bioscopen Schrijven aan minister over de bedrijfs- en woonruimte Het kunstcentrum geeft overzicht van stand van zaken bij het eerste lustrum Alle Leidse babies krijgen wapen uitrusting tegen ziekten mee POST £tidóe Vwda Sprookjeskermis voor pater Ober bracht ons een grote teleurstelling [ZATERDAG 8 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Aansluiting electrisch dikwijls te kostbaar Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland "olT'tl" T" I schrijven aan de gemeentebesturen 1 te komen, waarin deze er op wor- j den gewezen, dat zij, indien daartoe I aanleiding is, goed zullen doen ver te j zoeken om woonruimte tot bedriifs- i ruimte te bestemmen in ernstige overweging te nemen en zo maar enigszins mogelijk aan deze ver zoeken gevolg te geven. Het lid van de Kamer van Koop handel, de heer J. A. E. Aalders, vroeg naai* aanleiding van dit concept of het niet beter is gezamenlijk met andere kamers op te treden, omdat dit probleem niet speciaal iets is van Rijnland. Ook had spr. bezwaar te gen gebruik van het woord misver stand in verband met gemeentebe sturen. De vergadering gaf overigens haar goedekuring aan het concept van dit schrijven. Ook het agendapunt betreffende af valwaterzuivering, waarover vóór het contact met andere Kamers en desbetreffende organisaties nog geen gegevens ter publicatie worden ver strekt, werd aanvaard. De rondvraag deed de heer Aalders informeren naar een voorstel, dat hij Gistermiddag hield de Kamer vau Koophandel en Febrleken voor Rijn land een algemene ledenvergadering in het gebouw der Kamer. Na de opening van de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren, wer den achtereenvolgens de agendapun ten: notulen van de vorige vergade ring, ingekomen stukken en medede lingen en Rekening en Verantwoor ding over 1953 door de vergaderiug goedgekeurd. Naar aanleiding van de vaststelling van de lijst van subsidies voor 1954 merkte de voorzitter op, dat^ er van af heden naar gestreefd wordt om de subsidies, die moeten worden gezien als adhaesiebetuigingen aan diverse instellingen, in overleg met andere Kamers te coördineren om een wiji- lopende veelheid van kleine bedragen te voorkomen. Voor de verbouwing van het pand van de Kamer van Koophandel aan de Stationsweg zal een bedrag van ten hoogste 7000 gulden nodig zijn. Ook aan dit agendapunt verleende de vergadering toestemming. Dure aansluiting electrisch net. stemming te onttrekken en als be drijfsruimte nuttig te maken. Uiter aard bestaan hiertegen van de zijde der gemeenten, gezien de grote wo ningnood, herhaaldelijk bezwaren. Sommige gemeenten stellen zich dan bijna altijd, dat een verzoek om bepaalde woonruimte als bedrijfs ruimte benutten afgewezen moet wor den. Misverstand. De Kamer noemde dit in een con cept van schrijven aan de Minister van Economische Zaken, waaraan ook het bovenstaande is ontleend, een misverstand. In verband met de noodzaak alle beletselen voor de opvoering van de productiviteit weg te nemen, vestigt I vroeger al eens gedaan heeft over het de Kamer de aandacht van de mi-1 ter beschikking stellen door de Ka nister op dit vraagstuk. Temeer, om-1 mer van Koophandel van een prijs dat het vóór de oorlog een zeer nor- j voor de beste leerling uit het onder- maal verschijnsel was, dat vooralwijs, dat tot handel en industrie voor kleine bedrijven woonruimte als be- bereidt. De opmerking van de voor- drijfruimte in gebruik namen. Dit zitter, dat de Kamer niet weet hoe een kwam de ontwikkeling van kleine be-dergelijke prijs te verlenen, bracht drijven ten goede en opende zelfs de een reeks van voorstellen van de le- mogelijkheid om tot grote of soms den op tafel. zeer grote bedrijven uit te groeien. Uiteindelijk werd een kleine, met- De Kamer vraagt aan de minister officiële, commissie met de bestude- of het geen aanbeveling verdient in i ring van de mogelijkheden belast. Tentoonstelling in Boerhaavezalen De Kamer heeft al meermalen moe ten vaststellen, dat de stichting of uitbreiding van fabrieken geremd wordt door de hoge bedragen, die de electriciteitsfabrieken vragen voor de aansluiting aan het electrisch net. Komt later een tweede, derde of vier de fabriek in de naaste omgeving, dan profiteert deze in de regel van het aanwezig zijn van een bepaalde kabel en transformatorhuis. Het is naar de mening van de Ka mer dringend noodzakelijk het sys teem van de aansluiting van bedrij- 1 «111* en een zodanige regeling te maken, J Gelegenheid om ontwikkelingsgang dat (evenals bij de telefoon) de aan- legkosten door het electriciteitsbedrijf worden gedragen en de gemiddelde kosten in de loop der jaren uit de vaste bijdragen en eventueel uit de te betalen bedragen per kilowatt-uur worden voldaan. Het voorstel om deze aangelegen heid ,die niet voor Leiden en om geving alleen geldt, op de eerstvol gende vergadering van de Vereniging daarbij op het standpunt, dat zij al lereerst zorg moeten dragen voor de woonruimte en dat de zorg voor de bedrijfsruimte voor rekening komt 'van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Deze gemeenten beslissen van Kamers van Koophandel aan de orde te stellen vond in de vergade ring zeer grote instemming. De Kamer meent, dat een dergelijk verzoek bij de betrokken autoriteiten een welwillend oor zal vinden. Inentingen tegen pokken, diphterie en kinkhoest Gratis bij de huisartsen taf'"Tn wacht maflI Al geruime tijd bestonden er plan nen de pasgeborenen van Leiden te gen verschillende ziekten een wa penuitrusting, in de vorm van af doende inentingen, mee te geven. Vanaf 12 Mei nu, bestaat er voor de ouders gelegenheid hun kinderen tegen pokken, kinkhoêst en diphterie in te laten enten. Deze inenting zal door de huisart sen elke Woensdag van 2 tot 3 uur op hun spreekuur volkomen gratis worden verricht. Alle voorbereidin gen van medische kant zijn getroffen. Het wachten is op de medewerking van de ouders, want van hen hangt het slagen van deze onderneming af. In de vroegste kinderjaren kunnen enige ziekten optreden, die direct of indirect gevaar voor het leven van het kind opleveren. Niemand zal echter de noodzaak van een inenting tegen pokken en diphterie willen ontkennen, maar tegenover de kink hoest staat men over het algemeen heel anders. Hoogstwaarschijnlijk komt dit, omdat het sterftecijfer bij deze ziekte veel lager is dan bij pok ken en diphterie. Men praat wat over vliegen op grote hoogte waar door de kinkhoest genezen zou kun nen worden; strijkt dan lachend over Woonruimte als bedrijfsruimte. Bij de uitvoering van de Woon- ruimtewet van 1947 kan de Kamer van Koophandel in bepaalde geval len een verklaring afgeven, waardoor het mogelijk wordt de met de be drijfsruimte binnendoor verbonden woonruimte te betrekken zonder dat vergunning van het gemeentebestuur nodig is. De afgifte van dergelijke verklaringen en het overleg hierover met het gemeentebestuur verloopt over het algemeen zeer soepel. An ders wordt het, als het voor de ont- i naar op de voet te volgen IN DE OUDE BOERHAAVE-ZALEN i enig geglazuurd aardewerk. In tegen- zal wethouder J. C. van Schaik he- stelling met de werken van Zaalberg denmiddag de lustrumtentoonstelling en Ravelli die ook op deze tentoon- van -het Leids Kunst Centrum ope- stelling te zien zijn, zijn deze cerami- nen4 sche producten met de primitiefste Deze tentoonstelling geeft een com- teéhnisbhe middelen tot stand geko- pleet overzicht van wat de leden van men. De voorstellingen bijvoorbeeld het Centrum in de eerste vijf jaren zijn met een spijker in de klei ge- bereikt hebben. Naast veel werk dat grift. De bloemenstillevens van Tha- reeds eerder geëxposeerd was, is eoh- j na Djie kunnen ons niet erg bekoren, ter ook verheugend veel nieuw werk Zij lijken ons oppervlakkig en prent te zien. Het centrum telt nu onge- j briefkaartachtig geschilderd. Van veer zestig leden. Van bijna alle le- meer werkelijke inspiratie getuigt den is werk op deze tentoonstelling j het prachtige portret van een Mon- aanwezig. Het was dan ook bij- gools kind van de onlangs naar Maas- na onvermijdelijk dat het geheel txibht vertrokken Giselle van Essen een wat overladen karakter kreeg. I Kuster. Met zachte tinten weet zij Gelukkig echter is het tentoongestel- het kind met een dromerige waas te de over het algemeen van zeer goede omgeven. kwaliteit. Pieter Geraerdts is vertegenwoor- Het Kunstcentrum is in het afgelo- digd door een levensgrote uit hout pen jaar weer met drie leden uitge- gesneden Christusfiguur, een Kruisi- breid. Een prachtig lustrumgeschenk, I ging en een Laatste Avondmaal. Het dat van een grote levensvatbaarheid j laatste schilderstuk is voor zover wij spreekt. Onder deze nieuwelingen ons kunnen herinneren nog niet eer- is het vooral mevr. EgginkOfferin- der tentoongesteld, ga, die opvalt door vergevorderde j De gezichten van Christus en de techniek. Haar werk doet sterk aan apostelen lichten maar nauwelijks op dat van haar leermeester Roeland uit een groen en rode achtergrond. Konink denken. I Doorzichtig als geestverschijningen j Zijn zij geheel tot onderdeel van de f ODE SENGERS HEEFT dit keer enscenering geworden. geen nieuw werk ingezonden. Ons hart blijft nog altijd uitgaan J-JET IE NIET TOEVALLIG dat de Het tentoongestelde beeldhouw werk van Lo Molenaar geeft even eens een zeer grote ontwikkeling weer. In zijn later werk heeft hij de inhoud volkomen losgelaten en leeft zich volledig uit in een sierlijke lijn- en schaduwspel. Hans Melis schijnt nog geen juiste vorm gevon den te hebben; elk beeld lijkt ons nog een experiment op zich zelf. De enorme omvang van deze ex positie is er oorzaak van, dat wij ons tot het noemen van enkele nemen moesten beperken. Wie echter op de hoogte wil komen met wat er op het gebied van beeldende kunsten in de Sleutelstad gepresteerd wordt, doet er goed aan zijn schreden in de ko mende weken naar de Eoerhaavezalen te richten. kind weer genezen 1 s. Vergeten wordt echter dat perso nen, die op jeugdige leeftijd deze ziekte krijgen, hun gehele verdere leven daarvan de nare gevolgen kun nen dragen. Niet zelden houdt men namelijk van deze ziekte longafwij kingen over, terwijl ook geestelijk het kind een gevoelige opstopper schijnt te kunnen krijgen. Het vorig jaar werd een commissie van overleg ingesteld, bestaande uit afgevaardigden, die rechtstreeks of zijdelings met de geneeskundige ver zorging van 't kind te maken hadden. Deze commissie werd in October door wethouder S. Menken geïnstalleerd. Het spreekt vanzelf dat voor de mas sale voorgestelde inenting veel geld nodig was. De gemeente verklaarde zich echter bereid een subsidie te ge ven. Het Preventiefonds zorgde voor de verder ontbrekende gelden. Er werd vervolgens een werkgroep ge vormd, waarin naast artsen en leden van de commissie van overleg, ook de chef Afdeling Bevolking van de gemeente-secretarie plaats nam. Een volledige inenting van alle jonggebo renen brengt nu eenmaal 'n geweldi ge administratierompslomp mee. Na dat plannen om de inenting op 't con sultatiebureau of bij de kruisvereni gingen te laten verrichten niet uit voerbaar bleken, vond men tenslotte de huisartsen bereid deze omvang rijke taak op zich te nemen. Vooral alle kinderen. Het doel van deze actie is, alle Leidse kinderen in te enten, te be ginnen met die in 1954 geboren zijn. Aan alle ouders zijn reeds inentings- kaarten verzonden. De kaart blijft eigendom van de ouders. Via een vernuftig kaartsysteem worden de in entingen in het G.G.D. bijgehouden. Wanneer aan een oproep geen ge hoor wordt gegeven, komen de wijk verpleegsters nog even waarschuwen. Hierbij zal het echter wel blijven, want niemand kan tot inenting ge dwongen worden (tenminste niet te gen diphterie en kinkhoest) «TICathoueke WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Lelden. Tel. 20015. VAN 8 TOT EN MET 16 MEI: Dinsdag: 7.308.30 uur: Adviesavond van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond. Vrijdag: Antoniusclubhuis, Algemene bijeen komst voor Gilde en K. A.V. Lezing iver: „Het Romantisch Spanje". Zondag: St. Pancratiuspatronaat, tweede Réunieviering. voor U! aan de kerkdeur Zoals de jaarvergadering van Uw bond, de uitgaansdag van de kaart club en het begin van de zomerva- cantie een apart plaatsje in het jaar gekregen hebben, zo heeft sinds en kele jaren ook een speciale Zondag zich een hokje op de kalender ver overd; een Zondag, waarop de post niet bij U aan huis komt, maar voor de verandering aan de kerkdeur op U staat te wachten. De „Rijnpost", uitgave van de Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg, heeft zich een vaste plaats veroverd in het leven van Leiden en zijn omgeving en één Zondag per jaar gaat U, met deze Post als gids, een paar uur lang op verkennings tocht door een wereld, die wellicht een paar straten van U verwijderd leeft, en waarvan U zo bitter weinig weet. Het blad is met het kwartje, dat U gevraagd wordt, zeker niet te duur en het zou een weinig overdreven zijn te menen, dat de Kath. Soc. Jeugdzorg „een aardig winstje" in De inenting tegen diphterie en de wa^ht sleepte. Kinkhoest geschiedt In één prik. In j Het doel van de „Rijnpost ligt ver totaal moet de inenting r.elf driemaal der: Eens per jaar willen de werkers herhaald worden. Het ligt in de be- I deze voor velen onbekende en doeling ce kinderen tegen kinkhoest en diphterie in de 4e, 5e en 6e maand in te enten; in de zevende maand wordt dan de bestrijding van de pok ken ter hand genomen. Nogmaals de inenting is volkomen kosteloos. Wij vertrouwen dan ook, dit het belang van het kind niet zal afhangen van allerlei uitvluchten en drogredenen. wikkeling van bepaalde bedrijven nodig is om woonruimte aan haar be lief portret van een zittende inzending van Mertens over twee Op veler verzoek organiseert O.K.O. in de St. Leonardus-parochie a.s. Maandag om 7 uur 45 n.m. in het parochie-huis aan de Haagweg een grote Klaverjas-wedstrijd om ver schillende aantrekkelijke prijzen. De stemming is daarbij altijd zeer vrolijk, zodat op een grote opkomst wordt gerekend. De Ned. Reisver. v. Katholieken afd. Leiden verzorgt een touringcar- reis „Lisieux-Lourdes-Parijs". Drie namen, die in zich al de idee: zuiden, zon en vacantia dragen. 12 Juli a.s. begint deze tiendaagse reis. Gistermiddag bii het schilderen van een huis aan de Fruinlaan viel de 31-jarige schilder D. v. H. van 6 me ter hoogte. Hij brak twee vingers van de rech terhand. Als u op de Zondag toch al door het zonnetje wordt aangelokt om te gaan wandelen, zoudt u wel eens langs de volkstuincomplexen kunnen gaan. De peren- en appelbomen staan nu in volle bloei. Vooral tuin tjes van „Ons Genoegen" en „Het Noorden" zijn het aanschouwen over waard. En het is gratis „Wilt u zo vriendelijk zijn de leden van de Volksdansgroep „De Grote Ronde" aan te sporen heden avond op tijd aanwezig te zijn op de oefenavond voor optreden in het Burchtfestijn?", vraagt ons één van de bestuursleden der dansers. Ons antwoord luidt: „Natuurlijk, waarom niet". Zondagsdienst der Huisartsen A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door dr: Van Alphen, Den Haan, De Jager, Teeuwen en Van Wingerden. Apotheken De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Mei 13 uur tot Zaterdag 15 Mei 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171 tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Oud-Holland op de Garenmarkt ONVERMIJDELIJK! Wat is dat gisteravond voor ons een teleurstelling geworden! Met een hart vol blijde verwachtin gen waren we naar de grote kermis in het Clubhuis aan de Garenmarkt getogen, maar geheel teleurgesteld en en totaal in de warzijn we enkele uren daarna weer in Leidens verstil de straten teruggekeerd. Tot gisteravond toe hebben we in loopjongen. Hoe prachtig is de schil-zalen verspreid is. De overgang van der er in geslaagd, de onder onver- I zijn „Noorse meisje" naar de met schilligheid verborgen ellende van de kopspijkers, lucifershoutjes, en ge- jongen tegenover de bruutheid van vlami papier verlevendigde Tors is zijn baas uit te beelden. wel erg groot. Het laatsH „schilder- i veriiolm ogenblikken sleede Hans Vermolen zond op het laatste stuk' is ons wat te lawaaierig en droomd, dat een kastanje-bruine bru- doet te ^cerebraal aan, om nog ^iets nette nog eens voor onze charme j___ j n. 2ow zwichten, maar deze droom is gisteravond volledig de bodem inge slagen. Wreed heeft een bekoorlijke moment een duinlandschap in; prach f tig van sfeer en kleurbehandeling. anders dan verbazing.' over de toe~ Hans Werz geeft ons weer een beeld passingsmogelijkheden van waarde ren het felle leven van Parijs in felle loze zaken, ce oogsten. Lucia Stein- tinten. bach heeft verleden jaar tijdens een De meisjesportretten van Henny i schildersuitwisseling de zon van Bre- Bal zijn van een diepe neerslachtig- tagne in haar palet, laten schijnen, heid doordrongen. Naast deze schil- Twee fraaie doeken vertellen van derijen exposeert de kunstenaar ook I haar ervaringen. waarzegster daar een einde aan ge maakt: Wy moeten met een blonde vrouw trouwen! En of we nu al smeekten en de dubbele entréeprijs wilden betalenhet hielp niet: Het IN DE LEIDSE Casino. „Kinderogen" is een film, welke reeds eerder hier ge draaid heeft, doch zij is waard nog eens opnieuw gezien te worden. Het is een werk van de befaamde Ita liaanse regisseur Vittorio de Sica, die hierin een kolfje naar zijn hand ge vonden heeft voor sterk aangrij pende sentimenten. Het verhaal gaat over een jongetje, dat tot tweemaal toe door zijn eigen moeder wordt ver laten, die blijkbaar geen weerstand kan bieden aan de hartstocht voor een vriend. Natuurlijk kan zij de ogen van haar eigen kind niet vergeten en tracht zij later haar jongen terug te krijgen. Tevergeefs evenwel, want de ogen van het kind veroordelen de vrouw, die geen goede moeder kon zijn. Er zullen weer zakdoeken aan te pas komen. De film is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Lido. „De koning der Zuidzee is u begrijpt het al, een overdadig met spieren behangen blanke, die van de domme eilandbewoners kerels, uit één stuk maakt, voor zover zij ten minste In het leven blijven. Een zekere kapitein O'Keefe spoelt na enige onduidelijke ongeregeld heden aan boord van zijn schip, op een klein bebost eilandje aan. Spoe dig ziet de man in de cocospahnen enige handel hangen, die hij vervol gens tracht elders aan de man te brengen. De inboorlingen voelen er echter niets voor, voor zijn pleizier In de bomen te klimmen. Zij hebben weinig meegevoel voor hun blanke broeders overzee en wachten beleefd tot de cocosnoten voor eigen gebruik van de boom af vallen. Lang hoeven zij daar niet op te wachten, want de blanke man brengt zoveel beschaving mee, dat de noten door de ontplof fingen spontaan naar beneden vallen Voorlopig laten de inlanders zich echter nog niet bekeren en de kapi tein vertrekt naar elders om pluk kers aan te werven. Hij betaalt met spiegeltjes .en krijgt als wisselgeld enige speren naar het hoofd. Als na deze affaire een slavenhaler zijn toe komstige arbeidskrachten wil mee voeren, maken de nog steeds han gende cocosr»ten iets nobels in de zeeman wakker en werpt hij zich op als volksbevrijder. Het idee om hem koning te maken komt daarna van de inlanders. De film is op de Fidsji- eilanden opgenomen. Rest ons te zeg gen dat er nog een paar glamour- girls meelopen, die op het juiste mo ment enige troebele situaties weten te scheppen, waardoor wij de leef tijdsgrens dienen te verhogen tot 18 jaar. Luxor. „Zo lang jij bij mij blijft" is een Duitse film, welke aantoont, dat de na-oorlogse filmindustrie niet alleen nieuwe wegen zoekt waar doet men dat niet? maar daar ook vrij behoorlijk in slaagt. Verschillen de moderne experimenten zijn erin verwerkt,.zoals bijv. de meer en meer gebruikelijke methode om de geschie denis bij de staart te beginnen en b'ij de kop te eindigen. De eigenlijke in houd vari het filmverhaal is een schil dering van de na-oorlogse ontredde ring in Duitsland, welke wordt weer gegeven aan de hand van het levens, verhaal van een jonge vrouw, welke getrouwd is met een uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde Duitse soldaat. Een geval zoals er dui zenden zijn. Dit verhaal wordt als het ware indirect geprojecteerd, door dat de jonge vrouw wordt aangezocht als filmster haar eigen leven nog eens opnieuw te beleven, nu als filmopna me. Ongemerkt gaan schijn en werke lijkheid in elkaar over, als de re gisseur van de film verliefd wordt op de jonge vrouw. Dan krijgt de vrouw te kiezen tussen de wereld van de film en de wereld van haar eigen huis en haar eigen echtgenoot. Het Hikt een ogenblik mis te gaan, als de tegenstellingen al te groot wor den en het opnieuw beleven van de verschrikkingen van de oorlog tot al te sterke spanningen dreigen te lei den. Doch van de andere kant werkt de zo levendig opgeroepen herinne ring als een loutering en doet zij de goede keuze, die van haar echtgenoot. Een sterk gespeelde en van sentimen- taliteiten volkomen vrij gebleven aangrijpende film, toegankelijk voor personen boven de 14 jaar. Rex. De avonturen van Tarzan blijven trekken. Ieder mens heeft ten slotte een hang naar het romantische en naar het avontuurlijke en dat vindt hij overvloedig in de geschie denissen, welke zich afsoelen rondom de lianen-slingerende Tarzan en de lieflijke Jane, die er altijd fris en verzorgd uitziet, zelfs na een verblijf van jaren in de rimboe. Het gaat. thans om een jacht op ivoor en een olifantenkerkhof, een verhaal, dat wij niet na zullen vertellen om de spanning niet te ontkurken. Boven 18 jaar. Trianon. De grote Caruso heeft voerleden week In de persoon van Ma rio Lanza niet vergeefs [1 Tongen, want de directie van Trianon heeft „The great Caruso" met de gouden stem van Mario geprolongeerd. Voor muzikale oren van elke leeftijd. werd een blonde of helemaal niets! Tot op het moment, dat we de waarzegtent binnenslopen, hadden we een sprookjesachtige avond gehad. Om kwart voor acht zaten vele ge nodigden in het Franse kroegje, dat in het clubhuis een tijdelijke woon gevonden heeft, op de kleurrijk be klede tonnetjes en sprak pater Ober, die over 1J^ maand weer naar zijn missiepost in Afrika terugkeert, een hartelijk woord van welkom en dank tot de velen, die ontelbare uren op geofferd hebben om deze kermis voor zijn missie tot stand te brengen. Pastoor Th. Beukers werd hier na uitgenodigd met het doorknippen van een lint het feest te openen, maar voordat de herder van de Petrus parochie deze plechtigheid verrichtte, wijdde hij een enkele gedachte aai deze kermis. Pastoor Beukers verge leek het missiegebied van pater Ober met een groot gezin, waarvan de va der momenteel op reis is. Als die vader over 2 maanden weer thuis komt, zullen zijn kinderen naast vreugde ook nieuwsgierigheid voe len, of vader iets voor hen meege bracht heeft. Pastoor Beukers hoopte, dat door deze kermis de stoutste ver wachtingen van het gezin van pater Ober overtroffen zouden worden. Nauwelijks was het lint doorge knipt, of de gramofoon zond nieuwste song over het veld, kwam een eerste golf bezoekers via het gan getje naast de Korevaargarage dl kermis op en draaide het rad van avontuur zijn eerste ronde. Het mooie weer had tientallen be langstellenden naar de kermis gelokt en zij zullen niet zoals wij te leurgesteld zijn geworden. De vele tentjes geven de indruk van een oud- Hollands straatje, dat onze naarstige voorouders voor de verandering eens aan de meest merkwaardige doelen gewijd hebben: overal flitsen lampjes, gaan belletjes rinkelen, klinken scho ten en golven wijzers heen en weer. „U ziet er hongerig uit", vertelde ons een charmante jongedame en onze ontroering over dit blijk van medeleven was zo groot, dat we even later een monstrueuse zak patat frites torsten. „Wanneer U een van deze zakjes trekt, hebt U kans op een volledige uitzet"t ijverden enkele dames en terwijl we ons met moeite losrukten van het Rad van Avontuur waar taarten als karrewielen rondge strooid werden, kwamen we terecht bij de waarzegster Later hebben we in het Franse kroegje met landwijn ons moed inge dronken en zijn nogmaals terugge gaan misschien had ze zich wel vergist Maar nee, noch zij, noch haar on bewogen medium kon iets anders zien dan blond. Enfin, we hebben vandaag van 2—11 uur en morgen, eveneens van 211 uur, de gelegenheid om het weinig romanti che wereld de schijn werpers der publieke belangstelling op hun werk richten; niet in de eerste plaats om een financiële bijdrage te ontvangen, maar om bij de buiten staanders begrip en liefde te kweken voor de jeugcl, die door het leven zo karig bedacht is. U kunt kwaad worden op de belha mel, die Uw rustige straat bij elkaar schreeuwt, maar in de „Rijnpost" ziet U hem thuis onder de naakte dakpan nen op een berg lompen liggen en U zult meer begrip voor deze jongen krijgen. „De Rijnpost", die morgen aan de kerkdeur op U zal wachten, voldoet wel in hoge mate aan haar doel. De samensteller, Nic. Schrama, heeft zijn medewerkers weerhouden van inge wikkelde betogen, maar is meer met veelzeggend fotomateriaal te werk gegaan, dat met weinig tekst toege licht wordt. De foto's heeft de samensteller tref fend genomen en raken ieder be schreven probleem of onderwerp in de kern. Deskundige medewerkers hebben op niet te technische wijze deze illustratie toegelicht en deze sa menwerking heeft een uitgave ge vormd, die afgezien van het doel Uw kwartje al meer dan waard is. L. S. UITBREIDING FIRMA B. DE KONING De fa. B. de Koning in de Donker - steeg hoek Haarlemmerstraat is weer uitgebreid. Regelmatig ondergaat de firma vernieuwingen en men zou kunnen zeggen, dat de firma al uit breidend haar tachtig jarig jubileum volgend jaar tegemoet gaat. Hedenmorgen had de huidige direc teur, de heer Sanders, het genoegen 100 vierkante meter nieuwe bedrijfs ruimte aan de afdeling woningtextiel toe te voegen. De ruimten, die door de kantoren in beslag genomen wer den, zijn nu bij de verkoopafdeling getrokken. De kantoren zijn ver plaatst naar de tweede verdieping. Ook zijn de afdelingen op de be gane grond nog meer aan de moderne ideëen van practische winkelinrich ting aangepast. Vele bloemen gaven aan deze ope ning de nodige luister. Vanavond zal het voltallig perso neel het heugelijk feit van deze ope ning vieren. TIENDUIZENDSTE BEZOEKER OUD-HOLLANDS CENTRUM VERWACHT Binnen de wallen van het Oud- Hollandscentrum wordt hedenavond de tienduizendste bezoeker ver wacht. De gelukkige kan er zeker van zijn dat zijn aanwezigheid op vele wijze door het radio-orkest de Holzhacker Bub'n bejubeld zal wor den. Naast deze onstoffelijke hulde zal hem of haar een zeer smakelijke Moederdagvulling in de vorm van een grote taart aangeboden worden. De Holzhacker Bub'n die onder lei ding van Gerard Lebon slechts van toeten en blazen weten en de oude bomen ongemoeid zullen laten, wor den bii hun opgewekte arbeid geas sisteerd door een groot aantal solis ten. nogmaals te proberen. Ter vermijding van minderwaar digheidscomplexen, protestbrieven en wenende bezoeksters zij opgemerkt, dat wij heus niets speciaals tegen blonde dames hebben; maar als je je nu helemaal hebt ingesteld op kas tanjebruin. Het zal een hele aan pas worden. KRONUS.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3