RANG Veranderd arbeidsleven bezorgt de jeugd zeer veel moeilijkheden Gedrang om Mieke Telkamp. Panter bezweek voor verzorging van de wieg tot het graf Diocesane Raad van Overleg besprak enkele onderwijs kwesties Ook wezen krijgen kinderbijslag Nog geen spoor van Japie Klerk fóest de Zmtiyde r DONDERDAG 29 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Veilig en vreugdeloos Het kiezen van een beroep is voor de huidige jeugd een zware taak. Tot deze conclusie kwam prof. dr. J. Th. Snijders in de jaarvergadering van de Interdiocesane Stichting Katholie ke Beroepskeuzevoorlichting, een lichaam, dat door de samenwerken de standsorganisaties in overleg met het onderwijs in de bisdommen Den Bosch en Breda <s opgericht. Het probleem is voor de jeugd zo moeilijk, omdat het arbeidsleven de laatste vijftig jaar volkomen veran derd is. Er ontstaan voortdurend nieuwe problemen en de oude veran deren geheel van inhoud. De traditie heeft haar waarde verloren, wat blijkt uit het feit, dat het aantal jon gens, dat hetzelfde beroep kiest als zijn vader, voortdurend afneemt. De betekenis van de opleiding groeit voortdurend en dat maakt het aan tal barricaden, dat de jeugd moet ne men, steeds groter. Psychotechnische onderzoeken storen zich niet aan re laties of „kruiwagens". De langere duur van de opleidingen maakt tijd verlies door mislukking kostbaar. Evenals in Amerika. Zo zijn er een aantal maatschap pelijke factoren, die druk op'de jeugd uitoefenen, waar dan nog bij komt het algemene gevoel van onzekerheid en onveiligheid. De drang naar de „zekere" baan is dan ook groot. In Amerika bleek bij een onderzoek, dat 40 percent der jongens een veilige overheidsbaan wenst, 30 percent ver langt een baan met vrij laag inko men, waarbij enige risico van onze kerheid, en slechts 25 percent ver langt een baan met hoog inkomen- en veel risico. Opvallend is ook, dat 35 percent van de jeugd uit intellectuele beroe pen blijkt te verlangen naar een be trekking, die betrekkelijk weinig sa laris, maar veel zekerheid biedt. Prof. Snijders had de indruk, dat het in Nederland niet veel anders ligt en hij vond het pijnlijk, dat bij de jeugd een grote groep zich vastbijt op het risi co-loze baantje. Voorlichting gegrond? Beroepskeuze wordt niet alleen moeilijk gemaakt, door de maatschap pelijke ontwikkeling, maar ook nog door het ontwikkelingsproces, dat de jeugd in de puberteitsjaren door maakt. Beroepskeuze heeft een sterk sjmibolisch karakter: het is voor het kind de vaan van de vrijheid, het inslaan van een nieuwe eigen weg. In verband hiermee raakte prof. Snij ders ook nog even het vraagstuk van de vreugde in de arbeid aan. Dat vraagstuk doet zich naar zijn mening vooral voor bij de groep jeug dig kantoorpersoneel. De jonge men sen vooral de jongens zitten op de kantoren zonder vreugde en zon der verdere vooruitzichten en de ge volgen zijn velerlei neurotische ver schijnselen en moeilijkheden. Het merkwaardige is, dat bij het vraag stuk van vreugde in de arbeid de aan dacht altijd gegaan is naar de fa brieksarbeid en juist niet naar de ad ministratieve functies. KERK GEEN THEATER Woensdagmorgen beklom pastoor Bremer van de Onze Lieve Vrouwen kerk in Hilversum de preekstoel om de kerkgangers voor te houden, dat de banken zit- en geen staanplaatsen waren. Het is hier geen theater meende hij. Oorzaak van deze vermaning was de microfoon beproefster Mieke Tel kamp, die in het huwelijk trad met zekere Gerard Zuur. Ook buiten de kerk moest de po litie een grote menigte in bedwang houden. Op de drempel van de vrijheid In het dierenpark te Rhenen arri veerden Dinsdag een pantertweeling, die voordat zij zich in de tralies lie ten 6luiten, de omgeving in opschud ding brachten. De beide kisten werden van de wa gen geladen en voor de schuif ge plaatst om de dieren de gelegenheid te geven hun nieuwe, ruime verblijf plaats te gaan bewonen. Eén der zusjes „Katja" maakte hiervan snel gebruik, maar Tanja vertikte het uit haar tijdelijke ver blijfplaats te komen. I Bij de Tweede Kamer is ingediend Om haar aan te sporen toch de kisteen wetsontwerp inzake een wijzl- te verlaten, werd deze enigszins van ging van de kinderbijslagwet voor in- Geen sluitstuk, maar een begin vlees en wierp dit door de schuif naar binnen. Tanja, hevig likkebaardend, kon haar ogen niet van het vlees afhou- den en na enige aarzeling schoot het lenige lichaam als een flits naar bin nen, waar het zich met een grauw op het vlees wierp. Gauw werd de schuif gesloten. Even later zag men de beide pan- ter-zusjes zich heel genoeglijk in het hun eigen taak hebben bij het onder zonnetje koesteren, kennelijk al ge- wijs, waarbij de taak van de staat wend aan haar nieuwe omgeving. een steunende is, een controlerende In zijn woord ter opening van het in Haarlem gehouden congres van de Diocesane Raad van Overleg in het bisdom Haarlem verklaarde de voorz. de heer J. Bakker, dat het bisdom nu zestig plaatselijke raden van overleg telt. Beziet men de resulta ten over het algemeen, dan kan men moeilijk een juichtoon aanslaan, want in de meeste plaatsen gebeurt er niet veel. Na zes jaar werken kan men nog steeds niet zeggen, dat de samen werking tussen de standen er is; velen zitten nog vastgeroest op een vooroorlogs eilandje. Deze gevaar lijke gemoedelijkheid van 1954 moet hoognodig weggenomen worden, te meer daar er zoveel terreinen zijn, waar gemeenschappelijk kan worden gewerkt. Waarom zou die samenwer king er plaatselijk niet kunnen zijn, als die wel landelijk en diocesaan mogelijk is. Het congres zelf stond in het teken van het onderwijs en het was de voorz. van het Landelijk Katholiek Onderwijzers Verbond, de heer J. H. M, Derksen, die het onderwerp in leidde „Ouders en School". Hij stelde daarbij allereerst, dat de strijd om de Kerk in de eerste frontlijn bijna steeds een strijd om de vrije school is, en verder, dat Kerk, gezin en staat de schuif teruggeschoven. Plotseling wrong Tanja zich door de opening tussen schuif en kist en verdween in de ruimte van het gebouw, tot grote schrik van de daar verblijvende op- Heftig blazend en met blinkende tanden zat Tanja in een hoek, niet van plan zich zonder meer te laten vangen. Toen kreeg één der oppassers een idee. De panters hadden de gehele nacht gereisd en waren natuurlijk uitgehongerd. Hij haalde een stuk Deurwaarder van vrijheid beroofd „Bloemlezing" „Het komt de laatste tijd herhaal delijk voor, dat deurwaarders tijdens uitoefening van hun beroep worden lastig gevallen, daarom eis ik één maand hechtenis". Dit zei gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse politie rechter in zijn requisitoir tegen een confectioxmeur uit de hoofdstad, die een deurwaarder, die hem een dag vaarding moest betekenen, in zijn atelier kort tijd had opgesloten, be dreigd en beledigd. De officier zei, dat hij maar een bloemlezing van de beledigingen had opgesteld uit de lange, op een dag vaarding gelijkende, aanklacht van de deurwaarder. De politierechte^ die de confectionneur conform de eis tot een maand veroordeelde, merkte nog op: „Als u tegen deurwaarders op treedt, tTeedt u tegen ons op". Het Nederlands instituut voor ef- ficiëncy heeft het initiatief genomen tot het voeren van een actie in het gehele land om de kosten van de laat ste loonronde in het eigen bedrijf te rug te verdienen. Men acht dit n.l. van het grootste belang om te voor komen, dat deze kosten worden af gewenteld op de verkoopprijzen, het geen onherroepelijk weer tot een nieuwe loonronde zou leiden. Sinds Paasdag vermist Het sinds eerste Paasdag verdwe nen jongetje Jacob Klerk uit Haar lem, is nog steeds niet terug gevon den. Alle nasporingen bleven tot dus ver zonder resultaat. De donkerblauwe auto, waarin het jongetje werd meegevoerd en welke door de veerman bij de Ringvaart was gesignaleerd, blijkt ook nog door anderen in de omgeving van Haar lem gezien te zijn. Verscheidene Haarlemmers zijn vandaag na de oproep door de Haar lemse politie hiervan mededeling ko men doen. De politie is er nog niet van overtuigd, dat het Japie Klerk is geweest, die in de auto ontvoerd is. Onder hen is ook een vrouw, die telijk met de auto op de pont over e Ringvaart werd gezet. Zij beves tigde de verklaringen van de veer man. Indien er een ontvoering heeft plaats gehad, kan winstbejag hier van niet de reden zijn. De eerste me dedeling van de politie, dat de va der „niet onbemiddeld" is, blijkt niet juist te zijn. PASSAGIERS BOOT JE OP DE RIJN OMGESLAGEN. Het passagiersbootje „Lybelle", dat de dienst MillirigenLobith over de Rijn onderhoudt, is gistermiddag om geslagen toen het door tot nu toe on bekende oorzaak tegen de boeg van een Duits tankmotorschip, de „Trg 10" van de tankrederij Duisburg was gevaren. Hierdoor raakten de vijf op varenden van het bootje, vier passa giers en de kapitein, te water. Zij konden allen, zij het ternauwernood, worden gered door het schip „Oranje 9", dat in de buurt lag. validiteits- ouderdoms- en wezenren tetrekkers (samenloop wezenrente met kinderbijslag). Ingevolge art. 3, van de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouder doms- en wezenrentetrekkers bestaat er, behalve voor kinderen voor inva liditeits- en oudersdomsrentetrek- kers, ook recht op kinderbijslag voor kinderen, die een wezenrente genie ten. Alhoewel deze bepaling er van uit gaat, dat wezenrente en kinderbijslag te zamen genoten kunnen worden, bevat art. 5. van dezelfde wet in dit opzicht 'n beperking door de bepa ling, dat, indien een kind in het ge not van een wezenrente krachtens een der ongevallenwetten is, de kin derbijslag slechts wordt verleend, in dien en voor zover deze het bedrag dier wezenrente overtreft. Wanneer derhalve een wezenrente ingevolge een der ongevallenwetten wordt genoten, bestaat slechts recht op dat gedeelte van de kinderbijslag, waarmede deze het bedrag der we zenrente overtreft. Bij nadere over weging wordt het alleszins billijk ge acht om ook in het hierbedoelde ge val de kinderbijslag onverkort te ver lenen en niet slechts wanneer inge volge de invaliditeitswet wezenrente wordt genoten. De droogte heeft op Schouwen- Duiveland de drooggevallen gronden geen goed gedaan. Door de bedorven grondstructuur komt het aanwezige zout door de droogte vrij. Alleen de regen kan de jonge planten redden. o>HE Waar zon Is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. ttotSTtapeunf. van demvte lany. en aanvullende. Men dient bovendien te bedenken, dat ouders en Kerk beide rechten hebben op de opvoeding van het kind. Hier moet en mag geen tegenstelling worden gemaakt, hoewel het principe blijft bestaan, dat de ouders zich moeten laten leiden door de voor schriften van de Kerk. Het recht der ouders is dus niet absoluut. Geschiedenis. Spreker schetste uitvoerig de ge schiedenis van het katholieke onder wijs en zijn ontwikkeling en stipte aan, dat het steeds de Kerk is ge weest (direct of indirect via arm- of kerkbesturen en religieuze congrega ties) die zich tot taak heeft gesteld scholen te stichten. Ten dien opzichte is men dus grote dank verschuldigd, temeer waar de leken over het alge meen in initiatief tekort schoten. Thans is er wat het Lager Onder wijs betreft gelijkstelling bereikt, in de overige onderwijstakken is men zover bij lange na niet, zeker niet bij het kleuteronderwijs, dat in stand moet worden gehouden met gemeen telijke subsidies, offervaardigheid van de katholieken en de armoede der onderwijzeressen. Het is echter kenmerkend bij het katholieke volksdeel, hoe het de eerstgenoemde gelijkstelling als een sluitstuk beschouwt, en niet als een begin. De heer Derksen betoogde echter, dat men juist door die pacifi catie moet komen tot een zodanige harmonische samenwerking, dat het katholieke onderwijs zich daardoor beter kan ontplooien. Schoolbestuur. Maar dan wordt de kwestie „school bestuur" actueel. Daar is de laatste tyd nog al wat over te doen. En daarom meende spreker allereerst de vraag te moeten stellen, of de katho liek zich nog wel goed bewust is van zijn verantwoordelijkheid voor het katholieke onderwijs. Wellicht is dat de oorzaak van de onvoldaanheid in sommige kringen. Het is jammer maar waar te moeten constateren, dat er bij de katholieken een zekere apathie bestaat ten opzichte van het katholieke onderwijs. Zij bezitten dat, maar zij zijn zich niet bewust van de rijkdom van dat bezit. Door de in-activiteit van het gezin is er nu een toestand geschapen, die niet in alle opzichten bevredigt. De heer Derksen stelde in verband mede, dat er een andere vorm van schoolbestuur denkbaar is dan de tegenwoordige combinatie schoolbe stuur-kerkbestuur. De stichting van aparte schoolbesturen naast de kerk besturen met eigen taak en opdracht kan aanbeveling verdienen. In zoda nige schoolbesturen zal opname der ouders niet op grote moeilijkheden stuiten. Echter is plotselinge wijzi ging in het tot nu toe gevoerde schoolbeleid niet gewenst; de geleide lijkheid zal daarbij betracht moeten worden. Intussen zal met meer kracht dan tot nu toe is geschied moeten worden voortgegaan met de vorming van oudercomité's. Ook moet men zo spoedig mogelijk komen tot een Na tionale Ouderraad voor het katholiek onderwijs. stantie was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk en beta ling van 7,72 schade. De ruit was in de nacht van 11 op 12 April vorig jaar ingegooid bij een aannemer, waar al eens meer ruiten waren vernield. Ook een vorige maal was de schoenmaker hiervan ver dacht, maar nu was er een getuige die bekende dat hij schuldig was aan de eerste maal. De tweede maal, waar het nu over ging, had de melkslijter P. de J. ge rinkel gehoord en meteen verdachte zien fietsen. Bij onderzoek was steengruis in de zakken van verd. jas gevonden, waarvan de samenstel ling overeenkwam met de steen die in het huis van de aannemer was ge vonden en waarmee de ruit was ver nield. Bovendien had de politiehond Leo bij sorteerproevcn verdachte aangewezen als de dader. De hond had dit trouwens ook bij de eerste vernieling gedaan, klaarblijkelijk ten onrechte. De proc. generaal vond het bewijs geleverd en eiste een maand gevan genisstraf en toewijzing van de ci viele vordering. Het hof zal 7 Mei as. arrest wijzen. RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF Meineed Voor meineed hadden twee tuinders uit Roelofarendsveen in eerste instantie respectievelijk twee en drie maanden gevangenis straf gekregen. Zij waren van dit vonnis in hoger beroep gekomen bij het Haags Gerechthof. De meineed was gepleegd naar aan leiding van een bekeuring die een aantal jongelui hadden opgelopen bij een nachtelijke peurpartij op een plas. Verklaard zou zijn dat er niet gepeurd was en één van de tuinders hield ook nu nog vol niet gezien te hebben dat er aaltjes in de boot la gen. De proc. generaal persisteerde bij zijn eis van resp. drie maanden en vier maanden tegen de beide tuinders Het hof zal 7 Mei arrest wijzen. Alles om een ruitje De 45-jarige schoenmaker W. V. uit Leiderdorp betoogde voor het Haags Gerechtshof onschuldig te zijn aan vernieling van een ruit, waarvoor hij in eerste in Otwde GOLF Een oude bouwvallige molen in de Heksenhoek in Maastricht is door de bezitter aan de gemeente geschon ken. Er zijn vergevordere plannen de ruimte te restaureren en als kun stenaars-atelier in te richten. Het m.s. „Oranje" zal waar schijnlijk op X Mei uit Indonesië in ons land arriveren. Bij het plotseling wegrijden is te Alkmaar een 10-jarige jongen van een vrachtauto gevallen en door de oplegger overreden. Hij werd op slag igedood. De roem van de Betuwe', de bloesem, zal bij gunstig weer deze Zondag al te bewonderen zijn. SPORT ZEILEN DE VOOR-KAAG LUIDT HET SEIZOEN IN. Als do Meimaand op do kalender komt. komen de zeilers weer op 't wa ter. Ze zijn er natuurlijk al lang, maar dan nog niet officieel. De meeston heb ben nl 'n tochtje of wat gemaakt om te zien hoe schuit en tuigage hebben over winterd en om ook eigen lichaam weer in conditie te brengen. En zo staan we voor de Voor-Kaag, dia het aeizoen voor de zeilers moet in luiden en die het zal inluiden voor zeer velen, want de inschrijvingen zijn al weer hoopgevend. Meer dan 150 deel nemers en deelneemsters zullen eikaars krachten weer gaan beproeven, waarbij vanzelfsprekend in diverse klassen vele oude rivalen, zodat wo al dadelijk weer op vinnige strijd zullen kunnen rekenen. „Do Kaag" heeft voorts voor haar leden oefenwedstrijden uitgeschreven op de Zondagen 9 cn 16 Mei en op 27 Mei (Hemelvaartsdag). BILJARTEN J. Üicdericka kampioen hoofdklasse. Onder grote belangstelling werden de persoonlijke biljart-kampioenschappen hoofdklasse van de Biljartbond Bloem bollenstreek voortgezet. Ondanks de VIOS-speler J .Diedericks zijn beide laatste partijen verloor, behaalde hij toch het kampioenschap. B. Elfering leverde eveneens een keurige prestatie door op de 2o plaats beslag te leggen, wat voor hem een heel mooi resultaat is. WIELRENNEN CLUBONTMOETING TE LISSE. Morgen wordt te Lisse een clubont- raoeting gereden tussen „de Kampioen Haarlem, „de Bollenstreek", Lisse, „Oxo- nia", Oxford, en „Swift-combinatie", Leiden. Daar de Kampioen in zijn sterkste for matie uitkomt o.a. met de Gebr. Gé, Piet en Tonie Peters, Arend van 't Hof. Adri en W. Voorting en Cor Bijstor, zullen de Swiftrcnners, die vertegenwoordigd wor den door o.a. R. Wallet, J. Slingerland, A. v. Houwelingen, C. Plasmeijer cn J. Riethoven jr., het zeker niet gemakkc- hebben, te meer daar „de Bollenstreek" in Egbert van 't Oever, A. v. Wetten, Alenberg en Kapteln ook sterke troeven bezit. In totaal zullen er 80 renners starten. De Leidenaars met hun Engelse gasten vertrekken om 8.30 uur vanaf het Stadhuisplein. LEIDSE WIELERRONDE. Zaterdag rijden de renners van Oxonia uit Oxford een wedstrijd over 60 kin. tegen de Swift-combinatie op het traject Burggravenlaan. Start 17 uur. Zondag is er voor de Swiftleden aan de Zijl een krachtmeting op tlid rijden over een afstand van 40 km. Start 0.30 uur. DE BESLISSENDE RONDE 61) Door Percy King Wordt vervolgd Ik moet je er echter attent op ma ken, dat mr. Duivigneuil de eerste veertien dagen bijzonder veel om handen heeft. Laten we dus zó af spreken: Jij plaatst morgen de ad vertentie, als je voor de transactie gevoelt. Dan zal ik me schriftelijk mét hem in verbinding stellen en de inleidende onderhandelingen voeren. Blijft mr. Duivigneuil bij zijn voorne men, om de collectie te kopen, dan zet ik in dezelfde krant een adver tentie met vermelding van dag en uur, waarop ik je kom bezoeken om de zaak op ons gemak 'te bepraten. Ik twijfel er niet aan, of je krijgt een vermogen voor de collectie. Spreek er echter met niemand over; als Raffill en Cullingwood horen, dat jij je kostbaarheden verkopen wilt, zullen ze alles op alles zetten, om er zich vóór die tijd meester van te maken. Wees dus op je hoede." „Wat is uw opinie?" vroeg Sybil Chrich'ton, toen Cullingwood de brief gelezen had. „Lariefarie!" antwoordde Culling wood meer openhartig dan parle mentair. „U zult verstandig doen er geen syllabe van te geloven. Het is een truc. Chrich'ton wil zelf de kost baarheden inpalmen." „Dat was te voorzien," meende Margaret. „Maar waarom houdt hij de onzin met de niet bestaande Ro berta Falkner vol? Alsof Oakton hem niet heeft ingelicht, wat een strop hij in Streatham haalde!" „Ik vond het eerst ook vreemd," bekende Keifch, „maar achteraf ja! Alleen door de mystificatie met Roberta Falkner vol te houden, den ken Chrich'ton en Oakton nog een kansje te hebben, om de collectie in handen te krijgen, al geef ik ze geen penny meer voor die kans". Hij be zag de enveloppe en wendde zich tot tot Sybil. „Hoe kon Chrichton wéten, dat u Battersea Road Park woont?" „Van Benjamin Raffill. Hij heeft zich met hem in verbinding gesteld. Raffill belde me eerst op en zei, dat Chrichton hem mijn adres had ge vraagd. Ik antwoordde, dat hij het hem gerust kon mededelen. U had me Jn wenk in die richting gegeven." „Zéker," knikte Keith. „Ik ben in mijn schik, dat het zo gelopen is. We kunnen nu met Woodford Chrichton in contact komen eindelijk!" „Hij beweerde tegen Raffill, dat het niet in zijn voornemen lag, mij op te zoeken; wat hij me te zeggen had, kon hij beter schriftelijk doen. Chrichton was in gezelschap van ze kere mr. Oldfield, die hij als zijn se cretaris voorstelde dat zei Raffill er nog bij." „Aha!" Gullingwood wisselde een blik van verstandhouding met Mar garet. „Die naam zal ik in mijn oor knopen. Iemand als Woodford Crich- ton, die niet langer zaken om han den heeft, houdt er geen secretaris op na. Het nobele kwartet is tot een duo gereduceerd en er moet er toch altijd eentje zijn, die het vuile werk opknapt. Dat zal die mr. Oldfield wel wezen. Vis eens uit, Peg, wie hij is. Als het je niet lukt, kan je vader ons allicht een tip geven." „Komt voor elkaar," verzekerde Margaret Zij zag Sybil Chrichton strak aan. „Hebt u zich verzoend met het idee, dat Roberta Falkner voor goed van de baan is?" „Waarom zou ik niet?" was de koele wedervraag. „Ik stel onbeperkt vertrouwen in mr. Cullingwood. U denkt toch niet dat Benjamin Raf fill hem die brief geschreven zou hebben, als hij niet volkomen zeker van zijn zaak geweest was? Raffill geeft zichzelf er eveneens door bloot. Dan is Eric Carline er nog. U was er bij: ik hoef u dus niet te zeggen, wat voor figuur hij sloeg tegenover dominee Baillie, toen mr. Culling wood by de trouwerij een spaak in het wiel stak, omdat de bruid zich Roberta Falkner noemde en Sybil Chrichton heette. Wanneer Carline niet van de zwendel op de hoogte was geweest, zou hij heus zo gedwee de aftocht niet geblazen hebben. Verder bestaat een derde reden, waarom ik me met het idee verzoend heb, zoals u hét uitdrukt; eigenlijk de voornaamste van alle. Als ik wer kelijk Roberta Falkner was en recht had op de nalatenschap van sir Mal colm Beveridge zouden ze me nooit het vuur aan de schenen hébben dur ven leggen. Nu houden ze me onder de duim, omdat ze weten, dat ik een valse handtekening zette, telkens wanneer ik als Roberta Falkner geld opnam." „Zo is het, miss Chrichton. Wat die brief betreft", Keith tikte er mee op de leuning van zijn stoel, „is het enig belangrijke punt, dat ze u met de verzameling kostbaarheden in Parijs willen hebben. De geschiede nis van mr. Duivigneuil is een smoes je, en een doorzichtige ook. Ze zijn van mening, dat ze u in het buiten land met minder risico de collectie afhandig zullen maken dan hier in Londen. Allright. Maar waarom kan de transactie op zijn vroegst pas over veertien dagen plaats vinden? Waar toe dat uitstel?" Cullingwood zat een tijd in diep nadenken. Toen sloeg hy zich tegen het voorhoofd en sprong als geëlectriseerd op. „Ha! miss Chrichton, waar hebt u 'n telefoon?" „Op de gang rechts," antwoordde Sybil verbaasd. Wat....?" Cullingwood was de kamer al uit. Hij draaide een nummer en voerde een gesprek, dat bijna tien minuten in beslag nam. Toen hij bij Sybil en Margaret terugkwam, glansden zijn ogen. „Jij bent ergens achter gekomen, ik zie het aan je!" riep Margaret uit. Vertel op!" Keith schudde lachend hét hoofd. „Om me in de maling te laten ne men, als achteraf 'blijkt, dat ik er vierkant naast geweest ben? Geen kwestie van!" Hij nam zijn plaats weer in. „Miss Chrichton, het zal in derdaad een dag of veertien duren, vóór u een uitnodiging ontvangt om naar Parijs te komen." „Ik geloof u op uw verzekering graag," antwoordde zij zonder de minste interesse. „In ieder geval zal ik voor de uitnodiging bedanken. Parijs heeft me nooit aangetrokken." „Dan gaat u deze keer toch, al is het met tegenzin, miss Chrichton", besliste Keith. „Noodzakelijke din gen zijn meestal geen prettige dingen; dat weet ik uit ervaring." Zij trok de wenkbrauwen op. „Wat moet ik er uitvoeren?" „De geheimzinnige koper ontmoe ten, die zoveel belang in sir Mal colm's collectie stelt." „Als u ze per sé kwijt wil raken, is er wel een eenvoudiger weg op." „Hemeltje neen! Ik ben voorne mens ze te. houden! Miss Chrichton, ik zal meteen even bij de „Morning Post" aanlopen en de gevraagde ad vertentie opgeven. Dan wachten we rustig een dag of veertien af. Zodra Chrichton dag en uur van zijn be zoek heeft aangekondigd, komt miss Townley naar uw flat. U vindt wel een motief, om vooraf uw dienstbode op een boodschap uit 'te sturen, die een fink eind uit de buurt is. Miss Townley zal in haar plaats de hon neurs waarnemen en Chrichton aan de deur ontvangen. Zij brandt van verlangen zijn gezicht te mogen aan schouwen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11