Ontroerende dodenherdenking in de Stadsgehoorzaal Oelftse studenten schonken nieuw leven aan een Middeleeuwse devotie Drankmisbruik maakte eind aan met moeite bevochten loopbaan Klokken weer in de Academie-toren WOENSDAG 5 MEI 1954 wwiuoc COlTïvr rWEiy)F BI AD - PAGINA 1 Alleszeggende stilte Mozaiek van bloemen aan voet van het kruis OET IS GOED, dat er een vierde Mei bestaat. Op een moment, dat een zaal mensen in bijna angstig zwijgen naar de stilte luistert, beseft men dit pas goed. Men denkt: „Zo stil was het ook splinters van seconden lang toen een vaderlander werd gefusilleerd". Zo stil werd het, nadat hij als door slaap overmand in het zand was gevallen. Er bestaat bijna geen schonere wijze om de gevallenen te herdenken dan door stilte, omdat de tijdeloze rust de aard van hun offer het dichtst bena dert. Stille mensen, die zich twee minuten lang bezinnen op het grootste! offer dat anderen hun geschonken hebben. Stille voeten die langs een kruis gaan, welks voeten door bloemen bedolven wordt. Toen te acht uur gister avond de Bourdon te luiden ophield, weefde de stilte zich als een web over de stad. De verkeersstroom stolde in de straten. Slechts het geruis van het dundoek, dat halfstok aan de gevels van de gehele stad hing, was hoorbaar. In de Stadsgehoorzaal was op dat moment een grote menigte bijeen. Nog kort geleden was in de zaal het door allen gezongen Wilhelmus ver klonken, Kon het zwijgen beter ge volgd worden dan door een vertrou wen op God in de regels: „Mijn schilt ende betrouwen sijt gij o God mijn Heer? Samen ook zong men het „Wilt heden nu treden" en „Bede voor het Vaderland". Het Ned. Madrigaalkoor o.Lv. Willem Mizée zong ontroerend in eenvoud „O Gross Lieb'„Dein Will' Gescheh", „Herr Gott" en „Durch dein Gefangnis" uit de Johan nes Passion van J. S. Bach in samen werking met het Toonkunstorkest o.l.v. Henk Geirnaert. Het koor zong a-capella „Caligaverunt" van F. L. da Vittoria. Het Toonorkest speelde op smette loze wijze een Andante voor Violon cel en orkest van Boccherini en een „Air" van G. F. Handel. Rector H. Sondaal betrad het spreekgestoelte en zeide onder meer: „In ieders geheugen moet een hei ligdom zijn, waarin de doden een leven leiden. De manier, waarop wij de gevallenen herdenken moet de schoonste en karaktervolste zijn. Ieder dorp heeft wel zijn dode, iedere stad wel zijn gedenkteken, waarin de mensen, die met wegcijfering van eigen leven onze bevrijding hebben mogelijk gemaakt, worden geëerd. Bij velen zullen namen op de lippen ko men, in stilte zal die naam worden gezegd en herzegd." Rector Sondaal bracht het optreden van de illegale pers in herinnering. „Duizenden hebben htm leven ge waagd om met die berichtgeving ons moet in te spreken. Hij memoreerde één blad, die honderd medewerkers verloor. „Hierachter staat een onuit sprekelijke tragedie". „Tijd heelt alle wonden, wordt gezegd, maar de nabe staanden denken daar anders over: het litteken blijft schrijnen." Rector Sondaal citeerde de woor den van een in 1942 gefusilleerde: ons bedreigt een andere dood dan het lood: de onverschilligheid. „En inder daad met krijgt wel eens de indruk, dat we bijna alles al weer vergeten zijn. Eigen kommer en welzijn gaan weer parten spelen, maar het leven moet door een bredere horizon omvat worden dan het eigen welzijn. De horizon van hen, die vielen was wijd en omvatte alle Nederlanders. Laten wij bij verbittering of bij dreigende onverschilligheid het oog op het kruis richten. Het kruis is het symbool van de herdenking in het brede, alles om vattende gebaar. Hij, Die hing aan het kruis, vroeg ook niet om waardering, maar gaf zich geheel tot ons heil Het kruis is de vertolking van de ge voelens van hen, die vielen in de strijd." Ds. H. C. Touw merkte in zijn her denkingsrede op, dat de vierde Mei in tegenstelling tot de vijfde boven iedere discussie verheven is, omdat het over de doden gaat. De doden neemt niemand ons af. De do den spreken vanavond. Het zal ons moeite kosten, dat, wat zij zeggen, in ons te laten doordringen. De doden roepen ons 'op tot een nieuwe dank baarheid, dat deze Meimaand ons op nieuw in vrijheid geschonken wordt. We beklagen ons al weer zo gemak kelijk om grote problemen. Wat be tekenen deze vergeleken bij de razzia's, de concentratiekampen, de terreur die Nederland heeft moeten doorleven. Zij spreken van 'n nieuwe dankbaarheid, omdat wij weer als een bevrijd volk op een vrije straat mogen lopen en een vrije pers kun nen lezen. Na de herdenking verzamelden allen zich aan de Morsweg. Alle ge ledingen van het Leidse leven waren vertegenwoordigd. Intussen had zich vóór het kruis een erewacht opge steld. Twee oud-B.S.-ers met de hand aan de stengun, twee soldaten van de marine en twee van de landmacht. De soldaten waren in veldtenue met geweer en bajonet. Bijna één uur lang gingen zwij gende rijen langs het kruis. Bloemen kransen en bouquetten vormden te samen een kleurig mozaiek aan de voet van het kruis. Dit jaar geschiedde deze hulde voor de laatste maal vóór dit sobere, maar veelzeggende monument. Volgend jaar zal een monument van blijvend karakter de plaats van het kruis in nemen. Nationale herdenking oorlogs^entoonstelling In de Ridderzaal te 's-Gravenhage j Jn het stedölijk museUm „Het is gistermiddag ter gelegenheid van Prinsenhof" te Delft is gisteren een de nationale herdenking onder aus- tentoonstelling geopend, die tot en picien van de „Commissie Nationale met Zondag duurt en als titel draagt Herdenking wederom een bijeen-1 >Van bezetting tot bevrijding". De komstt gehouden, gewijd aan de na-1 verzameling van foto's en affiches, gedachtenis van hen, die voor de waaruit deze expositie bestaat, roept zaak der vrijheid gedurende de twee de wereldoorlog zijn gevallen. Met paarse en witte bloemen, teer groen en palmen was een stemmige versiering aangebracht. H.M. de Koningin had zich doen vertegenwoordigen door haar cere moniemeester, jhr. D. G. de Graeff. In het midden van de zaal hadden een aantal ministers, leden van de Raad van Staten en de vertegen woordigers van de Nederlandse An tillen en Suriname hun zetels. zowel bittere als dankbare herinne ringen op aan de donkere periode, die ons land in de jaren 1940 tot 1945 doormaakte. Het grootste deel vna de collectie werd beschikbaar gesteld door het Delfts gemeente- orchief en het rijksbureau voor oor logsdocumentatie te Amsterdam. STILLE TOCHT in VUGHT. Velen zijn gisteren naar Vught ge gaan om er de nagedachtenis te hui- De plechtigheid werd verder bij- digen van hen, die m het beruchte gewoond door een groot aantal leden voormalige concentratiekamp het le- van het corps diplomatique, leden I van hebben gelaten. Om drie uur van het Internationaal Gerechtshof,gistermiddag trok een lange stoet leden dier volksvertegenwoordiging, van nabestaanden, autoriteiten en en tal van andere burgerlijke en mi-1 burgers van de „hut" dor de bos- litaire autoriteiten, zomede door vele sen> naar de fusilladeplaats. Daar is nabestaanden van gevallenen. indertijd een eenvoudig houten kruis De voorzitter van de Eerste Ka- opgericht, dat daar op verzoek van mer, mr. J. A. Jonkman, sprak deKoningin Wilhelmma is gehand- Jubileum in MariajaarTmIi idere organisaties hebben een bede- De kern van Delft, die zozeer af- tocht naar Delft op hun programma steekt bij zijn vooruitstrevende stads- staan. Rond Delft, de grote Maria- delen buiten de wallen, dit onge- stad uit de Middeleeuwen, groeit schonden stukje Middeleeuwen, dat weer een warme devotie tot de Moe- nog bijna uitsluitend gezocht wordt I der Gods en zij, die iets meer van om zijn verstilde rust en schoonheid, deze Mariaverering willen weten, of draagt nog 't stempel van een roem-1 die een bedevaart willen bespreken, rijk, bedrijvig verleden en wanneer I zullen een dankbaar gehoor vinden men 7, 8 eeuwen in de historie terug- bij het „Bedevaartscomité Maria van openingsrede uit. Vervolgens deden zich horen het Christelijk Haags Knapenkoor, on der leiding van Marius Borstlap en Giovanni Boyer, begeleid door Jean Antonietti, die daarna nog als solist optrad. De heer J. Tal, voorzitter van het opperrabbinaat voor Nederland hield een rede, waarin hij de betekenis en de waarde van het gedenken besprak. Nadat het knapenkoor andermaal enige liederen had gezongen werd de j bijeenkomst besloten met het geza menlijk gezongen Wilhelmus. Dodenherdenking Meer belangstelling dan ooit in O verveen Aan de stille tocht naar de erebe graafplaats in Overveen hebben dit jaar ongeveer 1500 mensen deelge nomen, een aantal dat groter is ge weest dan ooit tevoren. Om precies acht uur had het einde van de stoet de dodenakker bereikt en werden de twee minuten stilte aangekondigd en afgeblazen door een padvinder. Voor het eerst werd van deze stil le tocht een radio-uitzending gege ven. Dr. L. de Jong van het rijksin stituut voor oorlogsdocumentatie sprak aan het graf van de op 39-ja rige leeftijd in 1945 omgekomen Wal raven van Hall, een der leiders van het Nationaal Steunfonds. Deze uit zending werd omlijst door zang van het Doopsgezind zangkoor onder lei ding van de heer H. de Jong. Voor de aanvang van de stille tocht werd de jaarlijkse herdenkingsbij eenkomst gehouden voor de nabe staanden der gevallenen en de inwo ners van Bloemendaal. Hier waren ongeveer 500 belangstellenden aan wezig, die luisterden naar een toe spraak van pater C. Bayer O.F.M. Deze richtte zijn korte toespraak op de angst die ons bedreigt, een angst voor de. wereld, het leven, het be staan en de maatschappij. Hij noem de het een grote liefde dat iemand zijn leven geeft voor zijn vrienden in de verzetsstrijd. Daarna sprak dr. Ch. de Beus, Her vormd predikant te Overveen, die zich afvroeg of wij thans haafd. De s.toet werd voorafgegaan 'door het muziekcorps van het depot genietroepen. Op de gedenkplaats werd niet ge sproken. Loco-burgemeeester Walter legde een krans namens de gemeente Vught Hij werd gevolgd door vele anderen. Nadat de „last post" was ge blazen, nam men enkele minuten stilte in acht. Een koor zong „Wilt heden nu treden" en het Wilhelmus. Met een défilé langs het monument werd de plechtigheid in Vught beslo- Evenals vorige jaren roept het Co- mité 28 R.I. alle oud-28 R.I.-ers op zich op 10 Mei a.s. in Dordrecht te verenigen om daar gezamenlijk de gesneuvelden van het Regiment te berdenken. Juist in deze tijd, nu de vrede en veiligheid op vele plaatsen in de we reld bedreigd worden, is het goed, dat de regimentsmakkers bijeen ko men om de Meidagen 1940, toen de zelfde idealen op het spel stonden, weer even duidelijk in de herinne ring te brengen. 10.30 uur: Samenkomst in de Ben- thienkazerne te Dordrecht; 11.3013 uur: Gemeenschappelijke koffiemaaltijd en een korte vergade ring; 13.15 uur: Per bus naar de Be- stapt, vindt men deze pittoreske stad als centrum van handel en oud-Hol landse activiteit. Tot ver in het bui tenland werd er rond 1200 met deze stad handel gedreven, doch niet slechts daarom was Delft wijd en zijd bekend. In de warme Middel eeuwen was Delft de Mariastad van Holland en voordat Amsterdam zijn „Stille Omgang" kende, werd in Delft reeds de ..Delff Ommeganck" gehouden, waarbij het genadebeeld „Maria van Jesse" in triomph rond gedragen werd. De geschiedenis van de devotie verschuilt zich in de vaagheid van vergane eeuwen, doch vaststaat, dat een opzienbarende genezing op een Junizondag in 1327 de oorzaak tot het jaarlijkse huldebetoon werd. De ver volgelingen maakten aan deze Delfse devotie een einde en het is welhaast symbolisch, dat de groep mensen, die Delft door de T. H. tot een centrum van moderne vooruitgang hebben helpen maken, in 1929 deze Maria- devotie weer tot nieuw leven brach ten. De R.KL Studentenver. „St. Vir- gilius" heeft in dat jaar op de eerste Zondag na het feest van St. Odul- phus (17 Juni) in de vroege morgen uren weer voor het eerst sinds eeuv/en de Delfse Ommegang gelo pen en sinds dat jaar is de oude de votie nieuw leven ingeblazen. Deze hernieuwde Mariadevotie viel dan Jesse', Burgwal 20, Delft. Onderscheiding voor Lt. kolonel Christan Bij K. B. is toegekend de bronzen Leeuw aan de luitenant-kolonel van de Generale Staf G. H. Christan, oud-commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties. Overste Christan heeft zich door het bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in de strijd te genover de vijand onderscheiden door als commandant door nauwge zette plichtsbetrachting en heldhaf tig optreden in gevechten met de vijand, waardoor hij een ieder, die onder hem diende, inspireerde. In het bijzonder onderscheidde hy zich door op 18 Februari 1952 per soonlijk in te grijpen, toen een tegen „Star Hill" door B-compagnie van het detachement ingezette aanval dreigde te mislukken. Nadat van het linker voorpeloton van de compagnie de pelotonscom mandant en diens opvolger buiten gevecht waren gesteld, nam hjj de leiding van het peloton over voerde met het pistool in de hand, niet let tend op eigen lijfsbehoud, de man- ook wel in bijzonder vruchtbare aar- schappen aan en ging tot de storm de, toen de bekende socioloog, Franciscaan Cassianus Hentzen, pas toor werd te Delft. Tien jaar na de eerste Ommegang werd naast de St. Jozefskerk aan de Burgwal een ka pel voor Maria van Jesse gesticht en deze kapel is in de laatste jaren steeds meer door pelgrims als doel van hun bedevaart gekozen. In dit Mariajaar viert deze devotie het zilveren feest van haar hernieu wing en pastoor Hentzen die, ge hele in stijl, zijn kerk tot een tref punt der eeuwen heeft gemaakt, waar de laatste snufjes van de mo- graafplaats te Dubbeldam, waar de derne techniek de kunst van vervlo- Herdenking zal plaatsvinden, gevolgd 1 gen eeuwen ontmoeten heeft met door een défilé langs de graven; I een comité prominente Nederlanders Koorzang. waarin o.m. zitting hebben minis- Daarna bezoek per bus aan de ter Witte, verschillende hoogleraren kwartieren van Mei 1940. en de geestelijkheid van Delft be- Om 17.00 uur een Gemeenschap- 1 sloten dit zilveren feest grote luister pelijke Snertmaaltijd. bij de zetten. Grote groepen zullen Aanmelding bij het secretariaat van'dit jaar ter bedevaart naar Delft het Comité 28 R.I., Spiraestraat 31, trekken, de gidsenbeweging van 's-Gravenhage. Zuid-Holland zal op Hemelvaartsdag Tragische rechtzitting oorlogsinvaliden defileerden voor prins bernhard. Ongeveer 140 oorlogsinvaliden uit België, Luxemburg en Frankrijk, die op het ogenblik in ons land vertoe-, ven, hebben gistermiddag in auto's gedefileerd voor Prins Bernhard. Te voren waren de besturen van de Bel gische, Luxemburgse, Franse en Ne derlandse stichtingen voor oorlogs gewonden door Prins Bernhard op het paleis Soestdijk ontvangen. Daarna volgde het défilé in ruim 40 wagens. Het geheel duurde onge veer een half uur. jaar nog wel weten wat er toen is gebeurd; dat vijf millioen Joden wer den vermoord, dat niet minder dan 2 millioen kinderen werden omge bracht. prinses wilhelmina eerde de gevallenen te apeldoorn. Tijdens de herdenkingsplechtig heid die na de stille tocht in Apel doorn werd gehouden, heeft prin ses Wilhelmina de gevallenen uit de laatste wereldoorlog herdacht met het leggen van een krans aan de voet van het monument in de Loo- laan. Na de prinses volgden de bur gemeester van Apeldoorn, de garni zoenscommandant en vele deelne mers aan de stille tocht. De Plech tigheid werd besloten met het Wil helmus. Voor de Rotterdamse rechtbank negen diende gisteren een bijzonder tra gische zaak, waarbij een 40-jarige die door hard werken van gasfitter opgeklommen was tot directeur van gemeentewerken te Oudewater, be schuldigd werd van frauduleuse han delingen. De officier van justitie was met het lot van de man begaan: ,Het is jammer, dat aan deze mooie carrière op deze wijze een einde gekomen is". De oorzaak van deze misstap moet gezocht worden in drankmisbruik. De man was kennelijk tegen de las ten, die de hoge functie met zich meevoert, niet opgewassen en had zyn toevlucht in de drank gezocht. Verdachte, die met een blanco strafregister voor de rechter ver scheen, had zich een partijtje oud metaal toegeëigend en had voorts twee privéreisjes bedragende 76 en 130, door de gemeente laten betalen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek. De verdediger zette uiteen, dat de spanning zijn cliënt te groot was ge weest en dat de verduistering en op lichting in een roes zouden zijn ge schied. Hij verzocht de rechtbank zijn cliënt, die reeds 5 maanden in voorarrest vertoeft, in vrijheid te willen stellen. De rechtbank kon dit verzoek niet inwilligen en bepaalde de uitspraak op 18 Mei. NA LEIDEN KOMT DELFT. Bij de Nederlandse spoorwegen wordt thans aan de spoorwegplannen voor Delft gewerkt. Het gemeentebe stuur verwacht dat het zeer binnen kort de definitieve plannen zal voor gelegd krijgen. Zoals bekend ligt het in de bedoe ling de spoorbaan door Delft om hoog te brengen en vier onderdoor- fangen te maken. Bovendien is het e bedoeling Delft een nieuw sta tion te geven. aanval over. Na een snel uitgevoerde consolidatie beëindigde hij verder de actie met een minimum aan verlie zen. Bloemendaalse agent voor gerechtshof Weer vier maanden geëist Een onbeduidende verkeersover treding van een student uit Sant poort, die twee jaar geleden Op een avond in Juni om kwart over elf met zfjn meisje op de fiets aan de ver keerde kant een verkeersheuvel pas seerde (waarvoor hy later 3 moest betalen) heeft er toe geleid, dat een Haarlems agent van politie discipli nair gestraft is, en dat de verbalisant, een agent van politie uit Bloemen daal, door de Haarlemse rechtbank wegens mishandeling en meineed tot vier maanden is veroordeeld. Gisteren heeft deze laatste agent, die van dit vonnis in hoger beroep is gegaan, voor het Amsterdams ge rechtshof terechtgestaan. Hij zelf hield vol, dat de student oó de bewuste avond verzet had ge pleegd, doch de procureur-generaal, mr. J. F. Hoef f elm an, was het daar niet mee eens. Hij requireerde op nieuw 4 maanden tegen de agent. Diens raadsman, mr. W. van Gelier, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Tijdens de zitting van gisteren uitte de president, mr. W. C. Vos, scher pe woorden van afkeuring over de agent, omdat deze de student met de gummistok slagen had toege.liend, hoewel hij zelf er later van afzag proces-verbaal wegens wederspan- nigheid op te maken, aangezien hij het verzet te gering achtte. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter nadere verho ging van pensioenen met een toeslag. De regering heeft daarbij mede overwogen, dat het gelet op het feit, dat degenen, die zelf voor hun oude dag hadden gezorgd, deze ver zorging als gevolg van de waarde daling van het geld veelal in reële betekenis hebben zien verminderen niet juist zou zijn de gewezen over- heids- en semi-overheidsdienaren in een uitzonderingspositie te brengen door voor hen de waardedaling van het geld in al te grote mate te com penseren. De regering heeft er naar gestreefd te komen tot gemiddelde verhogings. percentages, die wel verschil ien naar gelang van het jaar, waa-rin het ont slag of het overlijden heeft piaats ^e- had, doch die in beginsel gelijk zijn voor de verschillende, hiervoor ge noemde groepen. De regering heeft de percentagereeksen op een zodanige hoogte gesteld, dat zij geen ruimte meer laten voor en afzonderlijke huurtoeslag op de aanpassingstoeslag. De aanpassingspercentages zijn echter zodanig berekend, dat overschrijding zich slechts in een betrekkei yk ge ring aantal gevallen zal kunnen voor doen. Ten slotte zij medegedeeld, dat de aan dit voorstel verbonden kosten, welke, daar het een gesloten, steeds kleiner wordende groep betreft, ieder jaar geringer worden, voor het jaar 1954 kunnen worden geraamd op on geveer 19.000.000 (Pensioenwet 192'' ongeveer 12.175.000. Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 ongeveer 3.150.000, militaire pen sioenwetten ongeveer /3.675.000). H. MIS VOOR HONGAREN Zondag 9 Mei zal in de kapel van het klooster „Mater Dei" (ingang: Dr. Cuyperstraat 4) te Den Haag - 4 des middags om 12 uur een H. Mis Nu de restauratie van de Academietoren aan het Rapenburg te Leiden bijna is voltooid en de toren sterk genoe? voor de Hongaren worden opgedra- is om het gewicht van twee klokken van 600 en 800 kilo tedragen, is gistermiddag als eerste de grote luiklok gen. Celebrant is hun zielzorger na- „Libertas" omhoog gehesen. Hedenmorgen volgde het klokje „Schientia". In de klokken zijn enige stukjes van ter dr. G. Mihalyi, die in het Hon de door de Duitsers geroofde oude klokken meegegoten. Foto's N. v. d. Horst, gaars zal preken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5