S)e £cld6e6otvïatit Indo-China reedsbesproken achter de schermen Onderlinge gesprekken belangrijker dan de conferentie zittingen Leon Jouhaux overleden De liquidatie der ambassades te Moskou en Canberra Snelle duik redde 50 mensenlevens Meer handel met Sovjet-unie Koning Haakon komt later Geen succes EEN DRAMATISCHE FOTO Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 29 APRIL 1954 45ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 Koninklijke moeder - moederlijke vorstin Verjaardag AAN de Koningin der Nederlan- den onze hartelijke geluk wensen met de dag van morgen. Wij bieden deze gelukwensen aan niet als „haar volk" of als „haar on derdanen" of aan onze „landsvrou we", want wij geloven, dat al deze uitdrukkingen hun tijd hebben ge had en uitgesleten zijn. Wij feliciteren de Koningin ter ge legenheid van haar verjaardag als landgenote, als een der onzen. We doen dit, zo anders als tot nog toe gebruikelijk, om twee redenen. De eerste is deze, dat wij weten er de Koningin er een genoegen mee te doen haar niet in een onwezen lijke luister buiten de volksgemeen schap te bannen. De andere reden is, dat wij .ons niet vajx de eer willen beroven zulk een landgenote te hebben en een van ons volk als Koningin. Zonder enige overdrijving kan im mers getuigd worden, dat wjj allen, rechtgeaarde Nederlanders, trots zijn op onze Koningin en ieder van ons haar een persoonlijke genegenheid toedraagt. Wanneer straks, als de Koningin aan Leiden en de Rijnstreek een be zoek brengt, zij van alle kanten zal worden toegejuicht en toegewuifd, is dat niet een officiële huldiging bij een officieel bezoek, maar een uiting van ongeveinsde genegenheid voor deze bei de gratie Gods hoogst ge- H. M. Koningin Juliana, die morgen haar vijfenveertigste verjaardag hoopt te herdenken, gefotografeerd met haar jongste dochter, Prinses Marijke. Foto T. van der Reyden. Het belangrijkste nieuws van de Geneefse conferentie is datgene wat niet op de conferentie is besproken. Terwijl de gedelegeerden ter conferentie nog over Korea spraken, wisselden Bidanlt en Molotof reeds van gedachten over Indo-China, dat als punt Z straks officiel aan de orde zal worden ge steld. Frankrijk gaat er nu in beginsel mee accoord, dat afgevaardigden van de Vietminh, de communistische regering in Indochina, zullen worden uit genodigd deel te nemen aan de besprekingen over de Indochinese kwestie. Men verwacht over ongeveer een week aan Indochina toe te zijn. Bovendien heeft het oncïerhoud tussen Molotof en Bidault er toe geleid, dat te Genève de evacuatie van de honderden gewonden uit de belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe ter sprake is gekomen en dat daartoe afgevaardigden van beide zijden (dus ook van de Vietminh) zullen worden uitgenodigd. plaatste Nederlandse. Deze genegenheid daaraan twij felt niemand is wederkerig. Daarom hopen wjj, dat bij het om vangrijk programma, hetwelk voor dit staatsie-bezoek wordt opgesteld het koningschap in de nieuwe stijl niet te veel gehinderd wordt door een ontvangst in de oude stijl. Aan het staatshoofd dient, voorze ker, het vereiste eerbetoon te wor den gebracht, maar men moge be denken, dat veel belangrijker en waardevoller dan officieel betoon de genegenheid is, welke Koningin en volk verenigt in 'n democratisch- aangevoeld en als zodanig weder zijds begrepen koningschap. Deze genegenheid kome reeds morgen tot uiting in dankbaarheid, in een voorbede, welke Juliana, Prinsesse van Oranje, moge steunen in het met zoveel toewijding torsen van de koninklijke waardigheid der Nederlanden. Moge zij zijn en blij ven, zoals haar titel luidt: Koningin bij de gratie Gods! HERLEVENDE HOOP. Door de indruk van toegevendheid en soepelheid, welke te Genève ge wekt wordt, is er onder de afgevaar digden op de conferentie, die zich reeds hadden voorbereid op einde loze futiele discussies een zeker opti misme waar te nemen en men is niet geheel zonder hoop op een wapenstil stand in Indochina als gevolg van de koortsachtige diplomatieke activiteit, die zich reeds gedurende de .eerste dagen van deze conferentie heeft ont wikkeld. De Fransen zullen water in hun wijn doen door zich niet te blijven verzetten tegen een 'uitnodiging aan leden van de Vietminh, de Russische minister Molotof heeft van zijn kant geen bezwaar gemaakt tegen een uit nodiging aan de staten Laos, Cam bodja en Vietnam, die in het commu nistische kamp steeds voor „marionet ten" zijn uitgemaakt. Een moeilijkheid vormt thans nog de vraag, of het staatshoofd van Viet nam, de voormalige keizer Bao Dai, die zich thans aan de Franse Rivièra bevindt, bereid zal zijn met de com munistische Indochinezen aan een zelfde tafel te gaan zitten. Bao Dai heeft dat onlangs nog categorisch ge weigerd. Thans is de Franse minister van overzeese gebiedsdelen Jacquet naar Cannes gereisd om te trach^éh hem tot andere gedachten te bren gen. DE VERGADERING. De vergadering in het Volkenbonds paleis werd gistermiddag geheel in beslag genomen door twee speeches: een van de Amerikaanse minister Dulles en een van de Chinese pre mier Tsjoe En-Lai. Hoezeer deze vol tallige zittingen slechts op de twee de plaats komen, bleek duidelijk uit het te laat komen van verscheidene 1 bevallen. gedelegeerden. Het werk werd ver traagd, doordat zelfs Dulles, die het eerst aan het woord zou koipen, te laat verscheen. Zoals te verwachten was, verwierp de Amerikaanse minister in zijn rede het voorstel tot algemene verkiezin gen in Korea van de Noordköreaan- se Nam II. Het schema van Nam II, aldus Dulles, is slechts bedoeld om het gezag van de bestaande regering te vernietigen en te vervangen door een communistisch marionetten-re giem. Tsjoe hakt er op los. Tsjoe En-Lai ging daarna over tot een felle aanval op de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Hij be schuldigde Amerika er van de impe rialistische rol van het vroegere Ja pan te hebben overgenomen en Korea en Formosa te gebruiken als aan- valsbasis tegen het Chinese vaste land. De Chinese premier hield zich niet aan zijn onderwerp, maar sprak ook over Europese problemen zoals de herwapening van West-Duitsland en algemene wereldproblemen zoals de ontwapeningsplannen. Men acht het niet uitgesloten, dat de kwestie-Korea binnenkort „en pe tit comité" zal worden behandeld. Deze werkwijze is ook te Berlijn goed Leon Jouhaux, voorzitter van de Franse economische raad en veteraan in de Franse vakbeweging, ls over leden. Jouhaux, die in 1951 de Nobelprijs voor de vrede ontving, werd op 1 Juli 1879 te Parijs geboren. Het grootste deel van zijn leven wijdde hij aan de vakbeweging en hij werd in 1909 gekozen tot secretaris-gene raal van de „Confederation Generale du Travail" (C.G.T.). In de afgelopen oorlog werd Jou haux eind 1941 te Marseille gearres teerd op last van de regering van Vichy, die hem als gedwongen woon plaats Cahors aanwees. Het volgende jaar arresteerden de Duitsers hem en voerden hem als gijzelaar naar Duits land. Na de bevrijding werd Jouhaux gekozen tot voorzitter van de C.G.T., tot vice-voorzitter van het interna tionaal verbond van vrije vakvereni gingen en vice-voorzitter van het be stuur van het internationale arbeids bureau. Woensdag werd hij herkozen tot voorzitter van de economische raad, welke functie hij sinds 1946 bekleed de. In de avond overleed hij onver wacht te Parijs aan een hartverlam ming. Tegenstellingen NU HET DEENSE VORSTENPAAR ons land weer heeft verlaten, kunnen onze gedachten terugkeren naar de grauwe politiek van alle dag. Genève vraagt weer de aandacht. Niet zozeer door de schildering van banketten ofschoon de heren ook wel eens 'n keertje goed dineren noch door de praal van uniformen, bloemen en kleurrijke versieringen, maar door de ernst van de pro- 0 blemen, welke moeten worden opgelost. De tegenstelling tussen het bezoek van de Deense hoge gasten en de Ge neefse conferentie is wel opvallend. Hier in Nederland werd in de har telijkheid van de ontvangst en in de gulheid van het huldebetoon gede monstreerd, hoe de verhouding tus sen de volken behoort te zijn. Har telijke gastvrijheid en goede, na buurschap zijn voorwaarden voor een gelukkige samenleving; eventuele moeilijkheden worden opgelost in goed begrip van elkanders positie. Stel daartegenover de Geneefse conferentie. Men komt bij elkaar met lange gezichten, omdat men niets hoegenaamd van de hele conferentie verwacht. Het viel tenslotte toch nog mee, omdat het niet tegen kon val len bij zulke laagstaande verwach tingen. De eerste start was vlot, maar de hindernissen, welke genomen wer den, waren danook niet van zo groot belang. Intussen tracht men elkaar vlie gen af te vangen en wordt er achter de schermen een listig spelletje ge speeld, waar zelfs doorgewinterde diplomaten niet van terug hebben. Neem bijv. het beroep, dat te Ge nève wordt gedaan op de strijdende partijen in Indo-China om de eva cuatie van de gewonden van Dien Bien Phoe mogelijk te maken. Een staaltje van menslievendheid, niet waar, dat het hart verwarmt. Maar het ging aldus in zijn werk: Bidault verzocht in een privé gesprek Molo tof om zijn bemiddeling in deze eva cuatie te verlenen, waarop Molotof antwoordde, dat hij dit niet kon, maar dat de kwestie gemakkelijk in Genève zou kunnen worden gere geld, als Ho Tsji Minh aanwezig zou zijn. De menslievendheid gaat hier vol maakt schuil achter de koehandel. Toestemming voor de evacuatie van de gewonden is te koop voor een uitnodiging aan Ho Tsji Minh tot bij woning van de conferentie. Het na tuurlijke medegevoel met de gewon den, die daar in de zwaar belegerde rimboe-vesting in donkere bunkers liggen zonder enige verlichting van hun pijnen, wordt met koele bereke ning uitgespeeld tegen een politiek succesje. Dat is Genève. Gelijk oversteken De staf der Sovjet-Russische am bassade te Canberra, onder leiding van ambassadeur Generalof en met inbegrip van de vertegenwoordiger te Canberra van het officiële Sovjet nieuwsbureau „Tass", Antonof, is Donderdag van het vliegveld van Canberra vertrokken voor het eerste gedeelte van de terpgreis naar Mos kou. Het gezelschap,'waarbij zich ook vrouwen en kinderen bevonden, was ongeveer vijftig man sterk. Het ver trok in twee vliegtuigen naar Perth. Van Perth gaat de reis naar de na burige Australische haven Fremantle. Hier wordt, met bestemming Europa, scheep gegaan aan boord van de „New Australia", een schip, waarme de geregeld emigranten naar Austra lië worden vervoerd. Zweden zal de belangen der Sov jet-Unie in Australië behartigen. Ook het vertrek der Australische diplomaten te Moskou is geregeld. Sir Philip Mobride, waarnemend Australisch minister van buitenland se zaken, heeft Donderdag te Can berra medegedeeld, vóór het vertrek der Russische diplomaten een offi ciële verzekering der Sovjet-regering te hebben ontvangen, dat het ver trek der leden van het Australisch gezantschap te Moskou geregeld is. De Australische diplomaten heb ben uitreisvisa gekregen. Zij kunnen Vrijdagavond a.s. per trein naar Hel sinki vertrekken, waarbij zij tot aan de Fins-Russische grens diplomatieke onschendbaarheid zullen genieten. De Australische zaakgelastigde, Brian Hill, zal uit Helsinki per vlieg tuig naar Londen reizen, om zijn re gering zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen. Passagiers snakten naar adem Gistermiddag heeft een Viscount van de Engelse luchtvaartmaatschap pij BEA een geslaagde noodlanding op het vliegveld van Genève ge maakt, nadat boven Dijon op een hoogte van achtduizend meter de drukcabine defect was geraakt. Het leven van de 44 pasagiers, onder wie een baby van zes weken, en van de uit zes mensen bestaande beman ning werd gered door de tegenwoor digheid van geest van de piloot, die het toestel met een ruk naar een hoogte van vierduizend meter terug bracht Niemand was gewond, maar ieder een ondervond de gevolgen van het plotselinge gebrek aan luchtdruk en aan zuurstof. Het ongeluk werd be geleid door een luide knal en er ste gen wolken uit de machine op die er uitzagen als rook, maar die veroor zaakt werden door plotselinge con densatie toen de druk wegviel. Alle inzittenden hapten naar adem en de steward en stewardess die zelf bijna stikten, bevalen de in paniek gerakende passagiers met hun voeten omhoog te gaan liggen, niets te zeg gen en langzaam adem te halen, ter wijl de machien loodrecht leek te duiken. „Wy wisten niet beter',' zei een van China laat missionarissen los Het Katholieke persagentschap C. M.B. te Hongkong meldt, dat de Chi nese regering plotseling een groot aantal missionaressen van Franse na tionaliteit heeft vrijgelaten. Gedu rende het afgelopen weekeinde arri veerden 9 Franse missionarissen, on der wie de bisschop van Ningpo, Mgr. André Defebvre C.M. in Hong kong, ter wij. een tweede groep on derweg is. Deze plotselinge wijziging in het gedrag van de Chinese autori teiten wordt gezien als een manoeu vre om Frankrijk gunstiger te stem men met het oog op de conferentie van Genève. die thans aan de gang is. Het officiële bezoek, dat koning Haakon van Noorwegen van 16 tot 18 Juni aan Nederland zou brengen, is uitgesteld, met het oog op de hof rouw, die wegens het overlijden van kroonprinses Martha in acht wordt genomen. Dit is gisteren te Oslo officieel meegedeeld. De besprekingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie over het handels verkeer hebben geleid tot de onder tekening van een protocol, dat voor ziet in vergroting van de goederenle veranties tussen beide landen, verge leken met de voorafgaande jaren en in de mogelijkheid van een verdere uitbreiding van het goederenverkeer tussen Nederland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie zal volgens het pro tocol o.m. aan Nederland leveren: granen, hout, cellulose, anthraciet, koolteerpek, koolfosfaat, abest, auto mobielen, pelterijen, conserven. Nederland zal o.m. leveren: celve zel, textielweefsels, roombater, kaas, vlees, haring, leer, geneesmiddelen. Bovendien zal ons land voor de Sovjet-Unie bouwen: vrachtschepen, koelschepen, hoppercutbuigers, bag germolens en drijvende bokken. Deze schepen en het drijvende ma terieel zullen geleverd worden in de loop van 19541956. Een oproep tot een 24-urige alge mene staking van het Franse commu nistische vakverbond C.G.T. en de katholieke vakbonden heeft gisteren weinig weerklank gevonden. De staking werd uitgeroepen ter ondersteuning van de eis, het Franse minimum-loon van frs 23.000 230) te verhogen tot grs. 25.166. De socialistische en onafhankelijke vakbonden nemen geen deel aan de staking, omdat de communisten, vol gens hen, aan het begin van- de Ge neefse conferentie, een chaos in Frankrijk willen scheppen. De „Air France" gelastte alle Europeese vluchten af, maar hoopte de diensten later weer te kunnen hervatten. Het vervoer in Frankrijk werd verder bijna niet ontwricht. de passagiers naderhand, „of we wa ren bezig loodrecht naar de aarde te storten met een vaart van honderd kilometer per uur, totdat de steward kwam zeggen, dat alles weer in orde was". Dat was toen de machine op vier duizend meter hoogte was aange land, de grootste hoogte waarop men zonder het toevoeren van zuurstof kan leven. De gewonden van Dien Bien Phoe John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdagavond een beroep op alle landen, die vertegenwoordigd zijn op de conferentie te Genève over het Verre Oosten, er voor te zorgen, dat de Vietminh de wegvoering van gewonde soldaten van de Franse Unie uit Dien Bien Phoe zal toelaten. In een verklaring, die hij in zijn hotel aflegde, zeide Dulles: „Onze harten gaan uit naar deze mannen, die gevallen zijn voor de zaak der vrijheid en die niet weggevoerd kun nen worden naar plaatsen, waar zij behoorlijk verzorgd kunnen worden, omdat de vijand de elementaire wet ten van menselijkheid en beschaafde oorlogvoering negeert". .Het internationale comité van het Roode Kruis heeft nogmaals het op perbevel van beide partijen in Indo- China verzocht, de oorlogsreglemen ten van het Roode Kruis in acht te nemen. Het Roode Kruis dringt er bij beide partijen op aan, alle nodige stappen te doen voor de evacuatie van de gewonden, die in de frontlinie zijn gebleven. Het geeft verder in HOE wordt het weer? Geldig van Donderdagavond tot S Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 S uur. ENIGE REGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Later f wisselend bewolkt met slechts j J enkele verspreid optredende f buien. Matige tot tijdelijk vry J krachtige wind tussen West en I Noord. Koud weer. 28 April: zon op 5.18 en onder 19.58, maan op 3.07 en onder 14.21 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Het protocol is voor Nederland on- m dertekend door de ministers Beyen i overweging, de mogelijkheid te on- en Luns en voor de Sovjet-Unie door derzoeken van het instellen van neu- de handelsvertegenwoordiger in Ne- traie zónes ten behoeve van de zie- derland, de heer E. P. Gourov. I ken en gewonden. HELSINKI geheel bew. —2 c OSLO regen. 3 STOCKHOLM licht bew. 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 6 LONDEN mist. 3 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL zwaar bew. 2 PARIJS onbewolkt. 4 9$ BORDEAUX onbewolkt. 7 .9 NICE zwaar bew. 10 WARSCHAU licht bew. BERLIJN onbewolkt. 6 H GRENOBLE neveL 9 H FRANKFORT onbewolkt. 6 H MUNCHEN zwaar bew. 6 ZURICH zwaar bew. 7 GENEVE nevel. 7 LOCARNO zwaar bew. 8 WENEN zwaar bew. 7 INNSBRUCK nevel. 6 ROME licht bew. 19 Aan het begin van de Paasvacantie trok een groep Duitse scholieren uit Heilbron in gezelschap van een onderwijzer en diens verloofde, een onder wijzeres, in opgewekte stemming het bergland in om daar de vacantie door te brengen. Op Witte Donderdag werd zij overvallen door een razende sneeuwstorm, die de trekkers volkomen van de buitenwereld afsneed en deed verdwalen. Het gehele gezelschap kwam in de bergen om. Bij het lijk van een der jongens, Dieter Stech, werd een boxcamera gevonden, waarin een belichte film zat. Bovenstaande foto toont de scholieren in de sneeuw storm eikaars handen wrijvend die na aan bevriezen moeten zijn toege- weest. Van rechts naar links: de onderwijzeres mej. Vollmer, in lichte cape, laat zich de handen wrijven door haar verloofde, de onderwijzer Rupp (voorgrond in zwarte jack). Links op de achtergrond staat Rauschmeier en rechts Peter MÖssner met een wollen kap, die hij van mej. Vollmer had geleend. Koude Koninginnedag Het KNMI deelt mede: Het hoge- drukgebied, dat ons sedert de Paas dagen weer droog weer bezorgd heeft, neemt thans snel in betekenis af. In een groot deel van West Europa daalden vanmorgen de baro meters. In Zuid Noorwegen ontwik kelde zich daarbij een depressie, die in Zuidelijke richting trekt en mor gen het weer in ons land zal bepalen, een regenfront, dat in de komende 24 uur ons land zal bereiken. Welis waar worden van dit front nog geen belangrijke neerslaghoeveelheden verwacht en zal de regen in het grootste deel van het land 's nachts vallen. Maar achter dit front stroomt koude, onstabiele lucht aan, die zich morgen over het land zal uitbreiden en voor een koude koninginnedag zal zorgen. Aangezien deze lucht on stabiel is van opbouw, zullen enkele buien niet uitblijven. Daarbij neemt de wind toe tussen West en Noord. De geschetste ontwikkeling betekent voor ons land het begin van een nieuwe periode met koud weer, waarbij de kachel weer goede dien sten kin bewijzen. Er zullen nu en dan enkele buien vallen. Korreltje Men vindt zich geestiger als men denkt aan wat men had kunnen zeg gen, dan als men denkt aan wat men gezegd heeft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1