Nederland vierde bevrijdingsfeest in avond; weinigen namen snipperdag Haagse jeugd hield bevrijdings- markt voor de vluchtelingen „Voedsel"-vliegtuigen legden een doolhof over ons land 17 September onthulling monument van de verzetsheld Jan van Hoof? Kleine aanrijding teHillegom was vermoedelijke oorzaak Herstel van normaal verkeer met Duitsland onvermijdelijk Teleurgestelde bruidegom eist van zijn ontrouwe bruid 4 mille vergoeding DONDERDAG 6 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De vlaggen, die Dinsdagavond tussen zes en acht uur in het hele land half- stok hebben gehangen ter herdenking van de gevallenen, zijn gisterochtend opnieuw uitgestoken, maar nu aan de top van de mast. Het was de eerste vijfde Mei, waarop ingevolge het besluit van de rege ring niet algemeen vrijaf werd gegeven. Wel bestond de mogelijkheid voor eigen rekening vrij te nemen, maar voor zover bekend, is hiervan over het algemeen geen veelvuldig gebruik gemaakt. Er zijn enkele uitzonderingen. Bij Staatsbosbeheer bijv. nam driekwart van de werknemers een halve vrije dag op. Bij de RIMI in Utrecht heeft ook driekwart van het personeel vrij gevraagd en gekregen. Het werk ging, voor zover mogelijk, door. Bij Stork in Hengelo was zoveel belangstellin voor een vrije middag, dat de directie besloot het bedrijf 's middags stil te leggen. Verscheidene grote bedrijven hebben op 30 April vrijaf gegeven en daar ging nu het werk gisteren door. telijk. Deputaties uit Enschede, Wa- geningen en Zoelen kwamen hun be vrijdingsvuur ontsteken aan de Nor- mandische vlammen, die in Nijmegen brandende blijven. Haagse jeugd hield bevrijdings feest. Het Binnenhof te 's Gravenhage Slechts weinig bedrijven lagen stil Ook het personeel van verschei dene gemeenten, bijvoorbeeld Wage- ningen, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem, alsmede van de Provinciale Bureau's in Gelderland, was 's middags vrij. In andere gemeenten, zoals Delft en Rotterdam, heeft 't gemeenteper- soneel geen vrijaf gekregen. Het personeel van bedrijven en in stellingen in Den Haag heeft niet meer dan normaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid een snipper- of vrije dag op te nemen. Geven of nemen. Voor de gemeente en de gemeente lijke instellingen lag de zaak anders dan bij de meeste bedrijven. De ge meente gaf een halve vrije dag zo dat er dus geen directe aanleiding be stond een vrije dag op te nemen. Bij de overheidsdiensten in Den Haag is ook weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid een vrije mid dag op te nemen. Een uitzondering vormt het Staatsdrukkerij- en Uitge versbedrijf, waar een deel van het personeel gistermiddag voor eigen rekening vrijaf heeft gevraagd en ge kregen voorzover de dienst het toe liet Ook bij andere bedrijven werd niet veel vrij genomen. Het rustige Zuiden. Hoewel ook in het Zuiden van het land druk werd gevlagd, ging daar de vijfde Mei overigens vrijwel on opgemerkt voorbij. Immers, het gebied ten zuiden van de Maas werd al in September 1944 bevrijd. Daar leven dus de dagen van September als be vrijdingsdagen in de harten der be volking. Zo was het vorige jaren, zo was het ook nu. Alleen Nijmegen maakte hierop een uitzondering. Bij de bevrijdingszuil bij de Waal brug waaruit het bevrijdingsvuur de hele dag en avond glorieus oplaaide, was het gistermiddag opvallend fees- stond gisteren vol marktkramen. Het was echter geen gewone markt. Want zij was georganiseerd door leer lingen van Haagse scholen en door leden van Haagse jeugdverenigingen. De opbrengst van deze bijzondere markt, waar alleen artikelen, die door de Haagse jeugd zijn gemaakt, werden verkocht was bestemd voor de vluchtelingenhulp. De hoge commissaris van de Ver enigde naties voor de vluchtelingen, dr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft deze bevrijdingsmarkt met een korte toespraak geopend. De bevrijdingsmarkt was niet al leen maar een markt. Er was ook een programma van balalaika, zang en Russische dansen, er werden films vertoond, cabaretvoorstellingen gege ven en er waren sportdemonstraties. I.ast van wnn Zenowtablctt®* Mi)n h'.'n.n U tl o.crhcta Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIE PROGRAMMA. V.P.R.O. 20.15 Weerbericht. 20.18 „Candi da", toneelstuk van Bernard Shaw. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerbericht. 8.15 Gram.'9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 19.00 Gram. 10.30 Lichte muz. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 IJl o4p«* Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Ka tholiek nws. 13.20 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 „Hier Vrü Europa". 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopr. en clavecimbeL 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Instr. ens. 18.00 „Wetenschap en leven", caus. 18.10 Lichte muziek; 18.40 Vragenbeant- woord.; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting; 19.30 Verz. progr. v. d. mil. 20.25 De gewone man; 20.30 Pol. forum; 21.00 Amus. muz.; 21.30 „Niet-geltf.ckige huwelijken", caus. 21.50 Radio; Philharmonisch ork. 22.45 „Kerk en mens", caus.; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.45 V.d. huisvrouw; 9.00 Gym; 9.10 Gram.; 9.40 School radio; VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V.d. kleuters; 10.40 Fluit, cello en Orgel en zang; AVRO: 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gr. 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dansmuz.; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Noorse volksliedjes; 14.50 Voordr. m. muz.; 15.10 Blokfluit en clavecimbel; 15.30 Amus. muz.; VARA: 16.00 Gram.; 16.30 Muz. caus.; 17.10 V. d. kind.; 17.40 Orgel spel; 18.00 Nws.; 16.15 Verz. progr. 18.45 „De Haverkist", hoorsp.; 19.00 V. d. kind.; 19.10 Nws v. d. Confe rentie te Genève; 19.15 Meisjeskoor VPRO: 19.30 „Op huisbezoek"; 19.45 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boeken; 20.15 „Het zingende hart"; 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.40 „De Omroep in het buitenland" caus.; VARA: 21.00 V. d. jeugd; 21.35 Lichte muz.; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Strijkork.; VPRO: 22.40 „Vandaag", caus.; 22.45 Avond wijding; VARA: 23.00 Nws.; 23.15 Soc. nws in Esperanto; 23.2024.00 Gram. Het was voor de derde maal op de avond van Bevrijdingsdag, dat de radio in het Nationaal Programma een traditioneel wordend evenement uitzond: het droppingsprogramma, dat een herinnering wil zijn aan de voedseldropplngs in 1945. Er zijn bergen werk verzet om dit avond vullende programma voor te berei den en uit te voeren. De tientallen telefoonlijnen, die op de schakelbor den in de Hilversumse studio uit kwamen, waren er een klein onder deeltje van. Het was een doolhof, waaruit alleen een zeer vakkundige technicus de goede lijn kon vinden en dat is ook zonder een fout ge beurd. Dank zij het werk van drie boven ons land vliegende Beechcrafts van Gilze-Rijen met verslaggevers aan boord en dank zij het werk van de grondposten in elf steden, verdeeld over onze provincies, was Nederland deze avond een grote familie. Het programma „switchte" van de ene kant van het land naar de andere en zelfs werd een gesprekje uitgezonden tussen de reporters in twee vliegtui gen, de een boven Zeeland, de ander boven Ameland. Daarmee werd de technische prestatie van deze avond, waarin veel werd geïmproviseerd, maar waarin alles toch volgens de uitgestippelde grote lijnen ging, dui delijk geschetst. De plaatsen, die dit jaar voor een dropping in aanmer king kwamen waren Almelo, Nijme gen, Roermond, Meppel, Zeist, Breda, Gouda, Winschoten, Haarlem, Ter- neuzen, en Nes op Ameland. De vin ders der drie parachutes, die per ge meente werden neergelaten, mochten de daaraan bevestigde wimpels voedselpakket} es houden hen whren er GROTE BELANGSTELLING VOOR DE LANDBOUWERS. Ruim 4.000 belangstellenden voor het merendeel landbouwers uit alle delen van het land, hebben Woens dag de Utrechtse landbouwbeurs be zocht. Donderdag zullen 21 burge meesters uit de provincie Utrecht een bezoek aan de beurs brengen. Het gezelschap zal door de Jaar beursleiding in de Bernhardhal wor den ontvangen. De collectieve stand van de Neder landse Vereniging van Carosserie- en wagenbouwers trekt meer bezoek dan bij enige vorige gelegenheid. Er zijn verscheidene orders geplaatst voor landbouwwagens, transporteurs en tractorkappen, ook voor België. Er was veel belangstelling voor een op de beurs geïntroduceerde loof klapper van een firma uit Fries land, die niet alleen goede zaken deed in dit artikel doch ook in elevators en landbouwwagens. De gemeentebesturen van Ensche de, Almelo en Wageningen bestelden motorgrasmaaimachines. De landbouwbeurs blijft tot en met Zaterdag geopend. K.VJVJONGEREN 22 MEI NAAR UTRECHT Zaterdag 22 Mei houdt de jonge renorganisatie in de K.VP. haar tweede openbare jongerenraadsver- gadering van dit jaar. De vergade ring wordt gehouden om 15.30 uur in de Schouwburgzaal van het ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht Na een openingswoord van voorzitter der jongerenorganisatie, drs C. Cosijn houdt de heer A. E. de Schrijver, minister van staat van België en voorzitter van de Nouvel- les Equipes Internationales (Inter nationale Unie van Christelijke De- park van de Nederlandse Radio Unie met reporters en technici, de studio- medewerkers onder wie Jan Boots als centrale leider en de vele mede werkers op Gilze Rijen en in de vliegtuigen. 10 JcïÖF 113 Zijn dood jaag zekerheid grenzende waarschijn- 1 lijkheid kan worden aangenomen, Het monument voor Jan van Hoof, dat Jan van Hoof sabotage heeft ge- de Nijmeegse jongeman, die tijdens pleegd aan de springlading aan de de oorlogshandelingen in ons land Waalbrug. Duitse autobus door vour vernield Geen slachtoffers Tengevolge van kortsluiting is gis teravond in Almelo brand ontstaan in een Duitse toerwagen, die met een dertigtal schoolkinderen uit Nordhorn terugkeerde van een schoolreisje door Nederland. De bus brandde in korte tijd geheel uit. De kinderen konden wonder boven wonder allemaal de bus veilig verlaten. Enkelen liepen fcrandwondjes op. De schade wordt geschat op ongeveer tien mille. De kinderen uit Nordhorn werden vervoerd in twee bussen, een kleine en een grote. De grote bus, een Duit se Ford, had 's ochtends in Hillegom een kleine aanrijding gehad, waar door de voorkant enigszins was in gedeukt. Deze geringe schade is ver moedelijk van invloed geweest op de kortsluiting. Men neemt tenminste voorlopig aan, dat deze is ontstaan doordat enige draden in de motor contact hebben gemaakt tengevolge van de aanrijding. Zekerheid hier omtrent heeft men evenwel niet. Paniek onder de kinderen. Toen de chauffeur van de bus gis teravond, na te hebben stil gestaan voor de gesloten overweg op de Aal- derinkssingel, de bus weer in bewe- de Waalbrug redde, zal waarschijn lijk in September worden onthuld. De voorzitter van de Jan-van-Hoof- stlchting deelde mee, dat het mo nument zal worden geplaatst aan de Zuidertoegang tot de Waalbrug in Nijmegen, op het hoge talud waar nu het bevrijdingszuiltje staat, waar in het bevrijdingsvuur brandt. Marius van Beek uit Amsterdam, die met de opdracht belast is, heeft toegezegd te zullen proberen het beeld af-te leveren vóór 17 .Septem ber, dat is de datum Waarop de Jan- van-Hoofstichting het monument hoopt te kunnen onthullen. De Jan-van-Hoofstichting is kort na de bevrijding opgericht door man nen uit de illegaliteit en de verken nerij. Z\i wilden de nagedachtenis eren van de verkenner Jan van Hoof, onderscheidend *3 geofferd EERSTE KAMER-AGENDA. Op Dinsdag 11 Mei des middags half twee is de Eerste Kamer bijeen geroepen. Op de agenda komen o.m, voor de instelling van een raad voor de jeugd vorming en de invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens. In 5e afdelingen zal die dag o.m. het onderzoek plaats hebben van het ont- werp-Bedrijfsvergunningswet. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gister avond brand uitgebroken in de boer derij van de landbouwer Van der Steen te Veldhoven (N.Br.), brandweer kon niet verhinderen dat de boerderij geheel afbrandde. Een paard, drie koeien en enige varkens kwamen in de vlammen om. De in boedel van de boerderij ging even- H.M. Koningin Wilhelmina ver leende de gesneuvelde verkenner posthuum de militaire Willemsorde. I eens verloren. De verzekering dekt Ook van Amerikaanse zijde werd een slechts gedeeltelijk de sóhade. posthume onderscheiding toegekend. I Minister Prees in herdenkingsrede VERWIJTEN ZIJN ONGEGROND De minister-president dr. W. Drees ovoor het behoud van de jde bevrijding herdacht. Dr. Drees ïs houden en voor Waalbrug. Hij sneuvelde op de dag zeide o.m.: bovendien aantrekke- j van bevrijding toen hij gids wasEr jg bestaande uit rond- Lom-mninn *ra« pen TT.nefplsp. lijke prijzen, bestaande uit rond- voor de bemanning van een Engelse vluchten per helicopter boven de bol- ,ank die in de benedenstad van Nij- leiwelden. Bij dit programma waren j m doordrong. De tank werd zeer vele medewerkenden betrok- door VUUT tot staan gebracht en ken: het bijna volledige reportage- Directrice» vergaderen Waardering voor de Amabiiisscholen In de Scalazaal vac hotel Berg en Dal te Valkenburg werd Dinsdagmid dag de werkconferentie van directri ces bij het nijverheidsonderwijs ge opend. De conferentie dnnrt tot Za terdag 8 Mei. Na een welkomstwoord heeft mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een inleiding gehouden over de meisjesnijverheidsscholen in onze sa menleving. Het nijverheidsonderwijs heeft een grote omvang aangenomen, aldus spreekster. Uit de waardering voor de groei voor dit onderwijs blijkt de grote betekenis, die de maatschappij aan dit onderwijs hecht. Geen enkel onderwijs is zo sterk be- invloed en gegroeid door de gezins structuur en de ingewikkelde proble matiek, die aan deze gewijzigde gezinsstructuur vastzit, als het nij verheidsonderwijs voor meisjes, dat dit stuk van de opvoedende taak, die het gezin heeft losgelaten, heeft op gevangen. Veel waardering had de staatssecre taris voor de Mater Amabiiisscholen. Meer dan al het andere onderwijs spreidt zich het nijverheidsonderwijs voor meisjes over alle groeperingen van het volk uit. Met de omschrij ving van de taak en de eigenschap pen voor de directrices besloot mej. De Waal haar inleiding. VOOR POGING TOT MOORD TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF. Het gerechshof te 's-Gravenhage heeft gistermorgen het vonnis van de Rotterdamse Rechtbank tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest bevestigd tegen een 55-jarige Rotterdamse ontsmetter. De man heeft het vorige jaar, na -ijp beraad en kalm overleg, getracht *"jn echtgenote van het leven te be roven door gif in haar soep te doen. terwijl de Engelse bemanning krijgs gevangen werd gemaakt, werd Jan van Hoof, als illegaal strijder ter plaatse neergeschoten. Later rees twijfel over de vraag of Jan van Hoof inderdaad de Waal brug had gered. Een rege* ^Tscom- roissic sprak hierover uit, dat met GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KARDINAAL ONVERANDERD. De aartsbisschop-coadjutor heeft op de jaarlijkse pastoors-vergadering aan de geestelijkheid van het aarts bisdom mededelingen gedaan over de gezondheidstoestand van de kar dinaal. Nadat de acute ziekteaanval van begin Februari was overwonnen, is zijn toestand gelijkmatig gewor den. Door de ziekte is de algemene gezondheidstoestand van de kardi naal over het geheel genomen niet verbeterd. Zijn Eminentie houdt nog steeds het bed en het laat zich niet aanzien, dat dit zal veranderen. Mgr. Alfrink heeft de geestelijkheid en gelovigen van het aartsbisdom aange spoord voor de kardinaal te blijven bidden. Kolendamp bedwelmde 2 Hilversumse dames Daar een Hilversummer Dinsdag avond vond, dat het verdacht rustig was bij zijn benedenburen, twee da mes resp. 54 en 83 jaar oud, waar schuwde hij rond het middernachte lijk nur de politie, die een ruitje verbrak en in de huiskamer de twee dames bewusteloos aantrof. In het ziekenhuis bleek, dat zij be dwelmd waren door kolendamp en een onderzoek in de kamer bracht een vuile schoorsteenpijp aan het licht. De dames zijn in de loop van Woensdagmorgen weer bij bewust zijn gekomen. PAARD SLOEG OP HOL, VOERMAN GEDOOD. De 23-jarige ongehuwde C v. d. Heyden uit Nistelrode is Woensdag avond dicht bij de ouderlijke woning verongelukt toen hij met paard en Tot twee maal toe zou hij een hoe- wagen huiswaarts keerde. veelheid gif, dat hij had meegeno men van de gemeentelijke ontsmet- tingsdienst, waar hij werkzaam was, in het eten van zijn vrouw hebben gedaan. Het tuig scheurde plotseling waar door het paard op hol sloeg en de voerman op de berm werd geslin gerd. In het ziekenhuis te Oss is hij overleden. waarden zijn geweest, waarvoor zove- len leden en vielen ,hoge nationale en hoge geestelijke waarden. Herstel van een normaal verkeer met Duitsland is reeds door de lig ging van dit land onvermijdelijk en is geboden voor de toekomst van Europa. Onmogelijk echter zou zijn samenwerking met een Duitsland, dat van ons zou eisen te vergeten wat de nazi-heerschappij ons aandeed, en dat niet zou beseffen dat Duitsland slechts een levend deel van West- Europa kan zijn, indien het zich blij vend afwendt van de onmenselijke op vattingen, waaruit ontsprong wat in de jaren 19331945 werd misdaan." meningsverschil gerezen over de vraag niet o f maar ho e de bevrijding jaarlijks zou worden ge vierd. Ik geloof niet, dat het goed zou zijn, als ik daarop op dit ogen blik inging. Ik wil echter met ver ontwaardiging afwijzen de hier en daar gegeven voorstelling alsof de Nederlandse regering bezetting en be vrijding maar liefst vergeten zou willen zien, omdat zij het noodzake lijk acht, dat ook West-Duitsland in de samenwerking der Westeuropese volkeren betrokken wordt. De her denking der doden op de 4e Mei heeft weer getuigenis afgelegd en zal ook in de toekomst getuigenis afleg- fen van de eerbied en de dankbaar- eid, waarmede ons volk, waarmede in het bijzonder ook de Nederlandse regering herdenkt hen, die gevallen zijn voor ons aller zaak. De herdenking der bevrijding zal nu en in komende jaren ons allen, E,en teleurgestelde Haarlem maar vooral ook onze jeugd, telken^ s,e die enkele dagen na J /laf hu mot PAn lipffnllicro Amcfor ging wilde zetten, schoot een steek vlam uit de motor, die in een omme zien het interieur in brand zette. De chauffeur trachtte nog het brand- blusapparaat te grijpen hetgeen hem niet meer gelukte. Onder de kinde ren ontstond aanvankelijk een pa niek, doch men slaagde er toch in hen allen veilig uit de bus te halen. Enkele kinderen liepen kleine brand wonden op. Een deel van hun per soonlijke bezittingen werd een prooi van de vlammen, die zeer snel om zich heen grepen. Nationale erkentelijkheid Het carillon in Washington overgedragen Het uit 49 klokken bestaande caril lon, een geschenk van het volk van Nederland en de Nederlandse Antil len aan het Amerikaanse volk als be wijs van dankbaarheid voor de hulp in en na de oorlog, is Woensdag door de voorzitter van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, die tevens voorzitter is van de commissie „Klokken voor Amerika", te Washington overgedra gen. De klokken symboliseren onder meer de elf Nederlandse provinciën, de landbouw, de handel, het geldwe zen, de visserij, het onderwijs en de jeugd. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Joseph W. Martin, die het carillon in ontvangst nam, zeide, dat de Verenigde Staten hopen, dat de klokken in de komen de jaren zullen luiden voor de vrede. PROF. LIEFTINCK IN BEIROET GETROUWD. Prof. dr. P. Lieftinck, Nederlands vroegere minister van financiën is Dinsdag te Beiroet in het huwelijk getreden met mevr. Seylhouwer van •der Voort van Zijp, die drie dagen daarvoor vanuit Nederland in Bei roet aangekomen was. Prof. Lieftinck, die thans vertegen woordiger van de Wereldbank in Syrië is, heeft aan het huwelijk geen ruchtbaarheid gegeven. Kort na de plechtigheid vertrok het paar naar Saint George. Daar de opdracht van de heer Lieftinck in Syrië practisch beëin digd is, wordt verwacht, dat hij over 14 dagen naar New York zal terug keren. 19 JARIG MEISJE VERMIST. De hoofdinspectrice van politie, chef bureel kinderpolitie te 's-Gra venhage, verzoekt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terug brenging van de minderjarige Jo hanna Catharina Hanke, geboren te Rotterdam 8 December 1934, wonen de de Lierstraat 10 te 's-Gravenhage, die op 3 Mei 1954 de ouderlijke wo ning verliet en daarin niet terug keerde. Zij is zenuwpatiënte en heeft te kennen gegeven, geen waarde meer aan het leven te hechten. Een ongeluk wordt gevreesd. Signale ment: lang 1.65 m.. donkerblond haar. zogenaamde paardestaart, Italiaans type, kleding: licht katoenen regen jas, bruin-beige schoenen, groen windjadk en gele trui met hoog boord. Unieke rechtszaak te Haarlem Het staat in de wet weer bewust maken wat de hoge BLOESEMWANDELING DOOR DE BETUWE. Op 8 en 9 Mei. naar keuze, orga niseert de A.N.W.B. een bloesemwan deltocht door de Betuwe voor indi viduele wandelaars. Het traject van deze wandeling brengrt de deelnemers aan de hand van een uitvoerige rou tebeschrijving door een zeer mooi deel van de bloeiende Betuwe nabij Geldermalsen en Deil. De tocht voert o.m. over de be roemde Appeldijk, langs het mooie landgoed Mariënwaard en biedt vele wijdse uitzichten op de Linge en de in rose en witte bloesem verscholen oude boerderijtjes en dorpen. De A. N.W.B. heeft deze route uitgezet in samenwerking met mr. G. J. Kolff, burgemeester van de gemeente Deil. Begin-, tevens eindpunt van de tocht, waaraan zowel leden als niet- leden van de Bond kunnen deelne men, is Hotel Van den Burg te Gel dermalsen. Bij deze bloesemwandeling heeft de A.N.W.B. weer een korte route van ongeveer 11 km. en een lange van ca. 19 km. samengesteld, waarbij de eerste bedoeld is voor deelnemers met jongere kinderen. BLOESEM IN DE BETUWE. Pruimen: Volop in bloei met blad- vorming. Vroege kersen: Rijk geopend en in volle bloesemtooL Meizersen. Ope nend met groenvorming. Peren: Geheel in volle bloei. Som mige soorten nog zonder bladvor ming. Appelen: Nog niet geopend. dat hij met een lieftallige Amster damse mannequin ondertrouw had aangetekend, een briefje ontving, waarin zijn bruid hem vertelde, dat zij het huwelijksbootje met hem als stuurman toch een te riscante basis vond voor haar leven, dook in het wetboek en ontdekte, dat de teleur gestelde partij recht op schadever goeding heeft, wanneer de ene helft van het paartje zich na de onder trouw terugtrekt. Dit wetsartikel dateert van vroe ger dagen en is de laatste jaren nooit in toepassing gebracht, maar de wet bezit geldigheid, dus moest de Haarlemse rechtbank gisteren de verdedigers van beide partijen horen om een Salomonsoordeel te kunnen vellen. De bestgeklede Haarlemmer. De eis tot schadevergoeding is niet direct gering te noemen. De teleur gestelde jongeman eist 4.000, schadevergoeding van zijn gevluchte bruid en heeft deze eis nauwkeurig gespecificeerd in een aantal kosten, huwelijksreis kon gaan; hij had een flat gehuurd en een dienstmeisje in dienst genomen; dat alles en nog een paar kleinigheden vormden te za- men het grote bedrag. „Mijn. cliënte wil en kan dit be drag niet betalen", betalen verklaar de de verdediger van de wispelturi ge jongedame. „Dan zullen we er 400,afdoen", kwam de verdediger van de jonge man hem te hulp, „want een gedeelte van de schade is nog geregeld kun nen worden." Het overgebleven bedrag bleek nog te hoog en de rechtbank verklaarde #en slotte dat zij over dit zeer spe ciale geval eens ernstig wil naden ken. Meer bloembollen naar Engeland Het Engelse ministerie van han del heeft meegedeeld, de invoer quota voor bloembollen, als tulpen, hyacinthen, narcissen, gladiolen en crocussen en bijproducten als ane monen en begonia's, behalve even wel dahlia's, uit Nederland, Frank rijk en België te verhogen. Van 1 Juli 1954 af mag uit Neder land gedurende een periode van 12 die h« ten gerieve van zijn afgezegde maarden Engeland worden uit- J (fpvoprri vnnr ppn waarrip van v. Q5 huwelijk gemaakt heeft. De verdediger van de jongedame had maar erg weinig waardering voor deze eis. Hij noemde haar im moreel en een uitwas van de na oorlogse verwildering. De verdediger van de teleurgestel de bruidegom dacht er echter heel anders over. Hij vond het louter een principe-kwestie en toonde aan, dat de schade werkelijk geleden was. De jongeman had een peperduur costume aangeschaft, omdat zijn bruid „met de best-geklede man van Haarlem" wilde huwen; hij had ge zorgd voor een plaatsvervanger in zijn zaak, zodat hij ongestoord op gevoerd voor een waarde van 2,95 (vorig jaar 2,61) millioen, uit Frankrijk voor 57.500 (vorig jaar 52.000) en uit België voor 49.500 (v.j. 45.000). Een lompenhaspelmachine greep Maandagavond te Amsterdam de hand van een 32-jarige arbeider, de machine moest gedeeltelijk gedemon teerd worden om de deerlijk ver minkte hand te kunnen bevrijden. De val in een teil kokend water is een 5-jarig Arnhems jongetje noodlottig geworden; in het zieken huis is hij aan de brandwonden over leden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2