L Vergadering van de ARKA: Communie-geschenken HUIBERS unstleven in Leiöen De jaarlijkse autotocht voor de ouden van dagen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT IEIDEN MAANDAG 10 MEI 1954 öE LEIDSE COURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 £ienduizend&te frezaek&c ffiwichtfeótifn Toen Zaterdagavond de Holzhac- kerbub'n, die de oude bomen van de Burchtheuvel deden trillen onder hun opgewekte klanken, een ogen blik hun instrumenten aan de wil gen gehangen hadden, kwam nog onopgemerkt de tienduizendste be zoeker van het oud-Hollandsfestiju de hekken binnen. Enkele ogenblikken later werd echter het toegangsbewijsnummer van de gelukkige, omgeven door de, nodige feestgeluiden, door de micro foon afgeroepen. Het duurde wel even voordat een enigszins ontda ne jongeman in triomf naar het po dium gebracht kon worden. Hier be kende h(j, Wim Landman te heten en in de Trompstraat te Leiden woonachtig te zijn. Door de voorzit ter van VVV, de heer D. van der Kwaak, werden hem vervolgens en kele geschenken aangeboden, waar van een taart, die in uiterlijk en om vang de Burchtrotonde benaderde, de meest spectaculaire en een doos met vele proef vochten, de geestrijkste was. Na deze huldiging namen de Bub'n hun plaatsen weer in om de Burchtheuvel met hun jodelklanken de „hoogste" eer te bewijzen. V.l.n.r.: Wethouder D. van der Kwaak, voorzitter van V.V.V., de heer W. Landman en de heer J. Vis ser, directeur van V.V.V. Foto: Van der Horst. In afwachting van de gemeenteraad Ziektekostenvoorziening is noodzaak De Algem. R.K. Ambtenarenver- eniging vergaderde Vrijdagavond in „Het Gulden Vlies". Na opening met gebed door de voorzitter, de heer W. J. Kriek, werden mededelingen voor gelezen en notulen van de vorige ver gadering goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de he ren D. Lefeber en E. A. Pleij werden herkozen. Enige leden maakten be zwaar tegen het feit, dat bestuurs verkiezing tijdens de vergadering aan de agenda werd toegevoegd. De voor zitter verklaarde, dat het niet opne men in de convocatie van dit agenda punt aan een vergissing te wijten was. Voor het groepscongres in Nijme gen op 18 en 19 Juli a.s. werden de heren Kriek en Montanus en als plaatsvervanger de heer Otten aange- Een bijzondere actualiteit verleen de aan deze vergadering de heer J. Verbaken, hoofdambtenaar van het K.N.G.-ers vierden vrolijk feest In de vrijwel geheel gevulde Stads gehoorzaal heeft de grote K.N.G.-fa- milie (Kon. Ned. Grofsmederij) Za terdagavond opgewekt feest gevierd. Het was de achtste maal, dat de Per soneelsvereniging van dit bedrijf, mede. dank zij de royale steun van de directie, haar leden een dergelij ke feestavond voorzette. De voorzit ter van de P.V., de heer Van dei- Voort, heette in het bijzonder wel kom de directeur, de staf en de vele oud-gedienden, om er vervolgens zijn vreugde over uit te spreken, dat het ledental de 600 reeds heeft gepas seerd en dat in alle onderafdelingen zulk een voortreffelijke geest heerst. Nadat het eerste elftal van „De Sleutels" de voetbalclub van de K.N.G. zich aan de aanwezigen had gepresenteerd, had voorzitter Van der Voort vele waarderende woorden voor spel en spelers, die er kort geleden in zijn geslaagd te pro moveren naar de vierde klasse van de K.N.V.B. Zaterdagmiddagvoet bal). Namens een supporter bood hij aanvoeder Volkes een medaille aan. Ir M. C. de Jong, directeur, bood eveneens zijn felicitaties aan en zei- de, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om „De Sleutels" aan een beter terein ter helpen. Ook de Konegro-boys hadden waardering voor de prestaties van hun mede- bedrijfsgenoten en boden aan aan voeder Volkes bloemen aan. Nadat de heer Van der Voort de K.N.G.-ers nog een uitstapje in het vooruitzicht had gesteld, werd het „feestmenu" van deze avond opge diend. Tussen „het voorgerecht", een muzikale cocktail, gebracht door „The Metal' Music Players" en „het dessert", waarvoor de bekende illu sionist Piëtro Nakaro zorgde, werd een menu van vele gangen voorge schoteld, dat de aanwezigen, te oor delen naar het herhaald opklinkend applaus, uitermate „smaakte". Een groot aandeel daarin hadden de Ko negro-boys, die onder leiding van de heer Colpa acrobatiek in topvorm te zien gaven. Voor de pauze de K. N.G.-ers verkeren in het voordeel, dat zij vele goede krachten in hun midden hebben was de uitvoering van het programma geheel in eigen beheer, terwijl het tweede gedeelte van de avond in handen was gelegd van het cabaretgezelschap van An- dré Meurs. welk gezelschap een al even groot succes oogstte. Tot slot was er een geanimeerd bal met me dewerking van Gé Hofenks Melody Makers. hoofdbestuur der Arka, die een hel dere uiteenzetting gaf van de ziekte kostenvoorziening voor gemeente- personeel, welke nu ook te Leiden de gemeenteraad als voorstel bereikt heeft. Zoals bekend, wacht dit voor stel nog op goedkeuring van de raad. De heer Verbaken wees er op, dat in de ambtenarenwet van 1929 staat, dat in een kostenregeling in geval van ziekte voorzien moet worden. Nu na 25 jaar is er van een eigenlijke rege ling nog geen sprake. Spr. beschreef de gang van zaken in Limburg waar 105 van de 111 gemeenten een ziek- tenkostenvoorziening bezitten. „Indien in Leiden", aldus de heer Verbaken, „bezwaren rijzen bij de leden van de gemeenteraad tegen de ziektenkostenvoorziening, dan bete kent dit, dat het voorbereidend werk en de conclusie van de Commissie van Georganiseerd Overleg voorbij worden gezien. Een aantal vragen over dit onder werp beantwoordde de heer Verba ken tot ieders tevredenheid. De vergadering was eensgezind van mening, dat de ziektekostenvoorzie ning voor gemeèntepersoneel zeer gewenst is. De rondvraag aan het slot van de vergadering bracht promotieproble men in het licht. Leidse .Universiteit AMBTSAANVAARDING Op Dinsdag hl-Mei a.s. te 4.15 uur hoopt dr L. D. Brongersma benoemd tot lector in de systematische Dier kunde, zijn ambt te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Klein Auditorium der Rijksuniver siteit. Geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde de dames M. J. Fontein te Haarlem; M. E. v. Lawick v. Pabst te Den Haag; N. v. Loenen MartinetWesterling te Ocgstgeest; G. M. v. d. Neut te Rotterdam; A. M. Roëll te Den Haag; E. v. Strijen te Den Haag en de heren E. Broekman te Voorburg; H. Buchman (U.S.A.); F. P. Th. H. Holtzer te Den Haag; P. Kroes te Den Haag en A. H. J. v. Loenen Martinet te Oegstgeest. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte de dames T. M. Brunt te Voorburg; H. J. Koops te Dordrecht; A. S. C. Schokking te Warnsfeld en de heren P. A. Fredriksz te Leiden; R. Karlo dirdjo te Den Haag en K. W. J. Vijgen te Boskoop. Geslaagd voor het arts examen 2c gedeelte, de heren H. v. d. Bosch te Oegstgeest; J. Haga te Loosduinen; H. J. W. Marcella te Den Haag en A. Nijhof te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Psychologie mevr. Sie Ew Jong Tjhoen Moy te Oegstgeest. Geslaagd voor het candidaatsexa- men godgeleerdheid de heer P. C. Pettinga te Zevenbergen. CONFERENTIE VOOR JURIDISCHE STUDENTEN. In het kamphotel „De Lichtboei" te Noordwijk aan Zee is Zondag een juridische conferentie gehouden, 'be legd door de juridische faculteit van de Leidse Universiteit. De heer Wes- terman zag zioh, nadat hij deze con ferentie, waaraan 75 studenten deel namen, had geopend, door een plot seling opgetreden ongesteldheid ge noodzaakt zijn taak als praeses neer te leggen. De leiding werd overgeno men door de decaan van de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Leidse Universiteit, prof. J. E. Jonkers. Burgerlijke Stand Geboren: Willy Jantina d. van H. Kelder en N. J. Wouters. Petrus Jacobus z. van J. Mink en W. E. Trouwee. Gertruce Josephine Maria d. van T. P. van den Berg en M. H. J. Wubbeus. Anthonia Margaretha Maria d. van H. J. M. Vrouwenvel- der en C. M. A. Burger. Johannes Adrianus z. van A. van den Berg en J. C. v. d. Walle. Johannes Cornelis Maria z. van H. M. v. Schaik en A. G. C. S. Meijer. Marinus Cornelis z. van M. Heemskerk en S. M. v. Zui len. Jansje Cornelia d. van E. Brom mers en L. de Kleer. Antje d. van D. Heemskerk en D. Ouwehand. André Peter z. van L. Adriaansche en L. C. Schenkel. Robertus z. van H. van Grieken en H. W. den Hartog. Trijn tje Alice Alberdina d. van W. v. d. Kraan en J. Boer. Gustaaf Gerhard Jan z. van A. J. Parmentier en A. A. Maumeister. Joukje d. van J. Ouwer- kerit en H. Bleeksma. Overieden: A. Harmsma vrouw 63 j. H. v. d. Lucht dr. 24 j. J. Stavleu man 42 j. T. Tulp wed. van: Jasper 77 j. D. Partegies wednr. 83 j. NAAR Haarlemmerstr. 123, Laiden da speciaalzaak voor-alle RELIGIEUSE ARTIKELEN TWEE JUBILEA GEBR. VAN WIJK L CO. N V. Weer heerste Zaterdag 1.1. een feestelijke stemming In de Leidse Textielfabriek Gebr. van Wijk Co. N.V. Er waren twee jubilarissen, t.w. de heer W. L. T. van Wijk, werkmees ter sorteerderij, die 40 jaar aan de firma verbonden is en H. van Ber- kel, hoofdsorteerder, die zijn 25-jarig jubileum vierde. Wethouder J. C. van Schaik over handigde aan de feestelingen resp. de zilveren en bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De directeur, de heer J. M. Gorter, schonk hun de draagmedaille, die bij deze onderscheiding hoort en een enveloppe met inhoud. Namens de Ned. Mij. van Nijver heid en Handel kregen de gehuldig- den het getuigschrift en een erepen ning. Uit de rij van sprekers, die hun bij zondere waardering uitspraken voor het werk van de jubilarissen, noemen wij nog de heer P. L. M. de Beer, chef van de sorteerderij, L. Gijsman, namens het personeel en de heer G. Boer. Leids Kunstcentrum exposeert De lustrumtentoonstelling van het Leids Kunstcentrum werd Zaterdag middag in de Boerhaavezalen door wethouder J. C. van Schaik officieel geopend. De expositie waaraan wij Zaterdag reeds een beschouwing wijdden, zal tot 29 Mei te bezichti gen zijn. Wethouder Van Schaik herdacht in zijn openingsrede de oprichting van het centrum nu vijf jaren gele den. Het doél was het vormen van een geestelijk en zakelijk milieu voor de beeldende kunstenaars van Leiden en omgeving. Bovendien wilde men op deze wijze meer be kendheid geven aan wat op cultu reel gebied in deze sector gepres teerd werd. Wie. aldus spreker, de tentoonstel ling ziet, bemerkt dat in de eerste Meer dau duizend aanvragen binnen De stijging in de gemiddelde leef tijd van de Nederlanders weerspie gelt zich in de toename van het aantal gegadigden voor de jaarlijkse auto tocht van ouden van dagen aller ge zindten, waardoor het comité zich de laatste jaren reeds genoodzaakt heeft gezien aan de deelneming een mini mum-leeftijd van 70 jaar te verbin den. Toen het comité 26 jaar geleden deze tocht voor het eerst organiseer de, bedroeg het aantal deelnemers slechts enkele honderden, het vorige jaar bij de Juibileumtocht naar Paleis Soestdijk waren het er meer dan 900 en dit jaar, nu op 25 Mei en 1 Juni Schiphol het reisdoel vormt, hebben zich meer dan 1050 oudjes aange meld. Dit aantal stelt aan de middelen van het comité zware eisen, "waarin slechts ten dele wordt voorzien door de opbrengst van de onlangs gehou den huis-aan-hhuis-collecte. Wil het comité in staat zijn aan alle aanvragen te voldoen, dan is in de eerste plaats méér geld nodig, ter wijl de uitgaven voor het vervoer per autobus aanzienlijk kunnen wor den verminderd, wanneer van parti culiere zijde een zo groot mogelijk aantal auto's wordt beschikbaar ge steld. Voor de vele autobezitters, die in Vorige jaren aan deze tocht deelna men, is een opwekking nauwelijks nodig; zij weten uit ervaring wat deze uitgaansdag in het leven van honderden Leidse 'bejaarden bete kent en zij zullen ongetwijfeld ook nu weer in groten getale hun bedra ge willen leveren tot de vervulling van een zo groot stuk levens vreugde. Het comité kan slechts hopen, dat zij, die zich tot dusverre afzijdig hiel den, hetzij uit onbekendheid met dit werk, hetzij om andere redenen, zich dit jaar voor het eerst beschikbaar zullen stellen in de overtuiging, .dat ook z(j na de opgedane ervaring zul len gaan behoren tot de tientallen trouwe autobezitters en -bezitsters, die reeds gedurende vele jaren de uitvoering van deze daad van naas tenliefde mogelijk maken. Voor fi nanciële bijdragen zij herinnerd aan het adres van de penningmeesteresse van het Comité Ouden van Dagen al ler Gezindten, mevr. A. Ugesde Goede, van der Brandelerkade 2 te Leiden, giro 327568. Voor het beschikbaar stellen van auto's gelieve men zich te richten tot mevrouw M. van der LelieMeys, Zoeterwoudse .Singel 51, telefoon 26735 of tot mevrouw J. Zitman Ohristiaansë, Burggravenlaan 21, tel. 26707 (bij geen gehoor 30445) aan welke laatste twee adressen men zich ook gaarne aanbevolen houdt voor de toezegging van bijdragen in natura (versnaperingen, rookgerei e.d.). £eid&e Vuüa Een van de organisatoren van de grote kermis, die het afgelopen week end in het clubgebouw aan de Garen- markt voor de missie van pater Ober gehouden is, deelde ons hedenmorgen mede, dat de belangstelling vooral gisteren boven verwachting is ge weest. Over de resultaten is men nog een weinig geheimzinnig, want die zullen a.s. Donderdagavond pater Ober officieel aangeboden worden; dus deze moeten tot zolang een ver rassing blijven. De 41-jarige bromfitser J. G. K. uit Oegstgeest reed vannacht om half een met zijn bromfiets in de plantsoenafscheiding in de Anthony Duycklaan. Hij sloeg over de kop en brak het rechter onderbeen. De trekking van de „Vrolijcke Arke"-loterij vind plaats op Zater dag 15 Mei a.s. te 10 uur in de „Vro lijcke Arke". In de Boerhaavezalen, Lange Vrouwenkerksteeg 12, houdt het Leids Kunstcentrum een expositie van schilderijen, beeldhouwwerken en ceramiek van de leden. De tentoonstelling is van 8 t/m 30 Mei dagelijks geopend van 25 en van 7—9 uur geopend. Vanavond speelt op de Burcht de boerenkapel „De Roggebienders" en dansen „De Veluwse Boerendan- sers". Zaterdagavond heeft een onbe kende kans gezien binnen te klim men op de eerste etage in een per ceel aan de Oude Vest. Hij nam een spaarbankboekje mee, ter waarde van ƒ125.en 75.aan contanten. Om 1 uur gistermiddag kwamen de bewoners van een huis aan de Aalmarkt tot de ontdekking, dat iemand door het indrukken van een ruit tijdens afwezigheid van de fa milie was binnengeklommen en de gelegenheid had aangegrepen om o.m. één stel gouden oorringen, een zilve ren armband, een gouden medaillon in zijn zak te stoppen. Gevestigd in de week van 3 tot en met 8 Mei. H. C. Barendsen, Roodb.- straat 51: M. van den Berg, sergt vliegt.- maker KM, Boshuizerkade 45; J. P. J. Berkhout, hoofdverpleegster, Hooigracht 11-29; H. de Boer, winkelbediende. Haven 7 A; C. G. G. Bolk, echtg. van Wanningen, Morslaan 15; G. C. P. van Bommel, militair, Boshuizerkade 97; J. W. H. Bour, arts, Roodenburgerstr. 14: J. M. PitterVan Braam Morris, Hof- laan 70; J. Q. Dirven, verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. H. Epker, boekhande laar, Pietersk.Choorsteeg 12; H. J. van den HeuvelFlohil, Rijnsb.weg 46; A, A. van Ginneken, kok, Morsstraat 62-64; J. Groeneveld, hulp in de huish., v. d. Bran delerkade 5; J. W. A. Halffman, R. en Sehiekade 115e; P. C. M. Hellemon6, be roepsmilitair, Groenhazengracht 12; E. A. Hermens dienstbode, Stieltjesstr. 40; R. E. Heijmans, De L. de Kanterstr. 15; C. W. SchimmelVan Hulst, Beijerincklaan 44; P. T. Kea, Vreewijkstr. 20; A. J. C. Kok en fam., foto-lithograaf, Hoflaan 159; L. C. Kortekaas en fam. stoker gas bedrijf, De Wetstr. 15; K. H. de Kroon, auto-monteur, Rijnzichtstr. 24; A. S. H. Laheij, verpleegster, Rijnsb.weg 10; W. H. Lamme, kruidenier, Vondellaan 32; L. J. de Maar, employé conservenfabr., Ho- gewoerd 167; H. J. M. de Mol, winkel chef, Oude Vest 89; H. OverbeekVan Mourik, Rijnsb.weg 157; M. T. Onder water. dienstbode. Hooigracht 11-29; H. Philipse, dienstbode, Langestr. 2a; J. O. DieperingPitters en fam., Hoflaan 70; L. Piskora. bedrijfsleider schoenfabr.. Kersenstr. 23; C. van ZuukPlakmeijer en fam., Beijerincklaan 37; K. P. Poll- mann en fam., chemicus, Hoogstr. 3; A. Prent, psycholoog, Rijnsb.weg 140; E. H. Prillwitz, secretaresse, Groenh.str. 19; A, H. W. StruyvenbergPrinsen, Zoeterw.- singel 108: A. Ransdorp, verpleeghulp, Hooigracht 11-29; R. Rensink en fam., stempelmaker, Sumatrastr. 108a; C. W. le Rütte, Steenschuur 18; T. M. C. Al* iaartv. Schuylenburg, Fred. v. Eeden laan 3; P. J. A. M. Selhorst en fam., chef gereedschapmaker, Hoflaan 46; C. DuijzendSir8, Lammenschansweg 125; H. Sleeboom, Nachtegaallaan 16; L. Steenbergen, dienstbode, C. Huygenslaan 37; D. Stigter, boekhouder, Herengracht 85; E. C. LokhorstVan der Veen, Morsweg 180a; F. S. van der Veer, agent van politie, Korevaarstr. 35; P. A. M. Verdegaal, hoofdverpleegster, Hooigracht 11-29; J. A. Bink—De Wilde. J. de Witt- straat 46; M. Winkel. De Sitterlaan 110; D. Doeven—Woudwijk. Hoflaan 105; H. Zonderop, religieuze, Hogewoerd 57; J. J. A. Zonneveld en fam., leraar, Lorentz- kade 73. Vertrokken in de week van 3 lot en met 8 Mel. H. Arends, Breestr. 41, Alphen aan den Rijn, Oudshoornseweg 50; J. C. Beer, Schutterstr. 24, Rheden, Gld„ Emmastr. 13; A. M. Belt, Hoge woerd 74a, Oegstgeest, De Kempenaer- straat 32; H. Boer, Hogewoerd 75, Voor schoten, Tramstr. 6; A. Bogaards, Rood- borststraat 33, Verenigde Staten v. Noord Amerika; F. Booi. Rijnsb.weg 10, Gouda, Westham 11; R. L. Bosch, Rijnsb.weg 2, Rotterdam, a. b. H.M. „De Ruyter"; A. C. ten Brink en fam., H. Rijndijk 182, Canada; G. Brouwer en fam.. Vestestr. 68, Dordrecht, Mecklenb.str. 35; M. v. d. Caaij, Noordeinde 2a, Boskoop, Ridder- buurt 9; T. J. Circkens, Galgewater 9, Apeldoorn, Korhoenweg 30; L. M. H. v. Cleef, Rijnsb.weg 47, Wassenaar, Molen weg 3A; J. Crama. Kortenaerstr. 60, Soest. Soesterb.weg 125; I. Djie, Roodb.- straat 17. Rotterdam, Broedersstr. 92; H. I. J. Duterloo. Herengracht 100, Oegst geest, Pr. Hendriklaan 24; J. G. Dijkema, Schelpenkade 41, Apeldoorn, v. Hasselt laan 20: J. A. Eekhof, Rapenburg 12, Heemstede, H. de Vriesplein 8; P. v. d. Eijk, Hogewoerd 175, Rotterdam, West Zeedijk 39; M. v. Gelderen, Korevaar- straat 8a, Boskoop, Burg. Colijnstr. 62; H. W. Gerth van Wijk. Duinhof 9. Oegstgeest, v. Wassenaerlaan 20; J. de Graaf. Plantsoen 111, Alphen aan den Rijn. Raadhuisstr. 44; M. G. A. de Graaf, Rijnsb.weg 10, Amsterdam, N.Z. Voor burgwal 346II; E. HooftmanGrooten- dofst, Houtlaan 15, Zwitserland; J. C. W. Heine, Rapenburg 84, Oegstgeest, Kamp- huizenlaan 6; A. B. Hemerik, Celebes- straat 12, Zoeterwoude, H. Rijndijk 14; P. Heruer en fam., Mirakelsteeg 9, Am sterdam, Rapenb.str. 471; R. Hogenbïrk, Haagweg 13, Rotterdam, Hofdijk 27: J. B. M. Hoogeveen, Melch. Treublaan 40, Sassenheim, Hoofdstr. 68; F. A. Hoog- stra. Merelstr. 50, Rhedeiï Gld., Laren- steinselaan 15; H. A. Hutte, Nwe Rijn 17, Haarlem, Stolbergstr. 1; E. Korswagen, Evertsenstr. 46, Delft. Koornmarkl 10; T. J. Kort en fam., Mauritsstr. 71. Aalsmeer, Kudelstaartseweg 192; L. H. Krol, Hoge Rijndijk 270. Vlaardingen. Sportlaan 20; A. R. W. Leicester. Groenhazengracht 12, 's Gravenhage, Frederikstr. 141: K. H. Liem, Dahliastr. 22a. Amsterdam. Joh. Verhulststr. 20; K. L. Liem. Dahliastr. 22a, Amsterdam; Joh. Verhulststr. 20; A. M. W. v. d. Linden, Rijnsb.weg 159. Gr. Brittannië; M. Maresch en fam., Zoeter- woudsesingel 39, 's Gravenhage, De Sav. Lohmanlaan 467; J. C. T. WalkerMei man, Wasstr. 3, Amsterdam, Amstelv.weg 2781; J. Mud en fam., Amstelstr, 4, Ca nada; C. H. Opdam en fam.. Waardgracht 79, Alphen a. d. Rijn, Achtermidden weg 1; A. Oudshoorn, Kanaalstraat 11, Den Helder, Buitenhaven 5; A. Plomp, Zeemanlaan 11, Alphfen a. d. Rijn, Ouds hoornseweg 114b; I. J. Keuls—Reichen- feld, Mariënpoelstr. 2 B, Verenigde Sta de Staten van Noord Amerika; C. W. F. A. v. d. TuukRoosendaal en fam., Nwe Rijn 46a, Ede Gld., Proosdijerveldweg 23; C. M. van der Salm, Hogewoerd 57, Amsterdam. Lauriersgracht 41; P. Sie- rat, Mauritsstr. 4a, Becrta, Hoofdstr. 156; M. van Soest, Rijnsb.weg 10, Haarlem, Dreef 58; Wed. K. N. v. d. Hout—Tan, Zoeterw.singel 39, 's Gravenhage, De Sav. Lohmanlaan 467Wed. R. H. Lagerman Tempelaars en fam.. Sumatrastr. 108a, Amsterdam, Vechtstr. 50 II; J. C. Teunis- sen en fam., Lammensch.weg 98. Amster dam, Th. v. Aquinostr. 35; M. W. H. G. van Thiel, Noordeinde 50, Oudenbosch. Kade 6; K. F. Vaas en fam., Cobetstr. 28, Indonesië; G. Venema, Herengracht 27a, Groningen, v. Hamelstr. 32; P. van Vliet, Zoeterw.singel 65, Hazerswoude, Dorps straat 176; M". A. Vos,' Rijnsb.weg 75a, Australië; R. H. Wendt, Acaciastraat 6, Rotterdam, Gr. Hilledijk 395; C. M. MaderWesdorp en fam., Jac. Catslaan 71. Eindhoven, St. Adrianusstr. 51; A. Wielhouwer, H. de Vriesstr. 52. Rotter dam, Monsterseweg 93; N. D. Jongen v. Willigen. Boerh.laan 5, Oegstgeest, Rijng.str.weg 203; J. C. W. Wouters. Schutterstr. 24, Rheden Gld., Emastr. 13; M. Wijnans, Nwe Rijn 10, 's Gravenhage, Oostduinlaan 183. 1 vijf jaren veel tot stand is geko men. Spreker (benadrukte vervolgens de enthousiaste samenwerking tus sen de leden, waarvan ook deze prachtig ingerichte expositie vrucht is. Het Centrum bestaat niet meer uit een klein groepje avantgardisten. dat een gelaten massa in beweging tracht te brengen, maar uit een hech te groep, die veel tot stand kan brengen en gebracht heeft. De ten toonstelling geeft voortref feil ijk de groei en rijping van verschillende ta lenten weer. Het is zeker dat het cen trum 'hier het juiste klimaat voor ge vormd heeft. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat de bin ding die er tussen de leden is ont staan nog vele jaren gecontinueerd' zal worden. Na dit openingswoord maakte het gezelschap een rondwan deling langs de tentoongestelde wer ken. AANDEELHOUDERS VERGADERING KON. NED. GROFSMEDERIJ In de gistermiddag onder leiding van mr. J. Kroese gehouden alge mene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Kon. Ned. Grofsmede rij is besloten een dvidend van 6% uit te keren op de preferente aan delen en van S% op de gewone aan delen. Mr. J. Kroese werd tot com missaris herkozen. Katholieke gezinszorg bood veel hulp Financiën nog zwak Het jaarverslag over 1953 van de Stichting Katholieke Gezinszorg en Gezinshulp: Colonne „De Brug", dat dezer dagen het licht heeft gezien, is gesteld in een toon, die, wat de financiën betreft, „mineur" genoemd zou kunnen worden. De actie „De Noodklok luidt", wel ke in Januari 1953 werd gehouden had een verblijdend resultaat, maar het bereiken van evenwicht tussen inkomsten en uitgaven is reeds van de oprichting van het gezinszorgwerk af nagenoeg onmogelijk gebleken. De uitgaven, waaronder de grote posten „salarissen en sociale lasten" vallen, zijn door de overheid vastge steld en kunnen door het bestuur niet veranderd worden. De ontvang sten van retributies zijn laag: het zijn financieel weinig draagkrachtige ge zinnen waar huishoudelijke hulp ontbreekt die bij ziekte en onver mogen van de huisvrouw bij gezins zorg hulp vragen. De retributies via de Dienst van Sociale Zaken ontvangen, naast sub sidies van Rijk en Gemeente, vormen bij de inkomsten het belangrijkste lichtpunt. Met ontsteltenis werd daarom ken nis genomen van een bepaling van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, waardoor de ontvangsten aan retributies, via de Dienst van Sociale Zaken, voor de toekomst moet wor den uitgeschakeld. Nu moet getracht worden op een andere wijze de in komsten op te voeren. Dit zou moe ten gebeuren door het invoeren van een progressieve retributieschaal, door financieel inschakelen van de bedrijven, door bijdragen van de kerken. Ten stadhuize zijn over dit punt inmiddels besprekingen ge voerd,, waarbij de retributieschalen van omringende steden zijn nage gaan en een ontwerp voor een re tributieschaal voor Leiden is samen gesteld. Overleg met de kerken is in voor bereiding, een contact met de bedrij ven staat op het programma. Hulp in de gezinnen. In totaal is er 1953 in 112 geval len in gezinnen geholpen. Tezamen hebben de gezinsverzorgsters hiertoe 3-634 dagen in gezinnen gearbeid. Van de 112 gezinszorg-gevallen waren er 17 gezinnen sociaal zwak te noemen: gezinsverzorging werd hier verleend in de vorm van hulp en voorlichting aan de huisvrouw, die door onvol doende scholing of geestelijke defec ten niet in staat was de zorg voor haar gezin naar behoren te beharti gen. Over de verschillende parochies zijn de 112 gevallen van hulpverlening te verdelen -als volgt: Parochie H. Jozef. Herensingel: 32, aantal dagen 1083; Parochie H. Petrus, Lorentzka- de: 30, aantal dagen 1075; Parochie Hartebrug, Haarlemmerstraat: 21, aantal dagen 583%; Parochie H. Leo- nardus Haagweg; 20, aantal dagen 558%; Parochie H. Willibrordus .te Oegstgeest: 1, aantal dagen 204% ge holpen niet-katholieke gezinnen: 8. aantal dagen 78. Na een dringende oproep van het diocesaan Bureau der Katholieke Ge zinszorg voor hulp in de geteisterde gebieden West-Brabant en Zeeland, meldden zich negen gezinsverzorg sters aan. KATWIJK AAN DEN RIJN Kinderen bezochten de pastoor 33 Kinderen uit de parochie deden gisteren hun Plechtige H. Commu nie. Gewoonte was steeds, dat pas toor Hesp deze kinderen thuis ging bezoeken, om hen met deze gebeur tenis te feliciteren. Aangezien pas toor Hesp nog in het St. Elisabeth- Gasthuis verblijft, kon zulks nu niet - plaats hebben, maar in de plaats daarvan trokken alle kinderen per autobus naar hun pastoor, om hem spoedig herstel toe te wensen. Na tuurlijk maakte pastoor tegelijk van deze gelegenheid gebruik om de kin deren ook nu te complimenteren, 't Was een aardige attentie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2