Uiöse^hutspot OH, LA-LA! DE TAMTAMKLOPPER Ri instreek Prachtig slot van Beethoven Cyclus Communie-geschenken HUIBERS B. B. DONDERDAG 29 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Door Residentie orkest BEETHOVEN'S NEGENDE SYM- PHONIE met slotkoor op. 125 in d kl. t. was wel de hoofdschotel van het 3e Beethovenconcert dat gister avond voor de leden van K. en O. werd gegeven. Het is een zeldzaam gebeuren, wanneer de imposante „negende" tot klinken wordt ge bracht, maar, dit is dan ook een ver heugende artistieke gebeurtenis. Het Haagse Toonkunstkoor en een voor treffelijke solistenkwartet verleenden hun gewaardeerde medewerking. Om aan te vangen had Willem van Otterloo met zijn orkest een uiterst levendige en zeer geacheveerde ver klanking gegeven van 's meesters le Symphonie, die zo heerlijk gemakke lijk te beluisteren is, niet omdat zij leeg is, maar omdat de muziek en de geest van de muziek zo waar is. Toch verwekte deze symphonie zo'n dei ning destijds en wel om 't allereerste accoord, waarmede de componist in harmonisch opzicht afweek van de gewone weg. Van Otterloo maakte in zijn voortreffelijke directie opnieuw duidelijk, welk een groot muzikaal werk Beethoven uit enkele motieven wist op te bouwen. De eerste uitvoering van de Ne gende Symphonie werd in 1824 ge geven, een gans ander werk dan alle voorgaande, met als slotdeel een cantate op Schiller's „Ode an die Freude", en wordt het zuiver sym- phonisch gebied verlaten. Een myste rieus begin van het le deel, met langzaam aanzwellende klanken. Ge dachten van karakter verschillend vormen het 2e thema van 't sterk boeiende eerste deel, waarin een zielestrijd vol tegenstand wordt uit gestreden maar waarvan eind en doel vreugde is. Beethoven verwisselt Adagio en Scherzo van plaats; eerst het Scherzo, dan het Adagio. Tot vier keer toe vangt 't rhythmisch motief maakt en tintelend en dartel ontwik- maatk en tintelend en dartel ontwik kelt zich het geestige Molto Vivace. Na het tegengestelde Trio wordt het Scherzo herhaald. Voortreffelijk heeft de dirigent hierin Beethoven's geestige stijl ge troffen. Het prachtige Adagio is als een in diepe gedachten verzonken stuk. Indrukwekkend was de inter pretatie. De Finale dan is de beroem de lofzang op de vreugde en de broe derschap onder de mensen waaraan voorafgaat als 't ware een wanhoop$- kreet, in 't ganse orkest een drang tot het verlossende vreugde-thema. Nadat de bariton tweemaal de roep Freude heeft gezongen, treedt de eerste strophe in. Nadrukkelijkheid en diepe devotie combineren zich vreugde en broederschapszang. Aan koor en solokwartet bestaande uit Erna Sporenberg, sopraan, Roos Boelsma, all, John van Kesteren, tenor en David Hollestelle, bas, stelt de componist, nauwelijks in te wil ligen, eisen, omdat de hoogste extase bereikt moet worden. Stimmlich is de ligging uiterst moeilijk. Niettegen staande dit is er prachtig en weel derig van klank gemusiceerd, wellui dend zowel in koor als in solokwartet last not least: het orkest. Nooit overdadig, gevarieerd en muzikan- tesk. Het bestuur van K. en O. hul digde de dames-solisten met bloemen en de talloze toehoorders dankten met niet te stelpen applaus voor de verkwikkende muziek die met zo'n artisticiteit onder leiding van Van Otterloo is uitgevoerd. J. KORTMANN. Laatste jeugdconcert Mij. v. Toonkunst Het laatste jeugdconcert van dit seizoen is gisteren voor de vele bezoekers een waar genot ge weest. Het Rotterdams orkest speel de in topvorm en de dirigent Flipso stond daar even fris en opgewekt als aan 't begin van de wintercampagne, om te leraren, en toe te lichten wat er gespeeld zou worden en te diri geren. Hij doet dit twee maal op de zelfde middag (omdat om half vier het concert van de 2de serie aan vangt) met lofwaardige ambitie en energie, 't Was niet zo vol als anders (vermoedelijk hebben er nog scholen vacantie), maar zij die dit concert gemist hebben, zullen er spijt van hebben. Van Joseph Haydn in Rohrau (Be neden Oostenrijk) geboren in 1732 mochten wfj de Symphonie Concer tante in Bes gr. t. horen. Op 60-jarlge leeftijd schreef hij dit pronkstuk van de klassieken. Het concerto grosso, zo vertelde Eduard Flipse, waar een klein en een groot ensemble concer teren, is de voorloper van de sympho nie concertante waar viool en cello, hobo en fagot concerteren met het or kest. Het kwartet was saamgesteld als volgt: de le viool Salvatore Tomasso, cello Samuel Brill, hobo Simon Hout tuin en fagot Adam Schlebaum. 't Is een verkwikkend, mooi muziekwerk, geen vernieuwing, maar een voort- S.L.F.-ers vierden vrolijk feest Nadat de in dit „boekjaar" gepen sionneerden en jubilarissen van de Stedelijke Lichtfabrieken, met de wethouder van de Bedrijven, de heer D. van der Kwaak, en de directie hadden aangezeten aan een maaltijd, werd te hunner ere gisteravond in de geheel gevulde Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst gegeven. Ditmaal gold het de gepension- neerden, de heren E. Anceaux, S. P. de Haan, A. Mizee, P. H. ter Haak, W. F. Prevoo, J. Kapaan, S. Jonge- leen, Ph. A. Jordaans, H. Wagema-, ker, P. Neuteboom, J. J. v. d. Broek, A. Labordus, C. Zweistra en H. Schüller, de zilveren jubilarissen, de herèn L. Kloos, J. H. F. den Boer, W. v. d. Linden, A. Beij, C. A. Visser, A. G. Oosterhof, P. van Weizen, W. F." Stijger, A. Wassenburg, G. Greve- coeuren S. Schoeman, terwijl de he ren C. van Weerlee, A. J. Brakel, P, Massaar, W. P. E. Broers, E. A. Th. Vermond, J. Wessel, J. C. Selier, A. Straatman en C. J. Brouwer er al 40 jaar op hebben zitten. De heer H. van Woudenberg, voor zitter van de Personeelsvereniging, wees in zijn woord van welkom o.m. op de grote uitbreiding, welke het bedrijf in de laatste tijd ondergaa, als gevolg waarvan nieuwe arbeids krachten zijn aangetrokken. Spreker hoopte, dat deze nieuwelingen zich spoedig in de rijen van de Perso neelsvereniging zouden thuis gevoe len. Voorts weidde spreker uit over de activiteiten en de onderafdelingen van deze P.V., waarop men in S.L.F.- kring terecht trots is. Tenslotte sprak de heer Van Woudenberg een aanbe velend woord voor de deze avond te houden collecte voor de Stichting 1940—1945. Het gezelschap van Willy Vervoort, waarin o.a. opgenomen de Anna Bel la's Co., Tonny Boucher en toine, met zijn wonderorgel, brachten vervolgens een vlot en vrolijk pro gramma over het voetlicht, waar mede een ieder zich kostelijk amu seerde. Zang en muziek, dans en hu mor wisselden elkander in bonte volgorde af, terwijl er tevens onbe daarlijk is gelachen om de malle fratsen van de excentrieke Fransky. De muzikale omlijsting in dit met zo veel zorg samengestelde programma was in goede handen van het dans en showorkest „The Travelling Bro thers" o.l.v. de heer H. van de Berg. De vele S.L.F.-ers hadden een bui tengewoon gezellige avond, welke de onderlinge band ongetwijfeld weer heeft versterkt. JUBILEUM DE HEER J. VAN ECK. De heer J. van Eek, directeur van het kantoor Leiden van de Neder landse Middenstandsbank N.V. zal op 3 Mei a.s. 25 jaar aan de bank ver bonden zijn. Op die datum zal de Heer van Eek zich uit zijn functie terugtrekken, omdat htf de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Ter gelegenheid van dit afscheid zal op 3 Mei a.s. des namiddags van 3—5 uur een receptie worden ge houden in het Carlton HoteL bouwing op de principes van de Mannheimer school. In het le deel het Allegro was het kwartet als ensemble aan 't woord. Het Andante bood meer solostukken en de Finale, met reciterende aanhef, terwijl de viool door de anderen en door het orkest wordt beantwoord. Deze gelukkig makende muziek werd door het solokwartet en het orkest uiterst verzorgd muzikaal en fraai uitgevoerd. 'recies 100 jaar later schreef De- beuusy zijn Prélude a l'Après midi d'un faune. De componist brengt de vernieuwing in de Toonkunst, gevon den in Rusland, in de kerktoonaar den en in 't Gregoriaans, verwerkt tot iets nieuws, en verspreid over alle landen. Dit werkje is geschreven na het lezen van het gelijknamig gedicht van Stéphane Mallarmé, die 't ge- dachtenleven van Debussy zeer be- invloed heeft. Een belangrijke partij wordt aan de fluit toebedeeld, welk instrument de faun symboliseert. De instrumentatie betekent een totale omwenteling van wat tot dusver ge schreven is. Debussy kende de speelaard van elk instrument door en door. Wij ondergaan de suggestie van een lome zomermiddag, verdiept in een muzikale droom. Een vrije il lustratie (zo zegt de componist) ver diept van het mooie gedicht, 't Is een heerlijk muziekstuk. Een veel grotere bezetting dan in de symphonie van Haydn, nu fluiten, harpen, Engelse hoorn en gedempte violen. Eduard Flipse en met hem 't orkest hebben er een uiterst tere en bevallige repro ductie van gegeven. Ten slotte „Johan Wagenaar's Ouverture Cyrano de Bergerac, een karakterisering van de titelheld en een uitbeelding van moed, durf, rid derlijkheid, humor en satire. De com ponist wenst niet Rostand's Comédie heroïque weer te geven. Hadden de grootmeesters van de toonkunst aan trekkingskracht voor deze componist, hun invloeden verwerkte hij indivi dueel; schilderend, klankrijk en gees tig. Met het liefdesthema besluit het mooie en belangrijke stuk. Met de grootste belangstelling werd de uitnemende inleiding van de diri gent beluisterd, evenals het voortref felijk orkestspel, dat met langdurig applaus werd bejubeld, als bewijs van dank voor 't vele, dat deze middag maar ook op voorgaande concerten aan de jeugd werd gegeven. J. Kortmann wk Hotspot-nieuws kan tot 1.30 nar I telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 nur. Tel. 20015. NAAR Haarlemmerstr. 123, Lalden de «peciaalzeak voor alle RELI6IEUSE ARTIKELEN Exportbevordering bij Handel en Nijv. schappij van Nijverheid en Handel, departement Leiden, een lundhbij- eenkomst in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk". Aan dit noen maal was een ledenvergadering voor af gegaan, waarin het jaarverslag werd goedgekeurd en de aftredende bestuursleden, de heer J. G. J. Ver- hey van Wijk, mr. W. de Clercq en de heer P. A. Wernink jr., herkozen werden. De voorzitter, de heer Ver- hey van Wijk, bracht het 175 jarig bestaan van het departement op 15 October a.s. in herinnering. Na de lunch sprak de heer L. Fok- kema, directeur van de stichting Ned. Export Combinatie over exportbe vordering in het algemeen. Na de oorlog, aldus de heer Fokkema, wer den tientallen instanties in het le ven geroepen om de export te bevor deren. Het ideaal werd echter niet bereikt. Door het optreden van de exportcombinatie kunnen de moge lijkheden echter aanmerkelijk ver ruimd worden. Op het ogenblik brengen 28 leden van de export-or ganisatie eikaars producten in 28 lan den aan de man. Bovendien trekt de combinatie buitenlanders naar ons Proeft u de Parijse sfeer reeds, die vandaag over Leiden gekomen is? Vandaag is het dan zover. Heden avond om half acht wordt een eer biedwaardige stoet genodigden op het grote lentefeest verwacht en om acht uur is iedereen welkom, die spontane en uitbundige vreugde op prijs stelt! Oh, la-la! Wat zouden we er nog van zeggen? Niets meer. U moet het zelf gaan zien en beleven. Vrijdag, Zaterdag en Zondag kan men er zowel 's middags als 's avonds terecht. Brengt uw beste humeur mee. Want alleen vrolijke mensen zullen in staat zijn de Franse char me, die op dit grote „Lentefeest vol dwaze nieuwigheden" tentoonge spreid wordt, te waarderen. Oh, la-la! Tot vanavond! STADSKOK. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Lezing- van prof. dr, Sp. Marinatos. Prof. dr. Sp. Marinatos hield Woens dag in, het Rijksmuseum van Oud heden een lezing over recente archeo logische vondsten op Kreta. Bij de opgraving van het paleis te Vathypetro op Kreta bleek, dat dit omstreeks 1580 v. Chr. werd ge bouwd, ongeveer 20 km van Knossos het binnenland in; toen echter de westelijke vleugel nog maar nauwe lijks gereed was, werd dit gebouw geheel verwoest. Wat de aanleiding tot deze verwoesting is geweest, is tot nu toe nog niet bekend. De prach tige ruimten werden spoedig na de verwoesting weer hersteld en inge richt tot een landbouwbedrijf. Bij de opgraving werd in het westelijke ge deelte van het erf een oliepers ge vonden en in een overdekte ruimte de wijnpers, die geheel intact te voor schijn kon worden gebracht. De bij land en geeft hun hier de grootst gebouwen zijn opnieuw voorzien van mogelijke service. Vooral nu de ex- j daken en verder heeft men alles op port in de toekomst, door de Duitse'zU" plaats gelaten; ook bleken weef- verovering van de internationalegetouwen aanwezig te zijn. Verschil- markt en het opschroeven van de|lende gegevens wezen er op. dat er loonspiraal, moeilijk zal worden, is °°k een pottenbakkerij gestaan moest een hechtere aaneensluiting van de j hebben en inderdaad werden de Donderdag 29 April. De verkennerabeweging in de pa rochie van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph bestaat dezer dagen twintig jaar. Ter gelegenheid van dit lustrum wordt a.s. Zondag een ver kennerstentoonstelling gehouden op het terrein naast de kerk. Opening na de laatste H. Mis. De politie van het ons na aan het hart liggende Utrecht heeft een goe de slag geslagen door een zekere Z. uit Amsterdam in de kraag te grijpen, die In de Domstad een aantal inbra ken had gepleegd. Bij het verhoor bleek, dat de snoodaard oo'k in Oegst- geest en zelfs ook in Leiden enige inbraken op z'n geweten heeft. Het geld heeft hij verbrast. De Leidse politie kon ons nog nader meedelen, dat de Leidse inbraken betrekking hebben op de eerder gemelde inslui pingen, o.a. aan de Kanaahveg en in de Dozystraat. Dat met het achter slót en grendel zetten van deze Amsterdammer de werd vannacht bewezen, toen er werd ingebroken in een woonschuit Burgerlijke Stand Geb.: Gaele z. van J. H. Kooi en W. de Jong; Marianne dr van A. de Man en M. J. Tuinhof de Moed; Eli sabeth Johanna Maria dr van J. P. A. Pegt en M. D. C. Vinke; Josephine dr van K. C. van Egmond en J. Gor- ree; Hendrik zn van P. Mieremet en H. v. Oosterhout; Johannes Willem Maria zn van W. v. d. Bent en G. G. Kleijnen; Teunis zn van D. Ouwe hand en P. Klaassen; Ellen Ingrid dr van B. A. Winterberg en S. M. van Nijf; Cornelia dr van F. J. Haasnoot en M. van Beelen; Willem Hendrik Jan zn van G. H. C. van Wijk en M. v. Egmond; Suzaima dr van J. Azier en B. van den Bos; Pieter zn van J. Brouwer en M. C. Houps; Frans zn van F. v. d. Nat en K. Boon; Clara Annetta dr van P. Plug en H. A. Haasnoot. Maria Jolande d. van H. J. Ginjaar en M. Abspoel. Robert z. van P. Smit en L. van der Vos. Reginald z. M. Kokkedee en S. H. Paats. Jans- je d. van P. Moerland en W. Slijk huis. Petrus Treodorus Maria z. van P. J. Boere cn M. G. Strijk. Gijsber- tus Johannes Maria z. van P. J. Boe- re en M. G. Strijk. Gehuwd: P. van Leeuwen en W. Lancel. F. S. Montanus en P. S. L. Bekkering. C. M. Jeuster en C. J. M. Faes. C. A. Korevaar en J. J. van Fruchten. C. Hillebrand en S. J. de Wit. D. van der Mee en G. Bekooij. L. J. Groenendijk en J. M. Bink. J. M. Knetsch en «J. A. van Zoest. W. F. van der Kooy en E. J. van Rijn. H. Mieloo en S. M. Flaman. H. Koome en G. J. P. Groeneveld. G. de Koning en M. Meijers. D. B. Bitter en E. C. Wij nen. G. Rikkars en J. D. van Biemen. P Hartevelt en G. Nagtegeaal. J. Sjardijn en C. Maigret. Overleden: C. Agema wed. van He. melrijk 84 j. D. Hoek wedn. 67 j.; J. C. van Leeuwen wednr 87 jr; A. F. Mulder wednr 79 jr; C. M. van Iiïgen huisvr. van Wendel 69 jr; L. M. E. v. d. Post huisvr. van de Does 71 jr; T. J. Brouwer zn 3 wk; W. Plug huisvr. van Spaanderman 66 jr; D. Boer man 50 jr; J. M. P. Funcke dr 1 dg; A. M. P. Fuchs dr. 1 dg. I. Boom man 72 j. in de Herensingel, waarin een kan toor van de brandstoffenhandel yv. is gevestigd. De brandkast werd Opengescheurd, maar de dader (s) vergiste(n) zich, want hij(zij) vond (en) slechts een bedrag van tachtig gulden. De leden van de Leidse Priester studentenclub worden allen, zonder uitzondering, morgenmiddag om 2 uur bij het R.K. Lyceum Mai-iënpoel- straat verwacht, waar men gezamen lijk vertrekt om een bezoek te bren gen aan mgr. Kramer in Katwijk aan den Rijn. Mejuffrouw L. Horree hoopt op 1 Mei a.s. de dag te herdenken, waar op zij voor 25 jaar in dienst trad als winkeljuffrouw bij de firma P. J. Maartense, juwelier te Leiden. STADSKOK. BIJEENKOMST VAN DE LEIDSE VOGELVRIENDEN. De bijeenkomst van de Leidse Vo gelvrienden, gisteravond in Balle- vue, werd bijna geheel in beslag ge nomen door de zitting van een vogel forum, bestaande uit de heren A. v. Mook, J. Dupau, C. v. d. Herik en als gast de heer L. Lacourt, voorzit ter van de Leidse zustervereniging „De zanger", waarmee een samen werking zonder dissonanten bestaat. Na de opening van de voorzitter, de heer A. van Mook, hield de heer C. v. d. Herik een lezing over kleur en kweek-kanaries en de plgmente- ring van het gevederte. Na de pauze werden schriftelijk gestelde vragen over alles wat de vogelliefhebber prangt, door een zeer deskundig vo gelforum beantwoord. zakenlieden noodzakelijk. TOANIELJOUN VAN HET „SELSKIP FRYSLaN" Met een zeer druk bezochte toneel avond besloot onze plaatselijke Frie se vereniging gisteravond in Den Burcht dit winterseizoen. Deze avond droeg een bijzonder karakter; niet alleen door de z.g. ..greate joun", de opvoering van een 'ries toneelstuk cloor eigen krachten ovens daarvan in de afgelopen zo mer gevonden, maar nog niet geheel en al opgegraven. Dit gehele com plex moet omstreeks 1500 v. Chr. te gronde zijn gegaan. Tegenwoordig zijn de werkplaatsen en de grote voorraadkamer ter plaatse van een dak voorzien en het geheel is in een klein locaal museum veranderd. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. Gisteravond waren de Leidse post- van de vereniging; maar vooral om- zegelverzamelaars bijeen in „De dat de premiere werd gegeven van Kleine Burcht", waar de heer W. J, een stuk geschreven door de heer K. van Doom allen we)kom heette Woudstra, souschef van het Bu-1 reau Huisvesting te Leiden. Dit stuk „De Stikelboer" speelt geheel in een bosrenmilieu in Friesland. De goed uitgewerkte intrige van de strijd in het gezin van Okke Wynses, een boer die zijn bedrijf verwaarloost om eigen genoegens na te jagen, werd met bewonderswaardige vaardigheid over het voetlicht gebracht. Vooral vallen te noemen de boer Okke Wynses zelf, zijn vrouw, zijn invalide verbitterde zoon, terwijl de groot moeder stellig een aparte vermolding verdient. Haar- spel had de bekoring van een zich geheel te hebben Inge leefd in de figuur van deze oude vrouw, zodat de jeugdige speelster een levensechte vertolking gaf van dit eenvoudige grootmoedertje met haar diep gevoel voor de tragedie, waar zij zich zo nauw bij betrokken weet. De talrijke aanwezigen hebben ge boeid de wederwaardigheden van het gezin Wynses gevolgd en meebeleefd en in een hartelijk, welgemeend ap plaus deze waardering tot uiting ge bracht. Het „Selskip Fryslan" dingt met dit stuk mee naar de prijs uitgeloofd in een toneelwedstrijd tussen de Friese verenigingen buiten Friesland. Een gezellig „efternei dounsjen'i besloot deze waardevolle avond. Vrijwilliger zijn uit vrije wil zijn plicht doen. Bureau B. B. Langebrug 56, teL 30441. memoreerde het goede vergadering- bezoek der leden. Na een korte inlei ding van de voorzitter werden twee nieuwe leden geballotteerd terwijl we derom een nieuw lid zich had ge meld. De heer J. A. D. Kraayenbrink hield daarna zijn aangekondigde cau serie over: „Roltandingzegels met fir ma-perforatie" die met belangstelling door de aanwezigen werd gevolgd. De voorzitter dankte hem namens allen voor zijn verhelderende uiteenzet ting. De hersengymnastiek en de herha ling van de wedstrijd landenverzame- ling: Spanje, Italië, Portugal, Vati- caan en/of San Marino stond weder om in aller belangstelling en had een groot succes. Na de pauze werd d< gebruikelijke ruiling gehouden, waar na de voorzitter het einde aankon digde en mededeelde, dat de volgen de bijeenkomst gehouden zal worden op Woensdag 26 Mei en de Ruilavond op de 2de Woensdag van de maand, in de bovenzaal van de Chem. School Rapenburg 30, Leiden. OMZET PHILIPS 1601 MILLIOEN. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken heeft, evenals twee andere Ne derlandse wereldconcerns, Unilever en Koninklijke Olie, haar wereld- omzet in 1953 aanmerkelijk kunnen verhogen. Blijkens het jaarverslag van deze maatschappij heeft de we- reldomzet aan derden in het afgelo pen jaar het formidabele bedrag be reikt van 1.601 millioen gulden te gen 1.384 millioen gulden in 1952. Deze omzet resulteerde voor Philips met haar Amerikaanse en Britse trusts in een winstsaldo na aftrek van belastingen van 87.5 (64,1) mil lioen gulden. In het bedrijf werd ge houden een bedrag van 50,9 (33.3) millioen gulden, zodat een winstuit kering besehigkbaar is van 36.586.000 (30.866.000) gulden. De personeelsbezetting van Philips over de gehele wereld steeg van 95.000 personen in 1952 tot 106.000 per sonen in 1953. Voorgesteld wordt op de gewone aandelen een dividend van 14 (12) percent uit te keren, waarvan reeds 6 percent als interim is betaald en 7.6 percent op de cumu latief preferente aandelen, waarop eveneens reeds 6 percent interim is betaald. Bi o s c o p e n De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Rue de l'Estrapade nr. 7", 18 jaar. Lido: „Elvira's offer", 14 jaar. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „The great Curuso",, alle leeftijden. Rex: .Texas onder terreur", 14 jaar. 65) Marktberichten GOUDA, 29 April. Kaas. Aan gevoerd 60 partijen. Prijzen 1ste soort 1.92—2.05, 2e soort 1.85—1.91 per kg. Handel kailm. 's-IIERTOGENBOSCH, 28 April. Vee. Op de markt van heden wer den aangevoerd 6844 stuks vee, zijnde 2912 runderen, 389 vette kalveren, 1109 nuchtere kalveren, 114 fokzeu- gen, 302 slachtzeugen, 40 lopers, 1645 biggen, 195 schapen, 119 lammeren en 19 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 750 1050, guiste koeien 570850, kalf- vaarzen 660—925, klamvaarzen 575 725, guiste vaarzen 550700, pin ken 400550, graskalveren 225 375, nuchtere fokkalveren 90—160, nuchtere slachtkalveren 3648, drachtige zeugen 250—370, lopere 90115, biggen 4575, schapen 5065, vette schapen 75—95, ooien met lammeren 105150 per stuk. Aanvoer van slachtvee: 1009 stpks. Prijzen: extra kwaliteiten 3 —3.10, le kw. 2.80—2.90, 2e kwal. f 2.00—2.70, 3e kw. 2.30—2.50, vette stieren 2.502.65, worstkoeien 2.10—2.30, alles per kg. geslacht ge wicht Vetto kalveren zware soorten 2.302.50, vette kalveren midden klasse 1.90—2.15, vette kalveren lichte soorten 1.60—1.80, nuchtere slachtkalveren 1.001.10, zware soorten 1.201.50, slachtzeugen 1.581.62 per kg. lev. gew. met 4 kg. tarra, jonge slachtvarkens van 1.701.78 per kg. levend gewicht met 4 kg. tarra. Overzicht: ruime aanvoer van rundvee, Dc handel in melk- en kalfkoeien verliep rustig, de gelijksoortigen werden prijshou dend verkocht, de mindere soorten werden verhandeld tegen iets lagere prijzen. Groter aanbod van guiste koeien en weidevee, kalme handel en alleen voor de prima zware soorten prijshoudend. De grotere aanvoer van jongvee overtrof wel enigszins de vraag, de gcedsoortige dieren werden stug-duur verkocht maar voor de mindere soorten verliep de handel flauw met lagere prijzen. Voor beste graskalveren was wel belangstelling en bleven de prijzen gehandhaafd. Flinke aanvoer van vette kalveren met matige handel en lagere prijzen. Normaal aanbod van nuchtere slacht kalveren, de handel werd vlot inge zet maar de afloop was flauw. Ruime aanvoer van schapen en ooien met lammeren, de vette schapen werden bij mindere vraag stil verhandeld met lagere noteringen. Ooien met lammeren waren Iets boter te plaat sen en werden ongeveer prijshoudend verkocht. Minder aanvoer van biggen en lopers, de handel verliep vrij goed met hoge prijzen. Grote aanvoer van slachtvee, de extra kwaliteit werden lui-duur verkocht, de mindere kwa liteiten tragere handel en niet prijs houdend. LEIDSCHENDAM) 29 April. Eieren. Op de veiling van gisteren waren 33500 kippeneieren en 900 eendeneieren. De prijzen waren voor 2900 kipeieren no. 0 f 13.3513.85, 5800 no. 1 12.05—12.50, 11300 no. 2 11.05—11.50, 9200 no 3 10.15— 10.45. 3900 kipeieren no. 4 9.25 9.50, 400 no. 5 8.45—8 60, 900 een deneieren 8.208.60. In verband met de dodenherdenking zal de vei ling op 4 Mei a.s. niet aanvangen om 19 uur maar te 15.30 uur. De wild- veiling wordt dan niet gehouden. qaa* Lambiek in z'jn apenpl unie weet zich als tafel- dienaak tot de kooi toegang te /ek' schaffen. ALPHEN AAN DEN RITN Onlangs berichtten wij, dat het be stuur van de v.g.l.o.-school, hoofd de heer Groenendijk, bij God. Staten een beroepschrift had ingesteld tegen het raadsbesluit, waarbij de gemeente lijke bijdrage per leerling over het jaar 1953 was vastgesteld op 41.14. De reële kostcnbecijfering van het schoolbestuur bedroeg plm. f 78.50. G. S. hebben deze aangelegenheid be handeld in hun openbare vergade ring 11 Maart jJ. Het resultaat was, dat het schoolbestuur in het gelijk werd gesteld. B. en W. van Alphen aan den Rijn stellen thans dc raad voor tegen de ze beschikking van G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. De raad zal in zijn vergadering van Donderdagavond om 7 uur niet om 7.30 uur, zoals door de voorzit ter van de raad aanvankelijk was vastgesteld ten deze een beslissing nemen. ZOETERWOUDE Aan de Haagse Vakschool voor Kappers slaagde de heer H. v. Rhoon jr. voor het einddiploma vakbe kwaamheid herenkapper.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3