DE TAMTAMKLOPP t 55 Jaar in de huwelijksboot Voorschoten feestte ook Zaterdag B.B. Leidse Golfbrekers winnaar in Katholieke Vijfkamp MAANDAG 3 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT 2 KLAD PAGINA 2 NIEUWE-WETERING Hét is bepaald een zegen als een •chtpaar woonachtig mag zijn te Nieuwe Wetering. Immers, het is nog geen jaar geleden, dat wy mel ding maakte van een 50 en een 55- jarig huwelijksfeest, en thans kun nen wy alweer de aandacht vragen voor een 55-jarig huwelijksfeest. Hiertoe vervoegden wij ons aan de Voorweg, waar dit bruidspaar Anto- nius van Haestregt (79) en Helena van Haestregtv. d. Veer (77) woon achtig is. Bruid en bruidegom ge nieten een goede gezondheid. De bruid staat iedere morgen vroeg op, om voor haar nog thuis zijnde zoon de boterhammen gereed te maken, alvorens hij naar zijn werk gaat. Voorts is ze nog gaarne bezig en het mag gezegd nog op vaardige wijze met het hanteren van de breipen nen. Vader van Haestregt voorzag tot voor enkele jaren Nieuwe We tering nog van petroleum, een arti kel, dat vooral ten plattelande nog seeds onmisbaar is. 's Morgens voor 7 uur kan men hem al met zijn hondje een van zijn dagelijkse rondjes zien maken. Op de dag kan men hem nog regelmatig in zijn tuintje werkzaam zien. Uit het hu welijk werden 9 kinderen geboren, waarvan nog 7 in leven. Vijf kinde ren hebben zelf alreeds een gezin gejticht, waardoor het bruidspaar thans met trost kan bogen op 21 klein- en zelfs 8 achterldeinkinde- ren. Een dochter heef haar intrede in een Klooster-orde gedaan. Op de feestdag 8 Mei, zal het dit bruids paar zeer zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Was de eerste dag van het Oranje feest een stralende lentedag, de tweede dag iets minder zonnig was toch milddadig en begunstigde toch de festiviteiten. Nadat Vrijdagavond Bencvcnuto vrolijke klanken over de Voorstraat had laten klinken en Cees de Lange, Jan Tromp en Olga Lowina en nog enige andere artisten van naam voor een stampvolle zaal de aanwezigen aangenaam bezig had den gehouden, werd er Zaterdag weer flink gefeest. De ochtend was bedoeld als een adempauze. De kinderen en de ouden van dagen konden in de openlucht gaan genieten van diverse attracties, clowns, acrobatiek, evenwichtskun stenaars en dergelijke. In de middag startte de grote optoch vanaf de Krimkade. Aan de optocht werkten mee, de industrie, de middenstand, plaatselijke verenigingen, particulie ren en de beide muziekverenigingen, terwijl de gemeentelijke diensten zo als de reinigingsdienst en de vrijwil lige brandweer het geheel comple teerden. Het jyerd nog een bijzonder lange stoet. De landelijke rij vereni ging Koningin Emma ging voorop gevolgd door het jubilerende be stuur in de open landauers. De op tocht trok veel belangstelling. Er werd een uitgebreide route gevolgd. Vooraf had de jury de diverse wa»' gens en groepen gekeurd en beoor deeld. De prijzen waren als volgt: A. Industrie 1. Het Paapje, 2. Koco, 3. IKI. Eervolle vermelding Nefaboline. B. Middenstand: 1. Overbosch, 2 Ga rage Anker, 3. Fruithandel van Os, Eervolle vermelding Firma D. Planje. C. Verenigingen: 1. Welpen en Ver kenners „Pr. Beatrixgroep", 2. R.K. Gidsen, 3. R.K. Verkenners „St. Lau- rentiusgroep" 4. Kabouters en Pad vindster. Eervolle vermeldingen Rouwkoop en de wagen van de Plat telandsvrouwen. D. Particulieren: Eervolle vermelding de heer J. Smit. 's Avonds was de stemming er weer goed in. De Laurentius harmonie verzorgde de populaire hosmuziek en er werd weer naar hartelust ge host. Het Glippertje heeft tijdens deze feestdagen heel wat ritjes door Voor schoten gemaakt en de diverse at tracties op de Voorstraat hadden over bezetting niet te klagen. Ook Zater dag verzorgde Cees te Lange, Peter Piekos, Jan Tromp, het duo v. Zwol, Olga Lowina, Tonny Bakkenee en Mr. Paulo weer een vrolijke avond in het gebouw van Chr. Belangen. Om 11 uur startte de lampionop tocht, waarbij door de beide muziek verenigingen de marsmuziek ver zorgd werd. Om twaalf uur eindigde de optocht op de Voorstraat en na dat de voorz. de heer B. Hoogwerff Kroon op de cabine van de gemeente wagen was geklommen, sprak hij pre cies om klokslag 12 uur het slotwoord uit. Van de straatversieringen werd de le prijs behaald door de' Narcisstraat, 2. Willem de Zwijgerlaan 2. Nieuw Voordorpstraat 3, Leidseweg. De Nar cisstraat komt nu in het bezit van de wisselbeker. Individuele versieringen: 1. Chr. Eggink, 2. J. Barmentloo, 3. Ir. H. F. C. Blom. Eervolle vermel dingen: A. H. v. d. Hoek en Nic. van Os. Eerepoorten: 1. Wijngaardenlaan. Troostprijs Nw. Voordorpstraat. De uitslagen van de volksspelen zijn als volgt: Touwtrekken voor ploegen: i. Openbare Werken, 2. Gemeentelijke Plantsoendienst, 3. Gebrs. G. en P. Niersman. Kuipje steken: 1. L. Ger- rits, 2. J. v. d. Geest, 3. C. H. Valen- tijn. Fietsen met hindernissen: 1. N. van Wissen, 2. D. v d. Hoek, 3. mej. R. v. d. Wal. Puzzlerit voor wielrijders: 1. J. v. d. Valk. 2. B. Zonneveld, 3. J. H. van Tuyl. Puzzlerit voor Bromfietsers* 1. P. L. Streeder, 2. J. Y. Jesse, 3. C. Hamerter. Uitslag voetbalwedstrijd: RouwkoopA.S.C. 34. Gemeenteraad. De raad van Voorschoten komt bijeen op Donder dagavond 7 uur. Agenda: a. het op richten van een tweede openbare school voor gewoon lager onderwijs; b het stichten van een schoolgebouw op een terrein gelegen in Vlietwijk; c. het beschikbaarstellen van een cre- diet van 5000.voor het ontwerpen en besteksklaar maken van een bouwplan voor het schoolgebouw. Voorts nog een ander onderwijs- voorstel: a. medewerking verlenen voor de bouw van een schoolgebouw voor uitgebreid lager onderwijs ten behoeve van het bestuur van de Stichting Christelijke U.L.O.-school; b. het in bevestigende zin beantwoor den van de vraag of tot oprichting van een openbare school voor uitge breid lager onderwijs moet worden overgegaan: c. het voorlopig onder brengen van de onder b. bedoelde school in het te stichten schoolge bouw voor gewoon lager onderwijs ir. het complex Vlietwijk. Beschik baarstelling van een crediet van maximaal ƒ4500ten behoeve van het te houden tweede bevolkings onderzoek op tuberculose. Autotocht ouden van dagen. De 19e tocht voor ouden van dagen zal dit jaar gehouden worden op Woens dag 2 Juni a.s. De deelnemers kun nen zich tot 22 Mei a.s. aanmelden bij de secretaris, de heer Muller, Schoolstraat 49. De autobezitters, die voor dit doel hun auto beschikbaar willen stellen, kunnen zich eveneens tot 22 Mei opgeven op het genoemde adres. De collecte zal gehouden wor. den in de week van 18 tot en met 22 Mei a.s. Het is de bedoeling deze tweede openbare lagere school te stichten in Vlietwijk. In eerste instantie zou deze -chool gecombineerd worden met een oplossing voor het neutrale kleuter onderwijs. Het was de bedoeling een vijfklassige school te stichten en dan 2 lokalen te bestemmen voor het ge wone onderwijs en dan 2 of 3 loka len voor het kleuteronderwijs. Thans is dit voorstel, het werd bij de laat ste raadsvergadering van de agenda afgevoerd, gewijzigd. Er wordt voor gesteld over te gaan tot de stichting van 8-klassige school en van dit gebouw voorlopig 2 lokalen te be stemmen voor het gewoon lager on derwijs en 6 lokalen voor het uitge breid lager openbaar onderwijs. De gedachte door de adviescommissie voor openbaar en neutraal onderwijs met betrekking tot de zogenaamde overkoepelende U.L.O.-school zal niet verwezenlijkt kunnen worden. Voor de openbare U.L.O. dient dus of een nieuw schoolgebouw te worden gezet of de school moet worden onderge bracht in het t.b.v. de school voor gewoon lager onderwijs te stichten schoolgebouw in de Vlietwijk, B. en iW. achten het momenteel nog niet verantwoord direct tot de bouw van een afzonderlijke school voor het openbaar U.L.O. over te gaan. HILLEGOM UITSLAG S MOZAÏEKEN-WEDSTRIJD. Groep A, Bedrijven en Verenigin gen: De wisselbeker werd voor de der de achtereenvolgende maal en daar door definitief gewonnen door de fa. A. J. van Engelen, Wilhelminalaan 3. De tweede prijs werd toegekend aan de firma L. Stassen Jr., Leidse- straat, „Draka Plastics" aan v. d. Endelaan kreeg de derde prijs. Eervolle vermeldingen werden toe gekend aan „Herwonnen Levens kracht" (St. Martinuskerk), O.W. voor het mozaiek voor het raadhuis en aan de ver. „Zingt den Heer" (Weltevreden). Groep B, Mozaieken voor particu lieren: De wisselbeker voor deze groep werd ook voor de derde maal door dezelfde deelnemer gewonnen, de heer W. S. Warmenhoven, Weere steinstraat 20, die hem nu mag be houden. De tweede prijs was voor de heer J. H. Veldhuyzen van Zanten, Stationsweg 21 en de derde prijs was voor C. van Haaster, Zilkerduin- weg 13. Groep C, Jeugdige deelnemers: Eer ste prijs, de kinderen Out, Wilhelmi- i nalaan 71; 2e pr. de jongens van Zanten; 3e pr. Braun, v. d. Ende laan. i E.V.: G. v. Nieuwpoort; W. Wil- helmus, Lijsterbeslaan 30; Juffer- mans., Weeresteinstr. 99; Otte, Kerk- 1 straat 10; Jeugdgr. van Riek, Mock- kade 5; Jong Aay en Stilma en Mie- ke v. d. Pol. Groep D: Kleine Mozaieken van particulieren en verenigingen: le pr. de Julianaschool; 2e pr. de K.A.J. voor het mozaiek voor de St. Marti nuskerk; 3e pr. de R.K. Jongens school (St. Joseph) voor het mozaiek voor de R.K. kerk „In dit teken zult lij overwinnen". De heer Lieverse, beerstraat 12, kreeg een extra prijs voor „het meest eriginele idee", plus E.V. ZOETERWOUDE Santa Lucia behaalt le prijs. Op het Nationaal Concours voor jeugd koren en zangklassen in het Kurhaus te Scheveningen behaalde het kinder koor van Santa Lucia onder leiding van de heer F. Cappendijk in de derde afdeling een eerste prijs met 338 pnt. Vrijwilliger zijn uit vrije wil zijn plicht doen. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441*. SPORT Tijdens het tournooi om het Europees kampioenschap bandstoten te Saar- brücken heeft de Duitser Lütgehetman het Europese record voor het hoogste ge middelde in één partij verbeterd. In zijn party tegen de Zwitser Nussberger werd door Lütgehetman gewonnen met 150 punten in 16 beurten, met een gemiddel de van 9.37. Het oude record voor het hoogste gemiddelde in één party stond sedert Maart 1954 op naam van de Span jaard Domingo. LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de afgelopen week luiden: le klas: UVS 2De Carambole 2 06; De Carambole 1DOS 2 42; 't Cen trum 1De Spijkerbak 60: TOG 1 UVS 1 2—4; DOS 2—De Spijkerbak 2 24; Rijnegom 1't Spoortje 1 24. 2e klas: 't Spoortje 2De Drei Potte kens 1 62. 5e klas: De Morschpoort 5't Zuid 2 6—2; 't Zuid 3—De Heul 2 4—4; De Drei Pott. 2Royal 2 26; De Spükerbak De Vriendschap 2 0—8; DOS 4—UVS 5 4—4. 6e klas: De Morschpoort 7De Sport 3 2—6. In de le klas wist t Centrum 1 uit Alphen het kampioenschap te behalen. Van de 23 gespeelde wedstrUden wist dit team er 19 te winnen en werd slechts 4 maal verloren. De 2 en 3e plaats werden bereikt door De Spükerbak 1 en DOS 1. In de 5e klas was het UVS 5. die de titel wist te bemachtigen, terwijl De Vriendschap 2 en het Vierkantje 2 resp. 2 en 3 werden. Voor deze week is er alleen nog in de le klas een programma wat als volgt luidt: Maandag 3 Mei: De Carambole 2De Spijkerbak 2; Rijnegom 2De Caram bole 1; De Spijkerbak 1—UVS 2; DOS 2 Rynegom 1; UVS 1—'t Centrum 1 't Spoortje 1DOS 1. Donderdag 6 Mei zal de prysuitreiking plaats vinden der afgelopen competitie, terwijl tevens de halfjaarlijkse vergade ring wordt gehouden der LBS in Kleine Burcht". Op de laatste dag werden alle persoonlijke records verbroken De vijfkamp voor katholieke zwem verenigingen uit Gouda, Den Haag, Delft, Rotterdam en Leiden is op fraaie wijze door de Leidse Golfbrekers ge wonnen. Met meer dan 200 punten voor sprong bleven de Leidenaars de andere verenigingen de baas en de wijze, waar deze laatste wedstrijden, Zaterdag door LAC in Rotterdam georganiseerd, gewonnen werden, was zodanig, dat alle clubrecords in de verzwommen nummers gebroken werden. Vergeleken bij vorig jaar hebben de Leidse Golfbrekers, die toen reeds vrij hoog stonden genoteerd, de grootste vooruitgang genoteerd, In punten uitge drukt bedroeg dit 148. Daarop volgde Raket uit Delft met 87 punten, hetgeen dus nog een aanmerkelijk verschil is. Wel een bewijs, dat er hard gewerkt wordt door de Leidse zwemmers en zwemsters en dat de training een merk bare invloed heeft op de bereikte resul taten. Op de 5 x 50 meter vrye slag heren werd, vergeleken by vorig jaar, een winst geboekt van 20 seconden. Een groot aandeel in de zege had ook Loesje Zandvliet weer en vooral haar tijd van 1.10.03 op de 100 m. vrye slag dient vermeld, te meer daar zij nagenoeg geen strijd ondervond, want nummer twee bleef 4.5 sec. onder haar. Een felle strijd werd geleverd op de i m. schoolslag tussen Tom Pley en Bud Oosterom. Zij kwamen naast elkaar te liggen en tikten gelijk aan. De voor zitter-kamprechter had Bud als eerste genoteerd, zodat voor hem 36.7 en Tom 36.8 werd aangetekend. Tegen de verwachting in verloren de jongens de 5 x 50 m. schoolslag tegen de ploeg van Swift. Bij de 5 x 50 m. vrije slag dreigde hetzelfde te gebeuren tegen de ploeg van LAC, daar de twee eerste zwemmers een achterstand had den. Theo Bik slaagde er evenwel in de achterstand te niet te doen. Gart God- dijn zwom daarna als 'n duivel en won terrein en Bud Oostrom stelde overwin ning veilig door een voorsprong van 1.2 Geen wonder, dat de LGB tenslotte de prestatiebeker voor de grootste vooruit gang ten deel viel en aangezien dit voor de derde maal geschiedde, werd de beker definitief Leids bezit. De Golfbrekers wonnen in totaal 2es bekers, nl. voor het beste totaal en voor de dames, heren, meisjes en gens, waarbij tenslotte de prestatiebeker het halve dozyn volmaakte. Na afloop van de wedstrijden volgde de prysuitreiking in „Eden". De voorz. van de LAC, de heer Pluym, bracht daarbij de hartelijke felicitaties over aan de LGB. Hij merkte op, dat de grote vooruitgang van de LGB behalve aan de goede geest in de ploeg voornamelyk te danken is aan de voortreffelijke lei ding. De voorz. van de LGB, de heer Van Brussel, dankte daarop voor de toe gezwaaide lof. Na afloop was er nog een dansje „Eden", doch de Leidenaars konden daarvan geen gebruik maken, omdat het al zo laat was, terwyl bovendien ver schillende zwemmers weer moesten aan treden in de scholierenwedstrijd tegen Frankrijk op Zondag. Tenslotte vermelden we de uitslagen: (68) 100 rugslag heren: 1. Theo Bik, LGB. 1.19.4; 2. J. v. Leeuwen, Raket, 1.22.9; 3. W. Mali, Swift. 1.27.3. 100 m. vrije slag dames: 1. Loesje Zandvliet, LGB, 1.10.3; 2. L. de Neef. LAC, 1.14.8; 3. B. v. Leeuwen, Raket, 1.15.—. 50. m. schoolslag heren: 1. Bud Oos trom, LGB, 36.7; 2. Tom Pley, LGB, 36.8; 3. W. Mali, Swift, 39; P. Offers, Swift, 39. 75 m. persoonl. wisselslag dames: 1. B. v. Leeuwen. Raket, 1.1.6; 2. P. Pig- mans, LAC, 1.2.8; 3. Loesje Zandvliet, LGB, 1.3.8. 5 x 50 m. schoolslag heren: 1. Swift 3.14.5; 2. LGB 3.16.3; 3. Raket 3.25.6. 3 x 50 m. wisselslag dames: 1. LGB 1.55.6: 2. LAC 2.04; 3. Swift 2.04.3. 5 x 50 m. vrije slag heren: 1. LGB 2.38.2; 2. LAC 2.39.4; 3. Swift 2.42.1. Totaaluitslag na 5 ontmoetingen: 1. Leidse Golfbrekers 4459.7; 2. LAC 4684.2; 3. Swift 4732.3; 4. Raket 4768.1; 5. Donk 5074.3. Ned. scholieren wonnen tweekamp van Frankrijk In het zwembad aan de Mauritskade te Den Haag vond gistermiddag het treffen plaats tussen, de katholieke jon gensscholieren van Nederland en Frank rijk. Het was de vierde internationale landenontmoeting van deze aard, waarin Frankrijk tot nu toe tweemaal had ge zegevierd, in de eerste en derd wed- stryd, terwyi de tweede voor de Ned. ploeg was geweest. Door gisteren even eens te winnen heeft de Ned. ploeg de balans in evenwicht gebracht. De stand van gisteren was: Nederland 1661.1 pnt., Frankrijk 1731.1 pnt. Er bestond voor deze internationale tweekamp goede belangstelling en zij droeg ook uiterlijk een internationaal tintje, want terwyl de deelnemers zich langs de bassinwand opstelden, werden de volksliederen gespeeld. Er werd in vier groepen gezwommen: benjamins (19411942), minimes (1939 1940), cadets (1937—1938) en juniors (1935—1936). Enkele Leidse Golfbrekers namen aan deze wedstrijden deel, maar aan som migen was het te zien. dat zij nog ver moeid waren van wedstrijden van de vorige dag te Rotterdam. Niet echter aan de benjamins Kees Pley, Henny van Stade en Pim Pley, die Zaterdag niet hadden meegezwommen en vrij goede resultaten behaalden. Deze waren voor de Leidenaars als volgt: 25 m. schoolslag benjamins: 1. Kees Pley 21 sec., Pim Walenkamp 22.1. 25 m. vrije slag benjamins: 1. Henny v. Stade 17.8 sec. 25 m. vrije slag minimes: S. Verver 37 sec. 100 m. schoolslag cadets: J. .v. Bohe- men 1.32.1. 100 m. rugslag cadets: 1. Theo Bik 1.19.5. 100 m. schoolslag juniors: 1. Bud Oos trom 1.23, J. v. Bohemen 1.30. 100 m. rugslag juniors: 2. Theo Bik 1.21.8. 100 m. vrye slag juniors: 1. T3ud Oos trom 1.07.6. 3 x 25 m. benjamins: 1. Ned. 1.00.8, 2. Frankrijk 1.09.2. 3 x 25 m. minimes: 1. Ned. 52 sec., 2. Frankr. 55.6 sec. 3 x 50 m. cadets: 1. Ned. 1.52, 2. Frank- rük 1.53. 3 x 50 m. juniors: 1. Ned. 1.43.7, 2. Frankr. 1.48.4. ATHLETIEK JANUS VAN DER ZANDE WON „DWARS DOOR BERLIJN". Voor de 26e maal is de traditionele wedstrijd „Dwars door Berlijn" ge houden, voor de hardlopers en de snelwandelaars, en in beide groepen zegevierde een buitenlander. Janus van der Zande heeft op bijzonder fraaie wyze zijn tegenstanders ach ter zich gelaten, terwijl bij de snel wandelaars de wereldrecordhouder, de Zweed Ljunggren zegevierde. De afstand was 26 km. lang. Van der Zande en Hans Vollbach (Bayer Le- verkusen) liepen tot 14 km. teza men, maar daarna verhoogde onze landgenoot het tempo, dat de Duitser niet meer kon volgen. Hij moest de kleine Janus laten gaan. Steeds meer vergrootte Van der Zande zijn voor sprong en toen hij in 1 uur 25 min. 46,8 sec. door de finish ging had hij ruim 600 meter voorsprong op Voll bach, die een tijd van 1 uur 28 min. 16 sec. liet afdrukken. De uitslagen luiden: 26 Km. hardlopen: 1. Janus van der Zande (Ned.) in 1 uur 25 min 46,8 sec.; 2. Hans Vollbach (Bayer Leverkusen) 1.28.16; 3. Weber (Poli zei Berlijn) 1.29.2. Snelwandelen: 1. John Ljunggren (Zweden) 2 uur 10 min. 25 sec. 2. Weber (Leipzig) 2.12.49. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 64) „Merci," wees Sybil het aanbod hooghartig af. „Ik zal het zonder hulp wel klaar spelen. En anders heb ik mijn mond nog." Chrichton vertrok, uitgeleide ge daan door Margaret Townley. Aan de overkant van Sybil's flat liep Cullingwood op en neer. Een jonge man, die een afspraakje gemaakt had en met ongeduld de komst van zijn dulcenea verbeidde. Hét was niets ongewoons op Battersea Park Road. Chrichton stapte in zijn auto, zonder enige aandacht aan hem geschonken te hebben. Toen de wagen goed en wel uit het gezicht was, stak Keith over en belde. Sybil bracht hem verslag uit van het onderhoud met haar vader. „Ik had niet andèrs gedacht," zei Cullingwood. ,,'t Spreekt vanzelf dat hy u aanraadde, de casette niet aan de purser in bewaring te geven; in dat geval greep hij er onmiddellijk naast. Door de nachtboot te nemen vergroot hij belangrijk de kans, de kostbaarheden te laten ontvreemden. Daarbij is SouthamptonHavre het langste traject. Hoe meer tyd hij heeft, hoe liever het hem is." Miss Chrichton zag hem aan; ha<ar gezicht drukte duidelijk uit, dat Oullingwood's houding haar een raadsel was. „Voor my zou dat alle maal juist een reden zijn om by dag over te steken, of anders de casette in de safe van de purser le laten op bergen. Nu lijkt het er verdacht veel op, alsof u de diefstal zo makkelijk mogelijk wilt maken." „Toch niet", verzekerde Keith. „U vergist u, als u denkt, dat een dood gewone ordinaire diefstal beraamd is. Neen, er zit een zekere articiteit in Chrlchton's en Oakton's plan. Het zou werkelijk zonde wezen, hen de kans te ontnemen, het uit te voeren. Ze hebben het zó overlegd, dat ze sir Malcolm's collectie menen te kunnen inpalmen zonder daarbij enige ver denking op zich te laden. Knap in elkaar gezet, verbazend knap. Wan neer u als conditie gesteld had met een legertje detectives naar Hotel Fleuri te komen, zou Chrichton niet het minste bezwaar gemaakt heb ben. Ze zijn zeker van hun zaak, bliksems zeker. Toch rekenen ze buiten de waard." „U kon evengoed Grieks tegen me praten," zei Sybil lichtelyk ontstemd. „Ik snap er geen jota van." „Dat komt wel. Heus, ik garan deer het u. We hebben onderzoek gedaan naar Oldfield, die als Chrich- ton's secretaris fungeert. Hij staat by Scotland Yard bekend als Gladde Bobbie, een zeldzaam handige hotel- rat. Ze kijken hem al jarenlang op de vingers; toch zijn ze er niet in ge slaagd hem te pakken te krijgen. Zo'n hulp zal de heren een slordige duit kosten. M^ar ja, dat laat de te verwachten buit ook wel toe." Er werd gescheld. Bij afwezigheid van Lucy, de dienstbode, ging Mar garet kijken. Zij kwam terug met de boodschap; „Telegram, miss Chrich ton. U moet persoonlijk voor ont vangst tekenen." „Uitstekend." Sybil stond op. „Ex cuseer me een ogenblik." Lichtjes van pret dansten in Cul- lingwood's ogen. „Neen, maar, daar wist ik niets van, dat miss Chrich ton zo'n snoes van een dienstmeisje heeft! De slager, de bakker, de groentenboer, de kruidenier en de verdere karavaan van leveranciers gaat vast en zeker zwaar in de rouw wanneer ze tot de ervaring komen, dat het knappe ldr.d even plotseling verdwenen is, als ze op Battersea Pt-ik Foad verscheen. Er zal een ge weldige vraag naar zwart in deze contreien zyn." Margaret ontweek Keith vlug, toen hij een arm om haar heen wilde slaan, en stak haar tong uit. De ge legenheid tot repliek werd haar ont nomen, doordat miss Chrichton de kamer binnenstapte. „Telegram uit Parijs", zei ze. „Ik was er op voorbereid. Mr. Duvigneuil, de zogenaamde liefhebber voor de verzameling historische kostbaarhe den, verwacht me Donderdagavond 8 uur in hotel Fleuri, Rue Pigale." „Mr. Duvigneuil!" Cullingwood streek met een vinger langs de neus en grinnikte. „Natuurlijk een hand langer van Chrichton of Oakton! Ik heb zo'n vermoeden dat de advocaat al in Parijs zit; hij is de laatste dagen niet op zijn kantoor in Russell Street geweest en aan zijn woonhuis in Craven Street kreeg ik geen gehoor. Hij wil er by wezen, als de buit ver deeld wordt. De ene schurk ver trouwt de ander niet verder dan hij hem zien kan." Keith schokschou derde. „Wat doet hét er toe, of Oakton ook van de partij is? U hebt drie gezonde, jonge kerels tot uw dis positie, miss Chrichton, die voor een rondje of wat boksen nog nooit uit de weg zyn gegaan! Er zal u dus niets overkomen. Hotel Fleuri, Rue Pigale, Montmartre niet direct een élite buurt, al zijn er beroerder. Nu iets anders ongetwijfeld hebt u de collectie van .sir Malcolm gezien?" „O ja. Meer dan eens. Notaris Hul- fcert was er een en al enthousiasme over. Het komt waarschijnlijk, door dat ik er totaal geen verstand van heb voor mij waren het niet meer dan mooie, maar dode dingen. Als de verzameling mijn eigendom was, zou ik niet lang er mee wachten, om haar te verkopen." „Ik ben van dezelfde opinie," gaf Cullingwood toe. „Mijn oom daar entegen had een bijna ziekelijke ver ering voor de dingen en ik begryp, hoeveel het hem gekost zal hebben, er afstand van te doen, zelfs al deed hij het ter wille van de fictie-Roberta Falkner. Sir Malcolm beweerde al tijd, dat de waarde van zyn collectie fenomenaal is. Het kan voor een kenner of een verzamel-maniak. Maar laat myn oom overdreven heb ben een vermogen is ze ongetwij feld waard." Hij nam zijn handschoe nen. „Prettig of niet, miss Crichton in het belang van de zaak moet u aan boord het gezelschap van Chrichton en Oldfield zoeken. Er is me alles aan gelegen, dat u mét hen ontbyt; zie ze zo lang mogelijk aan de praat te houden. Als ze niet al te toeschieteyk mochten wezen, breng hen dan in de waan, dat over sir Malcolm's geld per slot van reke ning met u nog wel te redeneren valt. Afgesproken?" „Natuurlijk, als u dat wenst," gaf Sybil lusteloos toe. „Ik moet de baan vrij hebben. Een voordeel is, dat Chrichton me niet van uiterlijk kent. Ga gekleed in uw hut op bed liggen, zodat u onmid dellijk bij de hand kunt zijn. Wan neer u vier tikken, vlug achter el kaar, op de deur hoort, dan weet u, dat het Keith Cullingwood is. Laat hem niét al te lang buiten staan." „U bent een onmogelijk mens!" Sybil lachte; het ging niet van harte. „U geeft iemand maar instructies en weigert iedere verklaring. Als ik nog eens, en heel nederig ditmaal, ver zoek, om tenminste een klein, klein tipje van de sluier te willen oplich ten, mr. Cullingwood?" „U krygt zelfs het hele beeld te aanschouwen, miss Chrichton, zodra het ogenblik er voor is aangebroken. Voorlopig moet u zich maar tevreden stellen met het bekende gezegde: geef de duivel een stevig eind touw misschien -knoopt hij er zich wel aan op." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2