DUINSTREEK Bodegraven bereidt zich voor op het bezoek van koningin en prins Nieuwe cultuurgronden voor Noord- wijkers en de Noordwijkerhouters Burgemeester van Alkemade benoemd WOENSDAG 5 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 STI)LVOLLE ENTOURAGE Over het programma van het be zoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Bodegraven is thans het volgende hekend gemaakt. Om 9.55 vertrekt de koningin uit Woer den in de richting Bodegraven via de oude Rijksweg. De vorstin zal het kaasdorp binnenkomen aan de Noord zijde, waar vóór de melkfabriek Oud-Hollandeen ere-poort wordt opgerichtdie geflankeerd zal wor den door de schoolgaande jeugd. Door de bebouwde kom zal de stoet langzaam naar de Nieuwe Markt rij den via de Noordstraat, Kerkstraat en Kerkplein. Op de Nieuwe Markt zal de officiële ontvangst plaats vinden. De toegang tot de Markt leidt over het Kerkplein door een erepoort tus sen de ingang van de pastorietuin en het pand van de fa. Blom. De ko ningin zal vervolgens via een langs de pastorietuin leidende geïmprovi seerde route de Markt oprijden en voor de Beursstraat de auto verlaten en zich dan te voet begeven naar het aan het (noord)einde van de Markt tegen het zich daar bevindende plantsoen staande podium. Daarop plaats genomen hebbende zal aan de vorstin op unieke wijze door middel van een speciaal vervaardigde film strip en geluidsband worden voorge steld het leven en streven van de plaats Bodegraven in het verleden, het heden en in de toekomst. De ko ningin zal deze voorstelling volgen op een op 15 meter voor het podium geplaatst projectiescherm. Een soort pergola overkoepelt deze 15 meter strook ter wering van voor de ver toning eventueel hinderlijk daglicht. Vertoning film Onmiddellijk voor het podium zal een groot mozaiek de vele relaties van de kaashandel met de onder scheidene werelddelen uitbeelden, zo mede een duidelijke en sprekende in druk geven van de betekenis van deze handel voor het land, de streek en voor de plaats. Op het podium zullen tevens geze ten zijn de leden van het college van B. en W. en van de raad met hun dames. Op het zich ter weerszijden van dit podium bevindende verlaag de podium zullen een plaats verkrij gen, rechts van de koningin de ge decoreerden en enkele andere geno digden, en links c.a. de zich mede in de koninklijke stoet bevindende tal rijke vertegenwoordigers van de landelijke pers. De vorstin zal ongeveer een kwar tier na aankomst het podium en ver volgens het Marktterrein weer te voet verlaten langs een andere meer oostelijk gebaande route, die met een bocht leidt naar de erepoort. Buiten de erepoort gekomen zal H.M. met gevolg tenslotte plaats nemen in de daar gereed staande auto's. Twintig minuten na aankomst, dus te 10.30 uur, verlaat H.M. daarop de ge meente via de Kerkstraat, Brugstr., Van Tolstraat op weg naar de eerst volgende bezoekgemeenten Zwam- merdam en Alphen. Het bezoek van de Prins Een kwartier na het vertrek van H.M. de Koningin, dus te 10.45 uur, volgt het bezoek van de prins. Even eens komende van Woerden via de straatweg, zal de Prins, achtereen volgens gaande door de Noordstraat, Brugstraat en Wilhelminastraat, een bezoek brengen aan de in de Spoor straat gelegen bedrijfsgebouwen van de N.V. Turkenburg's Koninklijke Zaadhandel. De prins zal zich daarin gedurende een kwartier laten rond leiden om vervolgens te 11 uur te vertrekken om zich via de Spoorstr., Stationsplein, Prins Hendrikstr., Van Tolstraat te begeven naar de overige Rij nstreekgemeenten Verzorging entourage. K Met uiteraard veel zorg en ambitie wordt gewerkt om het koninklijk be zoek een alleszins waardige en fees telijke ontvangst te bereiden, die lang in de herinnering zal blijven voort leven. De gemeente verzorgt alles, wat verband houdt met de ontvangst van de koningin op het Marktterrein. Behalve het grote podium, het grootse mozaiek en de voorstelling wordt voor een stijlvolle versiering van de Markt zorg gedragen. Zo zal de route, die de koningin over de Markt volgt, aan weerszijden worden gemarkeerd door masten met vlaggen, enkele honderden gymnasten zullen zich voorts langs de route opstellen. Voorts zullen deputaties van alle ver enigingen, die beschikken over een eigen vaandel of vlag, zich daarmede opstellen ter weerszijden van het ko ninklijk podium en zodoende voor 'n passende afsluiting en omlijsting van het Markttafreel zorgen. Een beperkt aantal plaatsen zal in het Beursgebouw kunnen worden ge reserveerd teneinde ouden van dagen in de gelegenheid te stellen van daar uit het bezoek van de vorstin gade te slaan. In afwachting In afwachting van de komst van H.M. zal het plaatselijk muziekcorps „Soli Deo Gloria" de wachtenden bezig houden met het ten gehore brengen van blijde feestklanken. Ook de tambours zullen daarbij niet ont breken. Hoewel de Markt aan vele toeschouwers plaats kan bieden wordt het publiek aangeraden zich tijdig daarheen te begeven, omdat voor 'n ordelijk verloop van de ontvangst nodig zal zijn om de Markt reeds ge ruime tijd vóór de komst van H.M. geheel af te sluiten. De schoolgaande jeugd zal worden opgesteld langs de straten. Verdeeld in verschillende groepen zullen de kinderen een plaats verkrijgen bij „Oud-Holland", in de Noordstraat, de Brugstraat en Van Tolstraat-Over tocht. Alle kinderen zullen bij het passeren van de koningin een oranje ballon doen opstijgen. Op de bewoners van de verschil lende straten wordt een beroep ge daan om een uniforme en stijlvolle straat versiering aan te brengen. Vol gens het daartoe ontvouwde plan zullen de straten bij voldoende inte resse en medewerking van de bewo ners de beschikking krijgen over een eigen en bovendien blijvende straat versiering, zoals eerder reeds aange bracht bij de viering van de bevrij ding in de Brugstraat. Volgens de eerste reacties is de medewerking en het enthousiasme voor deze versie ring. groot en spontaan. BODEGRAVEN Ledenvergadering Esto. voetbalvereniging ESTO vergaderde o.l.v. van de heer W. H. v. Liempt in het Parochiehuis. Een langdurige be spreking werd opgezet over de trai ning. Het bezoek aan de trainings avond laat te wensen over, al wordt gehoopt, dat dit met het lengen der dagen wel zal verbeteren. De heer Sevenhoven gaf als trainer enkele adviezen. De trainingsavond werd voorlopig gehandhaafd op Woensdag avond. Een extra avond om de veer tien dagen zal aanvangen op 31 Mei a.s. Tegelijk zal dan ook begonnen worden met de training van de ju nioren. Hierna werd even gepau zeerd. Bij de voortzetting der verga dering werd aandacht geschonken aan diverse verbeteringen, die aan en om het terrein zullen moeten worden aangebracht. De geestelijk adv. kap. Voortwist sprak een woord over het misbruik van het terrein door buurtkinderen, die velerlei be schadigingen aanbrengen. Er zullen krasse maatregelen genomen wor den, desnoods met behulp van de politie. Districtsvergadering L.T.J, On der leiding van de heer Th. Mourits uit Reeuwijk werd in het Parochie huis van Bodegraven een bijeen komst gehouden van de jonge boe ren. In zijn welkomstwoord begroet te de voorzitter bijzonder de geestl. adv. van het district Rijnland, kap. Biemans uit Alphen a. d. Rijn. Na de gebruikelijke agendapunten deel de heer Mourits mede, dat er een diocesane landdag zou worden ge houden te Heemstede, waar o.a. de dag zal beginnen met een H. Mis, waarna een korte bijeenkomst zal worden gehouden, 's Middags zal er fesport worden tussen Noord- en uid-Holland. Op het program staan o.a. voetbal, handbal, volleybal, touwtrekken, hardlopen enz. De mid dag zal worden gesloten door mgr. Huibers met een Mariahulde. Kap. Biemans gaf vervolgens een uiteen zetting over het leiderschap, taak en vera nt woordelij kheid Bij de bestuursverkiezing werd de heer Th. Mourits met nagenoeg al gemene stemmen herkozen als voor zitter. Bij de rondvraag werden even de zomersportfeesten besproken, die echter op de komende vergadering van 17 Mei a.s. breedvoerig behan deld zullen worden. ALPHEN AAN DEN RIJN RAPPORT. SCHOOLARTSEND IENST. In de kring werden 13 jongens en 20 meisjes uitgezonden naar herstel lingsoorden en kolonies. Voor zwenx- proef hebben zich te Alphen aan den Rijn aangemeld 157 meisjes, 142 jon gens, voor diploma geoefend zwem mer respectievelijk 75 en 61, voor zwemvaardigheidsdiploma 1 respect. 22 en 28, totaal 485 schoolkinderen. Het aantal inwoners der tot de dis- trictsschoolartsendienst Alphen aan den Rijn behorende gemeenten be droeg op 1 Januax-i 1954: Alkemade 8192 inwoners, Alphen aan den Rijn 22334, Koudekerk aan den Rijn 2008, Leiderdorp 5173 en Woubrugge 2819, totaal 40526. Het aantal aangesloten scholen in 1953 was 57 met 8632 leerlingen. Dr. Jongebi-eur merkt in zijn rap port op, dat er een dringende be hoefte bestaat aan een R.K. blo- school te Alphen aan den Rijn. Hij spreekt de wens uit, dat deze school spoedig zal verrijzen. De voedingstoestand bij de leerin gen is over het algemeen vrij goed, althans voldoende. Toch wordt in veel gezinnen te weinig melk ge dronken. In vele gezinnen is er, wat gewoonten e.d. betreft, nog veel te veel to verbeteren, verbeteren. Het percentage afwijkingen op het gebied van het gezichtsvermogen be droeg bij de leerlingen der lagere scholen 14,5%, bij die der ulo- en Nijverheidsscholen 28,1. De gehoor- scherpte was bij deze groep leerlin gen in 2,2% meer of minder belang rijk verminderd. Bij 25 kinderen, d.i. 0,8% werd een afwijking aan het hart vastgesteld. Spraakstoornis kwam bij 2,1% der leerlingen voor. Er komen thans minder gevallen van asthma of asthmatische bronchitis voor dan vlak na de laatste oorlog. Wat het tbc-onderzoek betreft, merkt de schoolarts op, dat het pei-centage positieve reacties bij de kinderen der veehouders nog niet gedaald is, in tegendeel. Het intelligentie-quotient was bij 1 leerling hoger dan 85, bij 4 8085, bij 10 tussen 60 en 80, en bij 1 min der dan 60. 9 Leerlingen gingen over naar de blo-school. Van de 834 te Alkemade onder zochte leerlingen werd bij 274 kin deren de gezondheidstoestand matig geacht, bij 16 onvoldoende 131 had den 'n matig gebit en 198 een slecht gebit. Te Leiderdorp waren de res pectievelijke cijfers: 381, 121, 225, 69. Te Woubrugge: 190, 82, 3 121, 38. Te Koudekerk aan den Rijn: 120, 44, 3, 59, 11. Te Alphen aan den Rijn: 1750, 626, 34 (1 veel te wen sen), 880, 355. GEVALLENEN HERDACHT. Gisteravond vond om half acht op het plein voor het raadhuis te Al phen aan den Rijn de jaarlijkse 6a menkomst plaats ter herdenking van de gevallenen. Nadat een formatie van de Natio nale Reserve onder commando van de instructeur, de sergeant le kl Barendrecht de wacht had betrok ken bij het gedenkteken, zong een gemengd koor o.l.v. de heer W. de Jong „Gebed" van Fr. Abt. In zijn herdenkingsrede, welke de burgemeester hierna uitsprak, zette spr. het karakter en het doel van de samenkomst nader uiteen. Spr. her innerde aan de woorden van de ko ningin, onlangs gesproken bij het be zoek van het Deense Koningspaar en wekte allen op tot gebed en herstel van de onderlinge verhoudingen, in het groot, maar ook in het klein en tot streven naar verwezenlijking van de vrede op alle terreinen. Terwijl de klokken luidden en de wacht het geweer presenteerde sprak de voorzitter van ae Stichting 1940 1945, do heer A. Kroon de herden kingsformule uit, gevolgd door twee minuten stilte. Het koor zong vervolgens „Opstan ding" van Joh. Seb. Bach. Onderwijl was gelegenheid geboden kransen en bloemen te legger, bij het monument. Burgemeester Witschey en weth. v. d. Berg legden een krans namens het gemeentebestuur. Bloemen wer- gelegd door het 4 Mei-comité, het be stuur van de Nat. Bond van dragers van het mobilisatiekruis, het bestuur van het Veteranen Legioen, enkele plaatselijke verenigingen en tot slot legden familieleden van de geval lenen eveneens bloemen aan de voet van het monument. Met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus werd de kor te maar treffende herdenkingsplech tigheid besloten. ALKEMADE den nu treden. Daarna liepen alle aanwezigen langs het graf en zeer velen legden bij de krans van de oud-stryders, bloemen. Geboren: Petrus Gerardus. zn van Th. J. G. van Velzen en E. Th. Was sing. Getrouwd: C. P. Boting en J. C. de Wit. LEIMUIDEN Herdenking Gevallenen. Ook hier vond gisterenavond een herden king plaats van de oorlogsslachtof fers. Na de dienst in de verschillen de kerken verzamelden een gi*ote menigte zich bij het gedenkkruis na bij het gemeentehuis. Enkele minu ten na 8 uur sprak de gemeentese cretaris, de heer J. W. ae Ren, een kort woord over het verzet en de vrijheid. Het dameskoor Gloria Deo onder leiding van de heer Chr. v. d. Mark, zong hierna: „Wilt heden nu treden" en het Wilhelmus. Enkele organisaties, verenigingen en parti culieren legden bloemen voor het kruis. Met enkele woorden van bur gemeester Bohhuizen werd deze her denking beëindigd. NIEUWVEEN Dodenherdenking Gisteravond is ook in deze gemeente de herden king van de gevallenen uit de jaren 1940—'45 gehouden. Om ongeveer kwart voor acht waren vele ingezete nen samengekomen bij het monu ment, waar dr. Nout een korte her denkingsrede hield. Namens het ge meentebestuur sprak wethouder v. d. Hoorn enkele woorden. Nadat men twee minuten stilte in acht lxad ge nomen werden kransen en bloemen bij het monument neergelegd, o.a. van het gemeentebestuur, de burgerij en enkele verenigingen. Na afloop werd er een herdenkingsdienst ge houden in het Evangelisatiegebouw. P.V. .,De Witpen" Wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 76 km. De duiven werden om 11.20 uur gelost met harde Z. W. wind. Snelheid eer ste duif 1395 m. per minuut. Uitslag: C. v. d. Leden 1; J. de Groot 2, 10, 13, 21, 26; BijlSpring in 't Veld 3, 8, 12; Koeleman 4, 25; G. Oskam 5, 6, 18, 22; C. C. van Bemmelen 7, 11, 17, 23, 24; J. Hogervorst 9, 19, 28; A. Straat hof 14, 15; C. van Leeuw enl6; J. van Leeuwen 20; Mevr. Roovers 27. OUDE-WETERING Nationale herdenkingssamenkomst De traditionele herdenkingsavond werd in de Gereformeerde kerk ge houden. Aan deze avond werkten me de ds J. Breukink, remonstrant pre dikant, pastoor Saraber, ds A. M. Knotnerus, hervormd pred. en ds D. van Swighem, gereformeerd pred. Eveneens werkten mede de diverse zangkoren met als gasten het R.K. Zangkoor „Vox Laeta" uit Roelof- arendsveen o.l.v. J. v. d. Meer en de sopraan Li-ze Schoo. Het geheel werd een zeer stemmige en stijlvolle .avond. In het bijzonder werd geno- deelnemers bij het oorlogsmonument ^en van pracht,ige uitvoering van samen.^ Enkele verenigingen warenhet Laudate Dominum van Mozart, «ov, o waarjn jj^e gchoo op excellente wij- Verdeling van Langeveld Een behoorlijk bedrijf voor zestig kwekers Reeds geruime tijd is bekend, dat in het Langeveld 200 hectaren, thans nog woeste grond, door trapsgewijze afzanding in cultuur gebracht zal worden. Dit zal voor de vele jonge mensen, die door gebrek aan goede cultuurgronden tot nu toe niet in staat waren een bc irlijk bedrijf op te bouwen een i -mst kunnen betekenen en ook vo^r reeds geves tigde bedrijven, die noodgedwongen op minderwaardige grond telen. Maar niemand wist tot nu toe, hoe men Neem'n AKKERTJE in uniform. Hierna werd een stille hulde gebracht door het leggen van kransen en bloemstukken. Loco-bur gemeester C. v. d. Meer deed dit na mens het gemeentebestuur. De heer P. v. d. Bosch namens de Stichting '40145. Voorts namens de Oranje vereniging, de Chr. Vrouwenbond, de Middenstanders, de Zangvereni ging, de fam. Van Rijn en Bouw meester en nog vele anderen. Hierna zong de Gem. Zangvereniging Vox Laeta twee toepasselijke liederen, BOSKOOP Gouden jubileum. Ter gelegen heid van het feit, dat het echtpaar Van der Wel-Stolker 50 jaren een melkzaak had gedreven, wapperde ze de sopraansolo vertolkte. Met ingang van 16 Mei a.s* is benoemd tot burgemeester van Alkemade de heer E. J. M, Kolfschoten te Eemnes ZEVENHOVEN PASTOOR NAAR ROME. Pastoor Tabinlc is Maandag naar Rome vertrokken. Deze reis werd de pastoor vorig jaar aangeboden door de parochianen in verband met zijn zilveren priesterfeest. Op 16 Mei zal pastoor Tabink in Zevenhoven terugkeren. Doden herdacht. In de parochie kerk van de H. Joannes de Doper heeft Dinsdavond, 4 Mei j.l., de do denherdenking plaats gehad. Te 7.30 uur werd een Meimaand-lof gecele breerd tot intentie van de gevalle nen gedurende de laatste wereld oorlog. Van kwart voor acht tot 1 minuut vóór acht werden de klokken geluid. Tegen acht uur begaven de aanwezigen zich in alle stilte naar het kerkhof waar de herdenking een aanvang nam met het inachtnemen van 2 minuten stilte. Tot slot werd met een kort woord, gevolgd door gebed, de herdenking gesloten. LEIDSCHENDAM De K. A. B. in het zilver. De katholieke Bond van Overheidsperso neel, afdeling Leidschendam, heeft op intieme wijze haar zilveren be- staansfeest herdacht. Het feest werd ingezet met een plechtige H. Mis in de parochiekerk, opgedragen door de Maandag de vlag aan de gevel van geestelijk adviseur, pater A. Beldero het pand Reyerkoop 1, alwaar de zaak is gevestigd. Dat dit jubileum in het volle teken van de belangstel ling stond, kwam wel treffend naar voren uit de zee van bloemen en de mondelinge en schriftelijke geluk wensen, die in de lóóp van de dag de woning van dit in Boskoop zo popu laire paar binnenstroomden. In de avonduren vond in het ca fé Stolker een feestelijke hijeen- komst plaats waar o.m. de Boskoop- se Melkhandelaren aanwezig waren. Tijdens dit samenzijn werd 't woord gevoerd door de voorzitter van de sanerings-commissie, de heer v. d. Wilt en namens de levei'ende melk inrichtingen door de heer Visser. Beide sprekers memoreerden het ve le werk dat het jubilerend echtpaar in de gegane 50 jaren had gedaan en de achting die het bij de Boskoop- se ingezetenen had verworven. 40 jaar aan de Gasfabriek. In het kantoor van de Gemeentelijke Gas en Lichtbedrijven, is de heer J. Leeuwerik, die 40 jaren als stoker aan de gasfabriek was verbonden, Dinsdag j.l. gehuldigd. Bij deze ge beurtenis was het voltallige perso neel van de bedrijven aanwezig, ter wijl burgemeester Verkerk en de ge meentesecretaris, de heer W. Trap man namens het gemeentebestuur tegenwoordig waren. Burgemeester Verkerk richtte zich als eerste spre ker tot jubilaris en diens echtgenote en memoi-eerde in een kernachtige toespraak de uitstekende eigenschap pen van de heer Leeuwerik, die ex- toe hadden bijgedragen dat en zijn werk en zijn pex-soon alom worden gewaardeerd. Als blijk van deze waardering, bood burgemeester Ver kerk de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. daarbij de beste wensen voor de toekomst uitsprekend. Vele andere sprekers voerden nog het woord en boden geschenken aan. HAZERSWOUDE Dodenherdenking-. Zoals ieder jaar is ook dit jaar weer de doden herdenking gehouden op het kerk hof, waar soldaat A. Schakenbos be graven ligt. Er waren zeer veel deel nemers, vooral ook veel kinderen. Na de 2 minuten stilte sprak kape laan H. J. M. Stoelinga uit Leiden een herdenkingswoord. De bijeen komst werd gesloten met „Wilt he- (M.S.C.). Op de in de middag ge houden receptie hadden velen hun gelukwensen aangeboden. O.a. bur gemeester H. Banning, de beide wet houders Groenewegen en De R-uyter, de hoofden van de verschillende dien sten van de gemeente en de bestu ren van de plaatselijke vakvereni gingen alsook de geestelijkheid van de parochie. Het verenigingsgeboouw aan de Dam- laan was des avonds geheel gevuld met feestvierenden en belangstellen den. De voorzitter, de heer Blokland heeft eerst een overzicht gegeven van de belangrijkste feiten van de afgelopen kwart eeuw, waarna het gezelschap Westgeest de avond ver der vulde met een gevarieerd pro gramma. Door de. heer Op ter Beek werden de zilveren jubilarissen, de heren H. van Alderwegen, C. Huisman, J. Koelman, J. van Rijswijk en C. van Swieten gehuldigd voor hun 25-jarig trouw lidmaatschap, waarvoor zij een zilveren insigne ontvingen. Het woord werd nog gevoerd door pater Belde ro en burgemeester Banning. Opper J. Schmal met pensioen. De postcomandant van de rijkspolitie, opper J. Schmal, gaat per 1 Juni a.s. de dienst verlaten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na een diensttijd van onge veer 35 jaar. De heer Schmal trad in 1915 in militaire dienst bij het regi ment Jaf°rs en ging in 1918 over naar het inmii*"Vls gevormde corps politie- troepen. Als groepspommandant der politietroepen diende hij te Roermond te Oirschot en Vlodorp. In 1921 trad hij in dienst bij de gemeentepolitie te Delft en daarna te Voorburg en in 1926 werd hij gemeenteveldwach- te Werkendam. In 1930 trad hij ir dienst van de ryksveldwacht en dien de te Naaldwijk, Wateringen pr Voorburg. Zijn bevordering tot bri gadier-titulair volgde in 1938 en in 1940 werd !hy brigadier der rijksveld- wacht. Bij de opheffing van het corps rijksveldwacht in 1941 ging de heer Schmal over naar de marechaussee en kwam hii ter standplaats Leid schendam. Tijdens zijn verblijf al hier werd hem drie maal het groeps- commando elders aangeboden, doch hij verkoos hier tc blijven waardoor -hij een bevordering tot adjudant ont ging. VOORHOUT Dodenherdenking. Na de kerk diensten had wederom de jaarlijkse dodenherdenking plaats. Nadat op de herdenkingsplaats 2 minuten stilte in acht was genomen, speelde de muziekvereniging „St. Caecilia" de Marche Funèbre van Chopin, waar na burgemeester dx*s C. N. de Graaff een kort woord sprak ter herdenking van hen, die voor de vrijheid vielen. Na de zang van het R.K. Kerkkoor werden kransen gelegd o.a. door mevr. De Graaff-Lemmens, de mili tairen, Oranjevereniging, K.A.B., Middenstand L.T.B. en vele anderen, waaronder ook de Jeugdverenigin gen. De militairen hesen de vlag, het Wilhelmus werd gespeeld, waar na A. Vlasveld declameerde „De Gevallene". Winterprogramma N.K.J.B. Als sluiting van het winterprogx'amma traden op, voor de vrouwelijke jeugd boven 17 jaar en voor de N.K.J.B. de voordrachtskunstenaars Rien Nout en Cees Griffioen. Dit bleek een goede keuze te zijn geweest, want het gepresenteerde was prima. Het was een snelle reis a.h.w. van humor naar ernst. De declamatie „De grootste show van alle „tijden", en „Een preek van St. Antonius tot de vissen" oogstte veel bijval. Een door Cees Griffioen gehouden de nieuwe cultuurgronden straks in eigendom zou kunnen krijgen. Aan deze onzekerheid cn aan de vrees, dat de grote oppervlakte uit eindelijk in handen van slechts en kele zeer kapitaalkrachtige bedrij ven zou komen, is thans door de heer Deerenberg, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland een einde gemaakt, want uit zijn mond mochten wij vernemen, dat de gron den in het Langeveld in bezit zijn gekomen van een stichting. Een vraag of de provincie de koopster van de gronden is, heeft de heer Deerenberg ontkennend beantwoord. De opzet is nu, dat de teeltgron- den straks verdeeld zullen worden in de eerste plaats tussen degenen uit Noordwijk en Noordwijkerhout, die er het meest behoefte aan heb ben. Bij de verdeling zal advies wor den gevraagd aan een commissie, waarin naast vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Noord- wijk en Noordwijkerhout, een inge nieur van de Planologische Dienst dei- provincie en een vertegenwoordiger van het Rijkstuinbouwconsulentscnap zitting zullen hebben. Verder zijn reeds besprekingen ge voerd met de boerenleenbanken voor eventuele credietverlening aan hen. die niet zelf over voldoende kapitaal beschikken om grond te kópen en de heer Deerenberg deelde mede, dat het in oprichting zijnde pi-ovinciale borgstellingsfonds hierbij stellig in geschakeld zal worden. De crediet- aanvragen zullen door een commissie beoordeeld worden. In deze commis sie zullen behalve de boerenleenban ken het Rijkstuinbouwconsulentschap en de provincie vertegenwoordigd zijn. Met de in het Langeveld ter be schikking komende gronden kunnen minstens een 60 kwekers aan een behoorlijk bedrijf geholpen worden. De samenstelling van de adviescom missie en het toezicht van de pro vin» cie is er borg voor, dat de verdeling zo rechtvaardig mogelijk zal plaats vinden. Op de vraag of het zin zou hebbexi thans reeds aanvragen om land in te dienen antwoordde de heer Deeren berg, dat hiermede gewacht dient te worden tot de commissie gevoi-md is en het adres, waar men aanvragen kan indienen, bekend is gemaakt. Resumerende menen wij te mogen zeggen, dat dank zij het particulier initiatief en de medewerking van ge meentelijke en provinciale overheid in het Langeveld iets groots tot stand gebracht gaat worden. Groots niet alleen uit het oogpunt van landaan- winst voor het bloembollenvak, maar groots ook uit 6ociaal oogpunt, want een flink aantal kwekers zal in het Langeveld straks een behoorlijk be staan voor zich en de zijnen kunnen verwerven. GESNEUVELDEN HERDACHT Noordwijkerhout heeft Dinsdag avond op waardige wijze de geval lenen uit de 2e wereldoorlog her dacht. Om 6 uur hadden vele inge zetenen de nationale driekleur half stok uitgestoken. Om half acht ver trok vanaf de witte kex*k de z.g. „stille tocht" naar het graf van de gesneuvelde militair P. de Winter, welk graf zich bevindt op de be graafplaats van de Sint Jozef-paro chie en naar hét oorlogsmonumexit bij het raadhuis. Aan het hoofd van de indrukwekkende stoet liep de burgemeester met het bestuur van de Oranje vereniging. Hierna volg- deix de familieleden van de gevalle nen en vervolgens verenigingen, schoolkinderen en belangstellende burgers. Namens de Oranje vereni ging werd een prachtige bloemen krans gelegd bij het graf van Piet de Winter en bij het Oorlogsmonu ment. Zowel bij het graf als bij het monument had de Nationale Reserve de wacht betrokken. Nadat 2 minu ten stilte waren in acht genomen, was er gelegenheid tot het neerleg gen van bloemen en kransen. Na de stille tocht werd in de Sint Jozef-kerk een herdenkingsdienst gehouden geleid door pastoor Van der Waarden, die de gelovigen op wekte nimmer te vergeten, dat zij, die deze avond werden herdacht hun preek in 't Vlaams, van een oude leven hebben -gegeven voor ons. pastoor tot jonge mensen, had een I waarlijk goede inhoud en was zeerj WASSENAAR raak i Kapelaan Schlatmann was de tolk I J* W. Peeters neemt afscheid. van allen toen hij dankte voor het Naar W,J vernemen heeft de heer J. gebodene. Een kleine bloemenhulde W. Peeters. chef van de afdeling Al- - -- - gemene Zaken ter gemeente-secreta rie van Wassenaar een benoeming aanvaard ter gemeente-secretarie te Deventer. De heer Peters, zowel in als buiten het raad-huis een zeer be kende figuur, verlaat de gem en te Wassenaar per 1 Juli a.s. KATWIJK AAN DEN RIJN Dodenherdenking. Deze plech tigheid had hier als volgt plaats: te half acht vertrek vanaf de Kerklaan. Aangekomen bij het monument aan de Cantineweg werd te 8 uur door een hoornblazer een signaal gegeven, waarna twee minuten stilte werd in acht genomen. Door de erewacht werd dan een salvo gelost en de Militaire kapel speelde 2 psalmen. De hoornblazer blies hierna de vaan delmars en de kapel speelde vervol gens het Wilhelmus. Hierna had de kranslegging plaats en défilé door de burgerverenigingen en de bevolking, begeleid door treurmuziek door de militaire kapel. Tot slot werden kerk diensten gehouden in de R.K. Kerk en de Ned. Herv. Kerk. Pastoor Hesp celebreerde het Lof en in de Ned. Hen'. Kerk werd gesproken door ds. Goverts en ds. H. de Valk, waarmede plechtigheid was beëindigd. Marktberichten WOERDEN. 5 Mei. Kaas. Aan gevoerd werden 25 partijen. Prijzen le soort 1.962.05, 2e soort 1.85 1.95, extra kwaliteit 2.17 per kg. De handel was kalm. LEIDSOENDAM, 5 Mei. Groente Sla A 24.60—27.80; Sla B 18.30—23.10 Sla C 14.00—14.30; Stoofsla 64—78: Spinazie 2343; Andijvie 68—92; Komkommers A 48—59; idem B 41 47; idem C 3339; Idem krom 56 67; Tomaten 1.80—2.59; Bloemkool 3076; Radijs 9—12; Postelein 56— 59.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2