Diplomatieke hoogspanning Geneefse conferentie rond De grote aanval op Dien Bien Phoe ingezet Onderlinge besprekingen tussen de delegaties I Mei in het buitenland Felle uitslaande brand teisterde St. Dominicuscollege bij Nijmegen Het Wilhelmus in Indonesië verboden Eerst koningin en daarna moeder MAANDAG 3 MEI 1954 45stc JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 Mei te Dien Bién Phoe BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.80 In verband met militaire situatie in Indo-China De besprekingen te Genève stonden vanzelfsprekend in nauw verband met de toespitsing van de militaire toestand in Indo-China. Door de Fran sen werden besprekingen gehouden met vertegenwoordigers der staten Vietnam, Laos en Cambodja over de vertegenwoordiging van deze landen, alsmede van de Vietminh, bij het aanstaande beraad over Indo-China, Frank- dijk gaf zich ook veel moeite voor het bereiken van een bestand voor Dien Bien Phoe. Eveneens met het oog op de huidige situatie in Indo-China be legde minister Dulles een spoedvergadering van de z.g. Anzus-Raad, het orgaan van de verdragsorganisatie, die de drie landen van het Stille Oceaan- gebier der Ver. Staten, Nieuw-Zeeland en Australië verbindt. DE ANZUS-RAAD. De Anzus-raad kwam bijeen in overeenstemming met art. 3 van het verdrag, dat zegt, dat partijen over leg zullen plegen, „wanneer volgens de mening van een van haar de terri toriale belangen, de politieke onaf hankelijkheid of de veiligheid van een der partijen in het gebied van de Stille Oceaan wortit bedreigd". Evenals minister Dulles vertrekt zijn Australische ambtgenoot Casey weer naar zijn land. Een niet-officiële communistische zegsman verklaarde gisteren, dat een direct verzoek van de Fransen om evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe de eerste stap zou zijn voor al gemene wapenstilstandsbesprekingen inzake Indo-China. De zegsman sloot zich aan bij de mening van minister Molotof, dat de besprekingen beter in Genève dan op het slagveld in Indo-China door de bevelhebbers konden worden ge houden. Het laatste was door minis ter Bidault bepleit. Kennelijk wach ten de communisten op een direct Frans verzoek aan de Vietminh. Het moeilijke punt hierbij, evenals bij de algemene besprekingen over Indo-China, is natuurlijk de status van de Vietminh en van rood-China. Over dit punt heeft zich sinds Za terdag een druk overleg ontwikkeld tussen de Franse vertegenwoordigers in Genève en die van de keizer van Vietnam, Bao Dai, die met zijn nisters in Cannes vertoeft. Zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Nguyen Quoc Din heeft in de Franse grensplaats St Julien een eerste on derhoud gehad met de Franse minis ter voor de geassocieerde staten, Mare Jacquet, en daarna in Genève met minister Bidault. Atoombank. Ten slotte heeft minister Dulles te Genève nog een tweede gesprek met zijn Russische ambtgenoot gehad over president Eisenhower's voorstel inzake een atoombank. Gesproken werd over het antwoord van de Sov jet-regering van 27 April op een vroe gere Amerikaanse nota. Blijkens uit latingen is men bij dit onderhoud practisch niets opgeschoten. DRINGEND GESPREK DULLES—SCELBA. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles, heeft van daag in een kleine stad nabij Milaan een dringende en geheime bespre king met de Italiaanse premier Mario Scelba, waarschijnlijk over Triëst en de E. D. G. De Amerikaanse ambassadrice Cla re Boothe Luce is met de ambassade raad Elbridge Durbrow per vliegtuig uit Rome te Milaan aangekomen. Zij zal in Milaan een onderhoud met minister Dulles hebben. Mevr. Luce en adviseur Durbrow vlogen gisteren door naar Genève voor een spoedbespreking met Dul les. Zij zouden vandaag met hem tegen het middaguur in Milaan te rugkeren. De conferentie tussen Scelba en Dulles zal plaats vinden in een villa bij Gallarate, op 3 km. afstand van de luchthaven van Milaan, Malpensa. Na de conferentie vertrekt Dulles naar Washington. Hopeloze gevechten Op de PMei-dag èn aan de voor avond van de Indo-Chinese vredes onderhandelingen in Genève heeft de communistische Vietminh haar derde grote offensief tegen het Fran se bolwerk Dien Bien Phoe, in het Noorden van Indo-China, ingezet. Veertig duizend man rode troepen wisten na hevige gevechten, waarbij zij zware verliezen leden, drie voor posten te veroveren. Twee andere voorposten, die aanvankelijk even eens voor de Fransen verloren gin gen, werden na tegenaanvallen her overd. De toestand in de veste werd Zon dagochtend door het Franse opperbe vel als „zeer critiek, maar niet hope loos" geschetst. Het moreel van de Franse verdedigers wordt uitstekend genoemd. Versterkingen, levensmid delen en munitie, die in de afgelopen weken boven 't bolwerk werden uit- geworpen, hebben de defensie ver- De militaire situatie in Indo-China NongKhai Savannakhet Sacavane TH A I L A N O V--}TouralN||§ '£*VCLuangNgaf Ln>K>mh»ii StungTrena I sterkt. Van drie kanten, het Oosten, Noor den en Westen, kwamen de rode aan vallers gillend en schreeuwend op de Franse stellingen af. De Vietminh-ar tillerie, die de veste de laatste weken onophoudelijk onder vuur had geno men. zweeg echter toen de aanval losbarstte, daar het gevaar, op eigen troepen te schieten, te groot was. De communisten hadden in de af gelopen dagen tot vlak bij de Franse prikkeldraadversperringen loopgra ven aangelegd en toen zij hieruit te voorschijn sprongen, waren zij in een oogwenk bij de Franse stellingen. De verdedigers vonden in hén een ge makkelijk doelwit en schoten hun lo pen roodgloeiend, maar konden niet voorkomen dat vele Vietminhsolda- ten in hun kwartieren doordrongen. Met de bajonet. Bajonetgevechten volgden, waarbij de Fransen zelf ook zware verliezen leden, doch de tol, die de Vietminh moest betalen, was aanzienlijk groter. Toen de strijd op zijn hevigst was, wist de commandant van de veste, brigade-generaal de Castries, nog een aantal mannen te verzamelen, om een tegenaanval in te zetten. Met ge velde bajonetten trokken de Fransen Millioenen arbeiders in de gehele wereld hebben één Mei met optoch ten en betogingen gevierd. In de communistische landen werden de traditionele militaire parades gehou den. In Moskou trok over het Rode Plein een optocht voorbij, die vijf uur en 46 minuten duurde. De op tocht werd voornamelijk door bur gers gehouden, die spandoeken droe gen, waarin gevraagd werd om meer land in cultuur te brengen en meer verbruiksgoederen te produceren. Het voorbijtrekken van troepen nam slechts 23 minuten in beslag. Toch was deze parade ditmaal wel interes sant omdat er voor het eerst een geheel nieuw type vliegtuig bij ver scheen, dat het Westen alleen nog maar kende van horen zeggen. Het was een grote bommenwerper, voorzien van vier straalmotoren met ver naar achter wijzende vleugels. Hij werd geëscorteerd door tientallen twee-motorige straaljagers, waarvan de ene motor geel, de andere blauw was geverfd. Dc aardbeving in Griekenland In een communiqué van de Griekse premier, Alexander Papagos, is Zon dag medegedeeld, dat door de aard beving, die Vrijdag Thessalië heeft geteisterd en waarbij 27 mensen de dood vonden, ruim 3.800 huizen zijn ingestort of op het punt staan In te storten, ruim 1.000 huizen licht zijn beschadigd en 19 kerken en vier scho len zijn verwoest. Men vreest, dat het dodental nog zal stijgen. Er liggen 149 gewonden in ziekenhuizen. In sommige gebieden is de volledige schade, aan dorpen toegebracht, nog niet volledig bekend. Er werden Zaterdagavond nog vijf bevingen gevoeld. Duizenden daklo zen slapen vóór hun verwoeste hui zen in tenten of onderkomens,* ge bouwd van takken. Zelfs in steden, die minder ernstig zijn geteisterd, verkiezen de bewoners buitenshuis te slapen uit angst voor nieuwe aard bevingen. Deze nemen echter af en Zondag deed zich er slechts één voor. In het oude gedeelte, in de zogenaamde huishoudelijke afdeling van het St. Dominicuscollege aan de Dennenstraat te Neerbosch bij Nijmegen is Zaterdagavond omstreeks kwart over elf brand uitgebroken. De bewoners hebben eerst zelf pogingen aangewend om de brand te blussen, doch dit mocht niet gelukken en na een half uur sloegen de vlam men naar buiten. Eerst toen werd de brandweer gewaarschuwd, die met groot materiaal uitrukte. De vlammen werden bestreden met 15 stralen, waarvan twee nevelstra- len. De brandweer heeft de brand weten te beperken tot de oude vleugel, waar de strijkinrichting en de mangelkamer, die beide boven de keuken zijn gelegen, geheel uitbrandden. De keuken liep veel waterschade op. De wind stond zeer ongunstig ten opzichte van de nieuwe vleugel van het St. Domi nicuscollege, doch door toedoen van de brandweer kon uitbreiding van de brand naar deze vleugel worden voorkomen. De oorzaak is nog niet bekend; de brandweer vermoedt kortsluiting, doch een nader onderzoek moet worden ingesteld. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, is nog niet geraamd. Een pijnlijke maatregel De Indonesische minister van Bin nenlandse Zaken heeft de Neder landse Hoge Commissaris, graaf W. F. L. Van Bylandt, medegedeeld, dat het „Wilhelmus" op de verjaardag van koningin Juliana niet gezongen mag worden buiten de ambtswonin gen van de Nederlandse H. C. en de Nederlandse commissarissen. Deze maatregel, die kort voor Ko op de Vietminh af en verdreven de ninginnedag door het Indonesische rode soldaten uit twee posten die minlsterie van Binnenl. Zaken bekend kort tevoren na heftige tegenstand wer£j gemaakt, leidde er o.m. toe, dat verloren waren gegaan. prof. L. W. Kuilman, voorzitter van de Nederlandse Vereniging, die op uenancucapt. verjaar(jag Van onze vorstin in de Een groot nadeel voor de verdedi- gers was, dat de aanval gepaard ging J met een hevig onweer, zodat de Franse luchtmacht onmogelijk steun kon verlenen. Vanochtend echter klaarde het weer enigszins op en even later verschenen Franse bom menwerpers boven de veste en be stookten de aanvallers met bommen. De Franse brigade-generaal de Castries wordt in zijn bewegingen sterk geremd door de 800 gewonden, die niet geëvacueerd konden worden en in onderaardse schuilplaatsen zijn ondergebracht. Vannacht rustig. De belegeraars van Dien Bien Phoe hebben volgens de laatste be richten, die te Parijs uit Hanoi zijn ontvangen, hun aanvallen op de Fran se stellingen vannacht niet voortgezet eenzette, dat de Indonesische gemeen schap in Nederland niet gebonden is aan enige beperkingen ten aanzien van het Indonesische volkslied, is de voor Nederland pijnlijke maatregel niet meer door de Indonesische auto riteiten ongedaan gemaakt. Ik acht dit niet de plaats noch mijn taak om hierover te discussiëren, maar ejndig mijn toespraak met het citeren van het zesde couplet van het Wilhelmus". Hoewel de Nederlandse Hoge Com missaris in een protest aan de Indo nesische minister van Binnenlandse Zaken heeft gewezen op het discrimi nerende van de maatregel en ook uit- Maastricht beschikt vanaf he den over internationale luchtlijnen, want vandaag is de „heliport" ge opend die helicoptères van en naar België en Duitsland zal ontvangen Geduld oefenen Dc aanvallen van de Vietminh zijn in de eerste plaats gericht tegen Dien Bien Phoe, welke versterkte plaats van alle kanten wordt aangevallen. De Vietminh oefent eveneens druk uit tussen Hannoi en Haiphong en men verwacht een aanval op de spoorweg, welke deze plaatsen verbindt. Een zware druk van de Vietminh valt ook waar te nemen in Midden-An- nam, met name op de post Ankhé, halverwege tussen Pleiku en Quinhon. Vietminhtroepen hebben de grens van Cambodja overschreden en hebben zich meester gemaakt van Coeune Sai. Strijdkrachten van de Vietminh zijn ook de Mekong overgestoken en heb ben Moulapamok aangevallen. De pijlen op onze kaart geven de aanvalsrichting van de Vietminh aan. De gestippelde gedeelten worden gecontroleerd door de Vietminh. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn Zaterdag weer herenigd met hun kinderen, prins Charles en prinses Anne, die hen aan boord van het jacht „Britannia" tot Tobroek tegemoet waren gekomen en die bijna zes maanden van hen ge scheiden zijn geweest. In de morgen kwamen de konin gin en de hertog in Tobroek aan, waar de „Britannia" in de haven lag Maar de vorstin kon niet onmid dellijk naar haar kinderen snellen, want zij had eerst 't protocolaire programma af te werken. Eerder op de dag was reeds een bezoek gebracht aan de woestijn buiten Tobroek, waar in de tweede wereldoorlog zo verwoed gestreden is en aan het oor logsmonument op het kerkhof, waar de doden van het achtste leger, de „woestijnratten", begraven liggen. Daarna bezochten de koningin en de hertog koning Idris van Libye, bij wie zij de koffie gebruikten op een balkon, vanwaar zij juist het jacht konden zien liggen. De koningin slaagde er in niet gehaast te schij nen Eindelijk waren alle officiële plich ten vervuld. Met een motorsloep werden de koningin en de hertog naar de „Britannia" gebracht, waar zij de met verlangen naar hun komst uitziende kleuters konden omhelzen. De gelukkige hereniging vond uiteraard geheel privé plaats. In Londen wordt al geoefend voor de thuiskomst. Stormen en overstromingen hebben in het afgelopen weekeinde de Ame rikaanse Staten Mississippi en Okla homa geteisterd, waardoor twaalf personen zijn omgekomen, tientallen gewond en grote schade is aange richt. De sneeuw lag hier en daar in de staten Minnesota, Noord- en Zuid- Dakota en Wisconsin twaalf centime ter dik. In de Noordelijke staten vroor het negen graden Celsius. Amerikaanse atoomkanonnen De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Ridgway, heeft te Springfield (Missouri) in een toe spraak tot reserve-officieren ver klaard, dat het nieuwe atoomkanon van het Amerikaanse leger atoom granaten kan afschieten, die vrij wel dezelfde vernietigende uitwer king hebben als de bom, die in 1945 Volgens de stafchef zal het niet lang meer duren, of het leger te vel de zal de beschikking hebben over eenheden met raketten en geldige projectielen. Met deze wapens wor den op het ogenblik proeven geno men bij manoeuvres in Noord-Caro- lina. Koning Leopold naar huis terug Koning Leopold, de prinses van Rethy en prins Albert zullen op 9 Mei a.s. te Brussel terugkeren. De koning vertrok eind Februari met zijn echtgenote naar Midden-Ameri ka om een onderzoek ir. te stellen naar eventuele sporen van de Spaan se ontdekkingsreiziger Vasco Nunez de Balboa, die in 1513 na een tocht door de landengte van Panama de Stille Oceaan ontdekte. De terugreis van de koning, d< prinses van Rethy en prins Albert gaat via Curagao, vanwaar zij op f Mei per KLM naar Europa vertrek ken. Vereenvoudigde waterstofbom Een waterstofbom van een geheel nieuw type wordt, aldus schrijft het Britse blad „Daily Express" Maan dagochtend op het ogenblik in Groot- Brittanmië vervaardigd. Deze nieuwe Britse bom zou veel eenvoudiger en minder kostbaar zijn dan de Ameri kaanse waterstofbommen. Als uitvin, der van de nieuwe wijze van vervaar diging wordt sir William Penney ge noemd, die de leiding had bij de Brit se atoomproeven te Woomera ir Australië. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd to: archivaris van het Bisdom Haar lem, de zeereerw. heer P. M. Ver- hoofstad. De verkeersvlag zal vandaag halfstok hangen in Amsterdam, waar gisteravond een 72-jarige man, tijdens onvoorzichtig oversteken, door een autobus werd gegrepen en korte tijd later in het ziekenhuis overleed. (Geldig van Maandagavond tot j Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUD EN BUIïG. Overwegend zwaar bewolkt 5 met nu en dan buien, sommige mogelijk met hagel of onweer, g Matige tot krachtige wind, gelei- delijk ruimend naar West of Noordwest. Koud weer. 2 Mei schijngestalten van de maan van 21.22 uur N. M. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 13 C. OSLO geheel bew. 13 KOPENHAGEN regen 13 AMSTERDAM regen 23 LONDEN regenbui 8 LUXEMBURG licht bew. 13 PARIJS regen 15 BORDEAUX onweer 14 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE zwaar bew. 17 GENèVE zwaar bew. 18 ZüRICH geheel bew. 19 LOCARNO regen 11 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT half bew. 18 MüNCHEN regen 19 WENEN zwaar bew. 21 INNSBRUCK regen 19 ROME zwaar bew. 20 AJACCIO zwaar bew. 18 MALLORCA zwpar bew. 23 Korreltje Tot de sla van het leven levert de zorg de azijn en de humor de olie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1