Niemand houdt ervan z'n afkeer van brommers met brommen te betalen Onze lezers over het ploffietsverschijnsel En de voetbal rolt maar lustig verder.... Gematigde meningen over een onvermijdelijke verschijning MENING GEVRAAGD O.D.S.R. - Graaf Willem-Vac. Sc dampiaeitö piaeg, aan tflfypwetwing, ZATERDAG 1 MEI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Kampioenstitel morgen voor Wassenaar bij Lugdunuml Het aantal lezers dat er een gevestigde mening over het bromfiets-vraag stuk op na houdt, schijnt niet zo verbazend groot te zijn. Gezien de vele samenscholingen op de fietspaden, waarbij fietser en brommer elkaar hun standpunt in driftige bewoordingen verduidelijken, is dit enigszins te ver wonderen. Meerdere malen hebben wij meegemaakt dat handpomp en uit laatpijp als doorslaggevend argument gehanteerd werden. In vele gevallen echter kon de pólitic door een spaak in de wielen te steken een algehele af vloei van de belligerenten naar een dichtstbijzijnd ziekenhuis voorkomen. In ieder geval schijnen velen dezer twistenden hun bromgeheimen voor zich zelf te willen houden. Zwaarder belasten. Enige lezers willen de bromfietsers van staatswege zo belasten, dat zy allengs door de banden zullen zak ken. Dit vinden wij een krasse maat regel, te meer omdat de brommers toch al zoveel ge,wicht in de Staats- sohaal leggen. Meer sympathie heb ben wij voor degenen, die de plof fers aanraden te gaan lopen, wijl zij stilzittend allicht een koutje kunnen vatten. Een dergelijk argument slaat meer in dan de hardste fietspomp. Wij hebben echter gemeend, het verschijnsel van de stemmige kant te moeten bekijken. Zonder de brom fiets moesten immers velen 's mor gens de zo nodige slaap enige uren eerder uit de ogen wrijven, de ar me fietsers zouden verder zonder het plofgeluid op de wegen indut ten en ongelukken maken en tiental len ouden van dagen zouden nirnmgr de geluidsdrempel kunnen over schrijden. Onze vaste tegenwerker. Wü zouden onze vaste tegenwer ker moeilijk de motor van onze ru briek kunnen noemen, maar lawaai maakt hij genoeg. Het valt ons ver der op, dat hij zich niet geneert om op deze onuitstaanbare pagina te komen. Met dat denken moet hij op passen, dat maakt verdacht veel la waai bij sommige mensen. Wij ver moeden echter dat onze vriend (al tijd heer blijven), alleen maar denkt dat hij denkt. Daar denk ik niets over, hele maal niets! Hoe kan een verstandig mens nu nog denken met dat minder waardig lawaai om zich heen, dat het forse van de vrolijke motor mist en toch te irriterend Is om het geheel te verwaarlo zen. Aan de andere kant zijn het de onbenullige fietsers, die de laat ste resten van een bezonken geest ln beroering brengen, wan neer ze zo geniepig geluidloos pogen tussen de onbesuisde on dingen heen te schieten. Och, wij kunnen ons wel voor stellen, hoe die onuitstaanbare pagina er weer uit zal komen te zien; er zullen lofliederen en klaagzangen aangeheven wor den Maar wie heeft er over dit probleem gedacht, werkelijk ge dacht? Wie denkt er trouwens nog? Wij wel' Wij hebben het altijd gepro beerd. helaas! Rfjden zonder hijgen. De heer A. v. d. Meer uit Warmond zond een compleet pleidooi in dicht vorm over de gedragingen van de bromfietsen in het algemeen en de berijder in het bijzonder. Het is ech ter bij de bromfietsen dikwijls zo, dat men stank voor dank krijgt. Gü vraagt van mij wat of ik denk Van de bromfiets verschijning Ik hoop maar dat ik niemand krenk Met deez\ mijn overpeinzing. De bromfiets is een apparaat bestemd om mee te rijden Dat het verkeer in onze Staat Nog wel eens uit deed glijden. Het valt dan cok niet altijd mee Om uit elkaar te houden. Heeft men nu voorrang ja of nee Men is haast steeds verkouden Al is de brommer nu een fiets Een motor blijft het even. Komt hij van rechts, het helpt hem niets Want voorrang moet h(j geven Belasting voor een rijwiel niet Voor bromfiets wel betalen dus zal een bromfiets, zo u ziet, Toch weer naar „motor" dwalen. Dan nog die hele grote vraag Waar moet de brommer rijden? Zo zijn er nog die brommen traag die gaan ten alle tijden alleen naar het rijwielpad wanneer dat pas is aangegeven. Dit is met zoveel meer de narigheid van 't brommen het zal de bromfietsrijder weer zijn rug nog dieper krommen. Het voordeel is, een ieder die Geen fiets meer kan bestijgen Per bromfiets beter dan voorheen Kan rijden zonder hijgen. DE PRIJSWINNAARS. De druiven van de gramschap. Het doet ons altijd weer goed een nieuwe naam in onze reeks van vast- gesalarieerden op te nemen. De neer J. J. van Mil, Woonboot „Em my", Herensingel t.o. No. 2, Leiden, bewijst met onderstaand gedicht, een goede kijk op het eigen innerlijk te bezitten; een eigenschap waarvoor we gaarne 5, neertellen. Op de juiste wijze opgepot en besteed zul len deze gelden te zijner tijd de heer van Mil zijn nachtrust teruggeven. Sinds de bromfiets is verschenen, op het land en in de stad, Is mijn rust voor goed verdwenen, Wat een herrie is me dat. Het snort en bromt en ploft en kucht, waar men ook gaat op straat of pleinen, en menigeen die slaakt de zucht: „Zal dit lawaai nog ooit verdwijnen." Maar, zou 't bij dit lawaai nog blijven, Was dit het enige bezwaar och, u hoorde mij niet kijven. Ik zou nog denken: „Laat ze maar". Ik zou uit liefde tot mijn naasten, er heus nog wel accoord me gaan, dat and'ren zich op een bromfiets haasten, en ik bij de bushalte bleef staan. Maar een nog veel meer droeve klacht moet Ik helaas hier laten horen. De bromfiets komt zelfs in de nacht mijn rust en ook mijn slaap verstoren. Want, geachte jury-leden, Wanneer gij u ter ruste legt, Strek ook ik mijn moede leden, maar de rust is mij ontzegd, heeft 't nu al wel gesnopen, De druiven zijn voor mij te zuur. Ik zou zo graag een bromfiets kopen, Maar zij zijn mij nog te duur. Goede raad. Met mej. Dora Diest verwelkomen we weer een oude bekende in de rijen van onze „goed" betaalde me dewerkers. Ook haar knelt het plof en reukorgaan. De goede raad, die ze echter aan de verstokte brommers geeft, om maar af te stappen, lijkt ons meer succes te hebben, als zij van te voren wat spijkertjes op de weg strooit (/2.50). Zo'n pufferd En blufferd Als de bromfiets Is voor mij niets. Steeds feller Nog sneller En helaas ook Riekende rook. Neemt elke dag Weg in beslag Is beslist Egoist Meer ongelukken Brokken en stukken Wat ik zeg Rust is weg. Een zeer goede raad Voor brommers op straat Ga er naast stappen Of liever trappen. In de echte fiets Zit tenminste iets Dus laat die bromdingen De flets niet verdringen. Reëel geiuid. Veel respect hebben wij voor de mening van de heer G. H. Romiju, Hoogstraat 59, Noordwijkerhout. Wat het gebruik voor vacantiedoeleinden betreft zijn we het volkomen met hem eens. Voor het overige verwij zen wij hem naar het volgende ge dicht. Wij kennen hem echter gaarne ƒ2.50 toe om het reclasseringswerk onder de brommers ter hand te ne men. Als ik mij goed herinner is de tegenwoordige Bromfiets gebo ren uit de hulpmotor, en hulp hebben volgens mij enkel oude re mensen en gebrekkigen no dig. Maar tegenwoordig durven deze categorie mensen (dank zij het bromfietsen-euvel) niet meer od de wegen te komen. Doen zij dit toch. dan riskeren zij hun leven. Zelf ben ik bijna 37 jaar, de een zegt wat oud al, de ander, nog heerlük Jong. In princlne heb ik niets tegen de verschij ning van zovele bromfietsen op de wegen, maar voor mijzelf zou lk er zo lang ik goed gezond ben nooit een konen om de dooreen voudlee reden dat ik fietsen op een behoorlijke fiets een heerlij ke gezonde insoanning vind. Ik kan daarom niet begrijpen, dat er zo vele jon<re kerngezonde men sen zijn. die zoveel kou willen lijden op zo'n lawaaierig ding. Mensen, die de ganse dag op een kantoor zitten, anderen die de ganse dag op een vierkante me ter hun beroep uitoefenen, gaan een dagje heerlijk op de bromfiets zitten. Vergelijkt u die heerlijk blozende jongens en meisjes die een zware rit in de wind achter de rug hebben eens met die in de watten gepakte stakkers met verschrompelde huid, tranen in hun ogen en blinkende droppels aan hun neus. Dat alles omdat zij op een bromfiets willen zitten, zich zelf zo weinig mogelijk lichame lijk willen inspannen. Voor ve len van zulke bromfietsberij ders wordt het tijd dat de Ro bot vervolmaakt wordt, dan be hoeven ze niet meer te sturen en niet meer te denken (kouwen be hoeven ze tegenwoordig al bijna niets meer, maar misschien be hoeven ze dan niet eens meer te slikken). Mijn mening is daar om: laat mij maar fietsen, het is gezond voor ziel en lichaam. Loflied doet de deur dicht. Ook de laatste prijswinnaar is iemand, die er voor de eerste keer een meninkje aan waagt. Wij zijn er zeker van dat iedereen, na de lezing van dit gedichtje, de brom fietsers nog slechts met vertede- Meningsverschillen We kregen meningen binnen van de dames: Janny Stohvijk, Hazerswoude (Fietsers geluiddempende watten in de oren). Mej. A. G. A. Grimbergen, Kat wijk aan den Rijn (Zuur voor de een, een zegen voor de andere). Mej. J. Schrama, Wassenaar, (Alleen brommers maken be zwaar tegen brommers). Mevr. Gerrits, Voorschoten. (Wie een bromfiets berijdt, moet zijn verstand gebruiken). Mevr. O verdijkVisser Leiden. (Voor bejaarde mensen is het niets). de heren: J. J. Lagerberg, Leiden. (Wilt u werkelijk genieten van Gods heerlijke natuur Bedwing dan toch die dwang naar snelheid Zet die motor af een uur En als U het niet kunt laten Wel doe ons een groot pleizier Blijf dan weg uit alle bossen Zoek in steden Uw vertier!) A. M. Alkemade, Noordwijk-Bin- De melksanering doet de laatste tijd nog al wat stof opwaaien. Reeds in 200 gemeenten van ons land krijgen de huisvrouwen in plaats van tegen het naar bed gaan, 's morgens in alle vroegte, de melk te ver werken. Bij deze melksanering zal het echter noodzaak worden, dat U uw oude melkboertje van ver over de heuvels, in moet ruilen tegen de melkhandelaar op de hoek, die volgens geruchten zoveel water in de melk doet. De berichten over de door melksanering ontstane moeilijkheden zijn legio, maar worden dikwijls stevig verbogen. Het is echter zeer interressant de mening van onze lezers over deze kwestie eens te horen en daarom luidt onze vraag deze week: HOE DENKT U OVER MELKSANERING?? Meningen (ten hoogste 250 woorden) kunnen tot en met Woensdag 12 Mei aan het bureau van ons blad gestuurd worden. Op de enveloppe „Mening gevraagd" vermelden.De bekroonde antwoorden worden gehonoreerd met een geldprijs van 5.en drie van 2.50. enkele woorden willen we hei programma voor morgen onder de loupe nemen. In de eerste klasse A heeft Haarlem, dat gisteren tegen DWS speel- met 10 verloor de verre reis naar Leeuwarden te maken, hetgeen waarschijnlijk na de zware wedstrijd te gen de Amsterdammers geen gemakke lijke opgave is. We zijn nieuwsgierig of het de Roodbroeken twee punten zal op leveren, anders loopt hun kampioens kans nog gevaar. In B zal DOS, thuis AGOW ontvan gend, wel voet bij stuk houden en win nen, maar of we hetzelfde kunnen ver wachten van VSV, bij Heerenveen op bezoek, dienen we nog af te wachten. Sparta gaat morgen bij een der gro ten. zelf oud-landskampioen, op bezoek. NAC zal echter stevig moeten aanpak ken, wil zij de Rotterdammers in hun opmars naar het kampioenschap stuiten. Eindhoven kan weer een stapje dich ter bij het kampioenschap komen door een overwinning op Maurits. In de 2e klasse B wordt, zoals bekend, het restantje van de wedstrijd Neptunus HW gespeeld. De Rotterdammers heb ben een 20 voorsprong, die zij wel zullen weten te behouden, omdat er voor HVV niets meer aan gelegen is de wed strijd te winnen. Wassenaar nu kampioen? Het Zondag jl. uitgestelde kampioen schap van 3 A kan morgen aan Wasse naar ten deel vallen. Dat dit juist in de wedstrijd tegen Lugdunum zal gaan ge- schieden. zal de Leidse groenwitten, die zelf zo lang op de titel geaasd hebben, niet erg lekker zitten en Wassenaar kan er daarom van verzekerd zijn, dat zij het in Leiden niet gemakkelijk zal heb ben. Maar wie weet! Als Postduiven soms ook 'n steek laat vallen, kan het toch gebeurd zijn! Excelsior De strijd om het kampioenschap van 3 B tussen Excelsior en LFC stijgt ten top. Beide clubs hebben ogenschijnlijk morgen geen lastige wedstrijden. De Schiedammers ontvangen HPSV, de Lei- denaars moeten naar BEC in Delft. We verwachten overwinningen van beide leiders. Gebeurt dit niet, dan is de e.v. verliezer vrijwel uitgeschakeld van de titel. ZONDAG 1 UUR 4e klasse K.N.V3. Terrein: PROVINCIALEWEG ROELOFARENDSVEEN. (Advertentie) Nu Lisse kampioen geworden is van 4 A, blijft alleen nog de vraag wie hekke- sluiter zal worden: THB of Concordia. THB heeft in Noordwijk tegen SJC niet veel kans, want de Jeroensclub zal gaarne nog wat hoger op de ranglijst nen). Wees een heer in het ver- ring over onze fietspaden zal zien flitsen. De heer J. J. van der Meer, Noordeinde 12, Roelofarendsveen, wint met dit loflied 2.50. De Bromfiets, nee is geen verschijnsel De Bromfiets, dat is een „feit" Welke de „kleine man" te hulp komt In onze razendsnelle, dolle tijd. De Bromfiets, de „motor" óók voor kleine beurzen De Bromfiets voor de „bus forens" Waardoor men naar het werk toe brommend Zich voelt als een herboren mens. De Bromfiets, zingt zijn puffend bromlied De Bromfiets, drinkt zijn „petrol-bier" Wanneer men soezend nog van 't slapen De dag begint met bromplezier. De Bromfiets, die de zon ziet rijzen De Bromfiets, die mij medesleurt Wanneer 'k in alle vroegte langs wegen en door dorpen scheur. De Bromfiets, wijst mij de natuur Wanneer 'k de lentelucht opsnuivend Dc dag zie, op het mooiste uur. De Bromfiets, laat mij stil genieten De Bromfiets, brengt mijn geest tot rust Zodat ik aan het eind van t' rijden Mij voel, vol arbeids- en vol levenslust. De Bromfiets, staat dan in de stalling De Bromfiets, rust dan en wordt koud Terwijl ik, vol energie mij met Het dagelijks werk dan bezig houd. De Bromfiets, komt weer plots tot leven De Bromfiets, wordt vurig als een paard Wanneer 'k aan 't eind der dag, haar opzoek En zij mij brengt naar huis en haard. De Bromfiets, snelt dan langs de wegen De Bromfiets drijft op vleugelen haast Om mij maar spoedig thuis te brengen Waarna zij in de schuur uitblaast. De bromfiets ja heeft veel facetten De bromfiets is voor jong en oud Wat ook haar taak en doel mag wezen Hoofdzaak is dat men van haar houdt. Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Advertentiel keer). J. Groenen, Noordwijkerhout. (Alles voor, om zo'n ding te kopen). G. Muilwijk, Noordwijk. (De een snakt naar adem, de ander naar een bromfiets). Les grand deux, Oegstgeest. (De brommer laten staan voor de oude dag, fietsen zolang het mo gelijk is). F. J. van Werkhoven, Voorhout. (Groot gevaar voor wielrijder en automobilist). Adr. Slingerland, Zoeterwoude (Want maakte dat ding geen bromgeluid, Dan was allang mijn „lampje" uit). B. Langezaal, Leiden. (Velen hebben geen flauw benul van verkeersregels). C. J. de Kuyer, De Kwakel. (Voor mijn plezier geen brom fiets). H. v. Leeuwen, Wassenaar. (Als de motor niet loopt, dan sta je). C. de Bruin, Leiden. (Profiteer van het gemakkelijke, maar doe het zachtjes aan). H. v. Wijgerden, Alphen aan den Rijn. (Ais de motor niet loopt, dan loopt de berijder). P. W. Stolwijk, Hazerswoude. (Brommers moeten een examen afleggen). De uitslagen van gisteren luiden: Tournooiveldprfjs: 1. Spencer Hollan- dia (W. H. Geersen) 1.28.6; 2. Rita Rosa; 3. Ralph Erebus. Toto: w. ƒ1,30; pl. ƒ1,10, 1,10, 1,10; gek. ƒ2,30; cov. ƒ2,50. Koninginneprys: 1. Rhea Hollandia (M. Vergay) 1.28.6; 2. Rebecca; 3. Roi Scott. Toto: w. ƒ2,20; pL ƒ1,80, 6,90; gek. ƒ21,30; cov. ƒ16.10. Vlag en wimpelprys: 1. Paul A (J. Hart) 1.27.4; 2. Peter Arion; 3. Quita Scott. Toto: w. ƒ18,40; pl. ƒ5,10, 2,40, 4,90; gek. ƒ4,70; cov. ƒ4.40. Fanfareprljs: 1. Quick Hollandia G (W. H. Geersen) 1.22.8; 2. Quicksilver S; 3. Pepsi Cola. Toto: w. ƒ2,60; pl. ƒ1,60, I,70, 2,50; gek. ƒ8,20; cov. ƒ5,40. Jullanaprijs: 1. Pelikaan S (W. H. Geersen) 1.25.6; 2. Mac Kinley; 3. Oranje Nassau. Toto: w. 1,70; pL 1,20, 1,50; gek. ƒ4,30; cov. ƒ4,60. FeestvreugdeprUs: 1. Nerva (J. van Leeuwen) 1.25.7; 2. Pearl Spencer; 3. Mary Simons. Toto: w. ƒ3,90: pl. ƒ1,50, 1,40, 2,80; gek. ƒ10,30; cov. ƒ5,50. Illuminatieprüs: 1. Morina (G. W. Groos) na hevige strijd; 2. Capriola du Einrath; 3. Frédérique. Toto: w. ƒ4,90; pl. ƒ3,—, 7,70; gek. ƒ41,60; cov. ƒ9,—. Trial Stakes: 1. Le Chevreuil (F. Del brassine) na hevige strijd; 2. Sunrise; 3 Princesse Martha. Toto: w. 9,20; pl ƒ4,10, 1,90; gek. ƒ15,10; cov. ƒ3,60. Oranje Bovenprijs: 1. Karioka (J. Ni- colaas) na strijd; 2. Britoly; 3. Koridon Koridon liep buiten wedd. Toto. w ƒ11.60; pl. ƒ5,50, 2,10; gek. ƒ12,80; cov. 3,40. Totale omzet 93.114, komen en Concordia gaat bij de kam pioenen op bezoek, ook al met weinig kans op de punten. WSB moet naar de Leidse Hout om met Roodenburg om de tweede plaats te kampen. WSB heeft momenteel een ver- liespunt minder, maar een nederlaag zou de balans in hun nadeel brengen ASCTeylingen en WarmundaMeer burg zijn van belang voor de bezetting van de vijfde en zesde plaats, zodat ook hier wel harde strijd geleverd zal wor den. KON. NED. VOETBALBOND. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Eerste klasse A: HaarlemDWS 01: Leeuwarden—NEC 00; Oosterparkers Elinkwijk 2—4. Eerste klasse B: AGOWRigtersbleek 40; SneekVitesse 1—0. Eerste klasse C: Longa—WH 4—1. Eerste klasse D: MauritsWillem II Het voorlopig Nederlands elftal, dat op 5 Mei in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen Bolton Wanderers zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Steiger (PSV); achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven): mid den: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH>; voor: Van Beurden (BW), Michels (Ajax), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dos- ko) en Louer (Noad). Reserves: De Rijk (MOC '39), Bos kamp (Ajax). Van der Hoek (Feyen- oord), Van der Kuil (VSV). Te Amsterdam is een begin gemaakt met de beslissings driekamp om het per soonlijk damkampioenschap van Neder land. waarin P. Roozenburg, P. Bergsma en Bom uitkomen. De eerste partij tus sen Bom en Roozenburg werd door Roo zenburg gewonnen. BRIDGE BRIDGECLUB „V.O.G.", De uitslagen der Parencompetitie, vijfde ronde zijn: Zwart: Tjalkens—Vlugt 114J4 p.; Nol- lesAmmerlaan 94'/? p.; Oudshoorn Bouwens 93 p.; EpskampGans 91 p.; v. DierenKleefstra 91 p.; Mevr. Klaren- bosch—Belt 89>/4 P-; Heer en mevr. Smit 87 J4 p.; Blom—Brocaar 85 p.; Sleg- tenhorstOudshoorn 84p.; Schilthui- zenv. Weesel 83 p.; Schoonlingen Christiaanse 82 p.; v. d. StaayJansen 781/J P-; GoedraadCrama 71>4 P-l Vo gelenzangWakka 69 p.; Nievaart Schouten 65'/4 P-". Sloos—Gaykema 64 p. Groen: Heer en mevr. Jasper 86 p.: Mevr. KleefstraSchilling 82 p.; Dames Bruneev. d. Mey 79 J4 P-! Versteeg Dofferhof 79>/4 P-I v. Kruizingav. Til- borg 78'/4 P-; Heer en mevr. Adama 78 p.; Heer en mevr. Kooiker 78 p.; Nieuw- landVeerman IV/7 p.; Heer en mevr. Dusee 70 p.; Mevr. De KievitWester man 69 p.; Dames v. Gelderen—Ammer laan 63 p.; RaarRaar 57V4 P-l Versteeg v. d. Vlist 57 p.; Heer en mevr. Zwarts 52 V4 P- Rood: Mevr. TielkemeyerUphof 103V4 p.; Heer en mevr. J. Raar 94*4 P-'. Heer en mevr. Horree 94J4 p.; ProperCan- crinus 02 p.; Mej. v. WaasGaljaard 90p.; Dames TukBosscha 89 p.; v. d. Staay—Kins 88 p.; Dames Vlugt— Nolles 84 p.; BaardaSchalks 83 p.: Heer en mevr. M. Raar 82'/4 p.; Planje Planje 82V-, p.; Heer en mevr. Caro 77 p.; v. WeizenHuis 73V4 P-I Mej. v. Rijn Brakel 72 p.; KorenhofSchippers 71 p.; De Tombev. d. Burg 66 J4 P- BRIDGECLUB „D.D.S.". In de viertallencompetitie van DDS werden gisteravond de volgende resul taten behaald: Groep A: Team Verboog wint van team Leenhouts met 27 p., team Waas dorp wint van team Parmentier met 9 p.. team v. d. Zanden wint van team Dieben met 6 p. Groep B: Team v. Ommen wint van team De la Court met 21 p., team mevr. Rijnbende wint van team Kanbier met 9 p., team mevr. Brouwer wint van team mevr. Leenhouts met 18 p. Op bovenstaande foto zien we het elftal Voorste rij: Til. Hogenboom I W. Weenink; achterste rij: van Rfjpwetering, dat j.l. Zondag het I (aanv.), G. Hillenaar, Jac. Strijkt mid- I v- ó- Star, C. Disseldorp, A. Massing, H. kampioenschap behaalde van de 2e kl. A. den ry: v.l.n.r. J. Bakker, P. v. Emmerik, Weenink 1 A. Hogeboom.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6