Gravin en gouverneur zagen elkaar voor het eerst Afdelingen van Hillegom en Lisse vierden 15e lustrum Dok van duizenden tonnen voor Amsterdam VRIJDAG 23 APRIL 1954 DE LEIDSE COURANT VIEftDE BLAD PAGIw Jacoba weer op Keukenhof Hedenmorgen te kwart voor 12 kondigde op het bordes van het ge meentehuis te Lisse bazuingeschal, uitgebracht door grafelijke herauten, de komst aan van Jacoba van Beie ren (alias: Fietje Parlevliet van de Hillegommerdij k) De vorstin was omstuwd door een «toet van ruiters en edelvrouwen. Zij werd door de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, wel kom geheten en, de raadzaal binnen geleid, door de voorzitter van Keu kenhof, de heer Toon van Waveren, voorgesteld aan de Commissaris der Koningin, in de provincie Zeeland, jhr mr. A. F. C. de Casembroot. De burgemeester hield daarna, on danks het plechtig ogenblik, een vrolijke speech, na aanvankelijk in de moeilijkheid te hebben verkeerd, wie van de beide hoge autoriteiten het eerst te moeten welkom heten. In strijd met het protocol begroette hij de beide hoogmogendheden in één adem. Na zijn standpunt inzake de Hoek se en Kabeljauwse twisten te hebben uiteengezet, bracht de magistraat een dronk uit op de schoonheid en voort varendheid van Jacoba. Op het middaguur vertrok de stoet naar Keukenhof, waar Jacoba haar gouverneur een lunchwerd aangeboden. Jacoba van Beieren voor het slot Teylingen, dat de tand des tijds min der goed doorstaan heeft, dan nog immer charmante verschijning van deze veelzijdige weduwe. KATWIJK AAN DEN RIJN Katholieke Vrouwenbeweging. - Woensdag is in onze Parochie een afdeling van de Katholieke Vrou wenbeweging opgericht. Na een kort welkomstwoord door méj. v. Stijn, sprak mevr. Kortekaas- Den Haan, de presidente van het dio cesaan hoofdbestuur. Allereerst legde zij uit, hoe de Katholieke Vrouwenbeweging is op gebouwd en belichtte verder de ver schillende taken die de Katholieke Vrouw heeft in haar gezin, de Kerk en in de maatschappij. Na deze inleiding konden de aan wezige vrouwen zich opgeven als lid, wat dan ook spontaan gedaan werd. De Kath. Vrouwenbeweging is dan ook in onze parochie gestart met ruim 50 leden. In de pauze kozen de leden uit hun midden 'n bestuur dat als volgt is samengesteld: mej. C. v. Stijn, pre sidente, mevr. A. Fennes-Oudshoorn, secretaresse, mej. R. Paridon, penn., mevr. M. V. d. Valk-Lange en mevr. A. de Best-Fennes. Na de pauze hield mevr. Korte- kaas-Den Haan nog 'n causerie over haar reis naar Amerika. SASSENHEIM Wèl mozaïken Een van de nog betrekkelijk jon ge Voorschotense industrieën biedt Nederland deze week een primeur. De fabriek van aluminiumproducten „Koco" aan de Pauwenstraat heeft n.l. de eerste aluminium laadbak voor een vrachtauto voltooid. Hoe wel dit voor ons land iets geheel nieuws is, wordt elders in Europa aluminium al wel voor dergelijke doeleinden gebruikt. In Zwitserland bijv. rijden nu een 350 vrachtwagens met aluminium laadbak door de ber gen. Maar de Coöp. Zuivelfabriek in Vorden is de eerste, die het aan durft in Nederland met een derge lijke wagen te beginnen. De bak, die gemaakt is van een weerbestendige aluminiumlegering, is 2.75 m. lang, en 1.75 m. breed. Het laadvermogen bedraagt 1500 kg. Het grote voordeel van deze bak is wei het lichte gewicht. Hij weegt n.l. 116 kg. Maar ook de hygiëne speelt een grote rol. Deze laadbak is n..l gemak kelijk schoon te houden, vergt geen ander onderhoud, maar het sierlijke aanzicht wordt onder alle omstan digheden behouden. Door het lichte gewicht van deze laadbak, wordt het laadvermogen van de auto verhoogd, maar dit geeft ook een besparing aan wegenbelas ting (een motief dat uiteraard ir Zwitserland bijzonder aantrekkelijk is), een besparing aan benzinever bruik en bandenslijtage. Vooral voor zuivelindustrieën, voor slagersbe- drijven en handelaren in vis e.d. zal deze nieuwe constructie vermoedelijk wel aftrek vinden. Voor deze bedrij ven speciaal geldt het motief van de grotere hygiëne. De Voorschotense Aluminiumindus- trie levert deze week de eerstö bak af. de eerste voor Nederland, en mo gelijk de eerste van een hele reeks, die een gedeeltelijke omwenteling in de vrachtautobouw zal betekenen. HOE WORDT HET BOUWVOLUME VERDEELD? Bij circulaire van 2 Maart 1954 van Gedeputeerde Staten dezer provin cie is het aan e gemeente toegewe zen richtcontingent voor de jaren 19541956 benevens het migratie voorschot voor het jaar 1954 bekend gemaakt. B. en W. hebben met grote teleurstelling kennis genomen van de toewijzing van 76 woningen en de 20 migratie-woningen. Uit ingewon nen inlichtingen bij de Provinciale Griffie blijkt, dat voor de berekening van het percentage van het tekort is uitgegaan van het in de onderschei dene gemeenten aanwezige aantal sa menwoningen en de in de gemeente aanwezige woningvoorraad. Van het aantal samenwoningen wordt dan nog bovendien 20 pet. buiten beschouwing voor dit jaar vastgesteld op 1-.I gelaten, omdat wordt aangenomen, per H.a. J dat dit percentage samenwoningen De heer J. Clemens werd met al- I ook in de toekomst zal blijven be- gemene stemmen tot voorzitter her- staan mede als gevolg van de stij- kozen. I ging der huren. Wanneer men deze De mozaiekwedstrijd in heim a.s. Zaterdag gaat in ieder ge val door. Verkeersongeval. Dinsdagmid dag is op de oprit naar de Rijksweg No. 4 ter hoogte van de Klinkenberg een ongeval gebeurd. Een dienstbus van de N.Z.H.V.M. passeerde een luxe-auto toebehoren de aan een lid van de Amerikaanse bezettingsmacht in Duitsland. Juist toen de dienstbus de auto passeerde week deze plotseling naar links uit waardoor een botsing tussen beide wagens ontstond. De dienstbus was flink beschadigd aan de voorzijde en kwam tengevolge van de botsing in de berm aan de linkerkant van de weg terecht. Ook de luxe-auto werd beschadigd. Een der passagiers van de dienstbus bekwam een aantal wonden aan het hoofd door glasscherven. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ingelandenvergadering Hellegats polder. De stemgerechtigde inge landen van de Hellegatspolder, ver gaderden een dezer dagen onder voorzitterschap van de heer J. Cle mens. De rekeningen over 1953 wer den vastgesteld; aan inkomsten op 1434.67, aan uitgaven op 683.10, derhalve een batig saldo van 751.57 De aanslag bedroeg in 1953 12 per H.a. Omslagplichtige grootte van de polder 69 H.a. Deze omslag werd ook VOORSCHOTEN Het slot Teylingen verwacht een nieuwe heer, Jacoba van Beyeren met haar vierde echtgenoot Frank van Borselen. maatstaf als basis heeft aanvaard, dan is het verklaarbaar, dat een zo gering bouwcontingent is toegewe zen, omdat het voor Voorschoten op deze wijze berekende tekort 8.6 pet. bedroeg, terwijl het provinciale te kort nog lag bovei. de 11 pet. Van het toegewezen contingent zul len in 1954 strikt formeel genomen slechts 46 woningen mogen worden gebouwd nl. de 26 woningen van het contingent 1954 plus 20 woningen van het migratie-voorschot. Ten aanzien van de verdeling van dit contingent kon in het College van B. en W. geen overeenstemming worden verkregen. Na ampele overwegingen is tenslotte besloten het beschikbare bouwvolume voor dit jaar als volgt te verdelen: 18 woningen in het complex Klein Langenhorst aan de Raadhuislaan; 9 vrijstaande en/of dubbele woningen voor diverse particulieren, waarvan 8 uit Voorschoten en een van buiten de gemeente; 8 woningen te bouwen voor de verkoop door plaatselijke aannemers t.w. 2 aan de Fa. de Graaff, 2 aan Stikvoort's Bouwbu reau, 2 a.n A. Q. Doeswijk en 2 aan de Gebrs. G. en P. Niersrtian; 12 wo ningen ten behoeve van de aangeslo tenen bij de N.V; Bouwkas Noord Ne- derlandsche Gemeenten, welke wo ningen zullen worden gebouwd in het complex Oranjepolder. Laatstbe doeld aantal wordt nog met 3 wonin gen uitgebreid indien medewerking wordt verkregen om deze woningen tegelijkertijd uit te voeren. Bloembollencultuur Nadat de afdelingen Hillegom en Lisse van de Koninklijke Vereniging van Bloembollencultuur hun vijf en zeventig-jarig bestaan vakkundig hebben herdacht door een tentoon stelling in Bloemlust te Lisse, zijn ze Woensdagavond tesamen gekomen om dit jubileum feestelijk te herden ken in de Beurszaal van het Hille- gomse „Treslong". De voorz. van de afdeling Hillegom, de heer C. J. van Til, opende de bij eenkomst en sprak een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Hille gom en Lisse, het hoofdbestuur der Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur en ook de oud-voorzitter van de afdeling Hil legom, de heer W. Jonkheer. Daarna wees hij er op, dat dit feest, het vijf en zeventigjarig bestaan niet kon wor den herdacht in de „bakermat van de afdeling", het oude hotel „Fries land", omdat het de leden met hun dames niet zou kunnen herbergen. Dat was nog wel mogelijk geweest bij de viering van het 60-jarig bestaan. Historie. De heer Van Til bracht daarna in herinnering hoe de afdeling op 18 De cember 1878, in café Koning, nu de zaak Sistermans, werd opgericht door een achttal bollenkwekers en hoe de ze heren reeds dadelijk op de eerste vergadering, welke gehouden werd op 21 Februari 1879 een tweetal leden uitzond naar de afdeling Haarlem met de opdracht, aan te sluiten bij de algemene organisatie. Dit waren de heren P. H. van Waveren en P. van Waveren-Hogervorst. Op de agenda voor die vergadering stond slechts één punt ter behandeling, n.l. om te beraadslagen over de kering in de noordelijke lekdijk in Rijnlands Boezem. Daarna liet spr. de verschil lende voorzitters de revue passeren, onder wie wel drie heren van Wave ren, twee Veldhuizen van Zanten, en nog een heer Rotgans, Willem heer en tenslotte de spreker C T|l. Er waren in die tijd 10 j, rissen, waarvan de laatste, (ji L Bijl van Duivenbode de laat, J jaren in functie was. Het oudj in leven zijnde lid, de heer C beek, was vanaf 1897 lid der al ni en de heer W. Jonkheer volgd, op door dit te zijn van 1904.fl zonderheid wees spreker er^ I thans de twee afdelingen Hille; Lisse hun jubileum gezamenlr 5 ren, hoe de twee oudste en j afdelingen elkaar hebben g£ en op voorbeeldige wijze hebi j mengewerkt om dit feest zo 1^ I mogelijk te vieren. Celuh Daarna was het woord aan jfl dr. O. F. A. H. van Nispen toli nerden, die begon met als burg;' ter van Hillegom de jubilerecM delingen geluk te wensen nam» gemeentebestuur van Hillegom i heugend noemde spr. het, dat d m V.'s in de streek zich dit jsa; den verenigd, om gezamenlijk j dragen tot het welzijn van de I en het bollenvak. Ook als alg zitter van BlombollencultuurI spr. het woord. De secr. der afdeling L J heer J. Hageman, gaf een o\: J3 van het „wel en wee" der lusÉ Lisse in de voorbije 75 jaren.; bijzonder liet hij horen hoe 3 in het begin mee gesteld wa* g€ toelichting las hij „de eerst; ^5 len" voor. Hij noemde als een turn, waarop een tentoonstellii A gehouden het jaar 1881. De voorzitter der Hillegomss ling vroeg daarna de belang voor een woord van gelukwe de twee oudste leden, welk spraak hij gepaard deed gaan overreiken van een kist sigai De heer Bijl van Duivenbode te zich geen goed secretaris i deze avond zich stil zou hebtJ houden endaarom nam c$ plaats in het spreekgestoelte. eerst deelde hij mede, dat de: dr. Krel'age en dr. Verhage :J van verhindering hadden gen Cok4hij wist veel te verteller de oude opvattingen en begrip: hoe men in de „goede oude tijd j over „kleine dingen" „lang en j praatte". Met deze toespraak was er et-1 gekomen aan het zakelijke gea der vergadering en na de pauzt' men vergast op een program™ werd ten tonele gebracht doort zeischap Hooikaas. 1.000 M3 beton een hoeveel heid, voldoende voor de bouw ven 1000 flatwoningen wordt verwerkt bij de bouw van een nieuw gegra ven dok van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam aan de Noordelijke IJ- oever ter hoogte van Oostzaan op het terrein van de reparatiewerf Oost. 160 man zijn hier dag en nacht voor in de weer. De lengte van het nieu we dok zal 245 meter bedragen, de breedte 40 meter tussen de wanden. De breedte van de ingang wordt 36.5 meter. De diepgang is bepaald op 8.4. meter. Wanneer het dok gereed is, kun nen er schepen van 45 tot 50.000 ton draagvermogen worden gedokt. De dikte vna de vloer, welke in vijf ge deelten in de bouwput wordt gestort, bedraagt ongeveer 5 meter. De zij wanden, die een hoogte van plm. 12 meter zullen krijgen hebben aan de onderkant een breedte van 3.60 me ter, aan de bovenkant een dikte van 2 meter. Voor de bouwput, welke ongeveer 15 meter diep ligt ten op zichte vna de waterstand in het IJ moest 390.000 M3 grond worden weg- gebaggerd. 46 pompen zorgen voor een intensieve grondbemaling van de bouwput tot een diepte van 35 me ter. Einde van dit jaar hoopt men met het betonstorten gereed te ko men en behoudens onvoorziene om standigheden zal het dok in de loop van 1955 geheel klaar zijn. Foto onder: (Uit de lucht ge maakte) een goed beeld van de werkzaamheden in de bouwput. Op de voorgrond het IJ. Aan de rand van het half cirkelvormige gedelte ziet men op verschillen de plaatsen het door de bema- lingspompen in het IJ geloosde grondwater. Op de achtergrond in de bouwput is het constructie werk voor het storten van een der wanden reeds opgetrokken. Foto naast: een duidelijk beeld van de constructie van een der wanden van het reuzen dek. Zo dra het vlechtwerk gereed is zal met het betonstorten worden be gonnen. De hoogte van de wand bedraagt plm. 12 meter, de breed te aan de onderkant 3.60 meter en de breedite aan de bovenzijde 2 meter. VOORHOUT DRIE RAADSLEDEN VRAGEN! RAADSZITTING AAN. Naar wij vernemen hebben l-'J leden van de raad van Voorhotfu^ verzoek van de volgende inhou® richt tot de voorzitter van de f jj „Ondergetekenden, allen lid I de raad van Voorhout, gebruii 'M kende van hun bevoegdheid, t J gelegd in artikel 46 der gem$| wet, verzoeken U de gemeentëij van Voorhout bijéén te roepen,® in achtneming van de welt® voorgeschreven termijn, vermei® artikel 47, tweede lid, der geme® wet. De redenen hiervoor zijn de''SS gende agendapunten: 1. Wijziging reglement van van de raad der gemeente Voort® 2. Bespreking woningbouw IS Voorhout." Wilt U iets wetei Vraag: Betreft enkele geêef over parochie te Waddinxveen. Antwoord: Er is een parochie.; ke is toegewijd aan de H. Victor.' toor is de ZeerEerw. Heer G. J- I van Dijk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 12