Rechtspraak in PBO aangenomen Stijging opbrengst van omzetbelasting houdt aan Met de „Austropa-express" deze zomer slapende naar het schone Oostenrijk Japic Klerk niet ontvoerd? Wild-West voor gesloten brug Tegen chauffeur twee jaar geëist Schrijversprijs aan Antoon Gooien voor „De vronw met de zeven slapers"! B. B. VRIJDAG 30 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Bl.AD TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming accoord gegaan met de twee regeringsvoor stellen voor rechtspraak in de Be drijfsorganisatie (de administratieve en de tuchtrechtespraak). De communisten waren tegen en de Katholieke Nationale Partij liet aantekenen, dat zij tegen het wets ontwerp voor de administratieve rechtspraak was. De heer LEMAIRE was huiverig voor de algemene bepaling, dat de Regering met het oog op het alge meen belang een uitspraak van het college van beroep ter zijde kan schuiven. Andere Kamerleden had den hier ook al op gewezen. Daarom verklaarde minister DON KER, dat de Regering van deze be paling gebruik zal maken, alleen in gevallen, waarin zij de verantwoorde lijkheid niet kan dragen van de ge volgen van de situatie, die ontstaat, wanneer een bepaald vonnis wordt uitgevoerd. De Kamer, en met name de heer VAN DEN HEUVEL (K.V.P.) gingen met deze toezegging accoord. Minister DONKER heeft verder de vrees weggenomen, dat het wetsont werp aan de rechter de gelegenheid zou laten over het normale beleid van een P.B.O.-orgaani een vonnis uit te spreken. „Alle twijfel moet inderdaad uit de wettekst weggenomen worden", zei de minister en hij diende een „derde no ta van wijzigingen" in, waarin hy de formulering van de heer Van den Heuvel had overgenomen. In het algemeen zei de minister nog, dat men bij het tot stand bren gen van deze regeling naar een gro te mate van zelfstandigheid moet streven. Overigens vond hij, dat de ontwerpen een „stevige basis" vor men voor een verdere gunstige ont wikkeling. Wanneer die ontwikkeling verder is voortgeschreden, zullen er nadere richtlijnen in de wet moeten worden vastgelegd. ONTPLOFFING BIJ EEN EXPERIMENT. Vijf jongelui zijn min of meer ern stig gewond, toen drie van hen, leer lingen van het St.-Maartencollege te Groningen, bezig waren te experi menteren met een mengsel van che mische stoffen. De jongens hadden in een sigarettenblikje enige chemica liën gedaan en schudde deze door elkaar. Het mengsel ontplofte, waar bij de 18-jarige Jan Bulwalda zo ernstig werd gewond, dat hij in het R.K. ziekenhuis moest worden opge nomen. De vier anderen kregen eveneens verwondingen, doch konden na in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De re cherche heeft deze zaak in onderzoek. BEDRIJFSCHAP VOOR HET SLAGERSBEDRIJF. Staatsblad 161 bevat een besluit, houdende instelling van een bedrijf schap voor het slagersbedrijf. Van 1 Mei af weer zomerzegels Handel ontstemd Van 1 Mei af zijn op alle postkan- - - toren en bij de honderden plaatselijke in het eerste kwartaal van 1953. De invloed van de gunstige con junctuur blijkt uit de opbrengst van de grotendeels per kwartaal geheven belastingen, de loonbelasting, de ver eveningsheffing en de omzetbelasting. Ondanks de tariefsverlaging werd in de afgelopen drie maanden aan ver eveningsheffing slechts weinig min der ontvangen dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De opbrengst van de omzetbelasting vertoont een aanhoudende stijging. In het eerste kwartaal van 1954 beliep deze niet minder dan 327,3 millioen tegen ƒ318,3 millioen in het laatste kwartaal van 1953 en 280,5 millioen De niet-kohierbelastingen brachten Maart ƒ258,4 mililoen op. De ont vangsten in het eerste kwartaal zijn daarmede op het relatief hoge totaal van ƒ922,8 millioen gekomen. Het vierde deel van de jaarraming beloopt 855 millioen. Bij vergelijking vaA deze bedragen dient in aanmerking te worden genomen, dat als gevolg van de grotendeels kwartaalsgewijze af dracht de verlaging van het tarief van de loonbelasting en de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel nog slechts zeer ten dele in de ontvangsten tot uiting zijn ge komen. Voorts zijn de wegens accijns op suiker geïnde bedragen voor een deel nog gebaseerd op het oude, niet verlaagde tarief. Anderzijds heeft ook de invloed van de loonsverhoging zich nog onvolledig doen gelden. LoonbeL Ver. Omz.bel. eveningsbel. (millioenen guldens) le kwart. 1953 168.1 2e kwart. 1953 161.9 3e kwart. 1953 180.7 4e kwart. 1953 182.2 le kwart. 1954 189.6 67.9 280.5 281.1 288.6 318.3 327.3 comité's de zomerzegels weer ver krijgbaar. Zij zullen tot en met 30 Juni verkocht worden en zij blijven geldig tot 31 December 1955. De opbrengst van de toeslag op deze zegels wordt, zoals men weet, door het bestuur van de stichting „Comité voor de zomerzegels" ver deeld onder 'n groot aantal instellin gerfijn zijn: Nederlandse 5.45, Duitse maatschappelijk werk en culturele zorg bezig houden. Het comité tracht door de verkoop van prentbriefkaarten de opbrengst te vergroten. De handelaren in prentbriefkaar ten hebben zich tegen deze verkoop verzet, daar zij menen in hun debiet te zullen worden geschaad. Overleg tussen 't comité voor de zomerpost- zegels en de handel had geen resul taat. Daar geen overeenstemming kon worden verkregen omtrent de ont werpen van de kaarten. Het comité wilde de eind'beslising hebben over de afbeeldingen op de kaarten. De door het comité voorgestelde ontwerpen adhtte de handel echter onverkoop baar en de afbeeldingen die de han del verkoopbaar achtte, konden geen genade vinden in de ogen van het comité. De conclusie was, dat, wan neer het comité voor de zomerpost- zegels prentbriefkaarten verkoopt, die naar de mening van de prentbrief kaartenhandelaren onverkoopbaar zijn, van concurrentie geen sprake kan zijn. Het comité voor de zomerposlze- gels heeft nu een plan in overweging om in overleg met de permanente prijsvraagcommissie een landelijke jjg Landbouwbeurs, die van 3 tot prijsvraag uit te schrijven voor het en met 8 Mei te xitrecht wordt ge- ontwerpen van prentbriefkaarten, die houden, belooft zeer belangwekkend behalve aesthetisdh verantwoord, ook te worden. De werktuigen zullen dit- verkoopbaar moeten zijn. maal uitsluitend in de Bernhardhal worden gedemonstreerd. De mechanisatie van de landbouw heeft zich na 1946 in snel tempo uit gebreid en neemt nog steeds toe. De laatste jaren wordt door de Neder landse landbouw jaarlijks voor circa honderd millioen gulden aan machi nes en gereedschappen aangekocht, waarvan 35 millioen aan machines ~~~Y van binnenlands fabrikaat. Het aan. Dinsdag op Woensdag ijlings do sluit- |tal landbouwtrekkers neemt meer en bomen laten ranken, toen er schoten t waarby men een v00rkeur kionken en twee autos voortraas- tMnt de dieseltrekker. De Ne. om over de brug te komen. derlandse landbouwwerktuigemndus- Dit was het afgesproken sein van j3 jn de afgelopen jaren van gro- |p rnlrcnnlifif> rho glö lnnteto nra.-tars ter betekenis geworden en gaat zich Nieuwe vacantietrein De ontvangsten wegens de geza menlijke kohierbelastingen liepen, vooral als gevolg van geringere be talingen uit hoofde van inkomsten en vennootschapsbelasting, terug van 174.7 millioen in Februari tot 141.6 millioen in Maart. Het ge- inde bedrag .overtrof niettemin het totaal der nieuw opgelegde aanslagen aanzienlijk, waardoor het aan het ein de van de maand nog in te vorderen bedrag verder daalde en wel met ƒ73.1 millioen tot ƒ581.2 millioen. Sedert ultimo November jl. is het opgelegde doch nog niet ingevorderde bedrag met 637 millioen teruggelo pen. Enige dagen geleden heeft de poli tie een oproep gedaan om medewer king bij de opsporing van de 4 -ja rige Japie Klerk, die op de Eerste Paasdag mogelijk in een auto ont voerd zou zijn. Velen in het land me nen thans inlichtingen te kunnen ge ven. De mededelingen zijn echter van dien aard, dat ze de politie nog niet hebben overtuigd, dat Japie ont voerd is. Nog steeds wordt in grote mate rekening gehouden met de mogelijk heid, da* he4 jongetje een ongeluk is overkomen. Iedere inliénting wordt echter se rieus onderzocht. Zo die van een da me uit Giootegast (Gr.), die meende de auto met het jongetje en zijn ont voerder opgemerkt te hebben. On middellijk werd de radio ingescha keld om de Groningers te verzoe ken op de auto te letten. Er heeft ech ter niemand op deze oproep gerea geerd. Roekeloos varen De Haagse rechtbank heeft de schipper van de plezierboot „De Kaag" veroordeeld tot drie weken hechtenis. B. was ten laste gelegd op roeke loze wijze te Woubrugge onder een Deze zomer zal voor het eerst tus sen Nederland en Oostenrijk een mo derne vacantietrein rijden onder de naam Austropa-express. Deze onder scheidt zich van andere treinen door een slaapaccoraodatie in de coupé's en wel zo, dat elke reiziger een eigen ligplaats heeft. De trein zal deze zomer vijfmaal rijden en wel van Nederland uit op 26 Juni, 10 en 24 Juli, 7 en 21 Augus tus en van Oostenrijk uit op 9 en 23 Juli, 6 en 20 Augustus en 3 Septem ber. De route, waarlangs de Austropa express gaat ryden is: Eindhoven VenloLindaBregenzVorarlberg- Innsbruck. De Austropa-express zal worden samengesteld uit een tweetal nieuwe rijtuigen en een aantal wagens van het oude type. Volgend jaar zullen evenwel, wanneer het bouwschema gerealiseerd kan worden, uitsluitend wagens van het nieuwste type ry- den. Op schuimrubber. De slaapplaatsen in de coupé's zijn schuimrubberbanken, overspan nen met een plastic stof. Twee passa giers vinden een ligplaats op de zit banken en vier passagiers op ban ken, die overdag tegen de wanden geklapt kunnen worden. De verlich ting van de coupé's en de corridors geschiedt door middel van t.l.buizen. Landbouwbeurs de rijkspolitie, die de laatste wagen bemande en uie door afsluiting van de brug er in slaagde om de twee inzittenden van de eerste wagen in te rekenen. Het tweetal wordt ver dacht van een groot aantal inbraken in de Hoekse- en Alblasserwaard. In de auto, bemand door vader en zoon v. d. W. uit Rotterdam, vond men goederen en geld ter waarde van ongeveer duizend gulden, afkomstig van die avond gepleegde inbraken. o.m. toeleggen op de fabricage van landbouwwagens, spuitmachines, aardappelpoot. en rooimachines, sor teer- en dorsmachines, ploegen, eg gen, rollen en hooibouwwerktuigen. Sommige machines worden geëxpor teerd naar Europese landen en naar Noord- en Zuid-Amerika. De export naar Amerika is gericht op Canada. Deze export bedraagt in totaal vijf t zes millioen gulden. MEENK'S POEDERS speciaal legen KOORTS, KIESPIJN. HOOFDPIJN en RESTAURATIE DELFTS BARBARAKLOOSTER. Het oude Barbaraklooster aan de Oude Delft dat sedert enige jaren ter beschikking is gekomen van de R.K studentenvereniging Sanctus Virgilius, zal grondig worden geres taureerd. Het gemeentebestuur heeft al besloten een voorlopige financie ring toe te staan om de restauratie te kunnen laten doorgaan zonder dat men weet hoeveel gemeente, rijk en provincie ieder afzonderlijk willen toestaan. NASPEL VAN WINKELWEEK. De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft bevestiging gevraagd van het vrijsprekend vonnis van de Rotterdamse politierechter te- In elke coupé is bovendien een luid sprekertje boven het venster aange bracht. Ook bijna geluidloos. Aan de isolatie van de wanden en de bodem van het nieuwe type wa gens is bijzondere aandacht besteed. Er wordt mee bereikt dat het geluid, dat de wagens tijdens de rit maken, sterk wordt gedempt. De vering de zer wagons is dusdanig, dat een vrij wel schokvrij rijden gegarandeerd kan worden. Van de Austropa-express zullen voorts o.m. deel uitmaken aen 36 per soonswagen en een 54 persoonswagen. Wilt U iets weten? Vraag inzake een gebouw in Den Haag, waar minvermogenden gratis advies kunnen krijgen in moeilijke kwesties. Antwoord: Tot onze spijt is het bestaan van zo'n gebouw in Den Haag ons onbekend. Vraag inzake het bedrag, dat krach tens de Noodwet-Drees wordt uitge keerd in een plattelands gemeente in Friesland. Antwoord: Aannemende, dat be doelde gemeente niet meer zal zijn dan een 4e klas gemeente, zal de ouder domsuitkering voor een on gehuwde maximaal bedragen 50. per maand netto. Is het een 5e klas gemeente dan bedraag-t de uitkering ƒ48.netto. Dodelijke aanrijding onder Oegstgeest Vijf jaren niet meer rijden Tegen een 42-jarige groentengros- sier uit Rijnsburg, die als bestuurder van een vrachtauto op Tweede Kerst dag 1953 nabij Oegstgeest drie wiel rijders had aangereden, tengevolge waarvan een hunner is overleden, heeft de officier van justitie bij de Haagse Rechtbank gisteren twee jaar gevangenisstraf, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurd verklaring van de auto geëist. Verdachte reed op de Haarlemmer- HAAGSE POLITIERECHTER. Een klap, maar geen pijn. weg in de richting Oegstgeest, toen hy in botsing kwam met de wielrij ders, een vader met zijn zoon en dochtertje. Het dochtertje werd op slag gedood; het bleek, dat verdachte naar alcohol rook. Ter zitting verklaarde hij de avond tevoren zeven of acht borrels te heb ben gedronken en des middags twee. Hy was op weg geweest naar een voetbalwedstrijd en zou niet harder dan 55 km hebben gereden. Volgens getuigen zou deze snelheid echter groter zijn geweest. De verdachte meende, dat drank niets met de aan rijding te maken had; hij zou het meisje hebben zien uitwijken en had daarom het stuur omgegooid. De da gen zou hierna zijn geslipt, waardoor de verdachte de macht over het stuur zou hebben verloren. De agent-deskundige verklaarde evenwel geen slipsporen te hebben gevonden. Een der getuigen zeide, dat verdachte slingerend was komen Voor de Haagse Politierechter ver scheen een 27-jarige magazijnbedien-1 aanrijden en dat de auto reeds ge- de uit Alphen aan den Rijn, die op deeltelyk op het trottoir reed, toen Zaterdag 17 October jl. in de Emma- het meisje werd geraakt, straat een vaandrig zou hebben mis-1 De vader van het meisje heeft tot handeld. Verdachte gaf wel toe dat Maart niet kunnen werken, hij geslagen ha Het bloedonderzoek bij verdachte Jt\ei!nn ÏÏÏSn?'h*d ««S-ezen, dat 94 pro mi.le al- zijn a.s. zwager en o.m. een militaircohol in het bloed aanwezig was. brug te zijn döörgevaren. wai-d^r f" "er winkeliers uit Oud-Beijer- het zonnedek van de boot in aanra king kwam met de kap van de op haalbrug. Het zonnedek kwam naar beneden, ten gevolge waarvan een aantal passagiers werd gewond, van wie sommigen ernstig. Nieuwe prijzen voor eierbriketten In de Staatscourant is afgekon digd de reeds door de minister van Economische Zaken aangekondigde parij zenbeschikking voor eierbriket ten. die van 1 Mei af zal gelden. De prijsregeling onderscheidt pry zen voor briketten van Nederlandse, j Duitse en Belgische oorsprong, Voorts kent zij twee kwaliteiten eierebriket- Bree(JVeldS „HeXSpOOf' land. Hun was ten laste gelegd: in strijd met de verordening sanering bakke rsbedrijf uitloven van cadeaux aan de verbruiker. De procureur-generaal zei in de economische strafzitting van het Hof, dat in dit geval geen sprake was van toepassing van het cadeaustelsel, maar zuiver vani een loterij ter gelegenheid van de winkelweek. Uitspraak op 13 Mei. op weg naar huis. Van de andere zijde kwam vaandrig, die het niet nam dat de militair uit het groepje niet groette. Volgens getuigen zou hij hebben ge- zegt: „Klauwen uit je zak en poten 'bij elkaar". De rechter vond dit al lerminst een uitdrukking voor een vaandrig. De a.s. zwager van verdachte had zich ermee bemoeid en er was een vechtpartij ontstaan. Hierbij had het meisje van verdachte een klap ge kregen. Verd. was hierover kwaad geworden en had toen ook geslagen. De vaandrig vertelde als getuige dat hij zich niet kon herinneren of hij pijn had ondervonden van deze klappen. Hij meende van niet. De officier van justitie die aanvan kelijk meende, dat het hier een ge val van noodweer betrof, concludeer de dat door deze verklaring de stoel onder het bewijs van de mishande ling was weggetrokken. Hij requi- reerde vrijspraak. Overeenkomstig deze eis werd verd. vrijgesproken. In de zaak tegen de a.s. zwager ver klaarde de rechter zich onbevoegd, omdat deze verdachte ten tijde van' de mishandeling militair was. De officier van justitie achtte het een rjjden onder invloed van alcohol be wezen en kwam tot bovenvermelde eis. Uitspraak 13 Mei. JUite GOLF ten, nl. die welke vervaardigd zijn uit anthrachietfijn en magerfijn. De verbruikersprijzen verschillen in ver band met de vrachtkosten. Hiertoe is het land ingedeeld in vijf gebieden. De prijzen voor de grote steden zijn voor de beste kwaliteit eierbri ketten (uit anthracietfijn) voor de maanden Mei en Juni: Nederlandse eierbriketten f 5.60, Duitse ƒ5.75 en Belgische ƒ5.85. De overeenkomstige prijzen voor de eierbriketten uit ma- gerijn zijn: Nederlandse 5.45, Duitse ƒ5.60 en Belgische 5.75. werd eervol vermeld Tijdens de gisteren in Utrecht ge houden jaarvergadering van de R.K. Nederlandse boekhandelaren- en uit geversvereniging „St. Jan" is de „Brand-van Gentrijs 1954" uitge reikt aan Antoon Coolen voor zyn boek „Dg vrouw met de zes slapers". Deze prijs wordt éénmaal in de drie jaar beschikbaar gesteld, beurtelings aan een katholiek schrijver en aan Nadat een 37-jarige mijnwerker uit Maastricht half Maart zijn vrouw uit het ziekenhuis had gehaald, ging hy even uit voor een boodschap, waarvan hij niet terugkeerde; dezer dagen ontving de vrouw een brief uit Zuid-Frankrijk: Manlief heeft zich voor vijf jaar verbonden aan het Vreemdelingenlegioen! Tijdens het ramenzemen op de tweede verdieping verloor een 52-ja- rige vrouw uit Spekholzerheide het evenwicht, kwam op het trottoir te recht en overleed op weg naar het ziekenhuis. Niet alleen in de Betuwe maar ook in de Zuidhollandse Krimpener- en Alblasserwaard doen de fruit boomgaarden hun uiterste best om tijdens het weekeind in bloei te staan. Toen hij plotseling moest uitwij ken voor een paard kwam gisteren een autobus in de buurt van Emmen in de sloot terecht; de inzittenden i kwamen met de schrik of onbeteke- een katholieke uitgever. In_1948 ont- ner.de schaafwondjes vrijhet paard werd wel geraakt door de bus, maar kon ook verder lopen. ving de schrijfster Marie Koenen de prijs eu in 1951 was het de uitgeverij Romen en Zonen te Roermond. De jury, die voor de derde keer de prijs heeft toegekend, bestond uit dr. J. van Heugten S.J., dr. K. Meeu- wesse en Piet Omes. De jury sprak haar waardering uit voor de roman Hexspoor van Walter Breedveld. Zij heeft de vereniging „St. Jan" in overweging gegeven ook een prijs uit te schrijven voor de beste gedichtenbundel of een langer gedicht van een Katholieke auteur. Doe mee aan de B.B. Wacht niet op Uw buurman. U bent Uw buurman's buurman. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 30441. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 62) „Dat zeg jij," merkte zij droog op. Keith knikte glimlachend. „Op de door Chrichton vastgestelde dag gaat u naar Parijs," vervolgde hij tot Sybil. „Ik héb niet het minste be zwaar, dat u a's Roberta Falkner mr. Hulbert opzoekt en van hem de cas sette met sir Malcolm's kostbaarhe den opeist. Dat kan het best de dag vóór uw vertrek gebeuren." „Op uw verantwoording." „Op mijn verantwoording, dat spreekt." „Zeg me ten minste iets, al Is het nog zo weinig, van uw voornemens, drong Sybil aan. „Ik kan u voorlopig niet meer zeggen, miss Chrichton, dan dat ik me aan een gokje waag. Het is niet zonder risico, maar dat hoort er nu eenmaal bij. U reist niet alleen naar Parijs; miss Townley en ik vergezel len u. U doet alsof ik een wild vreemde voor u ben. Bovendien ma ken twee vrienden van me de reis mee dezelfde, die u by dominee Baillie voor detectives aanzag." Onderweg bracht Culling wood Margaret op de hoogte. „Ik voelde, dat de oplossing van het geheim ge zocht moest worden in de twee we ken uitstel, die Chrichton bedingt. Als ik achter het motief daarvan kon 'komen, zou ik al een aardig eind op streek zijn. Ik geloof wel, dat ik de truc dóór heb." Hij vertelde haar de strekking van het telefoonge sprek. „Het is geen bewijs van wan trouwen jegens Sybil, dat ik er haar geen woord van zei. Alleen kwestie van voorzichtigheid. Nu loop ik ten minste geen gevaar, dat ze door een ondoordachte zet op het laatste ogen blik de zaak nog verprutst." „Het is gewaagd," knikte Marga ret, „maar het kan gedaan worden. Alleen je zult drommels goed uit je ogen moeten kijken. Crichton en Oakton zijn er natuurlijk vast van overtuigd, dat ze de zaak al in kan nen en kruiken hebben." Ze zweeg even. „Als het je lukt, Keith, ben je er nog niet Die schuldbekentenis zit me dwars. Laat ze zo vals zijn als wat het komt er op aan, dat te bewijzen." „Ik heb nog ruim twee weken voor de boeg, Peg. Het zal misschien niet zo vlot van stapel lopen, maar ik zou verwend worden, als het al tijd even gladjes ging. De hoofdzaak is een vast vertrouwen, dat je slaagt. Wie dat kan hebben, heeft de over winning al voor 50 pet. behaald." XXIII Mr. Woodford Chrichton had zyn bezoek aan Battersea Park Road vol gens afspraak aangekondigd in de „Morning Post" en als man van de klok verscheen hij prompt op tijd. De toon van het onderhoud was di rect al agressief, maar dit mocht waarlijk niet uitsuitend, zelfs niet op de eerste plaats, aan mr. Chrichton geweten worden. „Alsjeblieft geen comedie tussen ons tweeën," begon Sybil, toen haar bezoeker gezeten was. „Roberta Falkner is 18 jaar geleden in Durham gestorven en als Sybil Chrichton be graven. Wanneer er nog een grein wijfel by me bestond,, zou ook die verdwenen zijn, nu ik je gezicht voor me heb. Zelfs de vernedering, dat ik op je lijk, mocht me niet gespaard worden." Chrichton glimlachte en kuchte maar eens. Een dergelijke inleiding leende zich zeer slecht tot repliek. Met zyn defensieve tactiek plaatste hij Sybil voor de noodzakelijkheid in het offensief te blijven. Het meisje bracht onmiddellijk zwaarder ge schut in stelling. „Jij bent mijn vader. Ik geef je de raad, dat in de toekomst met het zelfde gemak te vergeten, als je het in hét verleden gedaan hebt. Je bent geen eerlijk mens en je verlangt, dat ik je bij je streken helpen zal. Als beloning laat je mij dan ook de dupe worden. Luister nu eens goed naar me. Het geld, waar jij je zinnen op gezet hebt, blijft onder berusting van notaris Hulbert, todat het zijn juiste bestemming gevonden heeft. Wat de verzameling historische kostbaarhe den betreft ik wil ze verkopen, mits ik er een behoorlijke prijs voor maak. Die dingen interesseren me niet, gangbare munt wel. Je hebt natuurlijk je bemiddeling niet aan geboden, omdat je me zo graag een dienst wilde bewijzen, maar omdat je een flinke provisie in de wacht hoopt te slepen. Hoeveel bereken je? Kom er rond voor uit. Naderhand wil ik geen gezeur er over hebben." „Daar was nu letterlijk niet één woord Russisch bij, neen, warempel niet!" Chrichton trachtte grappig te doen; het bereikte effect was echter allertreurigst. „De provisie bedraagt tien procent usance, snap je? Nu zal ik op myn beurt de kaarten bloot leggen. Voor die provisie draai ik mijn hand niet om, al zal ik zo'n zot niet wezen om ze af te slaan. Maar ik mik hoger, veel hoger." „En je raakt toch niets. Het glin sterende geld trekt je aan, hè? Zet dat denkbeeld gerust uit je hoofd. Geen penny er van komt in jouw bezit." „Je vader want sir Malcolm Beverldge was volkomen te goeder trouw, toen hij je moeder huwde.." „Tracht me niets wijs te maken! Sir Malcolm is niets van me, volko men niets. Jij bent mijn vader helaas! Maar waarheid blijft waar heid." „Met de stukken zal ik je zwart op wit bewijzen...." „Vervalste stukken, ja. Door hand langers van onze mooie vriend Oak ton opgemaakt. Net als bij de trouwerij in Streatham, die gelukkig op het laatste nippertje nog belet kon worden. De makkers hadden al uitgerekend, hoe groot ieders portie in de buit zou wezen, niet? Het is hun toen door de neus geboord, het zaJ een volgende maal precies zo gaan." „Het vermogen, dat op jou werd vastgezet, toen je nog geen vier jaar was, bedroeg honderd vijftig duizend pond Met rente op rente is het meer dan verdubbeld. Josuah Hulbert heeft je belangen uitstekend behar tigd. Wat wordt jij er armer van als je my de helft zou geven?" „Het geld was van sir Malcolm Beveridge. Hij zette het vast op Ro berta Falkner en liet hot onder mr. Hulbert'sbeheer, omdat je hem in de waan hebt gelaten, dat zijn doch ter leefde. Die stierf, vóór ze vier jaar oud was. Alles behoort nu aan Keith Cullingwood, de rechtmatige erfgenaam van sir Malcolm." „Eizo." Chrichton sloot even de ogen. Toen sloeg hij met loerende blik zijn dochter gade. „Wie heeft jou dat wijs gemaakt? Keith Culling wood ken je hem? Aast hij op je duiten?" „Als hij aast, doét hij het op zijn eigen geld. Of ik Cullingwood ken? Als detective heeft hij me een paar maal een dienst bewezen, hij is er voor betaald en daarmee uit. Dat ik zo goed op de hoogte ben, dank ik aan Benjamin Raffill. Hij heeft me ingelicht. Nu weet je het." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5