Britse deskundige acht aanwezigheid van 'n hersentumor niet uitgesloten Ministers beantwoorden vragen Microscopisch onderzoek? Uitslaande brand verwoestte 'n Groningse fouragehandel Roofoverval berecht Nederlandse standwerkers verslaan Belgische collega's Voor bejaarden moet geschikte arbeid worden gevonden Roode Kruis hield Voorlichtingsdagen OINSDAG 11 MEI I9M DE LE1DSE COURAINTI TWEEDE BLAD PAGINA 2 Vierde procesdag Berkelse moordzaak PENSIOEN Nadat gistermorgen, de vierde pro- eesdag in de zaak tegen de Berkelse arts, na de verklaring van dr. Zel- denrust, nog een verklaring van prof. Steenhauer voorgelezen was, waarin eveneens het aantreffen van vergif sporen in de maag werd geconsta teerd, kwam de eerste getuige a dé charge de Engelse chemicus dr. Pur chase in de getuigenbank. Dr. Purchase verklaarde, dat cy aankali in de maag niet altijd op een directe vergiftiging behoefte te wij zen. De deskundige achtte het theo retisch mogelijk, dat iemand, die cy aankali in de maag gekregen had, toch aan een natuurlijke doodsoor zaak stierf. Toen de rechter hem ech ter vroeg, of hij wel eens een derge lijk geval meegemaakt had, moest deze deskundige die, volgens zijn eigen verklaring, ruim 70.000 1 ijk- schouwingen verricht heeft ont kennend antwoorden. Vervolgens besprak ook de Engel se deskundige <£e mogelijkheid van een hersentumor. In tegenstelling tot de vorige deskundigen was dr. Pur chase van mening, dat de mogelijk heid van deze doodsoorzaak nog niet is uitgesloten. „Zelfs hersentumors, die slechts microscopisch waarneembaar zijn, kunnen de dood veroorzaken", deel de hij mede en aan de hand van fo to's steunde hij zijn verklaring. Partijdig reukorgaan? De rechter informeerde of een der gelijk diepgaand onderzoek ook no dig was, wanneer tijdens het leven geen tumor geconstateerd was en de deskundige achtte dit noodzakelijk, omdat men anders slechts kan bewe ren, dat geen tumor gevonden is, maar niet, dat er geen aanwezig was. Na de uitweiding over de tumor, kwam de Engelse geleerde weer op het terrein van vergiftiging terecht. Hij toonde een flesje cyaankali en verzocht verdediging en rechtbank hieraan te ruiken. Mr. Huygens, een der verdedigers, zeide niets te rui ken, de rechtbank en de officier van justitie roken echter duidelijk een lucht van bittere amandelen, terwijl de tweede verdediger, mr. Van 't Hoff Stolk, reeds zeide niets te ruiken, voordat hij het flesje in de buurt van zijn reukorgaan had gebracht, het geen onverdeelde vreugde op de pu blieke tribune veroorzaakte. „Morfine niet dodelijk". In de middagzitting werd het ver hoor van de Engelse deskundige voortgezet met enkele vragen, die de officier van justitie hem stelde. Des gevraagd achtte hij het onwaarschijn lijk, dat de morfine-injectie, die de arts zijn vrouw ruim één uur voor haar dood heeft toegediend, er toe heeft bijgedragen de dood te ver haasten, daar in dat geval de dood veel sneller ingetreden zou zijn. Na nogmaals met de deskundige over de mogelijkheid van een her sentumor gedebateerd te hebben, be sloot de rechtbank het verdere ver hoor der specialisten tot vandaag uit te stellen. Getuigen uit het ziekenhuis. Hierna werd de getuigenis aange hoord van de 37-jarige mevrouw J. F. PoldervaartDintel uit Brielle, die tegelijkertijd met de dokters vrouw in het ziekenhuis had gele gen; haar kamer was naast die van het slachtoffer. Mevrouw Poldervaart zei, dat dé doktersvrouw er niet ziek uitzag en vaak vrolijk was. Zij klaagde wel over hoofdpijn en had verteld, dat haar man een moeilijk karakter had. het hoofdblad). Het slachtoffer had haar man ge vraagd of zij bij mevrouw Polder vaart op dezelfde kamer mocht lig gen, hetgeen haar man weigerde. Voorts had het slachtoffer poeders in het ziekenhuis gekregen; dit mocht zij, zoals ze vertelde, van haar man „niet tegen de nonnen zeggen". „Heeft de overledene u nooit ge sproken over de verhouding die haar man zou hebben met het dienst meisje"?, zo vroeg mr. Huygens de getuige. „Ik prijs het in haar, dat zij hier over nooit met mij heeft gesproken", aldus mevrouw Poldervaart. De laatste getuige van de 4de pro cesdag was een ander patiënte uit die tijd, mevrouw J. BoschParnaai uit Rotterdam; zij was eveneens te zelf- der tijd als het slachtoffer in het zie kenhuis. Ook zij vond, dat de dok tersvrouw er niet erg ziek had uitge zien destijds, hoewel zij leed aan zware hoofdpijnen. Ook aan mevrouw Bosch had zij niets verteld over haar moeilijkheden in haar huwelijk. De zitting werd hierna verdaagd. Vrijdag en Zaterdag zal de reent- bank rustdagen houden. (Voor het verslag van de heden morgen gehouden zitting, zie men 160 arbeiders werkloos Dakpannenfabriek in Woerden uitgebrand Om kwart over vier gistermiddag is brand uitgebroken in de Woer- dense dakpannenfabriek aan de Leidsestraatweg te Woerden. De brandweer stond voor een moeilijke taak, omdat het hele fa briekscomplex heeft vlamgevat. Brandweercorpsen uit omliggende gemeenten waren ter assistentie aanwezig. Men is er echter in ge slaagd de aangrenzende percelen te behouden. De fabriek is vrijwel tot de grond toe afgebrand. Alleen de hoge schoorsteen, de uiteraard on brandbare ovens en wat muren staan nog. Volgens een opgave van de Woerdense politie gaf de Woer- dense dakpannenfabriek werk aan ongeveer 160 personen. OUDE BOERDERIJ AFGEBRAND TE SANTPOORT. Met meer dan tien stralen heeft de Groningse brandweer gistermiddag een verbeten strijd gevoerd tegen een uitslaande brand in de fouragehandel van de firma J. R. Evenhuis aan de Brink bij de Groninger Oosterhaven. Doordat de brandweer snel werd ge waarschuwd en het vuur direct met groot materieel aanpakte, is In deze buurt, waar grote houtstekken ge vestigd zijn, veel onheil voorkomen. Wel ging de grote opslagloods met de gehele inhoud in vlammen op en werden ook twee nabijgelegen wo ninkjes door het vuur aangetast, maar de parketvloerenfabriek en en kele andere woningen konden wor den behouden. Ruim een uur nadat de brand was uitgebroken, was de brandweer het vuur meester en kon den twee van de vier brandweerwa gens inrukken. De andere twee wa- t gens waren nog geruime tijd bezig ■met het nablussen, omdat het vuur steeds-opnieuw oplaaide uit branden de stropakken. Urenlange blussing Kinderspel? De recherche is inmiddels haar on derzoek naar de oorzaak van de brand begonnen. Op het moment, dat de brand uitbrak was niemand van het personeel aanwezig. De directeur van de fouragehandel woont boven Zaak Anneke Beekman de zaak en hoorde plotseling „brand" roepen. Op hetzelfde moment verliet een caféhouder, die juist tegenover de fouragehandel woont, zijn huis en zag, dat drie kinderen uit de schuur renden en dat er een vuurhaard in de grote loods was. Rook en druk verkeer. Onmiddellijk alarmeerde hij d< brandweer, maar voordat deze arri veerde, sloegen de vlammen hoog uit. Het vuur veroorzaakte zoveel dichte en verstikkende rook, dat de brandweerlieden elkaar niet meer konden zien en het drukke verkeer ter plaatse, maakte de blussings- werkzaamheden niet gemakkelijker, Twee gezinnen moesten hun wo ningen ontruimen, omdat de vlam men door het dak sloegen, maar door tijdig ingrijpen konden deze wonin gen gespaard blijven. Wel werd de bovenverdieping van het kantoor van j de fouragehandel door het vuur aan- getast. Omstreeks zes uur kon men een overzicht krijgen van de verwoestin gen, die het vuur had aangericht. Verloren gingen 15.000 kg hooi, 14.000 kg stro, 60 pakken turfstrooisel, 15 zakken haver, 300 kg gemengd graan en 300 kg varkensvoer. Op de jaarlijkse herdenkingsbij eenkomst van de vereniging van ex- politieke Gevangenen uit de bezet tingstijd, die Maandagmiddag op de erebegraafplaats te Overveen is gehouden, heeft de minister van Het lid der Tweede Kamer de heer Stapelkamp heeft op 22 April aan de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd, of de minister kon mededelen of de regering reeds haar standpunt heeft bepaald met be trekking tot de zowel in de Tweede als de Eerste Kamer toegezegde ver beteringen in de pensioenen der z.g. oud-gepensionneerden. Minister Beel heeft hierop nu ge antwoord, dat een ontwerp van wet tot nadere verhoging der pensioenen met een toeslag inmiddels bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend. ZUIVEL Minister Mansholt heeft geant woord op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Hartog betreffende het afsluiten door het in- en verkoopbureau voor Zuivel van een botercontract met het Britse Ministry of Food tegen prijzen, belangrijk lager dan de prij zen, die door Nederlandse expor teurs konden worden bedongen. In zijn antwoord zegt minister Mansholt, dat het hem bekend is, dat eind Maart met het Britse Mi nistry of Food besprekingen werden geopend over een nieuw botercon tract en dat op 7 April overeen stemming werd bereikt over een zo spoedig mogelijk levering van 3500 ton tegen dezelfde prijs als voor Deense boter wordt betaald. Niet bekend. Op die datum was het noch de minister, noch het bedrijfschap vool Zuivel bekend, dat Nederlandse ex porteurs reeds bezig zouden zijn ge weest met het afsluiten van con tracten tegen een veel hogere prijs. Eerst enige dagen later werd bericht ontvangen, dat Engelse kopers over gingen tot aankoop tegen hogere prij zen dan met het Ministry of Food was overeengekomen. Wel gelukkig! Gezien de hiervoor genoemde om standigheden, kan de minister de on derhavige transactie niet „weinig ge lukkig" noemen. Het is immers ge bruikelijk om in het vroege voor jaar met Engeland een contract te sluiten om de markt te ruimen vóór de periode van de grootste productie. Weliswaar was bekend, dat na 8 Mei de boterinvoer in Engeland vrij zou zou komen, doch op het moment, dat tot bedoelde verkoop via het in- en verkoopbureau voor zuivel werd besloten, waren de verwachtingen over het toekomstige prijsverloop niet hoog gespannen. Met het contract van 3500 ton werd dus beoogd om een hoeveelheid bo ter van de eerste voorjaarsproductie, welke in Maart en begin April reeds bij het in- en verkoopbureau voor zui vel was ingeleverd, resp. in de daar opvolgende weken vermoedelijk zou worden ingeleverd, te ruimen tegen een prijs, die op dat moment de hoogst mogelijk was. GEMEENTE-ONTVANGER, MET 25 DIENSTJAREN, IN ARREST Bij het nazien van de gemeente rekening over 1952 is de controleur van de Heemsteedse gemeente-finan- ciën gestuit op enkele geboekte uit gaven, waarvoor geen bewijsstuk ken aanwezig waren. In afwachting van de resultaten van het onderzoek naar de oorzaak hiervan is de ge meente-ontvanger, die reeds meer dan 25 jaar bij de gemeente in dienst is, geschorst en in arrest gesteld. Op 4 October van het vorig® jaar Is te Apeldoorn een roofoverval ge pleegd, waarbij een kellner met een ijzeren staaf zo'n harde klap kreeg, dat het achteraf een medisch wonder wordt genoemd, dat de man nog leeft. Bij deze aanranding waren twee personen betrokken; beiden hadden al enige tijd het land door gezwor ven, vergeefs trachtend met kleine diefstallen aan de kost te komen. Met de overval hadden ze echter geen succes. Het slachtoffer begon te roepen, en de twee onverlaten maak ten zich op de fiets van de kellner uit de voeten. Tijdens de zitting van de Zutphen- se rechtbank eist de officier van jus titie tegen de man, die de klap heeft gegeven, vier jaar gevangenissraf en tegen de tweede, die zich op de ach tergrond heeft gehouden, drie jaar. Bij de uitspraak is de eerste veroor deeld tof twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De man op de achter grond werd vrijgesproken, omdat de rechtbank niet bewezen achtte, het geen hem ten laste is gelegd. Meyer Porcelijn won de beker „En wat kost u dat? Dat kost geen rijksdaalder en ook geen twee-vijfen twintig. Dat kost geen twee gulden en zelfs geen zeven kwartjes. Dat is te geef. Dat is voor niks. Het kost zelfs geen daalder. Ja u denkt, sla nog maar wat meer af. Goed, dat zal ik doen. Het kost niet eens vijf kwart jes. Nee, dames en heren, u kunt u tegen de regen beschermen, n kunt uw kleren tegen de motten bescher men, u kunt er uw kinderwagen of fiets mee af dekken, alles voor de prijs van ene gulden". De woorden rolden gisteren als klaterende watergallen uit de mon-. den van circa 60 standwerkers in een concours van welbespraaktheid, dat georganiseerd was door de sectie standwerkers der centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhan- del. En de zon scheen als nooit tevo ren. Het publiek krioelde om de Y-» gexiouuen, neen. ae auuiswr v«iu Een der arrestanten Sociale Zaken, de heer J. G. Suur- hoff, het woord gevoerd. Spr. zeide gisteren vrijgelaten dat een aanzienlijk deel van het Problemen van de oude dag Een der twee gezusters Van Moorst, die de vorige week in verband met het onderzoek in de zaak Anneke Beekman werden gearresteerd, is gisteren vrijgelaten; de tweede ar restante van de vorige week, alsmede de pleegmoeder van Anneke Beek man, die reeds geruime tijd in hech tenis vertoeft, zijn nog gevangen ge houden. Nederlandse volk het verzet niet begreep en zich dan ook afvroeg waarom men de naar biuten cor rect optredende Duitse bezetter zou tarten. Men zog niet in, dat deze bezetter zijn wandaden in het geniep ten uitvoer bracht. De mi nister noemde het een legende, dat bijna het gehele Nederlandse volk aan het verzet zou hebben deelge nomen. Geen ouden-van- dagen-ghetto's Tijdens de jaarvergadering van de Katholieke Artsenvereniging, heeft de voorzitter dr. W. Webers enige richtlijnen gegeven, waaraan de be jaardenzorg in ons land moet vol doen. Spreker wees er op, dat ons land op het gebied van de gezondheids zorg op hoog peil staat ook wat de gemiddelde levensduur betreft. Ziet men hoe de gemiddelde levensduur b.v. in India ligt op 32 jaar voor de mannen en 33 jaar voor de vrou wen, dan valt op hoe gunstig de cij fers voor Nederland, respectievelijk 70 en 72 jaar zijn. Dit is bereikt door het in practjjk brengen van weten schappelijke vondsten op medisch ter rein en door intensivering van de sociale zorg. Niet alleen vrijetijdsbesteding. In 1980, aldus dr. Webers, hebben wij rekening te houden met 700.000 De in Keltische stijl boerderij van de heer P. Opdenkel- der aan de Hofgeesterweg te Sant poort is gistermiddag tot de grond toe afgebrand. Het vuur, dat was uitgebroken in een naast het huis staande stookpot, werd aangewakkerd door de noordenwind. De vlammen sloegen dan ook over op het rieten dak. De Santpoorse brandweer, ge assisteerd door die van Velsen, stond voor een vrijwel hopeloze taak de heftig uitschietende vlammenzee te bedwingen. Een naast het woonhuis geparkeerde vrachtauto ging even eens in vlammen op. Al het vee be vond zich in de weide. De schade wordt door verzekering gedekt. Granaten tijdens heidebrand ontploft Onder Schaarsbergen ten Noor den van de Harderwijkerweg heeft gisteravond een heidebrand gewoed waarvan de oorzaak tot dusver nog onbekend is, doch waarbij niet min der dan ongeveer zeven ha heide met veel vliegdennen is verwoest. De bosbrandweer kreeg assistentie van militairen van de radarschool en de brandweerschool op Deelen, van de Edese en Oosterbeekse brandweer, van de Luwa uit Arn hem en van militairen gedetacheerd in de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem. Tijdens de brand ont ploften twaalf granaten die op de hei lagen, doch daarbij hebben zich gelukkig geen persoonlijke onge vallen voorgedaan. Verschillende taken, wel ke het Roode Kruis mis schien onder de drang der omstandigheden, maar toch schillende landen op de snelst mogelijke wijze hulp worden geboden. Spontaan wordt altijd hulp geboden, veel wordt geheel vrij willig, tot zijn steeds geofferd wanneer arbeidsveld heeft gemaakt, zijn op de Roode Kruis- voorlichtingsdagen in het een land of landsdeel door rampen wordt getroffen, maar die hulp duurt dik- Henri Dunant-huis te Zeist wijls weken, terwijl onmid- ter sprake gekomen, maar deUjjkje hulp toch aütijd hoe groot ait arbeidsveld ook is en hoeveel arbeid het ook eist van degenen, die daarin ,een taak heb ben te vervullen, de werk lust dier werkers verslapt nimmer en we hebben er versteld van gestaan, hoe idealistisch steeds weer nieuwe plannen naar vo ren komen, worden opgezet en uitgevoerd. De heer A. van Emden, directeur van het Roode Kruis, maakte zijn gehoor drie wensen kenbaar. De eerste waarvoor hij de volle aandacht vroeg was: de instelling van een internationaal Roode Kruis Rampenfonds, op te richten dat door middel van bij dragen van regeringen of door middel van de United Nations, maar door vrij willige giften van ieder, die voelt voor het werk van het Roode Kruis. Wanneer deze w«ns tot verwezenlijking komt, kan bij rampen, zoals het laat ste jaar In verscheidene landen zijn voorgekomen overstromingen in Italië en Nederland, aardbevin gen in Griekenland, lawi- ne-catastrophen in ver- de beste hulp is. Om dit doel te verwezen- uitgaven, die noodzakelijk slechts enkele aarzelende stappen zijn ondernomen. Er is daar gebrek aan le. Het tekort aan ram- transportmiddelen en voor pendepots. Er zijn op het de Bloedtransfusiedienst ogenblik 56 van deze de- het er nog een uitgebreid pots ingericht, doch 80 zijn arbeidsterrein open. er nodig. En de inrichting De derde wens van de van zulk een depot kost heer Van Emden betrof de f 20.000. Men rekene maar uitbreiding van het leden tal van het Roode Kruis, waardoor een vaste bron van inkomsten verzekerd van kan worden. Het Roode Kruis telt op het ogenblik in Nederland 500.000 leden. In 1946, vlak na de oorlog, waren er 600.000. Dat scheelt per jaar 100.000 aan inkomsten. En waarom dat terugvallen? Omdat men er nog steeds niet voldoende van door drongen is, dat het Roode 2e. Het Welfare-werk, een belangrijke taak DIRECTEUR VAN EMDEN: Naar een Internationaal Rampenfonds, versterking der inkomsten en iedere Nederlander zo^"le "edesta lid van het Roode Kruis mensen boven de 65 jaar meer dan in 1950 het geval v/£l,. Waar zullen deze mensen van bestaan? Dit vraagstuk is niet alleen door de charitas op te lossen en evenmin door een ouder domspensioen. Die weg moeten wij niet op. Een pensioensstelsel zou al leen goed zijn voor hen, die niet meer werken willen, maar waarom, zc vroeg de voorzitter van de Artsenver eniging zioh af, werkeloosheid voor de bejaarde mens, die werken wil en tot werken in staat is? Het gaat niet alleen om vrijetijdsbesteding, het gaat om de totale tijdsbesteding der bejaarden. Voor mensen van elke leeftijd zal naar adaquate arbeid ge zocht dienen te worden. Zulks niet alleen uit bedrijfs-economisoh oog punt, maar evenzeer uit dat van de nationale volkshuishouding en vooral uit medisch oogpunt. Verzorgingshuizen. Voor wat de huisvesting betrof, waarschuwde dr. Weber tegen de vorming van bejaardenghetto's. Hij zou de verzorgingshuizen, confessio neel georiënteerd, liefst zoveel moge lijk gespreid zien. De financiële mo gelijkheden dezer verzorgingshuizen besprekend, uitte dr. Webers zijn ont stemming over het feit, dat vele ge meentebesturen subsidies verstrek ken voor jeugd- en culturele zorg, maar aan subsidies voor bejaarden zorg nog niet denken. Bij een bespre king van enkele medische problemen, die zich bij de bejaardenzorgn voor doen, wees spreker er op, dat de chro- nisch-zieke bejaarde in een verpleeg huis hoort. Zulks in tegenstelling tot een verzorgingshuis. Voor geestelijk invalide bejaarden dienen speciale verzorgingscentra ingericht te wor den. In een op enige afstand van het ouderlijk huis gelegen sloot is gister avond het lijkje gevonden van het twee-en-een-halfjarig dochtertje van een familie uit Assendelft. kraampjes en de tafels. De bedrijvig heid was net zo groot, misschien nog groter als die op een mierenhoop. Dat moeten althans de passagiers van de laag overvliegende verkeersvlieg tuigen hebben gedacht, toen ze vlak voor hun landing op Schiphol over het Amstelveld in Amsterdam vlo gen. De grote man. Niemand minder dan de thans 59- jarige Meijer Porcelijn, de Amster dammer die zich vele jaren geleden in Antwerpen vestigde, doch dk in zijn jeugd nog samen heeft gewerkt met de legendarisch geworden figuur van de ideale standwerkers Cokado- won gisteren voor de tweede maal in successie op de Amsterdamse Bevrijdingsmarkt de eerste prijs in de individuele wedstrijd der welbe spraaktheid. En dus mag hij de fraaie wisselbeker definitief in zijn bezit houden. Hij brengt een tovermiddel aan de man: plaklint voor de plooi van de pantalon. Eenmaal er op, twee jaar lang gegarandeerd een messcherpe plooi, zonder te moeten strijken. Maar dan schiet er nog een aantal meters lint over ook. Die kimt u ge bruiken als stoppagemiddel voor het repareren van mottengaten of winkel haken. Er stond op deze zonnige en vrolij ke bevrijdingsmarkt Ook nog natio naal belang op het spel. Er was een HollandBelgië wedstrijd. Elf Neder landse standwerkers namen het op tegen elf collega's uit België. Zij lie ten deze Rode Duivels in het stof bij ten, zij 't dan dat de elf Belgen niet erg stoffig werden, want het punten- verschil was slechts miniem. Neder land vergaarde in totaal 176 tegen België 173 punten. En sportief werd er een voorbeeld gesteld. De over winnaars gaven de overwonnenen de behaalde prijs mee: De legpenning van de stad Amsterdam. lijken, zou spreker er voor zijn van alle inzamelingen een klein percentage af te dragen aan een te stichten Internationaal Rampen fonds en hy hoopt van harte daai^oor in Genève gehoor te vinden. maar ook in ons eigen land. Te Genève slaagt men met dit voorstel beter, indien de drang uit Nederland gro ter is. Een tweede wens van de heer Van Emden was: de inkomsten te versterken. Dit jaar heeft men 1 y, mil- lioen gulden nodig om de het Roode Kruis, vraagt steeds meer geld en daar naast is er behoefte aan vrijwilligers voor dit werk. Uitbreiding is nodig van lectuurhuisjes, uitbreiding ook van het aantal boot tochten voor bejaarden en chronisch invaliden, uit breiding tenslotte ook van de thrombosedienst. 3e Hulp voor het infor- In het kort slechts heb ben we hier een samenvat ting gegeven van het vurig pleidooi van de heer Van Emden het Roode Kruis werk in al zijn geledingen te steunen. Wij willen dit artikel niet besluiten zonder een aan sporing tot niet-leden om toch mee te helpen het werk van het Roode Kruis te helpen door financiële steun. Ieder od zyn tijd kan het Roode Kruis nodig matiebureau, waar maan- hebben. Daarom moest het zo zijn: ieder volwassen Nederlander lid van het Roode Kruis! Wij hopen, dat dit ideaal nog eens verwezenlijkt wordt. delijks nog duizend verzoe ken om inlichtingen bin nenkomen. Scheepsberichten ABBEKERK. p. 10 Finisterre n. Duin kerken; BLOEMFONTEIN, 11 te Sout hampton; CALTEX DELFT t., p. 10 Kp. St. Vincent n. Sidon; CALTEX NEDER LAND t.. p. 10 Gibraltar n. Rotterdam; CRONENBURGH, p. 10 Ouessant n. On- ton; DELFLAND. 8 te Santos; FELIPES t., 11 te Port Dickson; HATHOR, 10 te Tunis; HOOGKERK. 10 te Genua; JA GERSFONTEIN, 10 130 m. nw. Lissabon n. Las Palmas; KARIMATA, 9 te Co lombo; KERTOSONO, 10 vT Colombo n. Durban; LAURENSKERK. 10 v. Aden n. Assab: LEUVEKERK. 10 Str. Messina gep. n. Genua; MATARAM, 11 te Tj. Priok; NOTOS, 10 te Amsterdam; OOT- MARSUM, 9 te Hamburg; RAKI, 11 te Suez; ROGGEVEEN, p. 10 Oporto n. P. Said; RIJNLAND, 9 te Hamburg; SHE- RATAN, p. 10 Kp. St. Vincent n. Banias; SUNETTA t.. 9 v. Niigata n. Miri; TA- LISSE, p. 10 Gibraltar n. Genua; TO- MORI, 11 te Belawan; WELTEVREDEN, 11 te Suez; ZUIDERKRUIS, 12 te Quebec verwacht. „Dikke ijssies". Voor menig smulpaap viel er van daag wat te genieten. Zo was er een ijscoman, die bijgestaan door twee vrouwen nog handen tekort kwam om zijn ijs te verkopen. Twee verse driehoekswafels met ijs en slagroom er tussen. Er stond een ware menigte om zijn kraam heen. Eén kwartje maar riep hij, maakte een ijsje ge reed, bood het met uitgestoken hand aan een willekeurig iemand aan en vroeg dan: „niet genoeg?" hup, dan smeerde hij er een berg ijs bovenop, die minstens een pond moest wegen. „Nog niet genoeg?" dan legde rij er een papier onder, torende er nog meer ijs bovenop en bood het op nieuw voor een kwartje aan. Zonder moeite raakte hij het dan kwijt. „Alstublieft, een lepeltje er bij maar teruggeven, anders kost het me nog een dubbeltje". Maar hij won géén prijs, zelfs niet in de categorie demonstraties. Er wa ren n.l. twee categorieën: die der de monstraties (van achter 't kraampje) en die der „hoge standwerkers", lie den die op een tafel staande hun waar luide aanprijzen. De beste demonstratie kwam uit de mond van de 23-jarige mej. José Eyk- mans, een Belgische marktverkoop- ster, die meubelpolitoer aan de man, maar nog meer aan de vrouw bracht. Brammetje Polak uit Amsterdam werd met zijn horloge-verkoop twee de, maar de derde en vierde prijs viel weer aan Belgen te beurt: Antoine Schenk met fruitpersen en Eduard Mets met mest. Beiden wonen in Ant werpen. Bij de hoge standwerkers was te weinig animo. Daarom slechts twee prijzen: de eerste voor Jacob Rob bie met portefeuilles uit Amsterdam, de tweede voor de blinde Karei de Voogd (met scheermesjes) uit Zand- voort. PROVINCIAAL CONGRES VAN PATERS ONGESCHOEIDE CARMELIETEN IN NEDERLAND. Tijdens het van 7 tot 9 Mei te Smakt gehouden provinciaal Con gres der Ongeschoeide Carmelieten in Nederland is tot Provinciaal her kozen Pater Romaeus Leuven. Te vens werden P. Bertholdus Heynen en P. Angelus Schols in het provin ciaal bestuur herkozen. Tot prior van het Noviciaat te Waspik werd aan gesteld P. Marcellinus Offermans; prior van het klooster te Geleen werd P. Laurentius Alberti en te Smakt P. Dionysius Frijns. Novice meester van de Nederlandse provin cie werd P. Gregorius Kisters.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6