108 Donores van Bloedtransfusie dienst afd. Leiden onderscheiden RJK* Openbare Leeszaal en Bibliotheek Leiden NIEUWE BOEKEN £eidóe Vaïia Getuigen opgeroepen door de verdediging voor de rechtbank St. Matthiaskerk te Warmond! wordt in nieuw gewaad gestoken WOENSDAG 12 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD' - PAGINA 3 Prof. dr P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden van het Ne derlandse Rode Kruis, reikte gister avond in de grote cursuszaal van het Academisch Ziekenhuis aan vier do nores van de Bloedtransfusiedienst de Landsteiner-Plaquette uit voor het 15 maal afstaan van bloed. Aan 104 donores overhandigde hij de Landsteiner-Penning voor het 5 maal afstaan van bloed.- In een woord van dank zei Prof. Gaillard dat donores ook zonder dank hun bloed zouden afstaan. Deze on derscheiding moest men dan ook zien als een dankbare schouderklop. De film „Uw reddend bloed", die hierna vertoond werd, liet op over tuigende wijze zien, welk zegenend werk met het afgestane bloed gedaan kan worden. Met de film „Boottocht voor invaliden" werd de avond be sloten. De namen van met de plaquette of penning onderscheiden personen zijn: Landsteiner Plaquette voor het 15 maal afstaan vna bloed: D. Chaudron, mej. M. A. Busé, G. J. Hillenaar, P. v. Ooort te Leiden. Landsteiner Penning voor het 5 maal afstaan van bloed: Donores te Leiden: M. C. Aker boom; Mej. J. Ammerlaan; J. Arnol- dus; J. v. Baaren; .P J. Bakker; J. J. v. Beelen; Mej. H. M. v. Bemmel; C. J. v. Bemmelen; W. F. Buys sr.; J. Th. v. Cassel; R. Deen; W. H. Doo- ve; H. Fock; A. Fray-Brinkman; G. J. Gerbscheid; A. Goddijn; H. J. M. Goddijn; L. Goddijn; F. Goudsmit; L. J. Harting; J. Hekking; E. H. Hemmen; Th. J. v. d. Holst; D. Jas- perse; M. Kastermans; J. D. Kaste- rop; Mej. A. W. Kenbeek; H. Kiemel; C. Kleer; J. C. Klerks; H. J. v. Klin ken; A. Kloosterman; Mevr. C. Kui- venhoven-Laterveer M. H. de Lange; Mej. S. Leman; Ja C. v. d. Linden; J. M. v. d. Maat; J. Marbus; H. F. Menko; D. P. A. Meyer; K. v. Mou- rik; C. J. Muyzert; F. H. v. Oosten; C. Ottenhof; J. A. Ouwerkerk; J. M. M. v. Pai'idon; J. v. d. Post; Mej. A. M. Rijsbergen; W. Schelke; Mevr. C. Schipper-Piket; M. Schuchard; A. Straathof; C. Streefland; Th. M. v. Teylingen; S. v. Velzen; A. J. Ver hoog; F. Verstegen; H. J. Zoetemelk; N. A. v. Zijp. Donores randgemeenten: A. v. d. Boon, D. Dubbelaar, T. T. J. Heu- zen, P. Rietdijk, J. de Rijk, Leimui- den; C. P. Borsboom, A. Dorrepaal, W. v. d. Scheur, Leiderdorp; N. Boon, C. v. d. Burg, W. C. Derks, Voor schoten; J. C. v. Klink, Th. Witjes, Roelof arendsveen; F. Bosman, Rijns burg; J. C. Colijn, M. Granneman, J. A. v. d. Niet, Sassenheim; J. B. M. v. Diemen, Mevr. E. M. v. Nie- kerk-Weshof, Zoeterwoude; D. van Duyn, Valkenburg; J. Harskamp, J. F. Wiegman jr, N. Wiegman, Kou dekerk a. d. Rijn; Mej. C. J. v. Dijk, P. v. Graas, J. H. M. v. Haaster, Lis- se; C. Rijlaarsdam, J. C. v. Wagenin- gen, Woubrugge; J. J. Dijksterhuis, A. C. Menken, C. A. v. Schie, Was senaar; J. G. Eernisse, A. Stierman, Oegstgeest; A. C. de Haas, M. Peen, Noordwijk; Mej. M. H. Heemskerk, Mej. C. C. v. Schie, Warmond; Mevr. M. Hoek-Durieux, Katwijk; W. L. C. M. den Hollander, Voorburg; Mej. A. Meyer, Th. Vet, Mevr. C. C. de Wit- Barten, Hazerswoude; E. v. Wilgen, Alphen a. d. Rijn; G. v. Staveren, Oude Wetering; De Kroon, Rijnsa- terwoude. BOLLENVELDEN UIT DE LUCHT BEKEKEN. Ongeveer 2600 mensen hebben dit seizoen de bollenvelden bekeken vanuit een helicopter. Zondag a.s. is de laatste dag voor deze vluchten. DODENHERDENKING OUD 28 R.I. Op 10 Mei waren de oud-strijders van het 28 R.L., waaronder verschil lende Leidenaren in Dordrecht bij een om de gevallen kameraden te herdenken. Na een gemeenschappelijke koffie maaltijd gaf de voorzitter, de oud- Majoor C. W. E. Hoek, het teken voor het aanvangen van een korte vergadering. Met uitzondering van het kiezen van een nieuw lid in het Comité, de heer de Kier uit Leiden, kwamen geen punten van betekenis aan de orde. Met auto's en autobussen wer den de deelnemers gebracht naar de begraafplaats in Dubbeldam. De bur gemeester van Dubbeldam ontving hier de oud-strijders. Nadat allen zich hadden opgesteld rond het monu ment, dat reeds in 1940 door 28 R.I. is opgericht, legde de voorzitter een krans aan de voet van het monument. 50 jaar lid van „WerkmansWilskracht" „Gerrit" Flippo hartelijk gehuldigd Het moet voor de heer G. Flippo gisteren wel een onvergetelijke dag zijn geweest, toen hij van alle zijden gefeliciteerd werd, ter gelegenheid van zijn gouden jubileum, als lid der Harmonie Kapel „Werkmans Wils kracht". Vanzelfsprekend was het „zijn" ver eniging die het leeuwendeel van deze huldiging voor haar rekening 'had ge nomen, hetgeen culmineerde in een grootse serenade, wel'ke de jubilaris voor zijn woning in ontvangst had te nemen. Het was in een hooggestemde toe spraak dat voorzitter Bij vriend „Gerrit" lof toezwaaide voor zijn enorme vitaliteit, welke hij geduren de deze 50 jarige periode aan de dag had gelegd. Hij noemde hem de „beschei den werker'' en stelde hem als voor beeld aan alle overige leden van „W.W.". Een en ander ging ge paard met de aanbieding van vele ca- deaux. Ook de ere-voorzitter der Har monie Kapel T. en D., de heer D. Cornet voelde zich gedrongen woor den van waardering te uiten, terwijl van de heer W. Schra-ndt, bestuurslid der vereniging, die buitenlands ver toeft, een gelukstelegram ontvangen werd. Tot zelfs de buren lieten zich niet onbetuigd en verrasten de jubilaris met een prachtige portefeuille. Getroffen door al deze blijken van waardering, dankte de heer Flippo allen, voor deze voor hem onverge telijke dag en zegde zijn verdere me dewerking aan de Kapel toe, zolang hij daartoe in staat is! Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Cathelijne, dr van D. W. v. Bekkum en A. R. E. Kylstra; Petrus, zn van P. Vreeken en M. v. Egmond; Maria Johanna, dr van W. H. Burema en C. J. Schouten; Antonius Albertus, zn van A. P. v. Brussel en L. v. d. Zeeuw: Wilhelmus Jacobus, zn van W. J. Holl en M. G. A. van Dam; Pinter Adrianus, zn van A. Zwanenburg en M. W. Verkade; Lena Adriana, dr van C. Peet en L. A. Hortensius; Carolina Theodora Geertruida Maria, dr van P. A. v. Dongen en H. J. J. Dielen; Johanna, dr van A. Schoonenberg en A. J. Varkevisser; Johanna Christina Ma ria, dr van P. J. v. d. Salm en A. M. v. d. Kroft; Eva, dr van A. Ouwer kerk en J. Vredenburg; Herbert Herman, zn van C. Heemskerk en A. H. Gort. Leidse Universiteit O ntwikkel ingslectu ur Baelde, De appel in de huishou- din; Van Balen, Venezuela; Berghuis, Groenteteelt; Booy, Moderne fruit teelt; Bouman, Gedenkboek Wilton- Feijenoord; Brouwer, Plantkunde, voor het lager landbouwonderwijs; idem, Dierkunde 2 dln.: Bulthuis, Poppen, Schimmen en Marionetten; BulthuisDietz, Zelf weven; Chur chill, Memoires over de tweede we reldoorlog, dl 9; Delfgaauw, Waarom philosophie?Gobain, Vincent van Gogh; Greene, De paradox van het christendom; Grewel, Schenk en lBa- dergroen, Leeszwakke kinderen; Hass, Manta; Hèlfritz, In het land van de koningin van Sjèba; Hoefnagels, Mas kers; Knuvelder, Handboek tot de moderne Nederlandse letterkunde; Lapierre, Een dollar per duizend kilometer; Lehning, De vriend van mijn jeugd; Lodewijks, Aquarium- biologie; Mazure, Tussen Beirut en Jeruzalem; Meilink en Ruting, Vrij vormen; Mulder, Handboek der geo grafie van Nederland, dl. 4; Van Nieuwenhoven, Biologie: Ontmoeting der sexen in de puberteit; Oudendijk, Willem III; Peppink, Geheimen van het autostuur; Ten Rodengate Maris- sen, Algemene plantenteelt; Rom- bouts, Het kind en zijn ontwikke ling; Schaap, 150 spelen; Simon, De voddenrapers van Emmaüs; Speerstra en Ensing, Beknopt handboek der handelskennis; Stempels, Adoptie: Swirsky, De stem van de dichter, dl. 1; Zacharias van Haarlem, Van Ka liningrad tot Wladiwostok; Zischka, Energie bestormt de wereld; Morison, Het lege graf; De Rooy, Lijdens meditaties. Reisgidsen Agnes, Gids voor het Rijnland idem, Gids voor Zuid Duitsland; Brusse, Gids voor Midden Frankrijk; Clijmans en Serneels, Gids voor ae Belgische Ardennen en het Groother- togdom Luxemburg; Van Egeraat, Gids voor Italië, dl. 1, Noord Italië t/m Toscane; dl. 2, Zuid Italië met j Rome, Napels en Sicilië; Longo Po- veda, Gids voor Spanje; Leclercq,j Noord- en Midden Limburg; Reis- boek voor de provincie Drente; Reis- j boek voor Zeeland. Vertaalde romans Bernanos, Het donkere water; Christie, Moord in Mesopotamië; Gibbs, Onweer aan de einder; He mingway, De oude man en de zee; voor het doctoraal exa men scheikunde de heer H. W. Jou- stra te Leiden, cum laude; doctoraal examen geologie de heer T. Volker te Leiden; candidaatsexamen A wis- en natuurkunde mej. J. Keyzer te Leiden; candidaatsexamen F wis- en natuurkunde de heren T. Beugeling te Leidschendam en D. J. W. Ydo te Bodegraven; candidaatsexamen J wis- en natuurkunde mej. H. E. Bak ker te Leiden en de heren G. J. van Alphen te Leiden en J. F. Graadt van Roggen te Leiden, Mons, Monsieur de Paris; Paton, De ijzeren wet; Seton, De haard en de arend; Terrot, De engel en de harp. Engelse romans Christie, Dumb witness; idem, Sad Cypress; Cooper, Operation Heart break; Cronin, The stars look down; Gardner, The case of the caretaker's cat; idem, The case of the smoking chimney; Graves, I, Claudius; Lewis, The day is ours; Orwell, Down and out in Paris and London; Thirkell, High rising. Van de Vereniging van klein handelaren in Bloemen en Planten bereikt ons het verzoek te melden, dat de verkoop van bloemen op de markt voortaan om zes uur n.m. pre cies Zal eindigen. Door de politie is op de markt van Zaterdag j.l. aan de verkoop na zes uur met de arm der wet een einde gemaakt aan de gewoonte van het publiek tot zeven uur hun bloemetje te kopen. Morgenavond heeft het Burcht- festijii o.m. als attractie Cees de Lange en het radior-orkest van Mar tin Erich. Men verzoekt ons mede te de len, dat a.s. Vrijdag 15 Mei de repe tities beginnen voor alle kerkkoren, die hun medewerking verlenen bij Zesde procesdag Berkelse moordzaak „Wat is een gewoon huwelijk 1" Het einde van de zaak tegen de Berkelse arts, die vandaag de 6e dag inging is nog niet in zicht en, naar men verwacht, zullen eerst volgende week het requisitoir en de pleidooien worden uitgesproken. De belangstelling voor het proces vermindert ook niet. Elke dag op nieuw is de publieke tribune tot de laatste plaats bezet. Vandaag worden, evenals gisteren, getuigen gehoord die door de verde diging zijn opgeroepen. Mevrouw dr. A. J. Steenhauer, 60 jaar, buitengewoon hoogleraar te Leiden, was vanmorgen de eerste deskundige, die door de rechtbank werd gehoord. Professor Steenhauer had blauw zuur aangetroffen in de maaginhoud; waaruit af te leiden viel, dat 21 mil ligram cyaankali moet zijn ingeno men. Niet afkomstig van vruchten. ,Bij een cyaankali-vergiftiging speelt de hoeveelheid gif, welke men in de maag terug vindt, geen rol", werking nog niet verricht." - Prof. Steenhauer had voorts blauw zuur in het bloed en de hersenen aan getroffen. Zij had geen hoeveelheden kunnen berekenen omdat er dan een te onzekere uitkomst zou zijn ge weest. De mogelijkheid, dat de hoeveel heid blauwzuur in de maag afkomstig zou zijn van deze stof bevattende vruchtendranken, of van marsepein acht mevrouw Steenhauer uitgeslo ten. Marsepein wordt niet gemaakt denkring van het H. Sacrament op 20 Juni a.s. De repetities zijn in het zaaltje Maria Gijzensteeg om 8 uur. Uitgevoerd zal worden de Missie „Vox Populi" van Hubert Cuype rs. De Eltax-bus zal met ingang van Vrijdag a.s. buslijn M, welke als proef was ontworpen, opheffen en vervan gen door direct doorgaande verbin dingen op de ringlijnen van het sta tion. Buslijn K gaat via Morsweg naar de Vondellaan; buslijn S via Rhijn- zichtbrug naar de Willem Klooslaan. Alle buitenwijken zijn nu recht streeks met elkaar in verbinding ge komen; overstappen wordt tot een minimum beperkt. Aan het isolement van de bewoners van Morskwartier en Haagwegkwar tier heeft de Eltax hiermede een ein de gemaakt. Er was wederom flinke belangstel ling voor de derde van de preekstoe- lengesprekken in de St. Petruskerk, De paters Auxentius van Schalen en van bittere amandelen. Voorts zou den de hoeveelheden vruchtendran ken, die ingenomen waren dan zeer groot moeten zijn. Wederom geen tumor. De 58-jarige neuroloog T. F. Berk- vens uit Rotterdam, die het slacht offer had onderzocht, werd hierna gehoord. Hij verklaarde, dat hij geen neurologische afwijkingen had gecon stateerd. Dr. Berkvens zeide voorts, dat hij geen tumor heeft kunnen vin den in de hersenen. Dr. Berkvens beantwoorde ver volgens een aantal vragen op me disch gebied, die hem werden ge steld door een der verdedigers, mr. Huygens. Incident. De president meende op een ge geven ogenblik dat mr. Huygens wel iets te ver ging met de vragen, die z.i. te weinig met de kwestie te ma ken hadden en die, omdat zij geheel al op medisch terrein lagen, zeer moeilijk begrijpelijk waren. De ver dediger zeide dat het voor hem zeer moeilijk was zo door te gaan. „Ik word er bekaf van op deze manier door te gaan", aldus mr. Huygen6. „Ik heb een deskundige", verklaarde de verdediger, „die een andere me ning is toegedaan. Dan kan de rechtbank beide kanten horen en oordelen welke het beste is". Deskundige der verdediging Hierna werd op verzoek van de verdedigers gehoord dr Hoek, die gistermidag reeds zijn psychiatrisch rapport over de verdachte had toe gelicht. Deze gaf zijn visie op de medische onderzoekingen, die slachtofer werden verricht. Dr. Berkvens en dr Hoek geraak ten hierna in een medisch debat, waarnaar de deskundigen die in de zaak aanwezig waren met gespan, nen aandacht luisterden. Broer getuigde niet. Hierna wenste de rechtbank de broer van de verdachte, een 34-jarige bediende op de grote vaart, te horen. Deze wilde echter liever niet getui gen in de zaak van zijn broer, te- het 50-jarig jubileum van de Vrien- Albertus Kromveld, Franciscanen uit Woerden belichtten het onderwerp: de kerk en de moderne huwelijks problemen. Volgende week Dinsdag spreken zij over: de Kerk en de door braak. Verbouwing vóór eeuwfeest hoefte bestaan om de hoofdingang te verbeteren. In verband met de kosten is dit punt nog niet in het programma opgenomen. Als de kerk haar honderjarig feest viert, zal zij in een nieuw gewaad ge stoken zijn. Daarvoor moet echter het nodige ongerief voor lief worden ge nomen. Vaststaat, dat de diensten op Zondag gewoon doorgang zullen vin den. Door de week zal de kerk echter niet altijd geopend zijn. In Huize Li- duina zal dan gelegenheid zijn het H. Misoffer bij te wonen. En als er onverwachte problemen zouden rij zen, is er altijd nog de kapel van het seminarie. De aanbesteding van deze verbou wing vindt Vrijdag a.s. plaats en daarna vermoedelijk nog deze maand zal met de werkzaamheden worden begonnen. VOORSCHOTEN Inlevering vacantiebonnen. Vrij dag 14 Mei a.s. is er gelegenheid voor het inleveren van vacantiebon nen van Land en Tuinbouw met op meer omdat hij. zoals hij thans zei de. weg was toen het slachtoffer stierf en niets van de hele zaak af wist. Hij kon dus, na enkele minuten voor de rechtbank te hebben ge staan, vertrekken. Als getuige werd daarna gehoord de 49-jarige mevrouw M. van der KadeRoozcndaal uit Berkel. Deze verklaarde dat verdachte steeds een prettige en zorgzame huisarts voor haar was geweest. „Het was een heel gewoon, leuk echtpaar", vertelde mevrouw Van der Kade. Zij had het echtpaar eens op visite gehad, omdat zij een nieu we woning had gekregen en deze 'aan de doktersvrouw wilde laten zien. Mevrouw Van der Kade had het slachtoffer opgebeld, een dag voordat deze was gestorven, om te vragen of zij wilde komen afscheid nemen van haar dochter, die het land zou verla ten. Het slachtoffer had toen ge zegd dat zy zich niet goed voelde en hoofdpijn had. Een achternicht van het slachtof fer, mevrouw F. J. C. van Alphen— van Eyl, te Berkel, die hierna getuig de, gaf thans minder zelfverzekerde antwoorden, meende lr. Huygens, dan zij aanvankelijk tegen hem had ge geven. „Het echtpaar ging gewoon met el kaar om", zei mevrouw Van Alphen, waarop de rechtbank en mr. Huygens erover van gedachten wisselden wat „gewoon met elkaar omgaan is in een huwelijk". De verdediging meende dat de ver anderde houding van deze getuige te wijten was aan haar aanvankelijke weigering in deze zaak te getuigen. DELFTENAAR REDDE DIEREN TEMMER. Over het gebeurde in het circus „Espana" te 'Delft, waarbij een oppas ser door een tijgerin werd aange vallen, wordt nog vernomen, dat er ger werd voorkomen door het optre den van de heer H. Dijkstra, uit de Ternatestraat te Delft. De heer Dijkstra stond op straat toen thij het'gillen hoorde van de op passer die door de tijgerin in de kooi werd -getrokken. Hij sprong over het rondom de circustent aangebrachte hek, greep een ijzeren staaf van de grond, ging daarmee de tent binnen en bewerkte het roofdier zodanig, dat 'het gedwongen werd zijn prooi los te laten. PRINS BERN HARD IN ZWITSERLAND. Komende van Ziirich, waar hij een doopplechtigheid -heeft bijgewoond, is Prins Bemhard hedenmorgen in een door hem zelf bestuurd vlieg tuig te Genève aangekomen. De Prins heeft dc lunch gebruikt met generaal Walter Bedell Smith, leider van de Amerikaanse delegatie- ter conferentie van het Verre Oos ten. De Prins werd hedenmiddag in ons land terugverwacht. Marktberichten VINKEVEEN, 10 Mei Groente. Suinazie 819 et; Postelein 3747 ct; Stoofsla 5466 ct.;Wospeen 45 46 ct; Prei 2122 ct; Rabarber 11 19 ct. per kg. Sla 536 ct., Bloem kool 3286 ct. p. stuk; Raapstelen 5 6 ct., Radijs 4—8 ct. per bos. WOERDEN, 12 Mei Kaas. Aan gevoerd: 22 partijen, le soort 1.97 2.07, 2e soort 1.881.96., extra kwa liteit 2.17. Handel kalm. LEIDSCHENDAM 11 Mei. Groe- te. Sla A 24.50—29.00; Sla B 18.00—21.30; Stoofsla 46—68; Spi nazie 1321; Andijvie 6480; Kom kommers A 4659; Komkommers B 4147; Komkommers C 3438: Kromme komkommers 56—71 p. kg. Bloemkool 3260; Rabarber 1314; druk 1953—1954 tussen 8 en 9 uur bij Radijs 6—9; Tomaten 180—236 J. G. v. d. Ploeg, Leidseweg 10. Raapstelen 5.206.00. MILITAIREN ZAGEN „BOEFJE" Brusse's „Boefje", waarmede inder tijd het Rotterdams Hofstadtoneel met Annie van Ees in de titelrol ruim 1000 maal kroop zij in de huid van Boefje zulk een overweldigend succes oogstte, werd gisteravond in de vrijwel geheel bezette Stadsge hoorzaal nog weer eens op de plan ken gezet. Ditmaal gold het een op voering voor de officieren en man schappen van de Koksschool. „De Schouwspelers" onder regie van Theo van Duyn gaven er een alleszins aanvaardbare vetrolking van. Over bekend als het stuk is, achten wij ons ontslagen om uit te weiden over de inhoud van 't spel. Uiteraard zijn de toestanden, waarom het in „Boef je,, gaat, sterk gewijzigd. Men sluit een kind heden ten dage niet meer op in een cel, men vonnist hem niet meer als een volslagen misdadiger. Dank zij het prachtige werk van vele verenigingen, w.o. Pro Juven- tute, is men tot het inzicht gekomen, dat jeugdige boefjes niet uitsluitend „misdadig aangelegde gevallen zijn", doch stuk voor stuk jonge mensen kinderen, die om liefde en warmte vragen, om begrip van de toestanden waarin zij opgroeien. Speciale kin derrechters, psychiaters en'paedago- gen staan dag in dag uit op de bres voor die grote groep van kleine mis deelde en verwaarloosde kinderen. Echterver boven veranderde toestanden rijst ..Boefjes" warm kloppend kinderhart, dat van alle tijden is. De jeugdige Charmy Reynen slaag de er uitstekend in de Boefjesfi- In 1958 zullen de katholieken van Warmend het feit herdenken, dat 100 jaar geleden hun kerk, die onder pa tronage is gesteld van St. Matthias, werd ingewijd. Voor de feestelijkhe den beginnen, zullen de parochianen echter een rommelige tijd meemaken, want binnenkort zal er onder leiding van het Architectenbureau Van Oerle en Schrama begonnen worden aan een verbouwing, die dringend nood zakelijk is. Dank zij deze verbouwing zal het aantal plaatsen van 551 op 639 wor den gebracht. Hoewel deze uitbrei ding niet onwelkom is, staat zij in de plannen van pastoor Gussenhoven toch niet voorop. Op de eerste plaats gaat het erom de gelovigen, die hun plaats aan de zijpaden hebben uitzicht op het altaar te verschaffen. Hel hoofdaltaar is van die plaatsen af niet te zien. Zelfs een plaats in het middenpad garandeert nog niet, dat men de handelingen op het altaar kan volgen. De oorzaak hiervan ligt in de geschiedenis van de kerk. Vroeger had men eigenlijk alleen een mid denpad met ter weerszijden en rij banken. De zijpaden werden ge bruikt als processiegang. Naarmate het aantal parochianen toenam, ging de noodzaak meer dringen, om ook daar banken te plaatsen. Priesterkoor te lang. Nu zijn er wel mek kerken, waar een dergelijke ontwikkelingsgang plaats had, maar de bijzonderheid in Warmond is een zeer groot priester koor. Vroeger hadden in de St. Mat- thias-kerk de wijdingen plaats en daarom moest het koor natuurlijk zeer ruim zijn. Het gevolg hiervan is, dat men thans tegen de hoge muren geplaatst en dat men nog een stukje van het priesterkoor kan zien. Het hoofdaltaar is echter onzichtbaar. De muren, die het uitzicht belem meren, zullen worden weggebroken, guur tot leven te brengen. Haar'Aan de sacristie-zijde komt de muur scène met het konijntje en de lees-[in de nieuwe toestand tot op hoogte lessen bij de advocaat, mr. Halma, van het hoofdaltaar en aan de andere Voor iedereen bestaat dan de moge- lijkheid om de H. Mis en andere plechtigheden te volgen. De sacristie zal na de verbouwing ook aanmerkelijk ruimer zijn dan voorheem Op de eerste plaats wordt de kaarsenkamer erbij getrokken, j maar daarnaast komt er ook een kei- i der onder, waar het een en ander kan worden opgeborgen. De lelijke doopkapel aan de rech terzijde verdwijnt en krijgt een be tere plaats met een passender uiter lijk vlak voor de sacristie. In één moeite. Nu er toch gebroken moet worden, kunnen er in één moeite door ver schillende verbeteringen en ver fraaiingen worden uitgevoerd. Ook de vloer, die in het middengedeelte uit oude tegels en aan de zijkanten uit cement bestaat, wordt geheel vernieuwd. De houten biechtstoelen, die hun beste jaren reeds lang ach ter de rug hebben, worden verwij derd en in plaats daarvan komen er drie in de muur aan de sacristie-zyde gebouwde biechtstoelen. De preek- stiel verdwijnt eveneens. In het pries terkoor, dat aanmerkelijk zal wor den ingekort, wordt een ambo ge bouwd. De communiebank wordt met twee zij-armen, die loodrecht op de be staande communiebank staan, uitge breid. In de nieuwe toestand zullen er echter slechts twee zij-altaren zijn. Voorts wordt er van de gelegen heid gebruik gemaakt, om het kerk gebouw eens flink op te knappen. De oude buizen van de vroegere gasver lichting zullen worden verwijderd en de verlichting zal een belangrijke verbetering ondergaan. Als kroon op '.et werk zal onder aankijkt, waarvoor de zij-altaren zijn leiding van Pieter Geraedts het schil- 523ste STAATSLOTERIJ 4e ki« - 3e lijst HOGE PRIJZEN 2000 8842 1500 4002 12891 15680 1000 1309 3502 11682 12073 15364 400 1110 1419 2285 3800 6733 9269 1644 8 2UC68 21163 ƒ200 1860 2587 3226 3234 3783 3928 3939 4336 5009 5454 5579 5938 6973 708S 7919 8097 10568 11609 12754 12988 13906 14356 15662 18789 19166 21146 21488 PüWZEN VAN ƒ80.— waren bijzonder goed. 1 zijde nog iets verder. der werk worden uitgevoerd. Voor de toekomst. Voor de toekomst zullen er echter nog wensen overblijven. De verbou wing bepaalt zich tot het voorste ge deelte van de kerk. Hoewel men een zy-uitgang rijker wordt, blijft de be- 1024 090 241 314 422 457 506 521 6'18 Ö9Ö 738 792 810 817 838 872 94P 2046 084 093 240 46G 646 766 783 904 3037 314 415 434 852 893 903 4053 135 166 227 360 363 384 414 422 464 496 617 655 672 689 709 718 933 5048 149 326 373 416 562 644 650 632 826 835 855 6035 067 093 168 367 384 498 530 558 563 636 672 881 893 937 974 7003 028 053 143 144 246 272 346 614 667 714 722 744 823 875 893 990 8162 283.325 517 520 632 725 801 951 904 9344 401 599 632 860 894 i 10006 072 106 168 348 428 554 592 617 695 910 1025 036 038 067 092 113 159 162 208 224 227 291 304 315 320 325 365 389 392 405 408 434 4S5 489 490 590 592 619 626 662 665 672 692 722 751 756 791 801 809 830 873 885 899 944 946 *002 018 030 033 034 044 101 135 190 199 231 231 261 294 300 354 357 378 421 425 445 454 455 461 464 492 510 574 596 639 743 758 779 819 82-1 850 906 918 923 936 3011 042 055 063 105 108 116 123 173 175 193 207 227 230 267 269 287 321 328 376 380 451 521 561 589 634 665 666 717 760 779 795 809 813 873 940 983 992 4004 008 033 041 030 113 117 167 169 180 188 208 221 257 277 325 328 335 362 378 380 390 404 436 531 561 573 606 609 611 616 619 664 665 706 786 817 843 949 979 6024 062 072 085 100 121 133 140 151 169 178 186 223 286 292 301 302 319 336 346 362 420 433 447 509 518 536 551 578 599 651 691 752 756 804 831 833 867 909 975 0074 149 160 169 190 191 193 212 231 276 283 289 298 305 341 346 360 407 417 453 470 540 547 551 552 577 606 619 690 697 707 732 810 852 857 860 870 925 929 948 7066 083 085 096 102 111 114 141 192 212 221 226 227 247 278 332 380 418 451 466 486 492 515 519 525 528 569 590 605 629 656 691 707 760 786 788 794 817 827 S37 870 887 932 957 975 8060 092 129 154 195 202 207 219 313 367 414 415 441 490 494 531 533 588 617 662 735 744 809 810 824 858 889 904 905 937 939 941 949 967 980 987 991 9031 044 049 161 191 220 233 299 347 382 397 407 414 423 440 458 473 501 503 538 539 593 631 645 65S 701 711 761 807 814 865 SS3 887 909 932 972 973 973 10053 064 100 150 158 173 206 269 272 314 332 338 352 371 429 452 520 534 573 613 676 700 782 80S 834 851 855 870 881 890 900 930 985 990 11028 043 083 305 427 462 740 811 814 1X064 076 146 430 486 625 650 736 781 822 951 995 18119 367 426 500 599 833 907 967 14162 280 409 437 491 517 808 16121 149 164 295 341 376 438 450 570 573 593 703 778 351 864 16343 377 381 598 681 8-55 17086 220 273 444 448 481 522 624 818 973 18018 244 287 288 326 539 574 627 640 647 667 676 785 921 954 975 19001 151 180 249 302 326 60S 622 696 778 795 903 30061 082 140 230 289 311 456 569 592 599 774 818 877 21080 328 491 520 555 610 642 683 765 804 809 844 850 925 11034 082 189 222 226 250 269 299 322 337 363 382 384 395 405 412 429 471 492 500 532 537 572 606 624 650 662 700 728 795 12021 047 127 128 "221 239 2-11 299 300 304 386 418 423 431 449 453 465 561 580 629 631 666 718 742 759 782 806 832 840 869 18018 078 079 107 122 129 139 185 189 229 250 269 292 334 339 350 360 366 385 3SS 498 502 525 535 550 557 596 615 716 752 791 848 860 884 939 973 996 14028 058 059 101 119 207 222 250 253 278 339 344 361 404 505 528 554 591 603 611 711 724 733 738 757 785 858 874 910 913 925 936 973 978 15016 059 067 083 112 117 124 130 144 266 320 331 391 458 537 557 599 603 620 685 733 753 809 861 863 887 900 948 992 10005 032 045 086 107 110 116 154 194 246 252 283 290 302 348 361 372 416 456 467 508 528 536 552 570 572 5S9 609 635 675 682 703 734 789 821 827 844 849 878 885 920 927 954 979 995 17002 009 062 084 089 104 127 217 253 334 348 370 412 121 434 454 457 499 523 550 556 568 573 610 629 637 646 653 674 675 685 686 715 739 815 868 18034 111 165 180 190 204 206 212 219 254. 289 298 299 346 372 3S7 428 436 470 500 529 552 565 606 607 642 659 671 679 692 818 849 853 875 888 19081 092 095 125 132 138 157 181 186 216 269 322 355 390 394 400 483 485 521 589 590 611 616 620 627 r>48 663 704 735 742 760 790 796 804 808 812 828 842 858 894 915 917 975 20013 093 126 149 150 181 222 229 234 350 367 374 380 390 395 400 403 407 463 484 492 553 613 656 704 709 718 791 799 802 864 876 963 978 21003 028 061 082 096 135 158 181 205 269 276 297 306 354 377 389 458 479 498 506 517 537 551 582 588 593 608 632 700 723 791 810 812 815 838 840 861 870 919 969 970 979 997

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3