3)e £cidóe(3oii/fca/itt Westerse Drie wensen Peking niet te erkennen Moskou breekt met Australië reddeloos Phoe lijkt verloren Rood China is niet meer dan gast te Genève Russische eis van de hand gewezen Grillig geraamte werd een bloemenboot Amerika protesteert inzake Khoklof Jlaite GOLF ZATERDAG 24 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13177 Directeur: C. M v. HAMER SVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Westelijke „Grote Drie" hebben de Russische eis, dat communistisch China de status van grote mogendheid moet hebben op de aanstaande* con ferentie van Genève van de hand gewezen. In het antwoord van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk aan de Sovjet-Unie heet het, dat de met Rusland te Berlijn bereikte overeenkomst uitdrukkelijk bepaalde, dat de conferentie door de vier mogendheden belegd zou worden en dat China zou worden uitgenodigd als .„gast". Deze overeenkomst hield geen erkenning van communistisch China in. Geallieerde diplomatieke kringen te Parijs zijn van mening, dat het Rus sische verzoek onder druk van Peking is gedaan. MOLOTOF HIELD ZICH NIET AAN DE AFSPRAAK. In hun nota herinneren de Wester se Drie er aan, dat het hele probleem van „gastheren" en „gasten" des tijds met Molotof op de conferentie van Berlijn is geregeld. Er werd toen uitdrukkelijk verklaard, dat een uit nodiging aan communistisch China geenszins de erkenning betekende van het regiem van Mao tse toeng. Geneefse illusies tie van Genève, waar over Jlet lot van Azië zal worden beslist. Dat klinkt misschien wat overdreven, maar van het slagen of mislukken van deze conferentie hangt inder daad de loop der historie voor dit is er wel door bedorven. In Franse diplomatieke kringen wordt vernomen, dat Engeland en Frankrijk de Geneefse conferentie wensen te beginnen met het krach tige stellen van de eis tot het onmid dellijke staken van het vuren in In- do-China met als alternatief de snel le organisatie van een Zuid-Oost- Aziatisch verbond. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zou zich echter hiertegen verzetten, daar de wereld dit als teken van zwakheid en niet van kracht zou uitleggen. Een tweede Florence Nightingale De enige vrouw in Dien Bien Phoe is een jonge Franse verpleegster, die een tweede Florence Nightingale voor de bijna duizend gewonden is geworden, aldus is in Hanoi bekend gemaakt De naam van de verpleeg ster, die een maand geleden, toen Franse Rode-Kruisvliegtuigen niet meer bij Dien Bien Phoe konden landen, moest achterblijven, is door de censuur uit het bericht geschrapt. Zij helpt de drie operatiegroepen, ze ondergeschikte positie echter geen elk bestaande uit een dokter en 15 genoegen willen nemen. Molotof is j Rode-Kruissoldaten, die dagelijks 25 daarop op de in Berlijn gemaakte af- j operaties verrichten in de onder- spraak teruggekomen en eist thans grondse verblijven. Slechts de ern- voor de Aziatische bondgenoot vanstigste gevallen kunnen worden ge- het Kremlin de plaats en de rechten I holpen. De meeste tijd liggen de ge- op van een erkende grote mogend- wonden in het donker, omdat men heid. zuinig moet zijn met de beschikbare Ondanks deze strubbelingen blij- electriciteit. Twee dagen vóór de aanvang van de conferentie in Genève zelf is dit ge schil over de positie van China ont aard in een impasse tussen de Wes terse Drie en Rusland. Molotof heeft destijds in Berlijn inderdaad inge stemd met een uitnodiging" aan communistisch China, die door Mos kou aan Peking moest worden ge richt. De Chinezen hebben met In het bloemencorso van hedenmiddag ven de Russische en Chinese delega ties bij stukjes en beetjes naar Ge nève komen. Niets wijst erop, dat de twist over China zal leiden tot een verdaging van de conferentie. Maar de sfeer. voor zover die min of uitgestrekte werelddeel af. China is j meer gunstig kon worden genoemd 1 Franse fort. een dominerende factor geworden en I bovendien zeer roerig, zodat het van doorslaggevende betekenis is wanneer I E B V I «"p I H men er in zou sdagen diens rumoeri-1 MJT M BI gèT activiteit aan banden te leggen. Slaagt men daar niet in, dan 0 ziet het er voor Indo-China en via Indo-China voor de aangrenzende landen penibel uit. Wie rr> j de rode penetratie-11 erreiii wordt steeds Het sterftecijfer onder^de gewon den bedraagt zes procentf tweemaal zo hoog als in het militaire hospitaal in Hanoi. In totaal staan 19 dokters ter be schikking van de bezetting van het kleiner om het leven waren gekomen. De toestand is kritiek geworden. Hulp, in welke vorm ook, is onmoge- I lijk, al zal het af en toe kunnen zijn De positie van het Franse bolwerk dat een vliegtuig een gelukkige drop- Dien Bien Phoe wordt steeds hachc- ping uitvoert. Van een mars dwars lijker. De Vietminh is er gisteren in door het oerwoud naar Dien Bien geslaagd een wig te drijven in het Phoe is geen sprake omdat de natte Noordelijke ceel van de veste, waar- moesson aanbreekt. Bovendien is de bij een Westelijke voorpost en het militaire waarde van Dien Bien Phoe Noordelijke deel van het vliegveld gering, en geen massale offers waard vloed zullen aanwenden om: le. devoor de Fransen verloren gingen. i in een land waar elke man telt De Chinezen over te halen tot een re-1 De Fransen hebben nu zoveel ter- verdedigers hebben hun lot in eigen delijke vrede in Korea en 2e. dezelf de Chinezen te bewegen hun vingers van Indo-China af te houden. Korea is een vrijwel hopeloos ge val, want in het gunstigste geval krijgen we een regeling, waarbij de zeggen, waar zucht zal ophouden? Het is derhalve geen wonder, dat men met spanning de Geneefse con ferentie tegemoet ziet. Met spanning, maar overigens zonder veel gegron de hoop, helaas. De optimisten hopen, dat de Rus sen, die immers zulke grote voor standers zijn van het wegnemen van de spanningen in wereld, hun in- rein moeten prijsgeven dat het bijna handen, maar hun kansen worden onmogelijk is, om zich te bewegen in met het uur minder, het kleine stukje grond waarboven j in de Westduitse pers wordt in de de gehavende Franse driekleur nog laatste weken geschat, dat van de steeds wappert. verdedigers van de vesting Dien Bien -0I Phoe niet minder dan tachtig procent verdeling van Korea blijft bestaan I De duizend parachutisten die, nau- Duitsers zouden zijn. Overigens werd en de nabijheid van de rode Chine- I weljjks opgeleid, door Amerikaanse in de Duitse pers ongemerkt, dat ook zen blijft dan een gevaar of het nuvliegtuigen naar Indochina worden aan de zijde van de Indochinese re- vrede is dan wel koude oorlog Men overgebracht om daar door Fransebellen vele Duitsers meevechten, zal de Zuid-Koreanen moeteü" blij- vliegtuigen te worden neergelaten, ven steunen. Voor Indo-China hoopt H50™11, ?len Blen .P£°f' kom.en t1 men op iets beters. Daar verwacht1 Iaat Iedereen weet het en niemand, men een soort aocoord met de Chi- SE nezen. Maar waarom in het Zuiden AMBASSADEN OPGEHEVEN De Russische regering heeft haar ambassadeur bij de Australische re gering, Generalof, teruggeroepen en de Australische regering verzocht haar ambassadeur bij het Kremlin en zijn hele staf terug te roepen. Zij moeten binnen twee of drie dagen Rusland hebben verlaten. Met dit besluit van de Sovjet-rege ring is de Russische diplomatieke vertegenwoordiging in Canberra practisch geliquideerd: derde-secreta ris Petrof en zijn echtgenote hebben zich gemeld als politieke vluchtelin gen; tweede-secretaris Kislitsin is al op de terugweg naar Moskou en vier andere attaché's maken al aanstalten om Australië te verlaten. In de nota, waarin aan de Austra lische regering van bovenstaande mededeling wordt gedaan, wordt te vens geprotesteerd tegen de „ontvoe ring" van mevrouw Petrof, toen zij op het punt stond naar Rusland te vertrekken. Er wordt in gevraagd, dat stappen worden ondernomen om Petrof als „misdadiger" gevangen te houden. Sinds Petrof de Russische ambas sade op 3 April verliet, heeft de Australische overheid een serie stap pen ondernomen, „die er op bere kend zijn de verhouding met de Sow- jet-Unie nog meer te verbitteren en de Chinezen minder verraderlijk zul. len zijn dan in het Noorden, begrij pen wij niet. Wel begrijpen we, dat het Westen voor Indo-China meer belangstelling heeft dan voor Ko rea. In Indo-China wordt het Franse leger zozeer gebonden, dat het zyn normale taak in Europa moeilijk kan vervullen. Frankrijk, dat zoveel bloed moet afstaan in het Oosten, voelt zich daardoor zwak in het Westen, te zwak om de gevreesde concurrentie met de Duitsers op zich te nemen. Vandaar de aarzeling van de Fran sen om het E.D.G.-verdrag te ratifi ceren en hun eisen aan Amerika en Engeland om garanties tegen een eventueel overwicht van Duitsland. Zodoende heeft de politiek in het Oosten noodzakelijk z'n terugslag op de politiek in het Westen. Een gun stig gevolg van de Geneefse confe rentie betekent practisch een verade ming voor Frankkrijk en een ver ademing voor Frankrijk betekent een grotere Franse inschikkelijkheid wat ae ratificatie van het E.D.G.ver- drag betreft. Het Westen zal dus al les in het werk stellen om op de eer- stp plaats het probleem-Indo-China op te lossen en daar desnoods iets voor over hebben. en nu komt de grote aar". Maar als Moskou één doel ïft, dat het koste wat het kost wil ^Bereiken, dan is dat wel de vernieti- ®ng van de E.D.G. Hoe kan men nu van Rusland verwachten, dat het zal meehelpen Frankrijk wat ruimer armslag te geven, teneinde zodoende ae E.D.G. op de been te helpen? Wel zal het de indruk trachten te wek- Ken. dat het desondanks tot veel be reid is, mits er van de andere kant ook een paar concessies worden ge daan, zoals bijv. de erkenning van Pe king. Die concessies zal Moskou dan gracieus inpalmen en z'n beloften vergeten. De wereld zal dan weer een illusie armer zyn. I tisten neerlaten boven een zo klein gebied. Zij zouden sneuvelen of in handen van de Vietminh vallen zodra zij de grond hadden bereikt, zo zij al niet voordien door het afweervuur DE CONFERENTIE OVER HET VERRE OOSTEN voorwaarden te scheppen, die een normaal functionneren van de Russi sche diplomatieke vertegenwoordi ging in Australië onmogelijk maken", aldus de Russische nota. Volgens de nota vormden de han delingen van de Australische over heid een bedreiging voor de persoon lijke vrijheid van het Russische am bassadepersoneel. In de nota werd niet vermeld of deze een verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Australië be tekent. Deskundigen te Londen gaven ech ter als hun mening te kennen, dat de Russische stap neerkomt op een diplomatieke breuk. De rode vlag op de Sowjet-ambas- sade in Canberra bleef hedenochtend ingehaald. Uit de schoorstenen stegen rookkolommen op waaruit men op maakte, dat de staf zich op het ver trek voorbereidde en documenten verbrandde. Koninklijke familie vandaag thuis De koninklijke familie is Vrijdag middag nit Obergurgl in Innsbruck aangekomen. Vandaag keert het koninklijke ge zin per vliegtuig naar Nederland te rug. De Betuwe zal over twee weken in volle bloei staan. Zondag 9 Mei zal dan ook als eerste bloesem-Zon dag gevierd kunnen worden. In een lift in 't oude mannen huis te Bergen op Zoom is een hulp monteur Vrijdagmiddag beklemd ge raakt. Met verbrijzelde voet moest de man in het Algemeen Burgergasthuis opgenomen worden. Een menselijk skelet werd bij de uitvoering van een herverkave lingsplan op Texel ontdekt. Men ver moedt dat dit een nalatenschap van de oorlog is. „ERGERLIJK EN ONBESCHAAFD" serie arrestaties is verricht op grond van hetgeen Khoklof heeft verteld. In vele delen van West-Europa en ook in West-Duitsland zouden ver- Ischeidene spionnen of agenten zyn Naar aanleiding van de onthullin- gearresteerd, gen van de kapitein van de geheime Amerikaanse hoge commissie in I Russische politie Khoklof heeft de Duitsland heeft in een brief aan de I Amerikaanse regering bij monde van Russische hoge commissaris gevraagd ;de Amerikaanse hoge commissie bij het Khoklofs vrouw en kind toe te de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen de wijze waarop de Russen optreden. Met name richt het protest zich te gen de opdracht om een Witrusei- sche emigrantenleider uit de weg te ruimen en een andere te ontvoeren. Het protest is in uitermate krach tige termen vervat en spreekt van een „ergerlijke en onbeschaafde ge dragslijn" van Russische zijde. Het stuk geeft een opsomming van de terreurdaden die in opdracht van de geheime Russische politie zyn ge pleegd of althans beraamd. Te Bonn verluidt dat er reeds een Koeriers glippen achter IJzeren Gordijn Er arriveerden gisteren zoveel Rus sen op het vliegveld van Genève, dat de aankomst van de twee Russische koeriers en de tweede secretaris van de ambassade te Canberra, de drie mannen die mevrouw Petrof naar Moskou hadden moeten begeleiden, geheel onopgemerkt bleef. De drie mannen, die in Beiroet de reis hadden onderbroken, zyn daar Donderdagavond laat in een toestel van de K.L.M. gestapt, waarAiee zij hun reis hebben voortgezet. Gister middag zyn zij om half vijf met een Russisch vliegtuig uit Genève ver trokken. Het toestel was een van de vele die dezer dagen voor het ver voer van de deelnemers aan de con ferentie van Genève zorgen. staan zich in West-Duitsland bij hem te voegen. Generaal Bach gewond in Engeland Reserve-generaal-majoor-vlieger J. A. Bach, hoofd van het directoraat materieel luchtmacht, is gisteravond ernstig gewond bij een auto-ongeluk. Met hem zaten in de wagen luite nant-kolonel ir. D. J. Pronk van de staf van de luchtmachtattaché der Nederlandse ambassade in Londen, en de heer H. Millward, vertegen woordiger van Rolls Royce In Neder land. De heer Bach liep verwondingen aan hoofd en borst op, zyn toestand zou ernstig zyn, de heer Pronk brak beid* benen en de heer Millward werd aan het hoofd gewond. De En gelse chauffeur van de auto kwam bij het ongeluk om het leven. Men neemt aan, dat de Spaanse re gering het plan heeft om aan Span jaarden geen vergunning te geven zich naar Gibraltar te begeven ge durende het bezoek van de koningin van Groot-Brittannië. De koningin wordt in de eerste helft van Mei in Gibraltar verwacht. Ei van Columbus? Hotelhouder huurt spoor-slaapwagens Een Hoornse hotelhouder heeft op bijzondere wijze weten te voorzien in een tekort aan logiesruimte. Op 1, 2 en 3 Mei a s komt een groot gezelschap Duitse bloembollen'4 .ve- kers naar Hoorn. Daar de hotelacco- modatie in deze stad niet voldoende was voor allen, heeft de hotelhou der, die met onderbrengen van het gezelschap was belast, drie slaapwa gens gehuurd van de Compagnie In ternationale des Wagons Lits. Deze zullen op het Hoornse stationsem placement worden gestationneerd als logeergelegenheid voor de Duitse gasten. Droog en overwegend zonnig Het K.N.M.I. deelt mede: Reeds meer dan veertien dagen is er in ons land sprake van droog weer met koude nachten. Geduren de 16 achtereenvolgende dagen werd bijv. in De Bilt een totale hoeveel heid neerslag van 3 mm gemeten. Door de sterke nachtelijke afkoeling i daalde de temperatuur op 12 meter in de waarn»*mingshut veelal tot bij het vriespunt. Op 10 cm. hoogte daar entegen liep de temperatuur des nachts terug tot enkele graden onder nul. Nachtvorst en droogte hebben tot op heden zeer belemmerend ge werkt by de groei van het gewas. Daarom wordt vooral door belang hebbenden in de land- en tuinbouw verlangend uitgezien naar warmer weer en regen. Hierin moet men ech ter worden teleurgesteld, omdat het droge weer nog enkele dagen zal voortduren. Er komt namelijk maar weinig verandering in de luchtdruk- verdeling. Het gebied van hoge baro meterstanden, dat zich reeds een week in het zeegebied tussen Noor wegen, IJsland en Schotland wist te handhaven, is zelfs nog iets in be tekenis toegenomen, terwijl de de pressieactiviteit op de Oceaan niet belangrijk genoeg is om het hoge- drukgebied aan te tasten of van plaats te doen veranderen. Zodoen de mag in het weekeinde op droog en zonnig weer worden gerekend, hoewel in de kustprovincies aanvan kelijk nog wolkenvelden van zee uit het land kunnen binnendrijven. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND DROOG. j Droog weer met aanvankelijk i overdrijvende wolkenvelden.' i Hier en daar ochtendmist. Mor- j gen overdag overwegend zonnig j weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering in tempera tuur. 25 April: zon op 5.24 en onder 19.53, maan op 2.01 en onder 10.20 uur. 26 April: zon op 5.22 en onder 19.55, maan op 2.28 en onder 11.38 uur. 26 April 5.57 uur L. K. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI licht bew. 3 C. OSLO onbewolkt 5 STOCKHOLM onbewolkt 2 KOPENHAGEN onbewolkt 5 LONDEN zwaar bew. 6 AMSTERDAM onbewolkt 2 BRUSSEL mist 4 PARIJS onbewolkt 2 BORDEAUX mist 7 GRENOBLE onbewolkt 4 NICE half bew. 9 WARSCHAU zwaar bew. 4 BERLIJN zwaarbew. 7 FRANKFORT nevel 3 MUNCHEN nevel 3 ZURICH nevel 1 GENEVE nevel 2 LOCARNO onbewolkt 3 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK nevel 3 ROME onbewolkt 10 Korreltje Bloemen zijn langs elke weg te vinden. Maar niet ieder weet er kransen van te w'n^n

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1