PË is de shag!' Goud-gele Virginia Wettelijke maatregelen tegen de hondsdolheid Nederlands leger gaat zich instellen op atoombomgevaar Opvarenden van een Duits jacht verschrikten Rhenense arbeiders HUIBERS ZATERDAG 8 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BI AD - PAGINA I TWEEDE KAMER „Het zal aan de Nederlandse Ste len-Generaal niet liggen, als een Ne derlander nu nog door een Duitse dolle hond gebeten wordt". Dit zeide op luide toon de waarnemende voor zitter van de Tweede Kamer, prof. dr. P. C. Gerbrandy, nadat gistermid dag de Tweede Kamer, hiertoe in spoedvergadering bijeengeroepen, haar goedkeuring hechtte aan twee wijzigingen van de Veewet in ver band met de uitbreiding van de hondsdolheid aan de Duitse grens. Krachtens deze wetswijzigingen, waarover de Eerste Kamer even eens spoedshalve Dinsdag zal beslis sen, kan er een invoerverbod van honden, voor zover ze niet ingeënt zijn, worden afgekondigd. Voorts kan de commissaris van de Koningin ener provincie voor zijn ambtsgebied of een deel daarvan de eigenaars van honden en katten tot inenting ver plichten en bevelen, dat honden aan de ketting of de lijn gehouden moe ten worden. Wie dit laatste verbod overtreedt, loopt het risico, dat de burgemeester van de plaats zijner inwoning het neerschieten van loslopende honden beveelt. Overtreding van het inen tingsgebod heeft een strafvervolging en inbeslagneming van de desbetref fende dieren ten gevolge. Dit alles is heel wat humaner, zo merkte de heer BEENINK (C.-H.) op, dan de brandmerking van door hondsdolheid aangetaste dieren met de St Hubertussleutel, hetgeen 100 jaar geleden in ons land algemeen in zwang was. Stralende schijnwerpers óp bloeiende boomgaarden Wijk bij Duurstede houdt van 11 —15 Mei in het grote veilingge bouw een winkelbeurs en in dezelf de periode een lichtweek. Niet al leen zullen de molen van Ruysdael, het kasteel, de 15e eeuwse stadstoren en andere monumenten worden ver licht, maar men komt ook met iets nieuws op dit gebied nl de verlich ting van een bloeiende boomgaard. In deze week staan in een boom gaard nabij het kasteel Duurstede naast elkaar de goudreinetten en het z.g. kaneelzuur te bloeien. Men zal derhalve de witte bloesempracht van de goudreinetten en de rose-rode weelde van het „kaneelzuur", de mooist bloeiende appelsoort (zij 't ook straks niet de meest appetijtelij ke appel) kunnen bewonderen in de gloed van met zorg gekozen kunst licht tegen het Bourgondische kasteel in de lichtglans van duizenden kaars sterke lampen. Ook de boomgroepen op de korte weg van het kasteel naar de boomgaard zullen verlicht worden. DE WERKLOOSHEID IN APRIL. Minister MANSHOLT verklaarde, dat er in de wet geen vrijstelling voor gewetensbezwaren nodig was, omdat er een groot verschil bestaat tussen een enting van mensen en van dieren. Bij gevaar van hondsdolheid kan men zich toch aan de inentings verplichting onttrekken door zijn hond of kat in een asyl te doen. De minister deelde mede, dat hij het kosteloos beschikbaar stellen van vac cin wilde overwegen. De hondsdolheid in Duitsland heeft ook veel katten en vossen aangetast ep. tal van honden hebben de ziekte in West-Duitsland ovor honderden kilometers verspreid. Nog de vorige week heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan op slechts enkele honderden meters van onze grens. (Advertentie) Demonstraties te Ermelo^ «.tó' Tussen 10 Mei en medio Juni, zullen Binnenkort zal nabij Ermelo een vijfduizend officieren, onderofficie- demonstratie worden gegeven die be- ren, korporaals en manschappen van trekking heeft op de bescherming te- de Koninklijke Landmacht de demon gen atomische explosies. Het t oei stratie bijwonen, van de demonstratie is het tonen van Tijdens elke demonstratie zal door de uitwerking van atomische explo- j middel van springstoffen de ontplof- sies op militaire doelen, zowel wat j fing van een atoombom in miniatuur het personeel als wat het materieel betreft, en van de beschermingsmaat- De commissaris voor de emigratie mr. ir. B. W. Haveman, zal eind Augustus naar Zuid-Amerika ver trekken, ten einde in enkele Zuid- amerikaanse landen besprekingen over Nederlandse emigratie-aangele genheden te hebben. regelen, die men hiertegen kan tref fen. Getoond zal worden, hoe de schadelijke uitwerking kan worden verminderd, als de juiste maatrege len worden toegepast, en hoe de mi litair-geneeskundige dienst in staat is om op korte termijn na de explosie hulp te bieden. De demonstratie vormt een onder deel van de opleiding in de verdedi ging tegen de gevaren van de atomi sche, biologische en chemische oor log. De demonstratie wordt gegeven op het terrein Sparrendal bij de leger plaats Ermelo. De handelingen van een opstelling militairen worden ver stoord door de veronderstelde ont- Op initiatief van de directie en een - x 1 aantal hoofdverpleegsters van de ge worden nagebootst op zodsmige wij-'meen^ ziekenhuizen in Den ze, dat de rook zich zal ontwikkelen Haag worden er plannen beraamd om in de vorm van een paddestoel. Deze een geheel nieuw verpleegsterscos- nabootsing is even ongevaarlijk als tuum in Nederland te doen. invoeren. .Y:iu5^ ilf;6 Een bekende modeontwerpster zou reeds een buitengewoon aardig ont werp hebben gemaakt dat er heel wat fleuriger uitziet dan de uniformen zoals wij die thans kennen. uitwerking bij oefeningen wordt NEKKRAMP IN „DE WITTENBERG". In het militaire kamp „De Witten- ploffing van een atoombom, waarna zy„ getroffen om even'uele irtbrel- ter plaatse de gevolgen van de juiste ding te voorkomen. Er is geen. reden De initiatiefneemsters zouden voor het vervaardigen van de nieuwe uni- formen ook andere stof willen ge- i bruiken. Soepeler en moderner stof, berg" is een geval van nekkramp ge- die tevens gemakkelijk gewassen zal constateerd. Een- deel van de mili- kunnen worden, tairen is in quarantaine gesteld. De getroffen nrlitair is naar het militair hospitaal Oog en Al te Utrecht vervoerd. De legervoorïiehtingsdienst deelt voorts mede dat alle maatregelen INTERPELLATIE OVER MAARSCHALK JUIN. Het Tweede-Kamerlid, de heer Evert A. Vermeer (P.v.d.A.) heeft de Tweede Kamer verlof gevraagd de ministers van Buitenlandse Zaken te mogen interpelleren over de orga nisatie der NATO en de handhaving van maarschalk Juin als opperbevel hebber. Deze interpellatie zal op 1 Juni worden gehouden. Eerste Pakistaanse ambas sadrice naar Nederland? Wanneer het te Karachi verschij nende blad „Morning News" goed in gelicht is, zal de weduwe van de in 1951 vermoorde eerste minister van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, als eerste vrouwelijke ambassadeur uit Pakistan binnenkort naar Den Haag vertrekken. Volgens het blad wacht de officiële bekendmaking nog op het accoord van de Nederlandse regering. Regeringskringen in Den Haag, noch de ambassade van Pakistan al daar konden dit bericht bevestigen. of onjuiste handeling worden toond met hulpmiddelen, die de wer kelijkheid zoveel mogelijk benade ren. In het veldhospitaal wordt op gelijke wijze de behandeling der ge wonden gedemonstreerd. Vijfduizend militairen. De demonstratie wordt uitgevoerd in opdracht van de commandant van tot ongerustheid. Schoten over het water Oplichting van f 145 000 thans reeds ruim drie tor Het onderzoek, dat de rljksreche' che momenteel instelt naar de oj lichtingen, die de reserve-kapite: uit Wezep heeft gepleegd, heeft i de laatste dagen aan het licht gc bracht, dat de frauduleus verkrege gelden die tijdens de arrestati van de kapitein geschat werden oj anderhalve ton de drie ton zullen overschrijden. De arrestant heeft niet alleen op lichtingen gepleegd in Wezep, maar thans is komen vast te staan, dat ook inwoners van Elburg slachtoffer van zijn practijken zijn geworden. De Handel met Duitsland Meer dan 2,5 milliard De economische betrekkingen tus sen Nederland en Duitsland werden in 1953 verder geïntensiveerd. De som van de waarde van in- en uit voer in het verkeer Nederland-Duits- land heeft thans de 2Y> milliard gul den overschreden. Wat Nederland be treft wordt deze omzet slechts over troffen door die van de handel met België en Luxemburg; voor de Bondsrepubliek neemt Nederland als handelspartner de eerste plaats in, aldus het verslag over 1953 van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland. Volgens het verslag openen zich voor het Nederlands-Duitse handels verkeer nog twee belangrijke perspectieven. In de eerste plaats wordt genoemd de ontwikkeling van Benelux. Een handelsverdrag tussen Benelux en Duitsland komt nu bin nen de mogelijkheden. De Nederlandse handel met Oost- Duitsland heeft zich in 1953 op het zelfde peil bewogen als in 1952, waar bij een vergroting van de Neder landse uitvoer viel te constateren. Het internationale wegvervoer tus- i sen Nederland en Duitsland bleef stij- gen; vooral het vervoer met Duitse vrachtauto's nam sterk toe. MILITAIREN NAAR VIERDAAGSE. Militairen mogen ''it jaar weer vol op deelnemen aan de vierdaagse af standsmarsen in Nijmegen, die ge houden worden van 27 Juni t/m 30 Juli. De meningsverschillen tussen de twee concurrerende sportbonden op dit gebied zijn dus niet van invloed geweest op de beslissing van de minister. Het staat vast, dat tal van militai ren in detachementsverband zullen deelnemen. Dit betekent een moreel succes voor de bond van majoor Breunesse, Protestant Haarlem te^en $uks jf| bcsls0* Sfcnomcn de buks 'n beslas was geno j .1 SS men, mochten de opvarenden hun die de Nijmeegse Vierdaagse sinds grondruil en processies arbeiders van gemeentewer. 1 vervolgen. jaar en dag heeft georganiseerd. Protest bij Ged. Staten Geen personenauto's in Haagse binr enstad meer? T oekomstmuziek Het aantal werkloze mannen daal de in April van 62.561 tot 53.681 en het aantal personen, werkzaam op door de rijksdienst voor de uitvoe ring van werken gesubsidieerde ob jecten, daalde van 24.300 tot 21.157. Het direct beschikbaar aanbod daalde derhalve met 11.963. Deze voortgezette daling moet, behalve aan het seizoen, worden toegeschre ven aan de gunstige conjunctuele ontwikkeling; waardoor niet alleen seizoenwerkloosheid, maar ook het verkeer daar meer ongemak, dan De leden van de Centrale Kerke- raad van de Hervormde gemeente te Haarlem hebben bij Ged. Staten van- Noord-Holland geprotesteerd tegen een besluit van de Haarlemse I meenteraad om een overeenkomst 'van grondruil aan te gaan met.het J Bisdom Haarlem, waarbij .het Bisdom' I zich het recht heeft voorbehouden Tijdens een redevoering over het om de weg gedurende 12 dagen nee verkeers-probleem in te Haagse bin- j jaar af te sluiten voor het houden uenstad, heeft de directeur van de van processies. Haagse tram verklaard, dat in de toe-Tijdens de raadsvergadering, waar komst de personenauto's uit de r~u- in dit besluit genomen werd, stemde we stralen van de stadskern zullen alleen het enige C.H.U.-gemeente- moeten verdwijnen, omdat zij voor raadslid tegen. Twee arbeiders van gemeentewer ken te Rhenen hebben zich gister morgen tegen 12 uur onthutst bij de veerbaas ter plaatse aangemeld met de mededeling, dat zij, van een j Duits jacht af, waren beschoten. Aangezien het Duitse jacht op de Rijn in de richting Rotterdam voer, waar- schuwde de Rhcnense veerbaas on middellijk de rivierpolitie te Vrees wijk. die het jacht omstreeks 12 uur in de nabijheid van Amerongen heeft aangehouden. Techniek in Nieuw Guineas Jungle de structuurwerkloosheid in omvangvoordeel opleveren, afnam. De daling in de landbouw was niet zo sterk, omdat tengevolge Gezien het feit, dat de rijruimte in van het droge, koude weer weinig j de binnenstad niet verder uitgebreid arbeidskrachten voor de verzorging j kan worden, terwijl het verkeer da der gewassen nodig waren, gelijks in omvang en intensiteit toe- Het beschikbaar aanbod van bouw-1 neemt, is de personenauto niet eco- vakarbeiders daalde van 12.224 tot nomisch meer te noemen, daar hij 9.425, metaalarbeiders van 4.589 toteen te gering aantal personen ver- 3.848. landarbeiders van 15.947 tot voert in verhouding tot de ruimte, De arbeiders waren op een aanleg steiger nabij Rhenen werkzaam toen de schoten klonken. Zij twijfelden er volgens hun zeggen niet aan, dei de schoten van het Duitse jacht af wa ren gevuurd en inderdaad heeft de I rivierpolitie, die een onderzoek op I het jacht instelde een buks gevon- Horecar vindt kopfe £eVn in beslJg genomen. De vier rDuitse opvarenden van het jacht, de „Seehund", verklaarden nabij Rhe nen in het water te hebben geschoten. I 15.376, transportpersoneel van 5.913 tot 4.913 en losse arbeiders van 19.341 tot 17.029. Het aantal openstaande aanvra gen voor mannelijk personeel steeg van 34.777 tot 36.704. BROMFIETSER VERONGELUKT. De 63-jarige heer T. G. uit 'sGra- veland, die met de bromfiets de Utrechtseweg te Hilversum over stak, op het moment dat een zwaar met stenen beladen vrachtauto pas seerde, werd door deze wagen ge grepen en op slag gedood. die hij op straat inneemt. Vooral het parkeren van de per sonenauto's zal een te grote belasting gaan vormen. De directeur was van mening, dat de binnenstad gereserveerd moet worden voor vrachtauto's en open bare vervoersmiddelen, die met een hoge frequentie en perfect materiaal het vervoer door de stad moeten ver zorgen. De directeur was echter geen voor stander om deze maatregelen op kor te termijn tot uitvoering te brengen; een geleidelijke overgang zou op zijn plaats zyn. koffie niet te duur Antwoord aan Weiter Naar aanleiding van de vragen, die de heer Weiter in de Tweede Kamer heeft gesteld, betreffende het dure kopje koffie in de Horecaf-bedrijven, heeft deze bond zich met een schrij ven tot de minister gewend en uit eengezet, dat de thans geldende prij zen zeer zeker niet te hoog kunnen worden geacht. De Horecaf deelt in dit schrijven mede, dat in restaurants, die voor de j oorlog f 0,25 voor een kopje koffie vroegen, deze prijs thans is opge-1 voerd tot -0,45. Gezien de enorme kostenstijging van de na-oorlogse ja-1 ren, kan de Horecaf geen reden zien om deze prijs te hoog te achten. Communie-geschenken Haarlemmerstr. 123, Leiden de speciaalzaak voor a Ie RELIÜIEUSE ARTIKELEN Er is een oorlog voor nodig geweest om Nieuw Guinea, het land, dat in Nederland en ook in de rest van de wereld maar zeer weinig bekendheid genoot, in het nieuws te brengen. I Aan de Noordkust van het eiland, op slechts dertig kilometer van het door Australië beheerde deel ligt aan de Humboldtbaai Hollandia, vóór de tweede wereldoorlog een klein plaatsje in het onmetelijke gebied, met er omheen nederzettingen van Indo-Europese kolonisten, j Er is de laatste jaren veel veranderd in en om Hollandia, al zijn de sporen I van een heftige strijd er ook nog duidelijk gebleven. De bevolking is onder leiding van Europeanen op het ogenblik bezig aan een scholing, die haar rijp moet maken voor het scheppen van welvaart in het gebied bij de stad, (Advertentie) I dat vooral voor groenteteelt een eldorado is. DE BESLISSENDE f RONDE Door Vercy King 69) XXV Sybil Chrichton opende de mond; geen geluid kwam echter over haar lippen. Margaret's adem ging ge jaagd; zij nam de smaragd op, schudde het hoofd en legde hem op precies dezelfde plaats weer neer. Culling wood had- nu de met robij nen ingelegde armband in de hand; hij hield de stenen tegen het licht en beschouwde ze aandachtig door een eigenaardig gevormde, scherpe loupe. „Vals", constateerde hij op nieuw. Hij herhaalde de kwalificatie nadat hij het halssnoer van Alexan dra Romanow onderzocht had. „Ik zou meer in mijn mars moeten voe ren, om ook over de andere .stukken in de gauwigheid mijn oordeel te kunnen vellen. Maar na mijn drie proeven twijfel ik er toch niet aan, hoe een exipert er over denken zal. Dit is zeker een klungelaar is hier niet aan het werk geweest." Miss Chrichton slikte een paar maal. „Ver verdenkt u mij. dat ik u bedrogen heb, mr. Culling- wood?" „Maar mijn beste jongedame! Wat een vraag!" Keith lachte luid. „Na tuurlijk niet!" „Hoe kan jij uitmaken, of de ste nen echt zijn of vals? Je hebt ze even bevoeld en door een loupe be keken meer niet! Was dat al voldoende voor je, om als leek een oordeel vast te stellen?" Margaret had haar opmerkingen een zuiver vragende vorm willen geven doch haar twijfel kwam er te gepronon ceerd in uit, dan dat hij Cullingwood kon ontgaan. „Je herinnert je nog wel, dat ik bij ons eerste bezoek aan miss Sybil's flat van haar telefoon gebruik maak te. Chrichton's brief had me te den ken gegeven, voornamelijk het uit stel van minstens veertien dagen, dat hij bij de verkoop van Sir Mal colm's collectie bedong. Toen kreeg ik een helder ogenblik. Ik telefo neerde Fingleton uit New Bond Street; hij is een juwelen-expert met wereld-reputatie. Natuurlijk kent hij de verzameling van mijn oom van binnen en van buiten. Ik vroeg Fingleton, hoeveel tijd een handige baas, die zich helemaal aan het werkje geven kon, nodig zou hebben, om goede imitaties te ver vaardigen. Een week of twee, ant- i woordde hij, langer niet. Het beves tigde mijn vermoeden. Zie je, Sir Malcolm was zó vervuld met zijn zeldzaam bezit, dat hij de kostbaar heden herhaaldelijk liet fotograferen In diverse tijdschriften zijn kolom men over de collectie, met afbeeldin gen, gepubliceerd. Vergeet niet, dat Woodford Chrichton jaren met mijn oom op vriendschappelijke voet heeft gestaan. Hij kan dus heel goed foto's van hem gekregen hebben. De nauwkeurige beschrijvingen van de sieraden zorgden voor de rest." I Daarmee is mij nog niet verklaard hoe jij op het eerste oog echt van imitatie kunt onderscheiden." „Daar was ik juist aan toe. Ik heb een soort college bij Fingleton ge volgd. Ik zei hem, dat ik achter een juweelen-zwendel aan zat en besla gen ten ijs wou komen. Ik zei hem ook nog wat anders, maar dat doet hier niet ter zake. Fingleton heeft een zeer dankbaar leerling aan me gehad. En nu moet ik miss Chrich* ton noodzakelijk een paar vragert doen. Hebt u daarstraks genoten .van het gezelschap van Chrichton jen Oldfield?" „Dat wil zeggen ik voldeed aan uw wens en nam htm gezelschap voor lief'. „Van hoe laat tot hoe laat onge veer?" „Ik ontmoette Chrichton op het dek, tien minuten vóór het vertrek van de boot. Er stond een gure wind en ik kreeg het koud Hij gaf me de raad, naar de grote salon te gaan; daar zou hij bij me komen. Ik was een poosje in mijn hut bezig; toen ik in de salon kwam, zat Oldfield aan een tafeltje vlak bij de entree en ik voegde me bij' hem. Chrichton bleef vrij lang weg, vermoedelijk in verband met dat bezoek van de j krankzinnige. We gebruikten iets en hebben gepraat over doodge wone dingen. Om bij half één zei I Chrichton, dat hij proberen wou, een paar uur te slapen, anders was hij de volgende dag geen half mens. Oldfield ging met hem mee. Direct na hen ben ik ook naar mijn hut gegaan en geen twee minuten later i was miss Townley bij me". .„Nu de vraag, waar het boven al les op aan komt, miss Chrichton is Oldfield al de tijd in uw gezel- geweest? Onafgebroken?" Sybil Chrichton trok het voor hoofd in rimpels. „Neen", zei ze aar- zeiend. „We waren bezig, wat te eten, toen een steward op hem toe kwam en meedeelde, dat iemand hem wilde spreken, een kennis, die hem in jaren niet gezien had. Old- j field at af en vroeg verlof, zich even te verwijderen. Hij ging ook wer- 1 kelijk naar een heer, drukte hem de hand en wandelde met hem de sa- Ion uit. Ik weet niet, waarom ik dat deed; het zal een impuls geweest zijn. Maar ik keek op mijn horloge I toen hij ging en ook toen hij terug- j kwam. Hij is niet langer dan tien minuten weg geweest". „Niet onverdienstelijk in elkaar i gezet, neen, waarachtig niet!" con- stateerde Cullingwood met waarde- I ring. „Natuurlijk vergeet een glad- I janus als Oldfield nooit, zich te dek- j ken. Jammer, dat deze keer alle moeite tevergeefs zal zijn geweest. Ze zorgden er voor, dat ze vlak bij 1 j de ingang kwamen te zitten. Toe- vallig ken ik de indeling van het 1 schip op mijn duimpje. Het kostte j Oldfield niet meer dan een halve mi- I nuut, om van de salon naar zijn hut te komen. Daar haalde hij een caset- j te van staal met bruinleer overtrok- ken, die voor het wegnemen gereed j gezet was. Eén minuut om uw hut te j bereiken. Ik heb daar alles onder zocht, daarom ben ik zeker van mijn zaak. De ^utdeuren zyn van dien I aard, dat je ze met de primitiefste loper open krijgt. Dan anderhalve minuut om van uw hut in de grote salon terug te komen. Rekan nu zelf maar uit, Miss Chrichton. Zeven mi nuten een zee van tijd voor glad de Bobbie om een koffer open te maken en de casettes te ruilen. Kof fers met dubbele bodem zijn kinder speelgoed voor hem. Hij draait er zijn hand niet voor om, net zo min als de goochelaar, om een konijn uit zijn hoge hoed te toveren. Zeven minuten in die tijd knapt gladde Bobbie drie van zulke karweitjes op als het moet. Snel werken is zijn specialité!" „Maar de casette herken ik perti nent als dezelfde, die notaris Hulbert me ter hand stelde!" Keith glimlachte. „U meent ze te herkennen, miss Chrichton, en het is volkomen begrijpelijk. Ik zei u al, dat hier geen klungelaars aan het werk zijn. Ze hebben ook aan het uiterlijk van de casette hun volle aandacht besteed en Chrichton heeft daarbij de nodige aanwijzingen kun nen geven, omdat hij haar kende. Hij zal heus geen kleinigheden over het hoofd zien!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10