'Droog weekend eiste in Brabant en Drente weer een vurige tol Felle brand in timmerfabriekje Rotterdams huisvader wil beloning uitloven voor een goede aanwijzing Bollenland had tijdens dit weekend meer gasten dan tijdens Paasdagen Niet hoffelijk 600.000 schoolkinderen bidden voor 1850 pelgrims op weg naar Lourdes Vlieger Veenendaal verliet de K. L. NI. Amsterdams jeugd vermaakte zich op lawaaierige manier Een Nederlands-Belgisch „grensincident" MAANDAG 3 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGIInA 1 Brandweerauto reed een man dood nodig had om de verwoesting tot 600 hectaren heidegrond te beperken. Bepaald baldadig gedroegen zich enkele opgeschoten knapen in de buurt van Beilen, waar zij rustig op Het droge weer van de laatste tijd cen kurkdroog heideveld een vuurtje heeft van Nederland weer een zware tol geëist en alleen al het afgelopen weekend gingen ruim 1000 hectaren van de in Nederland toch al dun ge zaaide bossen en heidevelden in de vlammen op. Meestal was de oorzaak van de vuurgloed onvoorzichtigheid. De zwaarste branden woedden in de streek tussen Heeze en Mierloo, waar Zaterdagmiddag 500 hectaren heide en bos een prooi der vlammen werd. Tijdens deze brand, die eerst door negen brandweren geblust kon wor den, verleenden vele burgers, die toevallig in de omgeving waren, hun bereidwillige medewerking. Minder prettig was het voor 40 van hen, die per fiets naar de brand gekomen wa ren, dat het vuur op een gegeven mo ment zo snel om zich heen greep, dat hun karretjes door de vlammen op geslokt were en. Een ernstiger onge val tijdens de blussingsacties van deze brand, overkwam de brandweer uit Gemert, die op weg naar de brand in Helmond een 61-jarige voetganger aanreed, die ter plaatse overleed. Onvoorzichtig en baldadig. Enkele kamperende Belgen waren Zaterdagavond in de omgeving van Bergen op Zoom onvoorzichtig met het gevolg, dat de brandweer 1H uur Het timmerfabriekje van de heer G. Jansen en de daaraan gebouwde woningen van de families Pos en Vee- nendaal aan de Koninginneweg te Kortenhoef zijn Vrijdagmorgen afge brand. Vermoedelijk door kortsluiting ont stond de brand, die snel om zich heen greep. De bewoners, die nog sliepen, konden zich slechts met moeite redden, doch de huizen en de gehele inboedel gingen verloren. Daar de familie Pos niet verzekerd was, heeft de burgemeester van Kor tenhoef, de heer D. Wildeboer een op roep om hulp gedaan. De burgerij heeft hierop spontaan gereageerd door het toezeggen van meubilair en geld. De families zijn bij beken den onderdak gebracht. Het timmerfabriekje brandde ook totaal af, maar de brandweer wist de woning van de eigenaar, de heer G. Jansen, te behouden. IN HET HARNAS GESTORVEN I Dirigent overleed tijdens concert Tijdens een concert van een zang koor te Schagen, werd de dirigent, de 69-jarige muziekpaedagoog en componist Jac. Jansen uit Bergen, door een hartverlamming getroffen. De dood trad onmiddellijk in. stookten. De gevolgen bleven niet uit: Na vier uren blussen moest de brandweer ettelijke tientallen hecta ren zwartgeblakerde heidegrond ach terlaten. Niet op het scherm maar op de planken NIEUW PROBLEEM Er heeft zich in de televisiewereld ietsi nieuws voorgedaan. Zaterdag avond kon de uitzending van een TV- spel niet op het aangekondigde uur geschieden, omdat enkele med'espe- lenden plotseling elders op de planken moesten staan. Nadat men reeds ruim een week aan het repeteren was geweest en ook enkele buitenopnamen op de filmband ter inlas van het spel wa ren vastgelegd, kwam Vrijdagmiddag plotseling de mededeling, dat de ac trice mevr. Aaf Bouber en de acteur Joh. Elsensohn Zaterdagavond niet voor de camera zouden kunnen op treden, omdat zij onverwacht in Noord-Scharwoude moesten spelen in het toneelstuk ,De dominee van Urk". Aanvankelijk stond „De school dei- dapperen" op het programma en wa ren de acteurs voor de TV vrij, maar omdat de hoofdrolvertolker van dit si uk ziek was geworden, ging men een stuk brengen, waarin het twee tal wel een rol te vervullen had. Contact van de zijde der TV met het betreffende toneelgezelschap „De Toneelvereniging" had geen resul taat. Men beriep zich op de verbin tenis met. de acteurs en eiste hen voor de Zaterdagavond op. Verschil met radio. Het is al eens eerder gebeurd, dat een acteur verhinderd was aan een TV-uitzending mee te doen. Toen echter ontving men de mededeling zo tijdig, dat nog een vervanger Kon worden geëngageerd. Ditmaal was het tijdstip daartoe veel te laat, De radio-acteur behoeft zijn rol met te leren, maar moet deze lezen en de radio kan het stuk op de band opnemen, wanneer men wil. Bij de TV. is de repetitietijd veel langer en de acteurs moeten hun rol uit het hoofd kennen, omdat de opvoering regelrecht wordt uitgezonden. In elk EEN DODE BIJ AUTOBOTSING. Een botsing tussen twee personen auto's heeft Zaterdagmiddag op de Rijksweg ZwolleOmmen aan de 72- jarige Zwollenaar F. A. Froweln het, leven gekost. Met drie stadgenoten reed hij in de richting Ommen. Van de andere kant kwam een auto met de 45-jarige landbouwer G. ter W. Uit Zwoller kerspel, die voor het eerst echter het stuur zat als chauffeur. Deze slipte en schoot dwars de weg pver tegen de auto van de Zwollena ren. F. werd vrijwel op slag gedood. De heren Dauzeman en Pleyzier moesten zwaar gewond naar een Zwols ziekenhuis worden vervoerd. De landbouwer en een auto-hande laar, die naast hem zat, alsmede de vierde inzittende van de andere auto, kwamen met de schrik vrij. HOGE PRIJS IN STAATSLOTERIJ. In de derde klasse van de 523e Staatsloterij is vanochtend een prijs van ƒ35.000 uitgeloot. De prijs viel op no. 9842. De verdwijning van Jaapje Klerk VOORLOPIG NOG NIET AANVAARD Velen in den lande zijn begaan met het lot van de ouders van de 4!4- jarige Jaapje Klerk, die zoals bekend op Paasmiddag uit Haarlem ver dween. Dat blUkt al reeds uit de vele „aanwijzingen", die zijn binnenge komen, en die voor zover zij serieus lijken, zo nauwkeurig mogelijk wor den onderzocht. Vanzelfsprekend geeft dit de politie, die haar criminele dienst inschakeld cn van het geval melding maakte in een buitenge woon opsporingsblad, heel wat werk. ALLEN ONDERDAK Meenden deskundigen na de Paas dagen, dat Nederland en vooral het „bollenbouwend" deel van Ne derland een maximum aan buiten landse belangstelling had verwerkt, het afgelopen weekend heeft bewe zen, dat er altijd nog mogelijkheid tot meer is. Daar 1 Mei in vele West Europese landen een vrije dag betekent en daar deze dag toevallig op Zaterdag viel, hadden duizenden buitenlanders het plan doen opvatten om eens een kijkje op de Nederlandse bollenvel den te nemen; wel, onderweg zullen ze tot de ontdekking gekomen zijn, dat meerderen dit plannetje gemaakt hadden. Het was vooral opmerkelijk hoe veel Duitsers naar Nederland zijn getogen eh de grensposten konden Zaterdagmorgen en middag de druk te bijna niet af. Honderden autobus sen, duizenden personenwagentjes, en ontelbaar vele fietsers en motor rijders wilden allemaal tegelijk de grens over en daar dit moeilijk kon, moesten velen er een paar uur wach ten voor over hebben om de Hol landse bollenpracht in ogenschouw te kunnen nemen. De touristen-invasie bezorgde de V.V.V. in het westen van ons land natuurlijk weer de nodige hoofdbre kens, want velen waren voor een __ooweekend bezoek gekomen en wilden geval is door deze kwestie een nieuw graag geduréndfe de nacht een dak vraagstuk aan het licht gekomen en zal moeten worden overwogen of het niet juister zal zijn voor de televisie een eigen toneelkern in het leven te roepen, die uit spelers bestaat, die niet aan gezelschappen verbonden en dus onafhankelijk zijn en steeds ter beschikking staan van de TV. beroep gedaan op particulieren. Ook nu wera deze oproep gevolgd door een voldoende aantal aanb'edingcn, zodat alle vreemdelingen aan den lijve de Nederlandse gastvrijheid konden ervaren. X>DOCOCOOOO«X*»OOC>XO<XXXX3eoCXXXXXOlX)OOOCOOOOC<»D Toen Zaterdagmogren duizen den Duitsers naar Nederland kwamen om het vrije weekend op de bollenvelden door te bren gen, werden zij op verschillende rijkswegen, die van de grens posten naar het hart van Neder land voerden, niet bijster vrien delijk begroet door plakaten, die op A.N.W.B.-richtingwijzers ge plakt waren en waarop te le zen stond: „Deutsche nicht er- wünscht!" Men kan van mening verschil len óver de al dan niet gerecht vaarde gevoelens van wrevel, die sommigen zullen bevangen, i nu zij weer in zo grote getalen de Duitsers naar ons land zie ko- i men, een feit is, dat vele Duit- i sers deze onvriendelijkheid niet verdiend hebben, omdat het on- juist is te denken, dat alle Duit- i sers het Naziregime onderschre- Ven zoüdèn hébben. I Voorts zou het interessant zijn te vèrnemén, wie nu feitelijk de- ze „groet" aangeplakt hebben boven het hoofd. Voorzichtlgen hadden van te vo ren al plaatsen besproken in de ho tels der grote steden, zodat deze al tot het laatste bed bezet waren. Ook de beroepspensions waren spoedig verzadigd en ten slotte werd evenals tijdens de Paasdagen een Een Rotterdamse huisvader, die vier kinderen heeft, deelde Vrijdag avond mede, dat hij gaarne honderd fulden zou beschikbaar stellen voor egene, die aanwijzingen geeft, wel ke leiden tot opsporing van het kind. Hij wilde dit gaarne naamloos doen en vroeg welke instantie zich zou willen belasten met het in ontvangst- nemen van het geld. Hij ging hierbij van de gedachte, dat anderen wellicht zijn initiatief zouden willen volgen en het uitloven van een flink bedrag velen zou stimuleren om hun ogen goed de kost te geven. Wellicht ook, zo meent hij, zou een geldsbe drag misschien de tong (en) kunnen losmaken van diegene(n) in binnen- of buitenland, die mogelijk van de ontvoering en de evt. dader meer af weten. Tijd niet rijp. De Haarlemse politie meent echter dat men met erkentelijkheid overi gens voor de goede beaoellngen van de voorsteller, de tijd nog niet rijp acht om eventueel op een dergelijke suggestie in te gaan. In de eerste plaats is de medewer king, welke men ondervindt, nu reeds buitengewoon groot. Zou men op dit initiatief ingaan, don bestaat de mo gelijkheid, aat men overstelpt wordt met „aanwijzingen", die van gener lei waarde blijken te zijn, hetgeen het onderzoek alleen maar kan be moeilijken. Ontvoering nog niet zeker. Voorts acht men de tot heden in gekomen aanwijzingen nog niet sterk genoeg om het element „ontvoering" voorop te stellen met uitsluiting van andere mogelijkheden. Die andere mogelijkheden worden nog steeds naarstig onderzocht en zo zal men volgenae week opnieuw met dreggen aan het werk gaan. Zouden die an dere mogelijkheden practisdh uitge sloten moeten worden, dan is het van het grootste belang dat men een duidelijk positieve aanwijzing krijgt van iemand, die kan zeggen, dat hij de evt. ontvoerder met het kind er gens absoluut heeft gesignaleerd. Voelt men van politiezijde voor lopig derhalve niet voor een Ingaan Met een beetje zand en een beetje zon kan men zich uitstekend verma ken. Maar men kan er nog meer mee doen. Zonneschijn en een bestanddeel van zand kunnen electrische energie leveren door middel van een „zon- neschljn"-batterij, die is ontworpen door technici van een Amerikaanse telefoonmaatschappij. De batterij be staat uit strookjes silicon, een stof die in zand voorkomt. Zonlicht, dat op het silicon valt, veroorzaakt een electrische stroom In de silieon-ato- men, die volgens de ontwerpers van de batterij practisch eindeloos kan voortduren. Volgens hen kan de bat terij voldoende stroom leveren om de menselijke stem over korte tele foonlijnen te dragen, een miniatuur radio-ontvanger van energie voor. zien en nog andere werkjes doen. Als de zonnesohijn-batterij nog verder ontwikkeld wordt, zullen bat terijen van ongeveer eentiende vier kante meter alle stroom kunnen le veren om lange-afstandsverbindin- gen over telefoonlijnen gaande te houden. De zonneschijn-batterijen kunnen dan overdag de stroom le veren zowel voor het telefoonsys teem als voor secundaire battefijen, zoals accu's, die de taak van stroom- levering overnemen in de nachtelij ke uren en als de zon niet schijnt. Thans kunnen de batterijtjes zes percent van de licht-energie die er op volt, omzetten in electrische ener- §ie. Maar de geleerden hebben goe- e hoop, dat ze dit tot tien percent kunnen opvoeren. Een batterijtje, dat voldoende stro ken silicon heeft om een vierkante meter vol te maken, kan 50 watt electrische energie leveren. Ieder strookje silicon is ongeveer vijf cen timeter lang en ondedhalve centi meter breed. De electriciteit wordt betrokken uit die golflengten in het licht, die'het zichtbare licht leveren. Er komt practisch niets uit de in- fra-rode (warmte) cn ultraviolette stralen van het zonlicht. Zelfs het licht dat afkomstig is van een gewone gloeilamp kan electrici teit opwekken in de zonnescliijn- batterij. Het nieuwe soort batterij werd uitgevonden door de natuur kundige C. L. Pearson, de scheikun dige C. S. Fuller cn de electrotech- nische ingenier D. M. Chapin. Nadat de Rotterdamse politie Zaterdagavond cen vechtpartijtje uiteengejaagd had, hoorden de agen ten even later gerucht achter een bouwkeetje, dat zij passeerden. Toen onderzoek wilden uitgaan, op genoemde suggestie, men wildekwam een der vechtersbazen een niet bij voorbaat uitsluiten dat er :coooooooocoooooooo© Aetherklanken Televisieprogramma. Geen uitzending. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 18.00 Nationaal Progr. 20.15—24.000 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 v. d. kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 v. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Licht muz. 12.30 Land- en' tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws en Katholiek Vertrek 10 Mei ruim 300 scholen vertrekt in de mid daguren van Maandag 10 Mei de Na tionale Bedevaart voor een 7 dagen durende pelgrimage naar Lourdes. Onder de 1850 pelgrims, die in vier treinen reizen, bevinden zich 130 zie ke kinderen en 1100 leden van de Ka tholieke Boeren- en Ttiindersbond. De bedevaart staat onder geestelijke lei ding van de bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten. Ook mgr. Herrij- gers, die uit China verdreven is, be vindt zich onder het gezelschap. Een der hoogtepunten van de be devaart zal ongetwijfeld zijn de pon- nws. 13.45 Gram. 14.00 Omr. ork. en j tificale H. Mis van requiem, die mgr. soliste. 15.05 Gram. 15.30 „Ben je zes- Baeten te Lourdes zal opdragen voor +5gj» -iff nn *r .„loiror, ifi^n v\0. de zielerust van de kortelings over leden voorzitter van de Nationale Bedevaart, mgr. J. Ingendael, die van 1945 deze functie had vervuld en bij talloze pelgrims een bekende en be minde figuur was geworden. De ver pleging der kinderen staat onder lei ding van prof. Dirken uit Groningen, zuster Gardia uit Nijmegen en van mej. Tilman, leidster van de zieken verpleging der Nationale Bedevaart. tig?" 16.00 v. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 v. d. jeugd. 17.45 Nws. Nat. Progr.: 18.00 Toespr. 18.10 voodr., altviool en piano. 18.20 Her denkingsbijeenkomst. 18.50 Radio Fhilharm. ork. 19.05 Voordr. 19.10 Radio Philharm. ork. 19.30 Rep. 20.00 Stilte. 20.02 Wilhelmus. 20.03 Ka- merork. KRO: 20.15 Nws. en weer ber. 20.23 Toespr. door Z.Exc. Mr. J. W. Beyen. 20.30 Herdenkingsconc. 20.45 Viool, gamba en clavecimbel. 21.05 Omr. ork. 21.20 „Ken een haan een ei liggen?" 21.35 Bariton en pia no. 22.05 Paedagogische caus. 22.20 Viool en clavecimbel. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 AVRO, 18.00 Nationaal Programma. 20.15—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO. 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 v. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 v. d. zieken. 11.30 Omr. ork. 12.00 Musette- ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 v. h. platteland. 12.40 Plano duo. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus.muz. 14.00 „Wtf ontdekken Amerika", caus. m. muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 v. d. vrouw. 15.45 Gram. 10.30 v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Nws. 18.00 Nationaal progr.: Zie Hil versum I, AVRO: 20.15 Nws. 20.20 Koorconc. 20.50 Beschouwing over de conferentie te Genève. 20 55 „De Burgemeester", hoorsp. 22.25 Piano- recitalè 22.45 Euitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20— 24.00 Gram. Voor 't „thuisfront". Ten behoeve van het kinderthuis front, dat onderleiding staat van ver tegenwoordigers der erkende bede vaartorganisaties, van het onderwijs, van de KRO en de Katholieke pers, verschijnt dezer dagen een geheel herziene druk van het noveneboek je, dat ln een oplage van ruim 20.000 exemplaren aan de onderwijskrach ten van het lager onderwijs, het bui tengewoon lager onderwijs en het voortgezet lager onderwijs zal wor den toegezonden. Genezing geen doel. In overeenstemming met de idee van de geestelijke vader van deze kinderkruistocht, de heer Boelaers, secretaris van de Limburgse bede vaart, is het de bedoeling van dit boekje, de schoolkinderen biddend en offerend te doen meeleven met de bedevaart der zieke kinderen. In zijn voorwoord tot het noveneboekje spoort de voorzitter van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding, de onderwijzers aan, de kinde ren duidelijk te maken, dat het niet het doel van een bedevaart is op zienbarende genezingen te verkrij gen. Mgr. Op de Coul vraagt dit ten einde teleurstelling bij de kinderen na een vurige novene te voorkomen. Het moet voor hun begrijpelijk ge maakt worden, dat er geen ander doel van de kinderkruistocht is dan door de voorspraak en de bemidde ling van Maria, van haar Troon de genade te verkrijgen van een echt christelijke levenswandel. Gebeds verhoringen blijken niet alleen uit spectaculaire genezingen. j 24-jarige Rotterdamse losarbeider met een bijl achter het huisje van- over enige tijd nog op wordt inge- dQan; hilj ls momenteel de gast van gaan. I de Rotterdamse politie. Ir. Aler geïnstalleerd De eerste Mei is een markante dag geworden voor de K.L.M. In Den Haag trad als opvolger van wijlen dr. Plesman de nieuwe president-di recteur I. A. Aler ln functie en op Schiphol legde na een kwart eeuw trouwe dienst een der eerste K.L.M.- vliegers, de 50-jarige Willem C. van Veenendaal, zijn functie neer. Hij wordt hoofd van de voorlichtings dienst bij de Koninklijke Lucht macht. De heer A. Mijnhart Sr., oprich ter en president-directeur van de i Mijnhardt Pharmaceutische en Che-j uitpuilen, trok de jongen de oude mische fabrieken N.V. te Zeist, is be- binnenstad in om op zijn manier met noemd tot ridder in de Orde van wat gezellig lawaai de verjaardag van Oranje Nassau. onze Landsvrouwe te vieren. Het publiek dacht aan relletjes Ontploffing in broekzak Koninginnedag heeft in de hoofd stad een treurig verloop gehad voor de 13-jarige scholier W. W., woon achtig aan de Zeedijk te Amsterdam. Uitgerust met een flinke hoeveel heid voetzoekers, vuurwerk en zgn. rotjes, die zijn broekzakken deden DE UITZENDING VAN WEERBERICHTEN. Met ingang van Zondag 2 Mei zal de radio-uitzending van het K.N.M.I. om kwart vóór zes 's ochtends over Hilversum I ook weer op Zondagen geschieden. Voorts is een wijziging gebracht in het weerbericht voor de scheepvaart, dat uitgesproken wordt in de uitzendingen van kwart vóór zes en tien vóór zeven. Dit bericht zal in het vervolg gel den zowel voor de scheepvaart in een smalle strook van ongeveer 5 km. breed langs de Noordzeekust, als voor het weer dat verwacht wordt voor het strand langs de kust van de Bel gische grens tot Schiermonnikoog. Bovendien is het geldig voor de Wad denzee. Het zal worden aangekon digd als: Verwachting geldig voor het Waddengebied en de Hollandse en Zeeuwse kust. Het is in een deel van het land bovendien te beluiste ren in het telefonisch weerbericht tussen 6 en 12.30 uur. KASTEEL VOOR VERZAKKING GEVRIJWAARD. De "watertoevoer naar het oude kas teel Borgharen bij Maastricht is thans vrijwel gereed, zodat het gebouw geen verdere verzakking meer be hoeft te vrezen. Het kasteel is grotendeels gebouwd op fundamenten van rijshout die door het uitdrogen van de grachten geen voldoende vochtgehalte meer hadden. Er ontstonden toen enkele scheuren en er was ernstig gevaar voor verzak king. Het euvel is nu verholpen. Via het beekje de Kanjel wordt water aangevoerd Uit het Julianakanaal. Een 32 meter lange pijpleiding, die grotendeels in vervallen staat ver keerde, werd opgegraven, terwijl voor de opstuwing van het water twee nieuwe sluizen werden gemaakt. Ten behoeve van de afvoer zal bin nenkort nog een sluis worden aange legd. Onduidelijke grens te Baarle-Hertog Naar het Brusselse blad „Het Volk" uit betrouwbare bron verklaart te hebben vernomen, heeft de Belgische ambassade te Den Haag opdracht ge kregen de Nederlandse regering er van ln kennis te stellen, dat België zijn souvereine rechten zal doen gel den op de betwiste strook grond te Baarle-Hertog alsmede op de zich daar bevindende huizen. Zulks zo lang het tegenbewijs van het Bel gische standpunt niet wordt gele verd aan de hand van geloofwaar dige documenten. Het betreft hier een kleine strook grond, waarop ongeveer 12 huizen staan. Deze zeer oude grenskwestie werd acuut, toen de betreffende hui zen gekocht werden door de Belgi sche onderdaan Van den Eynde, die de huur van deze woningen ging ver hogen. In Maart jl. heeft de heer Van den Eynde intrek genomen in één der huizen, nadat hy voor de pa pieren had gezorgd, die het overbren gen van zijn meubelen via het doua nekantoor moesten dekken. De Ne derlandse tolbeambten lieten alles over de grens brengen en weldra wa ren de dochter en de zoon van de heer Van den Eynde bezig bij het huis inboedel af te laden. Toen zij bijna klaar waren, dook evenwel plotseling de ontvanger van het Ne- Nederlandse douanebureau op en ver klaarde, dat alle goederen in beslag genomen zouden worden. De zoon werd op het bureau ontboden en een vertegenwoordiger van de Belgi sche douane was hier eveneens aan wezig. De Nederlandse ontvanger verklaarde, dat na overleg met zijn Van den Eynde nog bepaalde docu menten moest overleggen, wilde hij zidh als Belg in Nederland vestigen. Van den Eynde weigerde evenwel zich deze documenten aan te schaf- men, omdat hij zich naar zijn mening op Belgisch grondgebied bevond. De ontvanger was het daarmee niet eens en zeide, dat in dat geval de meube len in beslag genomen zouden wor den. De vertegenwoordiger van de Belgische overheid verklaarde hierop dat, indien er beslag werd gelegd op het meubilair van de heer Van den Eynde, hij de Belgische rijkswacht zou verzoeken de inbeslagneming te verhinderen. Deze bedreiging had tot gevolg, dat van Inbeslagneming werd afgezien. Over deze oangelegen- heid, die ontstaan is doordat de offi ciële tekeningen niet duidelijk schij nen te zijn, is thans blijkbaar een diplomatieke gedachtenwisseling gaande. Een kantelende kraan kwam Zaterdagmorgen in de Rotterdamse haven op een 17-jarige leerlingma troos uit Den Haag terecht; het slachtoffer werd op slag gedood. Een 02-Jarige Amsterdammer wilde Vrijdagavond op een rijdende tram springen; het bekwam hem slecht: hij ligt thans met eon ge compliceerde beenbreuk ln het zie kenhuis. Een Monnikendamse moeder Ihoorde Vrijdag haar 1K-jarig zoon tje buiten huilen; zoonlief was in de Singel gelopen. Zijn moeder bedacht zich geen ogenblik, deed een duik in het water en bracht haar zoontje springlevend weer op het droge. Alle treinen en rangeerdelen van d9 Nederlandse spoorwegen zullen morgenavond van 8 uur tot 2 minuten over 8 stilstaan. Een motorrijder uit Veenendaal, Nadat hij tot zijn genoegen di verse. voorbijgangers met onverwach te knallen de schrik op het lijf had gejaagd, werd hij zelf de dupe van zijn vuurwerk. Donderende knal. Op de hoek van dc Oude Doelen straat en de O.Z. Achterburgwal stak hij blijkbaar een nog rokend projec tiel te vlug in zijn zak terug. Een seconde later voltrok zich een won derlijk schouwspel. De gehele vuuv- lading in zijn broekzak kwam met een donderende knal tot ontploffing en tegelijkertijd begon de broek te roken en te smeulen. Ijlings toegesnelde voorbijgangers scheurden de jongen haastig zijn brandende kleding van het lichaam, waarna hij met grote brandwonden aan buik en rechterbovenbeen enkele minuien later het vlakbij zijnde Bin nengasthuis werd binnengedragen. Hier is hij ter verpleging opgenomen. Telefooncel-„grap". Ook elders in dc stad waren dc knallen niet van de lucht. In sommi ge gevallen leidde dit tot ergernis van volwassenen. Opgeschoten jon gens legden ware granaten in raam kozijnen en keken dan op een afstand toe, hoe deze een minuut later vlak bij niets vermoedende, juist passeren de voetgangers met een hevige knal en rookontwikkeling tot ontploffing kwamen. Een ander laakbaar grapje werd uitgehaald door sommige jongens, die rotjes met stil smeulende lonten ge reed legden in de glazen publieke te lefooncellen en dan tot hun grenze loze vreugde een juist in de cel ga- komen en rustig telefonerende vol wassene aanschouwden, die bij de daverende knal de hoorn uit de hand liet vallen en lijkwit van schrik naar buiten tuimelde. Soortgelijke knallen werden tot wijd in de omtrek gehoord. In vele gevallen meende het publiek aan vankelijk met een ernstige botsing te doen te hebben. Tegen de middag was men er aan gewend. In de gehele stad zag men voorts kinderen, die zich tot clowns en an dere vreemdsoortige verschijningen vorkleed hadden, waarbij zij hun gezicht met kleurkrijt aan een kin derlijke „beauty culture" hadden on derworpen. sing kwam met een vrachtauto, is gisteravond in het Nijmeegse Cani- siusziekenhuis aan de verwondingen bezweken; zijn verloofde, die op de duo zat, werd zwaar gewond. Vandaag Is het 65 jaar geleden, dat het echtpaar P. F. Janzen-Mante uit Apeldoorn elkaar eeuwige trouw zwoereneen eeuw is het nog niet, maar het gaat aardig die rlch- - - ting uit. De bruid is thans 88 jaar en hoofdbureau te Eindhoven de heer die Vrijdagavond in Nijmegen ln bot- de bruidegom 2 jaartjes ouder.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9