Startplaats op elk willekeurig punt Prins Bernhard schonk leg penning voor de beste rijder Nog steeds geen kampioenen in de eerste klas van KNVB Rijpwetering I D.O.S.R. I Programma vastgesteld voor de Laura van 1954 B. B. Water orgel op 15 Mei in Avifauna ZATERDAG 8 MEI 1954 DE LE1DSE COURAN I TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Radio Rallye '54 op 29 Mei De Automobielclub voor 's Hertogenbosch en Omstreken „De HertogrUders" organiseert dit jaar weer in samenwerking met de KRO haar bekende Radio- Rallye en wei op Zaterdag 29 Mei. Voor de vierde maal zal autolievend Nederland zijn krachten op deze rallye kunnen beproeven, maar daarnaast zullen ook de radio-lulsterraars, en in de eerste plaats natuurlijk degenen, die ten nauwste by de deelname aan deze rallye zijn betrokken, hiervan kunnen genieten, want de^pzet van deze rallye is nog altijd enig in het soort der auto-rallyes in ons larf® en in het buitenland en het enige jaren geleden door „De Hertogrijders" genomen initiatief kan dus wel als zeer gelukkig en blijkens de resultaten, vooral wat deelname betreft zeer geslaagd genoemd worden. Het is ongetwijfeld niet gemakkelijk gelijk langs de binnenzijde om het iedere deelnemer bij een rallye naar de zin te maken, maar de orga nisatoren zijn er steeds op uit om de deelnemers aan de hand van vroeger opgedane ervaringen telkens weer zoveel mogelijk tegemoet te komen. Over de rallye van 29 Mei heeft gis termorgen in Den Bosch een persbijeen komst plaats gehad, waarbij de voorzit ter van „De Hertogrijders", de heer E. P. van Lanschot, verscheidene bijzon derheden over deze rit heeft medege deeld. De hoofdlijnen. Na rijp beraad hebben de organisato ren de volgende principiële besluiten genomen: a) de Radio Rallye wordt in Nederland verreden met de stad 's Hertogenbosch als centraal punt; b) instelling van een Sportklasse en een Tourkklasse; c) slechts de resultaten behaald op een door alle deelnemers in elke klasse af te leggen route gelden voor het eind klassement; d) de deelnemers (sters) ontvangen via de Radio zowel „route-aanwijzingen", als „boodschappen". De voorzitter zeide te hopen, dat thans de basis is gelegd voor een eerlijke, in teressante en spannende wedstrijd, waar bij aan allen gelijke kansen worden ge boden. Nadere bijzonderheden. Naast deze hoofdlijnen werden echter ook meer gedetailleerde bijzonderheden over de rit medegedeeld. De voornaam ste daarvan zijn de volgende: 1. Start; ook hier iets nieuws, want gestart mag worden op ieder willekeurig punt, hetwelk op circa 25 km. van 's Hertogenbosch is gelegen. 2. Starttijd; te 09.40 vindt de eerste radiouitzending plaats. 3. Route; de lengte van de gezamen lijke route bedraagt voor de Sportklasse 296 km., voor de Tourklasse 240 km.; de gezamenlijke lengte van aan- en afvoer- route bedraagt voor beide categorieën maximum 40 km. 4. Snelheid; de voorgeschreven gemid delde snelheid bedraagt voor de Sport klasse 42 km. per uur, voor de Tóur- klasse 40 km. per uur. 5. Kaart; de gegevens voor de routes zijn ontleend aan de A.N.W.B. Touristen- kaarten, schaal 1 100.000, bladen Noord- Brabant Oost en West. 6. Finish; de finishcontróle voor alle deelnemers bevindt zich op de „Parade" te 's Hertogenbosch. 7. Finishtijd; ideale finishtijd voor de Tourklasse: 17.00 uur; ideale finishtijd voor de Sportklasse: 18.00 uur; resteren de tijd is beschikbaar als compensatie voor intekenen van kaarten, oponthoud bij spoorwegovergangen, bruggen etc. 8. Systeem; de deelnemers(sters) moe ten met behulp van een passer een aan tal cirkels op hun kaarten trekken; de kortste verbindingsweg tussen de mid delpunten der cirkels is de hoofdroute; de cirkels moeten op de bekende wijze worden gereden, namelijk zo dicht mo- VOETBAL EMIL SCHMETZER LEIDT ZWITSERLAND—NEDERLAND. De Duitse scheidsrechter Emil Schmet- zer is na overleg tussen de Zwitserse Voetbalbond en de KNVB aangewezen als scheidsrechter voor de ontmoeting tussen beide landen, welke wedstrijd op 30 Mei te Zürich op het programma staat. Schmetzer is een van de beste Duitse scheidsrechters van dit ogenblik. In 1953 heeft de ontmoeting tussen Zwitserland en België te Zürich geleid, tot aller voldoening. Schmetzer staat voorts op de lijst van 16 arbiters, die door de FIFA aangewezen zijn voor het eindtournooi der wereldkampioenschap pen van dit jaar. St. Bernardns. Het eerste elftal krijgt ZLC op bezoek. Wedstrijd begint om 2 uur. Van de uitslag hangt af, of hierna nog een beslissingswedstrijd moet volgen. Droommijl-loper De „Droommijl" is werkelijkheid geworden; voor het eerst in de ge schiedenis van de athlethiek is een mens er in geslaagd 1609 meter bin nen vier minuten lopende af te leg gen. De naam van de athleet: Roger Bannister die dit verbazingwekken de staaltje leverde tijdens een wed- sirijd te Oxford tussen een ploeg van de Engelse athlethiekbond en een team van de universiteit van Oxford. Een geslaagde actiefoto van de snel ste man ter wereld op de mijl. de kelomtrek. 9. Boodschappen; de deelnemers (sters) dienen een aantal boodschappen uit te voeren en deze in te leveren aan de boodschappencontróles, welke nabij het middelpunt van iedere cirkel zijn op gesteld. Voorwaarden. m ieder zoveel mogelijk voor de Radio Rallye te interesseren, is de mo gelijkheid geopend „boodschappen" aan het secretariaat in te zendert. Natuurlijk zijn daaraan verschillende voorwaarden verbonden. Zij mogen nL geen reclame bevatten, zij moeten aan alle te stellen eisen voldoen en het bestuur beslist na tuurlijk. Inzendingen kunnen tot 26 Mei geschieden bij de heer Tj. de Beer, secretariaat R.R., v. d. Dou de Wille- boissingel 31, Den Bosch. Wordt tijdens de rit een dergelijke boodschap van een inzender uitgezonden, dan ontvangt de inzender (ster) een herinnering. Er zijn prachtige prijzen voor deze R.R. beschikbaar gesteld. Z.K.H. Prins Bernhard stelde een bronzen legpenning beschikbaar als eerste prijs voor de beste prestatie kaartlezen in de Sportklasse. De KRO bood een Televisie-apparaat aan voor de winnaar in de Sportklasse, een radio-apparaat voor Tourklasse-win- naar, terwijl de prijzen voorts bestaan uit nuttige gebruiksvoorwerpen. De prijsuitreiking zal des avonds in de Casino-schouwburg geschieden. Daarbij zullen hun medewerking voor de mu zikale omlijsting geven de Kon. Har monie uit Den Bosch, het Luchtmacht Dansorkest „The Glosters" en het Int. Showorkest „De Kikvorsen", de hofkapel van Z.K.H. Prins Amadeiro XVII. Laatste kansen voor Postduiven in 3 A, en voor LFC in 3 B Terwijl in enkele eerste klas-afdelin- De Rotterdammers zullen echter wel op- gen de kampioenen nu vrijwel elke com- passen! PSV wint natuurlijk van WH petitiedag bekend kunnen worden, is het mogelijk, dat in de andere de beslissing tot het laatste ogenblik uitblijft. Dit is nl. te verwachten in Afdeling A, waar Ajax en Haarlem nl. een nek-aan- nek-race strijden om het kampioenschap. Van strijden is bij Haarlem eigenlijk geen sprake, want het gaat bergafwaarts bü de roodbroeken, die 't morgen tegen hun buurtgenoten Stormvogels zeker weer niet gemakkelijk zullen hebben, waardoor Ajax, zelf kunnende winnen van de Zwolse Boys, zelfs een kans heeft om uit te lopen. In Afdeling B bedraagt de voorsprong van DOS op VSV thans drie punten, maar daar zal nog wel eens verandering in komen, want DOS is er nog lang niet. De wedstrijd tégen Vitesse in Arnhem kon nog wel eens een moeilijk te over winnen klip blijken tezijnmaar of VSV in staat zal zijn de bakens te ver- 16 en Emma van Brabantia, zodat WV het niet gemakkelijk zal hebben het ver loren terrein te herwinnen. Eindhoven tenslotte heeft het kam pioenschap voor het grijpen. Het kan practisch morgen al vallen, indien de Brabanders er in slagen van Feyenoord te winnen en Willem II door Limburgia zou geklopt worden. Voorshands geloven we hieraan nog niet en bovendien heeft Eindhoven misschien ook nog niet van Feyenoord gewonnen! De stryd in de 3e klasse. Volop strijd is er nog in de 3e klasse. In de A-afdeling wacht Wassenaar nog op de wedstrijd tegen de Postduiven, welke vorige week gestaakt werd. Intus sen spelen de Postduiven morgen tegen Lugdunum en de Hagenaars zullen er alles op zetten deze kamp te winnen, zetten, zal nog moeten blijken. Enschede omdat alleen een overwinning hen gelijk slachtoffer. j RKAVV in Leidschendam, zodat de laat- In de eerste klasse C duurt de strijd ste loodjes voor de Postduiven wel bij- BEZOEKT ZONDAGMIDDAG DE ERE-WEDSTRIJD Terrein; RIJPWETERING. AANVANG 2 UUR. Piëta voor Zijlpoortbegraafplaats te Leiden van BW, dat Zondag ook WV klop gaf. Vierdaagse van Eibur Wagtmans gaf de toon aan De tweede etappe van de Vierdaagse van Eibar, EibarVitoriaEibar over 224 km., is gewonnen door de Spanjaard Vidauretta voor zijn landgenoot Barru- tia en de Belg Van Genechten. Tot deze etappe behoorden de beklimming en de afdaling van de Col d'Orduna, waarbij Wout Wagtmans kans zag op het peloton uit- te lopen. Bij de beklimming ont snapte hij reeds, op enkele meters ge volgd door de Belg Wijckstand en een kleine groep renners, aangevoerd door de Spanjaard Filba. Onze landgenoot bereikte de top met 39 sec. voorsprong op Wijckstand en 49 sec. voor Filba. Het grote peloton, geleid door Sahamonde, Lorono en Barrutia lag een minuut ach ter. Daarna, tijdens de afdaling, wist Wagtmans zijn voorsprong nog meer te vergroten, terwijl de Belg bij Puente- larra door Filba werd ingehaald. Het peloton zette nu echter serieus de ach tervolging in en slaagde er in de drie vluchtelingen, Wijckstand, Filba en Wagtmans in te halen. De eindsprint werd gewonnen door Vidauretta. Swift-combinatie. Zondag wordt als eerste rit van de nieuwe competitie door de A-klasse 100 km., de B-klasse 80 km. en de C-klasse 40 km. gereden.- Start 9.30 uur. Lenig en Snel. Zondag voor alle categorieën sprintkampioenschappen. Vertrek 9 uur. Start 9.30 uur. Leiden wint interacademiale Waren de kampioenschappen om de nationale titel steeds een groot succes, nu was het minder het geval, want na diverse wedstrijden te hebben uitgesteld, liet uiteindelijk de wedstrijdcommissie dit stedentournooi doorgaan en wel op het terrein aan de Leidse Hout Op de eerste dag lieten echter niet minder dan vijf verenigingen verstek gaan en werd besloten een halve competitie te spelen. Deelnemende ploegen waren nu: Wa- geningen, Amsterdam, Delft, Utrecht en Leiden. Op de eerste dag (Donderdag) waren de uitslagen: Wageningen—Utrecht 21; AmsterdamDelft 03; Utrecht—Leiden 02; WageningenAmsterdam 11. Reeds op de eerste dag bleken de ploe gen van Leiden en Delft te domineren en dit gebeuren deed zich ook voor op Vrijdag. Leiden en Delft speelden aanvankelijk gelijk en nadien wonnen beide ploegen vele wedstrijden totdat de laatste wed strijd DelftUtrecht moest uitmaken of Leiden nog een extra wedstrijd moest spelen. DelftUtrecht bracht echter de sensatie van de dag, doordat laatstge noemde ploeg er in slaagde Delft dus danig partij te geven dat Utrecht steeds in 't voordeel kwam. Het werd 01, even later 11 en met nog enkele minu te n te spelen 12. Door le verbeten overwinning van Utrecht werd Leiden eerste. De totaal uitslagen waren: DelftLeiden 11; WageningenLew- den 04; AmsterdamUtrecht 11; WageningenDelft 06; Amsterdam Leiden 0—3; Delft—Utrecht 1—2. De totaaluitslag werd: 1. Leiden 7 p., 2. Delft 5 p., 3. Utrecht 4 p., 4. Wage- Zoals gebruikelijk werden 's avonds de prijzen uitgereikt in de Soc. Minerva, ningen 3 p., 5. Amsterdam 2 p. plaatsje hoger op de ranglijst komen, indien zij morgen van de Zandvoort- meeuwen weten te In de B-afdeling de laatste wedstrijd van LFC tegen Hoek van Holland. De Leidse Kanaries moeten deze wedstrijd winnen om gelijk te komen met Excel sior, waardoor een beslissingswedstrijd nodig wordt tussen de Leidenaars en Schiedammers. LFC heeft daardoor, na in twee wedstrijden drie punten aan de Schiedammers te hebben verloren, haar kampioenskans nog in eigen hand! In de 4e klasse A tenslotte worden nog gespeeld LisseRoodenburg en Teylingen—THB. Prins Bernhard op Olympisch congres Prins Bernhard zal het sportcongres an het Nederlandsch Olympisch Comité, dat op Zaterdag 15 Mei in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag wordt gehouden, in de middaguren bezoeken. Naar bekend zal op dit congres een tweetal inleidingen worden gehouden over het vraagstuk „Moet bij de voorbe reiding van topprestaties in de sport de nadruk liggen op de brede, algemene training of de specialistische training van enkel bijzonder begaafde athleten?" In de middaguren vindt de herdenking plaats van het 60-jarig bestaan van het Internationaal Olympisch Comité, waar bij kol. b.d. P. W. Scharroo, lid van dit comité een rede zal houden over „60 Jaar Olympische Beweging". Het con gres wordt gesloten met een toespraak van de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns. ATHLETIEK TEST ONDER MEDISCH TOEZICHT. Aan de oproep van de commissie voor damesathletiek van de KNAU voor da mes, die het voornemen hebben in dit seizoen aan de 800 m. hardlopen deel te nemen en niet in het bezit zijn van een in 1953 door de NTC verleende toestem ming, is door een aantal candidaten ge hoor gegeven. Er zal nu gelegenheid worden geboden de voorgeschreven proefloop af te leggen, waarbij ook een medicus aanwezig zal zijn. Op 8 Mei vindt deze proefloop op de sintelbaan te Amsterdam plaats, op 15 Mei te Werve te Rijswijk en op 22 Mei te Utrecht op de baan aan de Maarschal- kerweerd. De commissie voor dames athletiek zal zo spoedig mogelijk na deze proeflopen advies uitbrengen, welke da mes voor deelneming aan dit wedstrijd- nummer in aanmerking komen. NEDERLAND RECORD DISCUS WERPEN GEBROKEN. Tijdens de niet officiële selectiewed strijden voor de Antilliaanse marine kampioenschappen slaagde de marinier Rebel er in de discus over een afstand van 50.59 meter te werpen. Hij bleef hiermede ruim 2 meter boven het Ne derlandse recörd, dat sedert Mei 1942 op naam staat van De Bruyn met 48.575 meter. De prestatie van Rebel kan echter niet voor erkenning in aanmerking komen, aangezien geen officials van de bond aanwezig waren. Bij de volgende wed strijden zal Rebel opnieuw een poging doen het record te verbeteren. NATIONALE VIJFKAMP. Van 28 Juni tot en met 2 Juli wordt te Amersfoort de jaarlijkse nationale vijfkamp gehouden, waarvan de regeling in handen is van de commissie nationale vijfkamp van het Nederlandsch Olym pisch Comité. Het programma bevat de volgende onderdelen en eisen: de deel nemer kan kiezen tussen paardrijden, motorterreinrijden en handgranaatwer- pen, terwijl verplichte onderdelen zijn schermen (degen), schieten (pistool of revolver), zwemmen (afstand 300 meter) en veldloop (4000 meter). De eindklas- sificatie wordt bepaald door samenstel ling van de plaatsnummers, in ieder der vijf onderdelen behaald. De deelnemers, die aan de minimumeisen hebben vol daan, zal het diploma en het vijfkamp- kruis worden uitgereikt, voorzover zij dit laatste niet in een vorige vijfkamp hebben behaald. Aan elke vijfkamp een korpswedstrijd verbonden, waaraan kan worden deelgenomen door elk regi ment, korps of inrichting, waarvan ten minste twee vertegenwoordigers aan de betrokken vijfkamp deelnemen. De tUd nadert, dat de 7e Laura een feit zal worden. De Laura betekent vier dagen op de fiets tot per dag ongeveer 130 km. achter de wielen is gelaten. De Laura betekent geen race op de fiets, maar genoeglijke dagen als sportevene ment en tevens genieten van wat de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht aan mooi natuurschoon, bouwwerken en anderszins te sien bie den. In afwijking met andere jaren wordt de 7e Laura, uitgaande van de Stichting Alphense Rijwiel Vierdaagse, enkele weken later in de tijd gehouden, ten einde ook de schooljeugd in de gelegen heid te stellen hieraan deel te nemen. Het zal dit jaar plaats hebben op 20, 21, 22 en 23 Juli. Aankomst van de deelne mers op 19 Juli. Op die avond worden ze officieel door het gemeentebestuur ontvangen. De deelname is opengesteld voor per sonen vanaf 16 jaar. De inschrijving is reeds opengesteld en eindigt op 3 Juli. Het inschrijfgeld bedraagt 5,per per soon. Desgewenst zorgt het bestuur voor logies. De penningmeester, de heer P. Groenhart, heeft gironr. 571607. Het secretariaat is: de heer J. Vierbergen, Hazeveld 27, tel. 2416. Men kan ook in groepsverband inschrijven, doch door minstens 10 personen. Men kan ook per tandem deelnemen. De deelnemers star ten des morgens tussen 7 en 8 uur en moeten zich tussen 16 en 17.30 uur heb ben afgemeld. Deelnemers boven de 60 jaar moeten zich onderwerpen aan een geneeskundige keuring. De eerste drie dagen is voor de t«cht 10J^ gesteld, de laatste dag, waarop de feestelijke intocht plaats vindt, 10 uur. De route. De eerste dag gaan de deelnemers (sters) via de Haarlemmermeer naar de bollenstreek (Keukenhof), vervolgens naar Haarlem, via Bloemendaal, Zand- voort en de andere kustplaatsen Noord- wijk aan Zee, Katwijk aan Zee door Oegstgeest en Leiden langs de Rijn weer terug. De tweede dag gaat het via Nieuw koop, Loosdrecht, Hilversum, Naarden en Diemerbrug naar Amsterdam om terug te keren via Amstelveen, Schip hol, Aalsmeer, Langeraar en Ter Aar naar Alphen aan den Rijn. De derde dag fietst men langs de Rijn naar Utrecht, maakt daar een „ohimetje" en komt men wederom door Utrecht via Vleuten, Haarzuilen, Harmeien, Bodegra ven terug naar Alphen aan den Rijn. De laatste route gaat via Hazerswoude, Benthuizen en Berkel naar Rotterdam. Vervolgens worden bezocht Barendrecht, mr. L. A. Kesper, Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. A. Rei nalda, idem te Utrecht, voorts door de burgemeesters van de Laura-steden Lei den: jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. A. J. d'Ailly, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, mr. G. E. van Walsum en Ed. C. Wit- schey. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren W. A. Lam, voorz., J. Vierber gen, secretaris, en P. Groenhart, pen ningmeester. Commissieleden zijn de he ren: G. C. Hilebrand, A. Huisman, P. Koren, B. Lam, Chr. A. v. d. Mark, C. P. Mulder, Ph. Roest, W. J. Scheerder, A. J. Scherpbier, P. Stouthamer en P. M. Vink. Ere-lid is de heer H. E. A. Gastelaars te Doorn, die destijds in Al phen aan den Rijn woonde, de Laura- rit in het leven heeft geroepen. De ste den Leiden, Den Haag en Utrecht hebben als contact-comitéleden respectievelijk de heren J. C. F. Coers, De Sitterlaan 6a; J. Rensen, Laan Copes van Catten- burch 55 en W. Faber, commissaris van politie. Bij het 125-jarig bestaan van de R.K. Begraafplaats aan de Zijlpoort te Leiden, in November van het vo rig jaar, werd het intiatief genomen de huidige kapel met Piëta, waar aan de jaren niet ongemerkt voorbij waren gegaan, door een nieuw beeld houwwerk met overkapping te ver vangen. Dezer dagen nu is het model van de nieuwe Piëta klaargekomen. Het zal echter nog wel een half jaar duren, voordat het bronzen beeld de R.K. Begraafplaats zal sieren. Het is onze stellige overtuiging dat de Commissie van Beheer met de plaatsing van dit beeld een vooruit strevende daad verricht, die indien zij wordt overgenomen, onze kerken en begraafplaatsen zou kunnen ver lossen van gipsen fabriekspathos, die hen thans ontsiert. Bij langduriger beschouwing zal niemand kunnen ontkomen aan de nauw ingehouden ontroering, die uit het beeld spreekt. De vormen, die misschien velen hypermodern zullen voorkomen, sluiten in wezen recht aan bij die van de beeldhouwkunst der vroege middeleeuwen. Het beeld dat in brons gegoten en ongeveer een meter hoog zal wor den, is vervaardigd door de kunste naar Frans Verhaak, die op de ten toonstelling Honderd jaar Kromstaf met zijn kruisbeeldontwerp de der de prijs wist te behalen. Verder was zijn werk te zien op vele nationale en internationale tentoonstellingen. Frans Verhaak werd in 1918 in Dor drecht geboren en studeerde beeld houwkunde onder de bekende steen vormer Albert Termote. Er bestaat verder nog gelegenheid in de kosten van het beeld bij te dragen. Financiële steun wordt gaar ne tegemoet gezien en kan ge stort of overgeschreven worden op het giro nr. 208967 van de penningm. van de commissie van Beheer van de R.K. Begraafplaats, de heer A. H. J. van der Horst. Het ligt in de bedoeling, dat een En gelse dames-estafetteploeg tijdens wed strijden, welke op 25 Mei te Londen worden gehouden, een aanval zal doen op het wereldrecord 3 x 880 yards da mes. Het record staat op het ogenblik op naam van een ploeg van Groot Brit- tannië met een tijd van 6 min. 49 sec., gemaakt op 3 Augustus van het vorig jaar te Londen. Nederlandse spelers voor Wimbledon De Koninklijke Nederlandse Lawnten- nisbond heeft voor het tennistournooi te Wimbledon, dat van 21 Juni tot 3 Juli wordt gehouden, de volgende spelers aangewezen: Fenny ten Bosch (Voorburg), mevr. J. RoosVan de Wal (Enschede) en A. Dehnert (Rotterdam). Waarschijnlijk wordt nog een tweede speler aangewe zen. Aan het tournooi om de internatio nale kampioenschappen van Frankrijk, dat van 18 tot 31 Mei te Parijs wordt gehouden, zullen Fenny ten Bosch, Krijt (Den Haag) en Van Meegeren (Den Haag) deelnemen. Voorts zal op uitno diging Krijt aan een internationaal ten nistournooi te Lugano, dat volgende week wordt gehouden, deelnemen. Wacht niet tot het te laat Is. Meldt U NU. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. AUTOMOBILISME EEN NIEUWE JAGUAR. Dezer dagen zal een nieuw type, de Jaguarsport proef rijden, met de bedoe ling, dat de wagen zal worden klaarge maakt voor de 24 uurwedstrijd van Le Mans. Aan het stuur zullen Peter Wal ker en Tony Rolt zitten. Men is nogal geheimzinnig met dit nieuwe type, maar uitgelekt is. dat de Jaguar-sport sneller is dan de Jaguars, die in 1951 en 1953 overwinningen op Le Mans hebben be haald. Men is van mening, dat 't nieuwe type en snelheid van 323 km. per uur zal kunnen halen. De carosserie is aërodynamisch en be staat uit een aluminiumalliage. De Jaguar-sport is slechts 81 centimeter hoog, dat is 15 centimeter lager dan het type van het vorig jaar. De lengte is 2.28 meter, en ook hiervan heeft men in vergelijking met het vorig jaar 15 centi meter afgeknabbeld. POSTDUIVEN De Duinklicvers (N'w.hout). Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Eindhoven op Zondag 2 Mei. Afstand pl.m. 114 km. In concours 168 duiven. Gelost 8 uur met Z.W. wind. Aankomst eerste 9.2725 uur, snelheid 1309.59 m. p. m. Uitslag: v. d. Berg-Dijkstra 1, 8, 12, 19, 34; Pav. St. Aloysius 2, 6, 10, 13, 18; Pav. St. Jan 3, 27. 31. 36; J. v. d. Berg 4, 7, 21 25; Ant. Duivenvoorde 5, 15, 35; Pav. St. Pieter 9, 22, 37, 38. De Rhijnmondcrs (Katwijk) Wed vlucht met oude duiven vanaf Vilvoorde, afstand 142 km. In concours waren 82 duiven; gelost 12.45 uur met Z.O. wind. Aankomst eerste 14.38, snelheid 1860.2 m. p. m. Uitslag: J. Heemskerk 1; A. Grimbergen 2; G. Passchier 3; H. M. Tjebbes 4, 6; H. Hoek 5; B. Pauw 8, 9; L. Noort 10. Gelijk wij eerder hebben bericht, staat het nu vast dat het reeds we reldberoemde „Waterorgel" van Otto Prystawick vanaf 15 Mel a.s. In het internationaal Vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn te bewonde ren en te beluisteren zal zijn. Het „Waterorgel", dat een harmo nische manifestatie is van muziek, water, kleur- en lichteffecten, biedt in zijn combinatie, een indrukwek kend en variabel verrassend schouw spel. Het is een combinatie water, elec- trische kracht, licht, kleuren en mu ziek en wordt terecht met de meest sprekende bijnaam „Dansende fon teinen" betiteld. Het wordt aange dreven door 19 electrische motoren van totaal 50.000 watt. Door middel van knoppen en toetsen gaan ruim 5000 waterstralen (plm. 36 ton) op het rhythme van de muziek de lucht in. Het fantastische fonteinenspel werd voor het eerst in 1953 te Ber lijn vertoond. Door bemiddeling van Alblasserdam, Bleskensgraaf, Schoonho- - p,j- r tgt,,,.;,» u.n» ven. Oudewater en zo eindigt ook de,de "R»dl° City Music Hall ging het laatste dag weer in de startplaats Alphen naar Nev' X°fk waar he' hat Ajr.e- aan den Rijn. nkaanse publiek, dat toch wel heel Het Laura-comité wordt gevormd door I wat gewend is op het gebied van zeldzame gebeurtenissen, op over duidelijke wijze heeft verrast. Meer dan V/2 millioen mensen genoten daar reeds van dit indrukwekkende apparaat. Op de Amstelflora dit jaar in het Rai-gebouw te Amsterdam genoot deze vinding de bewondering van de Koningin en duizenden Nederlan ders. Vanaf 15 Mei zal men het water orgel voor het eerst in de openlucht De dansende fonteinen van het waterorgel in een veel grandiozer uitvoering da gelijks kunnen horen en bewonde ren aan de grote vijver van het vo gelpark „Avifauna", waar het spie gelbeeld der duizenden fonteinen in het water van de vijver de vertoning nog tot een heel bijzondere sprooR* jesachtige betovering brengt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5