DUINSTREEK RIJNSTREEK Drie nieuwe arrestaties in zaak Anneke Beekman Regeringsdeskundige in Berkels proces vond merkwaardig medicijn in apotheek Een vreemde reactie van aanwezige cyaankali Grote tent gehuurd voor het feest bij bezoek van koningin Onderzoek in andere handen gelegd ZATERDAG 8 MEI 1954 DE 1.E1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De laatste getuige, die op de tweede dag (gisteren) in het proces tegen de Berkelse arts werd gehoord was de oud-burgemeester van Berkel-Roden- rijs, mr. A. M. M. Gründemann, thans gepensionneerd, wonende te 's-Gra- venhage. Verdachte was in Mei 1952 met zijn echtgenote op bezoek geweest bij de burgemeester om te klagen over een te hoge electriciteitsrekening. De burgemeester verklaarde thans dat de arts zijn vrouw uit de kamer had gestuurd, waarna hij in snikken was uitgebarsten en had gezegd, dat zij reeds met één been in het graf i hem had verteld, toen hij eens stond. Daarom ging hij ook niet in j»vw di tegen de klachten waarmede zijn vrouw bij de burgemeester aan kwam. Ot> 7 September 1952, aldus de getuige, had hij de arts gesproken. Deze had hem gezegd, dat zijn vrouw bediend was. Toen de burgemeester enige dagen later dit had gevraagd aan de kapelaan uit Eerkei ontkende deze het echter. Op 13 September 1952 had verdachte echter op een vraag van de burgemeester volgehouden, dat dit wel het geval was. Reeds eerder in 1952 was de vader van het slachtoffer bij de burgemees ter van Berkel geweest en had toen 1 gen af met mijn vrouw, dan neem ik getuige had gezegd ter zitting de waarheid was. Uitlatingen van de arts. De volgende getuige was een pa tiënte van de arts. Toen zij op 24 Sept. 1952 had ge vraagd hoe het met zijn vrouw was zou deze met tranen in de ogen heb ben geantwoord: „Heel erg slecht; zij wordt hiervan niet meer beter". Een 30-jarige inspecteur van een levensverzekeringsmaatschappij ver klaarde aan de rechtbank, dat de arts by hem op bezoek was voor het sluiten van een verzekering, dat hij in de ontzettende wetenschap leefde dat z(jn vrouw spoedig zou sterven aan een tumor in do hersenen". Toen een 17-jarig zusje van de dienstbode als getuige werd gehoord, stalde de rechtbank een aantal me dicijnflesjes op tafel uit. Het meisje had destijds bij een verhoor direct aangewezen welk flesje dat met cyaankali de arts in zijn hand had gehouden toen zij eens bij hem op bezoek was om een zalf te halen. Verdachte zou toen tegen het meisje hebben gezegd: „Het loopt dezer da gezegd, dat verdachte slecht zou zijn voor de kinderen en „zijn dochter geestelijk kapot had gemaakt en nu trachtte haar lichamelijk kapot te maken". Getuige zeide dat hij, naar zijn per soonlijke overtuiging, en gezien o.m. de fantasieën over een tumor bij de i vrouw en het bedienen, meende dat1 de arts schuldig zou zijn. Vandaag zullen deskundigen wor den gehoord. Verklaring van kroongetuige. In de middagzitting werd als eer ste gehoord de 21-jarige hulp in de huishouding, die in Mei 1951 in dienst v;as getreden bij de familie. Zij erkende desgevraagd dat er een verhouding was ontstaan tussen de arts en haar Tot Januari 1952 was deze verhouding blijven voortbe staan, zelfs toen de echtgenote van de arts ziek was geworden na een be valling. De arts zou, zoals de getuige erkende, in tegenwoordigheid^ van z'n echtgenote op deze verhouding toe spelingen hebben gemaakt. Nadat de hulp in de huishouding was ontslagen, en bij haar zuster in Berkel was gaan wonen, duurde de intieme relatie nog voort. Het meisje iging later in Doetinchem wonen, maar ontmoette nog geregeld de arts. De dienstbode had ten laatste ge schreven dat ze de verhouding wilde beëindigen, waarop de arts haar zou hebben gesmeekt dit niet te doen. Hij had haar later gevraagd of zij met hem wilde trouwen als zijn vrouw overleden zou zijn. Dez hij haar had gezegd, een hersenen hebben. Getuige verklaarde voor de rechtbank dat zij op deze Vraag bevestigend had geantwoord. Getuige zeide o.m. tijdens het ver van dit flesje in, dan ben ik binnen een uur weg". De arts herinnerde zich thans niet dit gezegd te hebben. ANGST. Vanmorgen, op de derde dag van het proces tegen de Berkelse arts is de Haagse Rechtbank begonnen met het horen van deskundigen. Evenals op de beide voorgaande da gen bestond er grote belangstelling voor de behandeling van deze zaak. De publieke tribune was tot de laat ste plaats bezet. Eerst las de president enige ver klaringen van getuigen voor. In een van die verklaringen wordt medege deeld dat het slachtoffer eens had moet de assistente deze maar klaar maken". Ook zou de doktersvrouw eens heb ben gezegd: „Ik moet onder de groe ne zoden. Dan komt de dienstmeid in het huis en gaan de kinderen in een gesticht." Later had zij echter ook eens ge zegd dat nu alles weer goed was en dat haar man had beloofd niet>meer om te gaan met de dienstbode! De eerste deskundige, die zijn ver klaringen voor de. rechtbank aflegde was de 45-jarige professor dr. W. Froentjes, directeur van het geredh- telijk laboratorium van het Ministe rie van Justitie. Op 29 September 1952 had prof. Froentjes een onderzoek ingesteld in de apotheek van de arts. Hij had er o.m. een flesje in beslag genomen, waarin medicijn voor de dokters- vrouw had gezeten, dat bij opening naar bittere amandelen rook. Voorts had hij het flesje, waarin cyaankali had gezeten in beslag genomen. Een soortgelijke drank als voor het slachtoffer zou, volgens de apo thekersassistente van de arts, voor een patiënte in het dorp zijn ge maakt Bij onderzoek bleek echter dat de drank van de patiënte anders was dan die van het slaohtoffer en niet naar blauwzuur rook. Wat gebeurde met cyaankali. ZOETER WOUDE Vergadering ijscluh Gisteravond na de eerste zomerse dag van dit jaar werd door de ysclub het naspel gespeeld van het afgelopen ijssei zoen. Voorz. Van Leeuwen heette in een gloedvolle speech, alle aanwezi gen hartelijk welkom op de slotver gadering en in het bijzonder Co-by v. Cromvoirt en de heer en mevr. van Cromvoirt. Spr. dankte voor de gro te opkomst en voor de grote belang stelling voor de ijsclub in het alge meen, zowel van de aan de wedstrij den deelnemende jeugd, als van de ouderen, die altijd weer komen kij ken. Nu ging de voorz. over tot de uitreiking van de herinneringsme daille aan Co-by van Cromvoirt als blijk van dank voor haar moedige redding. De voorz. releveerde de, in dit blad al uitvoerig beschreven dap pere daad en reikte daarna onder luid applaus de medaille over die de inscriptie droeg: Voor moedige red ding 28 Jan 1954. Door omstandigheden waren nu pas de medailles klaar voor degenen die de op 8 Februari gehouden toer tocht binnen de gestelde tijd vol bracht hadden. Dat waren bij de da mes 1. Gré Verstegen; 2. Willy van Niekerk; 3. Fien van Leeuwen; 4. Door V/ eswijk; 5. Jane Berk; 6. Riet van L i.uwen. Bij de heren was eer ste Jaap Slingerland. Binnen het ge stelde kwartier arriveerden nog (en kregen dus een medaille): 2. Henk Borst. 3. Piet Poel Lz; 4. Aad Bos; 5. Aad Overdevest Nz; Aad van Leeu wen CJz; 7. Jan van der Geest; 8. Aad van der Voort; 9. Wim Vrees wijk; 10. Giel Paardekooper; 11. Piet van der Salm Jacz; 12. Cor Overde vest Jac zn; 13. piet van Leeuwen De assistente verklaarde destijds Cz; 14. Koos Zandbergen; 15. Nic de echter tegen prof. Froentjes dat de j jong; 1. Wim van Veen; 17. A. Slin- beide dranken aanvankelijk hetzelf- j geria'nd; 18. J. Overdevest; 19. Joop de waren geweest. De deskundige Versteegen. verklaarde voorts dat de ruwe ba lans, waarop de hoeveelheid cyaan kali was gewogen, niet nauwkeurig was en een speling had vSn MO mil ligram, d.i. 1/5 gram. Prof. Froentjes had in zijn rapport verklaard, dat de groothandel vaak bij niet dure stof fen een iets grotere hoeveelheid af levert. Ook is het echter mogelijk, zo zeide prof. Froentjes, dat de groot handel iets minder geeft, hoewel dit TER AAR DE EERSTE KOMKOMMERS. Gisteren werden aan de Centrale Veiling de eerste piatglaskomkom- jaar was het ook nu weer de tuin der J. Zevenhoven die deze primeur ter veiling bracht. De komkommers brachten 70 cent per stuk op. Zij KATWIJK De Zondagsdienst voor de art sen: L. Borleffs, T. Lodder, K. J. E. Slagmolen en P. A. Visser wordt waargenomen door J. C. A. Cleve- ringa. LEIDSCHENDAM Missietentoonstelling. Door de broeders van O. L. Vr. van Loiydes zal in samenwerking met hun missie club in Den Haag, een tentoonstel ling worden gehouden in het patro naatsgebouw aan de Damlaan. Hier op zal een beeld gegeven worden van de werkzaamheden in Indonesië en Curagao, waar deze broeders reeds zo veel tot stand hebben kun nen brengen. Aan deze tentoonstel ling is een fancy fair verbonden om de kosten zoveel mogelijk te dekken Maria-avond. Het Kath, Vrou- NIEUWVEEN K.A.B.O.-vergadering. Gister avond hield de Katholieke Bond van overheidspersoneel een ledenverga dering in de zaal van de heer Leli- veld. Bij afwezigheid van de voorz., de heer G. Vroonhof opende de heer C. de Koning als 2e voorz. deze ver gadering. Bij de ingekomen stukken kwam de candidaatstelling voor de Groepsraad aan de orde. Aangezien er geen candidaten waren ingediend, kon hierop niet verder worden inge gaan. De heren G. Vroonhof en N. Le- besque werden weer herkozen als be stuurslid, waarvan eerstgenoemde als voorzitter. De heer P. Vroonhof deed mede delingen n.a.v. de te houden kader- dagen der K.A.B. Deze dagen zullen districtsgewijze worden gehouden, eenmaal per week en waarschijnlijk te Langeraar. De duur is twee jaar, en de kosten bedragen f 0.25 per avond plus f 2.50 inleggeld. Laatst- genoemd bedrag zal na regelmatige mers aangevoerd. Évenals verledendeelname worden terug betaald aan stof zeer goedkoop is. Na de dood van de doktersvrouw zou er volgens deze ruwe balans nog 1 gram cyaankali in het flesje aanwe zig zyn geweest. I De cyaankali, die eerst in kristal- vorm was was naderhand in een gezegd: „Ik neem geen poeders van vloeistof veranderd. Dit zou, volgens mijn man meer in. Ik krijg er altijd prof. Froentjes, niet mogelijk zijn ge- hoofdpijn van Ik vertrouw hem niet weest in de korte tijd (pl. 30 uur), meer. Als ik poeders moet innemenwaarin het destijds was-geschied. i*i i i 1 i.i Ui AvR.v II Iv^iiv ^i mi VE. M met zo dikwijls voorkomt omdat de werden gekocht door de gromten- ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum-concert. Ter gelegen heid' van zijn tweede lustrum treeft het R.K. Gemengd Koor ..Sint Boni- facius" te Alphen a. d. Rijn, onder directie van de heer Chr. A. v. d. Mark, een jubileum-concert in het paviljoen van „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn. Voor bijzon^e wijzen wij naar de desbetreffende advertentie. „Crescendo" In café ..Zomer- zorg" hield de muziekver. „Crescen- hoor, dat de arts haar eens had ver- do" onder voorzitterschap van de ROE' OP A RENDS VEFN „Ons Aller Belang". In café „De Franse Brug" kwamen de klein- hnadelaren in groenten en fruit „Ons Aller Belang" voor de vergadering bijeen. Aan voorz. J. v. d. Meer, als mede aan het lid P. v. Emmerik wer den woorden van gelukwens betuigd met hun resp. 25 en 40-jarig huwe lijksfeest. Door de afdeling Den Haag is het voorstel gedaan om in de aardbeientijd met de afdelings besturen en mogelijk voor de kring- leden, een excursie naar Roslof- arendsveen te organiseren, om dan handelaar A. v. d. Bosch te Alpben aan den Rijn. Gemeenteraad Hazerswoude De Gemeenteraad van Hazerswou- den voor nader onderzoek o.a. in ver- de hield gisterenavond haar tweede bar.d met een op handen zijnde circu- vergadering van dit jaar ter behan deling van een korte agenda. Bij de behandeling der ingekomen stukken bleek o.m. dat Hazerswoude voor 1954 als voorschot op het nog vast te stellen zgn. migratie-contin gent 10 woningen kreeg toegewezen, hetgeen de vestiging van industrie- arbeiders van buiten de gemeente mogelijk maakt. Het gebrek aan woonruimte vormt voor de plaatselij ke industriëlen n.l. een groot strui kelblok bij het aantrekken van de noodzakelijke arbeidskrachten. In tegenstelling tot vele andere ge meenten ging de raad zonder enige discussie accoord met de door G.S. teld, dat zijn vrouw hem had ge- j heer Th. Feenstra haar goed be- de teelt van aardbeiden,afzat en voorgestelde verhoging der wethou- vraagd om „een spuitje om een ein-1 zochte jaarvergadering. verzending voor export te bezichti-MWin- de aan haar leven te maken". I Het jaarverslag van de secr. de gen. Een breedvoerige bespreking Zij verklaarde voorts dat hij haar j heer J. Stolp, herinnerde aan een werd gewijd aan het vrachtvervoer wel eens had gesproken over een i succesvol 1953 en heel in h°t naar en vanaf de groenten- en fruit- der werd het concours te Wapenfeld markt te Leiden.Vanwege het hoofd scheiding, er zouden echter moeilijk heden zijn geweest over het feit, wie van de echtelieden de kinderen zou krijgen. Beiden wilden n.l. de kinde ren. Volgens wat de arts aan haar had gezegd, zou het slachtoffer met plannen voor een scheiding hebben rondgelopen. llcinut,w». UB De zuster van getuige, bij wie deze weer met algemene stemmen was gaan wonen, nadat zij bij de dok- i voorzitter herkozen, tersfamilie was weggegaan, had haar gezegd uit Berkel weg te gaan omdat zij haar verhouding niet kon goed keuren. Verd. erkende desgevraagd dat wat gememoreerd, dat de vereniging drie j bestuur was aandrang uitgeoefend 2e prijzen rijker maakte. De heer K. tot toetreding Ned. R.K. Midden- v. Egmond, penningm. had een standsbond. klein 'batig saldo. De periodiek af- Het bestuur kwam dienovereen- tredende bestuursleden Th. Feenstra j komstig met het voorstel gezame- Bosman en D. Ran^eraat werden j lijk tote te treden en dan de con- BEJAARDE MAN VERMIST. Sinds Zondag wordt te Berlnge actie volledig te doen slagen, (gem. Helden) een oude man, ge- naamd Lintjes, vermist. Men heeft ALKEMADE thans zijn pet gevonden, drijvende tussen het riet van de Noordervaart De Zondagsdienst voor doktoren te Beringe, zodat hij vermoedelijk is wordt waargenomen door de a rtsen verdronken. Dreggmgspogingen van Brinkhorst en Muskens. de politie hebben echter nog geen herkozen. De heer Feenstra werd tributie met 0.10 per week te ver hogen. Besloten werd dat bij aan- bieding kwitantie-contributie de le- r,_ eo I den persoonlijk zullen beslissen, tot De nieuwe kascommissie wordt ge- Qf niet toetreden N.R.K.M. Be- vormd door de heren C. Nachtegaal treffende de gezamclijke inkoop was enr» i Noordermeer. men van mening dat de opzet in zijn Besloten werd de komende zomer- geheei geslaagd was, en dit ook de maanden gezamenlijk met „Arti et verbruiker ten voordeel strekt. Religioni" een algemene actie te voeren voor uniformen. Men hoopt dat de burgerij zich hierbij niet on betuigd zal laten en meewerkt ders-salarissen tot f 1COO.per jaar Twee ingekomen bezwaarschriften tegen schoolgeldaanslagen, alsmede twee aanvragen om tegemoetkoming in de reiskosten verbonden aan het j schoolbezoek van een tweetal jeugdi ge Hazerswoudenaars korden geen genade vinden bij de raad. Eenstemmig werd vervolgens de heer J. J. Vos tot concierge van het Raadhuis benoemd in plaats van wij len de heer F. Geskus, terwijl hij tevens tot gemeentebode Zal worden aangesteld. Van de drie scholen in het Dorp en een tweetal aan de Rijn dijk kwamen vervolgens verzoeken in behandeling om gelden voor aan schaffing van nieuwe leermiddelen en verbetering van gymnastiekloka len. Het merendeel werd aangehou- wengilde houdt a.s. Dinsdag een spe ciale Mariadag. Des morgens zal voor de leden een plechtige H. Mis plaats hebben, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het parochiehuis. In de a vondby eenkomst zal het woord ge voerd worden eerst door oud-kape laan A. Raadschelders over Maria verering en daarna door pater Ser- gius, O.F.M.Cap., van het Oos ters klooster te Voorburg met^als onderwerp Maria in de Byzantijnse ritus. NOORD WIJK Vuilnis ophaaldienst. Met Ingang van de volgende week treedt de zo merdienst in voor de vuilnis ophaal dienst en wel als volgt: in Noord wij k-binnen Dinsdag en Zaterdag; in Noordwijk-zee Maandag, Woensdag en Vrijdag. De aandacht wordt er op gevestigd dat alleen huis- en tuin- vuil in normale hoeveelheden mag worden meegegeven. Ander afval zo als puin e.d. neemt de dienst in geen geval meer mee. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Coen- raads Nederveen. De Duinrandapo theek is geopend van 11.301 uur en van 4.305.30 uur. Voor spoedgeval len doorlopend. Vakantiebonnen. Dinsdag 11 Mei zal in het Juvenaat gelegenheid zijn voor het inwisselen van vacantiebon- nen voor de landbouw waarop staat vermeldt geldig t.m. 30 April 1954. Handbal. Morgen zal de meer dere malen uitgestelde wedstrijd H.V.L. IM.S.V. I (Dames) doorgang vinden. Deze ontmoeting is van zeer groot belang want de winnaar hier van zal het afd. kampioenschap hier door behalen. Het zal dus wel span nen in Leidschendam. Het verdere programma is: HVL 3MSV (Heren); 2 uur MSV a Gros; 3 uur MSV bMSV c; 4 uur MSV 3—DTS. VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen. Autobezitters en zij, die willen mee rijden met de autotocht voor ouden van dagen en woonachtig zijn oo de Rijndijk, kunnen zioh melden bij de heer W. Meyer, Rijndijk 172 te Voor schoten. De Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde waargenomen door dr. F. J. M. Toni- no, Voorstraat 23, Tel. 2493. De diensthebbende wijkzuster is Zr. Dammers, Leidseweg 43, Tel. 2436. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de art sen A. F. F. Janse, Kerkstraat 32, tel. 3005 en J. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft Apo theek O. A. Singelenberg. Rijksstraat weg 729, tel. 9141, avond-, nacht- en Zondagsdienst. ZOETERMEER R.K. ONTWIKKELINGS VERENIGING SLOOT HET WINTERSEIZOEN. Op waarlijk grandiose wijze heeft de R.K. Ontwikkelingsvereniging gisteravond haar winterseizoen af gesloten. Een groot aantal leden en genodigden heeft werkelijk van een hoogstaande en goed verzorgde avond in „Ons Genoegen" kunnen genieten en voor degenen, die voor de eerste keer zo'n bijeenkomst heb ben meegemaakt is dit een open baring geweest. Voorzitter J. Duinisveld wees in zijn openingswoord op de grote waarde van het spreken in het open baar. De R.K. Ontwikkelingsver. dwingt haar leden tot activiteit en zelfwerkzaamheid en kweekt per soonlijkheid aan. De jongeren wer den opgewekt zich aan te sluiten bij de cursus van deze rond 70 leden tel lende en nog steeds groeiende ver eniging. Een negental spreeksters en spre- om half tien zonder gebruik te maken kers heeft het woord gevoerd, waar van de rondvraag huiswaarts. fcjj vooral de jongeren tip-top ver- Mej. Ans v. Rhoon slaagde te zorgde spreekbeurten vervulden, 'n Den Bosch voor de akte fröbelon- Speciaal woord van hulde aan de derwijzeres. twee dames mevr. de Vries en mevr. I v. Velzen is hier zeker op zijn plaats. het einde van de cursus. Voor deze avonden bleek wel enige animo bij de aanwezige leden te bestaan. Na enige minder belangrijke punten in de rondvraag te hebben behandeld, sloot de voorzitter deze korte verga dering. laire van de Inspecteur L.O. omtrent een meer geleidelijke en' daardoor ordelijker vervanging van de nog aanwezige leerboeken in de oude spelling. Er ontspon zich nog een algemene discussie, waaraan alle leden deel namen, betreffende de uitpaden in het uitbreidingsplan in de Groenen dijk, waartegen een drietal bezwaar schriften waren ingekomen. De raad kon zich uiteindelijk met de herzie ning, welke door de bouw van een nieuwe R.K. School urgent werd, wel verenigen. De betrokken grondeige naars en pachters, welke laatsten ver der van hun land komen te zitten, ontvangen t.z.t. een schadevergoeding. Na een besloten vergadering kwam de voorzitter tenslotte met het ver zoek aan de raad om machtiging tot het huren van een tent met een ca pariteit van 1000 plaatsen, waarin op 20 Mei ts middags de jeugd in af wachting van de komst der Ko ningin kon worden ontvangen en 's avonds duizend Hazerswoudenaars als gasten van de gezamenlijke Oran jeverenigingen. Het bleek de bedoeling op deze avond o.m. het bekende gezelschap De Bietenbouwers uit te nodigen. De raad gaf deze machtiging en ging resultaat opgeleverd. Amsterdamse Effectenbeurs Vrijdag 7 Mei, ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1009. Slotkoers v. heden Ned. '53 (3 1/2) 103 3/8 Grootboek obl99 l/2bd Ned. '53 3 3/4 102 9/16 Ned. '48 3 1/4 98 9/16 Ned. '47 3 1/2 3 98 3/4 Ned. '54 3 1/4 98 7/8 ACTIEVE AANDELEN A. K. U215 3/8 Philips 304 7/8 Unilever 309 1/8 Wilton Feyenoord 191 1/2 Biliton 2de r280 Kon. Olie 482 3/8 Amst. Rubber 93 3/8 Holl. Amer. lijn 145 Kon. Ned. Stoomb132 Ned. Scheepv. Unie 134 3/4 H. V. A1?" 7/8 Java Cult57 Deli Mij en (Ver.) 116 13/16 Senembak 991/8 BODEGRAVEN Tafeltennis. De R.K. Tafelten nisclub Sportief heeft voor morgen In het Parochiehuis de clubkam pioenschapen van haar eigen ver eniging georganiseerd. Er zal ge speeld worden in 4 afdelingen nl. Damesenkelspel. Herenenkelspel. Herendubbel- en Mixeddubbelspel. Voor het heren-enkel is A. v. Es fa voriet, die dan voor de 3e achtereen volgende maal kampioen zal zijn. In het herendubbelspel ligt de strijd volkomen open. De sterkste duo's zijn A. v. Es—G. v. Schalk; J. Vermeij H. de Jages en G. VoordouwN. van Rossum. Bij de dames zal het in de vijfkamp gaan om de erepalm, die wel voor Nannie Zinko zal zijn. De finales zullen 's avonds worden ge houden. Misdienaarsbeurten. 815 Mei: 7 uur: G. Olsthoorn, Br. de Groot; 7.30: A. de Jong, H. v. Liempt; 8.30: G. Walraven, P. Verlaan. Hele week Lof: G. Walraven, A. de Jong, H. Walraven, G. v. Benten. Acolythen-diensten ZonJag 9 Mei: 7 uur: A. L. Wieman, B. Bakker; 8.45: T. Verlaat, L. v. d. Oudenryr^ A. Kwakkenbos; 10.45: A. Wieman, T. Niekerk. Lof: H. Voorn, T. Bakker, R. v. W*jk. Naar van de zijde van het Openbaar Ministerie vernomen wordt, is thans de strafzaak der verdwenen Joodse meisjes in handen gesteld van de sub stituut officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker te Amsterdam. Uit het tot heden in; stelde onderzoek zijn aanwijzingen bekend gewor den, waaruit zou volgen dat behalve de reeds eerder gearresteerde mevrouw LangedijkVan Moorst ook haar beide zusters, B. A. van Moorst en G. J. van Moorst de hand zouden hebben gehad in de ontvoering van het Joodse meisje Betty Melhado, dat geen pleegkind der dames Van Moorst was of is geweest. Aangenomen kan worden, dat het meisje Melhado reeds in Mei of Juni 1948 werd ontvoerd, terwijl het Joodse meisje Anneke Beekman, dat wel pleegkind der dames Van Moorst wa», eerst in Februari 1949 is verdwenen enkele der 5 zusters Van Moorst, dus ook mevr. Langedijk vóór zij enkele jaren geleden in het huwelijk trad, woonachtig zijn geweest. het ÓJV1. geweest thans ook beide an dere zusters voorhands in verzekering te stellen. Tevens is in arrest gesteld een heer uit Den Haag, die eveneens er van wordt verdacht een rol ge speeld te hebben in het wegbrengen der beide meisjes naar België. Voor de arrestatie van de twee zusters der reeds geruime tijd gede tineerde 51-jarige mevr. Geertruida Maria Langedijk—van Moorst is de officier van justtie mr. J. Hartsuiker zelf naar Hilversum gegaan. Juist als mevr. Langedijk wonen deze zusters n.l. in de Radiostad, de ene in hetzelfde pension aan de Ko ninginneweg 43, de andere in het Spaarzame voorlichting. Uitdrukkelijk heeft mr. Hartsui ker aan zijn communiqué over de arrestatie toegevoegd geen nadere in lichtingen te zullen verstrekken. Intussen zijn blykens het commu niqué twee gezusters Van Moorst ge arresteerd, die in het juist versche nen, door het Nederlands-Israëlie- t'sch en het Portugees-Israëlietisch Kerkgenootschap uitgegeven witboek I Een warm applaus, dat zij in ont- vangst te nemen hadden was geen I loutere révérence, maar uiting van grote waardering voor het gesproke ne. De heren J. Kuiper jr., J. Olst- I hoorn, J. Smits, L. v. d. Ven, A. van Well en C. Arkesteyn mochten het diploma cursus in ontvangst nemen. De geestelijk adviseur kap. Ha- I mers sprak daarna een opwekkend .oal rt0rir,Drrij woord. De heer A. Westgeest uit jjB In het geheel met genoemd wor-1 Noordwijk vu]de de entre Bct.,s op geestige wijze met een praatje en een liedje op. Na afloop vond een gezellig samenzijn plaats. Pastoor J. den. Aanleiding arrestatie onbekend. In het witboek wordt gesproken A. Voorham woonde deze In alle op. van mevr. Langedijk en twee andere zichten geslaagde avond by. dan de thans gearresteerde zusters. I De medische dienst wordt Zon- Dit drietal werd in Maart 1949 we- dag waargenomen door dokter H. J. eens het opzettelijk ontrekken van N. de Bruyn en voor de beide Kruis- Anneke Beekman aan het over haarverenigingen door Zr. A Rooy. Ook gestelde gezag, in arrest gesteld, dr. P. Schouten is de gehele dag be- doch drie weken later weer vrijge- reikbaar. rusthuis aan de Julianalaan, waar over de verdwijning der beide meis- laten. Blijkbaar zyn thans dus twee an dere zusters van mevr. Langedijk, die tot dusverre nog niet in arrest geweest zijn, gevangen genomen. Met de thans gearresteerden is ten slotte ook de vijfde zuster in de zaak gemengd; deze wordt door de poli tie gezocht, omdat men meent te we ten, dat zij het is geweest, die in Maart j.l. kans zag op het laatste mo- ment met Anneke Beekman de wijk te nemen uit de kloosterschool in Bel gië toen de Nederlandse rijksrecher che haar daar probeerde weg te ha len. Omtrent de Identiteit van de ge arresteerde heer uit Den Haag wilde de officier van justitie geen nadere inlichtingen verstrekken, zodat het niet geheel duidelijk is op welke wij ze deze derde arrestant bij de zaak betrokken is. Leidenvergaderiug R.K. Reisver- vereniging. De R.K. Relsvereni- ging „St. Nicolaas" hield gisteravond een algemene ledenvergadering in „De Gouden Leeuw". Dat er voor deze bijeenkomst een redelijke be langstelling bestond laat zich horen daar de grote reis van dit jaar uit gestippeld moest worden. Rond 140 personen zullen met 4 bussen dit jaar een zomerreis maken. De da tum werd vastgesteld op Donderdag 24 Juni a.s. Dat er wel het een en ander te bepraten viel om iedereen te bevredigen, is te begrijpen, maar voorzitter Rosbergen had de touw tjes goed in handen, zodat alles vlot en ordelijk verliep. Het idee om door vrijwillige verhoging de contributie een uitstapje in de wintermaanden, naar een bijzondere uitvoering in een der omliggende plaatsen bij te wo nen vond Instemming. Voldaan ging men huiswaarts.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2