Gerrit Schulte won de 2e étappe naast van Est) Wagtmans en Gerrit Voorting De 6e Tulpenrallye dit jaar moeilijker dan ooit Speciale étappes, klassements proeven en gladde wegen WOENSDAG 28 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWF.P.DF BI AD - PAGINA 3 De Ronde van Nederland De Suikerprijs voor Hein van Breenen Valkenswaard, Dinsdagavond. (Van een speciale ANP-verslaggever). Dui zenden Eindhovenaren, die langs het parcours stonden, zagen plotseling, ver voor de karavaan verwacht werd, tien tallen auto's in razende vaart langs stui ven. Dit was het teken, dat de renners van de Ronde van Nederland in aantocht waren en inderdaad, kort achter de ja gende wagens verschenen 4 renners, die in deze streek welbekend zijn: Gerrit Schulte. Wim van Est, Wout Wagtmans en Gerrit Voorting. Met een snelheid, die dicht bij de 50 kilometer lag, joeg dit viertal over de brede weg naar Valkens waard, waar, op een prachtig circuit, de finish van de tweede etappe lag. Toen de vier renners het circuit op stoven lagen zij dicht bij elkaar en men langs de kant was het al spoedig er over eens: dit zou een overwinning worden voor Gerrit Voorting, de slanke Haarlemmer, die zijn sporen in de sprint verdiend heeft. Maar 100 meter voor de finish dook plotseling de groene trui van Gerrit Schulte naar voren. Met alle kracht perste de Bossenaar er een lange sprint uit, waarbij hij de drie anderen zijn achterwiel liet zien. Met een geluk kige grijns op het gezicht flitste de „oude" Schulte is thans 38 jaar maar nog even krachtig als een jongen van 20 over de eindstreep en veroverde daarmee de voor hem zo belangrijke bo nificatie van 1 minuut, waardoor hij in de derde etappe van Valkenswaard naar Heerlen in de oranje trui zal rijden. Wel werd Gerrit Voorting tweede en kreeg daarvoor de halve minuut bonificatie, waardoor hij in tijd gelijk staat met Schulte, maar de eerste plaats van de Bossenaar in deze etappe gaf hier de doorslag. De grote slag in deze etappe is kort voor Eindhoven gevallen. Een groep van ongeveer 25 man had de leiding, maar op een stukje weg met steenslag scheen plotseling Wout Wagtmans alleen aan de kop. Hij had enkele tientallen meters genomen en kreeg gezelschap van Van Est, Schulte en Voorting, die zich eveneens uit het peloton hadden losge scheurd. De grote groep kon het hoge tempo, dat door de vier vluchtelingen werd ingezet, nietvolgen en viel in stukjes uiteen. Hier faalde de tactiek van de Belgische ploeg, die de gehele dag angstvallig er voor gewaakt had, dat de winnaar van de eerste etappe, Borg- mans, zijn oranjetrui niet zou kwijt raken. Daarvoor was na 80 kilometer ook Pascal opgeofferd, die met een lekke band langs de weg kwam te staan, maar geen steun van zijn ploegmaten kreeg. Eerst ging het „kalm aan". De eerste 80 kilometer leken meer op een vacantiereisje van een schoolclub. Wel lag het tempo vrij hoog, maar uit looppogingen werden niet gedaan en de volgers konden dan ook volop genieten van het mooie Overijselse en Gelderse landschap. In Loenen, na 80 kilometer deed zich een vergissing voor, die echter spoedig werd hersteld. De renners sloe gen bij een kruispunt de weg naar Arn hem in plaats van die naar Apeldoorn in, maar reeds na enkele tientallen me ters keerden zij terug en namen de goede weg. Van de verwarring, die even was ontstaan, maakte de Luxemburger Kirchen even gebruik om uit het peloton weg te lopen, waarbij hij gezelschap kreeg van Van Breenen. Het peloton liet dit tweetal voorlopig gaan met de ge dachte, dat het nog veel te vroeg was voor een dergelijke krachttoer. Na 100 kilometer echter hadden de vluchtelin gen al 1 minuut voorsprong en begon het peloton te jagen. Toch was hun voorsprong op de Rijnbrug in Arnhem na 130 kilometer aangegroeid tot 1 minuut en 15 seconden. Het geluk was echter met hen, want op het moment, dat de grote groep een medogenloze achtervolging inzette, slo ten zich de spoorbomen van Vork, tus sen Arnhem en Nijmegen, achter Van Breenen en Kirchen, die daardoor ruim 1 minuut wonnen. Toen ging de afstand echter meetellen en verslapte het tempo van het tweetal. Even voor Uden (180 km.), moest Kir chen lossen. Het peloton had intussen, geleid door Gerrit Schulte, de vluchte lingen bijna achterhaald en nadat Kir chen was opgeslokt, werd even voorbij Uden ook Van Breenen Ingelopen. Intussen was de grote groep in stuk ken uiteengevallen. Nadat eerst twee groepen fel achter elkaar gejaagd had den ontstond na precies 200 kilometer een peloton van 35 renners. Voor velen was echter ook toen de inspanning te groot geweest en het leidende peloton werd steeds kleiner. Dekkers moest los sen en Gerrit Schulte ging zelf naar achteren om te proberen hem weer bij te brengen. De Eindhovenaar was ech ter te vermoeid en Schulte sloot zich bij de kop aan. Met 's Hertogenbosch in zicht probeerden Wim van .Est, Hein van Breenen en Piet Haan weg te lopen, maar zij werden spoedig achterhaald. Als Schulte, Voorting, Wim van Est en Wout Wagtmans niet een spaak in geheel in Valkenswaard gearriveerd zijn. In de laatste 15 kilometer ging het tempo aan de kop zo snel omhoog, dat de tweede groep bijna twee minuten later in Valkenswaard aankwam. De uitslag. De officiële uitslag van de tweede etappe van Almelo naar Valkenswaard over 271 km., luidt: 1. Gerrit Schulte (Ned. A) 6.38.44 met bonificatie 6.37.44; Gerrit Voorting (Ned. B) 6.38.44 met bonificatie 6.38.14; 3. Wim van Est (Ned. C) 6.39.444. Wagtmans (Ned. B) z. t.; 5. Bakker (Ned. D) 6.40.28; 6. Sorgeloos (Belg.) z. t.; 7. Plas (Belg.) 6.40.30; 8. Borgmans (Belg.), 9. Faanhof (Ned. C), 10. Stevens (Ned. B), 11. Nico van Est (Ned. C). 12. Lambrichs (Ned. B). 13. Gielen (Belg.), 14. Van Breenen (Ned. E) allen z. t.; 15. Muller (Duitsl.) 6.40.59; 16. Maenen (Ned. C), 17. Janssen (Ned. C), 18. Van Oers (Ned. C) allen z.t 19. Haan (Ned. D) 6.41.52; 20. Koch (Ned. B) z. t.21. Gelhausen (Lux.); 22. Hen- drickx (Belg.); 23. Van Roon (Ned. D); 24. Paymans (Ned. B)25. Dekkers (Ned. A); 26. Preiskeit (Duitsl.); 27. Schwar- zenberg (Duitsl.); 28. Schulte (Duitsl.); 29. Gelissen (Ned. B); 30. Van Osta (Ned. A); 31. Donker (Ned. E); 32. Paas (Ned. A); 33. Brinkman (Ned. B); 34. Guns (Ned. C); 35. Otte (Duitsl.); 36. Reitz (Duitsl.); 37. Willekes (Ned. E); 38. Fooy (Ned. A); 30. Witteveen (Ned. E); 40. La Grouw (Ned. E)41. Smits (Ned. E)42. Van As (Ned. D)43. Hein (Lux.); 44. Holleder (Ned. E); 45. Van Elderen (Ned. A); 46. Schmitt (Lux.) 47. Kemp (Lux.); 48. Schellingerhoudt (Ned. D); 49. Kirchen (Lux.); 50. Bintz (Lux.); 51. Plantaz (Ned. A); 52. Sie- fert (Duitsl.)53. Gijbeis (Belg.) 54. Van Sambeek (Ned. D) 7.02.34. Twee renners hebben de strijd ge staakt: Diederich (Lux.) raakte door bandenpech zoveel achter, dat hij het opgaf en ook de Belg Pascal, die in deze etappe drie maal van fiets moest verwis selen, verliet tenslotte de course. Na de tweede etappe luidt het alge meen klassement aan de kop: 1. Schulte 11 uur 21 min. 13 sec.; 2. Gerrit Voorting 11.21.13; 3. Wim van Est 11.22.13; 4. Wagtmans z.t.; 5. Borgmans 11.22.59; 6. Bakker 11.23.57; 7. Faanhof 11.23.59; 8. Nico van Est z. t.; 9. Lambrichs z. t.; 10. Gielen z. t. gekomen, doch de wedstrijdcommissaris sen hebben besloten ook hem, evenals Maandag de Duitser Preiskeit, nog een kans te geven. Pascal mocht dus heden weer starten en is nu als 55e geklas seerd met een tijd van 7 uur 29 m. 4 sec. De prestatieprijs voor de tweede etappe is met algemene stemmen aan Hein van Breenen toegekend. De Interacademiale dameswedstrijden Gisteren werden de Interacademiale wedstrijden voor dames te Leiden met verschillende takken van sport voort gezet De belangstelling voor de spelen is zeer groot. Bij het roeien en de ten niswedstrijden was zulks niet erg, om dat er voldoende ruimte was voor toe schouwers, doch bij de zaalsporten kon men maar nauwelijks een plaatsje vin den. De resultaten luiden: Roeien: Race Skiff: 1. Utrecht in 3 m. 13.8 sec., 2. Leiden 3 min. 19.1 sec., 3. Groningen in 3 min. 42.2 sec., 4. Amster dam in 3 min. 47 sec. Race Vier: 1. Wageningen in 2 min. 51.5 sec.. 2. Utrecht 3 min. 22 sec., 3. Leiden 3 min. 4.1 sec., 4. Amsterdam 3 min. 12,4 sec.. 5. Groningen 3 min. 16 sec. Hieruit blijkt, dat Amsterdam en Groningen in de heat een betere tijd maakten dan Leiden in de finale. Stijl Vier: 1. Utrecht 91 p., 2. Gronin gen 83 p., 3. Wageningen 82 p., 4. Lelden 78 p., 5. Amsterdam 73 p. 1 Stijl Skiff: 1. Leiden 99 p., 2. Utrecht 83 p., 3. Groningen 86 p., 4. Amsterdam 82 p., 5. Wageningen 70 p. Eindklassement: 1. Utrecht, 2. Leiden, 3. Groningen, 4. Wageningen, 5. Am sterdam. Schermen: gewonnen door Utrecht met 3 gew. part., 2. Leiden met 2 gew. part., 3. Amsterdam 1 gew. part., 4. Groningen 0 gew. part. Tafeltennis: Leiden en Utrecht kwa men samen op de eerste plaats met 5 gew. part. in de dubbels en 6 in de enkelspelen, 2 Amsterdam met resp. 6 en 5. 3. Utrecht met resp. 3 en 3, Delft met resp. 3 en 1. 5. Rotterdam met resp. 0 en 4, 6. Groningen met resp. 2 en 2, Wageningen met resp. 2 en 0. Lawntennis: De gisteren op De Krogt begonnen wedstrijden worden vandaag voortgezet, zodat hiervan nog geen re sultaten bekend zijn. VOETBAL NED. MILITAIR ELFTAL. De samenstelling van het Ned. Militair Elftal, dat Vrijdagmiddag te half drie op het terrein in de Leidse Hout tegen een team van het Britse Bezettingsleger uit Duitsland uitkomt, is als volgt: Doel: Kasterman (Inter Nos). Achter: Kerken (Feijen.) en v. Mourik (Ajax). Midden: Westra (GVAV), Elzen (Ajax) n v. Capelle (Elinkwijk). Voor: v. d. Berg (Inter Nos), v. d. Lin den (DOS), Meerman (Feijen.), v. d. Kuil (VSV) en Schouten (Excelsior). N'euw Ned. record 4x200 m. vrije slag TAFELTENNIS R.K.L.T.V. .DE SLEUTELS". De 6e Int. Tulpenrallye blijkt dit jaar allerminst gemakkelijk te zijn. Het aan tal uitvallers is in geen enkele voor gaande rallye zo groot geweest als nu. De moeilijkheden, welke de verschil lende klassementsproeven en speciale etappes met zich medebrengen, schijnen daaraan niet vreemd te zijn, maar ook het weer doet zijn invloed gelden. Mist en regen blijken dit jaar trouwe metge zellen van de rallyerijders te zijn en sommigen blijken daaronder nogal ge bukt te gaan. Bos Eyssen had maar één woord toen wij hem naar zijn indruk van de Jura en de Alpen-etappes vroegen: „Ver schrikkelijk", verzuchtte hij en hij dook weer onder de motorkap van zijn Jaguar. „Verschrikkelijk" was ook de term, die de heer Hengst gebruikte. Maar hij liet er nog een ander adjectief op vol gen. Hij vond de etappes verschrikke lijk aardig. Overigens was het lang niet gemakkelijk geweest. De wegen waren in de Alpen in de speciale etappes spek glad. Er was ook veel verkeer op de weg, omdat het marktdag was. En de extra tijd het zogenaamde slechtere gemid delde was blijkbaar toegepast welke men toegewezen kreeg, was heus niet overbodig geweest. De heer Hengst die met gravin Wolff Metternich de beman ning van een Jaguar vormt, had tot nu toe geen strafpunten opgelopen. Aan de andere kant had hij tijdens de klasse- .mentsproef van de Auberge du Pin een zeer matige tijd gemaakt. Er waren in de voorafgaande speciale etappes zoveel wagens van de weg geslipt, dat hU het geraden achtte het kalm aan te doen. En de heren Wallrath en Lodewijks, die eveneens strafpuntloos te Belfort arri veerden, hadden dezelfde tactiek toege past, ovenals tal van andere deelnemers, die voor alles „Intact" aan de finish wil den arriveren. Wij hoorden nog, dat de Bristol van Mischler—Battiaz in on zachte aanraking was gekomen met een rotswand, ook al als gevolg van de gladde weg. Een van de deelnemers sprak van „moordenaarswerk": dergelijke etappes SCHOLIEREN WED STRIJD NEDERLAND—FRANKRIJK. Als zesde lid van de Leidse Golfbre- kersploeg, die Zondag in het zwembad aan de Mauritskade uitkomt in de scho lierenwedstrijd tegen Frankrijk, is C. Pleij aangewezen. Gemengd-dubbel kampioenschappen. Morgenavond om 8 uur zullen in de zaal van de R.K. Jongens ULO aan het De ploeg van de Leeuwarder Zwem- (Vrouwenkerkhof de onderlinge gemengd club Overdekte (LZO) is er te Leeuwar- dubbelkampioenschappen plaats vinden. den JP geslaagd het Nederlands record Daar deze wedstrijden sedert 1947 niet 4 x 200 meter vrije slag estafette te ver- j meer zyn verspeeld valt het zeer moei- beteren. Het record, dat sedert 21 Maart i1Uk enlge voorspellingen aangaande de van dit jaar met 9 min. 19.8 sec. op naam winstkansen te doen. Vast staat dat alle stond van LZO, is door hetzelfde viertal sterke ,pelers en speelsters van de Sleu- zwemmers: Piet ten Thije, Jitse van der teis Voor deze wedstrijden hebben inge- Veen, Hans van der Zee en Jaap deschreven. 1 gebracht Voor de trip naar NOAD te Schiedam op Zaterdag 8 Mei a.s. (vertrek des avonds ca. half zeven) kunnen de Sleu telsleden met eventuele introducé's zich Donderdagavondavond (onder voorbe houd) nog opgeven. Slechts enkele da mes en heren kunnen nog aan de wed strijden te Schiedam deelnemen. WIELRENNEN Lenig en Snel. Op Koninginnedag starten J. de Lange, A. Prangers, Th. Hoogkamer, W. J. Kamphorst, P. Jans- „1 sen, H. Zandvliet, P. Rietkerk, R. Bronk, Gisteravond werden in het zwembad F. Janssen, D. Kloosterman ln de ronde aan de Mauritskade (Den Haag) de - - -- -- derde Kringzwemcompetitiewedstrij den van dit jaar gehouden, waaraan als enige Leidse vereniging „De Sleutelstad" deel nam. Hierbij vallen enige fraaie Leidse successen te melden. Zo werd Chr. Neddenneyer op de 25 m. rugslag jong. adsp. eerste in de tijd van 18.4 sec., terwijl Wim van Zijl de 100 m. vlinderslag wist te winnen in de fraaie tijd van 1 min. 14.8 sec. De overige Leidse successen waren als volgt: 50 m. vr. sl. meisjes adsp.: 1. J. v. d. Weyden (Zian) 33.—; 2. M. Schildt (DVZ) 33.1; 3. A. Oostrom (Sleutelstad) 33.8. Estafette 4 x 50 m. wisselslag da mes sen.: 1. Zian 2.31.5; 2. DVZ I 2.33.2; 3. Sleutelstad 2.37.6. Onze Damrubriek Alle correspondentie betreffende deze rubrie! gelieve men te zenden aan W J d Voort, Rustoordstraat 3. Nieuw Vennep LADDERWEDSTRIJD. (Voor geoefende oplossers). Onze problemen. Deze week een tweetal vraagstukken, hoewel niet zo moeilijk als voorgaande, die het oplossen waard zifn. Het zijn een tweetal fraaie probleempjes, waarin de economie hoogtij viert. Eerst een vraagstuk van de heer Kleen, een stukje gemaakt op een bekende slag. De auteur heeft waarschijnlijk meer het aardige 2520 en 20x7 in z'n hoofd gehad dan de eindslag, welke in dat geval als „hulpmiddel" Is te beschouwen. Een pro bleem van goede kwaliteit. Wedstrijdprobleem no. 301. Auteur: D. Kleen, Heemstede. Ie publicatie. SCHAKEN De resultaten van de in de 4e ronde gespeelde wedstrijden zijn als volgt: BedijnP. Hoek 01; A. LeenheerJ. v. Duin 0—1; M. Hoek—A. Veefkind 01; A. DrostB. Cramer 1—0; G. Vink J. Turk 01; ds. MeuzelaarF. Hoek 01; M. VermeulenJ. Turk 0—1; A. DrostP. de Groot 01; M. v. Vuurden M. Hoek 01; ds. Meuzelaar—J. Turk 0—1; P. Hoek—J. v. Duin U—J^; P. Bedijn—A. Leenheer 10; A. Lindhout- De polowedstrijd, die na afloop van _f de wedstrijden werd gespeeld tussen het G. Vink 0—1; A. Veefkind—M. v. Vuur- ,._0jeugdkringzevental en het jeugdzeventalden 1—0; A Drost—M. Hoek 0—1; P het wiel hadden gestoken, zou de groep, I van Zian werd gewonnen door Zian; de Groot—F. Hoek 1—0; A. Veef kind- die uit ongeveer 20 man bestond in haar met 74. IA. Leenheer 01. Zwart 12 schijven op: 8/12, 16, 19, 24, 28. 30. 36 en 37. Wit 12 schijven op: 22, 25, 28, 32, 34, 39. 41. 43. 44 en 47/49. Vervolgens een mooi probleem van onze Noordelijke problemist, de heer Winter. In een zeer goede stand, waarbij door een fraaie afwikkeling een uitmun- de eindstand tot stand komt. Wedstrijdprobleem no. 302. Auteur: J. H. Winter, Oude Pekela. Ie publicatie. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 9, 10, 17/20, 23, 27 en 36. Wit 9 schijven op: 16, 29, 34, 35, 38, 41, 12. 44 en 50. Voor belde vraagstukken geldt: wit speelt en wint Oplossingen worden gaarne tegemoet gezien tot uiterlijk 18 Mei a.s.. aan bovengenoemd adres. Oplossingen pr. no. 293/94. No. 293. Wit wint door. 27—21, 50—44. 31—27, 37x10, 36—31, 40—35, 45x14 en 15x4. No. 294. Wit wint door. 31—26, 26x37, 37—31. 42—38, 47x38, 25—10, 50—44. 3934 en 24x4. LIJSTLADDER. (Bijgewerkt t/m pr. no. 294). v. d. Kwartel, Leiden (188); J. v. Berkum, Noordwljkerhout (172); A. G. de Jeu. Leiden (152); P. v. d. Kwartel (148); C. B. Janssens, G. P. de Jeu, beiden te Lelden (144); J. G. Reuring», Oud Ade (148); C. P. Zuiderduin, Voor schoten (142); J. W. de Rooij, Warmond (142); G. RiJsdam, Leiden (136) A. C. v. Vliet, Vinkeveen (125); H. v. d. Kamp, Lisse (108); Th. de Zwart Sassenheim <78); J. Peschier, Noordwijk (82); C. Th. Egberts, Langeraar (68); J. A. J. Wort- man, Hazerswoude (64); J. v. Schoten, Noordwijk (50); G. Jansen, Leiden <62); J. C. Klerks, Leiden (44); A. A. Smal, Leiden (36) A. Jansen, Lelden (36); G. Lemmers, Voorhout (36); C. de Jong. Hazerswoude (26); L. W. Turk, Noord wijk (24); M. J. v. d. Kwartel, Leiden (30) A. J. Langelaan. Sassenheim (32); M. Olijerhoek, Noordwijk (14); W. Belt, Leiden (20)M. J. v. d. Tol, Alphen a. d. Rijn (10); W. v. d. Veer, Leiden (8); S. Cornelissen, Lelden (8); A. H. Jansen, Leiden (8 punten). Uitslag. De Maart-prijs van onze lad derwedstrijd is ten deel gevallen aan S v. d. Kwartel te Leiden. LADDERWEDSTRIJD. (Voor minder geoefenden). Voor onze beginners deze week «en tweetal miniatuurtjes, welke het oplos sen waard zijn. Wij beginnen met een fraai stukje van Gortmans. WedstrUdprobleem no. 25. Auteur: G. L. Gortmans, Londen. i 1 I'd m w mm m JWt MJÊ- achtte hij slopend voor de motoren en levensgevaarlijk voor dc bestuurders. Maar de kalme Deen Anderson, die met Rasmussen een Porsche bestuurt en wie wij ook zijn mening vroegen, was het hiermee niet eens: „Het was moeilijk maar niet gevaarlijk", zei hij met na druk na even nagedacht te hebben. Moeilijk maar niet gevaarlijk, dat was het doel van de organisatoren van deze rallye. En als de Deen gelijk heeft, dan is dat doel inderdaad bereikt. Veel uitvallers. Het aantal uitvallers was ook in het Zuiden van de Tulpenrallye zeer groot. Zo noteerde men te Valence, geogra fisch het zuidelijkste punt, alleen al 17 equipes, die na Chambéry niet meer doorkwamen. En aangezien de route boekjes vol met strafpunten kwamen te staan, weliswaar niet met dubbele cij fers, maar dan toch met gestage toeken ning van deze minder aangename pun ten, was het duidelijk, dat de onderlinge strijd fel en langdurig zou worden in de nog komende kilometers. En niemand kon 16 uur* voor het aankomstuur te Noordwijk aan Zee voorspellen, hoevele deelnemers zonder strafpunten zouden binnenkomen. Toch Stasse en Gcndebien? Hedenmorgen kon to Noordwijk aan Zee, het organisatorisch middelpunt, van de zesde Internationale Tulpenrallye, een voorlopig overzicht worden gemaakt van de stand van zaken. Indien er in de verschillende klassen geen uitvallers meer te noteren zijn tussen Luxemburg- Luik-Eindhoven-Noordwijk, dan kon de Belg Pierre Stasse met Gcndebien 8ls mederijder met zijn Alfa Romeo heden middag omstreeks twee uur de boulevard van Noordwyk aan Zee oprijden met het hoogste aantal winstseconden van de nog in do Tulpenrallye liggende equipes. Het is gisteravond laat en in de nacht van heden zo gegaan, dat in de vijfde en laatste klassementsproef van onderweg, de beklimming van de Ballon d'Alsace in de duisternis, aan Pierre Stasse de meeste winstseconden konden worden toegekend, meer dan aan de Duitser Engel, die tot op dat ogenblik de leiding had. Pierre Stasse verkroog in totaal in de vijf klassementsproeven 572 winst seconden, tegen Werner Engel 567. De Belg heeft er dus 5 meer. Het is nog vermeldenswaard, dat de Engelse rijdster Sheila van Damm met Sunbeam Talbot als beste damesteam op de ranglijst staat en heel wat mannelijke concurrenten achter zich heeft gelaten. Ze staat voorlopig elfde ln de rangschik king met 361 winstsocondcn. Vlak achter haar komen nog twee Nederlandse deel nemers: I. A. Langostraat met Dyna Pan- hard en 356 winstsec. en M. J. Voormo len met Ford, die er 347 heeft. Voorlopig kan nog worden medege deeld, dat een derde gedeelte van de 211 deelnemers, die Zaterdag of Zondag zijn vertrokken, onderweg is uitgevallen. Van de 138 equipes die nog aan de Tul penrallye doelnemon, is een belangrijk percentage nog zonder atrafpunten. Zwart 7 schijven op: 4, 10, 13, 23/25 Verder een vraagstukje van de be kende problemist de heer A. A. Polman uit Bussum. Ook dit stukje zal onze lezers bij het oplossen een intens genot •erschaffen. Wedstrijdprobleem no. 26. Auteur: A. A. Polman. Bussum. Stand in cijfers: Zwart 6 schijven op: 7, 17/19, 25 en 37. Wit 7 schijven op: 29, 32, 34, 35, 41, 49 en 50. Oplossingen pr. nos 17/18. No. 17. Wit wint door: 32—27, 29—24, 4741, 38—33, 24x4 en 4x8. No. 18. Wit wint door: 42—37, 33—28, 50x28 (27—32) 28—22 en 37x28. LIJSTLADDER. (Bijgewerkt t/m pr. no. 18). Jac. Linders, Noord wij kerhout (36); Ph. Phllipse, Abbenes (36); Th. J. Le- varht, Lelden (36)P. C. v. d. Ham, Den Haag (36); L. J. v. Noort, Noordwljker hout (36); M. J. Scheffers, P. Slicring, T. Vermeer, J. Smeets, C. Zwager, C. Lekkerkerk. G. Arnns, W. v. Beek, D. Driesen, allen te Noordwijkerhout (32); Joh. Tol, Leiden (30)H. J. v. Leeuwen, Noordwijkerhout 16)Th. J. Wortman, Hazerswoude (16); A. v. d. Putte, Lei den (16 punten). Uitslag. Na loting onder de deelnemers met 36 punten, is de Maart-prijs ten deel gevallen aan do heer Th. J. Levahrt te Leiden. RECTIFICATIE. In de diagramstand van pr. no. 23 is een fout geslopen n.l. staat op ruit 44 oen wit stuk. Deze staat te veel. Cijfer- stand is correct. CORRESPONDENTIE. P. v. d. K. te L., beiden van harte ge feliciteerd. Enkele lezers, uw schrijven ontvangen; zie rectificatie. DE BESLISSENDE C RONDE Door Percy King 60) „Ik zal zorgen, Carline, dat ze op een kiese manier weer in het bezit van dn halfgare wezens komen. Bij de huiszoeking heb ik en passant een stapeltje bankpapier op de kop getikt. Aangezien ik niet mag aan nemen, dat je er op eerlijke wijze aangekomen ben, zal ik zo vrij zijn, het geld voor liefdadige doeleinden te bestemmen, onder de letters N. N. En nu neem ik voor enige tijd af scheid van je, Carline. Als ik van avond terugkom, om je naar Rane- lagh Road te begeleiden, kan ik het niet doen, beste vriend. Bij voor baat dus wel te rusten!" Enige dagen waren voorbijgegaan. Ze schenen Cullingwood omgekro pen te zyn. Hij snakte naar actie, maar was voorlopig tot werkloos heid gedoemd. Zijn nasporingen naar Woodford Chrichton hadden tot niets geleid; de man bleef onvindbaar. Daarbij kwam de prikkelbare stem ming van Margaret Townley. Zij was het absoluut niet eens met de tac tiek, die hij volgde. Cullingwood had Sybil volledig op de hoogte gebracht van de toestand en haar een week de tijd gelaten om zich aan de zo radicaal gewijzigde situatie te wen nen; hij besefte, hoe rauw Raffill's onthullingen hét meisje op het lijf gevallen moesten zijn. Zij had het Knightsbridge Hotel onmiddellijk vaarwel gezegd en met haar dienst bode een bescheiden flat op Batter- sea Parte Road betrokken. Op een middag, dat Margaret weer de bokkenpruik op had, zei Keith: „Ja, ik begrijp je stemming wel. Van het eerste ogenblik af heb je weinig voor Sybil Chrichton gevoeld." „Is ze dan soms jouw sympathie?" „Dat niet", antwoordde Culling wood glimlachend. „Ik sta anders tegenover haar dan jij; ziedaar het onderscheid. Ik vergeet niet, dat Sybil Chrichton ineens wel wat heel veel te verduren, kreeg." „Alsof ze niet lang genoeg jouw geld laten rollen heeft! En wat voor gebruik maakte zij er van?" I „Er blijft meer dan voldoende over," zei Keith vergoelijkend. In ieder geval staat ze buiten de geme- ne streken van haar vader en con- sorten, Peg, ik heb ook eenmaal ge dacht, dat ik me maar in het geld onder te dompelen had, als ik mijn tijd afwachtte. Toen eindelijk puntje 1 bij paaltje kwam, bestond het be- langrijkste deel van mijn erfenis uit een onbehaaglijk dikke schuldbe-1 kentenis. Het was een heel onpret tige gewaarwording, beste meid, dat kan ik je vertellen." Margaret schudde het hoofd. „Weet je, wat jouw fout is, Keith? Je bent te goed van vertrouwen, waar het vrouwen betreft. Dan speelt een aan geboren ridderlijkheid je parten. Herinner je het geval maar, toen je er op uit ging, om de brieven mach- tig te worden, die mrs. Robinson zo geweldig compromitteerden. Je liet je door Oakton's vriendin, Kay Wharrie, als het eerste de beste groentje in een hoek duwen. Zeg nu niet, dat je voor haar revolver in de piepzak zat, want ik zou je tot mijn spijt niet kunnen geloven. Jij wilde Kay Wharrie de portie niet geven, die haar dubbel en dwars toe kwam, alleen omdat ze een vrouw was. Wat Sybil Chrichton aangaat ze mag de hemel wel op haar blote knieën danken, dat ze tegen zo'n lobbes als jij aangelopen is. Ik liet haar alles terugbetalen, tot de laat ste penny toe hoe dan ook." „Daar draait haar vader voor op." Margaret lachte spottend. „Hoe denk je dat klaar te spelen?" „Ik weet het nog niet, maar het gebeurt. Met Woodford Chrichton reken ik af op heel korte termijn zelfs. De schuld/bekentenis, die hij van mijn oom heeft, is een geraffi neerde vervalsing. Vergeet niet, Peg, dat ik er anders voor sta, dan toen ik haar de eerste keer liet betwisten. Nu ken ik dat ploertig stelletje door en door. Natuurlijk stelt Woodfordt Chrichton zich vandaag of morgen met zijn dochter in verbinding; zon der haar kan hij niets beginnen. Op het ogenblik is de soep de schavuit nog te heet, om ze op te lepelen." Het duurde niet eens een week, vóór Sybil Chrichton een teken van leven gaf Op de vijfde dag ontving Cullingwood een telefoontje van haar om naar Battersea Park Road te komen. „Ik ga mee!" verklaarde Margaret strijdlustig. „Jij gaat mee!" Keith sloeg een arm om haar schouders. „Battersea Park Road is een buurt, die finaal overeind komt te staan, als een al leenwonende jongedame herenvisite ontvangt. Met jou aan mijn arm krijgen we daarentegen aller zegen." Sybil vond iedere inleiding' over bodig; zij kwam onmiddellijk tot de Malcolm Beverldge Het is alles leu- kern van de zaak. Er was een brief gen en bedrog. Ik kan je de onom- van mr. Chrichton gekomen, zei ze stotelijke bewijzen overleggen dat er en reikte hem Cullingwood. sechts één erfgenaam van sir Mal- Bij de eerste regels al fronste hij c0!m bestaat, en die ben jij. Benja- de wenkbrauwen. Keith wilde niet "V11 Rafnll en Keith Cullingwood aannemen, dat Oakton zijn broeder willen op slinkse wijze in het bezit in de misdaad onkundig gelaten had van de historische kostbaarheden omtrent het gebeurde in de pastorie komen. Ik waarschuw je ernstig te Streatham. Toch noemde Wood- jvoor d?t tweetal, Roberta. Ze staan ford zijn dochter Roberta Falkner. voor niets. Met geen woord maakte hij gewag 1 Neem daarom een goede raad van van sir Malcolm's kapitaal; die brief mij aan: verkoop de collectie. Op het handelde uitsluitend over diens ver- j ogenblik is er een goede prijs voor zameling historische kostbaarheden, te maken. Ik ben op toevallige ma- „Laat je door niemand overbluf- nier in kennis gekomen met een fen," waarschuwde Chrichton haar. Fransman, mr. Duvlgneuil, een zon- „Er zijn kapers op de kust Zij den- J derling, maar schatrijk, voor wie het ken met een jong meisje zonder er- j verzamelen van zeldzame kostbaar- varing gewonnen spel te hebben. heden een ware manie is. Toen ik Wacht je voor Benjamin Raffill. Het hem over jouw collectie sprak, was spijt me ontzettend, dat ik de vent hij enthousiast. Ik weet zeker, dat, destijds te paard geholpen heb; al als mr. Duvigneuil tot reizen in staat mijn goedheid en vertrouwen heeft hij met de zwartste ondank beloond. Ofschoon hij royaal betaald is voor je opvoeding en er een goed leven tje door leidde, heeft hij gemene was, hij al bij je geweest zou zijn. Hij kan zich echter moeilijk verplaatsen. Wanneer je op het idee ingaat, dien je naar Parijs te komen, wat zo'n straf nog niet is, want Parijs heeft zaak gemaakt met een zekere Keith j voor een jong meisje veel meer aan- Cullingwood, een uiterst gevaarlijk trekkelijks dan Londen. Besluit je gelukszoeker, een geraffineerd op- j tot veékoop, zet dan een advertentie lichter, die zich uitgeeft voor de neef 1 in de „Morning Post". Alleen maar: en rechtmatige erfgenaam van sir I „Parijs goed", dat zegt mij genoeg.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7