DE TAMTAMKLOPPER Coöp. Boerenleenbank (Eindhoven) klaagt over de belastingdruk Bijzetting van stoffelijk overschot in nieuw-gebouwd grafkapelletje ,Schakels tussen tuin en tafel" Uitreiking van de corsoprijzen WOENSDAG 5 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT BERSTE BLAD - PAGINA 3 Nog altijd moet worden geconsta-1 brengt tot uitdrukking de in het al- teerd, dat de landbouwcoöperaties gemeen ruime liquiditeit, waardoor joperal haar bedrijven naar verhouding tot het beschikbare eigen kapitaal met beduidend meer bankcrediet finan cieren dan voor de oorlog het geval was. Evenals bij de familievennoot- schappen ziet men ook bij de land bouwcoöperaties, die eveneens op de aandelenmarkt geen beroep plegen te doen, een tekort aan vorming van risico-dragend kapitaal als gevolg van de zwaar drukkende vennoot schapsbelasting. Met het oog op een onzekere toekomst voor de afzet van landbouwproducten is het een groot bezwaar, dat op de gedane investe ringen fiscaal niet sneller kan wor den afgeschreven. Hierdoor wordt de weerbaarheid van het landbouw coöperatiewezen tegenover een mo gelijke depressie evenals van het bedrijfsleven in het algemeen ver zwakt. Ook staat het achterwege blijven van verdere afschrijvingen dan fiscaal toelaatbaar op de vaste bedrijfsmiddelen in de weg aan het doen van verdere investeringen die voor de rendabiliteit van de bedrij ven nuttig of noodzakelijk kunnen zijn. Aldus het verslag over 1953 van de Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven. De financiële positie der boeren leenbanken is in 1953 aanzienlijk versterkt. De toevertrouwde gelden namen toe met rond 50 millioen, waarvan rond 30 millioen in eigen 1953 gekenmerkt werd. De z.g. liqui diteiten of op korte termijn belegde waarden stegen van 136,6 tot 161,7 millioen. Een zodanige superliquidi teit, zoals die zich bij het handels bankwezen voordeed in de vorm van bij De Nederlandse Bank aangehou den saldi, waarvoor op de geldmarkt geen passende belegging kon worden gevonden, kwam bij de Centrale Bank niet voor. De bedrijfsresultaten van de Cen trale Bank werden ongunstig beïn vloed door de dalende rentestand op de geldmarkt. Het aflopend schat kistpapier kon, voor zover verkrijg baar, slechts tegen beduidend lagere rente worden vernieuwd. Teneinde de boerenleenbanken in staat te stellen een zo stabiel mogelijke ren- tepolitiek te voeren, gaf de Centrale Bank deze rente verlaging niet door. De creditrente-tarieven voor de boe renleenbanken werden niet verlaagd; die door de eigen relaties van de Centrale Bank nauwelijks. Daaren tegen werden wel de debetrente-ta rieven voor de financiering van het landbouwcoöperatiewezen lager ge steld. De rente-inkomsten van de Cen trale Bank staan dan ook ruim 300.000 lager te boek dan het voor afgaande jaar. Ook de provisie-in komsten, die in 1952 door enige bui tengewone ontvangsten voordelig be ïnvloed waren, liggen ongeveer kring werd uitgezet, d.i. voor 60%. 170.000 lager. Hetzelfde geldt voor Dit is voor de boerenleenbankende z.g. andere baten. Met inachtne- een hoog percentage. Per uit. 1952 ming van de afschrijvingen en reser- beliepen de eigen uitzettingen (in i veringen resulteert een winstsaldo effecten cn bij publiekrechtelijke lichamen daaronder begrepen) 30% van de toevertrouwde gelden en per uit. 1953 nagenoeg 33%. Berekent men de overeenkomstige percentages alleen voor de uitstaande credieten en voorschotten, dan komt men voor 1952 op 24% en voor 1953 op 26%. De omzet op de verschillende re keningen, die bij de boerenleenban ken worden gehouden, gaven in 1953 wederom een stijging te zien ten op zichte van 1952. Alleen de inlagen op spaarrekening vertoonden in het tweede kwartaal een daling in ver gelijking met het voorafgaande jaar. Het rekening-courant-verkeer bij de boerenleenbanken nam in 1953 opnieuw in omvang toe. De omzet op lopende rekening beliep in totaal 2,1 milliard tegen 1,9 milliard in 1952, 1,7 milliard in 1951 en 1,3 milliard in 1950. De gemiddelde maandomzet beliep 178,4 (168) millioen, terwijl in de maand Juli de hoogste omzet werd geregistreerd met een bedrag van f 226,4 (189,1) millioen. Het" bedrag dér in 1953 verstrekte voorschotten was met 45,5 (35) millioen nog iets hoger dan het be drag dezer verstrekkingen in 1951, dat voor de voorschotverlening een tópjaar was in de organisatie. Ook de aflossingen op de opgenomen voorschotten gaven een stijging te zien en wel van 14 tot f 19,3 mil lioen. Per saldo stegen de bij de boerenleenbanken opgenomen voor schotten met een bedrag van 26,5 millioen. De balans van de Centrale Bank Huis op afbetaling Voor de gewone man, de man me/ een matig inkomen, zal het in Enge land in de toekomst gemakkelijker worden een huis te kopen, als gevolg van een gisteren bekendgemaakt plan van de regering. Als hij door middel van een van de woningbouwverenigingen een huis wil kopen, zal hij slechts een -zeer gering deel van de kosten direct be hoeven te betalen, en de rest, van negentig tot vijfennegentig procent, zal hij kunnen lenen. Het geleende bedrag mag hij in 25 jaar terugbetalen, met qen rente van 4V2 procent. Het extra-risico zal niet door de woningbouwverenigin gen worden gedragen, maar door de regering en het gemeentebestuur te zamen. De Amerikaanse evangelist dr. Bil ly Graham, die op het ogenblik nog de campagne in Engeland leidt, zal op 22 Juni a.s. in een bijeenkomst te Aonsterdam voorgaan. Dit is meege deeld door dr. R. P. Evans uit Parijs, de organisator van Grahams bezoek aan Europa, op een vergadering var» een dertiental leden van het eertijds ontbonden interkerkelijk comité ter voorberéiding van de evangelisatie campagne in ons land. Op zijn Europese tournée hoopt hij o.m. Stockholm, Dusseldorf, Berlijn en Parijs aan te doen. Met ingang van 1 September is dr. C. L. Walther Boer benoemd tot dirigent van het Radio-Philharmo- nisch Orkest. „Heilig Bruurke" van Megen HET NIEUWE BURGERL. WETBOEK Bij het staatsdrukkerij- en uitge versbedrijf in Den Haag is versche nen het eerste gedeelte van het ont werp voor een nieuw Burgerlijk Wet boek, opgesteld door prof. rar. E. M. Meijers. ingevolge opdracht bij K.B. van 25 April 1947. Het zal in de loop van de volgende week verkrijgbaar worden gesteld. In een inleiding tot de toelichting wordt er op gewezen, dat het ont werp niet streeft naar een geheel nieuwe grondslag voor het Burger lijk Recht en dus niet aanstuurt op een breuk met hét oude recht. Nieuw in dit ontwerp is o.a. dat binnen het terrein van het wetboek is getrokken alle materie, die van burgerrechtelijke aard is, dus de ma terie van het tegenwoordige wet boek, behalve het bewijsrecht, maar met toevoeging van het Wetboek van Koophandel, het verenigingsrecht, de privaatrechtelijke overeenkomsten voor zover z(j thans buiten de wet boeken staan en de rechten op de voortbrengselen van de geest. van 109.713 (71.905). Jubileumtentoonstelling Van 28 September tot en met 6 Oc tober a.s. zal in het Jaarbeursgebouw op het Vredenburg te Utrecht de vijfde nationale beurs voor aardap pelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante artikelen „Schakels tussen tuin en tafel" worden ge houden. Do organisatie van deze beurs be rust bij de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, in samenwerking met de stichting „Schakels tussen tuin en tafel". Voor dit eerste lustrum wordt gro te belangstelling verwacht van de. zijde van industrie, handel en con sument, te meer nu de vijfde mani festatie van „Schakels tussen tuin en tafel" een assortiment zal omvatten, dat alle vorige exposities zowel in kwaliteit als kwantiteit zal overtref fen. Aan de voorlichting met betrek king tot de deelnemende branches, die voor onze export zo belangrijk zijn, zal speciale aandacht worden gewijd. Op deze beurs zullen zowel de in dustrieën voor machines, werktuigen en gereedschappen voor de bodem- bewerking, als de veilingen, de groot handel in aardappelen, groenten en fruit, dë conservenindustrie en detailhandel aanwezig zijn. Een belangrijk deel van de opper vlakte zal voorts worden gereser veerd voor de sector "bloemen en planten. Een employé van een reisbureau in Den Haag, de 24-jarige assistent boekhouder, had in theorie zoveel met reizen naar vele landen te ma ken gehad, dat de lust hem bekroop zelf ook eens op reis te gaan. Hij koos de wintersport in Oostenrijk en later maakte hij nog eens een reis naar Stockholm. Het is thans gebleken, dat hij die reizen maakte door zich op het reis bureau reisbiljetten toe te eigenen en de kas van het reisbureau wat lich ter te maken. Reisbiljetten en kas geld hadden gezamenlijk een waarde van 1450,De helft bestond uit contanten. Hij begon daarmee in December 1953. De jongeman is als verdacht van diefstal aangehouden. Hij heeft bekend en is na afsluiting van het onderzoek heengezonden. GEEN BEGIN VAN ZALIGVERKLARING Tweede Kerstdag 1950 werd broe der Everardus Witte, thans door heel het land en ver daarbuiten bekend als het „heilig Bruurke" van Megèn op het kloosterkerkhof van Megen be graven onder toen reeds ongekende toeloop van volk. Woensdag 12 Mei a.s., des middags 15.00 uur wordt het stoffelijk overschot van het „Bruur ke" met verlof van kerkelijke eri bur gerlijke autoriteiten opgegraven en bijgezet in de daartoe gebouwde graf kapel aan het B. Evcrardusplein te Megen. Alvorens tot de opgraving wordt overgegaan, wordt in de aula van het gymnasium St. Antonius een korte zitting gehouden, waarin degenen, die onmiddellijk bij de opgraving zijn betrokken, de door het kerkelijk recht voorgeschreven eed zullen afleggen. Daarna begeeft de hoogeerw. heer P. Verkuijl, deken van Herpen en verte genwoordiger van het kerkelijk ge zag, zich met zijn notaris, P. dr. Auxentius O.M. Cap., en de daartpe aangezochte getuigen naar het kloos terkerkhof. Behalve de zo juist ge noemde personen, zal bij de opgra ving alleen de kloostercommuniteit aanwezig zijn. Wanneer het stoffelijk overschot is geheven, wordt het -in een nieuwe kist gelegd, welke na voorlopig te zijn gesloten in pro cessie wordt overgebracht naar de auto van het gymnasium, waar de verzegeling van de kist en het onder tekenen van de oorkonde der opgra ving zal plaat§ hebben. Vanuit de aula van het gymnasium wordt ver volgens het stoffelijk overschot, ge flankeerd door de vlaggen van de studenten en onder gelui van klok-1 werkt. ken, overgebracht naar de grafkapel Hierna voerde men dan'de fee ten waar het met een kort ritueel wordt tonele, in een droom van een crème- bijgezet. Na de bijzetting bestaat er 1 blauwe japon en compleet met ster- gelegenheid voor eenieder langs het nieuwe graf van broeder Everardus te defileren en zijn kapel in ogen schouw te nemen. Opgemerkt dient hierbij te wor den, dat de opgraving en bijzetting van het „heilig Bruurke" in geen en kel verband staat met enig voorbe reidend proces tot zyn zaligverkla ring. Een en ander geschiedt uitslui tend om tegemoet te komen aan zijn vele vereerders, die tot nog toe niet tot zijn graf konden worden toegelaten. In het Hillegomse „Treslong" za ten de corso-wagen-bouwcrs en de deelnemers. Dat was Maandagavond en men was niet bij elkaar gekomen, cm een critische beschouwing van de jury te horen die komt later nog! maar om het slot-festijn van het corso mee te maken: de uitreiking der prijzen met de onvermijdelijk daaraan verbonden gelukwensen. Ging het er met de prijsuitreiking tot nu toe altijd tamelijk koel toe een enveloppe met inhoud en bedankt voor de medewerking nu had men een niet van echt te onderscheiden fee gecharterd, om de prijswinnaars de wisselbekers en dc Delfts Blauwe pullen en -borden te overhandigen. Hillegom's burgemeester, jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden open de als erevoorzitter deze avond er dankte de deelnemers, de bouwers, die: bemanningen van wagens, de ju ry, de politie en allen, die aan het slagen van het corso hadden meege retjes en toverstaf. Voor iedere prijs winnaar had zij een toepasselijk woord. De winnaars van de eerste prijs de fa. G. B. de Vroomen uit Sassenheim hadden behalve de eerste prijs, die bestond uit een ba- bybad-van-Delfts-Blauwe-vaas, nog diverse ereprijzen. En toen de fee eindelijk stopte met het uitreiken ad de heer De Vroomen een com plete galanteriewinkel voor zich op het tafeltje staan Enfin, zo ging dat door, totdat de fee uitverkocht was. SLECHTE SPAARMAAND BIJ DE RIJKSPOST. De gewoonte getrouw is April voor de Rijkspostspaarbank geen goede spaarmaand geweest. Ingelegd werd in deze maand nl. ƒ32.9 millioen en terugbetaald 43.2 millioen, zodat er een ontsparing was van 1.3 millioen. In Maart beliepen inleg en terugbe taling resp. 41;2 millioen en 33.3 millioen, resulterende in een inleg- overschot van-ƒ7,9 millioen. tn April van het vorig jaar werd ƒ28.9 mil lioen ingelegd en ƒ32.2 millioen te rugbetaald, zodat er toen f 3.3 mil lioen werd ontspaard. LEIDSE VARIA BH.-CONTACTAVOND WIJK n. Onder grote belangstelling hield Wijk II van de Beschei-ming Burger bevolking een geslaagde contactavond in de Stadsgehoorzaal onder leiding van de heer P. Mazurel, plv. wijk- hoofd wijl de heer H. van Riet door ziekte verhinderd was. Nadat de voorzitter zijn voldoening had uitgesproken over de grote op komst, drukte hij de aanwezigen op het hart toch vooral voort te werken aan de verdere ledenwerving, om het apparaat van de B.B. zo spoedig mo gelijk geheel in elkaar te hebben. Het hoofd van de B.B., de heer S. W. Hagedoorr», richtte bij zijn woord van dank een speciaal woord van welkom tot de genodigden-niet-B.B.- ers en sprak zijn grote voldoening uit over de stand van de ledenwerving in Wijk II, terwijl hij daaraan een aansporing vastknoopte om aldus voort te gaan. Spr. stelde daarbij ten voorbeeld het blokhoofd, dat in tien dagen tijd negentien nieuwe leden voor de B.B. had aangebracht. Spr. gaf vervolgens een uiteenzet ting van het doel der blokploegen, die ook in vredestijd bij rampen kan en moet optreden, indien zulks ge wenst is en alleen het georganiseerd optreden waarborgt succesvolle hulp. De totale bezetting der georgani seerde zelfbescherming bedraagt op het ogenblik pl.m. 70 procent, dit percentage is voor Wijk II 60, zodat men niet ontevreden mag zijn. De blokploegcursussen zijn begon nen en dezè ontwikkelen zich gelei delijk aan. Eerst na afloop daarvan kan gezamenlijk geoefend worden. Alle blokploeguitrustingen worden Gistermiddag om 5.40 brak op de Maredijk de voorvork van een bromfiets. De 50-jarige W. F. v. d. B„ wonen de op de Volmolengracht viel hier door en liep een hersenschudding en dit jaar aangeschaft en als voorbeeld schaafwonden op. Door de E.H.D. werd hij naar het Ac. Ziekenhuis ge bracht. Om acht uur in de namiddag reden op de Geregracht een motor en een fiets op elkaar. De 21-jarige student W. K. kreeg een schaafwond aan de knie en een hersenschudding. Om tien vóór tien in de avond slipte de 26-jarige J. D., wonende Lombokstraat, met zijn motor op de tramrails in de Haarlemmerstraat. Hij liep een hersenschudding op en een bloedende wond aan de lip. Vrijdag a.s. 1 er driemaal feest in het gezin v. d. Mijden.: De drie ling wordt drie jaar. Nog even wijzen wij alle man schappen van de R.K. Leidsche Har. monie-kapel er op, hedenavond aan wezig te zijn, om kwart voor 8 op Boommarkt 4a voor de stertocht. Ho- pemlijk laat niemand verstek gaan. Jongens, die behulpzaam willen zijn, bij het dragen van lampen, zijn welkom. Maandag jl. vond in het Groot handelsgebouw te Rotterdam een kapwedstrijd plaats, waaraan behalve door Rotterdam en Den Haag ook door leden van de vereniging der technische, clu!b uit Leiden werd deelgenomen. Voor het damesvak be zette mej. C. de Gunst van de afde ling Leiden de vijfde plaats in de driekamp. Zij v/erd hiermede eerste van de afdeling Leiden. Voor het he renvak werd de heer Mol uit Kat wijk aan Zee nummer één van de eigen afdeling en tweede in de ste den wedstrijd. (70) "&MBiEK ONTSNRPT NU OOK OVER DEOM- HEINING EN LEIDT JuiKE", WiSKE EN Jl DO NUT NRRR DE BOOM HUT BV Z'JN VRÜER. daarvan was een complete uitzet in de zaal aanwezig. Nadat spr. alle aanwezigen een ge noeglijke en leerzame avond had ge wenst, werden enkele films vertoond, waarvan verschillende met betrek king tot de B.B., terwijl er in de pauze gelegenheid was de blokploeg- uitrusting onder de loupe te nemen. Na de pauze was er voorts ge legenheid tot het stellen van vragen, waarna de avond met een dank woord van de heer Mazurel werd ge sloten. TWEE PREEKSTOELEN-GESPREK IN ST. PETRUSKERK Ondanks de ongewone avond was er gisteren weer een goede belang stelling voor het twee preekstoelen- gesprek in de St. Petruskerk. De pa ters Auxentius van Schalen en Al- bertus Kromveld, Franciscanen uit Woerden, bespraken met elkaar in het openbaar het onderwerp: „Is do Kerk een moeder of een bemoeial?" Volgende week Dinsdag komt het onderwerp van gesprek: „De Kerk en de moderne huwelijksproblemen". FATHER WIJNAND VAN OERLE Father Wijnand van Oerle, mis sionaris van de St. Joseph-eongrega- tie Mill HiN, vertrekt Dinsdag 11 Mei met een Raptim-charter-vliegtuig opnieuw naar de missie van Oeganda. Father Van Oerle heeft ongeveer 7 maanden in het vaderland doorge bracht. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" De uitslag van de tiende en elfde ronde van de Clubviertallencompe titie van „De Sleutels" luidt als volgt: Team Hooidonk wint van team Klinkenberg met 16 m.p.; team Kuit wint van team Goddijn met 56 m.p.; team Rochemont wint van team v. d. Ende met 12 m.p.; team De Bruin wint van team v. Beurden met 38 m.p.; team De Geus gelijk tegen team v. Egmond, 1 m.p. de G.; team Klin kenberg wint van team Smittenaar met 14 m.p.; team Rochemont wint van team Goddyn met 52 m.p.; team De Geus gelijk tegen team Jacobs, 2 p. v. De G.; team v. d. Ende gelyk tegen team v. Beurden, 3 p. voor v. d. Ende. '2'j zeiden "Hoort die ouwe lamtammen in de bomen 't Wordt Nd dit er nieuwe programma's komen lambiek, ik heb eervol m in plubt gedaan] Waarom de jeugd in de weg oaan staan, r •k Word suf en oud, mm botten kraken, kMoet voorde jonkheid plaats <jaan Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Psychologie de heer A. F. San ders te Heemstede Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van L. G. N. v. Elk en J. A. Franck; Jan, z. van J. Kloos en A. Haasnoot; Johan Geert, z. van D. Bol en C. Massaar; Klaas Jacobus, z. van K. de Feij en J. Sira; Wilhelmus Maria Ge- rardus, z. van G. W. v. d. Laan en P. C. Vrijburg; Catharina Francisca, d. van A. Ravensbergen en M. M. Has- selo; Nicolaas Arnout, z. van A. J. Polderman en J. Kip. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 66) „Ik ben bezig en kan op het ogen blik niet open doen. Wat is er?" „De kennis van u is gearriveerd, sir. Hij is nu alleen". „Mooi. Je kan voorlopig je gang gaan. Maar, jonge vriend, over pre cies twintig minuten ben je bij me terug!" „Het zal gebeuren, sir". „Nog iets. Wanneer we morgen aanleggen, kijk dan naar rr.e uit. Je hebt een tweede biljet van een pond te goed, als ik over je tevreden kan zijn. Smeer 'm nu maar!" „Ja, sir! U zal niet over me te kla gen hebben, sir!" Cullingwood wachtte, tot hét ge luid van de voetstappen weggestor ven was. Toen deed hij de deur open en gluurde de corridor af. Het was het gunstigste tijdstip; ongeveer alle passagiers waren nu juist aan boord, en hielden zich onledig met hun bagage. Hij zegende hét toeval, dat z(jn hut en die van Chrichton aan het eind van een corridor gele gen warerf. De gelegenheid moet thans waargenomen worden, zonder uitstel. Keith speculeerde er op, dat Chrichton zijn hut niet zou hebben afgesloten; het is een eigenaardig heid van de meeste passagiers, om dit te verzuimen, wanneer de cabin- boy hun bagage heeft binnen ge bracht en ogenblikkelijk daarop weer verdwijnt. Drie flinke staippen en Culling wood stqpd voor de deur van num mer 83. Zonder aarzeling draaide hy de knop om, 6tapte naar binnen en sloeg de deur achter zich dicht. „Ssst!...i Geen kik, geen bewe ging!" Met een ruk wendde Woodford Chrichton zich naar de spreker; hij was juist gereed met het wassen van zijn handen en stond ze te drogen. Keith nam de gewezen zaakwaarne mer snel op; hij had zich in gedach ten een geheel andere voorstelling van zijn tegenstander gevormd. Even flitste het door zijn brein, dat hij het met zo iemand wel eens minder gemakkelijk klaar zou kunnen spe len. Chrichton was stevig gebouwd, doch dat deed er niet veel toe; wat lichaamskracht betreft, durfde Keith het gerust tegen hem opnemen. Neen wat hem helemaal niet beviel, was de uitdrukking in Chrichton's ogen sluw en gevaarlijk tegelijkertijd Het zou zeer de vraag zijn, of deze man zich spoedig liet intimideren, zelfs al stond hij tegenover een aan rander, die in het bezit van een re volver was. En wat Cullingwood zich had voorgenomen, moest snel gebeuren, zeer snel. Chrichton zelf gaf het onuitgespro ken antwoord op deze overwegingen Keith las het in de vlug wisselende uitdrukking van de donkere ogen, die op hem gericht waren. Woodford Chrichton's eerste gewaarwording was er één van stupide verbazing, ten hij de wonderlijk toegetakelde indringer opnam. Verbazing maakte plaats voor een gevoel van onbe haaglijkheid; dit weer voor angst. Hij- keek naar de bloedsporen op hel voorhoofd van de zonderling, naaf de revolver in diens hand. Chrich- on realiseerde zich op dat moment hoe zijn leven in groot gevaar ver keerde. Zelis de sterkste, moedigste man zal aan een gewaarwording van vrees niet ontkomen, wanneer* hij zich onverwachts geplaatst ziét te genover een krankzinnige, die bo vendien nog gewaipend is. En dat deze indringer krankzinnig was Chrichton twijfelde er niet aan. „Geen kik, geen beweging!" her haalde Cullingwood. „Of ik schiet je neer, zoals ik daar pas jé twee schildwachten neergeschoten heb. Beweer niet, dat ik gek ben. Ik weet beter, jij ook. Ik zag je de binnen plaats van de kazerne oversteken, Woodford Chrichton! Je bent. door Wellington ontboden. O, ik ken je!" Terwijl Keith sprak, was hij lang zaam, stap voor stap, naar voren ge komen, de wijd geopende ogen in strakke staring op Chrichton. „Ik ik je hebt gelijk", sta melde deze. Hij had zich voorgeno men, de krankzinnige maar in alles gelijk te geven. Dat was de enige manier om zo iemand te kalmeren, herinnerrfc hij zich eensklaps. Nooit tegenspreken. „Je liegt!" si§te Cullingwood. „Jij verricht hand- en spandiensten voor generaal Wellington. Hij beloofde je geld, een massa geld, wanneer jij als dokter me gek wilde verklaren. Ik, Napoleon Bonaparte, gek! Jullie denken me op St. Helena levend te kunnen begraven! Ha, ik ben terug gekomen! Eén wenk en een heel regiment staat klaar, om jou te ar resteren! Wéét je, wat een verrader van zijn keizer wacht? Wéét je het?" „Ja-ja, ik weet het". Chrichton retireerde schuw naar de wand van zijn hut. Nijpende angst, had zich meester van hem gemaakt. Hij zou om hulp hebben willen schreeuwen, maar wist, geen geluid te kunnen voortbrengen. Ook al had hij het gekund. Chrichton verwachtte er geen heil van. Voordat hulp aanwezig was, zou hy een lijk zijn; het. stond voor hem vast. „Eén schot aan het nietswaar dige leven van een verrader is een einde gemaakt!" vervolgde Culling wood. Chrichton koesterde maar één hoop: dat de krankzinnige ging schreeuwen. Dan zouden allicht men sen op het lawaai toeschieten. Dc fluisterende toon van de gek voerde zijn vrees tot een paroxysme op. „Dan sla ik je do kop van de romp cn ik laat hem in het publiek ten toonstellen met het onderschrift: zó vergaat het iedere verrader van zijn keizer! Ja, dat moest ik doen maar ik ben er te slim voor. Hóór je, dok ter Woodford Chrichton? Ik ben niet gek ik ben niet gek!" Chrichton ontweek huiverend Cul- lingwood's blik. „Neen! Neen! Je bent niet gek! Natuurlijk niet! Je ben bij je volle verstand. Napoleon". „Ha, je geeft toe, dat ik Napoleon ben! Je weet dus, met geen gek te doen te hebben? Eindelijk! Teken dan dit stuk en vlug! „Tk, Wood ford Chrichton, beken, op bevel van generaal Wellington, in strijd met de waarheid de verklaring te heb ben getekend, dat Napoleon Bona parte krankzinnig zou zijn. en her roep haar hierbij". Teken niemand zal het dan meer wagen, me naar St. Helena terug te sturen! Vlug el lendige verrader! Vlug!" Al had Cullingwood zonder enige stemverheffing gesproken het op treden van ae krankzinnige bezorg de Woodford Chrichton nieuwe hui veringen van vrees. De waanzin scheen de indringer thans geheel en al bovengen te hebben; elk ogenblik kon de noodlottige uitbarsting vol gen. Chrichton deinsde achteruit; hij voelde, dat hij met de patrijspoort in aanraking kwam en onmogelijk ver der kon. „Ja, ja," klappertandde hij. „Jk zal tekenen. Natuurlijk! Geef hier!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3