Leiden herdenkt zijn doden en viert bevrijdingsfeest Een openhartige behandeling van de opvoeding voorkomt probleemstelling Drievoudige huldiging Leidse H.K.W. nam afscheid van voorzitter en geest, adviseur Actuele vraagstukken in de sociaal-economische politiek Keukenstilleven van De Heem voor „De Lakenhal" DONDERDAG 29 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De programma's op 4 en 5 Mei Gehele burgerij in stille tocht De Dodenherdenking in Leiden op 4 Mei a.s. heeft weer een sober, maar innig karakter. Om 11 uur des mor gens komen alle kinderen van de la gere scholen naar het kruis aan de Steenstraat. Als uiting van hun hul de zal ieder van hen een bloem op het grastapijt leggen. Onderbroken door één minuut stilte, zal het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gespeeld en gezongen worden. Om zes uur in de namiddag gaan de vlaggen halfstok. Van kwart vóór tot kwart over zeven luiden de klok ken van de stad veelklankig de avondherdenking in. Om kwart over zeven begint een officiële herdenking in de stadsge- „Nieuw Leven" in de Willem de Zwij gerlaan. De route van deze ze ven corpsen is zó gekozen, dat geheel de stad in de be vrij dings viering is betrokken. Alle corpsen zullen op het Stad huisplein, een vadarlandse mars soe- lende, aankomen, omstreeks negen uur. Om twintig minuten na negen spreekt de burgemeester op het bor des van het Stadhuis aan de Vis marktzijde. Daarop volgt om onge veer vijf minuten vóór half tien het RDrekers'zf'Men "ïiir'rector ontstegen v» de bevrüdingsfakkel, "uul onn nrpoitonoTnuip ivi rio unrm uan pon n.l. een stertocht van zeven harmo nie- en fanfarecorpsen. De corpsen starten allen op dezelfde tijd van ver schillende punten uit de stad voor een muzikale mars naar het Stad huisplein. Om acht uur zal het mu ziekcorps „Werkmans Wilskracht" op het beginpunt Cobetstraat, hoek De Laat de Kanterstraat zijn. „De Post" op de hoek KoninginnelaanLam menschans weg; het Politiemuziek- corps op de Willem Klooslaan; „Con cordia" in de Sumatrastraat; de R.K. Harmonie op het Slachthuisplein en H. Sonda°l en dorriné H. C. Touw uit Utrecht. Het Nederlands Madrigs»4»!- koor, onder leiding van Willem Mi- zée, zal met medewerking van het Toonkunst-orkest, o.bv. Henk Geir- naert, voor de muzikale omlijsting zorgen. Van 8 uur tot twee minuten over acht wordt door do gehele burgerij twee minuten stilte in aoht genomen. Het sein biertoe wordt gegeven door het luiden van de klok. de „Bour don", die van twee minuten vóór acht, tot acht uur zal luiden, vervol gens twee minuten zal zwilgen, en twee minuten later het luiden voort zetten. Na de herdenking in de stadsge hoorzaal vn!<*t de st'lle tocht. De bur gerij zal zich oDstellen oo de Mors- weg. De stoet trekt voorbii het kruis aan de Steenstr2at. Vóór het kruis staat een ere-detachement ongesteld van Marine. Luchtmacht en Nationale Reserve. De erewacht wordt betrok ken door twee soldaten van de Ma rine, twee van de Landmacht en twee van de oud-B.S. Het is te hopen, dat de Leidse bur gerij gehoor zal geven aan de oproep zich bij deze stille tocht aan te slui ten. De tocht is bedoeld als een hul deblijk van alle burgers aan hen, die hun leven aan de vrijheid offerden. 5 Mei Bevrijdingsdag. „Het zou een ondankbaarheid be tekenen aan hen, die het, offer van hun leven voor de vrijheid brachten, de bevriiding niet te vieren", aldus de voorzitter van het comité, dat de samenstelling van het programma van bevrijdingsdag in handen heeft Het comité, dat bestaat uit vertegen woordigers van Leidse verenigingen, heeft in de avonduren van-de vijfde Mei een manifestatie geprojecteerd Programma Koninginnedag 7 uur Reveille door de bands van de padvindersbewegingen. 8.15 uur Aubade op het Stadhuisplein. 9 uur Kinderfeesten in 2 zalen van de Ge hoorzaal. 9.25 uur Militaire mars en défilé. 9.30 uur Kinderspelen Sport terrein Zoeterw. Singel. Vanaf 10 uur gedurende de gehele dag Pop penkast op het Stadhuisplein. 1011 uur Carillonbespeling en spuiten van Fontein op de Vismarkt. 1012 uur Prijsuitreiken aan Oranje dragende kinderen. 10.30 uur Protestantse kerkdienst. 1.302.00 uur Start voor de wandeltochten bij Oud-Hortus- zicht. 2.304.30 uur Voetbalwedstrijd Leidse Hout 4 uur Muzikale rond gang door „Kunst en Genoegen". 4 uur Wandelaars worden met mu ziek naar Oud-Hortuszicht gebracht, ■waarna de prijsuitreiking volgt. 7.30 uur Openluchtconcert met zang op het Stadhuisplein. 8 uur Openings voorstelling Circus Mikkenie. 8 uur Muzikale rondgang van „Concordia". 8 uur Vrolijke muziek bij molen „De Valk". 8 uur Feestavond L. Chr. Oranjevereniging in de Schouwburg. Vanaf 2 uur „Oud Hollands Centrum" op de Burcht. BALLET-AVOND TJEMKANOFF. De Ballet- en Dansschool Tjemka- noff te Oegstgeest gaf gisteravond ln de Schouwburg een grote ballet avond, verzorgd door de leerlingen van deze school onder leiding van Cor Tjemkanoff. Het was een de monstratie van hetgeen deze leer lingen hebben geleerd en tevens een demonstratie van het peil van het onderwijs in deze gracieuze tak van kunst. De belangstelling voor de prestaties der leerlingen was tame lijk groot; op de eerste plaats natuur lijk van de kant der familie van de jeugdige executanten, maar ook van hen, die eens gaarne sierlijk zien dansen volgens ae beproefde lijnen van het lichtvoetige ballet. Wij heb ben niet alle nummers, welke ten beste gegeven werden, kunnen zien, maar wat wij gezien hebben heeft ons de indruk gegeven, dat er se rieus gewerkt wordt en dat er me nig meisje bij is, dat inderdaad iets presteert. Wij zagen met toewijding een overgave, ja zelfs met bezieling dansen door kleine meisjes die vol komen natuurlijk en onbevangen over het toneel zweefden en op de spitsen gingen als ranke gewichtlo ze vogels. Vooral de dansen in de Noten krakersuite waren keurig verzorgd, terwijl de allerkleinste zó grappig deden, dat er een golf van vertede ring door de zaal ging. Alleen het afgaan van het toneel na afloop van een dans dient nog even onder de loupe genomen te worden. een vreugdevuur in de vorm van een gasornament, door leden van diverse leidse jeugdverenigingen. De bevry- dingsavond wordt besloten door het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus. C4EM. AANKONDIGING SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITEITEN OP 30 APRIL. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunning- en verlofslocaliteiten in de nacht van 30 April op 1 Mei 1954, tot 1 uur. 9415 INZAMELING HUISVUIL zal op Vrijdag 30 April a.s. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Vry- dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Zaterdag 1 Mei e.k. ook in de namiddaguren. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretaris en de bureaux der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op Vrijdag 30 April a.s. de gehele dag en op Woensdag 5 Mei a.s. van 12.30 uur af, voor het publiek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „de Laken hal" zal op 30 April van 10.00 tot 16.00 uur en op 5 Mei van 10.00 tot 17.00 uur geopend zijn. R.K. Paedagogische School Opvoeding, en zeker sexuele op voeding, is een zaak, waarbij de mo- I tot de leerschool der liefde. Men I leert er zich namelijk zelf in ver- De jaarvergadering van de Katho lieke Bond van Administratief-, Ver kopend- en Verzekeringspersoneel, afcL Lelden, stond in het teken van huldiging. Huldiging op de eerste plaats van de voorzitter, de heer F. H. M. Kok, die na 20 jaarvergaderin gen gepresideerd te hebben op dok tersadvies genoodzaakt is zich bin nenkort uit het verenigingsleven te rug te trekken. Hulde ook aan de secretaris, de heer Th. H. de Wilde Jr., die bij ziekte van de voorzitter twee functies te gelijk moest waar nemen. En hulde aan vijf jubilaris sen, die 25 jaar lid van de vereniging zijn geweest. De geestelijk adviseur, pater P. Ho- genbirk o.f.m., was verhinderd te ko men, omdat zijn benoeming te Rot terdam hem nauwelijks tijd gunde van zijn verenigingen afscheid te ne men. Namens de Werknemende Mid denstand was aanwezig de heer W. Kriek, voorzitter dezer vereniging. De jubilarissen ontvingen als dank-' voor hun 25 jaar trouw lidmaatschap van de districtsbestuurder van de H.K.W., de heer J. A. de Ries, een zilveren jubileuminsigne. Het waren de heren D. Bergman, J. Diergaarden, P Oostdam, N. Gordijn en M. van Doorn. De heer de Ries noemde het feit van 25 jaar trouw lidmaatschap een felicitatie waard, want 25 jaar gele den was er in de kringen van han dels- en kantoorbedienden nog zo veel te verbeteren. Het is voor een deel aan de trouwe leden te danken, dat deze verbeteringen gekomen zijn. Spr. noemde in dit verband de wet op de winkelsluiting. De heer de Ries installeerde hierop 24 nieuwe leden. Na de pauze met boekverloting werd het voltallig bestuur met uit zondering van de heer Kok, die zich nog slechts tot het najaar beschikbaar stelt, in zijn geheel herkozen. De heer de Ries deed nog een be roep op de aanwezige leden om pro paganda voor de H.K.W. te maken en tenminste één nieuw lid aan te wer ven. Bij het samenstellen van bedrijf schap, productschap en onderne mingsraden wordt steeds weer de vraag gesteld of de H.K.W. repre sentatief is. Het is teleurstellend, dat zo vaak vastgesteld moet worden, dat in een bedrijf waar een onderne mingsraad wordt samengesteld, géén lid van de H.K.W. aanwezig is, aldus de heer de Ries. Tijdens de behandeling van het agendapunt „Wat verder ter tafel komt", dankte de heer Oostdam voor het insigne, dat hij mocht ontvangen. Hij nam de gelegenheid waar om te wijzen op het belangrijke van een persoonlijk cachet van de bond te genover de leden. Werkgevers en de Dag van de Arbeid Wanneer Zaterdagavond alle hand en hoofdwerkers opgeroepen worden om gezamenlijk in dit Mariale jaar op de eerste Mei de H. Mis bij te wonen, mogen daar zeker de Katho lieke werkgevers niet ontbreken. Het is goed ons te bezinnen, dat niet wij de gevers-van-werk zijn, maar dit slechts kunnen doorgeven, indien de Gever van alle goeds ons daartoe in de gelegenheid stelt. Alle zegen komt van boven, is een oud gezegde en dót de arbeid een zegen is, zal ieder, terugdenkend aan de voor-oorlogse malaise-jaren, gaarne beamen. Laten wij dus deze H. Mis in de St. Jozefkerk niet alleen gaan „bij wonen" of „horen", maar „meeopdra- gen", samen met de priester en samen met alle andere werkers, als een dank- en smeekoffer. Dit zal de christelijke geest der eenheid verster ken, allen als ledematen van het Ene Mystieke Lichaam van Christus. J. A. E. AALDERS, Voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, Kring Leiden. gelijkheden tot mislukking zeer ruimgeten. Liefde echter wordt gemaakt voorhanden zijn. De meeste ouders staan op dit gebied met de mond vol tanden en met een hart vol gewe tensbezwaren. Om gehuwden èn de genen, die een stap in die richting in het hoofd hebben, in dit labyrinth wegwijs te maken, organiseert de Ka tholieke Paedagogische School cur sussen, waarop door ter zake kun dige personen klaar en vrij wordt jeugd neer te leggen. Een aanval en zeker niet in de zevende hemel. Kalverliefde. De ouders schrikken over het al gemeen voor de verliefdheid van hun kinderen. Het is echter verre weg het beste gebleken zich bij de kalverliefde van de opgroeiende behandeld, wat door voorzichtige om schrijving zo moeilijk kan worden. Gisteravond werd de cursus 1953 '54 met een lezing van drs. P. Stol- ker, psycholoog te Leiden, beëindigd. Na in de afgelopen lessen de moei lijkheden 'bij de opvoeding van het kind van de wieg tot de vlegeljaren besproken te hebben, behandelde drs. Stolker in de laatste lezing de opvoeding tot het liefdeleven. De verliefdheid, aldus spr., brengt drie kenmerken met zich mee, die voor de betrokken persoon een wereld van nieuwe gezichtpunten openen. In de eerste plaats leert men de an der kennen. Tot nu toe was een lid van de andere sexe iets waar je mis prijzend over sprak of onbegrijpend om giechelde. De kennis van de ander brengt onweerstaanbaar zelfkennis mee. Onverwachte mogelijkheden zigen tot besluit ter overweging de komen opeens aan het oppervlak van Bond voor het Gezin door het lid- het onderbewuste. De verliefden grij- maatschap te versterken, pen terug naar een fundament, waarop de groeiende liefde kan steunen. Bij al dit ontwakend onder ling begrip wordt het wantrouwen tegen de bemoeizieke buitenwereld groter. Men hult zich in eer. waas van geheimzinnigheid en kapselt de zojuist ontdekte verliefdheid zorg vuldig in. Ondanks dat deze liefde zich onder vier ogen afspeelt, is zij toch hoofdzakelijk blind. De bezit ter staart zich over het algemeen blind op een detail. De manier van lachen of praten is soms al beslis send. Dit is een typisch kenmerk van verliefdheid. Hoewel dit nu niet be paald een basis vormt voor een goed huwelijk, behoort deze toestand toch hierop heeft soms averechtse gevol gen. De verliefden zien zich bedreigd en staan met de ruggen tegen elkaar, om zich de aanvallers van het lijf te houden, waardoor zij dus geen ge legenheid hebbben elkaar in het ge zicht te zien. De huwelijken, die al dus gesloten worden, bieden dan ook mogelijkheden te over om te mis lukken. De betrokkenen moeten door een juiste argumentering tot naden ken worden gebracht, zo besloot drs. Stolker zijn lezing. De voorzitter van de R.K. Bond voor het Gezin, de heer A. van Dijk, dankte speciaal de heer J. C. Dier gaarde en zijn echtgenote, die het houden van deze cursus mogelijk ge maakt hebben. De cursisten zullen in de toekomst terug kunnen grijpen op de levenslessen, die door de lera ren gegeven zijn. Hij gaf de aanwe- GEMEENTE-ARCHIEF Vele leden van de afdeling Leiden/ Rijnland van de Ned. Genealogische Vereniging maakten gisteravond een excursie naar het gemeente-archief aan de Boisotkade. De gemeente archivaris, mr. R. van Royen, leidde het gezelschap rond en vertelde het een en ander van de rijke, historische verzameling van het archief, waarin tal van interessante documenten, die op Leiden betrekking hebben worden bewaard. Uiteraard werd deze avond ook een greep gedaan uit de grote collectie platen, beschrijvingen en authentieke acten. ALG. VER. VAN NED. RES.- OFFICIEREN. Causerie over Bolivia. In een boeiende en levendige cau serie heeft de heer ir. J. Volmuller uit Voorburg gisterenavond voor de leden van de Alg. Ver. van Ned. Res.. Officieren zijn ervaringen tijdens een verblijf van V/i jaar in Bolivia weer gegeven. De heer Volmuller maakte als hoofdingenieur van Rijkswater staat deel uit van een deskundigen team van de Ver. Naties, dat op ver zoek van de Boliviaanse regering op diverse terreinen adviezen verstrekte. In het geval van de heer Volmuller betrof dit de opbouw van een wegen plan. Het grootste deel van de ruim 3 millioen inwoners van Bolivia is ge concentreerd op de in het Westen ge legen hoogvlakte, deel van het Andes, gebergte, en leeft op een hoogte van 3000 tot 4500 M. Hoewel Bolivia niet aan zee ligt, zouden zeeschepen tot 6000 ton het land kunnen bereiken via uitlopers van de Amazonerivier door de grote breedte en diepte van deze rivieren. Men ziet er echter al leen kano's en kaaimannen. De Indianen en halfbloeden die 85% van de bevolking uitmaken, zijn nog zeer primitief. De export bestaat voor 90% uit tin en het welvaarts niveau gaat op en neer met de tin- prijzen. Ofschoon het land door zijn ertsenrijkdom (ook zilver) en ook voor de landbouw grote mogelijkhe den biedt, is een financiële en eco nomische politiek op Westers niveau niet mogelijk door de indolentie en en corruptie van de leidende klasse. Als typische invloed van het leven Katholieke werkgevers bespraken; Ondanks het - feit, dat de Bollen- ledig in handen leggen van de rege streek zich getooid heeft met lente- weelde, hebben de leden van de Kring Leiden der Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging zich gis- ring. Onaanvaardbaar is het echter, dat de minister moet beoordelen, of ondernemersovereenkomsten en eco nomische machtposities in bepaalde teravond in „Het Bruine Paard" te gevallen in strijd zijn met het alge- Sassenheim rond de haard geschaard, meen belang. Op de eerste plaats om te luisteren naar een inleiding schept dit een rechtsonzekerheid, van drs. J. H. Derksen uit Voorhout terwijl daarnaast in aanmerking ge- over „Actuele vraagstukken in de nomen kan worden, dat het oordeel sociaal-economische politiek." Drs. Derksen behandelde in vogel vlucht drie onderwerpen, waarvan het eerste de loonpolitiek was. Het zwevende geld, veel ondernemings lust om de goederenhonger te stillen en schaarste aan vakbekwame arbei ders deden na de oorlog'het spook van de inflatie opdoemen. Dit maak te het gewenst, dat de loonpolitiek volkomen door de overheid werd be heerst, hoewel daaraan verschillen de nadelen waren verbonden. Naar mate de noodzaak van het overheids ingrijpen afzwakte, kwamen deze na delen sterker op de voorgrond en nam de wenselijkheid van een ver andering toe. Vroeger werd de in krimping of uitbreiding, van de be drijven geregeld door loonsverla ging of verhoging. Bij de huidige loonpolitiek is dat niet het geval en daardoor wordt de dynamiek van het bedrijfsleven geremd. Ook voor de arbeiders is er het nadeel, dat de lonen worden afgestemd op de min9t rendabele bedrijfstakken. Nieuwe weg. Drs. Derksen was van mening, dat een weg gevonden moet worden tus sen vrijheid en gebondenheid, waar bij de voordelen van het huidige systeem bewaard blijven en de na delen worden geneutraliseerd. De Sociaal Economische Raad zou de taak van het College van Rijksbe middelaars moeten overnemen en richtlijnen dienen te geven voor een loonpolitiek, die gemotiveerde af wijkingen mogelijk maakt. Hiertoe zou een Loonraad inge steld kunnen worden uit werkgevers en werknemers, echter zonder rege ringsafgevaardigden. De overheid op 4000 M. hoogte haalde de spreker zou het recht van schorsing of ver- Bij besluit van B. en W. van Leiden is voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" aangekocht een keukenstilleven van Jan Davidszoon de Heem, ge dateerd 1631. Dit schilderij is behalve een zeer fraai stilleven ook als kunsthistorisch document zeer belangrijk. Het is geschilderd tijdens de Leidse jaren van deze in Utrecht geboren kunstenaar. Van 1626 tot 1632 was De Heem te Leiden leerling van Bailly, tezamen met de beide Steen wij ks en Pieter Potter (de vader van Paulus). Het jaar, waarin het nieuw aangekochte schilderij ontstaan is, is het laatste dat Rembrandt in Leiden verbleef. De Heem heeft Liever.s zeker en dus waarschijnlijk ook Rem brandt te Leiden ontmoet. Tot nu toe waren uit de Leidse jaren van de Heem enkel boekenstillevens bekend (o.a. Mau- ritshuis en Rijksmuseum). Dit schilderij toont een anaer facet van ae jonge schilder, maar men kan er de woorden op toepassen, die wijlen Professor Martin schreef over de boekenstillevens: „Het zijn de meest aantrekkelijke studies in bruin en grijs, die men zich denken kan, bijzon der smaakvol en ongedwongen van compositie, zonder de minste aarzeling in de natte verf ge schilderd." Het is moeilijk de ontwikkelingsgang van het Leidse stilleven in de vroege 17e eeuw vast te stellen. Tussen 1625 en 1630 ontstaat een grotere dieptewerking door wigvormige opstelling der voorwerpen; ook dit ziet men in het nieuwe stuk van „De Lakenhal", van een kunsthandel te New York aangekocht, duidelijk weergegeven. De Heem is vooral beroemd geworden door zijn latere bloemstukken. Tevens is voor „De Lakenhal" aangekocht een wandkleed, vervaardigd in de weverij de Gouden Spin te Lelden, naar ontwerp van mevrouw Ria van OerleVan Gorp. Het is een fraai staal van van de minister afhankelijk zal zijn van zijn politieke overtuiging. Het is gewenst, dat men in dergelijke kwesties een uitspraak kan vragen van de rechter. Ouderdomsvoorziening. Bij het laatste punt van zijn in leiding belichtte drs. Derksen enke le aspecten van de definitieve ouder domsvoorziening. Hier wordt in het redelijke een beroep gedaan op de solidariteit van de bevolking. De premie is weliswaar verschillend naar het inkomen, maar daar staat een tegemoetkoming inzake de in komstenbelasting tegenover terwijl de hoger gesalarieerden in het alge meen ook later in het arbeidsproces worden opgenomen. Er zijn wel kleinigheden, waarmede men het niet geheel eens kan zijn, maar voor op moet staan, dat de definitieve voorziening er komt! Van belang is ook, dat de basisuitkering waarde vast is. Niet aanvaardbaar achtte spreker het, dat de kleine zelfstan digen, die een inkomen genieten tot 2000,— vrijgesteld worden van pre miebetaling, evenmin als een ge deeltelijke premiebetaling voor de kleine zelfstandigen met een inko men van 2000,tot 3000,Dit zou voor deze mensen een rugge steun zijn, om hun bedrijf dat ken nelijk niet in een maatschappelijke behoefte voorziet voort te zetten, terwijl zij zich als werknemer ver dienstelijker zouden kunnen maken. Na deze inleiding werd onder lei ding van de voorzitter van de Kring, de heer J. A. E. Aalders uit Leiden, met drs. Derksen van gedachten ge wisseld over de aangesneden onder werpen. Zoals ook in de bedoeling lag, werden hierbij diverse punten nog eens nauwkeuriger bekeken. Diploma's Lagere Landbouwschool Tijdens de publieke eindles van de Lagere Landbouwschool te Leiden werd aan alle elf leerlingen van het vierde leerjaar het einddiploma uit gereikt. J. v. d. Hout kreeg als bes te leerling een boek aangeboden dooi de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Tijdens zijn toespraak liet het hoofd van de school, de heer R. Duursma, doorschemeren, dat de plannen voor de bouw van een Leid se Landbouwschool in een vergevor derd stadium zijn. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, tevens voor zitter van de Commissie van Toe zicht van de school, liet zich in een redevoering in dezelfde geest uit. De afgestudeerde leerlingen kregen van alle sprekers de raad mede het ge leerde in practijk te brengen en hun agrarische kennis te vermeerderen. De namen van de elf geslaagden zijn: L. A. Alkemade (Wassenaar), C. Borreman (Leiderdorp), G. Car- rée (Lelden), W. A. Dijkman (Voor schoten), A. W. Dijkman (Voorscho ten), H. H. van Egmond (Rijnsburg), J van der Hout (Leidschendam), C. Kwakernaak (Leiderdorp). E. A. Teske (Leiden, K. Wassenaar (Noordwij kerhout) en P. J. de Wit (Zoeterwoude). Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Over de remissie in de acute Leuka- mie", de heer G. J. V. Swaen, gebo ren te Ambij en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Het castratievraagstukde heer A. J. A. M. Wijffels, geboren te Aarden burg en thans wonende te Heiloo. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti- tapijtkunst is het aangekochte kleed door kleur- teld „Uitwendige ballistiek", de heer werking en compositie begerenswaardig en tevens W. Bevelander, geboren te 's-Gra- I representatief voor het beste dat thans vervaar- I venhage en thans wonende te 's-Gra- Als eerste stuk voor een collectie hedendaagse! digd wordt. 1 venhage. het grote uithoudingsvermogen van de Indianen nog aan, die met even groot gemak 25 Km. hardlopen als wij 10 Km. wandelen. De babysterfte is echter ca. 50% en de gemiddelde leef tijd 34 jaar. Enkele zelfvervaardigde kleuren films illustreerden deze interessante lezing. nietiging moeten bezitten. Spreker wees erop, dat de mogelijkheden tot het geven van uitkei'ingen in de winst dienen te worden verruimd. De wet op de economische mede dinging achtte drs. Derksen een greep naar de perfecte oplossing van de problemen, welke er op dit ter rein liggen. Men wil de regeling vol- moderne kunstnijverheid, tot nu toe niet verte genwoordigd in het museum.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2