k Getuige a décharge geeft mo gelijkheid van vergiftiging toe Uitbreiding van areaal kwam in de rondvraag ter sprake unstleven in Leiöen Museum-concert in de Lakenhal DINSDAG 11 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 „De Tulp" vergaderde Het kan nog enkele maanden du ren misschien niet eens zo lang maar de Kon. Alg. Ver. van Bloem bollencultuur zal in ieder geval dit jaar hebben te beslissen of men moet reorganiseren of niet. Men wil o.m. de groepen meer zeggenschap geven en m verband daarmee is het nood zakelijk, dat de statuten en het han delsreglement van „De Narcis", „De Tulp", „De Hyacinth", „de Lelie", enz. worden veranderd. Bij „De Nar cis" stuitte dat enkele weken gele den op moeilijkheden we vertel den U daarover uitvoerig maar toen gisteren op een vergadering van „De Tulp" .dezelfde zaken wer den aangesneden, gingen alle voor gestelde wijzigingen er vlot door. De voorz., de heer v. d. Marei, wees er in zijn openingswoord op, dat de opbrengsten in enkele jaren tijd enorm zijn gestegen. Hij braoht dank voor de gegeven technische voor lichting, de goede waterhuishouding, enz. Toch was er een vacuum, zo meende de heer v. d. Marei. De schuurbehandeling hield geen ge lijke tred met de methoden voor het opvoeren van het aantal leverbare bollen per roe. De kwaliteit komt hierdoor in het gedrang. Over de areaaluitbreiding wias men cfoor het B. V. S. nog niet gepolst. Men zou trouwens eerste de mening der vergadering vragen alvorens ad vies te geven. Ook wat het areaal van de jonge en kleine kwekers be treft, had men zijn standpunt nog niet bepaald. De secretaris, de heer Voors, liet in zijn jaarverslag het zoeklicht nog eve.i schijnen op 1953. Uit het keurig verslag van de directeur der keu ringsdienst, de heer Limburg, het volgende: de gezondheidstoestand van de tulpen is, wat het virus be treft, onveranderd gunstig te noemen. Weinig animo. Wat de zuiverheid der partijen aan gaat* vele kwekers telen partyen Wm. Pitt. Grand Due, Prins van Oosten rijk, e.d. en komen niet aan een nor-, male raap toe, omdat de zuiverheid niet deugt. Men treft er vele zgn. één bladers in aan en „dieven". Men heeft kwekers in de gelegenheid ge steld een monster van hun partij te laten opplanten voor beoordeling ten einde te weten te komen of men een goede partij teelt of niet. Een ruime ■bekendheid werd hieraan gegeven, maar slechts tachtig verzoeken om moiistertrekking kwamen binnen, ter wijl in totaal 176 monsters werden getrokken. Het belang van deze zaak is door vele kwekers, aldus de heer Limburg, kennelijk niet ingezien. Bij de bestuursverkiezing werden de plaatsen van de heren Z. v. d. Burg en J. Uittenbogaard ingenomen door de heren G. C. Tromp Azn., Lis- se en Chr. Eggink jr. te Voorschoten. De wijziging der statuten en het handelsreglement slechts enkele opmerkingen buiten beschouwing ge laten, niet veel moeilijkheden. Men wil zes kringen stichten, nl. Noord- Holland West, West-Friesland Oost, Kennemerland, Bollenstreek-Noord, die loopt van Haarlem tot Hillegom, bollenstreek-midden, welke de bol lenstreek tot en met Lisse omvat in clusief Warmond, Katwijk, Noord- wijK, Voorhout enz. Voor deze kring, is Lisse als vergaderplaats gekozen. Tevens is er ook nog een kring bol lenstreek-Zuid, die behalve het Westland ook de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden omvat mèt de Noord-Westhoek van Brabant. Rondvraag. Bij de rondvraag kwamen enkele zeer actuele onderwerpen ter sprake. Onder meer over de areaaluitbrei ding, een zaak, die door alle kwe kers met belangstelling tegemoet wordt gezien. Er was nog geen ad vies gevraagd, maar het bestuur van „De Tulp" zou voor uitbreiding ad viseren. Een percentage had men niet in het hoofd. Wèl zou men op het standpunt staan, dat de uitbrei ding voor alle kwekers gelijk zou moeten zijn. Men zou jonge kwekers wel teeltrecht willen verschaffen, maar dan tijdelijk: voor zes jaren. In deze periode zou men echter zo ver voortuitgeboerd moeten zijn, dat men na zes jaren in staat was zelf teeltrecht te kopen. Wanneer het B. V. S niet op uiterst korte termijn advies wenst, zal deze zaak eerst in de kringen worden besproken. Het bestuur van „De Tulp" zou een ze ker percentage van de uitbreiding altijd in reserve willen houden; Op een vraag of het groen koppen van tulpen de broeikwaliteit be- invloedde, zei prof. Van Slogteren, dat er in deze richting nog geen proe ven waren opgezet. Maar afgezien daarvan was hij van mening, dat groen koppen nooit aanbevolen kan worden, omdat men dan geen con trole heeft op het virusziek en de zuiverheid der partijen. Aan het slot nam prof. van Slog teren nog enkele ziekten-bestrijdings- problemen onder de loupe. Nieuw Haags Strijkkwartet W KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND". In Roermond werd j.I. Zondag een Internationale Hondententoonstelling gehouden met 415 rashonden. Slechts vier leden van „Rijnland" hadden de verre reis met hun honden aan vaard en niet zonder succes. Beste hond van de tentoonstelling, tevens beste zelfgefokte hond werd de magnifieke foxterrier, welke on langs ook in onze Stadsgehoorzaal succes oogste, kamp. Castle Yard's Contender van mej. N. v. d. Kasteele uit Wassenaar. Beste Collie en beste hond Van de groep der Herdershon den werd kamp. Beriel van de Ro- zenhage van mevr. G. S. v. d. Schil den uit Leiden. De Poedel Bouffor. du Joli Coeeur, jeugdwinster 1953 van mej. J. v. Gelderen uit Oegst- geest moest deze keer eens met de kwalificatie „zeer goed" genoegen nemen terwijl een jonge Boxer van de heer J. Boom uit Leiden een goed debuut maakte met de kwalificatie „zeer goed". OPTREDEN VAN HET Nieuw Haags strijkkwartet, be staande uit Gerard den Hertog en John Pot le en 2e viool, Jaap Moelker alt en Victor Bouguenou cello giste renavond in de Lakenhal, leidde tot groot succes en waardering. De prachtige zaal, waarin de muziek mooi klinkt, was uitstekend bezet. Het programma, waaraan bovendien de sopraanzangeres Wieb de Rook en de fluitist Jolle de Wit medewerkten, was van voortreffelijk gehalte en de uitvoering ervan rechtvaardigde de talrijke opkomst. De sopraan-soliste opende met de Cantate „Non a che sia dolore" voor sopraan, fluit strijkkwartet en spinet van Joh. Seb. Bach; waarbij Corrie van der Wel de spinetpartij speelde. Ingeleid door een Sinfonia treedt een grootse wisselzang in tussen de so praan en de instrumenten. De wel luidende prachtige muziek genoot een uitmuntende vertolking. De zangeres beschikkende over een mooi klin- kende sopraanstem, die vooral in het hoge register eeii heel aparte beko- WASSENAAR WIJZIGING VAN DE WINKELSLUITING- VERORDENING. Als de raad geen bezwaren heeft, zullen de winkeliers" voortaan in de week voor Pasen en in de week voor Pinksteren geen middag meer geslo ten behoeven te zijn, zoals tot nu toe door de winkelsluitingsverordenmg j Zandvliet" en AÏ E. M. Walter,-" Jan zn van H. Smid en J. Berkheij; Klaas- Burgerlijke Stand Geboren: Hermanus Willem, zn van H. F. van Oosten en J. Beij; Cornells Matthias, zn van C. T. v. Grieken en W. C. v. d. Voort; Johanna Mar- garetha Elisabeth, dr. van A. Ladan j en J. L. Dragt; Peter Maximiliaan, zn van P. Breuning en E. C. O. J. D a ver veld t; "Gemma Adriana Josephina Thcresia, dr van N. L. v. Paridon en A. C. A. H. Ha.verkorn; Maria Corne lia Adriana Petronella, dr van N. L. v. Paridon en A. C. A. H. Haverkorn; John Risto, zn van T. A. Mansoer en R. L. Haye; Frits Fredericus Maria, zn van F. Labordus en L. Kuilen- berg; Cornelia Antonette, dr van J. W. l'Ami en H. Roosendaal; Angela Margaretha Maria, dr van C. J. A. werd voorgeschreven. Aanleiding tot deze wijziging was een verzoek van de Vakraad voor het Kappersbedrijf, dat het gemeentebestuur verzocht de kappers in deze twee drukke weken van de verplichte halvedagsluiting te ontheffen. De Wassenaarse Middenstandcen trale, aan wie door B. en W. advies werd gevraagd, stond op het stand punt, dat de gehele winkelstand ge baat zou zijn met een zodanige wijzi ging in de bestaande regeling. Dit is voor B. en W. aanleiding geweest aan de raad voor te stellen in de twee hiervoor genoemde weken de Dins dagmiddagsluiting voor de ka ppers en de Woensdagmiddagsluiting voor de overige winkeliers te laten verval len. je, dr van C. Voorzaat enW. Vries; Maria Margaretha Hendrica dr van W. Sloos en H. van Houten. Gehuwd: F. H. Hendriks en J. M. van Heel; J. P. Mieremet en D. C. de Groot. Overleden: W. Neuteboom man 44 j.; M. Bogerd wed. van Paling H. J. van Kampen wed. van de Mooy 80 j. RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF. Amsterdamse Effectenbeurs Noteringen 10 Mei Ned. '53 (3 1/21 103 7/16 Ned. "51 3 1/2 103B Ned. '53 3 3/4 102 7/16 Ned. '48 3 1/4 98 3/4 Ned. '47 3 1/2 98 7/8 Ned. '54 3 1/4 98 15/16 ACTIEVE AANDELEN A.K.U219 Philips 317 Unilever 319 1/4 Wilton Feyenoord 190 Biliton 2de r282 Kon. Olio 499 5/8 Amst. Rubber £»31/4 Holl. Amer. lijn 1461/4 Kon. Ned. Stoomb133 i Ned. Scheepv. Unie135 5/8 H.V.A127 1/8 1 Java Cult58 Deli Mijen (Ver.)118 1/2 Senembah Verduistering. Wegens heling en verduistering, beide meermalen gepleegd, was een Leidse electro- monteur ln eerste instantie veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf, waarvan één maand voorwaar delijk. Hij was in beroep gekomen bij het Haags Gerechtshof. Het bleek, dat verdachte voor een vroegere werkgever, bij wie hij wegens on eerlijkheid was ontslagen, werk zaamheden had uitgevoerd. Hij had daarbij materialen onder zich, die hij verduisterde. Ook kreeg hij van een werknemer electrische materia len. De proc. generaal memoreerde vroegere veroordelingen en meende dat verdachte een gevoelige tik op zijn hoofd moest hebben. Hij requi reerde vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Ar rest 21 Mei. Oplichting. Vijf maanden en toewijzing van een civiele vordering van ruim 60 eiste de proc. gene raal tegen een bloemenhandelaar uit Leiden, die drie bloemenhande laren uit Sassenheim zou hebben op gelicht met de bewering dat hij wel voor een erkenning zou kunnen zor gen en dat hij hun formulieren had ngeleverd. De straf was drie maan- ring heeft vertolkt de muziek met veel bewogenheid en warm tempera ment. Zij heeft een bijzonder boeien de voordracht. De fluitist speelde zijn obligaat zeer overtuigd, fraai van klank. Het instrumentaal ensemble van uitnemend gevormde spelers, waarvan den Hertog zich een be gaafd leider betoonde, gaf een perfect en in verhouding vrij juist afgewo gen spel te horen. Het Nieuw Haags Strijkkwartet be staat nog niet lang, maar doet ver wachten, dat het zyn weg wel zal vin den. Dat Mozart die een onover-1 winnelijke afkeer voor de fluit had in het kwartet K.V. 285 voor fluit alt en cello zo dankbaar en bewonde- renswaard componeerde is toch wel iets heel bijzonders. Wij hebben het samenspel, waarin mogelijk nog wel een oneffenheid] e voorkwam, veelal kunnen bewonderen, evenals het fluitspel van de Wit, die blijk gaf van veel feeling voor Mozart's muziek, maar die de superieure muzikale stijl nog ietwat kan perfectioneren. IJ ET DERDE STRIJKKWARTET van Pijper dateert van 1923. Er was in de ijle sfeer waarin dit kwar tet geschreven is, eenheid en even wicht tussen de spelers en gevoel voor de stemming, welke Pijper vraagt, zodat er leven en- dieper - gaande aantrekkelijkheid tot uiting kwam. De zangeres besloot, met een Cyclus van elf „Marienlieder" voor sopraan en strijkinstrumenten van Hermann Zilcher. De in Duitsland ge boren componist (1881) heeft een reeks van talrijke werken geschre ven. Vooral op Vocaal gebied specia liseerde hij zich bijzonder op de cy clus en in zijn „Marienlieder" (die heel mooi, eenvoudig en ingetogen zijn) maken wij kennis met speci mina van het echte lied, maar die men nooit of althans hoogst zelden te horen krijgt. Voortreffelijk samenwerkend met het strijkersensemble heeft de zange res deze cyclus, waaraan mooie en belangrijke teksten ten grondslag lig gen, met vrome muzikaliteit voorge dragen. Hoewel zij clementie had la. ten vragen, omdat een verkoudheid mogelijk belemmering kon geven, kon men toch constateren dat deze kleine indispostie mogelijk alleen maar haar verrichtingen in de mid denstem bond, maar dat zij overigens volkomen begrijpt, dat het niet meer stem of techniek moet wezen welke uitsluitend de aandacht tot zich roept, maar wel het steeds weer scheppen en oproepen van expressie ve stemmingen, van een eigen wereld welke elk lied inhoudt en versohei- denheid. Zij zong met veel finesse en muzikaliteit, met sympathieke te rughoudendheid en persoonlijke ac centen, doordringend expressief maar nooit pathetisch. Staande ova ties voor de soliste en de begeleiden de instrumentalisten. Bloemen voor de zangeres. J. Kortmann. 99 1/2 den. Arrest 21 Mei. BRIDGE LEIDSE BRIDGECLUB DDS. Het eerste zestiental van „D.D.S." speelde gisteravond alhier voor het tournooi om de Hapee-beker tegen „Bridgeclub 1946" uit Haarlem, ter wijl D.D.S. II voor de „Elfers-beker" thuis speelde tegen „Bochenrote II", eveneens uit Haarlem. Het werd voor de Leidenaars een nederlaag op beide fronten. D.D.S. I bleek kennelijk veel meer moeite met de vaak grillige spelverdeling te hebben van de „Brid geclub 1940". Zij keek van de eerste ronde af tegen een flinke achterstand aan en verloor met niet minder dan 90 p. D.D.S. II deed het wat .beter en wist zich in de eerst helft volkomen te handha\en. Twee ronden van 27-14 en 22-9 voor de gasten brachten toen echter een algehele ommekeer teweeg en met een verschil van 22 punten ging ook hier de zege naar Haarlem. De wedstrijden stonden onder lei ding van mej. Bosscha en de heer Kriek. Veertig jaar zetter van A.W. SijthofPs Uitg. Mij N.V. Een bijzondere noot had het jubi leum van de voorman-zetter F. X. Kersten die heden de dag her dacht, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad van A. W. S. doordat hij bij de huldiging, die hem heden morgen ten deel viel, vergezeld was door zijn vader: een oude bekende voor de A. W. S.'ers, daar ook hij ge durende niet minder dan 54 jaar werkzaam is geweest in dit bedrijf. Samen hebben de heren Kersten Sr. en Jr. er bijna een eeuw aan dienst jaren op zitten! De directeur, die als eerste het woord voerde, memoreerde in een waarderende toepraak de kwaliteiten van de jubilaris en bood hem namens directie en commissarissen een enve loppe met inhoud en een fraai bloem stuk aan. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhan digde de directeur het getuigschrift dezer instantie. Aan mevrouw Ker sten was bij haar binnenkomst een bouquet lathyrus geoffreerd. De procuratiehouder voor het tech nisch bedrijf, die daarop het woord nam, accentueerde allereerst de grote vitaliteit van de heer K., wie men eerder een 25-jarig dan een 40-jarig jubileum zou aanzien. Belangrijker echter achtte spr. de belangstelling en toewijding, die de heer K. steeds voor het vak aan de dag legt, waar door hij onvermoeid streeft naar ver antwoord werk en nieuwe mogelijk heden zoekt. In dit verband memo reerde de spr. ook hetgeen de jubila ris tot dusvere heeft gedaan voor de opleiding van de leerlingen in de typografie. Hij wenste hem geluk en dankte hem voor de vele jaren van goede samenwerking. Vervolgens trad de voorzitter van de jubileumcommissie naar voren om de gelukwensen van het gezamenlijke personeel aan te bieden alsmede het gebruikelijke geschenk in de vorm van een enveloppe met inhoud en een door de collega's vervaardigd herinneringsalbum. De jubilaris bedankte tenslotte allen voor de hartelijke woorden, de bloe men en cadeaux. Atoomkern-energie Lezing voor „St Adelbert" Een avond in Mpi van het jaar 1954Bruidsbouquetten geurden in de boomgaarden, nachtegalen zon gen in de parken buiten de stad en het zichzelf spiegelende Rapenburg was als Narcissus verzonken beschouwing Van zijn eigen schoon heid. Een avond in Mei van dit jaar des Herenen in een zaal van „De Doelen" aan het Rapenburg werd op een schoolbord met ontel bare getallen gegoocheld om aan te tonen, welk een energie de atoom bom kan ontwikkelen in een flits van een seconde. Het was wel heel laat in de win ter, dat de St. Adelbertvereniging haar getrouwen bijeen had opgeroe pen voor een belangrijke voordracht van prof. dr. P, H. van Laer, hoog leraar in de Thomistische wijsbegeer te aan de Leidse Universiteit. We heb ben openhartig bekend niet al les begrepen van deze zuiver-na- tuurkundige uiteenzetting (px*of. Van Laer is namelijk, behalve wijsgeer, doctor in de wis- en natuurkunde), maar met zijn helder doceer-talent is de spreker er toch wel in geslaagd ook de niet-physici een kijk te geven op de grote lijnen van de gedachten- gang, welke tot het gebruik maken van de atoomkern-energie hebben geleid en aan de voorwaarden, welke bij deze processen van energie-ont wikkeling worden gesteld. Om de ingewikkelde materie dui delijk te maken, gaf de spreker over zichten van de becijferingen op een (weerbarstig) schoolbord met een (eveneens weerbarstig) krijtje, toe gelicht met schetsen en vluchtige grafische voorstellingen, zodat 't niet mogelijk is (verondersteld, dat we er alles van begrepen hadden) een nor maal verslagje van deze boeiende voordracht te geven. Na een kort ré sumé van de energie-voorraad, op de aarde aanwezig en practisch bruik baar welke voorraad met de tot nog toe gebezigde methoden binnen kort onvoldoende zal zijn om in de behoeften te voorzien behandelde prof. van Laer de atoomsplitsing van hét uranium-procédé en, na de pau ze, de atoomopbouw van het water stof-procédé, welke beide processen gecombineerd zijn in de H-bom en aldus een enorme energie-ontwikke ling kunnen bewerkstelligen. Ook aan de pogingen, de atoom energie te gebruiken voor meer nut tige doeleinden dan de boel kort en klein te gooien, wijdde spr. aandacht, hoewel op de weg des vredes nog lang niet zulke opzienbarende resul taten zijn bereikt als op het oorlogs pad. By de gedachtenwisseling repte prof. Van Laer met een enkele woord over het kosmosbeeld, dat de atoom wetenschap heeft gegeven; misschien is dat een onderwerp voor een na- tuur-philosophische voordracht ir het komend winterseizoen! De moderator, prof. dr. J. C. Groot, legde in zijn speechje vooraf er de nadruk op, dat de heilsgeheimen van de Heiland, zijn dood, verrijzenis, he melvaart en wederkomst, ook heilsgeheimen zyn van ons eigen heil en leven. Al zouden er ook H-bommen tot ontploffing worden gebracht en on voorstelbare verwoestingen op de wereld te weeg brengen, dit heilsge heim blijft, zoals ook alty'd weer op nieuw de Mei met haar sprookjes schoonheid zich onhoudbaar een weg zal breken door de winterse koude van deze barre, barbaarse wereld. Sterker dan atoomverwoesting is de nederige Heiland, sterker dan de me chanische natuurverkrachting is de stille wenteling der seizoenen. Vijfde procesdag Berkelse moordzaak Heftige debatten tussen deskundigen Vandaag, op de vijfde dag van het proces tegen de Berkelse arts is de echtbank te 's-Gravenhage voortge gaan met het stellen van vragen aan de getuigen a décharge, die door de verdediging waren opgeroepen. De verdachte onthield zich, evenals op de vorige dagen over het alge meen van het stellen van vragen. De publieke tribune was weer over vol. Voorts waren enige deskundi gen, die reeds de vorige dagen waren gehoord, in de, zeer warme, rechts zaal aanwezig. De eerste getuige, die gehoord werd, was de door de verdediging aangezochte prof. A. Grevenstuk, die evenals dr. Purchase een medi sche beschouwing hield over de mo gelijkheid, dat een hersentumor de dood van de doktersvrouw veroor zaakt zou hebben. Toevallig. „Maar acht u het niet waarschijn lijker dat in dit geval sprake is van een cyaankali-vergiftiging?" vroeg de president. „Nee", zo meende de deskundige; „de dood is ingetreden door adem halingsstoornissen"; deze kunnen evengoed door de vergiftiging als door een dergelijke kleine tumor veroorzaakt worden". .Maar", aldus de president, „acht u nu het verband tussen oorzaak en gevolg niet zo dat hier sprake is van blauwzuurvergiftiging?" ,De hoeveelheid blauwzuur, die ge vonden is, was gering en de intoxi catie-verschijnselen waren weinig opvallend", aldus de deskundige. ,Maar deze hoeveelheid is 60 uur £eid&e Vxvaa Maandag 17 Mei a.s. houdt de Leidse Aquarium- en Terrariumhou- dersvereniging „De Natuurvriend" haar eerste ledenvergadering. De heer A. A. Gols uit Rysv/yk zal dan spre ken over de verzorging van het aqua rium. Lichtbeelden zullen zijn woor den illustreren. Onder de leuze: „Helpt drank slachtoffers, voorkom alcoholisme" organiseert het Leids Drankweerco- mité van 17 tot en met 22 Mei weer een collecteweek. Collectanten zijn van harte v/elkom bij het secretariaat Oude Vest 11, Lelden. Tel. 20572. De achtjarige scholier B. C. klom gistermorgen op de Lage Rijndijk achter op een melkwagen en kwam te vallen. Met een wond aan het hoofd en een lichte hersenschudding werd hy naar het Acad. ziekenhuis ver voerd. De Burchtheuvel zal hedenavond weer tot berg verheven worden door de jodelklanken van Olga Dowina en haar kwartet. Bovendien treden als solisten op: Cascadeur Corty, Lies- beth Lünow,en Fons Dankaard. na.de dood gevonden", aldus de pre sident. „Cyaankali ontbindt snel. Het gevonden residu heeft geen wer king gehad. Er is dus meer blauwzuur aanwezig geweest". „Is het dan niet zeer toevallig dat .uist bij die vergiftiging er een nood lottige werking van een kleine her sentumor geweest zou zyn?" vroeg het lid van de rechtbank, mr. Nauta. „Toevallig wel, maar niet onmo gelijk", meende prof. Grevenstuk. Toegeving. Prof. Grevenstuk meende dat de ingebrachte cyaankali mogelijk pro vocerend zou hebben gewerkt op de tumor in de hersenen er was blauwzuur in de hersenen aangetrof fen waardoor deze noodlotting had gewerkt. „Dus", aldus de officier van justi tie, „dan is de cyaankali de uiteinde lijke oorzaak van de dood?" „Met reserve, Ja", antwoordde de deskundige. Professor Grevenstuk gaf hierna op verzoek van de verdediging zijn visie op het rapport van dr. F. A. Ne lemans, die tot blauwzuurvergiftiging had geconcludeerd; hij was het op een aantal punten niet eens met dr. Nelemans. Hevig debat. Er ontspon zioh op een gegeven ogenblik een vrij heftig debat, tus sen de rerechtelijke deskundige dr. Hulst en professor Grevenstuk, waar bij dr. Hulst zijn visie zou vasthou den wat betreft diens theorie van de aanwezigheid van een kleine tumor op een bepaalde plaats in de herse nen. Dr. Hulst bleef er pertinent bij dat hij bij sectie geen enkele indicatie, hoe klein ook, had. gevonden, die wees op de aanwezigheid van een tumor. Prof. Grevenstuk erkende, desge vraagd, dat hfj op bepaalde gebieden van het in zijn rapport besproken medische aspect van de zaak het ad vies had moeten inwinnen van enige specialisten. Marktberichten LEIDEN, 11 Mei. Vette varkens. Noteringen: 1.85—1.90, lichte 1.83 1.36; slagersvarkens 1.871.90; zeugen 1.601.70 per kg. levend gewicht. Handel goed; 24 nuchtere kalveren 3345 per stuk en 0.90 -1.10 per kg. levend gewicht. BODEGRAVEN, 11 Mei Kaas. Aanvoer 37 partijen. Prijzen: le soort 1.652.07, 2e soort 1.851.94, ex tra 2.15 per kg. Handel kalm. ROTTERDAM, 11 Mei. Vee. Aanvoer 5549 (7144) 6tuks totaal, waarvan 400 varekoeien, 1786 (703) gebruiksvee, 80 vette kalveren, 361 (221) graskalveren, 1851 nuchtere kalveren, 110 varkens, 213 biggen, 122 paarden, 5 veulens, 118 echapen of weidelammeren, 55 bokken of gei ten. Prijzen: vette koeien 2.80 2.90, 2.55—2.75, 2.05—2.45, vette kalveren 2.502.60, 2.30—2.40, 1.952.15 per kg. levend gewicht, graskalveren 440340240, nuch tere kalveren 494438, biggen 705040 per stuk; slachtpaarden 2.1.90, 1.80 per kg. levend ge wicht; schapen 14015100, wei- de-zuiglameren 403530; kalf- en melkkoeien 1125940780, va rekoeien f 775675575; vaarzen 850—700—570 en pinken 560—480 —370e per stuk. Vette koeien aanvoer kleiner, handel lui, niet geheel prijs houdend; vette kalveren aanvoer kleiner, handel goed, prijzen onver anderd; graskalveren aanvoer groter, handel kalm, prijzen als vorige week: nuchtere kalveren aanvoer als vori ge week, handel stug, prijzen onver anderd; biggen aanvoer iets groter, handel kalm, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer kleiner, han del lui, prijshoudend; schapen aan voer iets groter, handel slepend, prij zen als vorige week, weide-zuiglam- meren aanvoer groter handel lui, prijzen als vorige week; kalf- melkkoeien aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen onveranderd; va rekoeien aanvoer iets groter, handel slepend, prijzen als vorige v/eek; vaar zen en pinken aanvoer iets meer, han del heel kalm, prijzen onveranderd; t.bc.-vrij aanvoer iets groter, han del slepend, prijzen onveranderd. ROELOF ARENDS VEEN, 10 Mei, Groente. Aardbeien 0.851.20, idem afw. 0.501.00 per doosje, kropsla A 1832, idem B 12.00 21.99, idem C 6—13, spinazie 8— 14, radijs 4.00, rabarber 18.—, peu len 270.per 100. Laatste Berichten JONGETJE DOODGEREDEN. De 6-jarige J. P. v. d. Reep, wonen de Brouwerslaan, alhier, re«d met zyn rijwiel door de Raadhuisstraat, waar aan de rechterkant van de weg een zandkar stond. Ofschoon achter hem een wagen met mest kwam aan gereden, dacht hij nog wei te kunnen passeren. Deze mestwagen week enigszins uit voor een wielrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam en het jongetje kwam in bot sing met de bumper van de mestwa gen. Hij kwam onder de auto terecht en was terstond dood. Het lijkje is in beslag genomen en de politie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. HOE DE 100.000,— TERECHT KWAM. Serie C van lot 15209 van de Staats loterij, waarop vanmorgen de 100.000,— is gevallen, is verkocht door de collecteur P. de Brabander te Hazerswoude, die zijn kantoor in Poeldijk heeft. Het lot is verkocht in een halve, een vierde, een tiende en drie twin- tigjes aan kopers te Poeldijk, 's-Gra- venzande, Wateringen en Hazers woude. Het is niet de eerste maal dat de heer De Brabander de 100.000, kan uitbetalen. Hij is al dertig jaar collecteur en heeft in 1932 voor de eerste maal een lot verkocht, waar op de ton is gevallen. Nadien is dit nog meermalen voorgekomen, waar bij de heer De Brabander zelfs de tel kwijt geraakt. Hij weet niet of het ditmaal de negende of tiende keer is, dat op een van de door hem ver kochte loten deze grote prijs is ge vallen. De serie B van lot No. 15209 is in Den Haag verkocht in zestien twin- tigjes" en twee „tientjes". Van deze laatste zijn een particulier en het pêrsoneel van een klein kantoor eige naar. De „twintigjes" zijn hoofdzake lijk verkocht aan middenstanders in het Bezuidenhoutkwartier, die zo als de collectrice mevrouw G. Nan- ning zeide het als ieder ander best kunnen gebruiken. Serie D van lot 15209 is verkocht door collecteur T. Bruinink te Arn hem. In een der andere series is het lot nummer 15209 verkocht door de col lectrice mevr. wed. J. Veemenman Tooi te Amstelveen. HIJSSTELLING KANTELDE. Aan een bouwwerk in de G. J. Mul- derstraat te Rotterdam was een hijs stelling opgericht, die met enige tui- draden was bevestigd. Op een gege ven ogenblik sohoot vanochtend een knoop los, die in een der tuidraden was gelegd, juist op het moment toen men betonnen element van 300 kg. optakelde. De 25 meter hoge stelling viel om en kwam terecht op de bo venleiding van de tram, zodat het tramvericeer enige tyd werd gestag neerd. Persoonlijke ongevallen heb ben zich niet voorgedaan. Tegen de uitvoerder is proces-verbaal opge maakt, omdat de knoop in de draad onjuist zou zijn gelegd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3