Verbazingwekkende onthullingen door een gevluchte M.V.D. kapitein SCHROK TERUG VOOR DOOR"' MOSKOU BEVOLEN MOORD Bloemencorso in zonneschijn McCarthy's geschil met het leger Pausfeest in Boedapest Vergaderzaal te Genève VRIJDAG 23 APRIL 1954 45ste JAARGANG No. 13176 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Kremlin beleeft geen plezier aan zijn spionnen BUREAUX: PAPENGRACHT 32 3' Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 !ij Tal van arrestaties onder de Russische spionnen zullen waarschijnlijk snel volgen In Februari van dit jaar meldde zich een man bij de Amerikaanse be- uettingsautoriteiten in West-Duitsland, die voorgaf Khoklof te heten en kapitein te zijn geweest bij de M. V. D. de Russische geheime politie D® Amerikanen hebben een onderzoek ingesteld naar de juistheid van zijn mededelingen en gisteren hebben zij het verhaal van de kapitein ter publi catie vrijgegeven. In de laatste maanden van het vorige jaar was de kapi tein naar Frankfort gezonden om daar een Wit-Russische leider te ver moorden. Enige maanden eerder had hij niet gehoorzaamd aan een opdracht om in Frankrijk iemand uit de weg te ruimen van wie hij zelfs de naam niet kende. Hij bevond zich dus in een moeilijk parket. Zou hij ook deze opdracht niet uitvoeren dan zou hij zelf het slachtoffer worden van de terreur waartoe hij zich niet wilde lenen. plichtigen zouden worden en die zich nu ook in handen van de Amerikanen bevinden. Zij kregen gedrieën in Mos kou een opleiding in het schieten, autorijden en worstelen. Ze kregen een foto van hun slachtoffer. Okolo- witsj, en een kaart van de plaats waar de moord moest worden ge pleegd. De opdrachten werden ver strekt door niemand minder dan Pan. joesjkin, de vroegere Russische am bassadeur te Washington, een belang, rijk man bij de spionnagedienst. „Met 'n moordenaar wil ik niet leven" Hij sprak er over met zijn 32-jarige vrouw, die nog steeds in Rusland is. Zij zei: „Met een moordenaar wil ik niet verder leven. Als jij de moord pleegt, weet dan dat je van dat zelfde ogenblik af geen vrouw en geen zoon meer zult hebben". Khoklof vroeg haar of zij wist welk lot haar. zou wachten wanneer hij een toevlucht zocht in het Westen. Zij wist het en zei dat het in geen enkel opzicht haar ideeën over fatsoen kon veranderen. En Khoklof nam afscheid en ging. Gisteren deed de Russische kapi tein een beroep op het geweten van de wereld om zijn vrouw en kind te beschermen tegen de gevolgen van zijn houding. „Het Kremlin zal zich niet durven vergrijpen aan mijn vrouw die niets anders deed dan zeggen „Dood niet" en mijn kind, wanneer de gehele wereld daar te gen opkomt. Wanneer het Westen sterk is, is het Kremlin zwak". Moordenaarscursus. ;Xhoklof vertrok naar Oost-Berlijn in November 1953. Hij recruteerde daar twee Duitsers die zijn mede- GEOPEND RIOOL LIET ZIJN WEL ONTSTELLENDE onthullingen, welke ons de laat ste dagen worden gedaan, omtrent de duistere practijken van de Russi sche geheime dienst. In die gapende donkerte, welke zich voor ons heeft •opengesperd, glimt slechts één licht straaltje, nl. het feit, dat het be staan van dat riool bekend is gewor den. De wereld wacht thans met spanning op de arrestaties, die onge twijfeld nog zullen volgen, wanneer men het spionnage-net, dat door de Russische geheime politie zo zorg vuldig over het Westen is uitgespan nen, gaat oprollen. De gegevens zijn nu bekend 0 geworden, namen zijn genoemd; voor lange tijd zijn geheime '•verbindingslijnen ontbruikbaar. Het moet voor het Kremlin niet be paald prettig zijn, op een dergelijke manier te kijk te worden gezet. En dat nog wel zó vlak vóór de confe rentie van Genève, waar de vrede lievendheid van de Sovjets zonne klaar zou moeten stralen. Maar het samenvallen van twee zulke opzien barende gevallen als het geval-Pe- trof in Australië dat nog eens een extra relief heeft gekregen door de op het nippertje mislukte ontvoering van mevr. Petrof en nu weer het geval-Khoklof in de Amerikaanse zóne van Duitsland moet toch wel de ogen openen van hen, die nog iets verwachten van de vredelievende koers, welke Moskou na Stalins dood zou zijn ingeslagen. Nu mag het waar zijn, dat er ook in het Westen landen zijn, die er noodgedwongen spionnagediensten op na houden en dat men dus het be staan van een Russische spionnage dienst niet bepaald als een speciaal Russische wantoestand kan beschou wen het is in elk geval buiten kijf, dat geen enkele West-Europese dienst moordenaars uitzendt, die daarvoor speciaal worden opgeleid en uitgerust Worden met hoogst gevaarlijke sluip moordwapens. Een staat, welke zulke geheime diensten in stand houdt, moet wel het grootst mogelijke wantrouwen tegen zich opwekken, temeer daar het IJze ren Gordijn elke controle verhindert. Wie weet, wat daar achter nog alle maal wordt uitgebroed. Zolang de Russen een dergelijke mentaliteit handhaven, kan men con ferentie na conferentie beleggen, doch ze zullen stuk voor stuk moeten mis lukken. Even wachten voor Berlijn. Na hun opleiding vlogen de drie mannen naar Berlijn terug waar zij NA DE VAL VAN BERIA. Khoklof heeft de Amerikaanse dienst ook bijzonderheden verschaft over wijzigingen in de M.V.D. en in de Sowjet-Unie na de dood van Sta lin en na de val van Lavrenti Beria, de voormalige minister van binnen landse zaken. Ook heeft hij bijzon derheden medegedeeld over de moord op Leon Trotsky in Mexico. Hij vertelde verder dat men oor spronkelijk Russen als agenten in het Westen had willen gebruiken, maar dat men van dat plan had af gezien omdat Russen zo moeilijk te gebruiken waren. Wel maakt men veel gebruik van uit Rusland vrij gelaten Duitse krijgsgevangenen. Zowel de Britse als Amerikaanse inlichtingendiensten zijn van mening dat men nooit zulke gedetailleerde gegevens heeft ontvangen. De gege vens van Khoklof worden als zeer betrouwbaar beschouwd. Zij zullen leiden tot de arrestatie van tal van Russische agenten in geheel West- Europa, zoals de inlichtingen van Pe trof zullen leiden tot het oprollen van het Russische spionnagestelsel in Australië. Voorzichtig en waakzaam Terwijl in Bonn een spannende spionnageroman werd verteld riep de burgemeester van West-Berlijn in het valse papieren kregen. De twee Duit- stedelijk parlement de bevolking op tot versterkte waakzaamheid tegen mensenroof. Twee opzienbarende ge vallen van ontvoeringen naar Oost- Berlijn hebben in de laatste tijd daar weer de nodige opschudding gewekt. Eerst ging de leider van een Russi sche emigrantenorganisatie Troetsjnó- witsj naar het Oosten en de commu nistische bewindhebbers hebben ver- sers reisden door naar Wenen, waar zij werden afgehaald door de Russi sche kolonel Okoen, die bekend staat als De Hongaar. Khoklof ging terug naar Moskou en toen hij tenslotte weer naar Duitsland ging om de moord te plegen, kreeg hij bevel om het uit te stellen vanwege de Berlijn- se conferentie. De Russen wensten de sfeer niet te bederven door een poli tieke moord. Maar op 8 Februari was het zo ver. De drie mannen ontmoetten elkaar in Zürich. Zij hadden nu Oostenrijk se paspoorten. Vandaar reisden zij naar Frankfort, waar Khoklof zijn slachtoffer direct in vertröuwen nam. De terugtocht had hij zich alvast af gesneden. De sigarettenkokers, waarvan de geheime agenten zich hadden moeten bedienen voor het liquideren van Okelovitsch. HEEL BIJZONDERE WAPENS. Op 19 Februari stuurde de kapitein zijn handlangers naar Wenen om de wapens voor de moord in ontvangst te nemen. Die werden in de accu van een auto naar Frankfort gesmokkeld. Het waren heel bijzondere wapens, speciaal voor sluipmoorden uitgevon den. Zij vormen wellicht de belang rijkste buit van de Amerikanen afgezien dan van Khoklof's inlichtin gen. Het waren twee pistolen, volkomen onhoorbaar werkend, geen reuk en geen rook gevend, verborgen in een sigarettenkoker. De moordenaar bood zijn slachtoffer de koker aan en wan neer het leren étui opensloeg, stierf het slachtoffer op slag. Er waren drie soorten projectielen bij: kleine loden kogels die het slachtoffer alleen bui ten gevecht stelden, giftige kogels, die cyaankali bevatten, en dum-dumko- gels, die verschrikkelijke wonden veroorzaken. Nadat Khoklof zijn slachtoffer op de hoogte had gebracht stelde dit zich in verbinding met de Amerika nen. Die arresteerden de twee Duitse handlangers en namen Khoklof in be scherming. klaard, dat hij vrijwillig om asyl heeft gevraagd. De Berlijnse senaat heeft nu hon derdduizend Mark uitgeloofd voor de gene, die inlichtingen over deze ont voering geeft. Voorts beweert de „Duitse Liga voor Mensenrechten", dat haar mede werker dr. Silgradt ontvoerd is. Vol gens communistische lezing is Sil gradt in Februari in Oost-Berlijn we gens spionnage gearresteerd. Burgemeester Schreiber heeft nu alle organisaties aangemaand alle denkbare voorzichtigheid ip acht te nemen bij het vergeven van vertrou- wensposten. Een socialistische spre ker in het stedelijke parlement noem de het bedenkelijk, dat in Berlijn talrijke groepen werken, die onder het mom van vrijheidsstrijd in werke lijkheid spionnage verrichten. NAAR GEHEIME VERBLIJFPLAATS. Nikolai Khoklof, de kapitein van de Russische geheime politie wiens de sertie naar het westen Donderdag werd bekendgemaakt, is overge bracht naar een geheime verblijf plaats, omdat men gelooft, dat zijn leven gevaar loopt, aldus is Vrijdag uit Amerikaanse bron te Bonn ver nomen. Khoklof zal zich tenminste drie we ken schuil houden. In die tussentijd zal hij verder worden ondervraagd door Amerikaanse agenten, omdat hij waarschijnlijk nog „heel wat" inlich tingen over de werkzaamheden van de Russische geheime politie kan ver strekken, aldus deze bronnen. Functionarissen van de drie weste lijke hoge commissies verklaarden „buitengewoon onder de indruk" te zijn van Khoklofs onthullingen. Naar vernomen wordt heeft de ka pitein Donderdag in een Russische uitzending van de „Stem van Ameri ka" een beroep gedaan op de Russi sche openbare mening. Hij vroeg alles in het werk te stellen om zijn 32-ja rige vrouw en twee-jarige zoontje, die in Rusland verblijven, te redden. Khoklov met de portretten van zijn i oude zoontje, die in Moskou vertoe- vrouw Yanina en zijn 21 maanden ven. De duizenden, die morgen ongetwijfeld weer zullen uittrekken om te ge nieten van de sprookjesachtige tocht van bloemenweelde en menselijk ver nuft, kunnen wat het weer betreft gerust zijn. Het K. N. M. I. gaf ons hedenmorgen de verzekering, dat het morgenmid dag zonnig weer zal zijn. De morgenuren zullen pogen de stemming iets te drukken, door kwistig met wolkenvelden rond te strooien, doch tegen twaalf uur zullen de wol kenvelden breken en de zon zal deze gelegenheid niet voorbij laten gaan, om de bloemen op het Corso in grotere luister te zetten. De temperatuur zal niet veel verschillen met die van heden; zij zal zich in de middaguren zo in de buurt van 12 graden bewegen. Schine moest er in! tweemaal per dag opgebeld door Roy Cohn, de medewerker van McCarthy, die van hem een officiersaanstelling voor David Schine, een tweede me dewerker van de senator, wilde be werken. Ook McCarthy zelf had hem een paar maal opgebeld. Na Reber kwam de minister voor het leger Stevens aan het woord. Hij verklaarde dat hij zich uit zijn ge hele carrière als minister van het le ger geen geval kon herinneren, waar in er zo veel en zo voortdurend aan gewerkt was om niemand een offi ciersaanstelling te bezorgen. Overigens, uit de verklaringen van Senator McCarthy, die nu dus voor Reber men leren da, ver_ zyn eigen commissie verschuilt. schUlende afdingen van het leger gezocht hadden naar een post die Gisteren is te Washington de eer ste zitting geopend van de sub-com missie van de Senaat die de over en weer geuite beschuldigingen van Mc Carthy en het leger zal onderzoeken. Hoewel er in de zaal maar hon derd plaatsen voor het publiek be schikbaar zijn, worden de verhoren waarschijnlijk door duizenden Ame rikanen gevolgd. Daarvoor zorgen de 91 aanwezige mannen van radio, televisie en film. maakte er onmiddellijk na de ope ningsrede van de tijdelijke voorzit ter Mundt bezwaar tegen, dat men probeert er „een geschil tussen mij en het leger" van te maken. Hij ver zocht de subcommissie de getuigen voor het leger als personen te be schouwen en niet als het ministerie van het leger. De commissie meende dat dit niet aan de orde was en ging er niet op in. Als eerste getuige voor het leger verscheen generaal Reber, thans op perbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Vorig jaar, toen hij nog verbindingsofficier was tussen het leger en het congres, was hij tussen 17 en 31 Juli gemiddeld Eerst nu verneemt men uit Boe dapest, dat het feest van de Pauskro ning op 12 Maart met grote luister is gevierd. Om half zeven 's avonds werd in de eeuwenoude kerk van St. Petrus van Alcantara een pontificale H. Mis gecelebreerd door mgr. Julius Czapik, aartsbisschop van Eger. Bij deze plechtigheid, die o.a. werd bijge woond door drie andere bisschoppen, was de kathedraal tot in de uiterste hoeken gevuld. De gelovigen stonden zelfs in dichte drommen op het kerk plein. Duizenden gelovigen luisterden naar de preek, die mgr. Geza Nagy, tijdens de H. Mis hield. De predi kant begon met de woorden: „Wat be tekent de Paus voor ons Katholieken. De Paus is onze zeer geliefde Vader, onze opperherder, bekleed met het hoogste leergezag. Laten wij plechtig onze hechte trouw en nederige gehoorzaamheid jegens Hem betuigen". Merkwaardigerwijze maakte de predikant geen melding van de jong ste ziekte van de H. Vader. Hij ein digde zijn preek met een aanhaling van de hymne „Bescherm o God, on ze H. Vader, de plaatsbekleder van Christus". Schine als officier zou kunnen ver vullen. Zij adhtten hem voor geen enkele post geschikt. Televisie-experiment uitgesteld De heiligverklaring van de Zalige Paus Pius X zal niet, zoals oorspron kelijk werd verwacht, per televisie worden uitgezonden en naar de West- Europese landen gerelayeerd. Het West Europese experiment zal niet eerder kunnen plaats vinden dan in Juni, terwijl de heiligverklaring van Pius X is bepaald op 29 Mei. Van de Italiaanse televisie ver neemt het KJN.P., dat zij wel opna men van de heiligverklaring zal ma ken voor haar nieuwsuitzendingen en voor die van de Engelse televisie. Voor gelijktijdige uitzending in de West-Europese landen Frankrijk, Bel gië, Nederland, Zwitserland, Italië en West-Duitsland met Berlijn zullen in het Vaticaan opnamen gemaakt wor den op'Pinksteren, 6 Juni, of de Zon dag daarop, mits de gezondheid van de H. Vader dit toelaat. In dit pro gramma zal de H. Vader een toe spraak houden in minstens 5 talen en Zijn zegen geven. Het programma zal 3 kwartier duren. Heiligverklaring Pius X Nederlands bisschoppen pelgrimeren naar Rome Bij de ruim honderd Nederlandse bedevaartgangers, die op 24 Mei a.s. naar Rome zullen vertrekken om daar op 26 Mei tegenwoordig te zijn bij de plechtighèden, die de heilig verklaring van Paus Pius X luister zullen verlenen, zullen zich ook de aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink en de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts bevindenè Het bureau, dat deze bedevaart ge organiseerd heeft, deelt mede, dat de inschrijving voor deze pelgrimage thans gesloten is, weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur) DROOG WEER In de nacht vooral in het Westen van het land vorming van mist of laaghangende be wolking. Morgen overdag droog en zonnig weer. Weinig wind. Na koude nacht morgen ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 24 April: zon op 5.26 en onder 19.51, maan op 1.28 en onder 9.07 uur. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI sneeuw 0 c OSLO zwaar bew. 0 STOCKHOLM half bew. 3 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 LONDEN geheel bew. 4 AMSTERDAM geheel bew, 5 BRUSSEL mist 3 PARIJS nevel 3 BORDEAUX zwaar bew. 4 GRENOBLE onbewolkt 2 NICE onbewolkt 9 WARSOHAU licht bew. 2 BERLIJN onbewolkt 2 MUNOHEN nevel 4 ZURICH mist —o GENEVE nevel 1 LOCARNO onbewolkt 2 WENEN zwaar bew. 6 INNSBRUCK nevel 4 ROME onbewolkt 7 Dit is de Raadskamer in het Paleis ren op de tafels. De conferentie tij des Nations te Genève, waarin conferentie van de Grote Vijf over Korea en Indo-China zal worden ge houden. Op het moment dat de foto werd gemaakt was er een vergade ring aan de gang, vandaar de papie- dens welke minister Eden als leider van de 80 man grote Britse delegatie zal optreden, begint op Maandag 26 April a.s. In dit prachtige gebouw, waarin de Europese afdeling van de Verenigde Naties is gevestigd. Korreltje Het grootste wonder is, dat de ware wonderen zo alledaags zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1