a &2idóe Gou^crnt Het Westen sluit zich te Genève weer aaneen Engeland komt Amerika tegemoet Voor Moedsr 'n Troitje van PRONONCE Laniel geeft Indo-China niet prijs Wurging van Dien Bien Phoe Wederom verzet tegen opzetjes Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 5 MEI 1954 45ste JAARGANG No. 13186 Dien Bipn Phoe hopeloos Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1Ü0 Minister Luns zet puntjes op de Cs DIE VREDE EN DIE VRIJHEID #II7ANNEER we terugdenken aan deze dag, negen jaar geleden, gevoelen we ons opnieuw 'bevrijd vrij en in vrede! Even onverstandig als gezonde mensen, die mistroostig door het le ven gaan, de gezondheid niet waar derend zolmg zij gezond zijn even onverstandig en ondankbaar zou het zijn, de vreugde over herwonnen vrijheid en vrede te laten beschim- Engeland en Amerika schijnen eikaar veel nader te komen over de vraag of en wanneer men tot gemeenschappelijke actie tegen het communisme in Indo- China zal moeten overgaan. De Canade se minister van buitenlandse zaken Pearson heeft in de zitting van gisten te Genève de communistische weder partij gewaarschuwd, dat een mislukken van de onderhandelingen over de Indo-Chinese oorlog het Westen voor de noodzaak zou stellen „collectiëve veiligheidsmaatregelen te nemen." Die uitspraak bleek niet alleen de jn- viiuwu wi stemming van de Amerikaanse maar ook van de Britse delegatie te hebben. melen door te "mokken" over" grieven i Tien dagen tevoren had de Britse regering nog categorisch geweigerd teza- Herdenking op de plaats, waar zij vielen en griefj es van ondergeschikte be tekenis. Nooit immers hebben we zo diep er varen, wat het zeggen wil vrij en in vrede te leven als toen de dwinge land en vijand zich op, en helaas ook in ons volk had neergezet. Een zieke kan niet begrijpen, waarom gezonde mensen zich nog zorgen maken. Zijn enig verlangen is gezond te worden. Ons enig verlangen in de vijf jaren van onderdrukking was vrij te zijn en vrede te hebben. Indien we onszelven terugdenken in die tijd van benauwenis en ont- rechting, van kommer en angst wat blijft er dan nog over van onze dagelijkse zorgjes? Tien jaar geleden zouden we niet hebben begrepen, dat iemand nog slecht-geluimd of kieskeurig kon zijn, indien ons land weer vredig zou kunnen ademhalen in een vrije blauwe lucht. Vrijheid! Vrede! Brood in over vloed om ons te voeden, kleding in overvloed om ons te kleden, licht en brandstof om ons te verwarmen, rust en veiligheid om de nacht door te slapen (en velen van ons in bet kostbare bezit van gezondheid) wat verlangen we eigenlijk nog meer, wij, die vijf lange jaren dit al les hebben moeten ontberen? De heugenis daaraan wekt dank baarheid. De Heer heeft hergeven, wat ons ontnomen was; die nood heb ben we zeker niet met Jobs geduld gedragen„De Naam des Heren zij geprezen" als rampen ons treffen en wij smeken om verlossing bevrijding. Vergeten wij niet de Naam des He ren, óók te prijzen en te danken in dagen van voorspoed en vrede? Heden is het dankdag. Deze dank beziele onze vreugde tot die grote vrijheid en vrede, welke, het goede dezer aarde waarderend, ook in kluis ters en hongersnood levendig blijft. Onze dierbare landgenoten, onze dierbare bloedverwanten, die de be vrijding niet meer zagen, doodge schoten of versmacht in concentra tiekampen hier en in Indonesië, ook zij werden 'bevrijd en genieten met volle teugen die vrede en vrijheid, welke de vijandschap van de dood overwint. Zo zijn we dus allen bevrijd en allen dankbaar gestemd. men met Amerika bommenwerpers naar het benarde Dien Bien Phoe te zenden. Die weigering heeft de Amerikaanse regering toen van actieve in terventie weerhouden en bij de Amerikaanse delegatie hier in Genève ge ïrriteerdheid over de Britse houding gewekt. AFWACHTEN OF NIET? Tot voor kort huldigde Engeland het standpunt, dat men eerst de uit slag van de conferentie diende af te wachten, alvorens gemeenschappe lijke actie te overwegen. Thans ver- j neemt Reuter, dat Groot-Britannië na overleg met Canada en Austra lië bereid is gebleken óm terwijl de conferentie nog aan de gang is tezamen met de Verenigde Staten de politieke, lijn te bespreken, die men na de conferentie zou moeten vol gen. Men zou de vorm van een even tueel gemeenschappelijk veiligheids pact voor Zuidoost-Azië (dat enige weken geleden odor minister Dul les werd voorgesteld) en van moge lijke geallieerde hulp aan Frankrijk bij die besprekingen betrekken. Een falen van de Geneefse confe rentie, aldus de Canadese minister Pearson inde zitting van gisteren, zou hen, die zich door dat falen in toenemende mate bedreigd voelen, nopen tot het zoeken van nieuwe wegen om aan die bedreiging het hoofd te bieden. Dat zou de tragische verdeeldheid van de wereld dieper en gevaarlijker maken. - Minister Luns verdedigt Amerika. De Nederlandse minister Luns, die thans de leiding van de Nederlandse BREESTR. 65 - GEVERSTR. 41 (Advertentie) Belangrijk besluit De afgevaardigden, die zich bezig houden met de organisatie van de besprekingen over Indo- China te Genève, hebben giste ren hun gedachten weer laten gaan over de vorm van de confe rentietafel, zo wordt uit Franse bron vernomen. Maandag waren de meesten voor een V-vormige tafel, maar gisteren heeft men beslist, dat de conferentietafel zal bestaan uit tien rechthoekige tafels negen voor de delegaties en één voor de voorzitter geplaatst in een halve cirkel. Wat ons betreft, wij zitten lie ver aan een klein ronde tafeltje, ergens buiten. Veertien jaren geleden was de Grebbeberg nog een vrij onbekende heuvelrug bij Rhenen, waar veel militairen gelegerd waren en die in niets afweek van de vele andere mobilisatiecentra's in Nederland. Gisteren zijn op de Grebbeberg, die sinds de Meimaand van 1940 een begrip van heldenmoed en lijden is gewor den, de duizenden doden herdacht, die op de plaats, waar zij vielen, een laatste rustplaats gevonden hebben. Behalve de vele autoriteiten, waren er ook deputaties van Franse, Belgische en Nederlandse oorlogsinvaliden, die wel een zeer speciale binding hebben met de mannen, die hier hun leven lieten. Na de kranslegging, toen er een diepe stilte over de Grebbeberg viel, is deze foto gemaakt. Van rechts naar links: Lt.-Gen. A. Baretta, Lt.-Gen. B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf en Com modore Brouwer. delegatie op zich heeft genomen, heèft in een rede Amerika vèrdedigd tegen de communistische aanvallen. De poging Amerika af te schilderen als een meedogenloze koloniale mo gendheid, aldus minister Luns, of als schuldige aan het ontketenen van een agressie-oorlog tegen Noord-Ko- rea, verschilt dermate van de feiten, dat zij de vrije wereld alleen maar kan versterken in haar overtuiging, dat Amerika gelijk had mét het ne men van het initiatief ter verdediging LUISTEREND NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Mei 1954 1.890.853 tegen 1.877.367 op 1 April 1954. Op 1 April 1954 waren er 493.027 aangeslote- n - nen op hét rijks-radiodistributienet De Franse premier Joseph Lamel heeft zich gistermiddag in de Nationale tegen 491.755 op 1 Maart 1954. Vergadering zeer duidelijk uitgesproken tegen overgave in Indo-China. In dat verband liet hij uitkomen, dat hij dan liever zou aftreden. Laniel zei over Indo-China: „Voor ons is er geen sprake van capitulatie. Zou de Assemblé de regering willen verzoeken tot capituleren, dan zal een van de collectieve veiligheid in 1950. I andere regering dan de mijne aan dat verzoek gevolg moeten geven," iu Gisteravond stelde hij vervolgens de vertrouwenskwestie om er de Natio nale Vergadering van te weerhouden aan te dringen op onverwijlde debatten over Indo-China en de Geneefse conferentie. De situatie rond Dien Bien Phoe is voor de verdedigers critiek gewor den doordat het de Vietminh in de loop van Dinsdag gelukt is een bres te slaan in de Westelijke verdedi gingsgordel en de post, die het ter rein waar parachutes neergelaten Mijnramp in Italië Bij een explosie van mijngas in een mijn bij Grosseto in Midden-Italië zijn tenminstevijftien mijnwerkers om het leven gekomen. Elf man zijn ge wond en er worden er nog 25 ver mist. De ontploffing deed zich voor op een diepte van 280 meter. Tonnen grond stortten neer en bedolven de meeste van de negentig man die aan het werk waren. De politie heeft een cordon om de getroffen mijn gelegd waarbinnen de brandweer en mijnwerkers bezig zijn met pogingen om de opgeslotenen te bevrijden. Buiten het cordon staan tientallen vrouwen en kinderen te wachten om iets te horen over het lot van de bedolven mijnwerkers. Ezio Vigarellii, de Italiaanse minis ter van arbeid, is naar de ingestorte xpijn vertrokken. Hoop opgegeven. Nader wordt nog gemeld, dat in- gs leiden in de bruinkoolmijn bij Grosseto de [hoop hebben opgegeven, dat de 25 konden worden beheerst, in handen j mijnwerkers, die zich nog in de mijn te krijgen. Deze post ging verloren na bevinden, nog gered kunnen worden. Seminarie-bibliotheken geplunderd Duizenden zeldzame en waardevol le theologische handboekene afkom stig uit de seminaries van Honga rije zijn als een geschenk van de Hon gaarse regeing overgedragen aan de Centrale Lenin-bibliotheek te Mos kou. De collectie boeken heeft een waarde van naar schatting 400.000 gulden. De idee van dit „geschenk" da teert sinds het bezoek van de Russi sche Metropoliet Nikolai van Kroe- tisky, de z.g. rode Raspoetin, aan Hongarije in Februari 1954. Deze inspecteerde sommige dioce sane seminaries in Honrgarije en toonde bij die gelegenheid grote be langstelling voor enige theologische werken uit de 17e en 18e eeuw. Kort na zijn bezoek werden de boeken door de Hongaarse politie in beslag genomen. De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten blijken eveneens de seminaries van hun dikwijls kostbare bibliotheken te hebben beroofd. De boeken worden thans te koop aangeboden aan landen genieurs, die het reddings ieiden in of aan individuele opkopers, die in staat zijn te betalen in Westerse munt. Volgens de communistische auto riteiten worden de boeken verkocht, een aanval die de Vietminh tijdens zware regens in de nacht van Maan dag op Dinsdag uitvoerde. Generaal de Castries gaf Dinsdagmorgen bevel tot een tegenaanval maar de uitval mislukte en de vijand kon de bres verbreden. Door het verlies van deze positie zal het waarschijnlijk niet meer mo gelijk zijn de vesting door de lucht te bevoorraden. Franse militaire kringen noemen de toestand „zeer ernstig". Tijdens de gevechtspauze voor deze aanval heeft commandant de Castries aan de enige vrouw in het fort, de 29-jarige Parijse verpleegster Gene vieve Terraube de hoogste Franse on derscheiding, het Legioen van Eer, uitgereikt. Uit naam van Frankrijk benoemde hij haar tot ridder in het Legioen voor haar voorbeeldig werk bij de verzorging van stervenden en gewonden. De gevechtspauze werd ook benut om enkele gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. Door middel van de radio waren beide partijen overeen gekomen elk twee gewonden uit te leveren. De twee Vietminh-soldaten bereikten hun linies maar de commu nisten lieten slechts een Fransman vrij. Een Franse onderofficier, die de kentekenen van het Roode Ifcruis droeg en de uitwisseling regelde, werd in het niemandsland door de Vietminh doodgeschoten. Tot dusver zijn de stoffelijke resten van 17 slachtoffers geborgen. omdat er in Tsjecho-Slowakije „niet langer belangstelling voor bestaat". Eerste Pauselijke audiëntie na zijn ziekie „We zijn besloten alles te onder- Amerikaanse delegatie in Genève nemen om de troepen te helpen, die Frankrijk zal steunen in het streven in Indo-China strijden en tezelfder naar een eerlijke vrede en Frank- tijd alles te doen om c»3" AorUilrp -riilr +n+ V»pt 7r> vpr is 7al vrede te bereiken. Wij hebben de Assemblée niet veel willen medede len over Dien Bien Phoe omdat de vijand, zowel in Genève als in Indo- China, daarvan voordeel zou kunnen hebben." Volgens gezaghebbende kringen is in de kabinetsvergadering een tele gram van president Eisenhower voorgelezen waarin deze uitdrukking zou hebben gegeven aan zijn spijt over een verkeerde interpretatie van zijn op 29 April tijdens een perscon ferentie geplaatste opmerking, dat de Amerikaanse regering zal streven naar een modus vivendi in de ver houding tot de communistische lan-, den gezien het uitblijven van een vredesaccoord in Indo-China. Eisenhower, aldus die kringen, deelde in het telegram mede, dat de eerlijkerijk tot het zo ver is zal blijven steu- NOG STEEDS AARDBEVINGEN IN GRIEKENLAND In Thessalië hebben zich van nacht weer aardschokken voorge daan. Volgens het observatorium van Athene is de hevigste beving in het plaatsje Sounpi, in het gebied van Almyros, opgetreden. De eerste be richten zeggen, dat alle huizen al daar zijn ingestort. Sourpi telt 2.900 inwoner» en 250 huizen. Tijdens de eerste audiëntie, verleend na zijn ziekte, wordt Paus Pius XII op een draagstoel door een menigte van ongeveer 20.090 kinderen, verzameld in de Basiliek van St. Pieter, gevoerd. De economische politierechter te Amsterdam heeft gisterochtend een aannemersfirma uit Weesp veroor deeld tot ƒ275.boete wegens over treding van de prijsopdrijving, en hamsterwet 1939, door het opnemen van 10.000,als „opzet" in een in schrijvingsbedrag bij een aanbeste ding. Van di tbedrag kreeg de firma 6150.en de zeven andere inschrij vers 550.zo was besloten op een vooraf gehouden bijeenkomst der be langhebbenden. De officier van justitie refereerde aan het arrest van de Hoge Raad, waarbij deze opzetregeling gekwali ficeerd wordt als zijnde in strijd met de prijsopdrijving- en hamsterwet. Hij herinnerde aan de instelling van de rijkscommissie tot onderzoek van deze regeling, waarvan de billijkheid binnen redelijke grenzen niet door de Hoge Raad is betwist. Verdachte heeft evenwel factoren gecalculeerd, die hij niet had mogen opnemen in zijn berekening. De officier had ƒ750 boete gerequireerd. Op vragen van het Tweede Ka merlid Andriessen betreffende de on gerustheid, die er te Rotterdam be staat over het bouwcontingent voor de komende 3 jaren, heeft minister Witte verklaard, dat de verdeling van het provinciaal bouwcontingent door de provinciale besturen geschiedt en dat hij niet de indruk had, dat Rotter dam hierbij een te klein contingent toegewezen had gekregen. Daar de minister echter weet, dat vooral in de grote steden de wo ningnood zeer nijpend is, is hij voor nemens in de steden Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam een proef te nemen met arbeidsbesparen de systeembouw. Dit houdt in, dat onder bepaalde voorwaarden in sys teembouw uitgevoerde woningen, voor wat het contingent betreft, slechts voor driekwart in rekening worden gebracht. BEVRIJDINGSDAG IN 'T GEDING. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het Concilium, het overkoepelend orgaan van vertegen, woordigers der universiteit, van de wetenschappelijke staven en van de studentencorporé, een verzoek aan senaat en curatorium van de Leidse universiteit te richten, bij de rege> ring stappen te ondernemen om aai de viering van de bevrijdingsdag meer aandacht te wijden, dan dit jaar het geval was. Het concilium meent, dat het passeren van de bevrij dingsdag verwarrend werkt op de j jeugd, aan wie het op deze wijze moeilijk gemaakt wordt de vrijheid op juiste waarde te schatten. weer (Geldig van Woensdagavond j tot Donderdagavond. Dpgem. 'te i 10 uur.) REGEN Weer toenemende bewolking met later bijna overal regen. In het Noordoosten van het land i iets hogere, elders weinig ver- andering van temperatuur. Tot j matig of krachtig toenemde wind uit Zuidelijke richtingen. 4 Mei: zon op 5.06 en onder 20.08; maan op 5.34 en onder 23.03 uur. Het weer in Europa weer temp. OSLO regen C. KOPENHAGEN regen 12 H STOCKHOLM zwaar bew. 15 AMSTERDAM regen 13 LONDEN zwaar bew. 12 H LUXEMBURG onbewolkt 11 PARIJS nevel 12 BORDEAUX half bew. 12 GRENOBLE regen 11 M NICE zwaar bew. 19 H GENEVE zwaar bew. 12 ZURICH - zwaar bew. 10 LOCARNO zwaar bew. 15 M BERLIJN zwaar bew. 14 FRANKFORT zwaar bew. 15 MUNCHEN regen 10 WENEN zwaar bew. M INNSBRUCK motregen ROME zwaar bew. 16 AJACCIO zwaar bew. 15 MALLORCA zwaar bew. Duitse reisbureau's hebben meege deeld, dat de „anti-Duitse propagan da' 'in Nederland het aantal toeristen naar Nederlandse toeristencentra merkbaar heeft doen dalen. Verschil lende reisbureau's hebben meege deeld, dat goedkope rondritten naar de Nederlandse bollenvelden in het bijzonder er door getroffen werden en dat verwacht wordt, dat het toeris tenverkeer naar Nederland nog meer zal dalen. Vele Duitse bladen hebben deze week berichten uit Amsterdam ge publiceerd, waarin melding gemaakt wordt van anti-Duitse demonstraties en critiek in de Nederlandse pers. Wisselvallig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van-een depressie boven het Noordelijk gedeelte van de Noordzee veroorzaakte vanmorgen in ons land weer enige regen, in hoofd zaak ten Noorden van de grote rivie ren. Bij Ierland verscheen een nieuwe en vrij actieve depressie, die in Oos telijke richting beweegt, maar later zijn koers naar het Zuidoosten zal afbuigen. De storing, zal in de loop van de avond ook het weer in ons land beïnvloeden. Het weer in onze omgeving blijft dan ook wisselvallig met af en toe wat regen. Het tempe- ratuurverloop ondergaat daarbij over het algem.on maar weinig verande ring. Korreltje Er volgt een dag op elke nacht. Voorbij trekt iedere wolk. Jan Campert,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1