeidstijd. „PRESIDENT ROBERT" De rechtbank te Maastricht zal volgende maand de zaak van „Pre sident Robert" behandelen. Deze 31- jarige „President" zal terechtstaan, verdacht van oplichtingen. Hij zou zijn neef hebben opgelicht voor 44.000.en een vroegere Heerlen- se leraar voor 58.000.deze laat ste heeft een aanklacht ingediend. Verdachte kocht enkele jaren ge leden met geld van anderen een luxe jaqht en begon met een gezelschap welgestelde mensen een zwerftocht langs de kusten van Europa en Noord-Afrika. Hij is een tijdlang bij prof. dr Baan te Utrecht in observa tie geweest. Voor de rechtbank zal hij worden verdedigd door mr. Stroom uit Maastricht. Op welke dag in Juni de zaak voorkomt is nog niet vastgesteld. De bankpapiersanering Zilveren guldens in omloop In de loop van dit jaar zullen zil veren guldens in roulatie gebracht worden. Hiermee wil men bereiken dat de over het algemeen vuile en gehavende bankbiljetten zo spoedig mogelijk kunnen worden ingetrok ken. Na deze vernieuwing zal men overgaan tot de vervaardiging van zilveren rijksdaalders. Algemeen bleek in de Eerste Ka mer gistermiddag de instemming met deze plannen van minister J. v. d. Kieft en ook prof. mr. A. N. Mole naar (WD) achtte de terugkeer tot de zilveren munt een bewijs van het gezond worden van onze geldmidde len. Hij bepleitte een spoedig uit de circulatie nemen van de vuile en ge havende muntbiljetten en een tijde lijke nieuwe uitgifte van muntbiljet ten. De bewindsman deelde mede, dat hij van oordeel is, dat de papieren munten zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Op dit ogenblik is er voor een bedrag van 150 millioen aan biljetjes in omloop en het zou niet gerechtvaardigd zijn de onhy giënische en vuile door nieuwe te vervangen. Ten slotte deelde minister v. d. Kieft mede, dat er bij de Rijksmunt een voldoende zilverreserve is om nieuwe guldens in circulatie te bren- fen. Hij was de overtuiging toege- aan, dat de uitgifte van de zilveren munten zal slagen. Naast de grote giften, welke in 1953 door Z.H. de Paus zijn geschon ken aan het Nationaal Rampenfonds, aan de bisschoppen en aan het lan delijk Sociaal Charitatief Centrum voor hulpverlening aan de slachtof fers van de watersnood heeft de H. Vader besloten thans nog een spe ciale gift van ƒ200.000te schen ken in verband met de grote ramp, welke Nederland op 1 Februari 1953 heeft getroffen. De Paus heeft hierin zijn bewon dering voor de energieke wil van het Nederlandse volk om zo spoedig mo gelijk de gevolgen van deze ernsti ge ramp te boven te komen, tot uiting willen brengen. Men heeft gezocht naar een object in 'het rampgebied, dat uit deze schit terende gift van de Paus kan wor den gefinancieerd en aan velen ten goede kan komen. Hiervoor is gekozen de bouw van een tehuis voor ouden van dagen en chronische invaliden te Zierikzee, dat een uitbreiding kan vormen van de reeds in die gemeente bestaande Cor- nelia-stichting. Op Maandag 17 Mei zal de Pause lijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, zich naar Zierikzee begeven om aan de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem en de provinciale overste van de zusters Franciscanessen Moe derhuis Alverna te Aardenhout, de chèque van 200,000,te overhan digen. Mr. Sark, voorzitter van de Wa tersnoodcommissie van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum, zal de dank van de Nederlandse katholie ken voor de bijzondere belangstel ling en milddadigheid van de Paus aan de internuntius vertolken. Droogte.... waternood In 1953 viel 20 cm te weinig re gen, vooral het laatste kwartaal was zeer droog. Het begin van 1954 tot heden, is eveneens te droog, 10 cm te weinig Dat gaat niet onge merkt aan het waterleidingbedrijf voorbij. Nu plotseling zomerse da gen met maximumverbruiken zijn ingetreden, dreigen er moeilijkhe den te ontstaan. Tot zijn spijt ziet het bedrijf der gemeentewaterlei ding zich daarom genoodzaakt een beroep te doen op de inwoners van Amsterdam en omgeving om ieder onnodig waterverbruik na te laten. Met name het sproeien van tuinen zal achterwege moeten worden ge laten. „Ik heb de indruk gewekt, alsof ik van een hogere instantie kwam", aldus een 27-jarige koopman uit Vlaardingen, die zich gistermiddag voor de Rotterdamse rechtbank had te verantwoorden omdat hij zich in 1951 bij enkele mensen zou hebben aangediend als deurwaarder. Bij kwam namens een meubelmaker, aan wie deze mensen nog een schuld had den Bij niet betalen zou beslag vol gen, zo had hij volgens de getuigen gezegd. Daarop hadden zij betaald. De officier van justitie wilde het optreden van verdachte gehonoreerd zien met een maand gevangenisstraf, doch volgens de raadsman, mr. S. Iverr, kan een leugen niet leiden tot veroordeling wegens oplichting, zodat pleiter ontslag van rechtsvervolging concludeerde. Uitspraak over veer tien dagen. Eerst kind verstoten nu oppasser aangevallen In het circus Espana, dat op het ogenblik te Delft optreedt, heeft gis teravond een tijger een oppasser aangevallen. Het was de tijger Gipsy, die vorige week te Leiden een jong ter wereld heeft gebracht, maar dit zoals destijds werd gemeld, heeft verstoten. Zoals bekend, wordt het jong nu door een hond verzorgd. Sinds de geboorte van haar kind was Gipsy zeer nerveus. Tijdens de voorstelling van 'gisteravond kon de dompteur het dier nauwelijks in be dwang houden. Na afloop van haar nummer werd Gipsy zoals gewoon lijk naar haar eigen kooi terugge bracht en daar- gevoederd. Hierbij heeft zij haar Franse oppasser, die al ruim vijf jaar als tijger verzorger fungeert, de arm opengereten met haar klauw en hem een beet in de onderarm toegebracht. Met een zich ter plaatse bevindende politiewagen werd de oppasser naar het ziekenhuis gebracht. Met ingang van de nieuwe zomer dienstregeling zal, zoals bekend, een snelle treinverbinding tussen Neder land en Parijs tot stand komen. Ten einde het grote toeristische belang van deze zeer snelle verbinding te accentueren heeft de burgemeester van Den Haag, mede namens de V. V. V. Den Haag, zijn ambtgenoot van Parijs uitgenodigd op Vrijdag 4 Juni een informeel bezoek aan Den Haag en Scheveningen te brengen. Tijdens dit bezoek zal de nadruk worden gelegd op de toeristische aantrekke lijkheden van Den Haag en Scheve ningen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5