S)e fozidaeSoii/fca/nt Verrassende mededeling van president EisenhowerJ Soip^vete Aziatisch veiligheidspact maakt vorderingen Het „Wilhelmus" aan Indonesische banden Pastoor blies de kerk op Een luchtbrug voor Indo-China 45ste JAARGANG DONDERDAG 6 MEI 1954 No. 13187 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leed DULLES nederlaag? BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. 6.80 Advertenties: 15 ct. p. m ju. Telefoontjes WO DULLES LEED TOCH GEEN NEDERLAAG President Eisenhower wekte gisteren verrassing door op zijn wekelijkse persconferentie mee te delen, dat „grote vorderingen zijn gemaakt bij de besprekingen voor een veiligheidspact voor Z. O. Azië. Het feit, dat het Aziëpact thans zijn vormgeving nadert, kan van belang rijke betekenis zijn voor de Geneefse conferentie over Indo-China, aldus Eisenhower. „De landen in het betrokken gebied denken thans in construc tieve termen, waarin het onmisbare concept van collectieve veiligheid Is vervat. Ik ben er van overtuigd, dat verdere vorderingen gemaakt zullen worden." Uit de mededelingen van de president blijkt, dat Engeland thans zijn aarzeling voortspruitend uit de vrees, door voorbarig overleg over een defensiepact voor Z. O.-Azië de Indo-Chinese besprekingen te Genève te torpederen heeft overwonnen cn bereid is tot steun aan het Azië-pact GEEN NEDERLAAG. Op de vraag, of hij dacht, dat de conferentie te Genève in zake Azia tische vraagstukken een belangrijke diplomatieke nederlaag voor Ameri ka is geweest, antwoordde Eisenho wer beslist, dat niemand kan zeggen, of een slag verloren is, zolang deze nog aan de gang is. Ook Dulles verklaarde gistermor gen, na in een lang onderhoud met de president over zijn besprekingen te Genève te hebben gerapporteerd, dat hjj niet zou weten, waarop de gedachte aan een diplomatieke neder laag gebaseerd zou moeten zijn. De minister grinnikte en scheen goedgehumeurd, toen hij dit antwoord gaf en daaruit kon zijn voldoening blijken over de steun, die hij van Eisenhower had gekregen. Een steun, die vorige week twijfelachtig leek, toen de president zich voorstander betoonde van een compromis voor Indo-China en daarmee inging tegen de krachtige politiek van Dulles. „De beste minister van Buitenland se Zaken, die ik mij kan herinneren" noemde de president hem gisteren. Eisenhower legde er de nadruk op, dat Dulles met zijn plannen voor een veiligheidspact in Z.O.-Azië in feite niets nieuws had aangekondigd. Dit voorstel, aldus Eisenhower, is niets anders dan een bevestiging van de beginselen zoals zij zijn vastgelegd in de Vandenberg-resolutie (in 1948 door de Amerikaanse Senaat aange nomen), waarin wordt gezegd, dat de V.S. geloven „in het verzekeren van de vrede en de integriteit van naties door middel van collectieve actief. In overeenstemming daarmee waren o.m. het NATO-pact en een hele serie van verdragen in de Pacific tot stand gekomen, die alle dit gemeen hebben, dat zij de veiligheid van de betrok ken naties willen garanderen en in genen dele bedoeld zijn om oorlog te ontketenen, aldus de president. Juin blijft bij Navo Maarschalk Alphonse Juin zal zijn post als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de cen- traal-Europese sector behouden. Vorige maand werd Juin door de Franse regering als inspecteur-ge neraal van het Franse leger ontsla gen wegens een rede, waarin hij cri- tiek leverde op het Europese leger. De Noordatlantisohe Raad heeft nu een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat deze Raad een re solutie heeft aangenomen, waarin de openbare uitlatingen van de maarschalk over de EDG worden veroordeeld. „Deze resolutie werd aan maar schalk Juin toegezonden en later ge publiceerd," aldus de bekendmaking „Maarschalk Juin, die de resolutie van de Raad ontvangen heeft, is op zijn post gebleven. Dit betekent, dat hij hierna niets meer zal doen dat, indruist tegen de politiek of de wil van de NATO. De Raad beschouwt het incident daarom als gesloten", De mijnramp in Italië Nederlands protest De Nederlandse regering heeft zich tot de Indonesische regering gericht met een nota, waarin wordt verzocht om opheffing van de belemmeringen inzake het zingen van het Wilhelmus in Indonesië. In de nota, die gisteren door de Nederlandse Hoge Commissaris te DjakartaTs overhandigd, geeft de Ne derlandse regering er blijk van, dat zij zeer onaangenaam is getroffen door het verbod, om op Koninginne dag het Nederlandse volkslied te zin gen welk verbod door de Indonesi sche autoriteiten te Bogor (het vroe gere Buitenzorg) is opgelegd aan de Nederlandse gemeenschap aldaar. Dit verbod, dat afwijkt van de voorschriften welke de Indonesische regering ter kemlis van de Neder landse heeft gebracht, is in strijd met de internationale gebruiken. De aldus toegepaste discriminatie noemt de Nederlandse regering niet aan vaardbaar. De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, prof. Hazairin, heeft verklaard, dat de dienst voor regeling van aangelegenheden van De hoop, dat de In een mijn te Grosseto ingesloten mijnwerkers kunnen worden gered, is Woensdag ochtend opgegeven. Hiermede is het aantal slachtoffers van de ontplof fing tot 42 gestegen. Er zijn thans 22 lijken geborgen. Voor Moeder een doosje ZAKDOEKJES van PRONONCE BREESTR. 65 - GEVERSSTR. 41 (Advertentie) Opstand in Paraguay Volgens uit de Paraguese hoofd stad Asuncion ontvangen berichten is gisteren een divisie cavalerie in opstand gekomen. Andere troepen en de politie zou den zich echter achter de regering hebben geplaatst en er in geslaagd zijn de revolte te onderdrukken. Bij een botsing werd de comman dant van de politie, Roberto Petit, gedood en zijn onderchef gewond. Het kabinet is in spoedzitting bij eengekomen. De telefoonverbindin gen met het buitenland zijn verbro ken. De huidige rechtse regering kwam in Januari 1949 na een bloedeloze revolutie van vier dagen aan de macht. Het was de zevende revolu tie in veertien maanden tijds. Sindsdien heeft de huidige presi dent, dr. Federico Chavez, het land een ongewoon lange periode van rust bezorgd. buitenlandse ingezetenen op 26 Mei van het vorig jaar ten aanzien van het zingen van het Wilhelmus een instructie heeft uitgevaardigd voor de hoofden van de gewestelijke bestu ren. De instructie werd uitgevaardigd wegens het zingen van het Wilhel mus tijdens de dodenherdenking op 4 Mei van dat jaar op de Nederland se erevelden in Indonesië. In de in- ;tructie wordt o.a. overwogen, dat het Wilhelmus slechts gezongen mag worden op nationale feestdagen en op officiële plaatsen, zoals in de wo ningen van de Nederlandse Hoge Commissaris en de commissarissen. De uitvaardiging van de instructie is geschied zonder medeweten van de minister van binnenlandse zaken, of van de secretaris-generaal, „het geen", zo zei prof. Hazairin, „zeer wordt betreurd". Prof. Hazairin legde er de nadruk op, dat de instructie slechts betrek king heeft op de dodenherdenking en niet bedoeld is als algemene maat regel inzake het Wilhelmus als volks lied. De regeling is sterk afhankelijk van plaats en tijd en kan niet wor den gegeneraliseerd, aldus de minis ter, die eraan toevoegde, dat hij de geest van de regeling kon beseffen. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat het zingen van het Wilhelmus op be paalde plaatsen moeilijkheden van de zijde van de bevolking kan ver oorzaken. Daarom meende prof. Ha zairin, dat het tactisch ware, dat aan het ten gehore brengen van het Wil helmus geen volledige vrijheid wordt gegeven en dat deze kwestie eerst met het plaatselijke bestuur wordt opgenomen. De minister zei tenslotte, dat hij nog niet op de hoogte is van de over wegingen van de resident van Bogor, die hebben geleid tot het verbod om het Nederlandse volkslied te zingen. LAWINES IN DE DOLOMIETEN. In het dal van Fassa ,ten Noor den van Campestrina in de Dolomie ten, zijn 2.500 personen van de bui tenwereld afgesloten als gevolg van sneeuwstortingen, waardoor de hoofdverbindingsweg is versperd en een brug vernield. Alle verbindingen met het dal zijn afgesneden. De werkzaamheden van reddings ploegen, die trachten het dal te be reiken, worden belemmerd door-het slechte weer en de dreiging van nieu we lawines. Genève schijnt gisteren ook een snipperdag genomen te hebben, want er werd geen enkele formele zitting gehouden. Informeel is er echter wel geconfereerd. Het wachten was tot dusver op de aankomst van de delegatie der Indo- Chinese regeringen. Die van de Viet- minh is reeds Dinsdag aangekomen en drie Vietnamese ministers zijn van daag gearriveerd. De leiders van de delegaties van Cambodga en Laos vertrekken per vliegtuig uit Saigon en kunnen wel licht niet aanwezig zijn op de eer ste officiële vergadering over Indo- China. Ook de vertegenwoordiger van Laos in Parijs, prins Khammao, is in Genève gearriveerd. Als men er nu nog in slaagt om de kwestie van het voorzitterschap op te lossen, kan de bespreking over Indo-China morgen officieel begin nen. Een oude pastoor uit Oberteisen- dorf in Opper-Beieren is tot twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van vijfhon derd mark veroordeeld, omdat hij rijn eigen kerk had opgeblazen. De pastoor had vooraf de heilige voor werpen uit de kerk in veiligheid ge bracht. De kerk die op de monumenten lijst stond, was reeds lange tijd te klein voor de gemeente. Drie plan nen voor de bouw van een nieuwe kerk waren verworpen op grond van de ouderdom van de oude kerk, die in een bijzondere Beierse Gothische stijl was gebouwd en een kostbaar koor had. De pastoor, die door de koster en de bevolking was geholpen, zei voor de rechtbank: „Ik besloot als pries- Zó vecht men in Dien Bien Phoe De strijd om Dien Bien Phoe gaat met zeer grote verliezen aan manschap pen en materiaal aan beide zijden gepaard. Nog houden de Fransen stand, ter de wetten van de staat te over- doch bij elke aanval van de rebellen moet grond worden prijsgegeven: treden en de belangen voor de ziels zorg voorrang te verlenen". De koster werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf en driehonderd mark boe te. Bezoek aan Gibraltar De Spaanse regering heeft de uni versiteiten opdracht gegeven elke de monstratie van studenten tegen het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar te voorkomen, aldus werd Donderdag van betrouwbare zijde te Madrid vernomen. De Britse koningin zal Gibraltar Maandag a.s. bezoeken. Officieren van de Britse veilig heidsdienst te Gibraltar hebben de 12.000 Spanjaarden, die dagelijks de grens passeren om in Gibraltar te werken, aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. De visa van Falangisten (aanhan gers van Franco) en personen, die verdacht worden van lidmaatschap van communistische groepen, zijn in getrokken. DE NIEUWE BURGEMEESTER BEZOCHT ALKEMADE Hedenmorgen heeft burgemeester E. J. M. Kolfschoten een bezoek gebracht aan zijn nieuwe gemeente. Op de foto de burgemeester (zittend), de gemeentesecretaris, de heer W. A. van Harteveld, loco-burgemeester C. van der Meer en wethouder H. P. van der Poel. Boven: twee soldaten dekken zich voor het granaatvuur van de Vietmlnh. Onder: Zorgvuldig wordt de omgeving verkend. Aanstonds zal men de aan val openen, om te trachteiT een verloren gegaah gedeelte van de 'vesting to heroveren. ECHTGENOTE VAN KROONPRINS WILHELM OVERLEDEN Kroonprinses Caecilie van Pruisen de echtgenote van de in 1951 gestor ven kroonprins Wilhelm van Duits land, is vanochtend te Bad Kissin gen in de ouderdom van 67 jaar aan de gevolgen van een hersenbloeding overleden. Caecilie Auguste Marie, hertogin van MecklenburgSchwerin, werd op 20 September 1886 geboren als dochter van groothertog Friedrich Franz n van MecklenburgSchwe rin en diens echtgenote, de Russische grootvorstin Anastasia Michaelowna. Op 6 Juni 1905 trad zij in het hu welijk met de Duitse kroonprins, de oudste zoon van de laatste Duitse keizer, Wilhelm H. Koningin Juliana morgen ere'timmerman in Londen Morgen, Vrijdag, zal Koningin Ju liana in Londen aanwezig zijn om het ere-lidmaatschap van het 6 eeuwen oude timmerlied en-gilde in ontvangst te nemen. Reeds enkele da gen wordt hard gewerkt om de ver trekken van de Wevershal in Throg- mortonstreet in gereedheid te bren gen. Het gebouw van de timmerlieden is tijdens de oorlog verwoest en zij genieten thans gastvrijheid bij de wevers, die in vroeger tijden eens een tijdlang onderdak hebben gevon den bij de timmerlieden, toen hun gebouw door brand verwoest was. Nieuwe voorraad voor Dien Bien Phoe Toestellen van de Amerikaanse luchtmacht van het type C 124 „Glo- bemaster" zijn gisteren opgestegen van een vliegveld in Zuid-Frankrijk met aan boord Franse militairen, die zij naar het strijdtoneel in Indo-Chi- zullen overbrengen. Hiermede werd de tweede phase van de ope ratie „Luchtbrug" ingezet. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Wiesbaden deelde mede, dat een niet nader ge noemd aantal toestellen van het gro te, twee verdiepingen tellende type „Globemaster" van het vliegveld Is- tres le Tube bij Marseille is opgeste gen met aan boerd „legerpersoneel van de Franse unie". Over het aan tal en samenstelling der militairen werden geen verdere bijzonderheden bekendgemaakt. De eerste groep, 800 Franse para chutisten, vertrok op 20 April van het vliegveld Orly bij Parijs en uit Noord-Afrika naar Indo-China, waar zij volgens de berichten reeds inge zet zijn in de strijd om Dien Bien Phoe. Hedenmorgen te ruim 10 uur ont ving Koningin Juliana prof. dr. En- gelbrecht uit Zuid-Afrika, die haar ,en kostbare Afrikaanse bijbel aan bood. Het boekwerk is in Den Haag gebonden en van een gecalligrafeer- de opdracht voorzien. Prof. Engel- brecht, wiens vader en twee broers sneuvelden tijdens de Boerenoorlog, heeft speciale banden met Nederland, daar hij hier studeerde en een Utrechtse dame als vrouw mee naar Afrika nam. De afstand OrlyIndo-China is 13.600 km. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht zeide, dat ook de ze „Globemasters" niet over Indisch of Birmees gebied zullen vliegen. Zij zullen landen buiten gevechts- gebied in Indo-China en na hun la ding te hebben afgeleverd terugke ren naar hun thuisbasis te Washing ton. Een Amerikaanse woordvoerder zeide, dat de „luchtbrug in overeen stemming is met de huidige Ameri kaanse politiek en het bestaande pro gramma voor militairet hulp". Naar uit militaire kringen te Parijs wordt vernojnen, werden ongeveer acht honderd man valschermtroepen door de Amerikaanse globemasters naar Indo-China vervoerd. Verscheidene transportvliegtuigen hebben gisteren, gebruik makend van een laag wolkendek, vrijwilligers en voorraden boven Dien Bien Phoe uit geworpen. Als gevolg van zware regenval werd er nagenoeg niet gevochten. Dien Bien Phoe is één grote mod derpoel. Genoeg heldenmoed. De Frankforter „Abendpost" spreekt als haar oordeel uit, dat het garnizoen van Dien Bien Phoe wel „genoeg heldenmoed getoond heeft" en dat de Franse regering toestem ming tot overgave dient te geven om een tweede Stalingrad-slachting" te voorkomen. „De geest van strijden tot het laatste, ingegeven door een verlangen naar vergroting van pres tige, is militaire waanzin", aldus het blad, dat hieraan toevoegt: „Wij bren gen eer aan de helfdhaftige man nen van Dien Bien Phoe, maar niet zonder een gevoel van wrok, want onder hen, die vallen, zijn de zonen van Duitse moeders (leden van het Vreemdelingenlyegioen) (Geldig van Donderdagavond tot j Vrijdagavond. Opgemaakt te i 10 uur). KOUD WEER. Koud weer met wisselende be- wolking en enkele buien. Over- j wegend krachtige Westelijke j wind. 5 Mei: zon op 5.94 en onder 20.10; maan op 6.27 en onder uur. Het weer in Europa STOCKHOLM lichtbew. 10 C. OSLO regen 3 KOPENHAGEN onbewolkt 12 AMSTERDAM regen 12 LONDEN onbewolkt 11 99 LUXEMBURG zwaar bew. 13 PARIJS regen 14 BORDEAUX motregen 14 GRENOBLE onbewolkt 12 NICE licht bew. 18 GENEVE licht bew. 13 ZURICH zwaar bew. 13 LOCARNO licht bew. 20 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFURT licht bew. 17 MUNCHEN regen 11 m ROME geheel bew. 17 AJACCIO zwaar bew. 16 MALLORCA licht bew. 19 Korreltje De al te dienstvaardige brengt de gene in het nauw, die hij dwaselijk met zijn attenties achtervolgt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1