Regeringsontvangst op 't Binnenhof werd hoogtepunt van statiebezoek Koningin Ingrid orchideëen op kocht voor f 48,- Aalsmeerse veiling „Men "fluistert In Rotterdam en Residentie vormde juichende mensenzee klankvol escorte H Tijdloze schoonheid op Keukenhof WOENSDAG 28 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA I Ridderzaal omgetoverd tot lusthof IN DE AVONDUREN waren de Hagenaars en vele bezoekers uit binnen- en buitenland naar de binnenstad getogen, waar lichten en lichtjes in velerlei kleuren straalden en stralenbundels tal van gebouwen hel ver lichtten; de vele vl*aggen en bloemen in dit kunstlicht gevat gaven weer een andere feestelijke noot aan het fleurige geheel, met het Binnenhof en de vijver als middelpunt en achtergrond. Velen wachtten in de omgeving van de Sophialaan, waar de Deense lega tie is gevestigd, en het Plein 1813, met het monumentale vrijheidsbeeld, de komst der vorsten af. Even voor tienen vertrok de feestelijke en haast sprookjesachtige stoet van de Legatie naar de Ridderzaal. Om 10 uur arriveerden de koninklijke stoet en de leden der hofhoudingen aan de Ridderzaal, nog steeds luide toegejuicht. gasten naar de Rolzaal, waar een buffet was ingericht. Om ruim 11 uur namen de Ko ninklijke Paren afscheid, uitgeleide gedaan door de minister-president en door minister Beel. Nog geruime tijd bleven de geno digden in de Ridderzaal en in de Rolzaal by een. 700 Genodigden De ministerraad had voor deze grootse ontvangst in de prachtig ver sierde Ridderzaal ongeveer 700 perso nen uitgenodigd, uit binnen- en bui tenland. Deze regeringsontvangst betekende wel het hoogtepunt van het bezoek, dat het Deense Koningspaar aan Den Haag bracht en wellicht ook wel het hoogtepunt van het driedaagse staatsiebezoek. Door de gehele Ridderzaal waren bloemversieringen aangebracht. Een tint van zachtrose domineerde; hor tensia's, rhododendrons, bougainville •gaven die zachtrose kleur, enkele ma len onderbroken door het wit en paars der seringen en het groen der planten. Langs het balcon en boven de grote schouw waren rose anjers en rode rozen aangebracht. Vanuit de vele kronen straalden de lichten op de tapijten, op het vorste lijke podium en op de stoelen en ban ken, die in een hoek van de zaal, naast het podium waren geplaatst. Vanaf acht uur golfden de geno digden binnen, totdat de zaal een half uur voor de komst van de ko ninklijke bezoekers met 700 invité's vrijwel gevuld was. Het wemelde van uniformen, ge tooid met vele onderscheidingen, van de fraaie avondtoiletten der dames en het zwart der avondkleding van de heren. minister-president, dr. Enkele minuten voor middernacht reden de motorrijders van de Am sterdamse verkeerspolitie, die de stoet aan de grens van de gemeente hadden opgewacht, de Dam op ge volgd door hun collega's van de rijks politie. Ondanks het late uur hadden een paar honderd Amsterdammers zich achter de hekken opgesteld om getuige te zijn van de terugkeer der vorstelijke gasten op het Paleis. Toen een lakei het portier van de eerste wagen opende, riep iemand boera en dit was het sein voor de an deren, die een hartelijk kort gejuich aanhieven, dat de vorst, staande in de ingang, lachend beantwoordde met een brede zwaar met zijn wit be- pluimde steek. En zo zagen de wachtenden de he ren uit het gevolg in hun hel gekleur de gala-uniformen en de dames in fraaie avondtoiletten over de kleine steentjes naar de ingang wandelen. Een schouwspel, dat alleszins het wachten in de koude avond waard was geweest. Toen het carillon zijn twaalf bron zen slagen over de Dam deed ver klinken, sloten de lakeien de deu- Spanning verdreef protocol Ook op deze laatst dag van het be zoek van het Deense vorstenpaar aan ons land stond vanmorgen het pu bliek weer in dichte hagen voor het Paleis op de Amsterdamse Dam. Het was ditmaal niet zo'n kleurig schouwspel als de voorafgaande da gen. Weliswaar stond de erewacht van grenadiers voor het paleis in hun gala-uniformen, maar de kledij der vorstelijke personen en de leden van het gevolg was zeer eenvoudig. Ko ningin Juliana droeg een licht groe- Na deze opwindende veiling 2ette het gezelschap de ongedwongen rondwandeling door de grote hal voort. Om kwart over tien bereikten zij de uitgangen, hartelijk toegejuicht door de daar verzamelde menigte, stapten de vorstelijke gasten, ieder met een fraai gebonden boek over Aalsmeerse bloemen onder de arm, weer in de gereedstaande wa gens, waarmede zij enkele ogen blikken later in snelle vaart in de richting van de Keukenhof verdwe nen. Drees en zijn echtgenote, evenals de swagger en Koningin Ingrid een vice-minister-president en minister2onïcr-i, blauwe van Binnenlandse Zaken, prof. A.! ^denk Beel en mevrouw Beel, hadden zichm he* SrUze S®™ÏJÜS als gastheren tegenover het konink-1 va" de„ Dee^e luchtmacht gekleed lijke podium opgesteld en drukten de ,,n Prins doeg eeni 1 clC U bUe^mende bezoekers en beroek- ^rt^met een witte anjer in het Om kwart voor tien arriveerde de Koninklijke Deense gasten en het Nederlandse Koningspaar met hun beider gevolg in een zevental auto's onder groot enthousiasme van de plaatselijke bevolking bij"' de grote veilinghal van Aalsmeer. sters de hand. HET LICHTEND SEIN. Om 10 uur gingen alle kroonluch ters aan, een teken, dat de vorstelijke gasten in aantocht waren. Het Deense Koningspaar werd ont vangen door de minister-president, terwijl minister Beel het Nederland se Koningspaar naar het podium be geleidde. De Deense Koning was gekleed in het generaalsuniform der infanterie, donkerblauwe tuniek en lichtblauwe broeK. De Deense Koningin droeg een avondjapon van aquamarijn kleur en was getooid met een dia deem. Koningin Juliana droeg een avondrobe van crêmekleur met goud stiksel en had eveneens een diadeem. Prins Bernhard was gekleed in het admiraalsuniform. Het Deense Koningspaar was ge tooid met het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, terwijl Konin gin Juliana en Prins Bernhard de Deense onderscheiding, de Orde van de Olifant droegen. BLOEMEN STRAALDEN OVERAL. Nadat de beide Koningsparen op het podium hadden plaats genomen sprak de minister-president, met naast hem minister Beel, een harte lijk welkomstwoord. Hierna begaven de vorsten zich naar de hoek van de zaal tussen podium en ingang, waar de leden van het kabinet en tal van hoogwaardigheidsbekleders aan hen werden voorgesteld. Het was reeds bij hun binnenko men opgevallen, dat het Deense Ko ningspaar, evenals Koningin Juliana en Prins Bernhard grote belangstel ling hadden voor de prachtige bloem- versiering, die door de kwekers voor deze ontvangst was aangeboden. Terwijl de Koningsparen zich in de zaal met vele hoogwaardigheidsbe kleders onderhielden, trokken tal van KABOUTERS MET ROZEN. Alle schoolkinderen schenen, uit gerust met Deense en Nederlandse vlaggetjes, bij de veilinghal te zijn samengestroomd, toen de zeven auto's voorreden. Kordaat stonden daar keurig in gelid Aalsmeerse meisjes van acht tot elf jaar oud alle zes kabouters van het Nederlandse Pad- vindersgilde, apart op gesteld met bossen ro de en gele rozen in de handjes. Een hoogtepunt van het korte bezoek aan de veiling werd ge vormd door de vijf mi nuten die het gezel schap doorbracht, geze ten op de plaatsen van de bloemenkopers in het amphitheater voor de enorme veilingklok. Onder die klonk ston den twee bloempotten met prachtige orchi- deënplanten en drie grote dozen met geva rieerde anjers, die ge veild zouden worden onder het vorstelijke gezelschap. Eerst werd door de microfoon aan de hoge gasten de techniek van het veilen uitgelegd. Toen werd de veilinggeest vaardig over de koninklijke gasten en van enig protocol was geen sprake meer, Diverse leden, ook nit het gevolk, drukten zo snel op hun knopjes, dal de klok bij de eerste ronde niet op gang kon komen. Opnieuw werd enige uitleg gegeven. De veilingdi recteur hield de eerste pot met wit te orchidoeëen omhoog en zeide dat de gangbare prijs daarvoor circa 50 was. Hij verzocht de gasten derhalve te wachten tot de wijzer, die op 100 begint, teruggelopen was tot 50. Prompt stopte de wijzer bij 48, terwijl het nummertje 7 oplichtte. In bank nummero 7 keek Koningin Ingrid trots en verheugd rond. Haar viel de eerste pot orchideëen toe. Het was Prins Bernhard die de volgen de pot met oröhideëen veroverde voor 49, waarna de dozen met an jers aan de beurt kwamen. Koning Frederik bemachtigde de eerste door op zijn knopje te drukken toen de klok 32 cent per bloem aanwees. GEEN RISICO! Bij de volgende ronde nam J. J. L. baron van Lynden, adjudant van Koningin Juliana geen risico meer. Hij drukte zijn knop in, hetgeen hem voor iedere anjer 78 cent koste en nog steeds was Koningin Juliana zonder bloemen. Onze landsvrouwe verzekerde zich echter van de laatste doos met an jers en wel voor 61 cent per stuk. „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? "'"AKKERTJE In de afgelopen dagen heeft het Deense Koningspaar prac- tisch geen stap kunnen verzet ten of het stuitte op een pracht van Nederlandse bloemen, opge bouwd met het beste, wat onze kwekers presteren. Vooral gisteravond in de Rid derzaal van het Prinsenhof wa ren de Koninklijke gasten zichtbaar onder de indruk van de kleurrijke weelde, die hen al- lerwege tegemoet kwam. Nu mogen er maar vastgestel de hoeveelheden bloemen uit de Nederlandse tuin Denemarken binnengevoerd worden, daar de Deense regering de bloemenim- port gecontingenteerd heeft. Gisteravond wisten deskundi gen in Den Haag al te vertellen, dat het niet tot de onmogelijk heden behoort, dat deze hoeveel heid zeer binnenkort aanzienlijk uitgebreid zal worden. Is hier de wens de vader van de gedachte, of is het Deense Vorstenpaar tijdens zijn bezoek aan Nederland werkelijk tot de overtuiging gekomen, dat Dene marken best een grotere hoe veelheid van dit kleurrijke, wel riekende Nederlandse product kan gebruiken? Tijdens het bezoek aan Rotterdam heeft het Koninklijke gezelschap HJVI. „Karei Doorman" bezichtigd, die ligplaats had gekozen in de ha ven van Rotterdam. De Koninklijke families inspecteren de bemanning. (Voorgrond Koning Frederik Koningin Juliana, achtergrond Ko ningin Ingrid en Prins Bernhard). Bloemen omlijsten ieder bezoek 'ET BEZOEK AAN ROTTERDAM, waar de vorstelijke gasten uit Dene marken, vergezeld van het Nederlandse Koningspaar en de gevolgen, gistermorgen arriveerden, heeft zich in hoofdzaak tot de havens beperkt. Nadat de „Piet Hein", onder gejuich van de duizenden Rotterdammers op de kade, van haar bezoek aan hetvliegdekschip „Karei Doorman" te rugkeerde, werd in het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilver eniging „De Maas" het noenmaal gebruikt. Omstreeks kwart voor drie kregen de Rotterdammers gelegenheid de vorstelijke bezoekers uitgeleide te doen. Per auto verlieten de beide koningsparen de Maasstad en kwamen precies volgens het tijdschema! om kwart over drie bij de ingang van de Grote Kerk aan. Het waarschuwend woord, dat Willem van Oranje boven de ingang liet bijtelen: „Saevis tranquillus in undis" (ongeschokt In de woedende baren) was in zoverre op de duizenden Hagenaars van toepassing, dat de aanblik, die zij boden, wel enigszins op grote, brede golven geleek. „Woedend" waren deze echter niet en de politie kon met Haagse waardigheid de men senzee beheersen. Drukke middag De Haagse Grote of Sint Jacobs- kerk was ter gelegenheid van het koninklijk concert bijzonder verfijnd versierd met bloesemtakken, azalea mollis, cinnerarias, varens en blad planten met als hoofdtinten wit, cy clamen, zachtgeel roodbruin en teer groen. Burgemeester mr. F. M. A. Schok king in ambtsgewaad leidde de hoge gasten naar hun zetels tegenover het Residentie-orkest, dat in het schip van de kerk was opgesteld. Direct na dien zette het orkest het groot-con cert in g klein van Haendel in. KONINKLIJKE WAARDERING. Het concert droeg kennelijke de waardering van de vorsten weg. De dirigent Willem van Otterloo werd na afloop aan het Deense Vorsten paar voorgesteld. Koning Frederik onderhield zich geruime tijd met de heer Van Otterloo en schudde hem enige malen warm de hand. Met een gebaar van dank wuifde de koning de leden van het orkest toe. Kort nadien bewees het hartelijk gejuich van de mensen rond de kerk, dat de koninklijke bezoekers hun weg door vlaggend Den Haag vervolgden, op weg naar „Hotel des Indes". DEEN MET DE DENEN. Al geruime tyd voor het aan- vangsuur vulden zich de salons in Hotel des Indes, die voor de ont vangst van de Deense kolonie waren gereserveerd. Om vijf uur gingen de deuren van een der aangrenzende sa lons open en verschenen Koning Fre derik en Koningin Ingrid temidden der Denen. OUDE BEKENDE. De eerste, die door de Deense ge zant in ons land aan de Koning werd voorgesteld, was de 88 jaar oude heer Ridder van Rappard, die van 1920 tot 1937 Nederlands gezant was in Ko penhagen, in Oslo en de randstaten. De oud-gezant heeft de Deense ko ning nog als jonge man gekend en Koning Frederik onderhield zich op hartelijke wijze met hem. Hierna kragen de drie leerlingen van het tegenover de Deense legatie gelegen Haagsche Lyceum gelegen heid Koning en Koningin een fraai bord van Delfts aardewerk aan te bieden. De Deense vorsten dankten daarvoor op hartelijke wijze en be wonderden het in een grote cassette verpakte bord. BANKET TUSSEN BLOEMEN. Na enkele uren rust kwamen de Deense Koning en Koningin tegen half acht uit Hotel des Indes, om zich naar de Deense legatie aan de Sophialaan te begeven. Koningin Ju liana en Prins Bernhard waren uit het Paleis aan het Voorhout geko men en voegden zich bij cïe Deense Koninklijke gasten. Vanaf het Voorhout ging de stoet langs de Parkstraat, de Alexander- straat en Plein 1813 naar het gebouw van het Deense gezantschap, waar het Deense Koningspaar een diner aangeboden werd. Velen juichten ook nu de Konings paren toe. De echtgenote van de Deense ge zant, mevrouw Lund, had de voor bereiding voor het diner zelf ter hand genomen. De gasten kwamen eerst door een tweetal salons, waar tulpen en aza lea mollis waren gerangschikt. Op de lange tafel lag een prachtig tafelkleed van kant, „Point de Ve nice"; tafel en stoelen waren van Cubaans mahoniehout; het zilver- en aardewerk kwam uit Engeland en Denemarken; grote zilveren kande laars waren op de tafel geplaatst tus sen tafelversieringen in zacht rose tinten, rozen, anjers en tulpen. Koningin Ingrid expert Op de Keukenhof met zijn nog vrij wel kaal geboomte onder de grijze wolkenhemel wandelden vanmorgen de Deense en Nederlandse koningspa ren, terwijl zij weinig hoorden van het applaus en gejuich van de grote mensengroepen, die in het ruime park door de 70 man rijksrecherche ver deeld waren. Paul en Erica de Graaf, kinderen van de burgemeester van Lisse, moch ten ond^r de hoede van hun moeder boeketten oranje parkiettulpen aan Koningin Juliana en Koningin Ingrid aanbieden. Daarna begon de wande ling over de brede paden van Keu kenhof, langs de vijvers en waterpar tijen en groene' gazons; en overal, overal bloeiden flora's kinderen in rijke verscheidenheid. Ook in de kas wandelden de vor stelijke gasten geruime tijd, vele vra gen stellend aan hun begeleiders. Koning Frederik werd rondgeleid door de heer Th. R. de Vroomen, Ko ningin Ingrid door de heer T. M. H. van Waveren, resp. vice-voorzitter en voorzitter van Keukenhof. De heer M. J. Veldhuijzen van Zanten ver- gezlde Koning Juliana en de heer Th. Zwetsloot leidde Prins Bernhard rond De Deense minister van buitenlandse zaken, de heer Hansen, werd door de heer A. M. Belle rondgeleid. Het bezoek aan Keukenhof, duurde door de grote belangstelling van ko ninklijke zijde bijna te lang. Koning Frederik genoot zichtbaar van het prachtige bloemenpark Met lange passen wandelde hij rond, hier en daar stilstaand om van het schitte rende schouwspel te genieten. „Ge lukkige mensen, die zoveel moois da gelijks in de buurt hebben", zeide de Koning. En Koningin Ingrid bleek tot grote verrassing van de heer Van Waveren bij uitstek een kenster te zijn van botanische tulpen. Zij kende tientallen variëteiten bij name en converseerde druk over de hoedanig heden der soorten en de plaatsen, die zij in de tuin behoren in te nemen. Op verzoek van Prins Bernhard legde de heer Van Waveren een lijst van een vijftigtal variëteiten aan, welke koningin Ingrid het meest bekoorden. GOUDEN TULPEN. Nadat in de openlucht een kopje koffie was gedrongen, begaven de ko ninklijke gasten zich naar de uitgang, waar nog een verrassing wachtte. Aan koning Ingrid bood het bestuur van Keukenhof nl. drie gouden broches aan, in de vorm van een tulp, een hyacinth en een narcis voor de drie Deense prinsesjes. Blij verrast aan vaardde Koningin Ingrid dit geschenk nogmaals zeggende, hoe zij van dit bezoek heeft genoten. En daarna, door een dichte, juichende mensenmassa toegewuifd vertrokken de koninklijke bezoekers naar Soestdyk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5