3)e De vesting Dien Bien Phoe tenslotte gevallen is Na een stormloop van twintig uur Grote ontroering in heel Frankrijk Lot van het garnizoen is onbekend De reactie te Genève „Studentenrepubliek van Plato" Plan tot de verdeling van Indo-China Koningin Juliana in Londen Men wilde geen bestand Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. ZATERDAG 8 MEI 1954 •15ste JAARGANG No. 13189 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 3! Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f UP GEZICHT VERLOREN f^IEN BIEN PHOE, de Franse ves ting in de jungle van Indo-China. is dan eindelijk gevallen en daarmee heeft de positie der Fransen in het Oosten een gevoelige klap gekregen. Niet omdat deze vesting strategisch zo belangrijk was, maar omdat de Fransen „hun gezicht" verloren heb ben. Het Franse opperbevel had beslo ten dat deze versterking in de rim boe nu eens niet prijsgegeven zou worden, maar koste wat het kost be houden zou worden. De Vietminh- rebellen zetten dus alles op haren en snaren om juist deze vesting te doen bukken. En dat is hun gelukt, precies op de dag, welke hun het 0 meest geschikt voorkwam, n.l. bij de aanvang van de besprekingen over het Indo-Chinese vraagstuk te Genève. Het is hun ge lukt, dank zij de hulp van China, dat het troepje ongeregelde guerillastrij- ders uitrustte tot een modern leger. En te Genève steken nu de vertegen woordigers van de Vietminh en van Peking-China hun stompe neuzen extra hoog in de wind. Het is hun eindelijk gelukt om na jaren, waarin zü met de nek nog niet aangekeken werden, door de grote mogendheden van het Westen als gelijkwaardigen en in hun eigen ogen zelfs als meerwaardigen - ontvangen te wor den. Zij zijn gekomen met de groot- ste delegatie, logeren in de duurste met een stem, die beefde van ont- gelegenheden en voelen zich als -■ Caesars. Van dergelijke lieden verwacht men, dat zij gematigd zullen zijn in hun eisen, dat zij voor rede vatbaar zullen zijn en dat zij geïmponeerd zijn door de kracht en de eendracht van het Westen. Wij moeten dat nog zien om het te geloven. Gelukkig schiint het Westen tijdig ingezien te hebben, dat de demon stratie van wankelmoedigheid en tweedracht van de vorige week fu nest heeft gewerkt en schijnt men de gelederen weer wat meer gesloten te hebben. Precies weten doet men dat niet, want zolang de conferentie over Indo-China nog niet begonnen is. en zolang er nog geen definitieve beslui ten zijn gevallen, weet de buitenwe reld nooit, in hoeverre bepaalde ma noeuvres ernst zijn dan wel schijn. Zoals men weet zocht Amerika z'n heil in machtsontolooiing door ener zijds een soort Nato-verdrag voor het Oosten voor te bereiden en an- Dien Bien Phoe is tenslotte gevallen! Na een laaste ononderbroken strijd van 20 uur is dit bolwerk van het Westen gisteren de communistische Viet minh in handen gevallen. Het fort heeft een beleg van 56 dagen ondergaan. De communistische vloedgolf brak om acht uur plaatselijke tijd los. De ene /ersterking na de andere werd door de schreeuwende vijanden overmees terd. De commandopost van de vesting deelde mee, dat de Vietminh soldaten achtereenvolgens op 500, op 400 en op 300 meter afstand genaderd waren. De gevechten van man tegen man namen steeds in hevigheid toe en de manschappen van het garnizoen: Fransen, soldaten van het vreemdelingen- ltgioen, Marokkanen, Algerijnen en Vietnamezen, verdédigden zich met tommyguns, handgranaten, pistolen, geweren en bajonetten en ten slotte zelfs met stukken hout vanuit hun kapot geschoten stellingen. De Franse loopgfaven waren grotendeels in modderpoelen veranderd en in vele stond meer dan een voet water. De verdedigers konden zihc slechts met moeite staande houden. Zij die vielen werd door de modder verblind. De Franse vliegtuigen, die tijdens deze doodstrijd van het garnizoen boven de vesting cirkelden, konden niet ingrijpen, daar men ifl het strijdgewoel vriend noch vijand kon onderscheiden. de enige vrouw in het bastion, wist men niets mee te delen. Zij moet de strijd tot het laatste toe hebben mee gemaakt. Op 27 Maart werd de helicoptère, waarmee zij gewonden vervoerde, vernield en was zij gedwongen om in de vesting te blijven. Naar verluidt, LANIELS STEM BEEFDE In de Nationale Vergadering te Pa- rijs deed premier Laniel gistermid- roering, mededeling van de val van Dien Bien Phoe. „De regering", aldus Laniel, „heeft zojuist vernomen, dat het centrum van Dien Bien Phoe is gevallen. Slechts het fort Isabelle, houdt nog stand. De Franse reactie", zei Laniel, „zal er een zijn van grote waardig heid, zoals die betaamt aan een grote natie". Hij voegde er aan toe, dat Frankrijk zijn instructies aan zijn gedelegeerden in Genève zal beves tigen en niet zal toegeven, dat de val van de vesting hier iets aan kan ver anderen! Frankrijk zal zijn bondgenoten in I herinnering brengen, zai Laniel niet J zou jjg franse regering het plan heb- zonder bitterheid, dat het gedurende - ^en, een decreet uit te vaardigen, zeven jaar nooit heeft nagelaten een Waarbij alle feestelijkheden ter gele groot gebied van Azië te verdedigen! j genheid van de capitulatie van Duits- Tijdens de mededeling van de val j fan(j jn tweede wereldoorlog wor- van Dien Bien Phoe stond de hele afgelast, terwyl deze feestdag zal vergadering. Alleen de communistenWorden omgezet in een dag van bleven zitten! rouw. Hoewel men de val van Dien Lamel kreeg het eerste nieuws van l gjsn phoe reeds geruime tijd tegemoet Toen werd het stil De laatste woorden, die men in Hanoi van generaal De Castries heeft opgevangen luidden: „Zij zijn op enkele metersZij zijn nu overal doorgedrongen". Daarna viel de zender voor goed uit. bij het Britse volk gevoelens van het diepste medeleven op. De wijze waar op de verdediging is gevoerd, is in overeenstemming met de beste tradi ties van het Franse leger en is een inspiratie voor de vrije wereld. Ook Eden gaf uitdrukking aan zijn grenzeloze bewondering voor het voortreffelijk heldendom van het gar nizoen. President Eisenhower betuigde dat de dappere strijd der verdedigers van Dien Bien Phoe voor altijd te boek zal staan als een symbool van de vaste wil van de vrije wereld om zich te blijven verzetten tegen agressie. Tweeduizend trachtten te ontsnappen Radio Vietminh heeft Zaterdag de verovering van Dien Bien Phoe be kend gemaakt en gemeld, dat „alle vijandelijke troepen in de sector Moeongthanh zich hebben overgege ven, ook het Franse opperbevel van de vesting". Radio Vietminh meldde, dat Viet- minh-troepen om 17.00 uur plaatse lijke tijd het gedeelte van het fort, waar het opperbevel was onderge bracht, bezetten, nadat Franse ver dedigers van verscheidene stellingen met witte vlaggen te voorschijn wa ren gekomen om zich over te geven. Om 19.00 uur plaatselijke tijd had den bijna twee duizend man van de „Zuidelijke en laatste onder-sector", Hongcoem, getracht ,,er van door te gaan". Om 22.00 uur plaatselijke tijd wa ren alle militairen, die op de vlucht waren gegaan, vernietigd. „Toen werd het vuren gestaakt op het ge hele slagveld van Dien Bien Phoe", aldus radio-Vietminh. In Westelijke diplomatieke kringen was men van mening, dat de commu nistische aanval, die leidde tot de val klaarblijkelijk het nieuws verwacht te, was in zijn villa in nauw contact gebleven met Parijs in plaats van de zitting bij te wonen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, en de onderminister van Buitenlandse Za ken van Amerika, Walter Bedell Smith, werden door hun adjudanten van het nieuws op de hoogte ge bracht. Prins Wan van Thailand zei: „Hoewel dit een grote schok is voor de gevoelens van het Franse volk, geloof ik niet, dat het strategisch van zeer groot belang is". De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pyoen Yoeng Tai, zei: „De communisten hebben de on derhandelingen over Indo-China op gehouden totdat zij Dien Bien Phoe onder de voet konden lopen". Commentaar van minister Luns. Minister Luns, die Vrijdagmiddag per vliegtuig uit Den Haag naar Ge nève is teruggekeerd om de confe rentie nog ongeveer een week bij te wonen, zeide: „Ik heb zeer grote bewondering voor de verdedigers van Dien Bien Phoe, wier verzet, zelfs al is de ves ting nu verloren, zowel strategisch als tactisch grote betekenis heeft ge had in het geheel van de strijd in Indo-China. De persoonlijke moed, die bij dit verzet is getoond, en de persoonlijke offers, die erbij zijn ge bracht, hebben een grote inspireren de betekenis, vooral als men ze ziet in het kader van het algemene verzet van de vrije wereld tegen de pogin gen om landen als Indo-China aan die vrije wereld te ontrukken. Daar om zijn deze offers ongetwijfeld niet vergeefs gebracht". Op 't eiland Robinson De studenten van de vrije univer siteit te Brussel hebben aan de voor avond van hun examens de studie plotseling onderbroken om een lan ding uit te voeren op het in Ter Ka- merenbos gelegen schilderachtig Ro- paar tonnen bier, die zy hadden meegesleept naar het eiland, op haar gezondheid dronken. Tenslotte werd de rijkswacht op gebeld, maar omdat ook zij niet over rubberbootjes beschikte, moest zelfs het leger er bij te pas komen. Het was dan ook pas Vrijdagmorgen zes uur, dat de dienaren der wet voet binson-eiland om hier midden in de aan land konden zetten. Intussen derzijds van te voren duidelijk te de val van het fort gistermiddag om zag. heerst de mening, dat de val van 1 n- R- ól.,, ijjj ~~u *v V-ï~" maken, dat alle Westelijke landen drie uur en hij. bleef op zijn bureau deg'veStTng een e^rme weeral^ zal 1 voora, ,e ^an in de ODe nmda? Frankrijk in Indo-China militair te I met vice-premier Paul Rey naud,hebben in Frankrijk, vooral daar de 1 njn„' van ,je vredesbesprekingen voor hulp zouden snellen, indien er geen J Schumann staatsecretaris van Bui-vesting oorspronkelijk afgeschilderd Indo-China in Genève. wapenstilstand tot stand kwam. En- tenlandse Zaïcen. en de minister van waa ai£ onneembaar bolwerk. geland en Frankrijk waren daar niet Defensie Pleven. voor, omdat zij het eerst met praten Daar stelden zij de korte verkla-Churchill's medeleven, wilden proberen en dreigementen ring op die Laniel in de Nationale j De Engels premier Churchill uitte nu eenmaal van te voren de sfeer be-1 Vergadering uitsprak. Onmiddellijk ziöh gisteravond over de val van de Laniel zijn mededeling had j yggüng met de woorden: Het einde derven. Dulles keerde toen in eennadat niet al te beste bui naar Washington terug. Sindsdien kan men uit Amerikaan se uitlatingen afleiden, dat Engeland toch wel bereid is om Frankrijk mi litair te helpen, als de conferentie niet op een wapenstilstand uitloopt, zodat de standpunten der Westerse landen toch niet zover uit elkaar zouden lopen en er alleen verschil van mening was over het tijdstip, waarop men ermee voor de dag zou komen. Wij zijn alleen bang, dat sommige Westerse landen zich nog illusies ma ken over de betrouwbaarheid van eventueel te maken afspraken. Moge Genève de dapperheid der gevallen Dien Bien Phoe-verdedigers niet te schande maken. gedaan, verliet hij het gebouw om een van heroieke tegenstand van de spoedzitting van het kabinet onder verdedigers van Dien Bien Phoe roept voorzitterschap van president Coty in diens paleis bij te wonen. In Parijs en in geheel Frankrijk heerste grote beroering op het verne men van de val van Dien Bien Phoe. In Parijs bestormde men de kran tenverkopers, die met de laatste edi tie, die de val vermeldde, door de vrolijk versierde straten van de hoofdstad snelden. Omtrent het lot van het nog 9000 man tellende garnizoen weet men nog niets. Ook niet omtrent dat van de commandant generaal de Castries. Ook van de „engel van Dien Bien Phoe'", de Franse vrouwelijke luite nant Genevieve de Gallard Teraube, De bekendmaking van de val van het fort kwam te Genève, toen de de legaties van de 19 landen in besloten zitting waren over het Koreaanse vraagstuk. Het nieuws werd hun medegedeeld. De Franse minister van Buiten landse Zaken, George Bidault, die nacht de „Studentenrepubliek van Plato" uit te roepen. Een 60-tal mannelijke en vrouwe lijke studenten begaf zich Donder dagavond laat naar de grote vijver in het bekende bos bij Brussel waar in het midden het ook bij de Neder landers zo bekende eiland Robin son ligt. Daar de bootjes, waarmee de Brusselaars op Zondagen plegen te spelevaren, aan het eiland ge meerd lagen, zwom een vijftal stu denten onvervaard naar het eiland en keerde enkele ogenblikken met roeibootjes terug. Om 23 uur was het gehele gezelschap ingescheept en de landingsvloot bereikte zonder veel moeite de stranden van het eiland. Onder klaroengeschal namen de toekomstige geneesheren en ad vocaten hierop bezit van het door hen veroverde grondgebied. De eigenaar van het zich op het eiland bevindende restaurant was door al het leven natuurlijk wakker gewor den. Het gaf echter niet veel of hij al probeerde de politie en de brand weer op te bellen, want de comman dotroepen der studenten waren be gonnen met de telefoonkabel door te snijdenTegen middernacht ver maar geen enkel bootje be schikte, kon zij niets anders doen dan van de andere kant met lede ogen toekijken, hoe de studenten uit een hadden de studentencommando's een tegenaanval ondernomen op de rijkswachters en de politie-agenten en omdat zij hierbij overvloedig met alle kalibers voetzoekers gooiden, leek het net echt. Het eind van het liedje was dat een tiental studenten ingerekend werd.... wegens open bare dronkenschap. De stichters van de „Studentenrepubliek van Plato" hebben intussen hun ambassadeur benoemd, die binnenkort zijn ge loofsbrieven aan koning Boudewyn zal gaan overhandigen. UnODQTRr T T7M Tl? iren uit het Delta-gebied, dat zich in V VJVJiVO 1 E/LL/DiN lE»|het Noorden van Vietnam bevindt. GENEVE H. M. Koningin Juliana, die voor een tweedaags bezoek in Engeland ver toeft, heeft Vrijdagmorgen tijdens een plechtige bijeenkomst van de leden van het timmerlieden-gilde in de Lakenhal aan de Throgmorton Avenue te Londen het honorair lidmaatschap van het Timmerliedengilde aanvaard. Haar werd een oorkonde aangeboden, gedeponeerd in een met de hand ge stoken houten kistje, vervaardigd van het hout van de onde Nederlands® Kerk in Austin Friars, die tijdens de blitz werd vernield, en van de hall van het timmerliedengilde, die eenzelfde lot onderging. De Gildemeester, de heer Kenneth Morris Roberts overhandigt H. M. Ko ningin Juliana het kistje, waarin de oorkonde Is opgeborgen. In Washington verluidt, dat Ame rika en Engeland het In grote trek ken eens zijn met een Frans plan voor een wapenstilstand In Indo-Chi na. De voorstellen betreffen een ver deling van het Indo-Chinese strijdge bied en zullen binnen enkele dagen formeel worden ingediend op de Ge- neefse conferentie. Het Franse plan behelst de volgen de punten: 1. De volledige terugtrekking van de communisten uit Cambodja. 2. De volledige terugtrekking van de communisten uit Laos. 3. De instelling van een „nie mandsland" rond het gebied van Ha noi en Haiphong. De communisten zouden hun troepen moeten evacue- het Noorden van Vietnam bevindt. In centraal Vietnam zouden de com munisten zich moeten terugtrekken I in afgebakende gebieden en in het Zuiden zouden zij volledig moeten worden teruggetrokken of ontwa pend. Garanties, dat de communisten geen militaire versterkingen zouden ontvangen gedurende de duur van de wapenstilstand. Bao Dai bijna verongelukt. Het Vietnamese staatshoofd Bao Dai is gisteren aan de dood ontsnapt. Tien minuten nadat hij in Nice was opgestegen in een omgebouwde Libe rator weigerde de stuur inrichting en Betoging door schijnhuwelijken Een dozijn Deense mannen en eenzelfde aantal vrouwen, allen amb tenaren, hebben besloten Juni a.s. te huwen en op dezelfde dag schei ding aan te vragen, om te protesteren tegen wetsbepalingen, die gescheiden personen bevoordelen. In Denemarken genieten niet alleen gehuwden voordelen boven onge- huwden, maar zij behouden een rui mer salaris, ook nadat een scheiding is uitgesproken. De Deense minister van justitie verklaarde Donderdag in het parle ment, dat de huwelijken van de be togers geheel geldig zullen zijn, als de gebruikelijke formaliteiten in acht zijn genomen. Voordat het nieuws van de neder laag bekend was geworden, was er tussen de Franse en de communisti sche vertegenwoordigers te Genève een politieke storm opgestoken naar aanleiding van de vergeefse Franse pogingen om rondom Dien Bien Phoe een tijdelijk bestand te verkrijgen ter evacuatie van de gewonden. De Franse delegatie beweert, dat het opperbevel van de Vietminh alle verzoeken daartoe heeft afgewezen en dat stappen bij de politieke verte genwoordigers te Genève evenmin resultaat hebben gehad. Namens het communistische kamp heeft de Russische delegatie de juist heid van deze versie bestreden. Vol- gens de Russen had men de onder- i handelingen over Indochina reeds Vrijdag (gisteren) kunnen beginnen, maar de Fransen hadden om uitstel gevraagd. De Fransen hebben van het begin af op het standpunt ge staan, dat een kort bestand te Dien Bien Phoe zeer wel daar ter plaatse kon worden geregeld, maar de te genpartij hield er aan vast, dat Ge- (Geldig van Zaterdagavond 5 tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur.) ZONNIG Droog weer met weinig be- S wolking. Zwakke tot matige f wind tussen Oost en Zuidoost j Plaatselijk lichte nachtvorst, i Morgen overdag dezelfde tem- z peraturen als vandaag of iets hogere. 9 Mei: zon op 4.57 en onder 20.16; maan op 11.24 en onder 1.45 uur. 9 Mei schijngestalten van de maan van 19.17 uur E.K. 10 Mei: zon op 4.56 en onder 20.18; Het weer in Eurooa STOCKHOLM I OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO FRANKFORT WENEN ROME AJACCIO MALLORCA viel de radio uit. De piloot slaagde er n.ève de onderhandelingsplaats zou in een noodlanding te maken. Bao Dai zÖn> daarmee de beschuldiging op was op weg naar Parijs om met zijn ladend, dat zij met de wanhopige premier prins Buu Loc te spreken positie van Dien Bien Phoe chantage over de aan de Vietnamese delegatie te Genève te verstrekken instructies. zwaar bew. 18 c mist 11 regen 10 onibewolkt 13 nevel 13 onbewolkt 23 onbewolkt 16 zwaar bew. 18 onbewolkt 16 onbewolkt 23 onbewolkt 16 zwaar bew. 14 licht bew. 21 half bew. 16 geheel bew. 12 onbewolkt 21 onbewolkt 17 onbewolkt 23 Zonnig en warmer Het K.N.M.I. deelt mede: Voor het weekeinde wordt droog wilde plegen tijdens de politieke on- en zonnig weer verwacht met iets derhandelingen. hogere temperaturen. Deze verande ring in de weerstoestand, na enkele aagen met depressie-activiteit in on ze omgeving, houdt verband met de ontwikkeling van een hogedrukge- bied boven West-Europa. De zwakke winden waren oorzaak, dat het van nacht bij heldere hemel sterk kon afkoelen. Op vele plaatsen kwam dan ook zware nachtvorst voor. Het hogedrukgebied trekt nu langzaam verder in de richting van Zuid-Scan- dinavië, waarbij de wind in onze omgeving weer iets toeneemt uit richtingen tussen Oost en Zuid. Aan gezien daardoor de aanvoer van kou de lucht een einde neemt, zal de zon de temperatuur overdag tot hogere waarden doen stijgen dan in de af gelopen dagen. De nachten blijven echter nog fris. Korreltje Met nog twee minuten te leven heeft men niets meer te verbergen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1