Blauwe en witte kinder- treinen op weg naar Lourdes Pensioentoeslagen van 2 tot 28 pet B.B. Katholieke Kraamzorg zal in 1954 tekort van 1 ton boeken DINSDAG 11 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gouden kloosterfeest van zuster Valentine Morgen zal zuster Valen tine in het moederhuis te Breda haar gouden kloos terjubileum vieren. Zij is bijna heel haar klooster leven in het St. Elisabeth Ziekenhuis in de verple ging geweest. Zuster Valentine werd op 7 Juli 1876 te Wagen berg geboren. Na haar kloosterintrede in 1902 werd zij op 12 Mei 1904 geprofest. Gedurende en kele jaren was zij in de verpleging, waarna zij on geveer zes jaren als ope- ratiezuster te werk werd gesteld. Het grootste ge deelte van haar Leidse tijd heeft zuster Valentine haar krachten gegeven aan de afdeling met de meeste toekomstmogelijkheden, n.l. de kraamafdeling. De laatste jaren geniet de ruster echter van een wel verdiende rust. Op Zondag 23 Mei wordt het gouden feest in het Elisabeth Zie kenhuis te Leiden gevierd. TWEEDE KAMERLEDEN NAAR BERLIJN. Zoals onlangs gemeld hebben de „regierende Buergemeister" en de „Presidenten des abgeordnetes Hau- ses" van Berlijn zich beschikbaar ge steld om de voorzitters of een delega tie der Nederlandse volksvertegen woordiging in te lichten omtrent de situatie in Berlijn, in 't bijzonder over de daarmede verband houdende vluchtelingen problemen. In het overleg hierover tussen de voorzitter der Tweede Kamer en de commissie voor buitenlandse zaken is men tot het resultaat gekomen, dat het nut kan hebben zich persoon lijk in Berlijn te oriënteren. De vergadering der Kamer van 8 April j.l. machtigde de voorzitter de leden aan te wijzen, die zich naar Berlijn zullen begeven. Deze leden zijn de heren Tilanus, Roosjen, Scheps, Zegering Hadders en Wijf fels. Zij zijn voornemens naar Ber lijn te gaan van 7 tot 10 Juli. Geestelijke bestorming genadeoord Biddend Thuisfront Onder bescherming van Maria, Hulp der Christenen en Koningin van de vrede is in de namiddag van Maandag de tweede kinderpelgri mage en de 56ste nationale bede vaart naar Lourdes vertrokken. De eerste pelgrimstrein vertrok reeds om 2 uur, de vierde en laatste tegen zes uur. Twee damese die te laat kwamen voor de eerste „blauwe" trein, heb ben op het station te Roosendaal nog enige uren in ongerustheid ver keerd, of ze nog wel mee zouden kunnen. Uiteindelijk kwam echiter de verheugende mededeling van de bedevaartdirectie, dat er voor haar in de „witte" trein nog een plaatsje ingeruimd zou worden. Ontmoeting met Genadeoord Opvallend was het vertrek van 125 zieke kinderen, uitgeleide ge daan door bezorgde ouders en fa milieleden. De sfeer, die op het station heerste, kan men karakteri seren als ontroering bij de ouders om dit afscheid van hun liefste be zit, spanning en opgewondenheid op vele kindergezichten om het on gewone, dat hen omringde en de vooruitzichten van de ontmoeting met Maria's genadeoord. De kinde ren lijden aan de meest uiteenlo pende kwalen ,vele kleine peuters' en ook ouderen, doch allen gete kend door de ziekte, die hun jonge lichaam teistert. Opmerkelijk voor de toeschouwer is het grote aantal lichamelijk ge- brekkigen, die een van hun lede maten missen of niet kunnen ge bruiken. Tussen de zieke kinderen bewoog zich vriendelijk de bisschop Breda, Mgr. Jos Baeten, onder wiens geestelijke leiding de bede vaart staat. Een' kruisje hier, een streling daar, een verleegen glim lach of een schuw weggetrokken kindergezichtje. Prachtige verzorging. Nog 1756 pelgrims vergezellen deze kinderen. Onder hen bevinden zich 1100 leden van de Katholieke Boeren en Tuindersbonden en 25 verkenners gerecruteerd uit de vaste groep van 125, die zich contenu daarvoor beschikbaar houden. Deze laatsten overnachten in eigen ten ten, opgeslagen op het internatio nale tentenkamp achter de Calvaire in Lourdes. De verkenners waren Maandagmorgen reeds vroeg op het perron te Roosendaal en legden on der leiding van de verkennersdok ter W. J. F. Nuyens de laatste hand aan de inrichting der coupé's van de witte trein, waarin de kinderen reizen. De laatste pelgrims zijn on dergebracht in vier wagons. Voor elke coupé is een verpleegster be schikbaar, terwijl ook kinderver zorgsters de reis meemaken. De wa gons zijn ruim ingericht en ieder kind heeft een behoorlijke bewe gingsvrijheid. 45 Verpleegsters. De leiding van de verpleging is toevertrouwd aan prof. dr. M. Dirken uit Groningen, die wordt bijgestaan door mej. Tilman, hoofd van de ziekenverpleging van de „Nationale", zuster Gaudia van het Paedalogisch Instituut te Nijmegen en een staf van 45 verpleegsters en kinderverzorgsters. Prof. Dirken heeft voorts 10 me dische studenten van verschillende Nederlandse universiteiten tot zijn beschikking. Deze heeft hij meege nomen om him te interesseren, resp. op te leiden voor het charitatieve werk der brancardiers. De geestelijke leiding van de kin deren berust bij kapelaan van Haa- ren, kapelaan van de St. Jorisparo- chie te Eindhoven. Hoofdaalmoeze nier van de bedevaart is pastoor Wiegerinck, pastoor van Haaksber gen. Onder de deelnemers bevindt zich ook de uit China verdreven missiebisschop mgr. Herrijger, als mede mrg. dr. Th. van der Bom, de opvolger van de voorzitter der Ne- Nederlandse bedevaarten, mgr. In- gendael. Aardige geste. Een bijzondere aardige geste is verricht door iemand uit Oegstgeest die 3500 witte bloemen, actea's heeft aangeboden. Hieruit zullen boeket jes worden samengesteld, die Woensdagmorgen bij de grote bloe menhulde door de kinderen vj>«r de grot zullen worden neergelegd.^ Dit is dan de bedevaart, die de reis heeft aanvaard. Maar achter haar rijst nog als een machtig bouw werk het biddend thuisfront van 600.000 schoolkinderen. De intense belangstelling van deze achterhoede blijkt wel hieruit, dat van alle zy den pakjes zijn binnengekomen voor de zieke pelgrims met een klein briefje achterop geschreven. Veel van die pakjes dragen de me dedeling, van kinderen, dat z« eigenlijk wel een beetje jaloers zijn en om met de bedevaart mee te kunnen ook wel even ziek wilden zijn, maar dan niet zo heel lang BOUWVERBOD LAAN VAN MEERDERVOORT. Zuid Hollandse dag van de K.R.O. Het programma van de KRO op Zondag a.s. zal voor een groot deel gewijd zijn aan de provincie Zuid Holland. Mr. Kespei\ de commissaris van de Koningin, zal het programma met een kort woord inleiden. Daar na spreekt Jan Nieuwenhuis over „Zuid Holland op de kaart der cul tuur". Verder staat op het programma o.m. een Zuid Hollands muzikaal bouquet, een ontdekkingsreis door de provincie met muzikale illustra ties van Jan de Cler, het Haagse Matrozenkoor, Residentie Orkest en 'n klankbeeld over Rotterdam. Afge vaardigden van acht steden zullen deelnemen aan de wedstrijd „Ja of neen in twee seconden", welke wordt afgewisseld met muziek o.a. van de „Maluku Hawaiians" uit Boskoop. De Vespers zullen op deze Zondag wor den uitgezonden vanuit de kapel van het Philosophicum te Warmond. HET VOORSTEL VAN DE REGERING Het lang verwachte wetsontwerp Voor pensioenen ten laste van t verhoging van de pensioenen h*»t. nlopmepn hnruprlnk npn. met een bijslag, dat deze week bij de Tweede Kamer is ingediend, houdt in, dat de regering de voorstellen van de staatscommissie voor de pen sioenwetgeving vrijwel ongewijzigd heeft overgenomen. De bijslag wordt toegekend te re kenen van 1 Jan. 1954 af of van het latere tijdstip, waarop het pensioen is ingegaan. De toeslag varieert voor de eigen pensioen van 228 procent, voor de weduwenpensioenen van 2 18 procent. De percentages zijn be rekend naar het basispensioen, d.w.z. het pensioen zonder de later daarbij gekomen toeslagen. Het hoogste percentage toeslag (28) wordt verleend aan militairen, die in de periode 1937 tot en met 1941 zijn gepensionneerd. In het voorstel wordt gewerkt met gemiddelde percentages. De regering meent dat, om op zo kort mogelijke termijn een voorziening te treffen, niet nauwkeurig moet worden nage gaan, hoeveel iedere gepensionneer- de in verhouding tot de huidige pen sioenen tekort komt. Hoewel het salarisverloop van de drie hoofdgroep de gepension- neerde burgerlijke ambtenaren, mi litairen en spoorwegbeambten niet gelijk is geweest, is er naar ge streefd te komen tot gemiddelde ver- hogingspercentages, die wel ver schillen naar gelang van het jaar, waarin het ontslag of overlijden heeft plaatsgehad, doch die in beginsel ge lijk zijn voor de genoemde groepen. Wat de percentages betreft, wordt in het ontwerp de volgende regeling voorgesteld: Militairen. A Voor pensioenen ten laste van het rijk, welke zijn of worden toegekend aan militairen of gewe zen militairen uit hoofde van een ontslag, dat is ingegaan in: 1951 1949 en 1950 1948 1947 1946 3 pet. van het pensioen r944 en 1943 21 194? 1941\t/m 1$ 1936 1935 1934 1933 t/m 1 1928 en 1927 10 1926 14 1925 8 1924 t/m 1921 2 1920 of eerder 11 Burgerpersoneel D Voor pensioenen ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds of het spoorwegpensioen fonds, welke zijn of worden toege kend uit hoofde van een ontslag, dat is ingegaan in: 1951 2 pet. van het pensioen Komt U maar Zaterdag in de loop van middag werd de Haagse politie opgebeld door iemand, die vroeg of men hem over een half uur per jeep wilde komen ophalen. Hij zeide zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt, doch! op dat moment niet thuis te zijn. Over een half uur zou hij ter be-1 schikking van de politie zijn. Eern jeep begaf zich op het afgespro-' ken tijdstip naar het aangegeven adres, waar zich een 58-jarige< koopman bevond, die verklaarde' te Amsterdam iemand voor 2002> te hebben opgelicht. Dc man is aangehouden en naar Amster- dam overgebracht. 1 stel werd goedgekeurd. 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 dag door de Haagse raad met 36 te- j 1949 gen 4 stemmen goedgekeurd. Alleen de A.R.-fractie was tegen. Het betrof het voorstel van B. en W. om een bouwverbod in te stellen voor de Noordwestzij de van de Laan van Meerdervoort, n.l. het gedeelte tussen de Scheveningseweg bij de Javastraat en de Carnegielaan bij het Metropole-theater. Niet minder dan 55 kapitale panden, waarvan de waarde op minstens ƒ4 millioen wordt geschat, zullen ge sloopt worden in een periode van 715 jaar om hier de Laan van Meer dervoort breder te maken. Het ver keer ondervindt in dit betrekkelijk smalle stuk steeds groter moeilijkhe den. De leider der A R.-fractie, de heer H. Smitskamp, achtte het een lucht hartige financiële politiek nu reeds een bouwverbod in te stellen, waar mede men best nog enige tijd kan wachten. Beter zou men z.i. de tram rails weg kunnen nemen om het ver keer te verbeteren. De wethouder van Wederopbouw, lr. Febr, die tevens wegens vacan- 1946 tie van mr. Schokking als loco-bur- 1945 en 1944 gemeester en voorzitter van de raad 1943 en 1942 10 optrad, verdedigde het voorstel. 1941 Hij wilde vooral in de toekomst 1940 t/m 1936 18 zien, want het verkeer zal nog veel 1935 drukker worden. Ook de andere frac- 1934 ties vielen hem bij, zodat het voor- 1933 2 1920 of eerder 11 1938 16 1937 14 1936 13 1935 11 1934 8 1933 t/m 1925 7 1924 t/m 1920 2 1919 of eerder 11 Voor pensioenen ten laste van het rijk of van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, welke zijn of worden toegekend aan nabestaan den van militairen of gewezen mi litairen uit hoofde van een overle den in, dan wel van een overlijden na een ontslag, dat is ingegaan in: 2 pet. van het pensioen het algemeen burgerlijk pen sioenfonds, welke zijn of worden toe gekend aan nabestaanden van amb tenaren of gewezen ambtenaren of ten laste van het spoorwegpensioen fonds, welke zijn of worden toege kend aan nabestaanden van spoor wegbeambten of gewezen spoorweg beambten uit hoofde van een over lijden na een ontslag, dat is inge gaan in: 1946 en 1945 3 pet. van het pensioen 1944 t/m 1941 10 1940 8 1939 5 1938 3 1937 2 1919 of eerder 11 Gemiddelden. De regering heeft overwogen, dat twee factoren dienen te worden on derscheiden, die op het salarisverloop van invloed zijn geweest, nl. de con junctuur en een gewijzigde waarde ring van functies of groepen van functies. De invloed van laatstge noemde factor is in beginsel buiten beschouwing gelafen. De regering heeft ook de vraag on der ogen gezin of de toeslag aan hen, die tot voor kort een maximum pensioen 4800 genoten, berekend moest worden naar dit maximum of naar het pensioen, dat ze genieten nu het maximum is losgelaten. De regering heeft deze vraag in laatste zin beantwoord. Met nadruk wijst de regering er op, dat met het stelsel van gemid delde percentages onverenigbaar is om t.a.v. groepen, die na verhoging Iets te veel of te weinig ontvangen, byzondere voorzieningen te treffen. Wacht niet tot het te laat is. Meldt U NU. Bureau B. B. Langebrug 56, teL 30441. Gemeentelijke subsidie gewenst en noodzakelijk Het tekort van de afdeling kraam zorg van het Wit-Gele Kruis zal dit jaar nog minstens een ton bedragen, ondanks het feit, dat de rijkssubsidie voor het jaar 1954 verhoogd is van ƒ1tot ƒ2.50 per verzorgingsdag, d.w.z. een verhoging van de subsidie voor de kraamzorg in Nederland van 1.382.000 tot 2.861.750. Iets minder dan de helft van deze subsidie gaat naar de 60 Katholieke kraamcentra, daar het Wit-Gele Kruis ongeveer 46 pet. van het totaal aantal kraamver- zorgingsdagen voor zijn rekening neemt. De kraamzorg van het Wit-Gele Kruis is vooral na de oorlog buiten gewoon snel in omvang toegenomen. Alleen van 1951 tot 1952 steeg het aantal verzorgingsdagen van 246.841 tot 284.472, een toeneming van 15.2 pet. In sommige provincies was deze stijging nog aanzienlijk groter, in Limburg b.v. 30 pet. Thans zyn 1600 kraamverzorgsters, van wie een ge ring en bovendien nog snel slinkend percentage nog leerlingen, aan de 60 kraamcentra verzonden, onder leiding van 60 leidster-docenten, van wie 30 bijgestaan door verpleegster-assisten ten. In een onderhoud met het hoofdbe stuur van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis, kwam tot uiting, dat de Kraamzorg nog aanzienlijk zou kunnen worden uitgebreid, indien dit niet werd tegengehouden door de vrijwel algemene onderbezetting der kraamcentra. Dit is voor de diverse provincies verschillend, doch in Zuid- Holland beslist acuut. Het tekort in deze provincie is dermate, dat de aanvraagtermyn tot onwaarschijnlijk lange tijd is opgevoerd. De oorzaak van de onderbezetting moet voornamelijk gezocht worden in de onvoldoende salariëring en in het vrijwel ontbreken van pensioenvoor zieningen. De nieuwe subsidieregeling van de regering zal het thans moge lijk maken de salariëring der kraam verzorgsters tot een redelijker hoog te op te trekken, en een begin te ma ken met maatregelen voor pension nering. Hoever men hiermede zal kunnen gaan, is nog niet te bezien, daar de voorwaarden der rijkssubsi die nog niet bekend zijn, en het Wit- Gele Kruis zich op het standpunt blijft stellen, dat de kraamzorg voor iedereen bereikbaar moet zijn. Zou den de tarieven vastgesteld worden overeenkomstig de kostprijs per ver zorgingsdag ongeveer gelijk aan die van de particuliere kraamver pleegster dan zou het Wit-Gele Kruis zijn doel voorbijschieten en bij voorbaat een groot aantal gezinnen uitsluiten. Dit is in strijd met het sociale doel, dat het Wit-Gele Kruis zich stelt. Zelfs de aanzienlijk verhoogde verhoogde rijkssubsidie zal de finan ciële problemen dus niet oplossen. Hierin zal ondersteuning van ge meentewege moeten voorzien. Het Wit-Gele Kruis heeft plaatse lijke verenigingen in ongeveer 630 gemeenten, terwijl de kraamzorg bo vendien verleend wordt in tal van ge meenten, waar geen Wit-Gele Kruis vereniging is gevestigd. Van deze 630 gemeenten, geven er slechts 230 iets meer dan 1/3 subsidie, bovendien volgens zeer uit eenlopende normen, in de overgrote meerderheid aan de zeer lage kant, namelijk ƒ1.per verzorgingsdag. Het gunstigst is dit in de provincies Utrecht en Zuid-Holland, waar pro vinciale staten de gemeente-subsidie als voorwaarde stellen. Bij de huidige situatie moet dan ook worden voor zien, dat de verhoogde rijkssubsidie de financiën van de kraamzorg niet zal saneren, daar de meer-ontvangst aan ryksgelden besteed moet wor den-aan het op redelijk peil brengen der salariëring en sociale verzorging. Voor 1954 wordt het tekort van de Katholieke kraamzorg dan ook op een ton geraamd. Het Hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis acht het dan ook gerechtvaardigd de vraag aan de orde te stellen, of de gemeenten niet spoedig aan de kraamzorg moeten gaan bijdragen wil deze zorg op ver antwoorde wyze verleend en uitge breid kunnen worden. Bedrijfschap voor slagersbedrijf In het Staatsblad is thans afgekon digd een Koninklijk Besluit van 7 April 1954, waarbij een bedrijfschap voor het slagersbedrijf zal in wer king treden op een nader te bepalen tijdstip. Aan het bedrijfschap zal o.a. wor den overgelaten de nadere regeling van verschillende onderwerpen zoals b.v. de berekening van de aanbod- prijs in vehband met de kosten van de onderneming, het aanbieden of verstrekken in de vorm van goederen of diensten, het geven van kortin gen, de aanduiding van ten verkoop aangeboden vleeswaren, lonen en an dere arbeidsvoorwaarden, de vakop leiding e.a. De aan het bedrijf toe te kennen verordenende bevoegdheid betreft onderwerpen van economische, van sociale en van andere aard. De prac- tyk met de tot dusver in -het sla gersbedrijf geldende calculatieveror- dening zal ook in 't nieuwe bedrijfs orgaan kunnen worden geconti nueerd. Er zal eohter bij het toezicht te gen worden gewaakt dat door stan daardisering van de hoogte van be paalde kostenfactoren het open cal culatieschema op een gesloten cal culatieschema gaat gelijken, daar dit laatste practisdh gelijk zou staan met de vaststelling van een mini mumprijs. Wat schenkingen en kortingen be treft wordt het in de nota van toe lichting geen bezwaar geacht, dat de hier bedoelde concurrentiemiddelen, indien dit noodzakelijk zou blijken, worden ingeperkt of zelfs verboden. De nota meent, dat door verbruiks coöperaties aan haar leden uitgekeer de dividenden niet als prijskorting moeten worden aangemerkt. De con currentie zal zich door andere midde len met name op het gebied van de prijzen kunnen doen blyven gelden. De tentoonstelling in prentenkabinet te Leiden HET eerste slachtoffer van de fo tografie is een in een klem ge vangen martelaar, die vruchteloos zijn best doet om belangwekkend te kijken. De kunst van portretfoto grafie wordt althans voorlopig op de tentoonstelling in het Pren tenkabinet van de Leidse Universi teit voltooid in het product van de moderne camera, die feilloos de kleinste details van het gelaat no teert. „Een camera kan kyken", is het motto waarmede iedere hedendaag se fotograaf bezield is. Zien met een koel-wetenschappelijk oog, mee dogenloos scherp, maar ook vol me dedogen, gesluierd' door de liefde van de kunstenaar. Dat een foto graaf met licht kan schrijven, be wijzen de foto's aan de wanden van het Prentenkabinet. Ziet u maar eens naar een detail van het gelaat van Buziau: het oog in de bedding van een duizendvou dig vertakte stroom. Het gerimpelde gezicht van een oude bohemien: Jo- han Fabricius Sr. De foto's zijn afkomstig uit de verzameling van Grégoire, aange vuld met nieuwe aanwinsten. Steeds heeft Grégoire bij het samenstellen van zijn collecties gelet op voor de tijd typerende details. De stijl van elk decennium sinds de eeuwwisse ling is tegenwoordig. Uitstekend be waarde kool- en fressondrukken uit het eerste tiental jaren. Het zijn dikwijls foto's, waarop de bevrijding uit de greep van de klem, die hoofd en ledematen op de plaats moest houden, nog wel eens wordt gevierd met een pathetische houding of een barokke enscenering. Voorts kan men zien bromiden, omgekeerd chlorobromiden en pigmo-overdruk- ken; elke foto met voor haar perio de geldende kenmerken. het verschil in opvatting van het portret van een jonge vrouw uit 1937 of uit 1953. De schoonheid van de eerste zouden wij vandaag alleen nog op een bon bondoos kunnen rechtvaardigen. Stukken dynamischer fotografeert de artist van 1953 het meisje de glamour girl van dat jaar. De fotograaf is uit de studio de buiten lucht ingegaan: de zon is de onme telijke koolspitslamp, die voor de belichting zorgt; de „camera obscu- ra" van Daguerre heeft ruimte ge maakt voor de hypersnelle Rollei- flex. Het is juist het verschil in stijl en opvatting, die deze collectie voor fotominnaars zo aantrekkelijk maakt. Meer dan op de naam ligt daarbij de nadruk op het jaartal. Een eerste gedeelte van de col lectie Grégoire heeft het Prenten kabinet vorig jaar reeds geexpo- seerd. Men heeft toen de idee alléén prentenkabinet (met nadruk op prenten) losgelaten. Terecht: de prent, uitgevoerd in één van de re productie-technieken, is immers de foto van weleer. De tentoonstelling is tot 13 Juni dagelijks van 2 tot 6 uur geopend. Martten Coppens: Grondwerker. 1934. Uit ▼enameling Prentenkabinet.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5