Het einde van een welkom bezoek Juichende Amsterdammers brachten de Deense gasten naar het station Kinderen hoorden Vorstinnen Een vorstelijke belangstelling voor de beveiliging van ons vaderland DONDERDAG 29 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I 70U JE VOOR MIJ OOK IETS WILLEN MAKEN?" zo vroeg Koningin Juliana aan het leerlingetje van het instituut tot onderwijs aan blinden te Huizen, aan de achtjarige Ria Schimmel. „Ja dat wil ik wel doen Koningin", antwoordde Ria. „Wil je het dan aan mij sturen", vroeg de vorstelijke bezoekster. „Oh. dan moeten we een doosje hebben", zei snel de 6-jarige Dicky van der Maat. „Juffrouw", zo riep hij naar de lerares, „heeft u een doosje?" En 70 zal dan een dezer dagen wel een pakje op het paleis Soest- dijk bezorgd worden, waarin kleiboetseerwerk van Ria en Dicky zal zijn verpakt. In deze onbevangen en vriendelijke sfeer verliep het bezoek, dat de beide vorstinnen gistermiddag aan het blindeninstituut te Huizen brachten, waar de staf en de leerlingen alles gedaan hadden om zo goed mogelijk voor den dag te komen. „Ha, bloemen", zei een jongensstemmetje en snel tastten handjes het bouquet, dat Koningin Juliana droeg, af. „Wat een mooie!" De vorstinnen voelden zich klaarblijkelijk wonderwel op him ge mak in deze subtiele wereld, waar een enkele woord en een stern- nuance zo veel betekent voor geoefende oren. Tijdens de thee werd door vijf oudere leerlingen in het Engels een toneelstukje opgevoerd en daar kwamen St. Nicolaas en Zwarte Piet in vol ornaat ten tonele. Een warme handdruk en een vriendelijk dankwoord beloonden de speelster en spelers. Het vertrek Werd een ware vreugdetocht. Tussen een haag van kinderen die met vlaggetjes zwaaiden liepen KoninginIngrid en Koningin Juliana het door de zon beschenen midfenpad af naar de grote weg, hier en daar nog handen drukkend en kinderwangetjes strelend. Duizenden stonden op de rijksweg om de landsvrouwen toe te juichen op haar tocht naar Amsterdam waar ze om ruim vijf uur arriveerden. Radar in wording Te ongeveer kwart over drie gis termiddag, iets eerder dan verwacht was, arriveerden de Koning en de Prins met hun gevolg in Huizen, waar de loco-burgemeester het ge zelschap bergroette. Honderden Huizenaren stonden langs de met vlaggen versierde ha venstraat, waar de Huizer complexen zijn verrezen van de N.V. Philips' telecommunicatie industrie. Aan de hoofdingang, die fraai met rode en witte bloemen was versierd, ontving ir J. J. Rijsinge, de onder directeur het hoge bezoek, dat daar na een snelle rondgang door de fa brieken maakte onder leiding van ir H. Fursther. In een der fabriekshal len, waar een expositie was inge richt, ging de belangstelling van de Deense Monarch voor namelijk uit naar de instructieve radarmoquettes, o.a. van het systeem voor de lucht verdediging en het project voor de Rotterdamse havens. Hier kreeg de Koning de eerste copie in een fraaie cassette van de Philipsfilm over ra dar „The Grey Wall"; het tweede exemplaar was voor Prins Bernhard. Na de rondgang boden drie dames in orgineel Huizer costuums met een stralende glimlach de Koning een typisch Hollandse lekkernij, die gro te speculaasvrijers aan, bestemd voor de thuisgebleven prinsessen, nl. Margrethe, Benedikte en Anne-Ma- ria. Lachend nam Zijne Majesteit de ze geschenken in ontvangst. Nadat verversingen waren ge bruikt, verdween de Koning, de Prins en hun gevolg om ongeveer vijf minuten over vier in de richting Amsterdam. Als een sneldraaiende kleurige fdm ALS EEN SNELDRAAIENDE FILM, die in de zachte kleuren van bloemen en hartelijkheid een ieder bekoorde, is het driedaags bezoek van het Deense Koningspaar aan Nederland voorbij gegaan. De geestdrift, die Amsterdam demonstreerde op de eerste dag, tofen de vorstelijke gasten in de hoofdstad ontvangen werden, is overgenomen door alle plaatsen en plaatsjes, waar Koningin Ingrid en Koning Frederik, ver gezeld van het Nederlandse koningspaar, in de afgelopen drie dagen een bezoek brachten. Rotterdame vrouwen zaten Dinsdagmorgen uren van te voren op hun mee genomen stoelen rond de haven, het stijlvolle Den Haag nam een middag vrij om zijn hoge gasten op al hun schreden te kunnen volgen en de Am sterdammers wachtten het middernachtelijk uur af om nog een glimp van de koningsparen op te kunnen vangen. Lisse toonde trots zijn vorstelijke pracht in de Keukenhof, in Huizen voelden blinde kindertjes, dat twee hartelijke vrouwen belang in hen stel den en de Aalsmeerse kwekers werden tijdens een ongewone wedstrijd op de banken van hun veiling hofleverancier. Thans is de feestelijke sfeer weer uit Nederland vertrokken; een laatste golf van hoofdstedelijk enthousiasme heeft gisteravond de Deense vorst en zijn gemalin naar het station gevoerd; de vlaggen zijn weer ingehaald, de straten vertonen weer het gewone beeld van alle dag en het eerste statie- bezoek, dat Nederland na de oorlog mocht ontvangen, is ten einde. De standaard zakte Na het bezoek aan de Keukenhof, vertrokken de Koningsparen naar het paleis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt. Het middagprogramma draaide in Huizen, waar de beide koninginnen een bezoek brachten aan het blinden instituut, terwijl Koning Frederik en Prins Bernhard een excursie maak ten naar het Philips Radar-instituut. Om half vijf, een half uur vroeger dan het programma aangaf, reed in snelle vaart de hofauto met Koning Frederik en Prins Bernhard wederom de Dam op en ruim een half uur later arriveerden de beide Koninginnen. Even bleven zij op de kleine steen tjes staan en keerden zich naar de het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Deense volkslied in, toen Koning Frederik en Koningin Juliana het paleis verlieten. Na en kele schreden hielden zij stil en de Koning in het generaalsuniform der luchtmacht bracht het militaire sa luut. Nadat de laatste tonen over de Dam verklonken waren stegen zij in de gereedstaande calèche. Koningin Ingrid en Prins Bern hard, die op het bordes onder de poort op het afrijden hadden staan wachten, traden vervolgens naar bui ten en namen in de tweede calèche plaats. Hartelijk werden de beide koningsparen bij het verlaten van de Dam toegejuicht door het publiek. Op het moment, dat Koning Frederik en Koningin Juliana naar buiten tra den klonk over de stad het eerste Een laatste gesprek via het geopende treinraampje vormde het slot van het geslaagde bezoek. En op het plotseling zichtbaar ge worden tweede perron nam meteen de dichte menigte de kreet van die eerste man in het midden over. Een donderend driewerf hoera schalde over de perrons en getroffen keerde onze vorstin zich om. Zij groette de mensen aan de overzijde van de rails, waarna ze met de ministers in de wachtkamer verdween. De deuren gingen dicht, de journalisten en foto grafen haastten zich naar hun werk, het publiek op het tweede perron ver spreidde zich en enkele minuten later vertoonde het Centraal Station weer het normale beeld. Het driedaagse bezoek van het Deense vorstenpaar was ten einde. De heer Th. R. de Vroomen had gis termiddag de vererende taak Koning Frederik rond te leiden door Hollands lusthof, de Keukenhof. OP HET TWEEDE PERRON. Het bezoek van het Deense Ko ningspaar naderde zijn einde. Nadat de laatste duizenden Nederlanders, die zich rond het afgezette Stations plein verzameld hadden, de Deense gasten een afscheidsgroet hadden toe gewuifd en de beide Koningsparen zich met hun gevolg naar de ko ninklijke wachtkamer hadden bege ven, begonnen daar de vertrekkende vorsten afscheid te nemen van de vele vooraanstaande Nederlanders en enkele leden van de Deense Legatie, die hier aanwezig waren. Intussen stond op het verlaten eer ste perron behalve de erewacht al leen een groep vertegenwoordigers van pers, radio en film; wel be vond zich op het tweede perron veel publiek, doch het uitzicht werd deze mensen ontnomen door de gereed staande koninklijke trein. Om 20 minuten voor acht begaven de leden van het Deense gevolg, als mede die van de Nederlandse ere dienst, die tijdens het bezoek aan Koning Frederik en Koningin Ingrid waren toegevoegd, zich naar de trein en stegen in. Enkele minuten later kwamen de beide Koninklijke Paren de wacht kamer uit. De erewacht, bestaande in het licht van de scherpe filmlam pen kuste Koningin Juliana de Deense vorstin vaarwel, waarna de laatste Prins Bernhard de hand schudde. Koning Frederik dankte daarop onze landsvrouwe. De came ra's zoemden terwijl twee mannen, beiden gekleed in het generaalsuni form hunner luchtmachten, tot slot met een stevige handdruk afscheid van elkaar namen. AAN HET RAAMPJE. Nog was het geen vertrektijd. Ge kleed in een beige jurk, waarover zij een grijs bontjasje droeg met op haar hoofd een toque van rode veren, verscheen Koningin Ingrid onmiddel lijk daarna in het vorstelijke rijtuig voor een raam, dat haar gemaal open trok. Koningin Juliana wandelde er met de Prins naar toe en nog een mi nuut stonden zij met de vertrekkende 1 gasten te praten. Om 10 minuten voor acht hief de hoofdstationschef, de heer E. C. J. de Jongh, zijn „spiegelei" op. Terwijl de locomotieven stomend hun wielen in beweging brachten en de trein lang zaam wegrolde, zette de kapel het Deense Koningslied in. Stram sa lueerde Prins Bernhard; onbeweeglijk bleef onze landvrouwe naast hem staan. De trein rolde buiten de over kapping, de laatste tonen der muziek stireven weg, Prins Bernhard liet de hand, die hij bij de klep van zijn pet had gehouden, zakkenhet Koninklijk Paar keerde zich in de plotseling gevallen rust langzaam om. ONVERWACHTE OVATIE. Toen riep «en mannenstem vanaf het tweede perron luidkeels „hoera". wachtenden, die spontaan met een gejuich reageerden. Het publiek talmde nog even met weg gaan in de hoop, dat de vorsten nog even op het balcon zou den verschijnen, doch deze verwach ting bleek ijdel. IN OPEN CALèCHES. Even na half acht schalden de commando's over de Daim, presen teerde de erewacht der grenadiers der 21 saluutschoten en tezelfdertijd werd de Deense Koninklijke Stan daard op het dak van de rechterpa- leisvleugel gestreken. Evenals bij de intocht werd de vorstelijke caval cade geopend en gesloten door een commando rijkspolitie te paard in gala-uniform. NAAR HET STATION. In het late avondlicht reden de ca lèches en de volgrij tuigen van de Dam over het Damrak naar het Cen traal Station. Het juichen van de toe schouwers op de Dam werd overgeno men door de tallozen, die zich op het Damrak hadden opgesteld tussen de versierde feest- en vlaggemasten. Een Vorstelijke ontmoeting op de Keukenhof; het Deense Koningspaar, vergezeld van Koningin Juliana, Prins Bernhard, enkele leden van het ge volg en enkele leden van het Keu kenhof!) estuur, ontmoette op de wan deling gistermiddag een van de hof dames van Jacoba van Beieren. uit luchtvaarttroepen met de lucht machtkapel, presenteerde het geweer, waarna de Deense Koning deze samen met Koningin Juliana inspecteerde. Staande op de uitgelegde loper en De Koning wiens rijzige gestalte in het grijze uniform scherp afstak te gen de rode bekleding van de calèche wuifde ten afscheid vriendelijk naar alle zijden. Ook de Deense Vorstin groette hartelijk de talrijke Amster dammers, die op de trottoirs staande de stoet in snelle draf voorbij zagen flitsen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5