Een tijgerjong in Circo Espana Hoge gevels vangen veel wind Rampenstroomin Marienpoelstraat door R.K. EHBO-ploegen gedempt Communie-geschenken HUIBERS Tentoonstelling met vele demonstraties en attracties Oh la la een volledig succes HERDERSHOND ADOPTEERT WELP 20 Jaar ridderlijkheid en speurzin en theorie en practijk In het Circo Espana, dat onder auspiciën van het circus Frans Mik- kenie in ons land optreedt en dat thans zijn tenten heeft opgeslagen in Leiden zijn gisteravond omstreeks 7 uur twee tijgers geboren. Eén van de diertjes is kort na zijn geboorte over leden, en eenzelfde lot dreigde voor het andere diertje, aangezien de moe- der-tijger niets van haar jongen -jvil- de weten. Omstreeks acht uur werd via de j radio een bericht omgeroepen, waar-1 in om een hond, die de jonge tijger zou kunnen zogen, werd gevraagd, j Onmiddellijk kwamen vele aanbie dingen binnen tot zelfs uit Leeuwar den en Borger in Drente. Nog vóór een uur was verlopen, waren meer. dan honderd honden aangeboden. Met een auto van het circus werd de hond „Asta", een gedresseerde herder van de heer Rusman uit Hil- legom opgehaald. Kraamvisite. We zijn vanmorgen op kraamvisite geweest in de reiswagen van me vrouw Mikkenie, waar de pleegmoe der Asta rustig op een vacht te sla pen lag met het tijgerjong en één van haar zeven jongen dicht tegen het lijf. Het jonge tijgertje deed zich in alle onschuld te goed aan wat zijn toegewezen moeder te bieden had. Het beestje is niet groter dan een pasgeboren herdershond. Het kan met twee vuisten omsloten worden. Over vier maanden zal het tijger tje al zulke afmetingen hebben aan genomen, dat een stoeierijtje wel eens onaangename gevolgen zou kunnen hebben voor degenen, die zich hiertoe verstout. Een tijgerjong groeit dubbel zo snel als een jonge hond. De moedertijger Gipsy heeft haar jongen onmiddellijk verstoten en het is haar. aldus mevrouw Mikkenie, de verzorgster van de tijgers van het circus, niet kwalijk te nemen, omdat een tijgerin in gevangenschap bijna altijd zo koel reageert tegenover haar nakroost. Toenadering pleegmoeder en pleegkind. Onmiddellijk nadat de herder ge arriveerd was, probeerde mevrouw Mikkenie pleegmoeder en tijgerjong met elkaar te verzoenen. De hond, die zijn tanden liet glinsteren tegen de tijgertemmer, was vriendelijk voor mevrouw Mikkenie, die men de pleegmoeder van alle circusdieren zou mogen noemen. Zij gaf de reuk van de tijger aan de hond. Door het tijgertje een hondengeur te geven verschalkte zij de trouwe herders hond, die al spoedig het pleegkind schoonlikte en verzorgde. Toen de kleine op verkenningstocht meende te moeten gaan werd zij door de hond teruggebracht. Nu de hond het roof diertje zo zon der voorbehoud heeft aangenomen en het tijgertje weet hoe het de moeder - J melk tot zich moet nemen, ziet het er I gunstig uit wat betreft de levens kansen. Het is niet de eerste maal, dat er »n circus Mikkenie 'n leVend tijgerjong is geboren. Enige jaren geleden werd bij de tijgers van de temmer Gilbert Houcke een welp geboren, die nu onder de naam Tarzan triomfen oogst in de piste. De tijgers van de Conde de Valla- did hebben nog twee maal een welp gehad. Beide tijgerwelken hebben echter het levenslicht niet lang mo gen aanschouwen. Een betere pleeg moeder dan Asta voor het tijger- welpje had men. zich niet kunnen wensen. De acht jaar oude Asta heeft al meer dan honderd gezonden hon- denbabies op de wereld gebracht. NAAR Haarlemmerstr. 123, Leiden de speciaalzaak voor a'le RELIGIEUSE ARTIKELEN Langeraar won de wissel, beker van ,Peerke Donderst „Aha", lispelde dr. Keegstra uit Oegstgeest gistermiddag achter de ju rytafel in het gymnastieklokaal van het Mariënpoel-lyceum te Leiden, „aha, het verband wordt zo maar op de grond neergelegd!" en met een rood plotlood kwam er een aanteke ning op de lijst van de zwoegende ploeg, die een ongeluk te behandelen kreeg, dat voor een college specialis ten 'n interessant studiegeval ge weest zou zijn! Het Lyceum-lowaal was gistermid dag. trouwens helemaal een oord van rampzaligheid, want aan de lopende band peuterden ondernemende jon getjes met ijzerdraad in stopcontac ten, rolden verschrikte moeders van keldertrappen, braken de touwen van steigers en stortten hardwerkende bruggenbouwers in het water. Al deze buitenissigheden veroor zaakten complete bloedbaden, die door de E.H.B.O.-ploegen maar weer in het reine gebracht moesten wor den, hetgeen niet altijd een gemak kelijke taak bleek. Maar de ruim honderd E.H.B.O.- leden, die uit Leiden en zijn wijde omgeving naar de Mariënpoelstraat gestroomd waren om deze rampspoed te keren, stonden hun mannetje (en vrouwtje!) en urenlang renden deze „werkers van het eerste uur" naar telefoon, verbandtrommels en slacht offers om het leed te verzachten. Verrassingen! Dat dit zwoegen soms gepaard ging met verrassingen, bleek op een ge geven moment, toen aan de jurytafel bij de seniores een drukke discussie ontstond tussen de jury-leden, die een i behandeling zagen toegepast, welke een geheel speciaal licht wierp op het behandelen van gewonden! Maar dit behoorde tot de uitzonde ringen; zoals dr. Zijerveld, directeur van de G.G.D. te Leiden, die te za- men met dr. Jansen uit Leiden en de twee damesleden van de E.H.B O.- raad mevr. v. Heuwen en mej. God- jij n, ae centrale raad vormde, voor het bekend maken van de uitslag opmerkte, is er goed gewerkt. Er is nog geen reden om.te menen, dat er voor de deelnemende ploegen niets meer te leren valt, maar het peil lag op een behoorlijk niveau. De afd. Leiden, Peerke Donders, die deze demonstratie georganiseerd heeft, mocht van dr. Zijerveld woor den van hulde ontvangen voor de ac tiviteit, die deze afdeling al jaren lang aan de dag legt. Nadat dr. Zijerveld de uitslag be kend gemaakt had, was het de beurt aan de voorz. van „Peerke Donders", de heer T. Th. v. d. Meer, die een hartelijk woord van dank sprak tot de 8 artsen uit Leiden, Oegstgeest, Langeraar, Zoeterwoude, Alphen a. d Rijn, benevens de leden van de E.H.B.O.-raad, die hun Zondagmid dag hadden willen geven om de ver richtingen van de ploegen te beoor delen. De uitslag die na rijp beraad ten slotte bekend gemaakt werd, luidde: Seniores: 1. (winnaar van de wissel beker en medaille) Langeraar II; 2. Leiden I (medaille); 3. Langeraar I; 4. Voorhout; 5. Stompwijk; 6. Zoeter woude; 7. Voorschoten. Juniores: 1. (winnaar lauwerkrans) Roelofarendsveen; 2. (medaille) Lei den II; 3. (medaille) Langeraar; 4. Leiden I; 5. Meerburg; 6. Roelof arendsveen; 7. Hoogmade II; 8. Stompwijk; 9. Hoogmade I; 10. Lan geraar; 11. Wassenaar II; 12. Wasse naar I; 13. Voorschoten. Voorts kreeg mej. R. Lek co mm an- De Sint Josephverkennersgroep heeft in het afgelopen weekend haar twintigjarig bestaan gevierd. De fees telijkheden waren geheel in stijl ge houden en de grote opkomst liet geen twijfel over levensvatbaarheid van het jeugdwerk in de St. Joseph- parochie Vele oud-leden hebben de gelegenheid aangepakt, om na al die jaren nog eens terug te keren in het wereldje, waarin met wat hout en goede wil zoveel nuttige zaken tot stand kwamen en waaruit zoveel jongens uit het juiste hout gesneden de maatschappij in gingen. dante van de ploeg Langeraar n nog een prijs als beste commandante bij de seniores en mej. M. Luykx te Lei den kreeg eenzelfde onderscheiding in de juniorenafdeling, die nog on derstreept werd door een bloemen krans uit Bollenland; de heer C. van Velzen uit Roelofarendsveen kreeg een extraprijs als op een na de beste commandant in de juniorenafdeling. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men, vrije studierichting, de heer C. A. Elias van Stabrouck te Leiden. Inauguratie. Op Vrijdag 7 Mei a.s. te klokke 4 uur hoopt Prof. dr. 1 C. G. G. J. van Steenis, benoemd tot bijzonder hoogleraar in de floristiek mgevii^zijn Ste j Tijdens de storm van de afgelopen telen van de Burcht uitstaken. Reeds aanvaarden door het uitbreken van naeht zijn in het Oud-Hollands Cen-, in de morgenmmn konden de gevel, een rede in het Groot Auditorium der trum twee geveltjes omgewaaid die echter in bet*™ Rijksuniversiteit te Leiden. I met kop en echoader boven de kan- den, zodat de schade beperkt bleef I tot wat waterschade aan meubilair en goederen in de aan de elementen blootgestelde Het feest werd Zaterdagavond in gezet met een laaiend kampvuur, op het prachtig gelegen buitencentrum van het NPV in Oegstgeest. Op dit door de Ned. Padvindersvereniging als feestgave beschikbaar gestelde terrein, waren vele oud-leden met de huidige groep te zamen gekomen, om nog eens de geur van schroeien de stammetjes in de neusgaten te krijgen en de oude sfeer van toen te herbeleven. Onder de vele gasten merkten we o.a. op: de districts commandant der katholieke verken ners, Th. Scholte, comm. Beekens van het NPV, en verder vertegen woordigers van Jongensgilden en de gidsen. Rond het hoog oplaaiend kampvuur werden vele herinnerin gen opgehaald. Er werd gezongen, geacteerd en de yell's klonken da verend door de prachtige voorjaars avond. Het was dan ook veel te vroeg naar de zin van velen toen groeps leider A. Buis het einde van deze mooie avond aankondigde. Ruggesteun van de groep. Zondagmorgen werd het feest voortgezet met plechtige H. Mis, waaronder de aalmoezenier kap H. M. J. Stoelinga, de feestpredikatie hield. Spr. wees erop, dat de rugge steun van de groep verstegeld wordt door de vele brieven van de oud-le den, waaruit blijkt, dat zij van hun verkenners tijd nu nog profijt heb ben. Na de door de leden en oudle den gezongen Hoogmis volgde een gezellige bijeenkomst van de oud leden. In de middag volgde de opening van de tentoonstelling die door de Josephgroep op het terrein naast de kerk ingericht was. Honderden heb ben van de gelegenheid, eens te zien wat zich zoal achter stammetjes-mu ren en tentenzeilen afspreelt, ge bruik gemaakt. In tegenwoordigheid van pastoor J. A. van Kleef, kap. J. A. M. van Adrichem, pater L. Brandenburg, O.-Praem., oubaas J. van Hameren, jeugdcomité, en comm. Duindam sprak rector E. Paap, diocesaan aalm. een gemoedelijk openingswoord uit. In korte tijd, aldus spreker, is er verbazend veel bereikt. De zanger tjes uit de tijd, dat spr. kapelaan van de parochie was, bleken reeds lang uit hun kooriiemden gegroeid en vormden voor een groot deel nu de kern van de verkenners-beweging. Nadat spreker dank had gebracht aan de leiders van de groep, ver klaarde hij de tentoonstelling ge opend. Groepsleider A. Buis toonde zich hierna erkentelijk voor de moei te, die sommige leden aan het in richten van de tentoonstelling gege ven hadden. Ontembaard wild paard. Het grote evement van deze show vormde ongetwijfeld een uit een houten stellage, touwen en een ton samengesteld wil paard. Wie kans Tijdens de openingsplechtigheid van links naar rechts rector E. Paap, dio cesaan aalmoezenier en oud-aalmoe zenier van de Josepgroep, pastoor J. A. van Kleef, groepsleider A. Buys, aalmoezenier H. Stoelinga en kap. J. A. M. van Adrichem. zag langer dan een minuut in het zadel te blijven, had recht op een j fraaie prijs. Hoewel er nu niet be paald paardekracht aan te pas kwam, slaagden slechts enkelen onder wie aalmoezenier H. Stoelinga, er in de zwaartekracht langer dan de vastge stelde termijn te overwinnen. Een tien meter hoge uitkijktoren gaf een indruk welk een hoog niveau met enkele stammetjes en touwen te bereiken valt. Elders op het terrein lieten jeugdige verkenners de pan nekoeken tegen een geringe vergoe ding de pan uitvliegen en op weer een andere plek was te zien hoe men met de diverse bijlen moet hakken. Een complete uit sprokkelhout opge bouwde keuken loste de vraag van velen: waarom de padvinders bij het kamperen niet verhongeren, op aan schouwelijke wijze op. De volgende twintig jaar? Andere knellende vragen kon men tot klaarheid brengen in een tent, waarin een wazig persoon een greep uit vele toekomstmogelijkheden deed. In de groepslokalen hadden de verkenners met foto's, brieven en drukwerk, de twintig jaar geschie denis van de groep gereconstrueerd. Na enig klauterwerk kon men op de welpenzolder boven de fietsenloods aan de schoenen ondervinden, wat een glans toegepaste welpenhulp aan het leven geeft. Op een grote ta fel waren tientallen alleraardigste voorwerpen tentoongesteld, die de jongens zelf vervaardigd hadden. In de loop van de middag konden de bezoekers zich door demonstraties een beeld vormen van de vreugde en het grote nut der verkennersbe weging. Oh la la als fancy-fair behoort tot het verleden. De roep Oh la la en de klank van de klare munt in de clubkas zullen echter nog wel geruime tijd in Leiden blijven na-galmen. Het eerste doel van Oh la la, het meer bekendheid geven aan het werk van de S.F.L., is volkomen bereikt, terwijl ook de la van de S.F.L. van Oh la la veel baat heeft ondervon den. Na een in vergelijking met de stormloop op Koninginnedag tamelijk slappe Zaterdag kraakte het S.F.L.- gebouw gisteren de hele dag onder de geweldige belangstelling. Eerst na het middarnachteliijk uur konden be stuur en andere medewerkers een beetje op verhaal komen. Tijdens dit samenzijn werden de directeur van de S.F.L., pater V. Moons, en de voor zitter, de heer A, Waals, in het zon netje gezet. MAANDAG 3 MEI 1954 DE LEIDSE COURANT GEM AANKONDIGING DODENHERDENKING 1954. Burgemeester en Wethouders van Leiden verzoeken de ingezetenen de vlag op 4 Mei a.ste 18.00 uur half stok te hijsen en haar te 20.45 uur we der in te halen. De vlag mag, half stok hangend, niet de grond raken. De algemene stilte moet in acht worden genomen vaa 20.00 uur tot 20.02 uur. Twee minuten klokgelui vóór en twee minuten klokgelui na de algemene stilte zullen het begin en het einde van deze stille heren- king aangeven. 9548 MUZIEK. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 Mei a.s. tussen 19.00 en 22 00 uur verboden is in het openbaar of op voor publiek toegankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toegankelijke ver- gunnings- en verloflocaliteiten gele genheid tot dansen te geven. In de vergunnings- en verlofsloca- liteiten is het tot 20.00 uur toegestaan mant, de heer J. Th. Hermans, woor- het Nationaal radioprogramma ten den tot de jubilaris, welke getuigden gehore te brengen. 9549 van zeer veel waardering voor het GOUDEN JUBILEUM J. A. ÜLIé. Op 1 Mei herdacht de heer J. A. UI jé het feit, dat hij gedurende 50 jaar onafgebroken werkzaam is ge weest bij de koffiebranderij en thee handel „Het Klaverblad", alhier. Om half elf kwamen directie, per soneel en genodigden in de directie kamer bijeen om de jubilaris feeste lijk te huldigen. Het college van B. en W. werd ver tegenwoordigd door de heer S. Men ken, wethouder van sociale zaken. De heer Menken sprak woorden van lof tot de jubilaris, die zich in de loop der jaren heeft doen kennen als een zeer verdienstelijk werker voor het bedrijf. Spreker roemde de onderlin ge goede verhoudingen, die in het be drijf bestaan. Het verheugde spreker bizonder, dat hij kon mededelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de jubilaris te onderscheiden met de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens richtte de oudste fir- werk, dat de heer UI jé in deze lange reeks van jaren steeds met een ge lijkmatig, opgewekt humeur heeft verricht. Spreker haalde enige type rende voorbeelden aan van de ijver van de jubilaris. Namens de direc tie overhandigde hij tenslotte aari de jubilaris een enveloppe met in houd. Uit naam van het personeel felici teerde de heer C. Swaanenburg zijn collega, en prees in hem vooral de prettige omgang en samenwerking. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een polshorloge aan. Daarna werd namens de heer J. Pardon, die zelf gedurende 60 jaar werkzaam is geweest bij Het Klaver blad, een schilderij in olieverf van de Leidse kunstschilder Willem J. Pas man, aan de jubilaris aangeboden. Tenslotte dankte de heer Uljé in hartelijke bewoordingen voor de hem verleende onderscheiding en de aan geboden cadeaux en gelukwensen. Na nog geruime tijd gezellig bijeen •te zijn gebleven werd de jubilaris met echtgenote naar huis gebracht, waar het feest in intiemere kring werd voortgezet. St. Joseph verkennersgroep jubileerde

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10